محل تبلیغ شما
خروج ارتش از قلعه فلک الافلاک در ازای دریافت 3 میلیارد تومان

تاریخ خبر: 1393/8/21

خروج ارتش از قلعه فلک الافلاک در ازای دریافت 3 میلیارد تومان

خبرگزاری میراث فرهنگی – گروه مجلس: معاون پارلمانی سازمان میراث فرهنگی از توافق این سازمان با ارتش برای خروج نیروهای این نهاد نظامی از قلعه فلک الافلاک خبر داد.
 
اسدالله درویش امیری، معاون حقوقی، پارلمانی و استان های سازمان میراث فرهنگی در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی CHN از تغییر نگاه مدیریت سازمان میراث فرهنگی در دولت جدید سخن گفت و توضیح داد: نوع نگاه مدیریت سازمان میراث فرهنگی تلاش برای آزاد سازی اماکن تاریخی ثبت شده و اماکن ثبت جهانی است.
 
او با تاکید بر محدودیت های مالی که سازمان میراث فرهنگی با آن دست و پنجه نرم می کند، گفت: با وجود همه محدودیت های مالی که داریم ریاست سازمان پذیرفته است برای آزاد سازی بخشی از مجموعه قلعه فلک الافلاک که در اختیار ارتش است، مبلغ سه میلیارد تومان به این نهاد نظامی پرداخت کند تا پس از آزاد سازی، این قسمت از این قلعه تاریخی برای بازدید عموم مردم مورد استفاده قرار گیرد.
 
معاون پارلمانی سازمان میراث فرهنگی با تاکید بر مذاکراتی که بین ارتش و سازمان میراث فرهنگی انجام شده است، تصریح کرد: پس از مذاکرات سازمان میراث فرهنگی و بر اساس توافقات صورت گرفته، ارتش پذیرفته است که با دریافت ۳ میلیارد تومان، از بخشی از قلعه فلک الافلاک که در اختیار نیروهایش بود، خارج شود.
 
او درباره این که «تا چه زمانی این توافقات عملی خواهد شد و نیروهای ارتش از قلعه فلک الافلاک خارج خواهند شد؟» گفت: تصور می کنم سازمان میراث فرهنگی بتواند تا پایان سال جاری به تعهداتش عمل کند.
 
درویش امیری درباره حضور نیروهای سپاه پاسداران در قلعه فلک الافلاک نیز چنین گفت: قسمت هایی از قلعه فلک الافلاک در اختیار ارتش و قسمت هایی از آن در اختیار سپاه است. سازمان میراث فرهنگی در رایزنی هایی که داشته توانسته ارتش را در ازای پرداخت مبلغی برای خروج از این قلعه متقاعد کند. اما هنوز نتوانسته با سپاه به توافق برسد، چون مبلغی که سپاه برای خروج درخواست کرده، بیشتر است. به هر حال خروج نیروهای ارتش می تواند آغاز خروج گام به گام نیروهای نظامی از این قلعه تاریخی باشد.
 
فَلَک‌الافلاک که با نام دژٍ شاپورخواست نیز شناخته می شود. قلعه ای تاریخی که در مرکز شهر خرم‌آباد استان لرستان قرار دارد. ساخت این قلعه که در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است، به دوره ساسانیان بازمی گردد. اما حضور نیروهای ارتش و سپاه در این قلعه در سال های گذشته مشکلاتی را برای این جاذبه تاریخی و گردشگری استان لرستان به وجود آورده است.
 
 بحث خروج نیروهای نظامی از عرصه قلعه به اواخر دهه 60 بازمی گردد. در آن زمان احد انتظاری استاندار وقت لرستان در نامه ای که به دفتر مقام معظم رهبری ارسال کرد، خواستار اخذ امریه فرماندهی کل قوا به منظور انتقال نیروهای سپاه پاسداران و ارتش در اطراف قلعه جهت در اختیار گرفتن حریم تاریخی فلک الافلاک و واگذاری آن به میراث فرهنگی شد.
 
بر این اساس دفتر مقام معظم رهبری نیز در جواب این خواسته طی نامه ای به سرلشکر فیروزآبادی رئیس ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح ، دستور آزادسازی حریم قلعه فلک الافلاک را صادر کرد. اما آنچنان که پیداست تا کنون خروج نیروهای نظامی از این مکان تاریخی عملی و اجرایی نشده است.
 
چند ماه پیش هم سلطانی فر رییس سازمان میراث فرهنگی گفته بود آزادسازی قلعه‌ فلکالافلاک بدون همکاری ارتش و سپاه صورت نمیگیرد. او در بازدید از این قلعه‌ گفته بود که از سال 1370 به فرموده‌ی مقام معظم رهبری مبنی بر پیگیری آزادسازی حریم قلعه، دستوراتی صادر شد، اما تا به حال اقدام خاصی صورت نگرفته است.
 
حالا به نظر می رسد با توافقات صورت گرفته بین سازمان میراث فرهنگی و ارتش اولین گام خروج نیروهای نظامی از قلعه فلک الافلاک در دولت تدبیر و امید برداشته شود.