محل تبلیغ شما
پیام خطرناک امریکا به ایران

تاریخ خبر: 1395/5/18

پیام خطرناک امریکا به ایران

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 
ادعای سناتور آمریکایی در فاکس‌نیوز؛
پیام خطرناک آمریکا به ایران
«در واقع آنچه پرزیدنت اوباما می گوید مهم نیست بلکه مهم آن چیزی است که ایرانی ها فکر می کنند ...»

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، "تام کاتن" سناتور جمهوری خواه  و منتقد سرسخت توافق هسته ای می گوید، پرداخت پول نقد به ایران، "پیامی خطرناک" را برای دشمنان آمریکا در سراسر جهان ارسال می کند.

 

وی طبق عادت سیاستمداران آمریکایی، ایران را به علت پشتیبانی از گروه های مقاومت در منطقه همچون حزب الله و حماس به "حمایت از تروریسم" متهم ساخته و در اظهاراتی توهین آمیز از پرداخت اخیر به تهران انتقاد کرده است.

 

وب سایت شبکه آمریکایی فاکس نیوز (foxnews) نوشت: سناتور تام کاتن روز یکشنبه گفت که توجیه و توضیح باراک اوباما درباره پرداخت حدود 400 میلیون دلاری به ایران را می پذیرد؛ اوباما گفته بود، این پرداخت که با آزادی آمریکایی های زندانی در ایران همزمان شده بخشی از یک توافق قبلی بوده و ربطی به آزادی زندانیان نداشته است. اما کاتن در عین حال گفته این پرداخت، پیامی خطرناک را برای تروریست ها و دیگران در سراسر جهان ارسال می کند.

 این سناتور مخالف توافق هسته ای طی مصاحبه با فاکس نیوز تایید کرد که "پرداخت 400 میلیون دلاری به ایران، باج نبوده است".

 

وی در عین حال گفت: در واقع آنچه پرزیدنت اوباما می گوید مهم نیست بلکه مهم آن چیزی است که ایرانی ها فکر می کنند، مهم چیزی است که دیکتاتورها و تروریست ها و گانگسترها در سراسر جهان فکر می کنند.

 

تام کاتن افزود: واقعیت این است که آن ها به روشنی بر این باورند که پرداخت 400 میلیون دلاری به ایران، باج بوده است و به همین علت، این پرداخت بسیار خطرناک می باشد.

 

این ادعای آقای کاتن درحالی مطرح شده که مقامات ایران سخنی از باج بودن پرداخت 400 میلیون دلاری به میان نیاورده اند. این مبلغ اولین قسط از توافق 1.7 میلیارد دلاری دو کشور بوده که بر اساس آن موضوع اختلاف طرفین درمورد عدم تحویل سلاح های خریداری شده توسط محمدرضا شاه حل و فصل شده است.

 

فاکس نیوز در ادامه گزارش خود می نویسد: کاتن همچنین از مقامات دولت اوباما به علت مخفی نگه داشتن بخش هایی از توافق هسته ای از کنگره و مردم آمریکا انتقاد کرده است. وی از عدم شفافیت درباره پرداخت 400 میلیون دلاری که حدود 6 ماه پیش انجام شده نیز ناراضی است.

 

گفتنی است، تام کاتن در مصاحبه قبلی خود با فاکس نیوز به صراحت گفته بود که این پرداخت به ایران چیزی جز یک باج دهی نبوده است. وی شدیدا دولت اوباما را به علت پرداخت پول به تهران مورد انتقاد قرار داده بود.

 

کاتن از سوی دیگر با انتشار یادداشتی در روزنامه یو اس ای تودی (usatoday) مدعی شده بود، پرداخت 400 میلیون دلاری به ایران باجی است که به این کشور داده شده است.

 

وی در این یادداشت می نویسد: ما باید بازگشت سالم گروگان های آمریکایی از ایران را جشن بگیریم اما نباید باجی را که برای این بازگشت دادیم فراموش کنیم.

 

کاتن می افزاید: ما با پرداخت این 400 میلیون دلار، سابقه صدساله خود در عدم پرداخت باج را واژگون ساختیم.

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid