محل تبلیغ شما

زنجاني 7000 ميليارد پول كشور را خورد

1393/9/18

وزير نفت با بيان اين‌که کاري که بابک زنجاني انجام داد از نوادر روزگار است، گفت: در اين اقدام 7000 ميليارد تومان از پول کشور خورده شد.

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com بلامانع است 

بيژن زنگنه در همايش ارتقاي سلامت اداري و مقابله با فساد که روز گذشته در سالن اجلاس سران برگزار شد با بيان اين‌که از سال 1364 تا 1389 حتي يک مورد محموله نفتي نبوده که فروخته شود و پولش به کشور برنگردد اظهار کرد: کاري که بابک زنجاني انجام داد از نوادر روزگار و اساس آن هم دور زدن قوانين و تصميم‌هاي فردي است.وي با بيان اين‌که بيش از 8000 ميليارد تومان از پول کشور در اين اقدام از کشور خارج شد، تصريح کرد:‌ با اين حال کمتر از هزار ميليارد تومان اين پول ممکن است به کشور برگردد بنابراين پول کشور خورده شده است.وزير نفت با اشاره به ايجاد ستاد مبارزه با مفاسد در وزارت نفت، گفت: در اين زمينه ما مقرر کرديم که فروش نفت بايد در شرکت ملي نفت ايران متمرکز شود و ما نيز بر آن نظارت دقيق انجام خواهيم داد.
زنگنه با بيان اين‌که مبارزه با فساد کفش پولادين و اراده آهنين مي‌خواهد اظهار کرد: در حوزه نفت در پنج زمينه اصلي احتمال فساد وجود دارد که اين پنج زمينه فروش صادرات نفت خام و ميعانات گازي، معاملات و قراردادهاي کالاها و خدمات، قاچاق فرآورده‌هاي نفتي، تمليک اراضي و دعاوي و تخصيص خوراک به متقاضيان در زمان محدوديت تامين خوراک است.وي مهم‌ترين نکته را براي مبارزه با فساد استقرار انضباط مالي و اداري و تاکيد بر اجراي آن دانست و تصريح کرد: همواره در مواردي که ما به مشکل فساد برخورده‌ايم سيستم‌ها و سامانه‌ها جاي خود را به سليقه‌هاي فردي داده بودند.وزير نفت با بيان اين‌که ما بايد از مقررات گريزي پرهيز کنيم، اظهار کرد: حتي در زمان تحريم ممکن است که بسياري از قوانين به اجبار به شکل ديگري اجرا شوند؛ بايد قانون اين شرايط را گذاشت و به آن پايبند بود.
زنگنه همچنين با تاکيد بر شفافيت در معاملات تصريح کرد: مناقصه‌ها و مزايده‌ها بايد با شفافيت همراه باشد و از سوي ديگر کارگزاران از سلامت کافي برخوردار باشند و تا جاي ممکن از افراد خوشنام استفاده شود. همچنين مقامات بالاي دستگاه‌ها بايد از فساد متنفر و سالم باشند.وي با اشاره به اقدامات وزارت نفت در زمينه معاملات و خريد کالا و خدمات گفت: اولين بحث در اين زمينه چگونگي عقد قرارداد است به طوري که تا جايي که رقابت باشد فساد کم مي‌شود بنابراين ما اصل را بر شفافيت مناقصه‌ها گذاشتيم يعني روزي که پاکت‌ها باز مي‌شود همه شرکت‌کنندگان حضور داشته و ضوابط ارزيابي‌ها مشخص باشد بنابراين تا جايي که امکانش بوده سعي کرديم سليقه‌ها را دخالت ندهيم.وزير نفت با بيان اين‌که بعد از مناقصه نکته بعدي اجراي قرارداد است، گفت: برخي از پروژه‌ها چند سال طول مي‌کشد و اگر در اين زمان پيمانکار تنها با يک نفر طرف باشد امکان ايجاد فساد وجود دارد بنابراين هر چند ماه يکبار امکان دسترسي همه پيمانکاران به خودم را فراهم کرده‌ام.زنگنه همچنين با اشاره به اقدامات وزارت نفت در زمينه جلوگيري از قاچاق فرآورده‌هاي نفتي و کاهش ميزان قاچاق در سال جاري، گفت: در مورد تخصيص خوراک به متقاضيان نيز ما فراخوان عمومي مي‌دهيم و سعي مي‌کنيم براي مثال تعداد بشکه‌هاي معيانات گازي را بين تمامي افراد متقاضي داراي شرايط توزيع کنيم.وي با ابراز تاسف از رواج حرام خواري در سيستم اداري کشور، اظهار کرد: در حال حاضر متاسفانه حرام خواري در سيستم اداري قبح سال‌هاي گذشته را ندارد بنابراين ما بايد به اخلاق و فرهنگ هم توجه کنيم و به خاطر دوستي و رفاقت سياسي افراد را بالا يا پايين نبريم.بيژن زنگنه همچنين در ميزگردي كه در همين زمينه برگزار شد، تاکيد کرد بحث مبارزه با مفاسد اقتصادي کفش آهنين و اراده پولادين مي‌خواهد و خيلي کار سختي است. 
زنگنه با اشاره به اقداماتي که در صنعت نفت براي شناسايي مهم‌ترين زمينه‌ها و کمينگاه‌هاي بروز فساد و مقابله با آنها انجام گرفته، گفت: ما پنج زمينه اصلي بروز فساد را مورد بررسي قرار داده‌ايم. اول فروش يا صادرات نفت‌خام، ميعانات گازي و فرآورده‌هاي نفتي، دوم: معاملات و قراردادهاي خريد کالا و بعضاً فروش کالا و سوم، قاچاق فرآورده‌هاي نفتي، چهارم تمليک اراضي و دعاوي بعد از آن و پنجم تخصيص خوراک در موارد کمبود خوراک است.وزير نفت افزود: اولين شرط رفع فساد در هر محيطي، استقرار انضباط مالي و سيستم اداري صحيح است. متاسفانه ما سيستم اداري را کنار گذاشته‌ايم و با تصميمات فردي و دور زدن سيستم و قوانين و مقررات عمل مي‌کنيم.وزير نفت با اشاره به تحريم‌هاي ناعادلانه‌اي که کشور با آنها دست به گريبان است، گفت: درست است که تحريم‌ها موجب مي‌شود که اجراي برخي مقررات متعارف دشوار شود، اما براي همين شرايط هم ضوابط و قوانين متناسب با خودش را بايد تنظيم و اجرا کرد.
زنگنه با تاکيد بر لزوم به کارگيري افراد سالم و خوشنام و سلامت کارگزاران افزود: از اينها مهم‌تر بالاترين مقام و مقامات دستگاه هستند که سلامت آنها ديگران را هم به کار سالم تشويق مي‌کند و در غير اين صورت کارکنان آن را باور نخواهند کرد.
زنگنه با اشاره به اين که فساد در تاريکي رشد مي‌کند، بر لزوم برقراري نظارت صحيح از سوي دستگاه‌ها و رسانه‌ها تاکيد کرد و افزود: نظارت سيستمي و حضور رسانه‌ها بمانند نور تاباندن بر نقاط تاريک است که باعث شفافيت و جلب توجه افکار عمومي مي‌شود و وقوع فساد را دشوار مي‌سازد. 
مهندس زنگنه آنچه را که در بحث فروش نفت‌خام و ميعانات گازي در سال‌هاي گذشته رخ داده، در تاريخ 25 ساله گذشته نفت، بي‌سابقه خواند و ضمن برشمردن ارقام ناشي از ضرر و زيان‌هاي آن افزود: فساد بزرگتر تضعيف سيستمي بوده‌است که بيش از دو دهه درست عمل کرده‌است و ناگهان ظرف چند ماه با ميلياردها دلار حيف و ميل، آسيبي جدي مي‌بيند. مثلاً بابک زنجاني طي 4 ماه از 4 ميليارد دلار پول فروش نفت، 7/2 ميليارد دلار آنرا که حدود 8 هزار ميليارد تومان مي‌باشد خورده‌‌است.
مهندس زنگنه با اشاره به اقدامات انجام گرفته در اين زمينه در وزارت نفت، گفت: آنچه بايد بدان عمل مي‌شد، توجه دوباره به سسيستم بود. ما همه معاملات فروش و صادارت نفت را در امور بين‌الملل شرکت ملي نفت ايران متمرکز کرديم و کميته‌اي را با 5 عضو که سه وزير کنوني و سابق عضو آن هستند، هم بر آنها ناظر کرديم.زنگنه در توضيح ديگر اقدامات انجام شده براي مقابله با فساد اداري در وزارت نفت گفت: در بحث معاملات و قراردادهاي خريد کالا، تجهيزات و خدمات، تمرکز ما بر چگونگي عقد قراردادها و شفافيت در مناقصه‌ها و مزايده‌ها قرار گرفته‌است. توسل به فرايندهاي روشن و دوري از سليقه‌هاي مختلف در اجراي اين فرآيندها براي ما اصل بوده‌است. تا حد امکان سعي کرديم سليقه‌ها را دخالت ندهيم. 
فراهم آوردن امکان دسترسي همه پيمانکاران به شخص وزير و مقامات بالا از جمله ديگر اقداماتي بود که مهندس زنگنه به آن اشاره کرد و افزود: اين کار در وزارت نفت با تشکيل جلساتي بدون واسطه ميان وزير و پيمانکاران اصلي در صنعت نفت، انجام گرفته‌است.ابتکار

تگ ها