محل تبلیغ شما
تغییرجغرافیای سیاسی منطقه

تاریخ خبر: 1395/5/31

تغییرجغرافیای سیاسی منطقه

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

ادامه واکنش های رسانه‌ای به همکاری نظامی ایران و روسیه؛
قدرت‌نمایی ایران و روسیه

جغرافیای سیاسی منطقه عوض می‌شود

«نتیجه تفکرات اوباما و بی توجهی او این بوده که اکنون روسیه و ایران در حال قدرت نمایی در تمامی خاورمیانه اند...»

 واکنش ها به گسترش همکاریهای ایران و روسیه و خبر پرواز بمب افکن های روسیه از فرودگاه همدان به منظور حمله به مواضع گروههای مسلح در سوریه در رسانه های منطقه ای و غربی همچنان ادامه دارد.


"چالرز کروتامر" ستون نویس واشنگتن پست با انتشار یادداشتی در پایگاه آمریکایی "مرکوری نیوز" (Mercury News) تحت عنوان "چین، روسیه و ایران قدرت را در دست می گیرند و آمریکا فقط نظاره می کند" می نویسد: «در این هفته بمب افکن های روسی با پرواز از یک پایگاه هوایی در ایران، مواضع شورشیان سوری را هدف گرفتند. وزارت خارجه [آمریکا] وانمود کرد که شگفت زده نشده است. اما باید شگفت زده شود؛ باید هوشیار باشد.

 

نظم جدید خاورمیانه با سرعت در حال شکل گیری است. و اکنون پس از چهل سال تسلط آمریکا و متحدانش بر خاورمیانه، دیگر ائتلاف روسیه و ایران است که حوادث را رقم می زند. این چیزی است که آمریکا پس از هشت سال عقب نشینی و خروج از خاورمیانه به دست آورده است. این نتیجه توافق هسته ای ایران، تخلیه عراق و بی تحرکی مطلق آمریکا در سوریه است.

 

توافق هسته ای که قرار بود به آشتی واشنگتن و تهران بیانجامد؛ بر عکس موجب تحکیم اتحاد استراتژیک و نظامی مسکو و تهران شده است. استفاده روسیه از یک پایگاه هوایی در ایران حاکی از سطح جدیدی از همکاری ها و طرح ریزی قدرت مشترک توسط دو کشور است.»

 

در انتهای این یادداشت آمده است: «نتیجه تفکرات اوباما و بی توجهی او این بوده که اکنون روسیه و ایران در حال قدرت نمایی در تمامی خاورمیانه اند.»

 

پایگاه العربیه انگلیسی (alarabiya) نیز در گزارشی تحت عنوان "شراکت روسیه و ایران، جغرافیای سیاسی منطقه را عوض خواهد کرد" آورده است: «روسیه و ایران در روزهای اخیر با توافق بر استفاده مسکو از پایگاه هوایی نوژه در ایران به یک دستاورد استراتژیک بسیار مهم دست یافتند که به احتمال زیاد موجب تغییری اساسی در منطقه خواهد شد.

 

روسیه در اکتبر گذشته از طریق ناوگان دریایی خود در دریای خزر مواضع داعش در سوریه را با موشک های کروز هدف گرفت. پوتین به دنبال آن است که قدرت خود را به کشورهای خلیج بویژه عربستان سعودی نشان دهد و اکنون روسیه از طریق ایران حملات هوایی خود را علیه داعش و دیگر گروه های تروریستی انجام می دهد. اکنون روسیه و ایران خود را برای پیروزی در شام و تقسیم غنایم در عراق و سوریه آماده می کنند.»

 

روزنامه آمریکایی لس آنجلس تایمز (latimes) نیز در گزارش در این رابطه آورده است: «ممکن است ایران با اجازه دادن به روسیه برای استفاده از پایگاه هوایی خود به دنبال نشان دادن این موضوع است که این کشور می تواند با آمریکا یا بدون آمریکا به انزوای خود پایان دهد.»

 

این روزنامه آمریکایی، تلاش دارد همکاری ایران با روسیه را تهدیدی برای آینده روابط ایران و اروپا معرفی کرده و می نویسد: «با برداشته شدن تحریم های اقتصادی ایران پس از توافق هسته ای و جاری شدن میلیاردها دلار پول به این کشور از حساب های مسدود شده، رهبران میانه رو ایران نشان داده اند که مشتاق به بازگشت با میدان های بین المللی و پیگیری توافقات تجاری با غرب هستند.

 

کشورهای اروپایی که در حال حاضر نسبت به استفاده پوتین از قدرت نظامی برای تصرف بخشی از اوکراین و تهدید بخشی هایی از اروپای شرقی هوشیار هستند، ممکن است نسبت به پذیرفتن جمهوری اسلامی در حالی که ارتباط محکمی با مسکو دارد محتاطانه عمل کنند.»

 

 


 

 

 

 

 

506

جروزالم پست گزارش داد:
برخلاف «برجام»، جنگنده های روسیه بازی را تغییر دادند
نمایش و منظره پرواز جنگنده های روسی از پایگاه های هوایی ایران نشان داد که این توافق است که در حقیقت تغییر دهنده بازی است و نه آنی که اوباما در مورد برجام ادعا می کند

روزنامه صهیونیستی جروزالم پست (Jpost) در گزارشی با عنوان "تحلیل گران: حضور جنگنده های روسی در ایران، بازی را در خاورمیانه تغییر داد" نوشت: باید گفت توافق ایران و روسیه برای حضور جنگنده های روس در ایران و حمله به مواضع داعش در سوریه، در حقیقت تغییر دهنده بازی در خاورمیانه می باشد. دو هفته قبل رئیس جمهور آمریکا در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که اکنون مقامات اسرائیلی نیز حامی توافق هسته ای هستند، و این امر موجب عصبانیت وزیر دفاع اسرائیل شد. اوباما حتی مدعی شد که مقامات اسرائیل، توافق هسته ای را یک تغییر دهنده بازی تلقی کرده اند.

 

 

این روزنامه نوشت: «نمایش و منظره پرواز جنگنده های روسی از پایگاه های هوایی ایران نشان داد که این توافق است که در حقیقت تغییر دهنده بازی است و نه آنی که اوباما در مورد برجام ادعا می کند.مشاور امنیت ملی اسبق اسرائیل در روز چهارشنبه اعلام کرد که فراتر از آسان و موثر بودن پرواز جنگنده های روس از ایران برای هف قرار دادن مواضع مورد نظر در سوریه، باید گفت این توافق یک توافق دیپلماتیک و سمبلیک نیز بوده است. هرچند که روسیه با اسرائیل نیز یکسری از همکاری های نظامی را توافق کرده است اما اینکه جت های روسی در پایگاه های ایران به پرواز در بیایند، نشان میدهد که همکاری بین ایران و روسیه در حد بالایی شکل گرفته است.»

 جروزالم پست افزود: «البته باید گفت چنین همکاری های نظامی ایران تاحدی زیادی بخاطر توافق هسته ای ایران بوده است. نتانیاهو نیز که در همان ابتدا از مخالفان توافق هسته ای با ایران بود مدعی شد که این روند موجب قدرتمند تر شدن ایران می شود و ایران از انزوای سیاسی درخواهد آمد و ایران راحت تر به سیاست های دیپلماتیک خود در منطقه ادامه خواهد داد.»

 

 


 

جروزالم پست در پایان نوشت: «همکاری روسیه و ایران می تواند تا حد بسیاری در خاورمیانه تاثیرگذار باشد و این همکاری و حضور جنگنده های روس درایران پیام آشکاری را به کل منطقه رساند. هرچند که اوباما توافق هسته ای برجام را یک تغییردهنده بازی می نماند اما باید گفت این توافق نه به نفع آمریکا و نه متحدان سنی آمریکا در منطقه و نه اسرائیل می باشد.»

 

عیون الخلیج؛
ژنرال ایرانی از اقدام نظامی خبر داد که همه را غافلگیر کرد
"ایران در حالی از ارتش آزادیبخش شیعی سخن گفته که اخیرا پایگاه هوایی همدان را در اختیار روس ها قرار داده تا علیه گروه های مسلح عملیات هوایی انجام دهند."

وبسایت "عیون الخلیج" گزارش داد: «ایران از زبان یکی از فرماندهان برجسته نظامی از ایجاد ارتش آزادیبخش شیعی رونمایی کرد که در یمن، سوریه و عراق مأموریت های خود را انجام می دهد.»

 

به گزارش عیون الخلیج، ژنرال ایرانی "محمد علی فلکی" از فرماندهان سپاه پاسداران ایران گفته است که این کشور ارتشی تحت فرماندهی "قاسم سلیمانی" تشکیل داده که در سه جبهه، یمن، عراق و سوریه می جنگد.

 

بنا بر این گزارش، ایران با اعلام این خبر رسما از اقدام نظامی رونمایی کرد که همه را غافلگیر نمود؛ به ویژه اعلام کرده است که بخشی از این ارتش آزادیبخش در یمن هم عملیات انجام می دهد.

 

این وب سایت در ادامه افزود: ژنرال فلکی گفته است که نیروهای ارتش مذکور تنها ایرانی نیستند بلکه هر منطقه ای که شاهد بحران و جنگ باشد، از میان آن منطقه نیروهایی به این ارتش منضم می شوند.

 

ایران در حالی از ارتش آزادیبخش شیعی سخن گفته که اخیرا پایگاه هوایی همدان را در اختیار روس ها قرار داده تا علیه گروه های مسلح عملیات هوایی انجام دهند.

 

آمریکا و برنامه برهم زدن نیابتى امنیت ایران اسلامى‌

فتنه تروریست ساخته و پرداخته آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستى است و داعش با دینار عربستان و دلارهاى آمریکا دست به کشتار مردم بى‌گناه مى‌زند.گروه‌هاى تروریستى توسط خود دولت‌هاى غربى مخصوصا آمریکا ایجاد و تقویت مى‌شود و آمریکا پشتوانه آنها است.

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در روزهاى اخیر «گلوبال ریسرج» از طرح مشترک آمریکا و عربستان سعودى براى وادار کردن ایران به خروج از سوریه، خبر داده است.به نوشته این سایت، آمریکا و عربستان سعودى تلاش کرده‌اند با مدیریت مجموعه‌اى از بحران‌ها، ایران را به خروج نیروهایش از سوریه وادار کنند. سازوکار محورى این برنامه‌ها را تحریک به آشوب در داخل مناطق مرزى، ایجاد تهدیدهاى تروریستى در داخل ایران و تحریک به انقلاب رنگى، تشکیل مى‌دهند.این سایت در ادامه، شرح مفصلى از سه تحرک در هم تنیده براى بر هم زدن ثبات در ایران ارائه کرده است. درگیرى و مناقشات با شبه‌نظامیان کرد، تحریک بلوچ‌ها به جدایى‌طلبى و تلاش براى ایحاد ناامنى در ایران از طریق داعش، برخى از محورهایى هستند که در این گزارش به آن‌ها اشاره شده است.

در این مقال به‌صورت مختصر به محورهاى مختلفى در این ارتباط مى‌پردازیم.

*    اعلام اتحادى نامیمون‌

به‌عنوان مشتى از خروار، در اوائل سال جارى سخنگوى کاخ سفید در نشست خبرى با اشاره به روابط آمریکا و عربستان سعودى تأکید کرد که واشنگتن و ریاض براى مقابله با ایران، «همکارى نزدیکى» دارند.

در ادامه اظهارات ضد ایرانى مقامات آمریکایى، حالا کاخ سفید بر همکارى نزدیک این کشور با عربستان سعودى براى مقابله با ایران تأکید کرده است.

سخنگوى کاخ سفید در نشست خبرى خود به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد که بخش مهمى از سؤالات به موضوع طرح پیشنهادى در کنگره آمریکا به‌منظور بررسى نقش عربستان سعودى در حملات 11 سپتامبر اختصاص داشت.

جاش ارنست در این‌باره گفت بعید است که رئیس‌جمهور آمریکا با انتشار متن گزارش کمیته تحقیق کنگره در مورد نقش عربستان در حادثه حمله یازده سپتامبر 2001 موافقت کند.

سخنگوى رئیس‌جمهور آمریکا تصریح کرد: «ما همچنان معتقدیم که مى‌توانیم نگرانى‌هایمان در ارتباط با عربستان سعودى را از راه دیپلماسى حل کنیم. البته آن‌ها شریک مهمى براى آمریکا در مقابله با تروریسم هستند.»

ارنست ادامه داد: «حوزه‌هاى متنوعى هستند که ما با یکدیگر همکارى نزدیکى داریم. از موضوع حل وضعیت کنونى در سوریه تا تضعیف و در نهایت نابودى داعش، جنگ با القاعده در یمن یا براى مقابله با فعالیت‌هاى مخرب ایران در منطقه.»

سخنگوى کاخ سفید هم‌چنین گفت: «قطعا حوزه‌هایى هستند که آمریکا و عربستان سعودى به‌طور مؤثر با هم کار مى‌کنند اما قطعا ما روى همه‌چیز اتفاق نظر نداریم اما این تفاوت‌ها را مى‌توان از راه دیپلماسى حل کرد.»

خبرنگارى سؤال کرد آیا موضوع طرح پیشنهادى در کنگره آمریکا درباره 11 سپتامبر در دیدار اوباما با ملک سلمان مطرح خواهد شد؟

ارنست در پاسخ به این سؤال، باز هم موضوع ایران را پیش کشید و گفت: «فکر نمى‌کنم این موضوع در دستور کار و گفتگوى رئیس‌جمهور (آمریکا ) باشد. موضوعات بسیار زیادى براى بحث و گفتگو وجود دارد که برخى از آن‌ها را مطرح کردم،‌ به‌طور خاص موضوعات مربوط به ایران، داعش و وضعیت در یمن.»

*    آمریکا و رژیم صهیونیستى مسببان جنگ نیابتى‌

ماهیت دشمنان روزبه‌روز روشن‌تر مى‌شود و دشمن‌شناسى و بصیرت مردم مخصوصا مسؤولان در این برهه از زمان بیش از پیش ضرورى است.

فتنه تروریست ساخته و پرداخته آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستى است و داعش با دینار عربستان و دلارهاى آمریکا دست به کشتار مردم بى‌گناه مى‌زند.

گروه‌هاى تروریستى توسط خود دولت‌هاى غربى مخصوصا آمریکا ایجاد و تقویت مى‌شود و پشتوانه گروه‌هاى تروریستى، آمریکاى جنایتکار است.

به‌وضوح گزارش پنتاگون ذخیره موشکى ایران را خطرى براى پایگاه‌هاى نظامى آمریکا و حمایت سپاه از تروریسم!! عاملى براى سرپوش گذاشتن به شکست‌هاى آمریکا در منطقه است و روشن است وقتى آمریکا در سوریه و در عراق نیروهاى داعش مورد حمایت آمریکا هر روز شکست مى‌خورد مجبور است دست به جنگ روانى بزند.

*    عربستان، جزئى از پازل آمریکا براى ناامنى ایران‌

یکى از بهترین نشانه‌ها که ثابت مى‌کند عربستان همچنان بخشى از یک برنامه آمریکایى براى منطقه است، نزدیکى شتابان ریاض به تل‌آویو و حرص و ولعى است که هر دو طرف براى تشکیل یک جبهه واحد منطقه‌اى از خود نشان مى دهند. این امر آشکارا به نفع آمریکاست چراکه اولا گامى اساسى به سمت حل مسأله فلسطین محسوب مى‌شود و ثانیا با ایده اصلى اوباما - که کلینتون هم موافق آن است - مبنى بر شکل‌دهى به یک مکانیسم مهار منطقه‌اى قدرتمند در مقابل ایران که بار آمریکا را سبک کند کاملاً انطباق دارد. یکى از مهم‌ترین نتایج این نزدیکى، آغاز حجم انبوهى از تحرکات است که بى‌ هیچ ابهامى ثابت مى‌کند این ائتلاف جدید قصد دارد فاز جدیدى از عملیات نیمه‌سخت علیه ایران را که هدف اصلى آن سرایت دادن ناامنى‌هاى منطقه به داخل ایران است، آغاز کند.

*    شواهد این همکارى نامیمون‌

شواهد در این‌باره آنقدر زیاد است که هیچ ‌تردیدى درباره اصل موضوع باقى نمى‌گذارد. به یاد بیاورید مدتى قبل دولت فرانسه با لابى سعودى اجازه برگزارى یک همایش بزرگ به گروهک تروریستى منافقین داد. «ترکى فیصل» که بسیار به «محمد بن‌ سلمان» نزدیک است، در آن همایش شرکت کرد و گفت هدف سعودى براندازى نظام ایران است. بعد از آن، با واسطه‌گرى عربستان، سرکرده گروهک تروریستى منافقین با محمود عباس ملاقات کرد. سپس خبرهاى متنوعى به‌دست آمد که سعودى و آمریکا در حال گفت‌وگو با گروه‌هاى مسلح ضد ایرانى در سطوح مختلف هستند و تقریبا در تمام دیدارها سخن آن‌ها این است که پول و اسلحه لازم براى آغاز عملیات ضد ایران را تأمین خواهند کرد به شرط این‌که این گروه‌ها با هم متحد شوند؛ اتحادى که کارشناسان ایرانى مى‌گویند با محوریت منافقین در حال ایجاد است. به فاصله کمى از این خبرها، گروهک دموکرات در کردستان که سال‌ها هیچ تحرکى نداشت چند حمله ایذایى علیه شهروندان کرد ایرانى انجام داد. چندى بعد، یک تیم تروریستى، نزدیک تهران دستگیر شد که مستقیما با عربستان سعودى ارتباط داشت و به آن‌ها گفته شده بود به هر قیمت ممکن باید یک ضربه امنیتى جدى به ایران وارد کنند. در میانه همین اوضاع بود که ناگهان فایلى از حسینعلى منتظرى منتشر شد که تلاش‌کرد نه‌تنها منافقین را از جنایاتى که کرده‌اند تطهیر کند بلکه نظام اسلامى را جنایتکار و مستوجب مجازات معرفى کند!

آخرین تکه پازل هم، زمانى هویدا شد که «صالح‌ القلاب» وزیر پیشین فرهنگ اردن - که مى‌دانیم بسیار به منافقین نزدیک است - در روزنامه الشرق‌الاوسط وابسته به عربستان سعودى مقاله‌اى نوشت و بى‌پرده فاش کرد به محض این‌که کار «تشکیل ائتلاف‌هاى لازم» به اتمام برسد، منافقین و دیگر گروه‌هاى مسلح، عملیات نظامى علیه ایران را آغاز خواهند کرد.

مدافعان تئورى جدایى عربستان از آمریکا بى‌شک قادر به توضیح درست هیچ‌یک از این پدیده‌ها نخواهند بود. سرویس‌هاى آمریکایى در تمام موارد کنار سعودى و اسرائیل ایستاده‌اند به‌طورى‌که اگر به فکت‌هاى موجود مراجعه کنیم مى‌توان گفت کارفرماى پروژه ناامن‌سازى استراتژیک ایران، آمریکاست و اسرائیل و سعودى صرفا نقشى را که به آن‌ها واگذار شده، ایفا مى‌کنند.

*    مقصد شیطانى: میراندن انقلابی‌گرى ایران اسلامى‌

چرا این موضوع تا این حد اهمیت دارد؟ و چرا به یک‌باره، استراتژى عملیات نیمه‌سخت مجددا به صدر راهبردهاى ضد ایرانى آمریکا بازگشته است؟ در یک ارزیابى سریع و صریح، دو علت بسیار جدى را مى‌توان شناسایى کرد. نخست، همه در غرب منتظر آن هستند که ببینند نتیجه انتخابات 96 در ایران چه خواهد شد. به عبارت دیگر، می‌خواهند ببینند از مسیر و حوادث انتخابات 96، سکوى لازم براى پرش به سمت هدف راهبردى «پایان انقلابی‌گرى» در ایران را مى‌توانند فراهم کنند یا نه؟ سیر برنامه‌ریزى‌هاى ضدامنیتى علیه ایران هم به‌گونه‌اى است که مى‌توان به آسانى نتیجه گرفت زمانبندى آن با زمانبندى تحولات انتخاباتى در ایران منطبق است. ظاهرا آمریکایى‌ها تصمیم خود را در این‌باره گرفته‌اند که سال 96، باید یک 88 دیگر در ایران ایجاد شود. حلقه مفقوده این بازى فقط این است که کدام شریک داخلى و با کدام تحلیل، قصد مشارکت در این پروژه را دارد؟

علت دوم، پیروزى‌هاى میدانى بسیار تعیین‌کننده مقاومت در منطقه است که آمریکایى‌ها را متقاعد کرده ایران را در سوریه، عراق و یمن نمى‌توان شکست داد و اگر بنا باشد رفتار منطقه‌اى ایران کُند یا متوقف شود، تنها راه ایجاد بحران امنیتى در تهران است، یعنى همان ایده‌اى که 25 بهمن 89 منجر به دعوت موسوى و کروبى براى آشوب در تهران شد.

برجام عامل کاهش خصومت آمریکا با ایران نبوده بلکه برعکس اراده آمریکا را براى خارج کردن ایران از امنیت راهبردى‌اى که از آن برخوردار است، قوى‌تر کرده است و این امر بى‌شک با روى کار آمدن فردى مانند «هیلارى کلینتون» مضاعف هم خواهد شد.

اینجرلیک، القیاره و همدان؛ کشمکش جدیدی با عنوان پایگاه‌های هوایی در راه است

حق استفاده آمریکایی ها از پایگاه القیاره در نزدیکی موصل و اقدام بی سابقه ایران در گشودن پایگاه هوایی همدان به روی جنگنده های روسی از نبرد جدیدی حکایت دارد که این بار در پایگاه‌های هوایی نمود یافته است و منطقه را به سمت تحولات قریب الوقوع سوق می‌دهد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از مرکز تحلیل های سیاسی الصیاد، «باسم العوادی» کارشناس سیاسی عرب با اشاره به حق استفاده آمریکایی از پایگاه هوایی القیاره در نزدیکی موصل و نیز موافقت ایران با استفاده جنگنده های روسی از پایگاه هوایی همدان گفت: کشمکشی جدید با عنوان نبرد پایگاههای هوایی در منطقه در راه است.

حضور آمریکایی ها در پایگاه هوایی القیاره عراق

عراق به نیروهای آمریکایی اجازه می دهد که از پایگاه هوایی القیاره واقع در غرب موصل نهایت استفاده را بعمل آورند.

این پایگاه که اخیرا از اشغال داعش آزاد شد در 58 کیلومتری جنوب موصل قرار داشته و یکی از بزرگترین پایگاهاهی راهبردی غرب و شمال این کشور به شمار می آید.

پس از حمله آمریکا به عراق در سال 2003 نیروهای آمریکایی پس از بازسازی برج مراقبت از آن به عنوان پایگاهی برای خود استفاده کردند و در نهایت در سال 2010 آن را به نیروهای عراقی تحویل دارند.

ایران در چارچوب نقشه راه ائتلاف سه جانبه و مستحکم با روسیه و سوریه و گروهای مقاومت در منطقه به روسیه حق داده است از پایگاه هوایی همدان برای حمله به گروههای تروریستی در سوریه استفاده کند.

احتمال گشودن پایگاه اینجرلیک به روی روسیه جدی است

ترکیه نیز به طور جدی به اعطای حق استفاده از پایگاه اینجرلیک به روسیه فکر می کند آن هم پس از تحولاتی که پس از کودتای نظامی نافرجام در این کشور رقم خورده است و از سرگیری روابط روسیه و ترکیه روند شتابانی داشته است تا جایی که یکی از اعضای پارلمان روسیه گفت که احتمال  دارد ترکیه پایگاه اینجرلیک را به روی نیروی هوایی روسیه برای استفاده از عملیات نظامی در سوریه باز کند.

اینجرلیک ترکی و روسیه

در همین ارتباط «ایگور موروزوف» عضو کمیته امور بین الملل و رئیس کمیته دفاع و امنیت پارلمان روسیه  چند روز پیش گفت که تصمیم ترکیه  در این خصوص ممکن است در پی موافقت سوریه و ایران برای استفاده از نیروهای هوایی روسیه از پایگاههای حمیمیم در سوریه و همدان در ایران  صورت بگیرد.

اعلام آمادگی ترکیه برای حمایت از تلاش های روسیه علیه تروریسم

اما «ویکتور اوزیروف» کارشناس سیاسی روس نیز بعید ندانست که آنکارا در پی گفت وگوهای هفته گذشته بین رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و ولادیمیر پوتین همتای روسی او، گام مشابهی اتخاذ کند زیرا اردوغان در جریان این گفت وگوها از آمادگی کشورش برای حمایت از تلاش های روسیه برای مبارزه با تروریسم در سوریه خبر داد.

وی همچنین یادآور شد که اطمینان ندارد آیا روسیه نیازی به استفاده از پایگاه اینجرلیک دارد یا خیر، اما  تصمیم آن در این خصوص به معنی آمادگی واقعی و نه زبانی این کشور برای همکاری با روسیه در مبارزه با ترویسم خواهد بود.

آیا روسیه از ترکیه در ارتباط با اینجرلیک درخواستی کرده است؟

به هر حال شاید ارزیابی سیاسی از این اظهارات این باشد که روسیه به طور غیر مستقیم در این مورد  از ترکیه درخواست کرده است که امکان حمایت از روسیه از طریق پایگاه اینجرلیک را بررسی کند، هرچند این موضوع برای ترکیه به عنوان عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) دشوار است.

پایگاه هوایی القیاره و آمریکا

از سوی  دیگر «اشتون کارتر» وزیر دفاع آمریکا در جریان سفر اخیر خود به بغداد موفق شد در دیدار با برخی مسئولان عراقی از جمله «حیدر العبادی» نخست وزیر این کشور و «خالد العبیدی» وزیر دفاع، آنان را متقاعد کند که اجازه دهند مشاورن آمریکایی مستقر در عراق از پایگاه هوایی القیاره که در نبرد بازپس گیری موصل اهمیت راهبردی دارد، نهایت استفاده را بعمل آورند.

وی در این باره گفت: موجب خرسندی ماست که به شما اطلاع دهم امروز در مورد حمایت آمریکا از تلاش های عراق برای آزادی موصل و فشار بر آن از طریق استقرار 560 سرباز دیگر آمریکایی کمک کنیم و تعدادی از این نیروها عازم پایگاه القیاره می شوند.

حمایت زیرساختی و لجستیکی آمریکا  از عراق

در این میان وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) نیز در بیانیه ای همزمان با اظهارات کارتر اعلام کرد که نیروهای جدید آمریکا فعالیت هایی در حمایت از نیروهای امنیتی عراق انجام خواهند داد که شامل بخش های مختلف از جمله زیر ساختی و لوجستیکی خواهد بود.

این در حالی است که ناظران و کارشناسان بعید ندانسته اند که این درخواست مؤقتی آمریکا به یک اقدام دائمی تبدیل شود به ویژه اگر روند ادامه سرازیر شدن مستشاران آمریکایی به عراق را در نظر داشته باشیم به گونه ای که به نظر می رسد هدف آمریکا فراتر از ماموریت شکست دادن داعش بوده و در واقع  از تمایل آن به استقرار مجدد نیروهای خود در عراق و جستجوی مواضع راهبردی آن حکایت دارد به گونه ای که با این کار فعالیت نظامیان آمریکایی را در آینده در عراق تسهیل کند.

اما آمریکا نیز نگرانی خود را از حضور نظامی و امنیتی ایران در عراق پنهان نکرده است به ویژه اینکه این حضور مورد استقبال دولت مرکزی بغداد نیز قرار دارد و علاوه بر این آمریکایی ها در تلاش برای پیشی گرفتن از ایران در زمینه استقرار مستشاران نظامی در مواضع مهم و راهبردی عراق به ویژه پایگاه هوایی القیاره هستند.

امتیازات پایگاه القیاره برای آمریکا

نباید فراموش کرد که آمریکا در فواصل زمانی مختلف به پایگاههای  پیشرفته و نیمه پیشرفته در بین متحدان خود نیاز دارد و در این میان پایگاه القیاره بهترین محل و نقطه تماس و تلاقی نیروهای متحد آمریکا شامل کُردها و عشایر اهل تسنن است.

این پایگاه به اندازه کافی از مناطق الحشد الشعبی فاصله دارد بر خلاف فلوجه که در آنجا احتمال رویارویی بین نیروهای آمریکایی و الحشد الشعبی وجود داشت از همین رو به گفته کارشناسان انتخاب پایگاه القیاره حائز اهمیت است زیرا یک منطقه تقریبا غیرمسکونی است به گونه ای که رفت و آمد در آن را از هرگونه تهدید از سوی گروههای نزدیک به داعش در امان نگاه می دارد.

استفاده از پایگاه هوایی همدان و روسیه با رویکردهای نظامی

نیروهای روسیه با اولین حملات خود علیه تروریست ها در سوریه از پایگاه هوایی در همدان ، دست به اقدامی بی سابقه زدند که همه را غافلگیر کرد زیرا هرچند هماهنگی روسیه و ایران در مبارزه با تروریسم روند شتابان و صعودی داشت اما انگیزه های اصلی که موجب استفاده از این پایگاه ایرانی شد پیش از هر چیز رویکردهای نظامی دارد.

اولین دلیلی که موجب شد روسیه در عملیات علیه ترویسیت ها در سوریه از پایگاه همدان استفاده کند، این است که استفاده از زیرساخت های نظامی ایران موجب کاهش 55 تا 60 درصدی زمان پرواز جنگده های روس به سمت سوریه می شود  و تا پیش از این روسیه برای این منظور از  فرودگاههای اوستیای شمالی در جنوب خاک خود استفاده می کرد چرا که پایگاه حمیمیم در سوریه مناسب جنگنده های روس که یکی از بزرگترین جنگنده ها در جهان به شمار می آید، نیست.

مزیت پایگاه هوایی همدان برای روسیه

اما این فرودگاهها به عنوان مثال از تدمر سوریه نیز تقریبا دو هزار کیلومتر فاصله دارند حال آنکه این فاصله از پایگاه همدان فقط 900 کیلومتر است در نتیجه کاهش زمان پرواز موجب کاهش سوخت مورد استفاده هواپیما شده و فرصتی برای افزایش حمل بمب و موشک را فراهم می کند.

از سوی دیگر کارشناسان نظامی یادآور شدند که استفاده از پایگاه هوایی همدان در مقایسه با پایگاه حمیمیم امنیت بیشتری را برای هواپیماهای روس در جریان پرواز و فرود فراهم می کند زیرا این پایگاه سوری بر خلاف پایگاه همدان در نزدیکی میدان نبرد و مواضع تروریست ها در سوریه قرار دارد .

به هر حال دلایل نظامی، سیاسی و یا راهبری هرچه که باشد، اقدام جمهوری اسلامی ایران در گشودن پایگاه همدان به روی نیرهای هوایی روسیه پس از اقدام عراق در تسلیم پایگاه القیاره به آمریکایی ها صورت گرفت و  پیام دقیقی را در دل خود جا داده است به این معنی که از این  طریق ایران تاکید می کند که جایگزین های متعددی برای هر تحرک خارجی و منطقه ای به منظور هرگونه اقدام علیه امنیت ملی خود دارد.

به عبارت دیگر چه بسا این بار نوع جدیدی از کشمکش در راه است که همان «کشمکش پایگاههای هوایی» با محاسبات ژئو سیاسی بسیار دقیق است و هرچند عمق این کشمکش راهبردی سراسر منطقه را شامل می شود اما در گروی نتایج نبردهای حلب و موصل و تاثیر جدی آن بر عراق، سوریه، ترکیه ، کشورهای حاشیه خلیج فارس و ایران است.

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid