محل تبلیغ شما

دولت مسکن مهر را به دلالان واگذار یا به طور کلی رها کرده است؟

1393/9/13

بخش مسکن را می توان یکی از مهمترین بخش های توسعه در یک جامعه دانست، این بخش با ابعاد وسیع اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، زیست محیطی و کالبدی خود اثرات گسترده ای بر ارائه ویژگی ها و سیمای جامعه به مفهوم عام دارد.

به گزارش «تابناک»؛ طرح مسکن مهر به عنوان بزرگ‌ترین طرح ساخت مسکن در تاریخ کشور پروژه‌ای است که در دولت نهم کلید خورد و در دولت دهم با تعهد ساخت دو میلیون واحد مسکونی شکل اجرایی به خود گرفت. تعهدی که به دلیل مصائب و مشکلات طرح تمام نشد و به عنوان میراث دولت دهم به دولت‌های آینده منتقل شد.

اگرچه ادامه راه مسکن مهر بر دوش دولت یازدهم با موانعی روبه‌رو بوده است، اما از ابتدای دولت یازدهم توقع بر این بود که این دولت مسیر طی شده را با تصحیح رویه های غلط گذشته ادامه دهد. در همین راستا وزیر مسکن دولت یازدهم در هنگام کسب رأی اعتماد از مجلس، ابراز داشت که هیچ‌گاه مخالف با طرح مسکن مهر نبوده است و مشکل را در خدمات زیربنایی و روبنایی می‌داند و نسبت به سطح مدیریت دولت در این طرح انتقاد دارد.

آخوندی بعد از رسیدن به وزارت، مسکن مهر را عامل ۴۰ درصد تورم دانست. البته این اظهارات وزیر راه و شهرسازی موجب واکنش کارشناسان و نمایندگان مجلس شد که تأثیر مسکن مهر را در تورم، ناچیز می‌دانستند. وی حتی اوایل آبان ماه سال 92 دستور توقف مسکن مهر را صادر کرد.

آخوندی همچنین انتقادات دیگری به مسکن مهر وارد کرد از جمله اینکه« همه بنیادهای آن اشتباه بود از مکان یابی گرفته تا طراحی مهندسی و فنی، تامین مالی و انتخاب افراد و احساس امنیت مهمترین مساله مسکن مهر است. کسانی که طرح هایی همانند مسکن مهر را وارد نظام اقتصادی کشور کردند هم مردم را گرفتار کردند هم دولت را.»

این دولت در یک طرح جایگزین از مسکن اجتماعی رونمایی کرد که البته اجرایی شدن ایده «مسکن اجتماعی» به یکی از امید های اصلی شهروندان برای صاحب خانه شدن تبدیل شده است و هنوز از آن خبری نیست. در واقع وزیر راه و شهرسازی در حالی خبر از توقف طرح مسکن مهر داد که طرح جایگزینی برای مسکن مهر از سوی وی ارائه نشد و فقط به طور کلی از طرح مسکن اجتماعی سخن می گفت.

البته آشکار و مبرهن است که طرح مسکن مهر اشکالاتی چه در مراحل مکان یابی، چه در اجرا و تامین هزینه های آن روبرو بوده است؛ اما این اشکالات دلیلی نمی شود که دولت اتمام طرح مسکن مهر که هزینه های زیادی برای آن شده است را جدی نگیرد.

 

بی توجهی دولت یازدهم به مسکن مهر تا جایی پیش رفت که رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای هئیت دولت نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند و از دولت مردان خواستند نسبت به این مقوله توجه لازم را داشته باشند: «اگر احتمالاً با اصل طرح مسکن مهر و یا نحوه تزریق اعتبارهای بانکی به آن مخالفتی وجود دارد، اما این را هم بدانیم که اکنون چند میلیون نفر چشم‌انتظار تکمیل مسکن مهر هستند و باید این کار به‌ طور جدی پیگیری شود و به اتمام برسد.»

اما این روزها متقاضیان مسکن مهر که از سال ۸۶ منتظر تحویل واحدهای خود هستند، با مطالبات جدیدی از سوی دولت مواجه می‌شوند که با توان اغلب این متقاضیان همخوانی ندارد. براین اساس دولت اعلام کرده که در فاز ۱۱ شهر جدید پردیس، متقاضیان باید علاوه بر آورده‌ای که تاکنون باید می پرداختند، ۱۲ میلیون تومان دیگر هم بپردازند.

طی پیامکی که به متقاضیان مسکن مهر ارسال می‌شود؛ بایستی طی حدود یک ماه به عنوان مثال 12 میلیون تومان به حساب شرکت‌های مزبور واریز کنند؛ این درحالی است که افرادی که متقاضی مسکن مهر هستند جزو اقشار آسیب پذیر جامعه‌اند و توانایی پرداخت چنین مبلغی را آنهم ظرف مدت زمان یک ماه را ندارند.

ادامه طرح مسکن مهر در حالی متوقف شده است که هنوز داستان افزایش قیمت‌های این واحدهای پرماجرا ادامه دارد؛ به گونه‌ای که یکبار سقف میزان آورده متقاضیان 90 درصد قیمت کل واحد مسکونی و بار دیگر 70 درصد اعلام می‌شود اما در این تغییر به ظاهر کاهشی، قیمت واحدها افزایش یافته است.

در واقع قرار بود مسکن مهر برای قشرهای اسیپ پذیر ساخته شود؛ اما این میزان افزایش قیمت باعث می شود که هدف تامین مسکن ارزان قیمت عملاً از میان برود و مردم همچنان در حسرت خانه دار شدن منتظر تصمیم دولت مردان باشد.


Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

تگ ها