محل تبلیغ شما
قطع17درخت برای تولید هر تن کاغذ

تاریخ خبر: 1393/9/18

قطع17درخت برای تولید هر تن کاغذ

مدیرکل دفتر توسعه پایدار و اقتصاد محیط زیست سازمان محیط زیست با بیان اینکه کل ظرفیت اکولوژیک کشور برای 25 میلیون نفر کفایت می کند گفت: در حال حاضر بیش از سه برابر از این ظرفیت استفاده می کنیم.

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com بلامانع است  

به گزارش خبرگزاری مهر، زهرا جواهریان در میزگرد بررسی بانکداری الکترونیک و رد پای اکولوژیک در شرکت ایران کیش گفت: سرانه ظرفیت زیستی کشور ما 0.84 در هکتار جهانی است این در حالی است که میزان رد پای اکولوژیک ما یعنی اندازه مصرف ما از ظرفیت زیستی 2.66 است.

وی ادامه داد: ایران با توجه به وسعتی که دارد از ظرفیت زیستی بالایی برخوردار نیست زیرا کشوری نیمه خشک است و وسعت بیابان در آن بسیار بالا است از این رو از میزان ظرفیت زیستی که استفاده می شود بیشتر از حد توان طبیعی آن است.

وی اضافه کرد: هرچقدر میزان رد پای اکولوژیک ما به ظرفیت زیستی نزدیک تر باشد یعنی دارای پایداری هستیم و زیاد بودن این فاصله به معنای ناپایداری است، آمارها نشان می دهد که ما در شرایط ناپایداری قرار داریم که باید کنترل شود.

جواهریان افزود: میزان بارش سالانه در ایران 220 میلیمتر است در حالی که میانگین جهانی 800 میلیمتر اعلام شده است یعنی ایران یک سوم بارندگی جهان را دارد این در حالی است که مصرف روزانه آب برای هر نفر در ایران 250 لیتر است که استاندارد جهانی آن 130 لیتر است.

به گفته وی روزانه 4 میلیون کیسه پلاستیکی به مدارس می فرستیم که ماندگاری این کیسه ها در طبیعت 300 تا 500 سال است، در صورت سوزاندن آلودگی هوا و در صورت دفن کردن آلودگی آب های زیرزمینی را به همراه خواهند داشت. همچنین مانع نفوذ پذیری خاک و در ادامه کاهش حاصل خیزی خاک می شوند.

جواهریان با اشاره به اینکه الگوی مصرف در کشور ما تغییر کرده است، گفت: در شهری مانند یزد به روش کاملا طبیعی و با استفاده از بادگیر سیستم سرمایشی ایجاد می شد اما امروزه این روش منسوخ شده این در حالی است که در امارات شهری با این سیستم راه اندازی شده و مدعی هستند که شهر سبز و پاک است.

مدیرکل دفتر توسعه پایدار و اقتصاد محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست به رابطه بین حفظ محیط زیست و توسعه بانکداری الکترونیک اشاره کرد و گفت: برای یک تن کاغذ 324 هزار لیتر آب و 2400 کیلووات برق مصرف و 17 درخت قطع می شود که توسعه بانکداری الکترونیک قطعا مانع این میزان هدر رفت خواهد شد.

جواهریان گفت:همچنین روزانه هر ایرانی 3 هزار لیتر آب مجازی مصرف می کند، تولید یک همبرگر 2400 لیتر، یک فنجان چای 35 لیتر و یک کیلو گوشت گوساله 15 هزار و 412 لیتر آب مصرف می کند که این میزان برای کشوری مانند ایران که از نظر منابع آبی به تنش آبی رسیده و به بحران نزدیک است بسیار زیاد و خطرناک است.

جواهریان گفت: اگر برای هر ایرانی دو هزار متر مکعب آب در نظر بگیریم وضعیت طبیعی است اگر بین هزار تا دو هزار متر مکعب باشد تنش آبی و اگر زیر هزار متر مکعب باشد یعنی کشور در شرایط بحران آبی قرار دارد که اکنون شرایط ایران در وضعیت بحرانی است و اگر جنگ جهانی صورت گیرد جنگ آب خواهد بود.

وی تاکید کرد: ارزشگذاری اقتصادی بر روی محیط زیست و منابع زیستی تا حد زیادی مانع هدر رفت این منابع محدود می شود که قطعا بانکداری الکترونیک و بانکداری سبز راهی مطمئن برای حفظ محیط زیست خواهد بود.