محل تبلیغ شما

نگاهي به زندگي و مرگ برخي از هنرمندان که هنر هفتم به آنها وفا نکرد

1393/6/24

ابتکار:سينما همان آرزو و روياي شيريني است، که مردم از بيرون مي‌بينند، ولي اين رويا ي دور از دسترس از دور شيرين به نظر مي‌رسد،همين که به آن نزديک شوي چهره ديگرش نمايان مي‌شود، رنج و مشقت. معمولا مردم کليت سينما را با سوپر استار‌ها و بازيگران سرشناس مي‌شناسند،اين درحاليست که در اين حوزه عده زيادي فنا مي‌شوند تا افراد کمي به شهرت و ثروت برسند واين حقيقتي است که در بطن سينماي ايران وجود دارد ونمي توان آن را کتمان کرد. قسمت درد ناک ماجرا اما اين است که در اکثر موارد اين هنر مندان مطرود وحذف شده،از قضا افرادي خلاق و توانا در حوزه کاري خود هستند. به صورت کلي آن چه در سينماي ايران تعيين کننده است، نه توانايي، خلاقيت و حتي پشتکار هنرمندان، بلکه عواملي مانندِ رانت و مافيا و قراردادهاي تعريف شده اما نانوشته اي هستند که در شکل دهي اين سينما موثر و دخيلند. اين روزها که بحث سينما به خاطر روز ملي سينما داغ است به برخي از هنر مندان سينماگر مي‌پردازيم که سينما آن روي بدش را به آنها نشان داده است.
آنيک شفرازيان
اين بازيگر ارمني سينماي ايران که در فيلم‌هايي چون «ضربت»، «شازده احتجاب»، «کلاغ»، «شطرنج باد»، «نقطه ضعف»، «آفتاب نشين‌ها»، «هامون»، «شب بيست و نهم»، «شقايق» و «پرواز بخاطر بسپار» به ايفاي نقش پرداخت و در بهمن 1366 در ششمين جشنواره فيلم فجر به خاطر ايفاي نقش «در سرزمين آرزوها» (مجيد قاري زاده) موفق به دريافت سيمرغ بلورين بهترين نقش دوم زن شد سالهاي آخر عمرش را در آسايشگاه کهريزک در تنهايي سپري کرد و در روز 8 دي ماه سال 1375 درگذشت.
ثريا حکمت
ديگر بازيگر سينماي ايران که چندي پيش در گفت‌وگو با ايسنا از مشکلات مالي اش خبر داد بود و از قصدش براي چادر زدن در خيابان سخن گفته بود که با کمک‌هاي وزارت ارشاد و مردم اين مشکل بطور موقت حل شد. سينماي ايران همچنين آدم‌هاي زيادي را به خود ديده که شانه‌هايشان تاب بار شهرت را نداشته و آنها را به مسيرهاي نادرستي منحرف کرده‌است. اسامي فوق تنها نمونه‌هايي از هنرمنداني هستند که سينما برايشان سرنوشت خوشي را رقم نزد.
مهري مهرنيا
اين بازيگر هم چنين سرنوشتي داشت و در آخرين سالهاي زندگي اش در خانه سالمندان گفته بود: هيچ‌کس سراغمون نمي‌ياد و نمي‌پرسند زنده‌ايم يا مرده‌. تا سر پايي و مي‌تواني کاري انجام بدهي، همه مريدت هستند و همه تو را مي‌خواهند، اما وقتي از دست و پا افتادي، ديگر هيچ‌کس نگاهت هم نمي‌کند. وقتي الان کسي نيست که حالم را بپرسد، چرا بايد از گذشته‌ام راضي باشم؟!
فريماه فرجامي
بازيگر تحصيلکرده و مطرح سينماي ايران که با «پرده آخر» درخشيد و موفق به کسب سيمرغ بلورين جشنواره فيلم فجر شد سالها حضور موفقي را در آثار سينمايي تجربه کرد. اين بازيگر هم مدتهاست به دليل مشکلات مختلف خانه نشين شده و فعاليتي ندارد.
شاهرخ غياثي
بازيگر فيلم‌هاي «موج طوفان»، «بلندي‌هاي صفر»، «ماه مهربان» و «مصائب عاشق فقير» در سال 1375 در جريان ساخت فيلم «فصل پنجم» به کارگرداني رفيع پيتز بر اثر سانحه حين تمرين از گاري به زمين افتاد و کشته شد.
منوچهر حامدي
بازيگر فيلم‌هايي چون «سفير»، «کمال الملک»، «پيک جنگل»، «مردي که زياد مي‌دانست»، «ميهماني خصوصي»، «اجاره‌نشين‌ها»، «گراند سينما»، «ستاره و الماس»، «زرد قناري»، «پرواز پنجم ژوئن»، «ردپاي گرگ»، «دو روي سکه»، «من زمين را دوست دارم»، «روز شيطان» و «پاک‌باخته» 2 دي 1374 پس از پايان فيلمبرداري فيلم «نخل محبت» در عباس‌آبادِ تنکابن، هنگام عبور از عرض جاده، بر اثر برخورد با يک خودروي سواري در 56 سالگي جان سپرد.
جواد شريفي راد
مدير جلوه‌هاي ويژه با سابقه سينما که کارهاي شاخصي را در کارنامه‌اش دارد در آخرين کارش «معراجي ها» دچار حادثه شد و بر اثر انفجار جانش را به همراه 4 نفر ديگر از دست داد. مرتضي مولايي و حميد شهيري ديگر حادثه ديدگان اين انفجار هستند که همچنان مشکلاتشان ادامه دارد.
پيمان ابدي
بدلکار تحصيلکرده سينما که با انتقال تجربياتش از آلمان به سينماي ايران، کلاس خاصي را به اين حرفه داد. او هم هنگام تصويربرداري آخرين کارش و در حين انجام وظيفه دچار سانحه شد و درگذشت.
اصغر شاهوردي
صدابردار با سابقه سينما که فيلم‌هاي چون «اجاره‌نشين‌ها»، «خانه‌ دوست کجاست؟» «باشو غريبه کوچک»، «هامون»، «سارا»، «قرمز»، «موج مرده»، «بماني» و «زير پوست شهر» را در کارنامه‌ي هنري‌اش دارد در آذر ماه سال 86 هنگام بازگشت از شمال کشور پس از پايان کار ساخت فيلم «چراغي در مه» دچار سانحه رانندگي شد که علاوه بر درگذشت بهروز جليلي بازيگر اين فيلم شاهوردي دچار ضايعات شديد نخاعي شد که هنوز بعد از گذشت سالها قادر به حرکت و سخن گفتن نيست. بازيگراني هم بوده و هستند که سالها در سينما بوده اند و پس از پايان دوران شهرتشان سرنوشت ناراحت کننده اي داشته اند. اين بازيگر هم 30 بهمن سال 87 در تنهايي درگذشت.
مهدي فتحي
بازيگر تواناي سينماي ايران در سالهاي پاياني زندگي اش مشکلات مالي زيادي داشت و در آخرين روز سال 1382، پس از گذراندن يک دوره طولاني و سخت بيماري در 64 سالگي در بيمارستان شهداي تجريش درگذشت. پس از فوت اين بازيگر جنازه‌اش تا مدتي به دليل عدم تسويه حساب از بيمارستان ترخيص نمي‌شد.
علي سجادي حسيني
کارگردان سينما که در کارنامه اش ساخت فيلم‌هايي چون «ترانزيت»، «راز چشمه سرخ»، «سکوت» و «مدرسه پيرمردها» ديده مي‌شود هنگام ساخت فيلم «خط آتش» در تمرين صحنه اي بر اثر شليک تفنگي که به اشتباه مسلح بود جان خود را از دست داد.


Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

تگ ها