محل تبلیغ شما
روز ملی سیلک+تصاویر

تاریخ خبر: 1393/6/24

روز ملی سیلک+تصاویر

همزمان با 24 شهریورماه روز ثبت سیلک در فهرست آثار ملی مردم کاشان در یک حرکت خود جوش و مردمی به دور سیلک زنجیره انسانی تشکیل می دهند.

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری ایلنا در کاشان مهدی واحدیان هماهنگ کننده این حرکت نمادین مردمی در گفتگو با خبرنگاران با اعلام این خبر گفت: سیلک به عنوان نخستین مرکز سکنای بشر در فلات پهناور ایران سند ارزشمند مدنیت بشر در 7 هزار سال پیش به شما می رود و سند هویت کاشان و ایران است.

وی افزود متاسفانه در طول سالیان گذشته بی توجهی به وضعیت این بنای ارزشمند و بی مهری های فراوان و تجاوز به عرصه و حریم سیلک باعث شده وضعیت این اثر باستانی در آستانه خطر قرار گیرد. که در این راستا اخیرا کمیته نجات بخشی سیلک با حضور مسئولان میراث فرهنگی کشور و مدیران شهرستان تشکیل شده است.

واحدیان با تاکید بر لزوم حساس کردن بحران سیلک در بین افکار عمومی ایران و جهان افزود: در همراهی با تلاشی که برای نجات بخشی سیلک آغاز شده است حرکتی مردمی با برنامه ریزی جمعی از جوانان شهر با عنوان « سیلک را دریابیم » تدارک دیده شده است.

وی در تشریح این حرکت مردمی افزود: با فراخوان مردم کاشان در عصر روز 24 شهریور همزمان با سالروز ثبت ملی سیلک مردم کاشان با تشکیل زنجیره انسانی بدور تپه های سیلک حمایت خود را از این گنجینه ارزشمند جهانی اعلام خواهند کرد و اجازه نخواهند داد افراد فرصت طلب و سود جو به حریم سیلک تعرض کنند.

هماهنگ کننده حرکت مردمی « سیلک را دریابیم » ضمن دعوت از همه مردم کاشان برای حضور در این برنامه خودجوش افزود: برنامه های متنوعی در قالب جشن روز ملی سیلک برای این روز تدارک دیده است که با همکاری اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و کردشگری و شهرداری کاشان اجرا خواهد شد.

وی با اشاره به تلاش های استاد عباس اعتماد مرمتگر سنتی کاشانی در زمینه معرفی سیلک گفت: در این روز از خدمات 30 این استاد ارزشمند نیز تقدیر خواهد شد.

 

سیلک نام اولین تمدن شهر نشینی ایران مرکزی در کاشان است که در 3 کیلومتری جنوب غربی این شهر قرار دارد

قدیمی‌ترین خاستگاه تمدن بشری را سیلک کاشان عنوان می‌کنند، یعنی اولین جایی که شهر نشینی شکل گرفت، آنجا که آریایی‌ها اولین تمدن شهر نشینی را ایجاد کردند.

تمدن اقوام تپه‌های سیلک در 2500 سال پیش مغلوب تمدن آریایی شد که آثار آنها در طبقات مختلف حفاری از قبیل ظروف لوله‌دار بلند با نقش اسب و خورشید و اسلحه آهنی و شمشیر و نیزه‌های بلند کشف شده است.

محوطه باستانی سیَلْک که در منطقه فین کاشان واقع شده قدمتی در حدود 7 هزار سال دارد.

محوطه باستانی سیَلْک در ضلع جنوب‌غربی کاشان و در سمت راست جاده کاشان به فین قرار دارد و از دو تپهٔ شمالی و جنوبی که در فاصله ۶۰۰ متری یک‌دیگر قرار دارند و دو گورستان تشکیل شده است.

یکی از گورستان‌ها که گورستان الف نامیده می‌شود ۳۵۰۰ سال قدمت دارد و در ۲۰۰ متری جنوب تپهٔ جنوبی واقع شده است که امروزه روی آن بلواری احداث شده است.

گورستان دیگر که گورستان ب نامیده می‌شود ۳۰۰۰ سال قدمت دارد و در زیر باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی ضلع غربی تپه‌ها قرار دارد.

تپه سیلک در حقیقت زیگورات یا محل عبادت اقوام باستانی بوده است که از گل رس و سفال ساخته شده است.

این بنای تاریخی تا سال ۱۳۱۰ شناسایی نشده بود و در میان مردم کاشان به شهر نفرین شده معروف بود تا اینکه با کاوش‌های باستان‌شناسان کشف شد.

در خرابه‌های تپه باستانی سیلک چند اسکلت انسان و ظروف قدیمی پیدا شده که این اشیاء در موزه‌های لوور فرانسه، موزهٔ ملی ایران و موزهٔ باغ فین و موزه‌ای در جنب این بنای باستانی قرار داده شده است.

این تپه تاریخی در ۲۴ شهریور ۱۳۱۰ با شماره ۳۸ در فهرست آثار تاریخی و ملی ایران به ثبت رسید.

قدمت قدیمی‌ترین آثار به دست آمده از تپه شمالی به حدود ۷۵۰۰ سال قبل می‌رسد و آخرین آثار مکشوفه از تپه جنوبی مربوط به ۵۰۰۰ سال قبل است.

این منطقه مسکونی در جوار بقایای دریای تتیس (دریای عظیمی که تمام فلات مرکزی ایران و افغانستان را در برگرفته بوده) قرار گرفته و شاید با خشک شدن آرام دریا و پدید آمدن خشکی‌های حاصلخیز، انسان‌هایی را که احتمالا در ارتفاعات زندگی می‌کرده‌اند، به سمت خود کشانده است.

این تپه در نگاه اول یک تپه خاکی است و جاذبه‌ای برای دیدن، آن هم در گرمای شهر کاشان ندارد ولی با کمی توجه به قدمت و شناخت تاریخ، آنوقت این تپه دالانی برای ورود به دنیایی دیگر محسوب خواهد شد.

مسکن انسان در این ناحیه نخست به صورت کوه‌ها، یا خانه‌های محقری که از نی و شاخه‌های درخت ترکیب یافته بود، ساخته شد و بعدها روی نی و شاخه‌های درخت گل مالیدند و یا دیوارهای خانه را با چینه بالا بردند ولی خیلی زود برای بالا بردن دیوارها از خشت خام استفاده کردند.

در ابتدا خشت‌ها را بدون قالب می‌ساختند، ولی بعداً برای ساختن آن قالب به کار بردند،  توانستند خشت‌ها را یک اندازه و منظم بسازند.

در داخل خانه‌ها دیوارها را با گل اخری رنگ می‌کرند. و مردگان را در زیر کف اتاق‌ها که آجر فرش یا سنگ فرش نبود، دفن می‌نمودند.

مردگان را در این قبرها به صورت «چمپاته» به خاک می‌سپردند و همراه آنها در گورشان اشیایی قرار می‌دادند و این اشیا در بعضی از گورها پر ارزش و زیاد بود و در بعضی دیگر کم و بی‌ارزش.

ذوق و سلیقه هنری این مردم از روی حکاکی‌های آنها که نخستین بار روی استخوان انجام گردیده‌است و از روی نقوش سفالشان ظاهر می‌گردد.

سیلک تنها مکان تاریخی در فلات ایران است که مدارک نوشته از دوران پیش از هخامنشی در آن پیدا شده ولی خطی که هم‌زمان با آغاز تاریخ در ایلام به وجود آمده‌بود، تحت نام پرتو ایلامی شناخته شده است.