محل تبلیغ شما

رشد روز افزون تنبیه بدنی مدارس در دولت تدبیر و امید

1393/9/29

فردا تنبیه بدنی در مدارس از جمله خبرهایی است که طی چند ماه اخیر به دفعات در رسانه ها مطرح شده است. طی روزهای گذشته خبرهایی مبنی بر تنبیه دانش آموزان با لوله پولیکا، شلاق، مشت و لگد های وحشیانه  و .. در رسانه ها منتشر شده است . 
با این حال هنوز  هیچ مقام مسئولی از وزارت آموزش و پرورش در خصوص افزایش این تنبیهات توضیح نخواسته است و جالب تر آنکه ابعاد این موضوع هر روز نگران کننده تر می شود و اخبار مرتبط با تنبیهات بدنی در مدارس تقریبا حالت روزانه به خود گرفته است. 

تنبیهات عجیب و غریب 

پرده اول : یک معلم در زاهدان دانش آموز 9 ساله ای را به علت نمرات پائین مورد ضرب و شتم شدید قرار می دهد بطوریکه منجر به بستری شدن این دانش آموز در بیمارستان می شود. ضربات شلاق معلم به حدی بود که باعث پارگی رگ دست دانش آموز شده و کار به اتاق عمل می کشد. آلت جرم شیلنگ مخصوص کپسول گاز بوده است. 
 
پرده دوم: در دبیرستانی در منطقه 9 تهران ، معلم ادبیات به دانش آموز 15 ساله ای که از قضا بیماری قلبی هم داشته حمله ور شده و با لگد نقاط حساس بدنش او را راهی بیمارستان کرده است. ضربه به حدی بوده که دانش آموز قادر به نشستن نبوده و معلم مذکور هم به توجیه و انکار روی آورده است. علت حمله به دانش آموز درخواست پاک کن از کنار دستی عنوان شده است ! 
 
پرده سوم : یک دانش‌آموز ۹ ساله در یکی از مدارس استان گیلان به مدت چند ساعت در انبار مدرسه حبس می شود  مدیر و معلم حتی بعد از تعطیلی مدرسه یادشان می‌رود دانش آموز را نجات دهند  . چند ساعت بعد از تعطیلی مدرسه همسایه‌ها از سر و صدای دانش‌آموزی که از ترس تاریکی انبار قدیمی وحشت کرده و گریه‌اش بند نمی‌آید، برای نجات پسربچه اقدام می کنند. 
 
پرده چهارم: در شهرستان انار در یکی از مناطق جنوبی کشور چند پسر دانش آموز سر صف از سوی معلم پرورشی مورد مشت و لگد قرار می گیرند . 

پرده پنجم : در یکی از مدارس گناوه وقتی معلم در کلاس حاضر می شود تا ارزشیابی را از دانش آموزان صورت دهد، متوجه می شود که اغلب آنان در وضعیت مطلوب درسی قرار ندارند. همین دلیل کافیست تا معلم مربوطه –که مدیر مدرسه نیز است- همه دانش آموزان آن کلاس را به حیاط مدرسه ببرد و تک به تک آنان را تنبیه بدنی کند. در پی این تنبیه حال یکی از دانش آموزان به شدت رو به وخامت می رود، طوری که اثرات آن روی دست های وی روز به روز نمایان تر می شود.  

پرده ششم: در مدرسه ای در پاکدشت ورامین چهار دانش آموز که تکالیفشان را انجام نداده بودند به دستور معلم به همراه مبصر کلاس به دستشویی برده می شوند تا دستشان را در کاسه توالت کنند ! 

 شعار کرامت انسانی چه شد؟

تمام این موارد طی چند ماه اخیر اتفاق افتاده و حتی با رسانه ای شدن هر یک از آنها مسئولان امر حاضر به دادن هیچگونه توضیحی نشدند 
نکته جالب این است که تمام این رویدادهای شرم آور در دولتی اتفاق می افتد که  مدعی کرامت انسانی و تدوین سند حقوق شهروندی است . 
جالب آنکه رئیس جمهور محترم مهر ماه امسال و در آغاز سال تحصیلی جدید مدارس گفت:  «حق اعتراض آغاز شکوفایی کرامت و عزت هر انسان است و ما باید آن را از مدرسه شروع کنیم» 
طبق آيين نامه اجرايي ابلاغ شده به مدارس، هرگونه تنبيه بدني دانش آموزان در مدارس كشور ممنوع است و در صورت ارايه گزارش، با متخلفان برخورد مي شود. براساس اين آيين نامه و بخشنامه هايي كه در ابتداي هر سال تحصيلي از سوي آموزش و پرورش صادر مي شود، نمي توان دانش آموز را به خاطر عدم انجام تكاليف درسي و هم چنين مسايل انضباطي، تنبيه بدني كرد. تنبيه بدني خلاف مقررات وضع شده است و چنان چه شكايتي از سوي والدين دانش آموزان به مدير مدرسه يا مسؤولان مناطق آموزش و پرورش گزارش شود، به موضوع رسيدگي و در صورت تاييد با معلم يا مدير متخلف برخورد مي شود. 
رواج خشونت نسبت به دانش آموزان در مدارس در حالی صورت می گیرد که دولت محترم بارها مدعی شده که مدافع کرامت انسانی است واضح است  که اینگونه برخوردهای تحقیر آمیز با دانش آموزانی که در سنین نوجوانی و جوانی هستند بی شک در آینده منجر به تبعات رفتاری نامطلوب خواهد شد که تاثیر آن در سطح جامعه مشخص می شود.


Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

تگ ها