محل تبلیغ شما

از اول هم می دانستیم این بنزین سرطان زاست

1393/9/2

sarzaminjavid.com:

مبتکر بنزین پتروشیمی: از اول هم می دانستیم این بنزین سرطان زاست

جامعه > محیط زیست - سایت 24آنلاین نوشت:
 

  فریبرز پناهی، مبدع اصلی طرح تولید بنزین از واحدهای پتروشیمی در مصاحبه با مجله عصر انرژی به سوالاتی در باره آلوده بودن این محصول جواب داد.

 

بخشی از این مصاحبه را می خوانید:

 

*آقای پناهی چه شد که به ابداع این طرح و تولید بنزین در واحدهای پتروشیمی فکر کردید؟

در زمان تحریم و فشارهای بین المللی و کمبود بنزین در کشور طرح تولید بنزین در مجتمع‌های پتروشیمی را ارائه دادم این در حالی بود که قرار بود این طرح فقط در زمان تحریم مورد استفاده قرار بگیرد به همین منظور هم به طرح ضربتی تولید بنزین در مجتمع‌های پتروشیمی معروف شد.

 

*آیا شما از سمی و سرطان زا بودن مواد پتروشیمی در محصول خروجی آگاه بودید؟

بنده به عنوان مبدع روش تولید بنزین از خطوط فرآیندی پتروشیمی‌ها، از سمی و سرطان زا بودن مواد پتروشیمی همچون بنزن و LBTX آگاه بودم و به همین دلیل در طرح اولیه بنده به این نکات کاملا توجه شده بود.

 

*طرحی که ارائه کردید شامل چه ویژگی‌هایی بود؟

طرح تولید بنزین در واحدهای پتروشیمی که من نخستین بار ارائه دادم تولید بنزین با مشخصات عدد اکتان بالا بنزن و آروماتیک پایین و گوگرد صفر بود که دقیق اجرا نشد.

 

*آیا الزامات زیست محیطی در طرح اولیه رعایت شده بود؟

در طرح اولیه میزان وجود بنزن موجود در اختیار خودمان بود و می توانستیم از بنزن محصول نهایی بکاهیم همچنین در طرح اولیه مذکور می توانستیم محصول را در هر میزان آروماتیک دلخواه ثابت نگه داریم و از آلودگی‌های آن جلوگیری کنیم.

 

*اگر طرح اولیه اجرا می شد نتایج حاصله از آن چه بود؟

در صورتی که طرح اولیه به صورت کامل به اجرا در می‌آمد محصول تولید شده نهایی بود به این معنا که این محصول به امتزاج با بنزین پالایشگاه‌ها جهت توزیع نیازی نداشت و می توانست به صورت مستقیم وارد بازار مصرف شود. همچنین در صورت اجرای اصلی پروژه بنزین سازی در پتروشیمی‌ها، حتی نیاز به استفاده از برخی واحدها و تجهیزات نیز نبود و با خارج شدن برخی از واحدها از چرخه فرایند تولید هزینه اجرا هم ممکن بود کاهش یابد چیزی که اجرا شد هیچ ربطی به طرح اولیه بنده ندارد.

 

*آیا طرح اولیه که شماره ارائه کردید تست شد و نتیجه با ویژگی‌های ثبت شده در طرح مطابقت داشت؟

طرح اولیه در پتروشیمی بوعلی سینا ظرف مدت 48 ساعت و نیتجه آن مثبت بود اما در ادامه و در روزها و ماه‌های بعد از آن این طرح به صورت ناقص اجرا شد.

 

*آیا مدرکی وجود دارد که بتواند ثابت کند محصولی که تولید شد براساس طرح اولیه شما نبوده است؟

حق اختراع تولید بنزین با استفاده از خط تولید پتروشیمی‌ها که من ارائه دادم در شرکت پژوهش و فناوری شرکت ملی صنایع پتروشیمی ثبت شده است که براساس آن فرمولاسیون محصول نهایی مطابق استانداردها بود.

 

*در زمان ارائه و اجرای طرح آیا مسوولان وقت با شما و برای هر چه بهتر اجرا شدن طرح همکاری داشتید؟

مسوولان وقت وزارت نفت در دولت قبل به اجرای صحیح این طرح بی توجهی کردند در حالی که اگر طرح به صورت کامل اجرا می‌شد بنزین با کیفیت تولید و مستقیما توزیع می‌شد به نظر من مشکل عدم اجرای صحیح طرح این بود که هر یک از مسوولان می خواستند افتخار این اقدام تنها نصیب خودشان شود.

 

*این یعنی این که بلافاصله پس از ارائه طرح شما کنار گذاشته شدید و تولید بنزین با روش ناقص اجرا شد؟

در این سال‌ها هیچ یک از مدیران وقت وزارت نفت حتی یک نشست با من برای نحوه اجرای دقیق طرح نداشتند و الزامات اجرای آن را جویا نشدند و خودشان به اجرای ناقص آن روی آوردند.

 

ولی از شما به عنوان مبدع طرح قدردانی شد؟

از من به عنوان مبدع اصلی تولید ضربتی بنزین در واحدهای پتروشیمی با مقداری پاداش نقدی تقدیر و 5 نشست نیز با رییس جمهور وقت برگزار شد ولی پس از آن هیچ یک از مدیران و مسوولان تا سال گذشته از بنده درباره روند اجرای این پروژه هیچ نظری نخواستند.

 

*از نظر شما بنزین می تواند به نحوی تولید شود که هیچ آلایندگی نداشته باشد؟

بنزین به ذاته تمیز و عاری از آلایندگی نیست بنزن موجود در بنزین بسیار خطرناک است و زمانی این خطر تهدید جدی محسوب می‌شود که به صورت مستقیم با بدن انسان در تماس باشد.

 

*به نظر شما راه حل اصلی برای کاهش آلایندگی‌های بنزین در محیط زیست چیست؟

در اینجا مسوولان اصلی خودروسازان هستند که با نصب کاتالیزور روی محصولات تولیدی‌شان گاز CO را به دی اکسید کربن تبدیل کنند کوتاهی دراین زمینه موجب سرطان زا شناخته شدن بنزین‌ها می شود نقطه جوش بنزن نسبت به بنزین پایین تر است به همین دلیل هنگام سوخت گیری، بنزن موجود در آن زودتر از باک ماشین خارج شده و چناچه استنشاق شود می تواند برای سلامتی انسان خطرآفرین باشد.

1717

 

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com بلامانع است 


Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

تگ ها