محل تبلیغ شما

افزايش آمار ايدز از طريق رابطه جنسي

1393/7/5

سلامت:

 مهديه آقازماني

چندسالي است كه وزارت بهداشت در مورد تغيير الگوي ابتلا به ويروس اچ‌آي‌وي/ ايدز هشدار مي‌دهد و حتي درباره موج سوم ايدز از طريق روابط جنسي ابراز نگراني كرده است. اما انگار اين هشدارها دردي را دوا نكرده چون آمارهايي كه وزارت بهداشت هر 3 ماه يكبار، از مبتلايان شناسايي‌شده ارائه مي‌كند، نشان مي‌دهد انتقال ايدز از طريق روابط جنسي رو به افزايش است. با وجود آنكه در چند سال اخير بسياري از تابوها براي صحبت در مورد بيماري‌ ايدز و راه‌هاي انتقال آن شكسته‌شده، آموزش‌ها در اين زمينه آنقدر پررنگ نيست كه راه به جايي ببرد. از ابتداي ورود اين بيماري به كشورمان، كمتر از 30 سال مي‌گذرد و معتادان تزريقي تاكنون بيشترين مبتلايان را به خود اختصاص داده‌اند، هر چند وزارت بهداشت با برنامه‌هاي كاهش آسيب توانست شيوع ايدز را در ميان معتادان تزريقي كنترل كند، اما سوال اساسي اينجاست كه چگونه بايد شيوع ايدز را از طريق روابط جنسي كنترل كرد؟

 

آخرين آمار وزارت بهداشت در مورد مبتلايان به ايدز در كشور، مربوط به آمارهاي جمع‌آوري شده از دانشگاه‌هاي علوم پزشكي تا اول فروردين ماه سال جاري است كه نشان مي‌دهد 27هزار و 888 نفر به اچ‌آي‌وي/ ايدز مبتلا هستند که 7/88 درصد مبتلايان را مردان و 3/11 درصد آنها را زنان تشكيل مي‌دهند.

بيشترين مبتلايان در گروه سني 25 تا 34 سال قرار دارند و مقايسه اين آمار با مواردي كه ابتلاي آنها در سال 92 اعلام شده، نشان مي‌دهد اعتياد تزريقي 7/45 درصد، برقراري روابط جنسي ناسالم 9/37 درصد و انتقال از مادر به كودك 3 درصد گزارش شده است. اين گزارش نشان مي‌دهد، در بين كل موارد ابتلا كه از سال 65 تاكنون گزارش شده، با وجود آنكه اعتياد تزريقي همچنان بيشترين علت ابتلاست، در چند سال اخير روش جنسي رو به افزايش است.

 

دکتر محرز: افزايش تعداد زنان و کودکان مبتلا به ايدز

دكتر مينو محرز، رييس مركز تحقيقات ايدز در گفت‌وگو با «سلامت» با بيان اينكه در تمام دنيا شايع‌ترين راه انتقال ايدز تماس جنسي است، توضيح مي‌دهد: «در كشور ما به دليل اينكه اعتياد رقم بالايي دارد و معتادان به زندان فرستاده مي‌شدند و معتادان از سرنگ مشترك استفاده مي‌كردند، برخلاف ساير كشورهاي دنيا، بيشترين افراد مبتلا به ايدز معتادان تزريقي بودند و آنها نيز به ديگران ايدز را منتقل مي‌كردند. با برنامه‌هاي كاهش آسيب وزارت بهداشت، شيوع ايدز در ميان معتادان تزريقي كنترل شد. حالا مشكل اصلي افزايش موارد ابتلا به روش جنسي است.»

اين استاد بيماري‌هاي عفوني به افزايش مصرف مواد روانگردان و ارتباط آن با ايدز اشاره مي‌كند: «در حال حاضر استفاده از مواد روانگردان باعث مي‌شود بي‌بندوباري در تماس‌هاي جنسي بيشتر شود چون فرد را از خود بي‌خود مي‌كند.»

دكتر محرز با انتقاد از نبود آموزش براي پيشگيري از ابتلا به اين بيماري خطرناك تاكيد مي‌كند: «اصولا آموزش چه در سطح مدرسه و چه در دانشگاه‌ها و حتي در رسانه‌ها در مورد اين بيماري بسيار كم و آگاهي عامه مردم در مورد ويروس اچ‌آي‌وي/ ايدز خيلي پايين است. متاسفانه جوانان ما نه مهارت‌هاي زندگي را فرا گرفته‌اند و نه اطلاعات كافي در مورد مواد روانگردان دارند. بسياري از جوانان تصور مي‌كنند مواد روانگردان انرژي‌شان را زياد مي‌كند.» آنگونه كه اين استاد عفوني بيان مي‌كند، زماني كه راه انتقال ايدز از طريق جنسي از ساير روش‌ها پيشي مي‌گيرد، تعداد مبتلايان زن نيز افزايش پيدا مي‌كند و حتي در كشورهاي آفريقايي تعداد زنان مبتلا بيشتر است. از طرف ديگر، چون مردها مصرف‌كنندگان مواد بودند، از طريق رابطه جنسي ويروس را بيشتر به شركاي جنسي خود منتقل مي‌كردند و با افزايش تعداد زنان مبتلا، تعداد بچه‌هاي مبتلا نيز بيشتر مي‌شود. يكي از مهم‌ترين مواردي كه ممكن است در برنامه‌هاي كاهش آسيب تداخل ايجاد كند، محدودكردن راه‌هاي پيشگيري از بارداري است.

دكتر محرز در پاسخ به اين سوال «سلامت» كه آيا توزيع كاندوم در زندان‌ها محدود شده؟ مي‌گويد: «درحال حاضر دسترسي به كاندوم نسبت به قبل خيلي كمتر شده و اين اقدام براي پيشگيري از بروز بيماري‌هاي مقاربتي است. ما دنبال اين هستيم كه وزارت بهداشت در برنامه‌هاي كاهش آسيب در زمينه رفتارهاي جنسي مثل قبل وسايل پيشگيري از بارداري را در اختيار افراد قرار دهد. در زندان‌ها نيز بايد وسايل پيشگيري همانند قبل در اختيار زندانيان قرار بگيرد.»

رييس مركز تحقيقات ايدز غير از آموزش، يكي از راه‌هاي پيشگيري را درمان افراد مبتلا مي‌داند: «در 4-3 سال اخير طبق آخرين مقاله‌هاي ارائه شده، يكي از مهم‌ترين راه‌هاي پيشگيري از ايدز درمان مبتلايان است چون از اين طريق بار ويروسي بيماري در خون پايين مي‌آيد و ميزان سرايت در جامعه كاهش پيدا مي‌كند. براي اين كار افراد در معرض خطر بايد به مراكز مشاوره بيماري‌هاي رفتاري مراجعه كنند و تست بدهند و اگر مبتلا بودند، درمان را شروع كنند. اين در حالي است كه تخمين زده مي‌شود 4-3 برابر بيش از 27هزار نفري كه وزارت بهداشت شناسايي كرده، بيمار مبتلا به ايدز داشته باشيم.»

دكتر محرز تاكيد مي‌كند: «هرچه اطلاع‌رساني در مورد ايدز و راه‌هاي انتقال آن در جامعه به خصوص جوانان بيشتر باشد، پيشگيري از آن بهتر انجام مي‌شود و افراد مبتلا يا افراد در معرض خطر زودتر شناسايي و درمان براي آنها آغاز مي‌شود. در مراكز مشاوره بيماري‌هاي رفتاري كليه خدمات از مشاوره و آزمايش تا درمان رايگان انجام مي‌شود بنابراين با شناسايي و درمان مبتلايان مي‌توان از ابتلاي بيشتر پيشگيري كرد.»

 

دکتر صداقت: به کمک مدرسه‌ها، رسانه‌ها و رسانه ملي نيازمنديم

زماني كه بيشترين راه انتقال ايدز از طريق اعتياد تزريقي است، نگراني از اين جهت است كه اعتياد در يك گروه متمركز است و بين همين گروه بيماري منتقل مي‌شود اما زماني كه صحبت از راه جنسي است، ديگر در يك گروه خاص متمركز نيست و خارج از كنترل نظام مراقبت است.

دكتر عباس صداقت، رييس اداره ايدز وزارت بهداشت اين موضوع را مطرح مي‌كند و با بيان اينكه در سال 92، تقريبا 35 درصد از موارد مبتلا به اچ‌آي‌وي/ ايدز شناسايي شده، از طريق روابط جنسي مبتلا شده بودند، مي‌گويد: «از آنجا كه ويروس اچ‌آي‌وي/ ايدز به‌گونه‌اي است كه از روي شكل ظاهري افراد قابل‌شناسايي نيست، اگر جوانان ما هوشيار نباشند ممكن است به‌راحتي در معرض ابتلا به ايدز قرار بگيرند. وزارت بهداشت و سازمان بهزيستي به گروه‌هاي پرخطري مانند زندانيان و معتادان دسترسي دارند ولي با افزايش آمار ايدز از طريق روابط جنسي، رسالت و ماموريت بقيه دستگاه‌ها پررنگ‌تر مي‌شود چون تك‌تك افراد جامعه به‌خصوص جوانان بايد آموخته باشند كه به چارچوب خانواده پايبند بمانند و مواظب باشند.»

رييس اداره ايدز وزارت بهداشت نقش 
آموزش و پرورش و صدا و سيما را در آگاه كردن مردم در مورد بيماري ايدز بسيار مهم مي‌داند: «آموزش و پرورش بايد پررنگ‌تر و از پايه، بچه‌ها را از خطرهايي كه آنها را تهديد مي‌كند، آگاه كند. صدا و سيما و ساير رسانه‌ها نيز بايد اطلاع‌رساني جامع و فراگير داشته باشند. تاكيد ما اين است كه برنامه‌سازان وارد عمل شوند و در زمينه ايدز به مردم اطلاع‌رساني كنند.» دكتر صداقت در پاسخ به اين سوال سلامت كه با وجود تغيير الگوي ابتلا چرا وزارت بهداشت از صدا و سيما، آموزش و پرورش و ساير ارگان‌ها درخواست همكاري و آموزش نمي‌كند، مي‌گويد: «اچ‌آي‌وي/ ايدز يك معضل سلامت نيست بلكه يك معضل اجتماعي و اقتصادي است و ريشه در بسياري از مشكلات جوانان مانند استفاده از مواد روانگردان و مت‌آمفتاميني دارد و ما براي پيشگيري برنامه استراتژيك داريم. هر چند صدا و سيما در چند سال اخير در اين زمينه همكاري كرده ولي آموزش‌ها كافي نيست. سازمان هلال‌احمر هم با وجود آنكه در همه گروه‌هاي جامعه جمعيت داوطلب دارد و مي‌تواند در زمينه پيشگيري و درمان ايدز به ما كمك كند، سكوت اختيار كرده است.» موضوع مهم ديگري كه رييس اداره ايدز وزارت بهداشت به آن اشاره مي‌كند، برنامه‌هاي جمعيتي دولت و تاثير آن بر برنامه‌هاي كاهش آسيب است:‌ «اخيرا برنامه‌هاي جمعيتي دولت دسترسي به وسايل پيشگيري از بارداري را محدودتر كرده و براي پيشگيري از ابتلا به ايدز از طريق روابط جنسي و بيماري‌هاي آميزشي نيازمنديم وسايل پيشگيري از بارداري در مراكز عرضه خدمات پيشگيري از آسيب و در بخش خصوصي داشته باشيم.»


Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

تگ ها