محل تبلیغ شما
مصاحبه حاشیه‌ساز مسعود بهنود

تاریخ خبر: 1393/9/18

مصاحبه حاشیه‌ساز مسعود بهنود

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، چندی پیش "مسعود بهنود" فعال سیاسی اپوزیسیون، نویسنده جراید ضدانقلاب و زنجیره‌ای، و کارشناس تلویزیون فارسی بی بی سی (BBCPersian) در مصاحبه با یک جُنگ اینترنتی گفته بود: «...هویدا روشنفکر فرانسوی بود و نه ایرانی؛ روشنفکر ایرانی بدون فرهنگ شیعی معنا ندارد...»
 

 

این اظهارات بهنود به مذاق جریانات روشنفکری اپوزیسیون خوش نیامد و با واکنش‌های منفی و تند آنان همراه گشت و مصاحبه‌ها و مقالات تخریبی متعددی به بهانه نقد وی در رسانه‌های ضدانقلاب نگاشته شد.

 

 

مصاحبه مسعود بهنود با جُنگ اینترنتی «پولتیک»

 

 

با این حال "عطاءالله مهاجرانی" وزیر ارشاد استیضاح شده دولت اصلاحات که چندسالی است به لندن کوچ کرده، در یادداشتی به تمجید از بهنود و اظهاراتش پرداخت.


وی در یادداشت خود آورد: «...مصاحبه مسعود بهنود، آبی زلال در خوابگه نیمه تاریک خرد و کلان، در داخل و خارج ایران، انداخته است...»

 


در سوی مقابل، توپخانه فحاشی و استهزاء بر حجم فعالیت خود افزود و دامنه اختلافات در بین چهره‌های ضدانقلاب را گسترش داد.

به‌عنوان نمونه، "نیک آهنگ کوثر" ضمن انتشار کاریکاتوری در وب‌سایت «خودنویس» به یادداشت مهاجرانی در تأیید بهنود اشاره کرد و نوشت: «من حس می‌کنم اشتباهی رخ داده! "آب زلال" مصاحبه حضرت بهنود به جای اینکه در "خوابگه خرد و کلان داخل و خارج کشور" رفته باشد، سربالا رفته و باعث شد عطا، ابوعطا بخواند.»

 

 

کاریکاتور خودنویس

کاریکاتور نیک آهنگ کوثر علیه مهاجرانی و بهنود

 


هجمه‌ها تا جایی پیش رفت که بهنود وادار شد با انتشار یادداشتی، اظهارات گذشته خود را کمی تلطیف کند تا قدری از فشار همکاران ضدانقلاب خود بکاهد.


او در یادداشت خود می‌نویسد: «...من طبعا در مقامی نیستم که معیار روشنفکری تعیین کنم، آن هم در شهری که این معنا چنان مخدوش و مغشوش است که اصلا پیدا نیست از چه کسان می گوییم. نه من که هیچ، کس دیگری بزرگ‌تر از من هم نمی‌تواند برای روشنفکری قید بسازد. بلکه من گزارشی در آن مصاحبه دادم و از قضا تصور می‌کنم که معترضان بددهان معنای سخنم را دریافته‌اند، هم از این رو خشمگینند. پذیرشش سخت است...»


بهنود در بخش دیگری از یادداشتش آورده است: «...گزارش من و سخنی که گفتم چنین معنا می‌داد که همه کسانی که می‌خواهند سرنگونش کنند و آن‌ها که می‌خواهند اصلاحش کنند، یا معامله کنند، تعامل کنند، تحول در آنجا ایجاد کنند یا طرحی نو برای نجات هموطنان دراندازند، به نظر می‌رسد باید شیعه را بشناسند بی‌تعصب و به آن احترام بگذارند. اینک خارجی‌ها متوجه شده‌اند و برای شناخت کل تحولات منطقه و پیش‌بینی تحولاتش هی سمینار و سخنرانی و دعوت، و در تمام آن‌ها هم توجه به هویت اصلی تحول که اینک شیعه است.»
 

 


اما آنچه در میانه این دعوای به‌اصطلاح روشنفکری قابل توجه به نظر می‌رسید، اذعان طرفین به ناکامی در رسیدن به آمال سیاسی-فرهنگی خود بود.

در واقع ماحصل این دعوای درونی جریانات اپوزیسیون، اعتراف به شکست پروژه‌های ضددینی دشمن -با همکاری جبهه ضدانقلاب- و تصریح به ناتوانی آنان در شناخت ملت دین‌مدار ایران می‌باشد.


 

 

سند/ بهنود

چند نمونه از حجم واکنش‌ها به اظهارات اخیر بهنود

 

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid