محل تبلیغ شما
دفن شهدای گمنام در میدان تاریخی امیرچخماق یزد

تاریخ خبر: 1393/9/28

دفن شهدای گمنام در میدان تاریخی امیرچخماق یزد

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com بلامانع است 

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه میراث فرهنگی ـ روابط عمومی کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که قصد دارد، 8 شهید گمنام را در میدان تاریخی امیرچخماق دفن کند. 

 

این‌درحالی است که به گفته رئیس میراث فرهنگی استان یزد، دفن اموات در اماکن تاریخی ممنوع بوده و این کار بر خلاف قوانین میراث فرهنگی کشور است.
 
به گزارش CHN دو سال قبل بود که کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح قصد دفن پیکر 8 شهید گمنان در میدان تاریخی امیرچخماق یزد را داشت که با مخالفت استانداری وقت و سازمان میراث فرهنگی، این کار انجام نشد. حالا پس از گذشت دو سال دوباره این ستاد کل قصد اجرایی کردن طرح خود را دارد. این درحالی است که بر اساس قوانین میراث فرهنگی کشور، دفن اموات در اماکن تاریخی ممنوع است.
 
«محمد‌ مهدی شرافت»، مدیر کل اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان یزد در گفت و‌ گو با CHN، با اعلام مخالفت‌‌اش از اجرای طرح دفن پیکر 8 شهید گمنام در میدان تاریخی امیر‌ چخماق گفت: «دو سال پیش طرح دفن شهدا در مجموعه امیرچخماق مطرح شد اما استاندار وقت مخالف اجرای این طرح بود. به تازگی بار دیگر این بحث مطرح شده است اما سازمان میراث فرهنگی به سه دلیل با آن مخالف است.»
 
وی سه دلیل مخالفت خود را به این شرح اعلام کرد: «نخست این‌که طبق ضوابط و قوانین حاکم بر ثبت اماکن تاریخی هر گونه دفن اموات در این قبیل اماکن یا محوطه‌‌های تاریخی ممنوع است. دوم آن‌که فعالیت‌های پژوهشی در محدوده امیرچخماق، اعمم از فعالیت‌های باستان‌شناسی آن تکمیل نشده و به همین علت هرگونه حفاری به هر دلیلی منجر به مخدوش شدن لایه‌های باستانی و تداخل در روند مطالعات علمی است؛ و سوم آن‌که خود مجموعه امیر چخماق دارای طرح نجات بخشی است. همانطور که می‌دانید احتمال ریزش یکی از مناره ها وجود دارد که برای جلوگیری از بحث تخریب آن باید طرح هایی اجرا شود. به عنوان مثال ممکن است نیاز به گودبرداری و سایر اقدامات حفاظتی و مرمتی داشته باشد.»
 
شرافت در ادامه تاکید کرد که با اشاره به این سه دلیل، حتی احتمال موافقت سازمان میراث فرهنگی با دفن پیکر 8 شهید گمنام در میدان تاریخی امیرچخماق وجود ندارد.
 
شرافت در ادامه گفت: «دفن شهدا در زمینی که قانون هرگونه دفنی را در آن ممنوع اعلام کرده، نوعی بی‌حرمتی به شهداست. از سوی دیگر اگر بارگاه هم داشته باشد که باز با قوانین میراث فرهنگی در تضاد است و به نحوی دیگر حرمت شهدا نادیده گرفته می‌شود.
 
شرافت در ادامه به  کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح پیشنهاد کرد که برای اجرای طرح خود جای دیگری در یزد را انتخاب کنند.
 
از سوی دیگر قوانین مجازات اسلامی نیز با صراحت درباره دخل و تصرف در اماکن تاریخی و مذهبی، ماده قانونی تصویب کرده‌است.
 
ماده 563 مجازات اسلامی می‌گوید «هر کس به اراضی و تپه ها و اماکن تاریخی و مذهبی که به ثبت آثار ملی رسیده و مالک خصوصی نداشته باشد تجاوز کند به شش ماه تا دو سال حبس محکوم می شود مشروط بر آنکه سازمان میراث فرهنگی کشور قبلا حدود مشخصات این قبیل اماکن و مناطق را در محل تعیین و علامت گذاری کرده باشد.»
 
همچنین ماده 566 مجازات اسلامی هم تاکید می‌کند «هر کس نسبت به تغییر نحوه استفاده از ابنیه، اماکن و محوطه های مذهبی – فرهنگی و تاریخی که در فهرست آثار ملی ثبت شده اند ، برخلاف شئونات اثر و بدون مجوز از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور ، اقدام نماید علاوه بر رفع آثار تخلف و جبران خسارت وارده به حبس از سه ماه تا یک سال محکوم می شود.»
 
گفتنی است که روابط عمومی کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح در اطلاعیه‌ای از زبان سردار باقرزاده، فرمانده این کمیته اعلام کرده که قصد اجرای طرح دفن پیکر 8 شهید گمنام را در میدان تاریخی امیر چخماق دارد.
 
به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح در این اطلاعیه آمده است: در پی دو مرحله دیدار جمعی از کسبه و بازاریان یزد و همچنین جمعی از جوانان، دانشجویان و دلبستگان فرهنگ دفاع مقدس و ایثار و شهادت با سردار باقرزاده فرمانده کمیته جست‌وجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح و پیگیری‌های مستمر جهت تدفین پیکرهای مطهر شهدا در میدان حسینیه امیر چخماغ یزد،سردار باقرزاده ضمن اعلام آمادگی برای انجام این اقدام ارزشی و خداپسندانه اظهار کرد: با توجه به دیدار حضوری با حضرت آیت‌الله ناصری نماینده محترم ولی فقیه و امام جمعه استان یزد ایشان موافقت و رضایت خود را با این اقدام اعلام کردند که این موافقت باعث ایجاد شور و اشتیاق زاید و الوصفی در بین خانواده معظم شهدا و ایثارگران،اصناف و پیشکسوتان گردید.
 
سردار باقرزاده افزود: در گذشته سوالی در خصوص موقوفه بودن نقطه محل مورد اشاره از محضر مقام معظم رهبری شد که معظم له ضمن تایید فرمودند" چون این کار در راستای اهداف انقلاب اسلامی و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت می باشد بلامانع است".
 
فرمانده کمیته جستجوی مفقودین افزود: همه ملاحظات مربوط به حفظ میراث فرهنگی از حیث نماد و یادمان شهیدان مراعات خواهد شد . مکان مورد نظر محل شهادت سه تن از مردم این شهر در جریان انقلاب بوده است و هم اکنون مسمی به میدان شهدا و محل تجمعات انقلابی از جمله 22 بهمن و 9 دی و دیدار تاریخی مقام معظم رهبری با مردم استان یزد در این میدان صورت پذیرفته است و روزانه صد ها توریست اعم از خارجی و داخلی از این مکان بازدید می نمایند. این نقطه از لحاظ کارشناسی مورد تایید است.
 
وی ضمن اعلام آمادگی جهت همکاری با ستاد مردمی تشییع و تدفین پیکرهای طیبه شهدا از برنامه کمیته جست‌وجوی مفقودین جهت اختصاص هشت شهید گمنام دفاع مقدس خبر داد و اظهار امیدواری کرد: در روزهای شهادت امام رضا (علیه السلام) با همت مردم و مسئولین این دیار انقلابی ، این مهم به انجام برسد.
 
به گزارش CHN هرچند گفته می شود که یزد تا به حال میزبان شهدای گمنام نبوده اما این موضوع صحت ندارد و تا کنون دانشگاه یزد، دانشگاه آزاد، گلزار شهدا و چند نقطه دیگر، میزبان پیکر شهدا بوده اند
 
شرق:
حاشیه‌های خاکسپاری پیکر ٨ شهید گمنام در میدان «امیرچخماق» یزد
 

شرق: خاکسپاری پیکر هشت‌شهید گمنام از شهدای جنگ تحمیلی در میدان تاریخی امیرچخماق یزد که بنای بازمانده از قرن نهم‌هجری است در روزهای گذشته بحث‌برانگیز شد. به نوشته خبرگزاری «میراث»  عده‌ای متحصن اول دی،‌ شهدای گمنام را در قبرهایی که پیش از این در محوطه تاریخی امیرچخماق یزد آماده شده بود، خاکسپاری کردند. این‌درحالی است که طبق تصمیم شورای تامین استان که مورد تایید نماینده ولی‌فقیه در استان یزد هم بود، قرار بود شهدا در ضلع شرقی میدان و در سالروز شهادت امام‌رضا(ع) خاکسپاری شوند.
علاوه بر این استاندار و مدیرکل اداره میراث فرهنگی یزد نیز در روزهای گذشته مخالفت خود با این اقدام را اعلام کرده بودند. سابقه تلاش‌ها برای خاکسپاری شهدای گمنام در مرکز میدان تاریخی امیرچخماق یزد به دوسال پیش بازمی‌گردد، از دوسال قبل طرحی با عنوان تدفین هشت شهید گمنام در میدان امیرچخماق یزد، از سوی کمیته جست‌وجوی مفقودان ستاد نیروهای مسلح مطرح شد که با مخالفت استانداری وقت، اجرای آن متوقف ماند
در همین حال، اول دی سازمات میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی کشور با انتشار بیانیه‌ای به این موضوع واکنش نشان داد. در بخشی از این بیانیه آمده است: مدیر کل میراث فرهنگی استان در جلسات محلی و نیز با مکاتبات مختلف، دلایل فنی، فرهنگی، ضوابط ملی و جهانی و قوانین موجود را متذکر شد. علاوه بر این پیگیری، مکاتبات و مذاکرات متعدد ریاست سازمان با نهادهای مختلف از جمله ستاد فرماندهی کل قوا، وزارت کشور، وزارت اطلاعات، فرمانده کمیته جست‌وجوی مفقودان ستاد کل نیروهای مسلح و نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد و مسوولان اجرایی استان یزد انجام شده و معاون حقوقی و امور مجلس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز برای تشریح مواضع سازمان و موارد قانونی ذی‌ربط به یزد اعزام شد و در جلسه شورای تامین استان در روز شنبه ٢٩آذر٩٣ شرکت کرد. همچنین طی مکاتبات و مذاکرات متعدد معاونت میراث فرهنگی سازمان با استاندار و معاونان استانداری یزد و دیگر مسوولان مربوطه، صراحتا ملاحظات سازمان به لحاظ قوانین ذی‌ربط اعلام 
و راه‌حل‌های مختلفی برای حل مشکل ارایه شد. سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تلاش کرد با رایزنی و مشاوره‌های لازم شرایط مطلوبی حاصل شود. تا ظهر روز یکشنبه ٣٠آذر با توجه به تاکیدات مسوولان و نظر دلسوزان استان قرار بر استفاده از مکانی در ضلع شرقی مجموعه مذکور بود؛ مکانی که قدمگاه مقام‌معظم‌رهبری‌(مدظله‌العالی) در خلال سفر معظم‌له به استان یزد بوده و مورد توافق مسوولان قرار گرفت. علاوه بر این، با توجه به توصیه مقامات مختلف و وزارت کشور به استاندار یزد، مکان‌های جدیدی برای دفن پیکر مطهر هشت‌شهید گمنام در مسجد حضیره یزد یا مسجد مصلی مطرح شده بود. روز اول دی ماه نیز پیگیری‌های مکرر مدیران سازمان میراث فرهنگی برای اجرای مصوبه شورای تامین استان ادامه داشت تا اینکه ظهر دیروز اقدامی خلاف مصوبات شورای تامین استان و شهرستان یزد و تاکیدات مسوولان عالی‌رتبه کشور انجام شد
در بخش دیگری از بیانیه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چنین نوشته شده: «این سازمان تمام اهتمام خود را از طریق مسوولان ذی‌ربط و قانون به دور از هیاهو و جنجال‌سازی و نیز با مذاکرات غیرعلنی برای حل مشکل به طرق قانونی به عمل آورده اما عوامل ذی‌ربط با بی‌مهری نسبت به میراث فرهنگی و تاریخی و قوانین کشور علی‌رغم مصوبات شورای تامین استان یزد و توصیه مسوولان ملی و استانی مبنی بر جابه‌جایی محل یادشده اقدام نمودند. بدیهی است مسوولیت هر گونه عواقب فرهنگی و تاریخی و حفاظت از بنای مذکور متوجه کسانی است که بر خلاف قوانین مرتبط و تصمیمات مراجع قانونی استان، اقدام به این کار کرده‌اند
اما همزمان سردار باقر‌زاده، فرمانده کمیته جست‌وجوی مفقودان در واکنش به تعیین محل جدید برای خاکسپاری این شهدا در گفت‌وگو با فارس گفته بود: «زمین پیشنهادی میراث فرهنگی در نقطه کور میدان و در حاشیه بنا قرار گرفته است در حالی که شهیدان قهرمان فضیلت‌های انسانی همواره در وسط میدان بوده‌اند. چگونه است که امروز می‌خواهیم شهدا به حاشیه میدان بروند.» وی می‌گوید: «استدلال اول میراث فرهنگی یزد مبنی بر اینکه در اماکن تاریخی اموات را دفن نمی‌کنند، از پایه و اساس اشکال اساسی دارد. اولا خبری که میراث به‌عنوان قانون مطرح کرده، مصوبه است که در زمان طاغوت انجام شده و الزام‌آور نیست. ثانیا با فرض اینکه الزام‌آور باشد در مورد شهدا مصداق پیدا نمی‌کند.»با این همه پس از برگزاری جلسه شورای تامین استان، روز یکشنبه (٣٠آذر) استانداری یزد طی بیانیه‌ای از مردم یزد دعوت کرد تا در روز سه‌شنبه دوم‌دی‌ ساعت
٩ صبح در مراسم تشییع و تدفین هشت‌شهید گمنام که از صحن قدس امامزاده‌جعفر(ع) تا ضلع شرقی مجموعه امیرچخماق برگزار می‌شود؛ حضور یابند. به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد قرار بود مراسم تشییع و تدفین این شهدا، از صحن قدس امامزاده‌جعفر(ع) تا ضلع شرقی مجموعه امیر چخماق برگزار و ضلع‌شرقی مجموعه امیر چخماق، به نام باب‌الشهدای حسینیه‌ امیرچخماق نام‌گذاری ‌شود. این درحالی است که یک‌روز قبل از وعده استانداری، شهدا در محوطه اصلی میدان تاریخی امیرچخماق خاکسپاری شدند. مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد در رابطه با دلایل مطرح‌شده برای مخالفت با این اقدام گفته بود: «نخست اینکه طبق ضوابط و قوانین حاکم بر ثبت اماکن تاریخی هرگونه دفن اموات در این قبیل اماکن یا محوطه‌های تاریخی ممنوع است. دوم آنکه فعالیت‌های پژوهشی در محدوده امیرچخماق، اعم از فعالیت‌های باستان‌شناسی آن تکمیل نشده و به همین علت هرگونه حفاری به هردلیلی منجر به مخدوش‌شدن لایه‌های باستانی و تداخل در روند مطالعات علمی است و سوم آنکه خود مجموعه امیرچخماق دارای طرح نجات‌بخشی است. همان‌طور که می‌دانید احتمال ریزش یکی از مناره‌ها وجود دارد که برای جلوگیری از بحث تخریب آن باید طرح‌هایی اجرا شود. به‌عنوان مثال ممکن است نیاز به گودبرداری و سایر اقدامات حفاظتی و مرمتی داشته باشد.»از سویی دیگر اما مهدی کوچک‌زاده نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در این رابطه به فارس گفت: «استناد به قوانین میراث فرهنگی در برابر دفن شهدا حرف مفت است. مردم نیاز به درس‌گرفتن از شهدا دارند و دفن پیکر پاک شهدا لزومی به بازی‌های دستگاه‌های دولتی ندارد.» وی همچنین به بیانیه اخیر میراث فرهنگی درباره دفن شهدا اشاره کرد و گفت: «مقررات میراث فرهنگی برای بناهای تاریخی مزخرفاتی است که سازمان‌های بین‌المللی درآورده‌اند

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
mansour   1393/10/20 22:25:32

آخه چیکار می کنین