محل تبلیغ شما
ویدئوومتن مناظره خرازی وشریعتمداری

تاریخ خبر: 1395/5/17

ویدئوومتن مناظره خرازی وشریعتمداری

 

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

محمد صادق خرازی:

از زمانی که نفت را استخراج کردند تا زمانی که دولت نهم و دهم که شما یکی از مدافعان پر و پا قرص وی بودید و تا روزهای آخر هم از آقای احمدی‌نژاد دفاع کردید، همین آقا این بی‌انضباطی‌های مالی را به وجود آورد.

خرازی با بیان اینکه در دولت قبل سازمان برنامه را منحل کردند تا هرگونه که دوست دارند عمل کنند، ادامه داد: برای آقای شریعتمداری متاسفم که خدمات دولت‌های دیگر را نادیده می‌گیرند و از دولتی دفاع می‌کند که جز آثار زیان‌بارش خدماتی را در جایی داشته است. دولت کنونی وارث یک دولتی پر از فساد اداری بود که هنوز هم نتوانسته است آن را جمع کند.

این کارشناس مسائل سیاسی اضافه کرد: آقایان در روزنامه‌های خود بی محابا دولت را می‌کوبند، رهبری در سال نو فرمودند رعایت دولت، خدمتگزاران و قوای سه‌گانه را بکنید، همین روزنامه کیهان را بیاورید و ببینید که از ابتدای سال تاکنون چه دفاعی از دولت کرده و چه حیثیتی از دولت نبرده‌ است.

وی خطاب به شریعتمداری گفت: شما از روزی که مسئول کیهان شدید یک گام و یک قلم درباره دفاع از تولید کشور ننوشتید. اینکه شما همینطوری تهمت بزنید و اهانت کنید که درست نیست.

 

 

سید محمدصادق خرازی رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان و سفیر اسبق ایران در پاریس در برنامه نگاه یک به موضوع فیش‌های حقوقی و همچنین بررسی عملکرد آمریکا در قبل و بعد برجام و همچنین بد‌عهدی‌های آمریکا در مقابل جمهوری اسلامی ایران پرداخت.

وی در ابتدای این برنامه با گرامیداشت یاد شهدای عرصه خبر روز خبرنگار را تبریک گفت و گفت: امیدوارم دولت و همه دست‌اندرکاران حاکمیت قدر خبرنگاران این حاملان بی‌توقع، پرتلاش و مخلص را بدانند و این قدرشناسی می‌تواند شجاعت و جسارت ویژه‌ای را به همه کسانی که در این عرصه تلاش می‌کنند بدهد.

خرازی ادامه داد: من از خبر به سیاست رفتم و از سیاست دوباره به خبر بازگشتم و امروز نیز هم در عرصه سیاست داخلی و خارجی هستم و هم یکی از ارادتمندان و مخلصان خبرنگاران و همکاران در عرصه خبر هستم و به این موضوع افتخار می‌کنم.

این فعال رسانه‌ای در پاسخ به سؤالی درباره جایگاه فعلی خبرنگاران در جامعه عنوان کرد: بهترین پاسخ را به این پرسش خود حاملان خبر و خبرنگاران برای این پرسش دارند، بیشترین زجر و تحمل را یک گزارشگر و خبرنگار می‌کشد، اگر خبرش خوب باشد و حرفهای باشد یک طرف قضیه مجبور است دلخور شود و اگر خبر جانبدارانه باشد مردم نمی‌پسندند.

وی با بیان یک پارادوکس در اینجا وجود دارد، تصریح کرد: ما باید بپذیریم خبرنگار و کسی که مسئولیت ابلاغ خبر را دارد نیازمند آزادی است، البته آزادی با چارچوب‌هایی که در قانون دیده شده است. نمی‌شود به خبرنگاری گفت در ابلاغ موضوعات اجتماعی و سیاسی فعال باش ولی برایش مشکل ایجاد کرد.

خرازی اضافه کرد: نکته دیگری که مهم است این است که رسانه‌های مجازی شرایط جدیدی و مهم دیگری را آفریده‌اند. هر چه ما دست خبرنگارانمان را براساس چارچوب و قانون و اخلاق باز بگذاریم رسانه‌هایی که می‌توانند مورد اعتماد مردم باشند نفوذشان بیشتر می‌شود و رسانه‌ها آزادانه‌تر، شجاعانه‌تر و جسورانه‌تر این کار را انجام می‌دهند.

* حقوق پایین خبرنگاران

وی جایگاه فعلی خبرنگاران را مناسب ندانست و عنوان کرد: خبرنگاران اگر در یک مقوله‌ای صریح صحبت کنند مورد پرسش واقع می‌شوند و در موضوعی اگر قوی عمل کنند مخاطبان پرقدرت‌شان شاید باعث گرفتاریشان شوند، آنچه می‌گویم مخصوص یک جریان فکری نیست بلکه در مجموع اینگونه است.

خرازی با اشاره به حقوق پایین خبرنگاران در کشور اظهار داشت: معمولا یکی از پایین‌ترین سطوح اقتصادی، حقوق و حقی که برای یک خبرنگار در نظر گرفته شده است، از پایین‌ترین حقوق‌هاست در حالیکه در خیلی از کشورهای دنیا سال بازنشستگی برای خبرنگاران با کارمندان متفاوت است به دلیل فشار کاری که به آنها وارد می‌آید، در برخی از کشورها بعد از 15 یا 18 سال بازنشسته می‌شوند.

مدیر سایت دیپلماسی ایرانی ادامه داد: در تماس‌هایی که با خبرنگاران در سطوح مختلف دارم هیچ کدام از وضع زندگی و شغلی خود علیرغم علاقه‌ای که به کار خود دارند، راضی نیستند.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص چارچوب‌ها و مرز آزادی بیان امنیت را مهم‌ترین مقوله کار خبرنگار دانست و افزود: اگر خبرنگار در کار خود امنیت لازم را نداشته باشد، دچار مشکل می‌شود. نکته مهم‌تر از امنیت این است که خط قرمز‌ها تکان بخورد و مثلا خط قرمز برای یک رسانه با رسانه دیگر متفاوت باشد یا خط قرمز‌ها و اولویت‌ها با دولت‌ها تغییر کند و این نکاتی است که در کشور وجود دارد.

* رسانه‌ای شدن فیش‌های حقوقی از شجاعت‌های خبرنگاران بود

به گزارش فارس، خرازی با اشاره به موضوع فیش‌های حقوقی نجومی رسانه‌ای شدن این موضوع را یکی از شجاعت‌های بی‌نظیر رسانه‌های کشور نامید و گفت: از هر جریان فکری‌ای به این موضوع پرداخته شد چرا که دغدغه مردم بود.

وی با طرح این سوال که چرا در دولت قبل در موضوع اختلاس 3 هزار میلیاردی این اتفاق رخ نداد؟ ادامه داد: در دولت قبل هم خبرنگار بود و دغدغه هم وجود داشت اما احساس امنیت نمی‌کردند و برخی اولویت‌هایی داشتند که این موضوع را مطرح نکردند و این نشان می‌دهد که مهم‌ترین مولفه‌ای که ما باید رعایت کنیم قانون است و نباید مرزها تغییر کند، خوب، خوب و بد، بد است.

رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان با تاکید بر اینکه چارچوب‌های منافع ملی مشخص است، عنوان کرد: ارزش‌ها و هویت و منافع ملی اگر مورد هجوم واقع شوند طبیعی است که خلاف مصالح ملی عمل شده است، اگر قرار باشد که خط قرمزها برحسب زمان یا مکان تغییر کند ما اشتباه بزرگی را در راستای تنویر افکار عمومی مرتکب شده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: رسانه‌های بی‌تردید با چشمان تیزبین خود می‌توانند صلاح جامعه را رقم بزنند و همینطور می‌توانند جامعه را به ابتذال بکشانند اگر ما مراقبت بکنیم یعنی همه خوبی‌ها و بدی‌ها براساس میزان و سنجش واقعی قانون باشد مشکلی نخواهیم داشت و مشکل این است که گاهی گرفتار سلیقه‌های انتخابی خودمان می‌شویم و این خیلی خطر دارد.

رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان با بیان اینکه عدالت ابزار تقوا است، تصریح کرد: همین مسائل مالی و حقوق‌های کلان در دولت قبل هم وجود داشت و اطلاع هم داشتیم.

خرازی ادامه داد: 700، 800 میلیارد از پول‌های مردم به غارت رفت، این پول‌ها کجا رفت؟ مردم در این خصوص سوال دارند.

 

* تحریم‌ها موجب به وجود آمدن فسادهای مالی شد 

به گزارش فارس، وی افزود: به عنوان سرمایه‌گذاری خارجی از آغاز تحریم شروع کردند، پول‌ها را از مملکت خارج کردند و به این و آن اعتماد کردند، زیر نظر سران سه قوه کمیته‌ای تشکیل شود و ببینند این پول‌ها به چه کسی داده شده و به کجا رفته است. بابک زنجانی چگونه به وجود آمد؟ وقتی تحریم به وجود آمد و قانون وجود نداشت و برخی بسیط الید شدند نتیجه این شد که فساد به وجود آمد.

این کارشناس سیاسی با اشاره به اینکه در برابر چند صد میلیارد دلار سکوت اتفاق افتاد، تصریح کرد: در این دوره دو دهه این 700 میلیارد دلار مطابق تمام دوره فروش نفت ایران است، یعنی از زمانی که نفت را استخراج کردند تا زمانی که دولت نهم و دهم که شما یکی از مدافعان پر و پا قرص وی بودید و تا روزهای آخر هم از آقای احمدی‌نژاد دفاع کردید، همین آقا این بی‌انضباطی‌های مالی را به وجود آورد.

خرازی با بیان اینکه در دولت قبل سازمان برنامه را منحل کردند تا هرگونه که دوست دارند عمل کنند، ادامه داد: برای آقای شریعتمداری متاسفم که خدمات دولت‌های دیگر را نادیده می‌گیرند و از دولتی دفاع می‌کند که جز آثار زیان‌بارش خدماتی را در جایی داشته است. دولت کنونی وارث یک دولتی پر از فساد اداری بود که هنوز هم نتوانسته است آن را جمع کند.

این کارشناس مسائل سیاسی اضافه کرد: آقایان در روزنامه‌های خود بی محابا دولت را می‌کوبند، رهبری در سال نو فرمودند رعایت دولت، خدمتگزاران و قوای سه‌گانه را بکنید، همین روزنامه کیهان را بیاورید و ببینید که از ابتدای سال تاکنون چه دفاعی از دولت کرده و چه حیثیتی از دولت نبرده‌ است.

خرازی عنوان کرد: یکی از بزرگ‌ترین مشکلات این است که بروید سراغ سازمان برنامه و بودجه، بروید سراغ جهانگیری و روحانی، عدد و رقم‌هایی که مشخص نیست کجاست، آقایان صدها بار گفته‌اند و یکی از بزرگان گفت اتفاقی است که افتاده است فعلا بگذریم انشاالله خیر است. باید مشخص شود که این پول‌ها کجا خرج شده است.

وی افزود: به مظاهری گفتند فلان پول را بده و چون نداد عزل شد پول‌هایی که توسط آقایان داده می‌شد و من دو سه مورد را دارم و خصوصی عرض می‌کنم، پول‌هایی که آقایان توزیع می‌کردند و سفرهایی که می‌کردند به جای کارآفرینی و تولید واردات از چین می‌کردند، همه ضبط شده و نوشته شده است.

رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان در پاسخ به شریعتمداری در خصوص واردات دسته بیل در دولت یازدهم گفت: واردات دسته بیل هم نتیجه قوانینی بود که دولت قبل تصویب کرد.

* اهتمام جدی دولت برای برخورد با فیش‌های نجومی 

به گزارش فارس، وی خطاب به شریعتمداری گفت: شما از روزی که مسئول کیهان شدید یک گام و یک قلم درباره دفاع از تولید کشور ننوشتید. اینکه شما همینطوری تهمت بزنید و اهانت کنید که درست نیست.

رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان رو به شریعتمداری با بیان اینکه زمانی که شما می‌گویید فسادها را در روزنامه خود آورده‌اید دوستان ما در زندان و گرفتاری بودند و شما آزادانه حرف می‌زدید، تاکید کرد: فساد، فساد است.

خرازی افزود: معتقدم که اگر دولتی و رئیس دولتی آمد و دستور مبارزه با فساد داد باید از آن تقدیر کنیم، اگر دولتی دید در برخی جاها مشکلات جدی وجود دارد و این به آن رسیدگی شود، این دولت که بسیاری از گرفتاری‌ها را خودش به وجود نیاورده است بلکه وارث بسیاری از اخلاق‌های بد بوده است. رویه‌هایی بوده که انجام شده و باید با این رویه‌های بد مبارزه کرد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا برخورد دولت با حقوق‌های نجومی را کافی می‌دانید یا خیر، عنوان کرد: تا جایی که اطلاع دارم البته اطلاعات من کامل نیست. هم آقای جهانگیری و هم روحانی اهتمام جدی دارند که با موضوع فیش‌های حقوقی برخورد کنند و حتی با نزدیکان خود هم برخورد کردند.

* قرار نبود برجام مشکلات بین ایران و آمریکا را حل کند

به گزارش فارس، وی در پاسخ به سوالی در خصوص عملکرد رسانه‌ها در خصوص مذاکرات هسته‌ای و برجام عنوان کرد: برجام یکی از همان قصه‌های پر غصه هفت گنبد افلاک این سرزمین است، اول باید مشخص کنیم که برجام یک معجزه بود یا یک واقعه تاریخی بود که اتفاق افتاد و کشور هم در شرایط خاصی بود و از صدر نظام که مقام معظم رهبری هستند تا همه دست‌اندرکاران مذاکرات یک هدف و چارچوب را دنبال کردند، اینکه ما تصور کنیم که برجام یک واقعیت آنچنانی است، درست نیست برجام ابزار است نه هدف.

خرازی افزود: رسانه‌ها در برجام در هر دو جریان تلاش زیادی کرده و سعی کردند مردم را با ابعاد مختلف برجام آشنا کنند، برخی تصورشان این بود با برجام اعتماد ایران و آمریکا جلب و مسائل ایران و آمریکا حل می‌شود، اصلا برجام موضوعی نبود که بخواهد به موضوع ایران و آمریکا ربط داده شود و بتواند مناسبات بین ایران و آمریکا را تلطیف کند. بلکه برجام سقف و کف مشخصی داشت و مسئولیت مذاکره‌کنندگان نیز سقف و کف داشت.

سفیر اسبق ایران در پاریس خاطرنشان کرد: مذاکره‌کنندگان ارشد ما اجازه نداشتند خارج از موضوع هسته‌ای با طرف آمریکایی صحبت کنند و رهبری برای آنها چارچوب تعیین کرده بودند. در این مسیر موضوع برجام به گونه‌ای شد که تحولات چشم‌گیری را به همراه داشت.

* خصومت آمریکایی‌ها ادامه دارد

به گزارش فارس، وی افزود: البته غلو‌هایی هم در آن صورت گرفته هم از جانب مخالفان هم موافقان. خصومت آمریکایی‌ها قبل از برجام وجود داشت و بعد از آن هم ادامه یافت و قرار هم نبود برجام مشکلات فیمابین را برطرف کند.

خرازی ادامه داد: برجام بالاخره توفیقاتی برای کشور آورده و در عین حال آن مدینه فاضله هم که فکر کنیم اگر برجام نبود زندگی مردم مختل می‌شد و جنگ می‌شد غلو‌هایی بود که صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: اگر برجام بخواهد روال و رویه بشود، این یکی از بزرگ‌ترین خیانت‌های جدی به کشور است. برجام برای یک واقعه بود و آن هم مقطعی که ایران درگیر 6 قطعنامه تحریمی ملل متحد و 12 قطعنامه آژانس بود.

سفیر اسبق ایران در پاریس خاطرنشان کرد: برجام در مقطعی برجام شد و شکل گرفت که کنگره آمریکا اقدام به کاهش فروش نفت ایران کرده بود و هر 6 ماه 20 درصد از فروش نفت ایران را کاهش می‌دادند. زمانی که دولت یازدهم دولت را در اختیار گرفت زیر 800 هزار بشکه نفت می‌توانستیم بفروشیم در حالیکه تا قبل از تحریم‌ها 2 میلیون و 500 هزار بشکه نفت می‌فروختیم. نتیجه این کاهش فروش نفت را کشورهایی چون عربستان، امارات و دیگر کشورهای منطقه بردند.

* رقم خوردن برجام‌های 2 و 3 درست نیست

به گزارش فارس، خرازی خاطرنشان کرد: برجام واقعه مهمی در تاریخ دیپلماسی ایران بوده و هست، اما اینکه برجام بخواهد رویه شود معتقدم این کار درستی نیست و رقم خوردن برجام‌های 2 و 3 درست نیست.

وی با بیان اینکه برجام یک کف و سقف داشت، عنوان کرد: برجام باعث شد سیستم اتمی ایران و سیکل چرخه سوخت و تولید اورانیوم از بین نرود و با تکنولوژی برتر ادامه پیدا کند. در حال حاضر آب سنگین ایران را آمریکا می‌خرد، روسیه از ما اورانیوم 3.7 می‌گیرد و به ما کیک زرد می‌دهد و در کنار این اتفاقات تحقیق و توسعه نیز صورت می‌گیرد.

رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان ادامه داد: یک زمانی در داستان تکنولوژی هسته‌ای 20 هزار سانتریفیوژ داشتیم در حالیکه برای سیستم اتمی 198 هزار سو نیاز داشتیم با IR1 پاکستان تنظیم کرده بودند که کار کنند و از 20 هزار سانتریفیوژ 10 هزار تای آنها کار می‌کرد، در حالیکه الان دوستان سازمان انرژی هسته‌ای روی سانتریفیوژ IR8 کار می‌کنند که هر واحد آن 20 سو تولید می‌کند و این صرفه‌جویی ایجاد می‌کند و تحولات بزرگی می‌تواند ایجاد کند.

خرازی با اشاره به ورود ایران به پروژه گداخت هسته‌ای گفت: زمانی می‌گفتند ایران حق ندارد وارد چرخه سوخت شود و دانش هسته‌ای داشته باشد اما الان ایران را وارد پروژه گداخت هسته‌ای کرده‌اند و ایران به 8 کشور بزرگ جهان که در این پروژه حضور دارند پیوسته است.

* رسانه‌ها و مخالفان دولت نباید به تیم مذاکره‌کننده تهمت بزنند

به گزارش فارس، وی با اشاره به صحبت‌های مقام معظم رهبری در مورد تیم مذاکره‌کننده و اعتماد ایشان به این افراد تاکید کرد: نباید رسانه‌ها و کسانی که نظرشان با نظر دولت مخالف است به مذاکره‌کنندگان که مورد اعتماد رهبری هستند تهمت بزنند. مقام معظم رهبری آشکارا فرمودند که من این افراد را متدین و پرهیزگار و شجاع می‌دانم.

خرازی خطاب به شریعتمداری با بیان اینکه شما از روز اول موافق تحریم بودید، تاکید کرد: تمام بدبختی‌ها و فساد اقتصادی ما به دلیل تحریم‌ها است.

سفیر اسبق ایران در پاریس در پاسخ به اظهارات شریعتمداری در خصوص عکس‌های بابک زنجانی با هاشمی رفسنجانی و روحانی گفت: آقای احمدی‌نژاد هم با شارون عکس داشت. بلاتشبیه بحث‌های آقای شریعتمداری من را یاد توده‌ای‌ها می‌اندازد.

خرازی با اشاره به شرایط ایران در پیش از برجام عنوان کرد: می‌توان همه چیز را حاشا کرد و گفت هیچ اتفاقی نیفتاده است، ماشین تحریم متوقف نشده، در روابط بین‌المللی ایران تحولی رخ نداده، وقتی قرار است کسی بدون پشتوانه و توجه به واقعیت حرفی بزند می‌تواند هر چیزی بگوید.

وی در پاسخ به شریعتمداری در رابطه با ارائه سند در خصوص حرف‌هایش اظهار داشت: سندی که آقای شریعتمداری می‌دهد فکر می‌کنم به درد خود کیهان می‌خورد.

خرازی ادامه داد: مقام معظم رهبری فرمودند که ما در پیچ خطرناک تاریخی بودیم و با مدیریت ایشان و وزارت خارجه و تیم مذاکره کننده کشور را از یک بحران جدی نجات داد.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: در اینکه صادرات نفت ما از 2 هزار و 500 بشکه به 800 هزار بشکه رسیده بود کسی تردیدی ندارد. در اینکه نرخ دلار چند برابر شد که تردیدی وجود ندارد، روزی که برجام آغاز شد 6 قطعنامه تحریمی در شورای امنیت داشتیم و 12 قطعنامه‌ در آژانس، همه تحریم‌ها را لمس کردند. همین آقایان در روزنامه خود نوشتند که تحریم موهبت الهی است، بله موهبت الهی است با یک دولت مقتدری که بیاید و اقتصاد مقاومتی را آنطور که رهبری فرمودند رعایت کند نه اینکه جور دیگری عمل کند.

وی با بیان اینکه وقتی مذاکرات شروع شد قرار نبود سوء تفاهمات ما با آمریکا را رفع کند، اظهار داشت: نقاط عطف برجام این بود که آقایان قبول کردند که ایران آب سنگین داشته باشد در صورتی که بارها گفته بودند که ایران حق داشتن آب سنگین را ندارد. آقایان می‌گویند ما نوشتیم و گفتیم ایران از NPT خارج شود آقایان مگر چه کاره هستند؟ چه کسی به آقایان اجازه داده که کشور را با بحران مواجه کنند و با صحبت‌هایشان کشور را در آستانه جنگ قرار دهند. چقدر ما در مذاکرات آسیب مقالات و صحبت‌های آقایان را خوردیم

سفیر اسبق ایران در پاریس گفت: تعلیق و توقف غنی‌سازی با برجام از بین رفت، راکتور آب سنگین اراک قرار بود کامل تعطیل شود، اما الان این اتفاق در برجام نیفتاده است. کیفیت سانتریفیوژها الان با قبل قابل مقایسه نیست.

* هزینه حمل و نقل دریایی بعد از برجام یک پنجم شده است

به گزارش فارس، خرازی در ادامه با بیان اینکه کلیه کشتیرانی ما متوقف شده بود و کشتی گندم ما در خلیج فارس سه هفته معطل بود که بار خود را تخلیه کند، عنوان کرد: در زمان تحریم‌ها کشورهایی که با ما مهربان بودند مانند چین و هند دلار را بین 65 تا 67 سنت از ما برمی‌داشتند و جنس بنجل خود را در کنار جنس خوب خود به ما می‌دادند، این رویه واردات فاسد در کشور از زمانی آغاز شد که تحریم‌ها این مسائل را برای ما ایجاد کرد. فردا آقای شریعمتدار با خطوط کشتیرانی تماس بگیرد، الان هزینه حمل و نقل دریایی بعد از برجام یک پنجم شده است.

وی خاطرنشان کرد: دو دولت بزرگوار این مشکلات را برای ما ایجاد کردند. تمام دانشجویان ما را از تحصیل در امور حساس محروم کرده بودند.

این فعال رسانه‌ای درباره اظهارات مکرر شریعتمداری برای ارائه سند، عنوان کرد: اینکه شما نمی‌توانید سند متوجه شوید مقصر من نیستم. قصد ادراک سند را ندارید من نمی‌توانم بیان کنم.

خرازی عنوان کرد: در گذشته صحبت از موشک می‌کردند و برنامه موشک بالستیک ما را آورده بودند، اما با 2231 تمام قطعنامه‌های گذشته تقریبا حل و فصل شد.
وی گفت: الان بیش از 40 تا 50 بانک درجه دو و سه با ایران کار می‌کنند.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه مشکل اقتصاد ملی ما مشکل برجام نیست، مشکل اقتصاد ملی ما آلودگی‌هایی است که باید به آن رسیدگی جدی شود، تصریح کرد: باید به اقتصاد مقاومتی توجه شود.

وی اضافه کرد: الان در شرایط فعلی من جلسه‌ای را از دکتر ظریف و دکتر سیف درخواست می‌کنم که بگذارند و من و آقای شریعتمداری و جهانگیری هم باشیم.

خرازی گفت: تحریم یک شبه گذاشته می‌شود، اما رفع موانع زمانبر است، اگر آقایان بگذارند.

*نباید بیش از انتظار مردم برجام را مائده آسمانی دانست

سفیر اسبق ایران در پاریس عنوان کرد: سؤالی که من از مخالفان برجام داشتم و دارم. از اول هم گفتم غلو نباید کرد و نباید بیش از انتظار مردم برجام را مائده آسمانی دانست. برجام بخش‌های مثبت و منفی دارد و باید دستاوردهای برجام را اعلام کرد، آنچه دستاوردهای سیاسی و اقتصادی برجام است دولت باید اعلام کند. آنچه ما می‌شنویم و آنچه از ترافیک دیپلماسی که می‌بینیم این است که آن زمان هر روز یک تحریم داشتیم و نفت ما را نمی‌خریدند، اما امروز اینگونه نیست. ایشان می‌گویند پولش را نمی‌دهند می‌رویم سؤال می‌کنیم ببینیم در چه وضعی است.

وی گفت: هویت برجام ابزاری بود برای حل مشکلات کشور و این حل مشکلات کشور که آرمان همه دولت‌ها و کنشگران سیاسی است. یعنی اگر کنشگر سیاسی عاقل و فهیم و ملی باشد، از لحظه اول به دنبال این است که زندگی مردم را حل کند و فکر می‌کنم آقای شریعتمداری با من در این زمینه اختلاف دیدگاه نداشته باشم. همه دنبال این هستند که مشکلات مردم را حل کنند.

خرازی در واکنش به گفته شریعتمداری که شما من را توده‌ای خطاب کردی، گفت: من نگفتم توده‌ای، گفتم بلانسبت مثل توده‌ای‌ها بحث می‌کنید. وسط حرف من می‌آیید.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: وظیفه ملی ما چیست؟ آیا وظیفه ملی ما این است که از صبح برجام رئیس جمهور و دولت و برجام را بکوبیم؟ آیا وظیفه ملی ما این است که به عنوان دفاع از برجام، از آمریکایی‌ها دفاع کنیم و آمریکایی‌ها را توجیه کنیم. خیر؛ همین غلط است و همان هم غلط.

وی ادامه داد: باید مصالح ملی کشور را در نظر گرفت. در جزیره ثباتی هستیم که دور تا دور ما پر از مشکل است. عربستان عملا با ما وارد جنگ نانوشته شده است. چرا ترامپ، عربستان و ... علیه برجام کار می‌کنند چون این کارکردی داشته است.

خرازی افزود: دفعه بعد با دو تریلی اسناد می‌آییم که اسناد را به آقای شریعتمداری نشان دهیم.

حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان در برنامه نگاه یک به بررسی عملکرد آمریکا در قبل و بعد از برجام و همچنین بدعهدی‌های آمریکا در مقابل جمهوری اسلامی ایران و همچنین مسئله فیش‌های حقوقی و... پرداخت و در ابتدای این برنامه روز خبرنگار و هفته کرامت را تبریک گفت.

وی درباره اینکه فردی رسانه‌ای است یا سیاسی؟ گفت: معمولا کسی که در کار رسانه و مطبوعات است، به طور طبیعی در عرصه سیاسی نیز ورود دارد و این دو از هم قابل تفکیک نیستند.

شریعتمداری درباره اینکه آیا اصحاب رسانه از احترام لازم در بین صاحبان قدرت برخوردارند؟ گفت: کار خبر و خبرنگاری از آن جا که گزارش واقعیات است و نوعی خدمت است، طبعا در برخی مواقع با چالش‌هایی روبرو می‌شود، خبرنگار باید شجاع باشد و جسارت کار داشته باشد.

*خبرنگاری با پشت میز نشستن و زیر کولر لم دادن سازگار نیست

وی اضافه کرد: خبرنگاری با پشت میز نشستن و زیر کولر لم دادن سازگار نیست و آنچه تحت عنوان کپی - پیست مطرح است، کار خبرنگاری نیست. خبرنگار باید وارد معرکه شود. مثلا در مورد حقوق‌های نجومی که الان اشاره کردید، ما وارد موضوع شدیم، یعنی اسنادی را به دست آوردیم که این اسناد سخت به دست آمد و بسیاری دنبال این بودند که ببینند این اسناد از کجا بیرون رفته است.

شریعتمداری گفت: مسئولی که پشت تریبون می‌آید و در تلویزیون و در مصاحبه‌ای از رسانه‌هایی که فیش‌های نجومی را مطرح کردند، تشکر می‌کند، البته برخی از آنها در پشت صحنه دنبال این هستند که چه کسی این فیش‌ها را لو داده است.

این فعال رسانه‌ای ادامه داد: این طبیعت کار است. مهم این است که شما کارتان را درست انجام داده باشید و از دایره حق بیرون نرفته باشید، برای مردم واقعا کار کرده باشید، واقعیات را وارونه، واژگونه و خدای نخواسته غیرواقعی تفسیر نکرده باشید. اگر قرار باشد کار خبرنگار این چنین باشد، طبیعتا چالش‌هایی پیدا می‌کند.

به گزارش فارس، وی افزود: اما اگر خبرنگاری از این نوع باشد که هوا تار است تار می‌نوازد پس هوا می‌نوازد، دیگر مسئله‌ای نیست، نه سیخ می‌سوزد و نه کباب و هیچ اتفاقی این وسط نمی‌افتد.

شریعتمداری در پاسخ به این سؤال مجری که با توجه به اظهارات شما آیا خبرنگاران در بین مسئولان جایگاه و احترام ویژه‌ای را دارند؟ عنوان کرد: خبرنگاران در بین مردم جایگاه خوبی دارند و این جایگاه بستگی به این دارد که چگونه عمل می‌کنند. مثلا یک روزنامه و نشریه در فضای مجازی، وقتی یک رسانه به معنی عام خود به جای پرداختن به مسائل اصلی، حاشیه سازی کرده و اذهان را از مسائل اصلی منحرف می‌کند یا خدای ناخواسته برای برخی از جریانات کار جاده‌ صاف کنی انجام می‌دهد، طبیعی است که چنین افرادی قابل احترام نیستند و آنگونه که باید مورد احترام نیستند، ولی این جایگاه معتبر و خوبی است.

به باور مدیر مسئول روزنامه کیهان اگر رسانه مطلوبی باشید، باید از مطلوبیت خودتان نشانه‌ها و شواهدی را ارائه دهید. ممکن است بعضی وقت‌ها آن چیزی که ارائه می‌کنید برای برخی در همان زمان قابل درک نباشد، ولی اگر راه را درست انتخاب کرده باشید بعد از مدتی به نقطه مطلوب می‌رسید.

* بسیاری از رسانه‌ها به فیش‌های حقوقی نپرداختند و از آن دفاع هم کردند

شریعتمداری درباره اخلاق رسانه‌ای و این سوال مجری که برخی از رسانه‌ها بی اخلاقی می‌کنند نیز گفت: اخلاق رسانه‌ای چیزی بیرون از اخلاق به مفهوم واقعی و مفهومی که در جامعه است و تعریفی براساس مبانی اسلامی دارد، نیست. ولی وقتی وارد رسانه می‌شود به اقتضای کار رسانه خرد می‌شود و در جایگاه‌های مختلف تعاریف خاص خود را پیدا می‌کند.

وی در خصوص اظهارات خرازی که گفت «رسانه‌ها همه به فیش‌های حقوقی پرداختند»، گفت: من می‌گویم این گونه نیست، بسیاری از رسانه‌ها به فیش‌های حقوقی نپرداختند و بالعکس از فیش‌های نجومی دفاع هم کردند. حداقل این است که می‌گویند روزنامه‌نگار سندش با خودش است. دیوار حاشا برای روزنامه‌نگار بلند نیست، چون همه آنچه می‌گوید مضبوط و ثبت شده است و می‌توانند به آن مراجعه کنند.

این فعال رسانه‌ای افزود: وقتی فیش‌های حقوقی را مطرح و حتی تصویر آن را منتشر کردیم بسیاری از این روزنامه‌ها به حمایت از دولت به ما حمله کردند و توجیهاتی هم برای آن داشتند مثلا گفتند این شکل قانونی دارد، اینکه شما می‌خواهید موضوع را منحرف کنید و با دولت مخالفت می‌کنید و اینکه این افراد کارآفرین هستند و اگر از کار کنار بروند در حوزه‌ای که کار می‌کنند و فاجعه‌ و ثلمه‌ای ایجاد می‌شود. بحث‌هایی از این چنین بود بعدها وقتی که موضوع یک کمی جلوتر رفت، بعدها برخی‌ها پرداختند از نوع حزب ایران نوین پاینده بود یک کمی هم حزب مردم زنده باد. کامل وارد نشدند.
*صاحبان فیش‌های حقوقی چوپان بودند و انتظار نمی‌رفت به بیت‌المال دستبرد بزنند

شریعتمداری درباره سه هزار میلیارد تومان که خرازی به آن اشاره کرد نیز گفت: آنها دزد بودند کار دزد، دزدی است. آنها گرگ بودند، کار گرگ حمله به گله و دریدن گوسفندهاست، از آنها انتظاری نیست. ولی صاحبان فیش‌های حقوقی چوپان بودند، از آنها انتظار نمی‌رفت که به بیت المال دستبرد بزنند و به اموال عمومی دست درازی کنند. آنها دزد بودند و با آنها برخورد شد و بعد هم گرفتند و حتی اعدامی هم داشتند.

مدیر مسئول روزنامه کیهان اضافه کرد: ما قبل از همه به مسئله سه هزار میلیارد تومان پرداختیم، سندش هم هست حتی نام بانک«تات» را بردیم و میزان سرمایه آن را نیز گفتیم؛ اما اینکه سه هزار میلیارد مبلغ سوء استفاده شده است،‌ این را نمی‌دانستیم، فقط می‌دانستیم، مبلغ بسیار بسیار کلانی است.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: همان موقع برخی از همین روزنامه‌ها که وقتی به فیش‌های نجومی پرداختیم، حمله کردند چرا می‌پردازید،‌ همان موقع از آنها حمایت می‌کردند.

به گزارش فارس، شریعتمداری گفت: احتمالا آقای خرازی در جریان باشند و یادشان باشد که آقایان می‌گفتند آقای مه‌آفرید که متهم اصلی سه هزار میلیارد تومان بود، کارآفرین است و می‌گفتند چرا باید مجازات شود و باید از آن استفاده شود. یا آن کسی که کلی به برخی روزنامه‌ها کمک کرد. آقای شهرام جزایری به کلی از رسانه‌ها کمک‌های کلان کرده است. چنین آدمی معلوم است که فلان روزنامه هیچ وقت علیه آن موضع نمی‌گیرد و محال است موضع بگیرند. اینکه می‌گویم شجاعت باشد یعنی این اینکه می‌گویم وارد گود شوند یعنی این چنین.

وی درباره فیش‌های حقوقی افزود: مسئله فیش‌های حقوقی فقط مسئله مبالغی که این آقایان به غارت بردند نیست، مسئله‌ای فراتر از این است. برخی از روزنامه‌ها می‌گفتند مگر این پول‌هایی که بردند چقدر است؟ اینکه چقدر بردند چقدر است.

شریعتمداری افزود: در رستورانی فردی مدیر رستوران را صدا زد و گفت مگس در سوپ است. مدیر گفت مگر مگس چقدر سوپ می‌خورد؟ گفت موضوع این نیست که چقدر سوپ می‌خورد موضوع این است که نشان می‌دهد این رستوران آلوده است.

*کسانی که حقوق‌های ده میلیونی می‌گیرند هرگز به فکر مردم نیستند

مدیر مسئول روزنامه کیهان گفت: کسانی که حقوق‌های ده میلیونی می‌گیرند هرگز به فکر مردم نیستند. کسی که حقوق‌های ده میلیونی می‌گیرد در فلان شرکت دولتی به عنوان عضو هیأت مدیره ماهی دو سه بار حضور می‌یابد یک دفعه چند ده میلیون بابت آن پاداش می‌گیرد.

وی افزود: چنین آدم‌هایی هرگز نمی‌توانند به فکر مردم باشند کسی که چنین حقوقی می‌گیرد، شایستگی ندارند در چنین جایگاهی حضور داشته باشند.

* دولت احمدی‌نژاد از زمانی دچار انحراف شد که مثل اصلاح طلب‌ها شد

به گزارش فارس، وی خطاب به خرازی در خصوص حمایت از احمدی‌نژاد گفت: روزنامه‌نگار سندش با خودش است و نمی‌تواند حاشا کند. دولت آقای احمدی‌نژاد در دور اول و اواسط دور دوم، دولتی بود که شما‌ها انگشت کوچکه آن هم به لحاظ خدمتی که به مردم کرد، نمی‌شوید. این دولت از زمانی دچار انحراف شد که مثل اصلاح طلب‌ها شد.

مدیر مسئول روزنامه کیهان گفت: آن زمانی که ما انتقاد کردیم، تعجب می‌کنم شما مگر در ایران نبودید؟ بنده را به این خاطر دو بار دادگاه بردند. از من شکایت کردند.

وی در پاسخ به این سؤال خرازی که نتیجه دادگاه چه شد؟ گفت: نتیجه دادگاه به این خاطر که دروغ می‌گفتند. آن آقا گفت اگر فلانی را محکوم نکنم، مسلمان نیستیم. اسنادش هست. اتفاقا آن موقعی که ما انتقاد می‌کردیم، شماها به به و چه‌چه می‌کردند.

شریعتمداری در خصوص اظهارات خرازی که گفت شما اتهام وارد می‌کنید، افزود: دوستان شما به به و چه چه می‌کردند. سندهایش هست. از اول ما به این موضوع پرداختیم و به خاطرش دادگاه رفتیم و گفتیم چرا آقای فلانی را به کار گرفتی؟ و چرا بر خلاف نظر رهبری 11 روز خونه نشینی کردی؟ ما بودیم که گفتیم چرا در کیش فلان هتل را ساختی؟ و چرا پانته‌آ ... را به کار گرفتی. اینها همه هست.

خرازی عنوان کرد که شش سال بعد که شریعتمداری گفت: همان موقع این کار صورت گرفت. شما در آن زمان در ایران نبودید یا روزنامه‌ها را نخواندید.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: ما به آقای روحانی و معاون اول ایشان احترام می‌گذاریم. اینکه فرمودید آیا تا به حال با این نجومی‌ها برخورد کردند؟ شما فرمودید با قاطعیت برخورد کردند. با کدام قاطعیت؟ آقای نوبخت روز اول می‌گوید من به خاطر این حقوق کلانی که آقای فلان گرفته که گفتند اسم نبرید، من از مردم عذرخواهی می‌کنم، بعد چند روز می‌گوید ایشان ذخیره نظام و بزرگ‌ترین امانتدار هستند.

شریعتمداری افزود: اینها را که نمی‌شود انکار کرد، اینها را که من نگفتم، خودشان گفتند.

وی گفت: برخی نزدیکان آقایانی که اسم بردید ، اگر قرار بود برخورد شود باید با آن نزدیکان برخورد می‌شد. حضرت امیر میله آتش را به صورت بردارش عقیل که نابینا بود نزدیک کرد. آن یک من گندم می‌خواست، نه سیصد میلیون تومان حقوق ماهیانه.

شریعتمداری خطاب به خرازی اضافه کرد: اینکه گفتید هفتصد، هشتصد میلیارد دلار، من از شما تعجب می‌کنم. منظور شما درآمدهای نفتی دو دولت است. از شما تعجب می‌کنم، این حرف را اگر عوام بزنند عیبی ندارد، ولی از شما بعید است، چون خزانه دولت دخل بقالی که نیست.

*خزانه دولت که دخل بقالی نیست

وی در پاسخ به اظهارات خرازی مبنی بر اینکه سازمان برنامه را منحل کردند که هر گونه دوست دارند عمل کنند، افزود: سازمان برنامه را منحل کردند به جای خود بروید بررسی کنید. اینکه می‌گوید هفتصد هشتصد میلیارد دلار خزانه دولت که دخل بقالی نیست که بقال دست کند در دخلش و بگوید هوشنگ برو دو دست چلوکباب بگیر و بیاور. 

این کارشناس مسائل سیاسی عنوان کرد: خزانه دولت برای اینکه از آن استفاده کنی نیاز به مصوبه مجلس و تفریغ بودجه دارد. این همه در آن مدت خدمات عمرانی که در کشور شد، چرا اینها را نمی‌بینید؟ بعدا چه شده؟ هیچ اتفاقی.

شریعتمداری افزود: درخواست من این است که آقای خرازی حتما سند بدهند. من سند می‌دهم، آقای خرازی هم سند بدهند.

وی در پاسخ به اظهارات خرازی درباره عملکرد دولت‌ قبل گفت: شما یکی دو مورد از خدمات شایان دولت کنونی را بفرمایید.

*قبلی‌ها ال‌سی برای دسته بیل باز نکردند

شریعتمداری درباره وارد کردن دسته بیل توسط دولت جدید عنوان کرد: این را دولت جدید وارد کرد. قبلی‌ها که ال‌سی برای دسته بیل باز نکرده بودند.

*آنهایی که به زندان افتادند، وطن فروشی کردند

وی در پاسخ به اظهارات خرازی مبنی بر اینکه شما اهانت می‌کنید، گفت: چه اهانتی؟ آقایان که نام می‌بردید هر دو برادرانشان متهم به فساد هستند، چرا با آنها برخورد نمی‌کنند؟

شریعتمداری در پاسخ به این سوال که شش سال دولت حاکم بود ولی حرفی نزدید، اضافه کرد: موقعی که ما گفتیم سندش هست، می‌توانید به آرشیو کیهان مراجعه کنید. ببینید که ما آن زمان می‌گفتیم.

خرازی با بیان اینکه نوشداروی بعد از مرگ سهراب آمدی، شریعتمداری افزود: آن موقع برخی از دوستان شما شرمنده می‌شدند.

خرازی گفت که آن موقع دوستان ما در زندان بودند و شما آزادانه حرفتان را می‌زدید، شریعتمداری عنوان کرد: آنهایی که به زندان افتادند، وطن فروشی کردند.

مدیر مسئول روزنامه کیهان دوباره عنوان کرد: خواهشم این است که آقای خرازی سند بیاورند.

*حتی ما برخی خدمات کنونی را مطرح می‌کنیم که روزنامه‌هایی که برای آن سینه چاک می‌کنند مطرح نمی‌کنند

شریعتمداری درباره برخورد با دارندگان فیش‌های نجومی گفت: زمانی که رئیس جمهور به آقای جهانگیری نامه نوشت نامه را منعکس کرده و تقدیر کردیم که این اقدام شایسته صورت پذیرفته و امیدوار بودیم بقیه با رئیس جمهور همراهی و همکاری کنند. بعدا فیشی به دست آمد و منتشر شد که آقایان هم تکذیب نکردند و یکی از این آقایان مبلغ صدها میلیارد تومانی را پاداش غیر موجه گرفته است که اسم نمی‌برم.

وی افزود: فلان آقا را اول برکنار می‌کنند، بعد می‌شود عضو هیأت مدیره همان شرکتی که از آن برکنار شده است. اینها را چکار می‌خواهیم بکنیم، اینها بالاخره پاسخ می‌خواهد. به قول حضرت آقا فرمودند، اینها برکنار شوند و اموال از آنها باز پس گرفته شود و تعبیرش هم این بود که اینها لیاقت این جایگاه را ندارند.

این فعال رسانه‌ای افزود: هم مردم و بقیه منتظریم چنین اقداماتی صورت بپذیرد. دولت نهم که سر کار آمده بود، تا چند ماهی این بحث را مطرح می‌کرد، فلان مشکل برای دولت قبل است، یکی از آقایان گفت این کار نهایتا شش ماه، بعد از شش ماه نهایتا خودت چه کار می‌کنی؟

وی گفت: هی می‌گوید دولت قبل، دولت قبل؛ بروید بگیرد بگویید اگر فیش‌های حقوقی دارید به ما بدهید ما می‌زنیم، اگر ندارید و می‌خواهید رد گم کنید یک چیز دیگر است. معتقدم دو دو تا چهار تا به صورت خیلی مستند بیاوریم و دانه دانه مطرح کنیم و به آن بپردازیم؛ مثلا خدمات دولت کنونی را مطرح کنیم اگر جایی هست به آن بپردازیم حتی ما برخی خدمات کنونی را مطرح می‌کنیم که روزنامه‌هایی که برای آن سینه چاک می‌کنند مطرح نمی‌کنند.

*پیش بینی کرده بودیم که حتما پرونده ما را به شورای امنیت می‌برند

به گزارش فارس، شریعتمداری درباره برجام نیز گفت: سال 82 که البرادعی آمد ما یک یادداشتی داشتیم که ما را به کجا می‌برند و گفته بودیم ما باید از ان پی تی خارج شویم و پیش بینی کرده بودیم که حتما پرونده ما را به شورای امنیت می‌برند. آن زمان کسی این را نمی پذیرفت من خدمت آقای روحانی بودم ایشان به گلایه گفت وقتی تروئیکای اروپایی آمدند من به آنها گفتم حالا صحبت از مذاکره است، ما قرار است احتمالا بتوانیم پروتکل الحاقی را داوطلبانه و برای مدت محدودی اجرا کنیم و این امتیاز را می‌دهیم.

وی افزود: روحانی گفت آقای جک استراو به پشت من زد گفت این چه امتیازی است مجلس ششم یک طرح سه فوریتی داده که دولت را ملزم کند به اجرای پروتکل. در همان مجلس ششم، یکی از آقایان نماینده آمد پشت تریبون، در حالی که آمریکایی‌ها آن زمان به شدت ما را تحت فشار قرار داده بودند که دنبال تولید سلاح هسته‌ای هستید، ایشان پشت تریبون آمد و فریاد زد ما 19 سال به دنیا دروغ گفتیم، تا جایی که آقای کروبی که رئیس مجلس بود به آن گفت چرا تو حرف اسرائیل را می‌زنی؟ اگر قرار باشد این طیف وارد کار شوند می‌توانید حدس بزنید چه اتفاقی می‌افتد.

مدیر مسئول روزنامه کیهان در پاسخ به این سؤال مجری که کدام طیف؟‌ گفت: برخی از افراد همان طیف الان در کار اطرافیانی هستند که در این زمینه فعالیت می‌کنند.

به گزارش فارس، خرازی هم پرسید از کدام نمایندگان مجلس در مذاکرات هستند؟ که شریعتمداری پاسخ داد: در مذاکرات نیستند، ولی آتش بیار معرکه هستند.

این فعال رسانه‌ای با اشاره به تیتر روزنامه‌ها در روز اجرای برجام و در حمایت از برجام عنوان کرد: اینها فضاسازی می‌کنند و همین الان هم فضاسازی می‌کنند. ما هم فضاسازی‌ می‌کنیم.

وی در پاسخ به خرازی که گفت شما از روز اول موافق تحریم بودید، گفت: من سؤالی از شما دارم، شما که به ما می‌گویید موافق تحریم بودیم و به ما می‌گویید کاسب تحریم، آقایان بیایند زندگی من را بگیرند با زندگی یکی از آن آقایان عوض کنند. کدام کاسب تحریم است که اصرار کند تحریم‌ها حذف شود؟ آدم باید چیزی بگوید که جایگاهی داشته باشد.

*برجام چیزی برای ما نداشت

شریعتمداری اضافه کرد: معتقدم برجام برای ما چیزی نداشت، تنها دستاورد برجام که می‌توان به آن تکیه کرد، این است که برای آنهایی که فکر می‌کردند و با صراحت می‌گفتند ما به مذاکرات خوشبین هستیم و آمریکا را کدخدا می‌دانستند، به آنها و ملت نشان داد که آمریکا قابل اعتماد نیست.

به گزارش فارس،‌ مدیر مسئول روزنامه کیهان درباره دستاوردهای برجام خاطرنشان کرد: آقای خرازی عنوان کردند برجام باعث شد ما الان آب سنگین را بفروشیم، آب سنگین را وادارمان کردند بفروشیم. الان راکتور اراک را بتن ریختیم، مگر غیر از این است؟ یا می‌گویند اورانیوم سه و هفت دهم درصد را می‌دهیم کیک زرد را می‌گیریم. کیک زرد فلوئور اورانیوم است که بگیریم به هگزا فلوئور اورانیوم تبدیل کنیم. ما ده هزار کیلو داشتیم نه هزار و 700 کیلو را از ما گرفتند.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه آقای خرازی می‌گویند، ما اینها را به خارجی‌ها می‌فروشیم، عنوان کرد: وادارمان کردند بفروشیم.

وی خاطرنشان کرد: هیچ یک از تحریم‌ها برداشته نشده است. مذاکرات برای این بود که تحریم‌ها برداشته شود ولی هیچ کدام از تحریم‌ها برداشته نشده است،‌تحریم‌های بانکی سر جایش است. تحریم‌های دیگری که آمریکایی ها قول دادند برنداشتند. این تفاوت‌ها را ببینید، مردم که بالاخره می‌بینند.

شریعتمداری درباره ارتباط بانک‌ها با خارج افزود: سوئیفت باز است، ولی پذیرفته نمی‌شود. سوئیفت کانا است، بانک مربوطه قبول نمی‌کند و هیچ ال سی باز نمی‌شود. آقای روحانی روز اول اجرای برجام گفت امروز هزار ال سی گشایش یافت ما تعجب کردیم روز یکشنبه بود و همه بانک‌ها تعطیل است. بعدا اصلاح کردند، من نگران کسانی هستم که به ایشان مشاوره می‌دهند و بعدا گفتند قرار بوده هزار ال سی گشایش یابد. دو بانک یکی در آلمان (متعلق به ترک‌های ترکیه) و یکی ایتالیا با ما کار می‌کنند.

وی افزود: ما هیچ چیز به دست نیاوردیم.

*دستاورد برجام تحقیقا هیچ بود

این فعال رسانه‌ای با اشاره به اظهارات روحانی درباره لغو تمام تحریم‌های اقتصادی، مالی و ... حتی تحریم تسلیحاتی، گفت: هیچ کدام از این تحریم‌ها لغو نشده است. آقای سیف رفت آمریکا گفت تقریبا دستاورد برجام هیچ بود، من می‌گویم تحقیقا هیچ بود.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اظهارات مذاکره کنندگان هسته‌ای ادامه داد: آقایان شما می‌گفتید برجام فتح الفتوح و بزرگترین معجزه و آفتاب تابان است. حالا این گونه است؟

مدیر مسئول روزنامه کیهان درباره اظهارات خرازی خاطرنشان کرد: اینکه اتفاقات مهمی افتاده است، ملاک نیست، سند ارائه دهند.

شریعتمداری دوباره عنوان کرد: آقای خرازی باید برای مطالبی که گفتند سندی ارائه دهند اینکه برجام خیلی فایده داشته چه داشته است؟ به منتقدان مگر اجازه دادند حرف بزنند هر کس آمد حرف بزند گفتند برو جهنم، بیسواد و از مسائل جهان بی‌خبری.

به گزارش فارس، وی همچنین گفت: آقای بابک زنجانی با آقای روحانی و هاشمی رفسنجانی عکس دارند.

مدیر مسئول روزنامه کیهان درباره اظهارات خرازی مبنی بر اینکه بحث‌هایی که آقای شریعتمداری عنوان می‌کنم من را یاد توده‌ای‌ها می‌اندازد،‌گفت: خوب است یاد کفار قریش نمی‌اندازد.

* پول نفتی که صادر می‌کنیم برنمی‌گردد

وی درباره صادرات نفت گفت: پول نفتی که ما صادر می‌کنیم برنمی‌گردد، می‌ماند آنجا و جزو اموال بلوکه شده است تا یک روزی برگردد. حتی برای دانشجویان پول را به صورت اسکناس می‌برند.

این کارشناس مسائل سیاسی درباره اظهارات خرازی مبنی بر اینکه شش قطعنامه تحریمی علیه ما تصویب شد، اضافه کرد: فقط 1229 قطعنامه تحریمی بود.

وی افزود: در خصوص اینکه شما گفتید قطعنامه‌ها موهبت الهی است را ما نگفتیم، امام گفتند.

*مگر فردو را درست کردیم که آب هویج بگیریم

به گزارش فارس، شریعتمداری درباره کیفیت سانتریفیوژها که خرازی به آن اشاره کرد، گفت: چه کسی می‌گوید ما با آی آر هشت کار می‌کنیم؟ اینکه گفته خود آقایان است. شما به تحقیق و توسعه اشاره کردید، مثلا در فردو چه کار می‌خواهیم بکنیم؟ گاز نجیب چیست؟ آرگون تزریق کنیم، به جای آن آب هویج می‌گرفتیم. مگر آنجا را درست کردیم که آب هویج بگیریم.

وی همچنین عنوان کرد: قطعنامه 2231 شش قطعنامه قبلی را تجمیع کرده است. یعنی اگر ایرادی داشته باشید باید به کمیسیون بروید. کلکی که در برجام زدند این است که وقتی موقع مذاکره است می‌گویند یک طرف شما یک طرف ما شش تا وقتی که کمیته شکایات باید تصمیم بگیرد می‌گویند هشت عضو دارد و اتحادیه اروپا را هم اضافه کردند. وقتی ببرید آنجا  کافی است یکی وتو کند.

وی در پاسخ به صحبت خرازی که گفت شما کشور را به اینجا کشاندید، گفت: کشور را من به اینجا نکشاندم، آنهایی که آمدند وطن را بفروشند به اینجا کشاندند.

این کارشناس مسائل سیاسی درباره اقتصاد مقاومتی افزود: این را دولتمردان نگفتند که ظرفیت تولید ما در حد آبگوشت بزباش است و فقط می‌توانیم قرمه سبزی و بزباش تولید کنیم.

به گزارش فارس، وی به خرازی گفت: نمی‌شود شما از این طرف حمایت می‌کنید و زمانی موقع پاسخگویی است می‌گویید به من ربطی ندارد. به شما ربط دارد. اقتصاد مقاومتی این نیست که می‌گویند باید مدیر هم از خارج وارد کنیم. شما می‌گویید با 40 بانک ارتباط داریم، دو تا بانک است یک بانک در ترکیه و یک بانک در ایتالیا، باید پول‌هایمان را به صورت تهاتری استفاده کنیم. شما نماینده ایران در سازمان ملل بودید. بقیه پول‌هایمان را نگه می‌دارند و نمی‌دهند. چند وقت پیش یکی از وزرای هندی گفت ما می‌خواهیم پول‌ها را بدهیم ولی آمریکایی‌ها نمی‌گذارند.

شریعتمداری ادامه داد: آمریکایی‌ها بلافاصله بعد از برجام تا حالا نزدیک 12 مورد تحریم اضافه کردند.

وی درباره اظهارات خرازی درباره رفع مشکل کشتی‌های ایرانی عنوان کرد: کدام کشتی آقای خرازی؟ فردا بیایید به اتفاق برویم. ما در جریان هستیم.

* توبیخ و تحقیر آمریکا برای ما عزت است؟

وی خطاب به خرازی پرسید: آیا این برای ما عزت است که آمریکایی‌ها دائم ما را توبیخ و تحقیر کنند. شما درباره تحریم ویزا چه می‌گویید؟

شریعتمداری در پاسخ به خرازی درباره ناراحتی ترامپ و عربستان و ... از برجام افزود: باز سؤالم این است که چرا الان ترامپ و کلینتون باید از برجام ناراحت باشند؟ مگر آنها چیزی به دست نیاوردند. اوباما می‌گوید ما با غلاف اسلحه برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کردیم. خانم کلینتون می‌گوید ما بدون شلیک یک گلوله موفق شدیم برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کنیم.

این کارشناس مسائل سیاسی درباره حمله آمریکا گفت: آمریکایی‌ها سال 2011 اعلام کردند ما وارد جنگ مستقیم نمی‌شویم وارد جنگ نیابتی می‌شویم. واشنگتن پست در سال 2009 نوشت ما عراق را به یاران امام خمینی سپردیم. سعود الفیصل به آمریکایی‌ها می‌گوید شما عراق را در سینی طلا به ایران تحویل دادید. آمریکایی‌ها مگر قدرت جنگیدن دارند؟

فارس

حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان در برنامه نگاه یک به بررسی عملکرد آمریکا در قبل و بعد از برجام و همچنین بدعهدی‌های آمریکا در مقابل جمهوری اسلامی ایران و همچنین مسئله فیش‌های حقوقی پرداخت و در ابتدای این برنامه روز خبرنگار و هفته کرامت را تبریک گفت.

وی گفت: معمولا کسی که در کار رسانه و مطبوعات است، به طور طبیعی در عرصه سیاسی نیز ورود دارد و این دو از هم قابل تفکیک نیستند.

شریعتمداری درباره اینکه آیا اصحاب رسانه از احترام لازم در بین صاحبان قدرت برخوردارند؟ گفت: کار خبر و خبرنگاری از آنکه گزارش واقعیات هستند و نوعی خدمات است در برخی مواقع با چالش‌هایی روبرو می‌شوند، خبرنگار باید شجاع باشد و جسارت کار داشته باشد.

وی اضافه کرد: خبرنگاری با پشت کولر نشستن و لم دادن همراه نیست، خبرنگار باید وارد معرکه شود. مثلا در مورد حقوق‌های نجومی ما وارد موضوع شدیم یعنی اسنادی را به دست آوردیم که این اسناد سخت به دست آمد و بسیاری دنبال این بودند این اسناد از کجا بیرون رفته است. مسئولی که پشت تریبون می‌آید و در مصاحبه‌ای از رسانه‌هایی که فیش‌های نجومی را مطرح کردند در پشت صحنه دنبال این هستند که چه کسی این فیش‌ها را لو داده است.

این فعال رسانه‌ای ادامه داد: این طبیعت کار است. مهم این است که شما کارتان را درست انجام داده باشید و از دایره حق بیرون نرفته باشید، برای مردم واقعا کار کرده باشید، واقعیات را وارونه و غیرواقعی تفسیر نکرده باشید. اگر قرار باشد کار خبرنگار چنین باشد طبیعتا با چالش‌هایی مواجه خواهد بود.

وی افزود: یک روزنامه و نشریه در فضای مجازی وقتی یک رسانه به معنی عام خود به جای پرداختن به مسائل اصلی، حاشیه سازی می‌کند و اذهان را از مسائل اصلی منحرف می‌کند یا خدای ناخواسته برای برخی جریانات کار جاده سازی انجام می‌دهد، طبیعی است که این افراد آنگونه که باید مورد احترام نیستند، ولی این جایگاه معتبر و خوبی است.

به باور مدیر مسئول روزنامه کیهان اگر رسانه مطلوبی باشید باید از مطلوبیت خود شواهدی را ارائه دهید.

شریعتمداری درباره اخلاق رسانه‌ای گفت: اخلاق رسانه‌ای چیزی بیرون از اخلاق به مفهوم واقعی و مفهومی که در جامعه است و تعریفی که براساس مبانی اسلامی است نیست.

وی گفت: بسیاری از رسانه‌ها به فیش‌های حقوقی نپرداختند و بالعکس از آن دفاع کردند. دیوار حاشا برای روزنامه‌نگار بلند نیست چون همه آنچه می‌گوید مضبوط و ثبت شده است. وقتی فیش‌های حقوقی را مطرح و تصویر آن را منتشر کردیم بسیاری از این رسانه‌ها به حمایت از دولت به ما حمله کردند و گفتند این شکل قانونی دارد با دولت مخالفت می‌کنید این افراد اگر کارآفرین هستند و اگر از کار کنار بروند در حوزه‌ای که کار می‌کنند ثلمه‌ای ایجاد می‌شود.

شریعتمداری درباره سه هزار میلیارد تومان نیز گفت: آنها دزد بودند کار دزد دزدی است. آنها گرگ بودند کار گرگ مشخص است. ولی صاحبان فیش‌های حقوقی چوپان بودند از آنها انتظار نمی‌رفت به اموال عمومی دست درازی کنند. ما قبل از همه به مسئله سه هزار میلیارد تومان پرداختیم حتی به نام بانک تات پرداختیم.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: مسئله فیش‌های حقوقی فقط مسئله مبالغی که این آقایان به غارت بردند نیست مسئله‌ای فراتر از این است.

مدیر مسئول روزنامه کیهان گفت: این افراد شایستگی ندارند در چنین جایگاهی حضور داشته باشند.

وی خطاب به خرازی گفت: روزنامه‌نگار سندش با خودش است و نمی‌تواند حاشا کند. احمدی‌نژاد دولتی است که شما انگشت کوچک آن هم نمی‌شوید. آن زمانی که ما انتقاد کردیم تعجب می‌کنم شما در ایران نبودید بنده را به این خاطر دو بار دادگاه بردند. اتفاقا آن موقعی که ما انتقاد می‌کردیم، شماها و دوستانتان به به و چه‌چه می‌کردند.

شریعتمداری افزود: از اول ما دادگاه رفتیم و گفتیم چرا آقای فلانی را به کار گرفتی و در کیش فلان هتل را ساختی. یا شما در ایران نبودید یا روزنامه‌ها را نخواندید.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: ما به آقای روحانی و معاون اول ایشان احترام می‌گذاریم. آیا تا به حال با این نجومی‌ها برخورد کردند؟ آقای نوبخت روز اول می‌گوید من به خاطر این حقوق کلانی که آقای فلان گرفته که گفتند اسم نبرید، من از مردم عذرخواهی می‌کنم چند روز بعد می‌گوید ایشان ذخیره نظام و بزرگ‌ترین امانتدار هستند.

وی گفت: برخی نزدیکان آقایی که اسم بردید باید با آن برخورد می‌شد.

شریعتمداری اضافه کرد: اینکه گفتید هفتصد هشتصد میلیارد. من از شما تعجب می‌کنم. منظور شما درآمدهای نفتی دو دولت است. از شما تعجب می‌کنم این حرف را اگر عوام بزند مهم نیست ولی از شما بعید است.

وی افزود: سازمان برنامه را منحل کردن به جای خود بروید بررسی کنید. خزانه دولت که دخل بقالی نیست که بقالی دست کند در دخلش و بگوید هوشنگ برو دو دست چلوکباب بیاور. این همه در آن مدت خدمات عمرانی که در کشور شد، چرا اینها را نمی‌بینید. بعدا چه شده است؟ هیچ اتفاقی.

شریعتمداری افزود: من سند می‌دهم آقای خرازی هم سند بدهند.

وی در پاسخ به اظهارات خرازی گفت: آنها که به زندان افتادند، وطن فروشی کردند.

مدیر مسئول روزنامه کیهان عنوان کرد: خواهشم این است که آقای خرازی سند بیاورند.

شریعتمداری درباره برخورد گفت: زمانی که رئیس جمهور به آقای جهانگیری نامه نوشت نامه را منعکس کرده و تقدیر کر دیم که این اقدام شایسته صورت پذیرفته و امیدوار بودیم بقیه با رئیس جمهور همراهی کنند. بعد فیشی منتشر شد که یکی از این آقایون مبلغ صدها میلیارد تومانی را پاداش غیر موجه گرفته است. اسم نمی‌برم.

وی افزود: فلان آقا را اول برکنار می‌کنند بعد می‌شود عضو هیأت مدیره شرکتی که از آن برکنار شده است. اینها پاسخ می‌خواهد.

این فعال رسانه‌ای افزود: هم مردم و بقیه منتظریم چنین اقداماتی صورت بپذیرد. دولت نهم که سر کار آمده بود تا چند ماهی بحث را مطرح می‌کرد، فلان مشکل برای دولت قبل است یکی از آقایان گفت این کار نهایتا شش ماه بعد از شش ماه نهایتا خودت چه کار می‌کنی.

وی گفت: دولت قبل بروید بگیرد بگویید اگر فیش‌های حقوقی دارید ما می‌زنیم اگر می‌خواهید رد گم کنید یک چیز دیگر است. معتقدم دو دو تا چهار تا به صورت مستند به آن بپردازیم. اگر خدمات دولت قبلی است بپردازیم.

شریعتمداری درباره برجام گفت: سال ۸۲ که البرادعی آمد گفته بودیم ما باید از ان پی تی خارج شویم و پیش بینی کرده بودیم که پرونده ما را به شورای امنیت می‌برند.

وی افزود: روحانی گفت آقای جک استروا به پشت من زد گفت این چه امتیازی است مجلس ششم یک طرح سه فوریتی داده که دولت را ملزم کند به اجرای پروتکل. در همان مجلس ششم یکی از آقایان نماینده آمد پشت تریبون در حالی که آمریکایی‌ها آن زمان به شدت ما را تحت فشار قرار داده بودند که دنبال تولید سلاح هسته‌ای است. ایشان پشت تریبون آمد و گفت ما ۱۹ سال به دنیا دروغ گفتیم، آقای کروبی به آن گفت چرا تو حرف اسرائیل را می‌زنی؟

شریعتمداری با اشاره به تیتر روزنامه‌ها در روز اجرای برجام عنوان کرد: اینها فضاسازی می‌کنند. ما هم فضاسازی‌ می‌کنیم.

وی در پاسخ به خرازی که گفت شما موافق تحریم بودید، گفت: کدام کاسب تحریم است که اصرار کند تحریم‌ها حذف شود. آدم باید چیزی بگوید که جایگاهی داشته باشد. معتقدم برجام برای ما چیزی نداشت، تنها دستاورد برجام که می‌توان به آن تکیه کرد این است که برای عده‌ای که فکر می‌کردند و آمریکا را کدخدا می‌دانستند، به همه ملت نشان داد آمریکا قابل اعتماد نیست.

مدیر مسئول روزنامه کیهان خاطرنشان کرد: الان راکتور اراک را بتن ریختیم. یا می‌گویند اورانیوم سه و هفت دهم درصد را می‌دهیم کیک زرد را می‌گیریم. کیک زرد فلوئور اورانیوم است که بگیریم به هگزا فلوئور اورانیوم تبدیل کنیم.

وی خاطرنشان کرد: هیچ یک از تحریم‌ها برداشته نشده است. تحریم‌های بانکی سر جایش است. تحریم‌های دیگری که آمریکایی ها قول دادند برنداشتند. این تفاوت‌ها را ببینید. مردم می‌بینند.

شریعتمداری افزود: سوئیفت باز است ولی پذیرفته نمی‌شود. بانک مربوطه قبول نمی‌کند و هیچ ال سی باز نمی‌شود. آقای روحانی روز اول برجام گفت هزار ال سی گشایش یافت ما تعجب کردیم روز یکشنبه بود بعدا اصلاح کردند گفتند قرار بوده هزار ال سی گشایش یابد. دو بانک یکی در آلمان و یکی ایتالیا با ما کار می‌کنند.

وی افزود: ما هیچ چیز به دست نیاوردیم.

این فعال رسانه‌ای با اشاره به اظهارات روحانی درباره لغو تمام تحریم‌های اقتصادی، مالی و ... حتی تحریم تسلیحاتی کنار گذاشته می‌شود، گفت: هیچ کدام از این تحریم‌ها لغو نشده است. آقای سیف رفت آمریکا گفت تقریبا دستاورد برجام هیچ بود من می‌گویم تحقیقا هیچ بود.

این کارشناس مسائل سیاسی درباره دستاوردهای برجام عنوان کرد: می‌گویند از دستاوردهای برجام این است که ما آب سنگین می‌فروشیم، ما را مجبور کردند آب سنگین بفروشیم.

مدیر مسئول روزنامه کیهان خاطرنشان کرد: اینکه اتفاقات مهمی افتاده است، ملاک نیست، سند ارائه دهند.

شریعتمداری دوباره عنوان کرد: آقای خرازی باید برای مطالبی که گفتند سندی ارائه دهند.

وی درباره صادرات نفت گفت: پول نفتی که ما صادر می‌کنیم برنمی‌گردد میماند آنجا و جزو اموال بلوکه شده است تا یک روزی برگردد. حتی برای دانشجویان پول را به صورت اسکناس می‌بریم.

این کارشناس مسائل سیاسی اضافه کرد: ۱۲۲۹ قطعنامه تحریمی بود.

وی افزود: در خصوص اینکه قطعنامه‌ها موهبت الهی است را ما نگفتیم امام گفتند و این دوره حضرت آقا گفتند.

شریعتمداری گفت: چه کسی می‌گوید ما با آی آر هشت کار می‌کنیم؟ شما به تحقیق و توسعه اشاره کردید گاز نجیب چیست به جای آن آب هویج می‌گرفتیم.

وی همچنین عنوان کرد: قطعنامه ۲۲۳۱ شش قطعنامه قبلی را تجمیع کرده است.

وی در پاسخ به صحبت خرازی که گفت شما کشور را به اینجا کشاندید، گفت: کشور را من به اینجا نکشاندم آنهایی که آمدند وطن را بفروشند به اینجا کشاندند.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: کسی که می‌گوید ظرفیت تولید ما در حد آبگوشت بزباش است نمی توانند با اقتصادی مقاومتی کشور را بسازند.

وی به خرازی گفت: نمی‌شود شما از این طرف حمایت می‌کنید و زمانی موقع پاسخگویی است می‌گویید به من ربطی ندارد.

وی خطاب به خرازی پرسید: آیا این برای ما عزت است که آمریکایی‌ها دائم ما را توبیخ و تحقیر کنند. درباره تحریم ویزا چه می‌گویید؟

شریعتمداری در پاسخ به خرازی افزود: باز سؤالم این است که چرا الان ترامپ و کلینتون باید از برجام ناراحت باشند؟ مگر آنها چیزی به دست نیاوردند. اوباما می‌گوید ما با غلاف اسلحه برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کردیم. خانم کلینتون می‌گوید ما بدون شلیک یک گلوله موفق شدیم برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کنیم.

مدیر مسئول روزنامه کیهان افزود: کلینتون اینگونه می‌گوید و اینها سند است.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: آمریکایی‌ها سال ۲۰۱۱  اعلام کردند ما وارد جنگ نیابتی نمی‌شویم. واشنگتن پست ۲۰۰۹ اعلام کرد ما عراق را به یاران امام خمینی سپردیم. سعود الفیصل به آمریکایی‌ها می‌گوید شما عراق را در سینی طلا به ایران تحویل دادید.

نسیم

"سید محمدصادق خرازی" و "حسین شریعتمداری" دو تن از فعالان سیاسی و رسانه ای کشور با حضور در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما به بررسی موضوعات مطرح کشور پرداختند.
 
خرازی در ابتدای این برنامه ضمن بزرگداشت روز خبرنگار گفت: خبرنگار کسی است که مسئولیت ابلاغ خبر یا گزارشی را دارد و نیازمند آزادی با چارچوب‌هایی است که در قانون دیده شده است.
 
وی ادامه داد: هرچه دست خبرنگاران را براساس چارچوب ها، قانون و اخلاق باز  بگذاریم، رسانه‌هایی که می توانند مورد اعتماد مردم باشند نفوذشان بیشتر می شود.
 
خرازی: جایگاه اصحاب رسانه خوب نیست
 
این فعال سیاسی و رسانه ای کشور همچنین در خصوص جایگاه اصحاب رسانه نیز اظهار داشت: تا آن جا که بنده اطلاع دارم، جایگاه اصحاب رسانه خوب نیست و آنها احساس می کنند اگر در مقوله ای صریح صحبت کنند مورد پرسش واقع می شوند و یا اگر در موضعی قوی عمل کنند باعث گرفتاریشان می شود، ضمن اینکه سطح حقوق و زندگی یک خبرنگار در پایین ترین سطوح اقتصادی و حق و حقوقی است که برای وی در نظر گرفته شده است.
 
حسین شریعتمداری دیگر فعال سیاسی و رسانه ای کشور نیز با بیان اینکه کار خبرنگاری گزارش واقعیات است و برهمین اساس یک خبرنگار در برخی مقاطع با چالش هایی مواجه می شود، بیان داشت: خبرنگار باید شجاع و جسور باشد.
 
 
وی با اشاره به بحث حقوق های نجومی اظهار داشت: باید بگویم ما وارد موضوع شدیم، یعنی اسنادی را بدست آوردیم که، این اسناد سخت بدست می آید و بسیاری به دنبال این بودند که این اسناد از کجا درز کرده و برخی از مسئولینی که در مصاحبه ها و یا در پشت تریبون از مطرح شدن فیش های حقوقی تشکر می کردند در پشت صحنه به دنبال این هستند که چه کسانی این فیش ها را لو داده اند.
 
شریعتمداری با بیان اینکه خبرنگاران در میان مردم جایگاه خوبی دارند و این جایگاه بستگی به این دارد که به چه نحوی عمل می کنند، تاکید کرد: آنچه که باید برای یک خبرنگار مهم باشد این است که از دایره حق بیرون نرود و واقعیات را وارونه تفسیر نکند.
 
خرازی: دلیل اینکه در دولت قبل بحث فساد سه هزار میلیاردی مورد توجه جدی قرار نگرفت این بود که خبرنگاران احساس امنیت نمی کردند
 
خرازی نیز در ادامه اظهاراتش با بیان اینکه امنیت مهمترین مقوله کاری خبرنگار است، گفت: مهمتر از امنیت این است که خط قرمزها و اولویت ها با تغییر دولت ها تغییر نکند.
 
وی اظهار داشت: اینکه چرا در دولت قبل بحث فساد سه هزار میلیاردی مورد توجه جدی قرار نگرفت این بود که خبرنگاران احساس امنیت نمی کردند، در حالیکه همواره باید قانون رعایت شود و خط قرمزها بر حسب زمان و مکان تغییر نکند چراکه اگر ارزش ها، هویت ملی و منافع ملی مورد هجوم واقع شود خلاف مصالح ملی انجام شده است.
 
این فعال سیاسی و رسانه ای تاکید کرد: اگر ملاک سنجش، قانون باشد مشکلی نخواهیم داشت و مشکل اینجاست که برخی اوقات گرفتار سلیقه های خودمان می شویم که خطرناک است.
 
شریعتمداری: بسیاری از رسانه ها به بحث فیش های نجومی نپرداختند
 
در ادامه این بحث شریعتمداری با بیان اینکه بسیاری از رسانه ها به بحث فیش های نجومی نپرداختند و حتی از این فیش ها دفاع کردند گفت: وقتی ما اولین بار بحث فیش های نجومی را مطرح کردیم، خیلی از روزنامه ها به حمایت از دولت به ما حمله کردند و عنوان می کردند که این فیش ها شکل قانونی دارد، اما زمانیکه موضوع جدی تر مطرح شد به گونه ای که کاملا وارد موضوع نشوند به این بحث پرداختند.
 
مدیر مسئول روزنامه کیهان یادآور شد: در بحث فساد سه هزار میلیاردی نیز ما قبل از همه به موضوع پرداختیم که در همان مقطع نیز برخی از روزنامه هایی که در این دوره در رابطه فیش های نجومی به ما حمله کردند، از آنها حمایت می کردند و عنوان داشتند که متهم اصلی این پرونده، کار آفرین است و چرا باید مجازات شود.
 
وی خاطر نشان ساخت: مساله فیش های نجومی تنها بحث اینکه این آقایان چقدر غارت کردند نیست بلکه اهمیت مساله در این است؛ کسی که حقوق های ده میلیونی می گیرد هرگز نمی تواند که به فکر مردم باشد و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را محقق سازد.
 
خرازی نیز در پاسخ به اظهارات شریعتمداری بیان کرد: همان رئیس دولتی که شما طرفدارش بودید در مقطعی که شهردار تهران بود بدترین فجایع مالی در شهرداری تهران اتفاق افتاد پس چرا در آن برهه ساکت بودید در حالی که فساد زمان و مکان نمی شناسد.
 
وی با بیان اینکه رئیس دولت قبل، مدیران خود را خط قرمز می دانست گفت: حقوق های کلان در دولت قبل هم وجود داشت و اطلاع هم داشتید و از زمانی که تحریم ها آغاز شد پول ها را از کشور خارج می کردند، پس چرا آن زمان سکوت اتفاق افتاد؟
 
این فعال سیاسی و رسانه ای با طرح این سوال که پول ها کجا رفته و بابک زنجانی چطور به وجود آمده، تاکید کرد: باید در راستای شفاف سازی این بحث ها، کمیته ای زیر نظر سران سه قوه تشکیل شود.
 
شریعتمداری: شما انگشت کوچک دولت قبل هم از لحاظ خدمت‌هایی که کرد نمی‌شوید/ دولت احمدی نژاد زمانی دچار انحراف شد که مثل اصلاح طلبان شد
 
شریعتمداری نیز با بیان اینکه دوره اول و اواسط دوره دوم دولت آقای احمدی نژاد دوره ای بود که از نظر خدمت به مردم شما انگشت کوچک آن هم نمی شوید، اظهار داشت: این دولت زمانی دچار انحراف شد که مثل اصلاح طلبان شد که آن زمان هم ما نسبت به آن منتقد بودیم.
 
شریعتمداری با اشاره به موضوع فیش های نامتعارف گفت: مسئله فیش های حقوقی فقط مسئله مبالغی که آقایان به غارت برده اند نیست بلکه موضوعی فراتر از این مباحث است لذا کسانی که حقوق های نامتعارف دریافت کرده اند شایستگی حضور در مقام های خود را ندارند.
 
شریعتمداری: یکی از آقایان صد ها میلیارد تومان پاداش غیر موجه گرفته است
 
وی با بیان اينکه،یکی از آقایان صد ها میلیارد تومان پاداش غیر موجه گرفته است اظهار داشت: فلان آقا را اول برکنار می کنند و سپس عضو هیات مدیره شرکتی که از آن برکنار شده است می شود.
 
این فعال سیاسی در پاسخ به سوال دیگر مجری برنامه پیرامون برجام گفت: سال 82 که البرادعی به ایران آمد، ما گفته بودیم که باید از ان پی تی  خارج شويم و از سوی دیگر پیش بینی کرده بودیم که پرونده ما به شورای امنیت می رود.
 
شریعتمداری: برجام چیزی برای ما نداشت!
 
وی با اشاره به فضاسازی  تيتر روزنامه ها در روز اجرای برنامه بیان کرد: کدام کاسب تحریم است که اصرار کند تحریم ها حذف شود، بنده معتقدم برجام چیزی برای ما نداشت.
 
این فعال سیاسی ادامه داد:تنها دستاورد برجام که می توان به آن تکیه کرد این است که عده ای که آمریکا را کدخدا می دانستند برایشان مسلم شد که این کشور قابل اعتماد نیست.
 
وی با اشاره به اینکه، هیچ یک از تحریم ها لغو نشده است گفت: عده ای یکی از دستاوردهای برجام را به فروش رساندن آب سنگین می دانند اما باید گفت، ما را مجبور کردند که آب سنگین بفروشیم.
 
شریعتمداری در پاسخ به صحبت های خرازی مبنی براینکه شما کشور را به اینجا رساندید گفت: کشور را بنده به اینجا نکشاندم بلکه آنهایی که آمدند وطن را بفروشانند به اینجا رساندید.
 
خرازی در ادامه در پاسخ به گفته هاي شریعتمداری پیرامون برجام افزود: برجام باعث شد سیستم اتمی ایران، سیکل چرخه سوخت و تولید اورانیوم از بین نرود و ادامه پیدا کند.
 
وی با اشاره به اینکه، الان دوستانمان در سازمان انرژی اتمی بر روي آی آر 8 کار می کنند که هر واحد آن 20 سو تولید می کند خاطرنشان کرد: زمانی ایران حق نداشت وارد چرخه سوخت شود اما اکنون ایران وارد کلوپ پروژه گداخت هسته ای شده است.
 
خرازی: اگر برجام بخواهد روال و رویه  بشود خیانت به کشور است 
 
سفیر اسبق ایران در پاریس با بیان اینکه، اگر برجام بخواهد روال و رویه بشود خیانت به کشور است ادامه داد: برجام واقعه مهمی در تاریخ دیپلماسی کشور است، لذا اگر بخواهیم برجام را یک واقعيت درست نیست زیرا برجام ابزار است نه هدف.
 
وی با اشاره به اینکه، مذاکره کننده های ما اجازه نداشتند خارج از موضوعات هسته ای با آمریکا صحبت کنند تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب در این رابطه چارچوب ها را مشخص فرموده بودند.
 
خرازی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری راجع به تیم مذاکره کننده ارشد هسته ای گفت: نباید رسانه ها و کسانی که نظراتشان با نظر دولت مخالف است به مذاکره کنندگان ارشد هسته ای که مورد اعتماد رهبر انقلاب هستند تهمت بزنند.
 
وی ادامه داد: قرار نبود با شروع مذاکرات سوتفاهمات ما با آمریکا رفع شود این در حالی است که در مذاکرات چوب آسیب صحبت های آقایان را خوردیم.
 
وی با بیان اينکه،رویه واردات فاسد از زمانی شروع شد که تحریم ها مسائلی را برایمان به وجود آورد، اما الان هزینه حمل و نقل دریایی پس از برجام به یک پنجم رسیده است افزود: تحریم ها یک شبه گذاشته می شود اما برداشتن آن زمان بر است.
 
وی با اشاره به اینکه، برجام ابزاری برای حل مشکلات کشور است افزود: غلو نباید کرد و نباید بیش از انتظار مردم برجام را مائده آسمانی کرد
باشگاه خبرنگاران جوان
 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
نسیمa   1395/5/18 19:41:34

اصلاح طلبان مشتی شعبان بی مخ هستند
مناظره شنبه شب میان حاج حسین شریعتمداری و صادق خرازی برای من که گفت وگو با "تیر و طایفه آقای خرازی" را چند باری تجربه کرده ام حاوی یک درس ویژه بود. خرازی در مقابل حاج حسین حتی حرفی پیش پا افتاده هم برای زدن نداشت منتها یک چیز را به خوبی آشکار کرد و آن ماهیت عصبی، کینه توز و بسیار افراطی این جماعت است.
مهدی محمدی در کانال تلگرامی خود نوشت: مناظره شنبه شب میان حاج حسین شریعتمداری و صادق خرازی برای من که گفت وگو با "تیر و طایفه آقای خرازی" را چند باری تجربه کرده ام حاوی یک درس ویژه بود. خرازی در مقابل حاج حسین حتی حرفی پیش پا افتاده هم برای زدن نداشت منتها یک چیز را به خوبی آشکار کرد و آن ماهیت عصبی، کینه توز و بسیار افراطی این جماعت است.


در مقابل دشمن ذلیل و در مقابل دوستان هتاک و دریده اند. ژست دیپلماسی می گیرند و کت و شلوارهای آنچنانی می پوشند اما در واقع چیزی بیش از مشتی شعبان بی مخ مجیزگوی امریکا نیستند.


حمله کنندگان به خیمه حسین بن علی در عاشورای ٨٨ را دوست خود می خوانند اما به نماینده رهبری که می رسد یاد توده ای ها می افتند!


خلاصه اینکه اگر حاصل مناظره امشب پایان ژست گرفتن های آقای خرازی و الحاق رسمی او به "رفقای نتانیاهو در تهران" باشد، ما را بس است.

0 0
دیپلماسی ایرانی   1395/5/18 05:31:26

16 مردادماه 1395 - برنامه نگاه یک، حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه کیهان و سیدمحمد صادق خرازی، سفیر اسبق ایران در فرانسه در برنامه نگاه یک به بررسی عملکرد آمریکا در قبل و بعد برجام و همچنین بد عهدی های آمریکا در مقابل جمهوری اسلامی ایران پرداختند. همچنین در این برنامه طرفین به دیگر موضوعاتی از قبیل فساد مالی و اقتصادی، عملکرد دولت گذشته در قبال فساد و حقوق های نجومی و همچنین رسانه ها پرداختند.
سید محمدصادق در ابتدای این برنامه با گرامیداشت یاد شهدای عرصه خبر روز خبرنگار را تبریک گفت و گفت: امیدوارم دولت و همه دست اندرکاران حاکمیت قدر خبرنگاران این حاملان بی توقع، پرتلاش و مخلص را بدانند و این قدرشناسی می تواند شجاعت و جسارت ویژه ای را به همه کسانی که در این عرصه تلاش می کنند بدهد.
خرازی ادامه داد: من از خبر به سیاست رفتم و از سیاست دوباره به خبر بازگشتم و امروز نیز هم در عرصه سیاست داخلی و خارجی هستم و هم یکی از ارادتمندان و مخلصان خبرنگاران و همکاران در عرصه خبر هستم و به این موضوع افتخار می کنم.
به گزارش تابناک، این فعال رسانه ای در پاسخ به سؤالی درباره جایگاه فعلی خبرنگاران در جامعه عنوان کرد: بهترین پاسخ را به این پرسش خود حاملان خبر و خبرنگاران برای این پرسش دارند، بیشترین زجر و تحمل را یک گزارشگر و خبرنگار می کشد، اگر خبرش خوب باشد و حرفهای باشد یک طرف قضیه مجبور است دلخور شود و اگر خبر جانبدارانه باشد مردم نمی پسندند.
وی با بیان یک پارادوکس در اینجا وجود دارد، تصریح کرد: ما باید بپذیریم خبرنگار و کسی که مسئولیت ابلاغ خبر را دارد نیازمند آزادی است، البته آزادی با چارچوب هایی که در قانون دیده شده است. نمی شود به خبرنگاری گفت در ابلاغ موضوعات اجتماعی و سیاسی فعال باش ولی برایش مشکل ایجاد کرد.
خرازی اضافه کرد: نکته دیگری که مهم است این است که رسانه های مجازی شرایط جدیدی و مهم دیگری را آفریده اند. هر چه ما دست خبرنگارانمان را براساس چارچوب و قانون و اخلاق باز بگذاریم رسانه هایی که می توانند مورد اعتماد مردم باسند نفوذشان بیشتر می شود و رسانه ها آزادانه تر، شجاعانه تر و جسورانه تر این کار را انجام می دهند.
وی جایگاه فعلی خبرنگاران را مناسب ندانست و عنوان کرد: خبرنگاران اگر در یک مقوله ای صریح صحبت کنند مورد پرسش واقع می شوند و در موضوعی اگر قوی عمل کنند مخاطبان پرقدرت شان شاید باعث گرفتاریشان شوند، آنچه می گویم مخصوص یک جریان فکری نیست بلکه در مجموع اینگونه است.
خرازی با اشاره به حقوق پایین خبرنگاران در کشور اظهار داشت: معمولا یکی از پایین ترین سطوح اقتصادی، حقوق و حقی که برای یک خبرنگار درنظر گرفته شده است، از پایین ترین حقوق هاست در حالیکه در خیلی از کشورهای دنیا سال بازنشستگی برای خبرنگاران با کارمندان متفاوت است به دلیل فشار کاری که به آنها وارد می آید، در برخی از کشورها بعد از 15 یا 18 سال بازنشسته می شوند.
مدیر سایت دیپلماسی ایرانی ادامه داد: در تماس هایی که با خبرنگاران در سطوح مختلف دارم هیچ کدام از وضع زندگی و شغلی خود علیرغم علاقه ای که به کار خود دارند، راضی نیستند.
وی در پاسخ به سؤالی در خصوص چارچوب ها و مرز آزادی بیان امنیت را مهم ترین مقوله کار خبرنگار دانست و افزود: اگر خبرنگار در کار خود امنیت لازم را نداشته باشد، دچار مشکل می شود. نکته مهم تر از امنیت این است که خط قرمز ها تکان بخورد و مثلا خط قرمز برای یک رسانه با رسانه دیگر متفاوت باشد یا خط قرمز ها و اولویت ها با دولت ها تغییر کند و این نکاتی است که در کشور وجود دارد.
* رسانه ای شدن فیش های حقوقی از شجاعت های خبرنگاران بود
خرازی با اشاره به موضوع فیش های حقوقی نجومی رسانه ای شدن این موضوع را یکی از شجاعت های بی نظیر رسانه های کشور نامید و گفت: از هر جریان فکری ای به این موضوع پرداخته شد چرا که دغدغه مردم بود.
وی با طرح این سوال که چرا در دولت قبل در موضوع اختلاس 3 هزار میلیاردی این اتفاق رخ نداد؟ ادامه داد: در دولت قبل هم خبرنگار بود و دغدغه هم وجود داشت اما احساس امنیت نمی کردند و برخی اولویت هایی داشتند که این موضوع را مطرح نکردند و این نشان می دهد که مهم ترین مولفه ای که ما باید رعایت کنیم قانون است و نباید مرزها تغییر کند، خوب، خوب و بد، بد است.
رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان با تاکید بر اینکه چارچوب های منافع ملی مشخص است، عنوان کرد: ارزش ها و هویت و منافع ملی اگر مورد هجوم واقع شوند طبیعی است که خلاف مصالح ملی عمل شده است، اگر قرار باشد که خط قرمزها برحسب زمان یا مکان تغییر کند ما اشتباه بزرگی را در راستای تنویر افکار عمومی مرتکب شده ایم.
وی خاطرنشان کرد: رسانه های بی تردید با چشمان تیزبین خود می توانند صلاح جامعه را رقم بزنند و همینطور می توانند جامعه را به ابتذال بکشانند اگر ما مراقبت بکنیم یعنی همه خوبی ها و بدی ها براساس میزان و سنجش واقعی قانون باشد مشکلی نخواهیم داشت و مشکل این است که گاهی گرفتار سلیقه های انتخابی خودمان می شویم و این خیلی خطر دارد.
رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان با بیان اینکه عدالت ابزار تقوا است، تصریح کرد: همین مسائل مالی و حقوق های کلان در دولت قبل هم وجود داشت و اطلاع هم داشتیم.
خرازی ادامه داد: 700، 800 میلیارد از پول های مردم به غارت رفت، این پول ها کجا رفت؟ مردم در این خصوص سوال دارند.
* تحریم ها موجب به وجود آمدن فسادهای مالی شد
وی افزود: به عنوان سرمایه گذاری خارجی از آغاز تحریم شروع کردند، پول ها را از مملکت خارج کردند و به این و آن اعتماد کردند، زیر نظر سران سه قوه کمیته ای تشکیل شود و ببینند این پول ها به چه کسی داده شده و به کجا رفته است. بابک زنجانی چگونه به وجود آمد؟ وقتی تحریم به وجود آمد و قانون وجود نداشت و برخی بسیط الید شدند نتیجه این شد که فساد به وجود آمد.
این کارشناس سیاسی با اشاره به اینکه در برابر چند صد میلیارد دلار سکوت اتفاق افتاد، تصریح کرد: در این دوره دو دهه این 700 میلیارد دلار مطابق تمام دوره فروش نفت ایران است، یعنی از زمانی که نفت را استخراج کردند تا زمانی که دولت نهم و دهم که شما یکی از مدافعان پر و پا قرص وی بودید و تا روزهای آخر هم از آقای احمدی نژاد دفاع کردید، همین آقا این بی انضباطی های مالی را به وجود آورد.
خرازی با بیان اینکه در دولت قبل سازمان برنامه را منحل کردند تا هرگونه که دوست دارند عمل کنند، ادامه داد: برای آقای شریعتمداری متاسفم که خدمات دولت های دیگر را نادیده می گیرند و از دولتی دفاع می کند که جز آثار زیان بارش خدماتی را در جایی داشته است. دولت کنونی وارث یک دولتی پر از فساد اداری بود که هنوز هم نتوانسته است آن را جمع کند.
این کارشناس مسائل سیاسی اضافه کرد: آقایان در روزنامه های خود بی مهابا دولت را می کوبند، رهبری در سال نو فرمودند رعایت دولت، خدمتگزاران و قوای سه گانه را بکنید، همین روزنامه کیهان را بیاورید و ببینید که از ابتدای سال تاکنون چه دفاعی از دولت کرده و چه حیثیتی از دولت نبرده است.
خرازی عنوان کرد: یکی از بزرگ ترین مشکلات این است که بروید سراغ سازمان برنامه و بودجه، بروید سراغ جهانگیری و روحانی، عدد و رقم هایی که مشخص نیست کجاست، آقایان صدها بار گفته اند و یکی از بزرگان گفت اتفاقی است که افتاده است فعلا بگذریم انشاالله خیر است. باید مشخص شود که این پول ها کجا خرج شده است.
وی افزود: به مظاهری گفتند فلان پول را بده و چون نداد عزل شد پول هایی که توسط آقایان داده می شد و من دو سه مورد را دارم و خصوصی عرض می کنم، پول هایی که آقایان توزیع می کردند و سفرهایی که می کردند به جای کارآفرینی و تولید واردات از چین می کردند، همه ضبط شده و نوشته شده است.
رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان در پاسخ به شریعتمداری در خصوص واردات دسته بیل در دولت یازدهم گفت: واردات دسته بیل هم نتیجه قوانینی بود که دولت قبل تصویب کرد.
* اهتمام جدی دولت برای برخورد با فیش های نجومی
وی خطاب به شریعتمداری گفت: شما از روزی که مسئول کیهان شدید یک گام و یک قلم درباره دفاع از تولید کشور ننوشتید. اینکه شما همینطوری تهمت بزنید و اهانت کنید که درست نیست.
رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان رو به شریعتمداری با بیان اینکه زمانی که شما می گویید فسادها را در روزنامه خود آورده اید دوستان ما در زندان و گرفتاری بودند و شما آزادانه حرف می زدید، تاکید کرد: فساد فساد است.
خرازی افزود: معتقدم که اگر دولتی و رئیس دولتی آمد و دستور مبارزه با فساد داد باید از آن تقدیر کنیم، اگر دولتی دید در برخی جاها مشکلات جدی وجود دارد و این به آن رسیدگی شود، این دولت که بسیاری از گرفتاری ها را خودش به وجود نیاورده است بلکه وارث بسیاری از اخلاق های بد بوده است. رویه هایی بوده که انجام شده و باید با این رویه های بد مبارزه کرد.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا برخورد دولت با حقوق های نجومی را کافی می دانید یا خیر، عنوان کرد: تا جایی که اطلاع دارم البته اطلاعات من کامل نیست. هم آقای جهانگیری و هم روحانی اهتمام جدی دارند که با موضوع فیش های حقوقی برخورد کنند و حتی با نزدیکان خود هم برخورد کردند.
* قرار نبود برجام مشکلات بین ایران و آمریکا را حل کند
وی در پاسخ به سوالی در خصوص عملکرد رسانه ها در خصوص مذاکرات هسته ای و برجام عنوان کرد: برجام یکی از همان قصه های پر غصه هفت گنبد افلاک این سرزمین است، اول باید مشخص کنیم که برجام یک معجزه بود یا یک واقعه تاریخی بود که اتفاق افتاد و کشور هم در شرایط خاصی بود و از صدر نظام که مقام معظم رهبری هستند تا همه دست اندرکاران مذاکرات یک هدف و چارچوب را دنبال کردند، اینکه ما تصور کنیم که برجام یک واقعیت آنچنانی است، درست نیست برجام ابزار است نه هدف.
خرازی افزود: رسانه ها در برجام در هر دو جریان تلاش زیادی کرده و سعی کردند مردم را با ابعاد مختلف برجام آشنا کنند، برخی تصورشان این بود با برجام اعتماد ایران و آمریکا جلب و مسائل ایران و آمریکا حل می شود، اصلا برجام موضوعی نبود که بخواهد به موضوع ایران و آمریکا ربط داده شود و بتواند مناسبات بین ایران و آمریکا را تلطیف کند. بلکه برجام سقف و کف مشخصی داشت و مسئولیت مذاکره کنندگان نیز سقف و کف داشت.
سفیر اسبق ایران در پاریس خاطرنشان کرد: مذاکره کنندگان ارشد ما اجازه نداشتند خارج از موضوع هسته ای با طرف آمریکایی صحبت کنند و رهبری برای آنها چارچوب تعیین کرده بودند. در این مسیر موضوع برجام به گونه ای شد که تحولات چشم گیری را به همراه داشت.
* خصومت آمریکایی ها ادامه دارد
وی افزود: البته غلو هایی هم در آن صورت گرفته هم از جانب مخالفان هم موافقان. خصومت آمریکایی ها قبل از برجام وجود داشت و بعد از آن هم ادامه یافت و قرار هم نبود برجام مشکلات فیمابین را برطرف کند.
خرازی ادامه داد: برجام بالاخره توفیقاتی برای کشور آورده و در عین حال آن مدینه فاضله هم که فکر کنیم اگر برجام نبود زندگی مردم مختل می شد و جنگ می شد غلو هایی بود که صورت گرفته است.
وی تاکید کرد: اگر برجام بخواهد روال و رویه بشود، این یکی از بزرگ ترین خیانت های جدی به کشور است. برجام برای یک واقعه بود و آن هم مقطعی که ایران درگیر 6 قطعنامه تحریمی ملل متحد و 12 قطعنامه آژانس بود.
سفیر اسبق ایران در پاریس خاطرنشان کرد: برجام در مقطعی برجام شد و شکل گرفت که کنگره آمریکا اقدام به کاهش فروش نفت ایران کرده بود و هر 6 ماه 20 درصد از فروش نفت ایران را کاهش می دادند. زمانی که دولت یازدهم دولت را در اختیار گرفت زیر 800 هزار بشکه نفت می توانستیم بفروشیم در حالیکه تا قبل از تحریم ها 2 میلیون و 500 هزار بشکه نفت می فروختیم. نتیجه این کاهش فروش نفت را کشورهایی چون عربستان، امارات و دیگر کشورهای منطقه بردند.
* رقم خوردن برجام های 2 و 3 درست نیست
خرازی خاطرنشان کرد: برجام واقعه مهمی در تاریخ دیپلماسی ایران بوده و هست، اما اینکه برجام بخواهد رویه شود معتقدم این کار درستی نیست و رقم خوردن برجام های 2 و 3 درست نیست.
وی با بیان اینکه برجام یک کف و سقف داشت، عنوان کرد: برجام باعث شد سیستم اتمی ایران و سیکل چرخه سوخت و تولید اورانیوم از بین نرود و با تکنولوژی برتر ادامه پیدا کند. در حال حاضر آب سنگین ایران را آمریکا می خرد، روسیه از ما اورانیوم 3.7 می گیرد و به ما کیک زرد می دهد و در کنار این اتفاقات تحقیق و توسعه نیز صورت می گیرد.
رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان ادامه داد: یک زمانی در داستان تکنولوژی هسته ای 20 هزار سانتریفیوژ داشتیم که 10 هزار تای آنها کار می کرد در حالیکه الان دوستان سازمان انرژی هسته ای روی سانتریفیوژ IR8 کار می کنند که هر واحد آن 20 سو تولید می کند.
خرازی با اشاره به ورود ایران به پروژه گداخت هسته ای گفت: زمانی می گفتند ایران حق ندارد وارد چرخه سوخت شود و دانش هسته ای داشته باشد اما الان ایران را وارد پروژه گداخت هسته ای کرده اند و ایران به این کلوپ پیوسته است.
وی با اشاره به صحبت های مقام معظم رهبری در مورد تیم مذاکره کننده و اعتماد ایشان به این افراد تاکید کرد: نباید رسانه ها و کسانی که نظرشان با نظر دولت مخالف است به مذاکره کنندگان که مورد اعتماد رهبری هستند تهمت بزنند.
سفیر اسبق ایران در پاریس در پاسخ به اظهارت شریعتمداری گفت: بحث های آقای شریعتمداری من را یاد توده ای ها می اندازد، آقای احمدی نژاد هم با شارون عکس داشتند می توان همه چیز را حاشا کرد و گفت هیچ اتفاقی در روابط ما نیفتاده و تحریم ها لغو نشده است.
خرازی اضافه کرد: سندی که آقای شریعتمداری می دهد فکر می کنم به درد خود کیهان می خورد. مقام معظم رهبری فرمودند که ما در پیچ خطرناک تاریخی بودیم و با مدیریت ایشان و وزارت خارجه و تیم مذاکره کننده کشور را از یک بحران جدی نجات داد.
این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: در اینکه نرخ دلار چند برابر شد و فروش نفت ما کاهش یافت که تردیدی وجود ندارد، روزی که برجام آغاز شد 6 قطعنامه در شورای امنیت داشتیم و قطعنامه های تحریمی داشتیم، همین آقایان در روزنامه خود نوشتند تحریم موهبت الهی است.
وی با بیان اینکه وقتی مذاکرات شروع شد قرار نبود سوء تفاهمات ما با آمریکا را رفع کند، اظهار داشت: در برجام قبول کردند که ایران آب سنگین داشته باشد در صورتی که بارها گفته بودند که ایران حق داشتن آب سنگین را ندارد.
سفیر اسبق ایران در پاریس گفت: چقدر ما در مذاکرات آسیب صحبت های آقایان را خوردیم، راکتور اراک قرار بود کامل تعطیل شود، اما الان این اتفاق در برجام نیفتاده است.
خرازی در ادامه با بیان اینکه کلیه کشتیرانی ما متوقف شده بود و کشتی ما در خلیج فارس سه هفته در انتظار بود که بار خود را تخلیه کند، عنوان کرد: رویه واردات فاسد از زمانی آغاز شد که تحریم ها این مسائل را برای ما ایجاد کردند، الان هزینه حمل و نقل دریایی بعد از برجام یک پنجم شده است. تمام دانشجویان ما را از تحصیل در علوم حساس محروم کرده بودند.
خرازی عنوان کرد: در گذشته صحبت از موشک می کردند اما با 2231 تمام قطعنامه های گذشته حل و فصل شد. الان بیش از 40 تا 50 بانک درجه دو و سه با ایران کار می کنند.
این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه مشکل اقتصاد ما آلودگی هایی است که باید با آن مقابله شود، تصریح کرد: باید به اقتصاد مقاومتی توجه شود.
وی اضافه کرد: الان در شرایط فعلی من جلسه ای را از دکتر ظریف و دکتر سیف درخواست می کنم که بگذارند و من و آقای شریعتمداری و جهانگیری هم باشیم. تحریم یک شبه گذاشته می شود، اما رفع تحریم ها زمانبر است.
سفیر اسبق ایران در پاریس عنوان کرد: از اول هم گفتم غلو نباید کرد و نیاید بیش از انتظار مردم برجام را مائده آسمانی کرد. برجام باید دستاوردهای برجام را اعلام کند، آنچه ما می شویم و آنچه از ترافیک دیپلماسی که می بینیم این است که آن زمان هر روز یک تحریم داشتیم و نفت ما را نمی خریدند اما امروز اینگونه نیست.
وی گفت: برجام ابزاری بود برای حل مشکلات کشور و این حل مشکلات کشور آرمان همه کنشگران سیاسی است.

شریعتمداری: کدام کاسب تحریم اصرار بر حذف تحریم ها می کند؟
حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان در برنامه نگاه یک به بررسی عملکرد آمریکا در قبل و بعد از برجام و همچنین بدعهدی های آمریکا در مقابل جمهوری اسلامی ایران و همچنین مسئله فیش های حقوقی و... پرداخت و در ابتدای این برنامه روز خبرنگار و هفته کرامت را تبریک گفت.
شریعتمداری گفت: مسئولی که پشت تریبون می آید و در تلویزیون و در مصاحبه ای از رسانه هایی که فیش های نجومی را مطرح کردند، تشکر می کند، البته برخی از آنها در پشت صحنه دنبال این هستند که چه کسی این فیش ها را لو داده است.
این فعال رسانه ای ادامه داد: این طبیعت کار است. مهم این است که شما کارتان را درست انجام داده باشید و از دایره حق بیرون نرفته باشید، برای مردم واقعا کار کرده باشید، واقعیات را وارونه، واژگونه و خدای نخواسته غیرواقعی تفسیر نکرده باشید. اگر قرار باشد کار خبرنگار این چنین باشد، طبیعتا چالش هایی پیدا می کند. اما اگر خبرنگاری از این نوع باشد که هوا تار است تار می نوازد پس هوا می نوازد، دیگر مسئله ای نیست، نه سیخ می سوزد و نه کباب و هیچ اتفاقی این وسط نمی افتد.
به باور مدیر مسئول روزنامه کیهان اگر رسانه مطلوبی باشید، باید از مطلوبیت خودتان نشانه ها و شواهدی را ارائه دهید. ممکن است بعضی وقت ها آن چیزی که ارائه می کنید برای برخی در همان زمان قابل درک نباشد، ولی اگر راه را درست انتخاب کرده باشید بعد از مدتی به نقطه مطلوب می رسید.
وی در خصوص اظهارات خرازی که گفت «رسانه ها همه به فیش های حقوقی پرداختند»، گفت: من می گویم این گونه نیست، بسیاری از رسانه ها به فیش های حقوقی نپرداختند و بالعکس از فیش های نجومی دفاع هم کردند. حداقل این است که می گویند روزنامه نگار سندش با خودش است. دیوار حاشا برای روزنامه نگار بلند نیست، چون همه آنچه می گوید مضبوط و ثبت شده است و می توانند به آن مراجعه کنند.
این فعال رسانه ای افزود: وقتی فیش های حقوقی را مطرح و حتی تصویر آن را منتشر کردیم بسیاری از این روزنامه ها به حمایت از دولت به ما حمله کردند و توجیهاتی هم برای آن داشتند مثلا گفتند این شکل قانونی دارد، اینکه شما می خواهید موضوع را منحرف کنید و با دولت مخالفت می کنید و اینکه این افراد کارآفرین هستند و اگر از کار کنار بروند در حوزه ای که کار می کنند و فاجعه و ثلمه ای ایجاد می شود. بحث هایی از این چنین بود بعدها وقتی که موضوع یک کمی جلوتر رفت، بعدها برخی ها پرداختند از نوع حزب ایران نوین پاینده بود یک کمی هم حزب مردم زنده باد. کامل وارد نشدند.
*صاحبان فیش های حقوقی چوپان بودند و انتظار نمی رفت به بیت المال دستبرد بزنند
شریعتمداری درباره سه هزار میلیارد تومان که خرازی به آن اشاره کرد نیز گفت: آنها دزد بودند کار دزد، دزدی است. آنها گرگ بودند، کار گرگ حمله به گله و دریدن گوسفندهاست، از آنها انتظاری نیست. ولی صاحبان فیش های حقوقی چوپان بودند، از آنها انتظار نمی رفت که به بیت المال دستبرد بزنند و به اموال عمومی دست درازی کنند. آنها دزد بودند و با آنها برخورد شد و بعد هم گرفتند و حتی اعدامی هم داشتند.
مدیر مسئول روزنامه کیهان اضافه کرد: ما قبل از همه به مسئله سه هزار میلیارد تومان پرداختیم، سندش هم هست حتی نام بانک«تات» را بردیم و میزان سرمایه آن را نیز گفتیم؛ اما اینکه سه هزار میلیارد مبلغ سوء استفاده شده است، این را نمی دانستیم، فقط می دانستیم، مبلغ بسیار بسیار کلانی است.
مدیر مسئول روزنامه کیهان گفت: کسانی که حقوق های ده میلیونی می گیرند هرگز به فکر مردم نیستند. کسی که حقوق های ده میلیونی می گیرد در فلان شرکت دولتی به عنوان عضو هیأت مدیره ماهی دو سه بار حضور می یابد یک دفعه چند ده میلیون بابت آن پاداش می گیرد.
* دولت احمدی نژاد از زمانی دچار انحراف شد که مثل اصلاح طلب ها شد
وی خطاب به خرازی در خصوص حمایت از احمدی نژاد گفت: روزنامه نگار سندش با خودش است و نمی تواند حاشا کند. دولت آقای احمدی نژاد در دور اول و اواسط دور دوم، دولتی بود که شما ها انگشت کوچکه آن هم به لحاظ خدمتی که به مردم کرد، نمی شوید. این دولت از زمانی دچار انحراف شد که مثل اصلاح طلب ها شد.
مدیر مسئول روزنامه کیهان گفت: آن زمانی که ما انتقاد کردیم، تعجب می کنم شما مگر در ایران نبودید؟ بنده را به این خاطر دو بار دادگاه بردند. از من شکایت کردند.
وی در پاسخ به این سؤال خرازی که نتیجه دادگاه چه شد؟ گفت: نتیجه دادگاه به این خاطر که دروغ می گفتند. آن آقا گفت اگر فلانی را محکوم نکنم، مسلمان نیستیم. اسنادش هست. اتفاقا آن موقعی که ما انتقاد می کردیم، شماها به به و چه چه می کردند.
شریعتمداری در خصوص اظهارات خرازی که گفت شما اتهام وارد می کنید، افزود: دوستان شما به به و چه چه می کردند. سندهایش هست. از اول ما به این موضوع پرداختیم و به خاطرش دادگاه رفتیم و گفتیم چرا آقای فلانی را به کار گرفتی؟ و چرا بر خلاف نظر رهبری 11 روز خونه نشینی کردی؟ ما بودیم که گفتیم چرا در کیش فلان هتل را ساختی؟ و چرا پانته آ ... را به کار گرفتی. اینها همه هست.
خرازی عنوان کرد که شش سال بعد که شریعتمداری گفت: همان موقع این کار صورت گرفت. شما در آن زمان در ایران نبودید یا روزنامه ها را نخواندید.
این کارشناس مسائل سیاسی گفت: ما به آقای روحانی و معاون اول ایشان احترام می گذاریم. اینکه فرمودید آیا تا به حال با این نجومی ها برخورد کردند؟ شما فرمودید با قاطعیت برخورد کردند. با کدام قاطعیت؟ آقای نوبخت روز اول می گوید من به خاطر این حقوق کلانی که آقای فلان گرفته که گفتند اسم نبرید، من از مردم عذرخواهی می کنم، بعد چند روز می گوید ایشان ذخیره نظام و بزرگ ترین امانتدار هستند.
شریعتمداری افزود: اینها را که نمی شود انکار کرد، اینها را که من نگفتم، خودشان گفتند.
شریعتمداری خطاب به خرازی اضافه کرد: اینکه گفتید هفتصد، هشتصد میلیارد دلار، من از شما تعجب می کنم. منظور شما درآمدهای نفتی دو دولت است. از شما تعجب می کنم، این حرف را اگر عوام بزنند عیبی ندارد، ولی از شما بعید است، چون خزانه دولت دخل بقالی که نیست.
وی در پاسخ به اظهارات خرازی مبنی بر اینکه سازمان برنامه را منحل کردند که هر گونه دوست دارند عمل کنند، افزود: سازمان برنامه را منحل کردند به جای خود بروید بررسی کنید. اینکه می گوید هفتصد هشتصد میلیارد دلار خزانه دولت که دخل بقالی نیست که بقال دست کند در دخلش و بگوید هوشنگ برو دو دست چلوکباب بگیر و بیاور.
این کارشناس مسائل سیاسی عنوان کرد: خزانه دولت برای اینکه از آن استفاده کنی نیاز به مصوبه مجلس و تفریغ بودجه دارد. این همه در آن مدت خدمات عمرانی که در کشور شد، چرا اینها را نمی بینید؟ بعدا چه شده؟ هیچ اتفاقی.
شریعتمداری افزود: درخواست من این است که آقای خرازی حتما سند بدهند. من سند می دهم، آقای خرازی هم سند بدهند.
وی در پاسخ به اظهارات خرازی درباره عملکرد دولت قبل گفت: شما یکی دو مورد از خدمات شایان دولت کنونی را بفرمایید.
شریعتمداری درباره وارد کردن دسته بیل توسط دولت جدید عنوان کرد: این را دولت جدید وارد کرد. قبلی ها که ال سی برای دسته بیل باز نکرده بودند.
*آنهایی که به زندان افتادند، وطن فروشی کردند
وی در پاسخ به اظهارات خرازی مبنی بر اینکه شما اهانت می کنید، گفت: چه اهانتی؟ آقایان که نام می بردید هر دو برادرانشان متهم به فساد هستند، چرا با آنها برخورد نمی کنند؟
شریعتمداری در پاسخ به این سوال که شش سال دولت حاکم بود ولی حرفی نزدید، اضافه کرد: موقعی که ما گفتیم سندش هست، می توانید به آرشیو کیهان مراجعه کنید. ببینید که ما آن زمان می گفتیم.
خرازی با بیان اینکه نوشداروی بعد از مرگ سهراب آمدی، شریعتمداری افزود: آن موقع برخی از دوستان شما شرمنده می شدند.
خرازی گفت که آن موقع دوستان ما در زندان بودند و شما آزادانه حرفتان را می زدید، شریعتمداری عنوان کرد: آنهایی که به زندان افتادند، وطن فروشی کردند.
مدیر مسئول روزنامه کیهان دوباره عنوان کرد: خواهشم این است که آقای خرازی سند بیاورند.
وی گفت: هی می گوید دولت قبل، دولت قبل؛ بروید بگیرد بگویید اگر فیش های حقوقی دارید به ما بدهید ما می زنیم، اگر ندارید و می خواهید رد گم کنید یک چیز دیگر است. معتقدم دو دو تا چهار تا به صورت خیلی مستند بیاوریم و دانه دانه مطرح کنیم و به آن بپردازیم؛ مثلا خدمات دولت کنونی را مطرح کنیم اگر جایی هست به آن بپردازیم حتی ما برخی خدمات کنونی را مطرح می کنیم که روزنامه هایی که برای آن سینه چاک می کنند مطرح نمی کنند.
مدیر مسئول روزنامه کیهان درباره دستاوردهای برجام خاطرنشان کرد: آقای خرازی عنوان کردند برجام باعث شد ما الان آب سنگین را بفروشیم، آب سنگین را وادارمان کردند بفروشیم. الان راکتور اراک را بتن ریختیم، مگر غیر از این است؟ یا می گویند اورانیوم سه و هفت دهم درصد را می دهیم کیک زرد را می گیریم. کیک زرد فلوئور اورانیوم است که بگیریم به هگزا فلوئور اورانیوم تبدیل کنیم. ما ده هزار کیلو داشتیم نه هزار و 700 کیلو را از ما گرفتند.
این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه آقای خرازی می گویند، ما اینها را به خارجی ها می فروشیم، عنوان کرد: وادارمان کردند بفروشیم.
وی خاطرنشان کرد: هیچ یک از تحریم ها برداشته نشده است. مذاکرات برای این بود که تحریم ها برداشته شود ولی هیچ کدام از تحریم ها برداشته نشده است، تحریم های بانکی سر جایش است. تحریم های دیگری که آمریکایی ها قول دادند برنداشتند. این تفاوت ها را ببینید، مردم که بالاخره می بینند.
شریعتمداری دوباره عنوان کرد: آقای خرازی باید برای مطالبی که گفتند سندی ارائه دهند اینکه برجام خیلی فایده داشته چه داشته است؟ به منتقدان مگر اجازه دادند حرف بزنند هر کس آمد حرف بزند گفتند برو جهنم، بیسواد و از مسائل جهان بی خبری.
وی همچنین گفت: آقای بابک زنجانی با آقای روحانی و هاشمی رفسنجانی عکس دارند.
مدیر مسئول روزنامه کیهان درباره اظهارات خرازی مبنی بر اینکه بحث هایی که آقای شریعتمداری عنوان می کنم من را یاد توده ای ها می اندازد، گفت: خوب است یاد کفار قریش نمی اندازد.
* پول نفتی که صادر می کنیم برنمی گردد
وی درباره صادرات نفت گفت: پول نفتی که ما صادر می کنیم برنمی گردد، می ماند آنجا و جزو اموال بلوکه شده است تا یک روزی برگردد. حتی برای دانشجویان پول را به صورت اسکناس می برند.
این کارشناس مسائل سیاسی درباره اظهارات خرازی مبنی بر اینکه شش قطعنامه تحریمی علیه ما تصویب شد، اضافه کرد: فقط 1229 قطعنامه تحریمی بود.
وی افزود: در خصوص اینکه شما گفتید قطعنامه ها موهبت الهی است را ما نگفتیم، امام گفتند.
*مگر فردو را درست کردیم که آب هویج بگیریم
شریعتمداری درباره کیفیت سانتریفیوژها که خرازی به آن اشاره کرد، گفت: چه کسی می گوید ما با آی آر هشت کار می کنیم؟ اینکه گفته خود آقایان است. شما به تحقیق و توسعه اشاره کردید، مثلا در فردو چه کار می خواهیم بکنیم؟ گاز نجیب چیست؟ آرگون تزریق کنیم، به جای آن آب هویج می گرفتیم. مگر آنجا را درست کردیم که آب هویج بگیریم.
وی همچنین عنوان کرد: قطعنامه 2231 شش قطعنامه قبلی را تجمیع کرده است. یعنی اگر ایرادی داشته باشید باید به کمیسیون بروید. کلکی که در برجام زدند این است که وقتی موقع مذاکره است می گویند یک طرف شما یک طرف ما شش تا وقتی که کمیته شکایات باید تصمیم بگیرد می گویند هشت عضو دارد و اتحادیه اروپا را هم اضافه کردند. وقتی ببرید آنجا کافی است یکی وتو کند.
وی در پاسخ به صحبت خرازی که گفت شما کشور را به اینجا کشاندید، گفت: کشور را من به اینجا نکشاندم، آنهایی که آمدند وطن را بفروشند به اینجا کشاندند.
این کارشناس مسائل سیاسی درباره اقتصاد مقاومتی افزود: این را دولتمردان نگفتند که ظرفیت تولید ما در حد آبگوشت بزباش است و فقط می توانیم قرمه سبزی و بزباش تولید کنیم.
وی به خرازی گفت: نمی شود شما از این طرف حمایت می کنید و زمانی موقع پاسخگویی است می گویید به من ربطی ندارد. به شما ربط دارد. اقتصاد مقاومتی این نیست که می گویند باید مدیر هم از خارج وارد کنیم. شما می گویید با 40 بانک ارتباط داریم، دو تا بانک است یک بانک در ترکیه و یک بانک در ایتالیا، باید پول هایمان را به صورت تهاتری استفاده کنیم. شما نماینده ایران در سازمان ملل بودید. بقیه پول هایمان را نگه می دارند و نمی دهند. چند وقت پیش یکی از وزرای هندی گفت ما می خواهیم پول ها را بدهیم ولی آمریکایی ها نمی گذارند.
شریعتمداری ادامه داد: آمریکایی ها بلافاصله بعد از برجام تا حالا نزدیک 12 مورد تحریم اضافه کردند.
وی درباره اظهارات خرازی درباره رفع مشکل کشتی های ایرانی عنوان کرد: کدام کشتی آقای خرازی؟ فردا بیایید به اتفاق برویم. ما در جریان هستیم.
* توبیخ و تحقیر آمریکا برای ما عزت است؟
وی خطاب به خرازی پرسید: آیا این برای ما عزت است که آمریکایی ها دائم ما را توبیخ و تحقیر کنند. شما درباره تحریم ویزا چه می گویید؟
شریعتمداری در پاسخ به خرازی درباره ناراحتی ترامپ و عربستان و ... از برجام افزود: باز سؤالم این است که چرا الان ترامپ و کلینتون باید از برجام ناراحت باشند؟ مگر آنها چیزی به دست نیاوردند. اوباما می گوید ما با غلاف اسلحه برنامه هسته ای ایران را متوقف کردیم. خانم کلینتون می گوید ما بدون شلیک یک گلوله موفق شدیم برنامه هسته ای ایران را متوقف کنیم.
این کارشناس مسائل سیاسی درباره حمله آمریکا گفت: آمریکایی ها سال 2011 اعلام کردند ما وارد جنگ مستقیم نمی شویم وارد جنگ نیابتی می شویم. واشنگتن پست در سال 2009 نوشت ما عراق را به یاران امام خمینی سپردیم. سعود الفیصل به آمریکایی ها می گوید شما عراق را در سینی طلا به ایران تحویل دادید. آمریکایی ها مگر قدرت جنگیدن دارند؟

0 0
کیهان   1395/5/18 04:05:28

بررسی عملکرد آمریکا در قبال برجام، موضوع فساد، فیش‌های حقوقی و برخی مسائل سیاست داخلی، موضوعاتی بود که شنبه شب، صادق خرازی و حسین شریعتمداری در برنامه «نگاه یک» شبکه یک سیما به آن پرداختند.

سید محمدصادق خرازی رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان و سفیر اسبق ایران در پاریس در برنامه نگاه یک به موضوع فیش‌های حقوقی و همچنین بررسی عملکرد آمریکا در قبل و بعد از برجام و همچنین بد‌عهدی‌های آمریکا در مقابل جمهوری اسلامی ایران پرداخت.
وی در ابتدای این برنامه با گرامیداشت یاد شهدای عرصه خبر، روز خبرنگار را تبریک و گفت: امیدوارم دولت و همه دست‌اندرکاران حاکمیت قدر خبرنگاران این حاملان بی‌توقع، پرتلاش و مخلص را بدانند و این قدرشناسی می‌تواند شجاعت و جسارت ویژه‌ای را به همه کسانی که در این عرصه تلاش می‌کنند بدهد.
خرازی ادامه داد: من از خبر به سیاست رفتم و از سیاست دوباره به خبر بازگشتم و امروز نیز هم در عرصه سیاست داخلی و خارجی هستم و هم یکی از ارادتمندان و مخلصان خبرنگاران و همکاران در عرصه خبر هستم و به این موضوع افتخار می‌کنم.
این فعال رسانه‌ای در پاسخ به سؤالی درباره جایگاه فعلی خبرنگاران در جامعه عنوان کرد: بهترین پاسخ را به این پرسش خود حاملان خبر و خبرنگاران برای این پرسش دارند، بیشترین زجر و تحمل را یک گزارشگر و خبرنگار می‌کشد، اگر خبرش خوب باشد و حرفهایی باشد که یک طرف قضیه مجبور است دلخور شود و اگر خبر جانبدارانه باشد مردم نمی‌پسندند.
وی با بیان یک پارادوکس در اینجا وجود دارد، تصریح کرد: ما باید بپذیریم خبرنگار و کسی که مسئولیت ابلاغ خبر را دارد نیازمند آزادی است، البته آزادی با چارچوب‌هایی که در قانون دیده شده است. نمی‌شود به خبرنگاری گفت در ابلاغ موضوعات اجتماعی و سیاسی فعال باش ولی برایش مشکل ایجاد کرد.
خرازی اضافه کرد: نکته دیگری که مهم است این است که رسانه‌های مجازی شرایط جدید و مهم دیگری را آفریده‌اند. هر چه ما دست خبرنگارانمان را براساس چارچوب و قانون و اخلاق باز بگذاریم رسانه‌هایی که می‌توانند مورد اعتماد مردم باشند نفوذشان بیشتر می‌شود و رسانه‌ها آزادانه‌تر، شجاعانه‌تر و جسورانه‌تر این کار را انجام می‌دهند.
حقوق پایین خبرنگاران
وی جایگاه فعلی خبرنگاران را مناسب ندانست و عنوان کرد: خبرنگاران اگر در یک مقوله‌ای صریح صحبت کنند مورد پرسش واقع می‌شوند و در موضوعی اگر قوی عمل کنند مخاطبان پرقدرت‌شان شاید باعث گرفتاریشان شوند، آنچه می‌گویم مخصوص یک جریان فکری نیست بلکه در مجموع اینگونه است.
خرازی با اشاره به حقوق پایین خبرنگاران در کشور اظهار داشت: معمولا یکی از پایین‌ترین سطوح اقتصادی، حقوق و حقی که برای یک خبرنگار در نظر گرفته شده است، از پایین‌ترین حقوق‌هاست در حالی‌که در خیلی از کشورهای دنیا سال بازنشستگی برای خبرنگاران با کارمندان متفاوت است به دلیل فشار کاری که به آنها وارد می‌آید، در برخی از کشورها بعد از 15 یا 18 سال بازنشسته می‌شوند.
مدیر سایت دیپلماسی ایرانی ادامه داد: در تماس‌هایی که با خبرنگاران در سطوح مختلف دارم هیچ کدام از وضع زندگی و شغلی خود علیرغم علاقه‌ای که به کار خود دارند، راضی نیستند.
وی در پاسخ به سؤالی در خصوص چارچوب‌ها و مرز آزادی بیان امنیت را مهم‌ترین مقوله کار خبرنگار دانست و افزود: اگر خبرنگار در کار خود امنیت لازم را نداشته باشد، دچار مشکل می‌شود. نکته مهم‌تر از امنیت این است که خط قرمز‌ها تکان بخورد و مثلا خط قرمز برای یک رسانه با رسانه دیگر متفاوت باشد یا خط قرمز‌ها و اولویت‌ها با دولت‌ها تغییر کند و این نکاتی است که در کشور وجود دارد.
رسانه‌ای شدن فیش‌های حقوقی
از شجاعت‌های خبرنگاران بود
خرازی با اشاره به موضوع فیش‌های حقوقی نجومی رسانه‌ای شدن این موضوع را یکی از شجاعت‌های بی‌نظیر رسانه‌های کشور نامید و گفت: از هر جریان فکری‌ای به این موضوع پرداخته شد چرا که دغدغه مردم بود.
وی با طرح این سوال که چرا در دولت قبل در موضوع اختلاس 3 هزار میلیاردی این اتفاق رخ نداد؟ ادامه داد: در دولت قبل هم خبرنگار بود و دغدغه هم وجود داشت اما احساس امنیت نمی‌کردند و برخی اولویت‌هایی داشتند که این موضوع را مطرح نکردند و این نشان می‌دهد که مهم‌ترین مولفه‌ای که ما باید رعایت کنیم قانون است و نباید مرزها تغییر کند، خوب، خوب و بد، بد است.
رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان با تاکید بر اینکه چارچوب‌های منافع ملی مشخص است، عنوان کرد: ارزش‌ها و هویت و منافع ملی اگر مورد هجوم واقع شوند طبیعی است که خلاف مصالح ملی عمل شده است، اگر قرار باشد که خط قرمزها برحسب زمان یا مکان تغییر کند ما اشتباه بزرگی را در راستای تنویر افکار عمومی مرتکب شده‌ایم.
وی خاطرنشان کرد: رسانه‌ها بی‌تردید با چشمان تیزبین خود می‌توانند صلاح جامعه را رقم بزنند و همینطور می‌توانند جامعه را به ابتذال بکشانند اگر ما مراقبت بکنیم یعنی همه خوبی‌ها و بدی‌ها براساس میزان و سنجش واقعی قانون باشد مشکلی نخواهیم داشت و مشکل این است که گاهی گرفتار سلیقه‌های انتخابی خودمان می‌شویم و این خیلی خطر دارد.
رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان با بیان اینکه عدالت ابزار تقوا است، تصریح کرد: همین مسائل مالی و حقوق‌های کلان در دولت قبل هم وجود داشت و اطلاع هم داشتیم.
خرازی ادامه داد: 700، 800 میلیارد از پول‌های مردم به غارت رفت، این پول‌ها کجا رفت؟ مردم در این خصوص سوال دارند.
تحریم‌ها موجب به وجود آمدن فسادهای مالی شد
وی افزود: به عنوان سرمایه‌گذاری خارجی از آغاز تحریم شروع کردند، پول‌ها را از مملکت خارج کردند و به این و آن اعتماد کردند، زیر نظر سران سه قوه کمیته‌ای تشکیل شود و ببینند این پول‌ها به چه کسی داده شده و به کجا رفته است. بابک زنجانی چگونه به وجود آمد؟ وقتی تحریم به وجود آمد و قانون وجود نداشت و برخی بسیط‌الید شدند نتیجه این شد که فساد به وجود آمد.
این کارشناس سیاسی با اشاره به اینکه در برابر چند صد میلیارد دلار سکوت اتفاق افتاد، تصریح کرد: در این دوره دو دهه این 700 میلیارد دلار مطابق تمام دوره فروش نفت ایران است، یعنی از زمانی که نفت را استخراج کردند تا زمانی که دولت نهم و دهم که شما یکی از مدافعان پرو‌پا قرص وی بودید و تا روزهای آخر هم از آقای احمدی‌نژاد دفاع کردید، همین آقا این بی‌انضباطی‌های مالی را به وجود آورد.
خرازی با بیان اینکه در دولت قبل سازمان برنامه را منحل کردند تا هرگونه که دوست دارند عمل کنند، ادامه داد: برای آقای شریعتمداری متاسفم که خدمات دولت‌های دیگر را نادیده می‌گیرند و از دولتی دفاع می‌کند که جز آثار زیان‌بارش خدماتی را در جایی داشته است. دولت کنونی وارث یک دولتی پر از فساد اداری بود که هنوز هم نتوانسته است آن را جمع کند.
این کارشناس مسائل سیاسی اضافه کرد: آقایان در روزنامه‌های خود بی‌محابا دولت را می‌کوبند، رهبری در سال نو فرمودند؛ رعایت دولت، خدمتگزاران و قوای سه‌گانه را بکنید، همین روزنامه کیهان را بیاورید و ببینید که از ابتدای سال تاکنون چه دفاعی از دولت کرده و چه حیثیتی از دولت نبرده‌ است.
خرازی عنوان کرد: یکی از بزرگ‌ترین مشکلات این است که بروید سراغ سازمان برنامه و بودجه، بروید سراغ جهانگیری و روحانی، عدد و رقم‌هایی که مشخص نیست کجاست. آقایان صدها بار گفته‌اند و یکی از بزرگان گفت: اتفاقی است که افتاده است فعلا بگذریم انشاالله خیر است. باید مشخص شود که این پول‌ها کجا خرج شده است.
وی افزود: به مظاهری گفتند فلان پول را بده و چون نداد عزل شد! پول‌هایی که توسط آقایان داده می‌شد و من دو سه مورد را دارم و خصوصی عرض می‌کنم، پول‌هایی که آقایان توزیع می‌کردند و سفرهایی که می‌کردند به جای کارآفرینی و تولید واردات از چین می‌کردند، همه ضبط شده و نوشته شده است.
رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان در پاسخ به شریعتمداری در خصوص واردات دسته بیل در دولت یازدهم گفت: واردات دسته بیل هم نتیجه قوانینی بود که دولت قبل تصویب کرد.
اهتمام جدی دولت برای برخورد با فیش‌های نجومی
وی خطاب به شریعتمداری گفت: شما از روزی که مسئول کیهان شدید یک گام و یک قلم درباره دفاع از تولید کشور ننوشتید. اینکه شما همین طوری تهمت بزنید و اهانت کنید که درست نیست.
رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان رو به شریعتمداری با بیان اینکه زمانی که شما می‌گویید فسادها را در روزنامه خود آورده‌اید دوستان ما در زندان و گرفتاری بودند و شما آزادانه حرف می‌زدید، تاکید کرد: فساد، فساد است.
خرازی افزود: معتقدم که اگر دولتی و رئیس دولتی آمد و دستور مبارزه با فساد داد باید از آن تقدیر کنیم، اگر دولتی دید در برخی جاها مشکلات جدی وجود دارد به آن رسیدگی شود، این دولت که بسیاری از گرفتاری‌ها را خودش به وجود نیاورده است بلکه وارث بسیاری از اخلاق‌های بد بوده است، رویه‌هایی بوده که انجام شده و باید با این رویه‌های بد مبارزه کرد.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا برخورد دولت با حقوق‌های نجومی را کافی می‌دانید یا خیر، عنوان کرد: تا جایی که اطلاع دارم البته اطلاعات من کامل نیست. هم آقای جهانگیری و هم روحانی اهتمام جدی دارند که با موضوع فیش‌های حقوقی برخورد کنند و حتی با نزدیکان خود هم برخورد کردند.
قرار نبود برجام مشکلات
بین ایران و آمریکا را حل کند
وی در پاسخ به سوالی در خصوص عملکرد رسانه‌ها در خصوص مذاکرات هسته‌ای و برجام عنوان کرد: برجام یکی از همان قصه‌های پر غصه هفت گنبد افلاک این سرزمین است، اول باید مشخص کنیم که برجام یک معجزه بود یا یک واقعه تاریخی بود که اتفاق افتاد و کشور هم در شرایط خاصی بود و از صدر نظام که مقام معظم رهبری هستند تا همه دست‌اندرکاران مذاکرات یک هدف و چارچوب را دنبال کردند، اینکه ما تصور کنیم که برجام یک واقعیت آنچنانی است، درست نیست برجام ابزار است نه هدف.
خرازی افزود: رسانه‌ها در برجام در هر دو جریان تلاش زیادی کرده و سعی کردند مردم را با ابعاد مختلف برجام آشنا کنند، برخی تصورشان این بود با برجام اعتماد ایران و آمریکا جلب و مسائل ایران و آمریکا حل می‌شود، اصلا برجام موضوعی نبود که بخواهد به موضوع ایران و آمریکا ربط داده شود و بتواند مناسبات بین ایران و آمریکا را تلطیف کند. بلکه برجام سقف و کف مشخصی داشت و مسئولیت مذاکره‌کنندگان نیز سقف و کف داشت.
سفیر اسبق ایران در پاریس خاطرنشان کرد: مذاکره‌کنندگان ارشد ما اجازه نداشتند خارج از موضوع هسته‌ای با طرف آمریکایی صحبت کنند و رهبری برای آنها چارچوب تعیین کرده بودند. در این مسیر موضوع برجام به گونه‌ای شد که تحولات چشم‌گیری را به همراه داشت.
خصومت آمریکایی‌ها ادامه دارد
وی افزود: البته غلو‌هایی هم در آن صورت گرفته هم از جانب مخالفان هم موافقان. خصومت آمریکایی‌ها قبل از برجام وجود داشت و بعد از آن هم ادامه یافت و قرار هم نبود برجام مشکلات فیمابین را برطرف کند.
خرازی ادامه داد: برجام بالاخره توفیقاتی برای کشور آورده و در عین حال آن مدینه فاضله هم که فکر کنیم اگر برجام نبود زندگی مردم مختل می‌شد و جنگ می‌شد غلو‌هایی بود که صورت گرفته است.
وی تاکید کرد: اگر برجام بخواهد روال و رویه بشود، این یکی از بزرگ‌ترین خیانت‌های جدی به کشور است. برجام برای یک واقعه بود و آن هم مقطعی که ایران درگیر 6 قطعنامه تحریمی ملل متحد و 12 قطعنامه آژانس بود.
سفیر اسبق ایران در پاریس خاطرنشان کرد: برجام در مقطعی برجام شد و شکل گرفت که کنگره آمریکا اقدام به کاهش فروش نفت ایران کرده بود و هر 6 ماه 20 درصد از فروش نفت ایران را کاهش می‌دادند. زمانی که دولت یازدهم دولت را در اختیار گرفت زیر 800 هزار بشکه نفت می‌توانستیم بفروشیم در حالیکه تا قبل از تحریم‌ها 2 میلیون و 500 هزار بشکه نفت می‌فروختیم. نتیجه این کاهش فروش نفت را کشورهایی چون عربستان، امارات و دیگر کشورهای منطقه بردند.
رقم خوردن برجام‌های 2 و 3 درست نیست
خرازی خاطرنشان کرد: برجام واقعه مهمی در تاریخ دیپلماسی ایران بوده و هست، اما اینکه برجام بخواهد رویه شود معتقدم این کار درستی نیست و رقم خوردن برجام‌های 2 و 3 درست نیست.
وی با بیان اینکه برجام یک کف و سقف داشت، عنوان کرد: برجام باعث شد سیستم اتمی ایران و سیکل چرخه سوخت و تولید اورانیوم از بین نرود و با تکنولوژی برتر ادامه پیدا کند. در حال حاضر آب سنگین ایران را آمریکا می‌خرد، روسیه از ما اورانیوم 3/7 می‌گیرد و به ما کیک زرد می‌دهد و در کنار این اتفاقات تحقیق و توسعه نیز صورت می‌گیرد.
رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان ادامه داد: یک زمانی در داستان تکنولوژی هسته‌ای 20 هزار سانتریفیوژ داشتیم در حالیکه برای سیستم اتمی 198 هزار سو نیاز داشتیم با IR1 پاکستان تنظیم کرده بودند که کار کنند و از 20 هزار سانتریفیوژ 10 هزار تای آنها کار می‌کرد، در حالی که الان دوستان سازمان انرژی هسته‌ای روی سانتریفیوژ IR8 کار می‌کنند که هر واحد آن 20 سو تولید می‌کند و این صرفه‌جویی ایجاد می‌کند و تحولات بزرگی می‌تواند ایجاد کند.
خرازی با اشاره به ورود ایران به پروژه گداخت هسته‌ای گفت: زمانی می‌گفتند ایران حق ندارد وارد چرخه سوخت شود و دانش هسته‌ای داشته باشد اما الان ایران را وارد پروژه گداخت هسته‌ای کرده‌اند و ایران به 8 کشور بزرگ جهان که در این پروژه حضور دارند پیوسته است.
رسانه‌ها و مخالفان دولت نباید
به تیم مذاکره‌کننده تهمت بزنند
وی با اشاره به صحبت‌های مقام معظم رهبری در مورد تیم مذاکره‌کننده و اعتماد ایشان به این افراد تاکید کرد: نباید رسانه‌ها و کسانی که نظرشان با نظر دولت مخالف است به مذاکره‌کنندگان که مورد اعتماد رهبری هستند تهمت بزنند. مقام معظم رهبری آشکارا فرمودند که من این افراد را متدین و پرهیزگار و شجاع می‌دانم.
خرازی خطاب به شریعتمداری با بیان اینکه شما از روز اول موافق تحریم بودید، تاکید کرد: تمام بدبختی‌ها و فساد اقتصادی ما به دلیل تحریم‌ها است.
سفیر اسبق ایران در پاریس در پاسخ به اظهارات شریعتمداری در خصوص عکس‌های بابک زنجانی با هاشمی رفسنجانی و روحانی گفت: آقای احمدی‌نژاد هم با شارون عکس داشت. بلاتشبیه بحث‌های آقای شریعتمداری من را یاد توده‌ای‌ها می‌اندازد.
خرازی با اشاره به شرایط ایران در پیش از برجام عنوان کرد: می‌توان همه چیز را حاشا کرد و گفت هیچ اتفاقی نیفتاده است، ماشین تحریم متوقف نشده، در روابط بین‌المللی ایران تحولی رخ نداده، وقتی قرار است کسی بدون پشتوانه و توجه به واقعیت حرفی بزند می‌تواند هر چیزی بگوید.
وی در پاسخ به شریعتمداری در رابطه با ارائه سند در خصوص حرف‌هایش اظهار داشت: سندی که آقای شریعتمداری می‌دهد فکر می‌کنم به درد خود کیهان می‌خورد.
خرازی ادامه داد: مقام معظم رهبری فرمودند که ما در پیچ خطرناک تاریخی بودیم و با مدیریت ایشان و وزارت خارجه و تیم مذاکره‌کننده کشور را از یک بحران جدی نجات داد.
این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: در اینکه صادرات نفت ما از 2 هزار و 500 بشکه به 800 هزار بشکه رسیده بود کسی تردیدی ندارد. در اینکه نرخ دلار چند برابر شد که تردیدی وجود ندارد، روزی که برجام آغاز شد 6 قطعنامه تحریمی در شورای امنیت داشتیم و 12 قطعنامه‌ در آژانس، همه تحریم‌ها را لمس کردند. همین آقایان در روزنامه خود نوشتند که تحریم موهبت الهی است، بله موهبت الهی است با یک دولت مقتدری که بیاید و اقتصاد مقاومتی را آنطور که رهبری فرمودند رعایت کند نه اینکه جور دیگری عمل کند.
وی با بیان اینکه وقتی مذاکرات شروع شد قرار نبود سوء تفاهمات ما با آمریکا را رفع کند، اظهار داشت: نقاط عطف برجام این بود که آقایان قبول کردند که ایران آب سنگین داشته باشد در صورتی که بارها گفته بودند که ایران حق داشتن آب سنگین را ندارد. آقایان می‌گویند ما نوشتیم و گفتیم ایران از NPT خارج شود آقایان مگر چه کاره هستند؟ چه کسی به آقایان اجازه داده که کشور را با بحران مواجه کنند و با صحبت‌هایشان کشور را در آستانه جنگ قرار دهند. چقدر ما در مذاکرات آسیب مقالات و صحبت‌های آقایان را خوردیم.
سفیر اسبق ایران در پاریس گفت: تعلیق و توقف غنی‌سازی با برجام از بین رفت، راکتور آب سنگین اراک قرار بود کامل تعطیل شود، اما الان این اتفاق در برجام نیفتاده است. کیفیت سانتریفیوژها الان با قبل قابل مقایسه نیست.
هزینه حمل و نقل دریایی
بعد از برجام یک پنجم شده است
خرازی در ادامه با بیان اینکه کلیه کشتیرانی ما متوقف شده بود و کشتی گندم ما در خلیج‌فارس سه هفته معطل بود که بار خود را تخلیه کند، عنوان کرد: در زمان تحریم‌ها کشورهایی که با ما مهربان بودند مانند چین و هند دلار را بین 65 تا 67 سنت از ما برمی‌داشتند و جنس بنجل خود را در کنار جنس خوب خود به ما می‌دادند، این رویه واردات فاسد در کشور از زمانی آغاز شد که تحریم‌ها این مسائل را برای ما ایجاد کرد. فردا آقای شریعتمداری با خطوط کشتیرانی تماس بگیرد، الان هزینه حمل و نقل دریایی بعد از برجام یک پنجم شده است.
وی خاطرنشان کرد: دو دولت بزرگوار این مشکلات را برای ما ایجاد کردند. تمام دانشجویان ما را از تحصیل در امور حساس محروم کرده بودند.
این فعال رسانه‌ای درباره اظهارات مکرر شریعتمداری برای ارائه سند، عنوان کرد: اینکه شما نمی‌توانید سند متوجه شوید مقصر من نیستم. قصد ادراک سند را ندارید من نمی‌توانم بیان کنم.
خرازی عنوان کرد: در گذشته صحبت از موشک می‌کردند و برنامه موشک بالستیک ما را آورده بودند، اما با 2231 تمام قطعنامه‌های گذشته تقریبا حل و فصل شد.
وی گفت: الان بیش از 40 تا 50 بانک درجه دو و سه با ایران کار می‌کنند.
این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه مشکل اقتصاد ملی ما مشکل برجام نیست، مشکل اقتصاد ملی ما آلودگی‌هایی است که باید به آن رسیدگی جدی شود، تصریح کرد: باید به اقتصاد مقاومتی توجه شود.
وی اضافه کرد: الان در شرایط فعلی من جلسه‌ای را از دکتر ظریف و دکتر سیف درخواست می‌کنم که بگذارند و من و آقای شریعتمداری و جهانگیری هم باشیم.
خرازی گفت: تحریم یک شبه گذاشته می‌شود، اما رفع موانع زمانبر است، اگر آقایان بگذارند.
نباید بیش از انتظار مردم برجام را
مائده آسمانی دانست
سفیر اسبق ایران در پاریس عنوان کرد: سؤالی که من از مخالفان برجام داشتم و دارم. از اول هم گفتم غلو نباید کرد و نباید بیش از انتظار مردم برجام را مائده آسمانی دانست. برجام بخش‌های مثبت و منفی دارد و باید دستاوردهای برجام را اعلام کرد، آنچه دستاوردهای سیاسی و اقتصادی برجام است دولت باید اعلام کند. آنچه ما می‌شنویم و آنچه از ترافیک دیپلماسی که می‌بینیم این است که آن زمان هر روز یک تحریم داشتیم و نفت ما را نمی‌خریدند، اما امروز اینگونه نیست. ایشان می‌گویند پولش را نمی‌دهند می‌رویم سؤال می‌کنیم ببینیم در چه وضعی است.
وی گفت: هویت برجام ابزاری بود برای حل مشکلات کشور و این حل مشکلات کشور که آرمان همه دولت‌ها و کنشگران سیاسی است. یعنی اگر کنشگر سیاسی عاقل و فهیم و ملی باشد، از لحظه اول به دنبال این است که زندگی مردم را حل کند و فکر می‌کنم آقای شریعتمداری با من در این زمینه اختلاف دیدگاه نداشته باشد. همه دنبال این هستند که مشکلات مردم را حل کنند.
خرازی در واکنش به گفته شریعتمداری که شما من را توده‌ای خطاب کردی، گفت: من نگفتم توده‌ای، گفتم بلانسبت مثل توده‌ای‌ها بحث می‌کنید. وسط حرف من می‌آیید.
این کارشناس مسائل سیاسی افزود: وظیفه ملی ما چیست؟ آیا وظیفه ملی ما این است که از صبح برجام رئیس جمهور و دولت و برجام را بکوبیم؟ آیا وظیفه ملی ما این است که به عنوان دفاع از برجام، از آمریکایی‌ها دفاع کنیم و آمریکایی‌ها را توجیه کنیم. خیر؛ همین غلط است و همان هم غلط.
وی ادامه داد: باید مصالح ملی کشور را در نظر گرفت. در جزیره ثباتی هستیم که دور تا دور ما پر از مشکل است. عربستان عملا با ما وارد جنگ نانوشته شده است. چرا ترامپ، عربستان و ... علیه برجام کار می‌کنند چون این کارکردی داشته است.
خرازی افزود: دفعه بعد با دو تریلی اسناد می‌آییم که اسناد را به آقای شریعتمداری نشان دهیم.
«حسین شریعتمداری» مدیر مسئول روزنامه کیهان نیز در این مناظره به بیان دیدگاههای خود پرداخت.
حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان در برنامه نگاه یک به بررسی عملکرد آمریکا در قبل و بعد از برجام و همچنین بدعهدی‌های آمریکا در مقابل جمهوری اسلامی ایران و همچنین مسئله فیش‌های حقوقی و... پرداخت و در ابتدای این برنامه روز خبرنگار و هفته کرامت را تبریک گفت.
وی درباره اینکه فردی رسانه‌ای است یا سیاسی؟ گفت: معمولا کسی که در کار رسانه و مطبوعات است، بطور طبیعی در عرصه سیاسی نیز ورود دارد و این دو از هم قابل تفکیک نیستند.
شریعتمداری درباره اینکه آیا اصحاب رسانه از احترام لازم در بین صاحبان قدرت برخوردارند؟ گفت: کار خبر و خبرنگاری از آن جا که گزارش واقعیات است و نوعی خدمت است، طبعا در برخی مواقع با چالش‌هایی روبرو می‌شود، خبرنگار باید شجاع باشد و جسارت کار داشته باشد.
خبرنگاری با پشت میز نشستن و زیر کولر لم دادن سازگار نیست
وی اضافه کرد: خبرنگاری با پشت میز نشستن و زیر کولر لم دادن سازگار نیست و آنچه تحت عنوان کپی - پیست مطرح است، کار خبرنگاری نیست. خبرنگار باید وارد معرکه شود. مثلا در مورد حقوق‌های نجومی که الان اشاره کردید، ما وارد موضوع شدیم، یعنی اسنادی را به دست آوردیم که این اسناد سخت به دست آمد و بسیاری دنبال این بودند که ببینند این اسناد از کجا بیرون رفته است.
شریعتمداری گفت: مسئولی که پشت تریبون می‌آید و در تلویزیون و در مصاحبه‌ای از رسانه‌هایی که فیش‌های نجومی را مطرح کردند، تشکر می‌کند، البته برخی از آنها در پشت صحنه دنبال این هستند که چه کسی این فیش‌ها را لو داده است.
این فعال رسانه‌ای ادامه داد: این طبیعت کار است. مهم این است که شما کارتان را درست انجام داده باشید و از دایره حق بیرون نرفته باشید، برای مردم واقعا کار کرده باشید، واقعیات را وارونه، واژگونه و خدای نخواسته غیرواقعی تفسیر نکرده باشید. اگر قرار باشد کار خبرنگار این چنین باشد، طبیعتا چالش‌هایی پیدا می‌کند.
وی افزود: اما اگر خبرنگاری از این نوع باشد که هوا تار است تار می‌نوازد پس هوا می‌نوازد، دیگر مسئله‌ای نیست، نه سیخ می‌سوزد و نه کباب و هیچ اتفاقی این وسط نمی‌افتد.
شریعتمداری در پاسخ به این سؤال مجری که با توجه به اظهارات شما آیا خبرنگاران در بین مسئولان جایگاه و احترام ویژه‌ای را دارند؟ عنوان کرد: خبرنگاران در بین مردم جایگاه خوبی دارند و این جایگاه بستگی به این دارد که چگونه عمل می‌کنند. مثلا یک روزنامه و نشریه در فضای مجازی، وقتی یک رسانه به معنی عام خود به جای پرداختن به مسائل اصلی، حاشیه‌سازی کرده و اذهان را از مسائل اصلی منحرف می‌کند یا خدای ناخواسته برای برخی از جریانات کار جاده‌ صاف کنی انجام می‌دهد، طبیعی است که چنین افرادی قابل احترام نیستند و آنگونه که باید مورد احترام نیستند، ولی این جایگاه معتبر و خوبی است.
به باور مدیر مسئول روزنامه کیهان اگر رسانه مطلوبی باشید، باید از مطلوبیت خودتان نشانه‌ها و شواهدی را ارائه دهید. ممکن است بعضی وقت‌ها آن چیزی که ارائه می‌کنید برای برخی در همان زمان قابل درک نباشد، ولی اگر راه را درست انتخاب کرده باشید بعد از مدتی به نقطه مطلوب می‌رسید.
بسیاری از رسانه‌ها به فیش‌های حقوقی نپرداختند
و از آن دفاع هم کردند
شریعتمداری درباره اخلاق رسانه‌ای و این سوال مجری که برخی از رسانه‌ها بی‌اخلاقی می‌کنند نیز گفت: اخلاق رسانه‌ای چیزی بیرون از اخلاق به مفهوم واقعی و مفهومی که در جامعه است و تعریفی براساس مبانی اسلامی دارد، نیست. ولی وقتی وارد رسانه می‌شود به اقتضای کار رسانه خرد می‌شود و در جایگاه‌های مختلف تعاریف خاص خود را پیدا می‌کند.
وی در خصوص اظهارات خرازی که گفت «رسانه‌ها همه به فیش‌های حقوقی پرداختند»، گفت: من می‌گویم این گونه نیست، بسیاری از رسانه‌ها به فیش‌های حقوقی نپرداختند و بالعکس از فیش‌های نجومی دفاع هم کردند. حداقل این است که می‌گویند روزنامه‌نگار سندش با خودش است. دیوار حاشا برای روزنامه‌نگار بلند نیست، چون همه آنچه می‌گوید مضبوط و ثبت شده است و می‌توانند به آن مراجعه کنند.
این فعال رسانه‌ای افزود: وقتی فیش‌های حقوقی را مطرح و حتی تصویر آن را منتشر کردیم بسیاری از این روزنامه‌ها به حمایت از دولت به ما حمله کردند و توجیهاتی هم برای آن داشتند مثلا گفتند این شکل قانونی دارد، اینکه شما می‌خواهید موضوع را منحرف کنید و با دولت مخالفت می‌کنید و اینکه این افراد کارآفرین هستند و اگر از کار کنار بروند در حوزه‌ای که کار می‌کنند و فاجعه‌ و ثلمه‌ای ایجاد می‌شود. بحث‌هایی از این چنین بود بعدها وقتی که موضوع یک کمی جلوتر رفت، بعدها برخی‌ها پرداختند از نوع حزب ایران نوین پاینده بود یک کمی هم حزب مردم زنده باد. کامل وارد نشدند.
صاحبان فیش‌های حقوقی چوپان بودند
و انتظار نمی‌رفت به بیت‌المال دستبرد بزنند
شریعتمداری درباره سه هزار میلیارد تومان که خرازی به آن اشاره کرد نیز گفت: آنها دزد بودند کار دزد، دزدی است. آنها گرگ بودند، کار گرگ حمله به گله و دریدن گوسفندهاست، از آنها انتظاری نیست. ولی صاحبان فیش‌های حقوقی چوپان بودند، از آنها انتظار نمی‌رفت که به بیت‌المال دستبرد بزنند و به اموال عمومی دست درازی کنند. آنها دزد بودند و با آنها برخورد شد و بعد هم گرفتند و حتی اعدامی هم داشتند.
مدیر مسئول روزنامه کیهان اضافه کرد: ما قبل از همه به مسئله سه هزار میلیارد تومان پرداختیم، سندش هم هست حتی نام بانک«تات» را بردیم و میزان سرمایه آن را نیز گفتیم؛ اما اینکه سه هزار میلیارد مبلغ سوء استفاده شده است،‌ این را نمی‌دانستیم، فقط می‌دانستیم، مبلغ بسیار بسیار کلانی است.
این کارشناس مسائل سیاسی افزود: همان موقع برخی از همین روزنامه‌ها که وقتی به فیش‌های نجومی پرداختیم، حمله کردند چرا می‌پردازید،‌ همان موقع از آنها حمایت می‌کردند.
شریعتمداری گفت: احتمالا آقای خرازی در جریان باشند و یادشان باشد که آقایان می‌گفتند آقای مه‌آفرید که متهم اصلی سه هزار میلیارد تومان بود، کارآفرین است و می‌گفتند چرا باید مجازات شود و باید از آن استفاده شود. یا آن کسی که کلی به برخی روزنامه‌ها کمک کرد. آقای شهرام جزایری به کلی از رسانه‌ها کمک‌های کلان کرده است. چنین آدمی معلوم است که فلان روزنامه هیچ وقت علیه آن موضع نمی‌گیرد و محال است موضع بگیرند. اینکه می‌گویم شجاعت باشد یعنی این اینکه می‌گویم وارد گود شوند یعنی این چنین.
وی درباره فیش‌های حقوقی افزود: مسئله فیش‌های حقوقی فقط مسئله مبالغی که این آقایان به غارت بردند نیست، مسئله‌ای فراتر از این است. برخی از روزنامه‌ها می‌گفتند مگر این پول‌هایی که بردند چقدر است؟ اینکه چقدر بردند چقدر است.
شریعتمداری افزود: در رستورانی فردی مدیر رستوران را صدا زد و گفت مگس در سوپ است. مدیر گفت مگر مگس چقدر سوپ می‌خورد؟ گفت موضوع این نیست که چقدر سوپ می‌خورد موضوع این است که نشان می‌دهد این رستوران آلوده است.
کسانی که حقوق‌های ده میلیونی می‌گیرند هرگز به فکر مردم نیستند
مدیر مسئول روزنامه کیهان گفت: کسانی که حقوق‌های ده میلیونی می‌گیرند هرگز به فکر مردم نیستند. کسی که حقوق‌های ده میلیونی می‌گیرد در فلان شرکت دولتی به عنوان عضو هیئت مدیره ماهی دو سه بار حضور می‌یابد یک دفعه چند ده میلیون بابت آن پاداش می‌گیرد.
وی افزود: چنین آدم‌هایی هرگز نمی‌توانند به فکر مردم باشند کسانی که چنین حقوقی می‌گیرند، شایستگی ندارند در چنین جایگاهی حضور داشته باشند.
دولت احمدی‌نژاد از زمانی دچار انحراف شد که مثل اصلاح‌طلب‌ها شد
وی خطاب به خرازی در خصوص حمایت از احمدی‌نژاد گفت: روزنامه‌نگار سندش با خودش است و نمی‌تواند حاشا کند. دولت آقای احمدی‌نژاد در دور اول و اواسط دور دوم، دولتی بود که شما‌ها انگشت کوچک او هم به لحاظ خدمتی که به مردم کرد، نمی‌شوید. این دولت از زمانی دچار انحراف شد که مثل اصلاح طلب‌ها شد.
مدیر مسئول روزنامه کیهان گفت: آن زمانی که ما انتقاد کردیم، تعجب می‌کنم شما مگر در ایران نبودید؟ بنده را به این خاطر دو بار دادگاه بردند. از من شکایت کردند.
وی در پاسخ به این سؤال خرازی که نتیجه دادگاه چه شد؟ گفت: نتیجه دادگاه به این خاطر که دروغ می‌گفتند. آن آقا گفت اگر فلانی را محکوم نکنم، مسلمان نیستیم. اسنادش هست. اتفاقا آن موقعی که ما انتقاد می‌کردیم، شماها به‌به و چه‌چه می‌کردید.
شریعتمداری در خصوص اظهارات خرازی که گفت شما اتهام وارد می‌کنید، افزود: دوستان شما به به و چه چه می‌کردند. سندهایش هست. از اول ما به این موضوع پرداختیم و به خاطرش دادگاه رفتیم و گفتیم چرا آقای فلانی را به کار گرفتی؟ و چرا بر خلاف نظر رهبری 11 روز خونه‌نشینی کردی؟ ما بودیم که گفتیم چرا در کیش فلان هتل را ساختی؟ و چرا پانته‌آ ... را به کار گرفتی. اینها همه هست.
خرازی عنوان کرد که شش سال بعد که شریعتمداری گفت: همان موقع این کار صورت گرفت. شما در آن زمان در ایران نبودید یا روزنامه‌ها را نخواندید.
این کارشناس مسائل سیاسی گفت: ما به آقای روحانی و معاون اول ایشان احترام می‌گذاریم. اینکه فرمودید آیا تا به حال با این نجومی‌ها برخورد کردند؟ شما فرمودید با قاطعیت برخورد کردند. با کدام قاطعیت؟ آقای نوبخت روز اول می‌گوید من به خاطر این حقوق کلانی که آقای فلان گرفته که گفتند اسم نبرید، من از مردم عذرخواهی می‌کنم، بعد چند روز می‌گوید ایشان ذخیره نظام و بزرگ‌ترین امانتدار هستند.
شریعتمداری افزود: اینها را که نمی‌شود انکار کرد، اینها را که من نگفتم، خودشان گفتند.
وی گفت: برخی نزدیکان آقایانی که اسم بردید، اگر قرار بود برخورد شود باید با آن نزدیکان برخورد می‌شد. حضرت امیر میله آتش را به صورت برادرش عقیل که نابینا بود نزدیک کرد. او یک من گندم می‌خواست، نه سیصد میلیون تومان حقوق ماهیانه.
شریعتمداری خطاب به خرازی اضافه کرد: اینکه گفتید هفتصد، هشتصد میلیارد دلار، من از شما تعجب می‌کنم. منظور شما درآمدهای نفتی دو دولت است. از شما تعجب می‌کنم، این حرف را اگر عوام بزنند عیبی ندارد، ولی از شما بعید است، چون خزانه دولت دخل بقالی که نیست.
خزانه دولت که دخل بقالی نیست
وی در پاسخ به اظهارات خرازی مبنی بر اینکه سازمان برنامه را منحل کردند که هر گونه دوست دارند عمل کنند، افزود: سازمان برنامه را منحل کردند به جای خود بروید بررسی کنید. اینکه می‌گویید هفتصد هشتصد میلیارد دلار خزانه دولت که دخل بقالی نیست که بقال دست کند در دخلش و بگوید هوشنگ برو دو دست چلوکباب بگیر و بیاور.
این کارشناس مسائل سیاسی عنوان کرد: خزانه دولت برای اینکه از آن استفاده کنی نیاز به مصوبه مجلس و تفریغ بودجه دارد. این همه در آن مدت خدمات عمرانی که در کشور شد، چرا اینها را نمی‌بینید؟ بعدا چه شده؟ هیچ اتفاقی.
شریعتمداری افزود: درخواست من این است که آقای خرازی حتما سند بدهند. من سند می‌دهم، آقای خرازی هم سند بدهند.
وی در پاسخ به اظهارات خرازی درباره عملکرد دولت‌ قبل گفت: شما یکی دو مورد از خدمات شایان دولت کنونی را بفرمایید.
قبلی‌ها ال‌سی برای دسته بیل باز نکردند
شریعتمداری درباره وارد کردن دسته بیل توسط دولت جدید عنوان کرد: این را دولت جدید وارد کرد. قبلی‌ها که ال‌سی برای دسته بیل باز نکرده بودند.
آنهایی که به زندان افتادند، وطن‌فروشی کردند
وی در پاسخ به اظهارات خرازی مبنی بر اینکه شما اهانت می‌کنید، گفت: چه اهانتی؟ آقایان که نام می‌بردید هر دو برادرانشان متهم به فساد هستند، چرا با آنها برخورد نمی‌کنند؟
شریعتمداری در پاسخ به این سوال که شش سال دولت حاکم بود ولی حرفی نزدید، اضافه کرد: موقعی که ما گفتیم سندش هست، می‌توانید به آرشیو کیهان مراجعه کنید. ببینید که ما آن زمان می‌گفتیم.
خرازی با بیان اینکه نوشداروی بعد از مرگ سهراب آمدی، شریعتمداری افزود: آن موقع برخی از دوستان شما شرمنده می‌شدند.
خرازی گفت که آن موقع دوستان ما در زندان بودند و شما آزادانه حرفتان را می‌زدید، شریعتمداری عنوان کرد: آنهایی که به زندان افتادند، وطن‌فروشی کردند.
مدیر مسئول روزنامه کیهان دوباره عنوان کرد: خواهشم این است که آقای خرازی سند بیاورند.
حتی ما برخی خدمات کنونی را مطرح می‌کنیم که روزنامه‌هایی که برای آن سینه چاک می‌کنند مطرح نمی‌کنند
شریعتمداری درباره برخورد با دارندگان فیش‌های نجومی گفت: زمانی که رئیس جمهور به آقای جهانگیری نامه نوشت نامه را منعکس کرده و تقدیر کردیم که این اقدام شایسته صورت پذیرفته و امیدوار بودیم بقیه با رئیس جمهور همراهی و همکاری کنند. بعدا فیشی به دست آمد و منتشر شد که آقایان هم تکذیب نکردند و یکی از این آقایان مبلغ صدها میلیارد تومانی را پاداش غیرموجه گرفته است که اسم نمی‌برم.
وی افزود: فلان آقا را اول برکنار می‌کنند، بعد می‌شود عضو هیئت مدیره همان شرکتی که از آن برکنار شده است. اینها را چکار می‌خواهیم بکنیم، اینها بالاخره پاسخ می‌خواهد. به قول حضرت آقا فرمودند، اینها برکنار شوند و اموال از آنها باز‌پس گرفته شود و تعبیرش هم این بود که اینها لیاقت این جایگاه را ندارند.
این فعال رسانه‌ای افزود: هم مردم و بقیه منتظریم چنین اقداماتی صورت بپذیرد. دولت نهم که سر کار آمده بود، تا چند ماهی این بحث را مطرح می‌کرد، فلان مشکل برای دولت قبل است، یکی از آقایان گفت این کار نهایتا شش ماه، بعد از شش ماه نهایتا خودت چه کار می‌کنی؟
وی گفت: هی می‌گوید دولت قبل، دولت قبل؛ بروید بگیرد بگویید اگر فیش‌های حقوقی دارید به ما بدهید ما می‌زنیم، اگر ندارید و می‌خواهید رد گم کنید یک چیز دیگر است. معتقدم دو دو تا چهار تا به صورت خیلی مستند بیاوریم و دانه دانه مطرح کنیم و به آن بپردازیم؛ مثلا خدمات دولت کنونی را مطرح کنیم اگر جایی هست به آن بپردازیم حتی ما برخی خدمات کنونی را مطرح می‌کنیم که روزنامه‌هایی که برای آن سینه چاک می‌کنند مطرح نمی‌کنند.
پیش‌بینی کرده بودیم که حتما پرونده ما را به شورای امنیت می‌برند
شریعتمداری درباره برجام نیز گفت: سال 82 که البرادعی آمد ما یک یادداشتی داشتیم که ما را به کجا می‌برند و گفته بودیم ما باید از ان پی تی خارج شویم و پیش‌بینی کرده بودیم که حتما پرونده ما را به شورای امنیت می‌برند. آن زمان کسی این را نمی‌پذیرفت من خدمت آقای روحانی بودم ایشان به گلایه گفت وقتی تروئیکای اروپایی آمدند من به آنها گفتم حالا صحبت از مذاکره است، ما قرار است احتمالا بتوانیم پروتکل الحاقی را داوطلبانه و برای مدت محدودی اجرا کنیم و این امتیاز را می‌دهیم.
وی افزود: روحانی گفت آقای جک استراو به پشت من زد گفت این چه امتیازی است مجلس ششم یک طرح سه فوریتی داده که دولت را ملزم کند به اجرای پروتکل. در همان مجلس ششم، یکی از آقایان نماینده آمد پشت تریبون، در حالی که آمریکایی‌ها آن زمان به شدت ما را تحت فشار قرار داده بودند که دنبال تولید سلاح هسته‌ای هستید، ایشان پشت تریبون آمد و فریاد زد ما 19 سال به دنیا دروغ گفتیم، تا جایی که آقای کروبی که رئیس مجلس بود به او گفت چرا تو حرف اسرائیل را می‌زنی؟ اگر قرار باشد این طیف وارد کار شوند می‌توانید حدس بزنید چه اتفاقی می‌افتد.
مدیر مسئول روزنامه کیهان در پاسخ به این سؤال مجری که کدام طیف؟‌ گفت: برخی از افراد همان طیف الان اطرافیانی هستند که در این زمینه فعالیت می‌کنند.
خرازی هم پرسید از کدام نمایندگان مجلس در مذاکرات هستند؟ که شریعتمداری پاسخ داد: در مذاکرات نیستند، ولی آتش بیار معرکه هستند.
این فعال رسانه‌ای با اشاره به تیتر روزنامه‌ها در روز اجرای برجام و در حمایت از برجام عنوان کرد: اینها فضاسازی می‌کنند و همین الان هم فضاسازی می‌کنند. ما هم فضاسازی‌ می‌کنیم.
وی در پاسخ به خرازی که گفت شما از روز اول موافق تحریم بودید، گفت: من سؤالی از شما دارم، شما که به ما می‌گویید موافق تحریم بودیم و به ما می‌گویید کاسب تحریم، آقایان بیایند زندگی من را بگیرند با زندگی یکی از آن آقایان عوض کنند. کدام کاسب تحریم است که اصرار کند تحریم‌ها حذف شود؟ آدم باید چیزی بگوید که جایگاهی داشته باشد.
برجام چیزی برای ما نداشت
شریعتمداری اضافه کرد: معتقدم برجام برای ما چیزی نداشت، تنها دستاورد برجام که می‌توان به آن تکیه کرد، این است که برای آنهایی که فکر می‌کردند و با صراحت می‌گفتند ما به مذاکرات خوشبین هستیم و آمریکا را کدخدا می‌دانستند، به آنها و ملت نشان داد که آمریکا قابل اعتماد نیست.
مدیر مسئول روزنامه کیهان درباره دستاوردهای برجام خاطرنشان کرد: آقای خرازی عنوان کردند برجام باعث شد ما الان آب سنگین را بفروشیم، آب سنگین را وادارمان کردند بفروشیم. الان راکتور اراک را بتن ریختیم، مگر غیر از این است؟ یا می‌گویند اورانیوم سه و هفت دهم درصد را می‌دهیم کیک زرد را می‌گیریم. کیک زرد فلوئور اورانیوم است که بگیریم به هگزا فلوئور اورانیوم تبدیل کنیم. ما ده هزار کیلو داشتیم نه هزار و 700 کیلو را از ما گرفتند.
این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه آقای خرازی می‌گویند، ما اینها را به خارجی‌ها می‌فروشیم، عنوان کرد: وادارمان کردند بفروشیم.
وی خاطرنشان کرد: هیچ یک از تحریم‌ها برداشته نشده است. مذاکرات برای این بود که تحریم‌ها برداشته شود ولی هیچ کدام از تحریم‌ها برداشته نشده است،‌ تحریم‌های بانکی سر جایش است. تحریم‌های دیگری که آمریکایی‌ها قول دادند برنداشتند. این تفاوت‌ها را ببینید، مردم که بالاخره می‌بینند.
شریعتمداری درباره ارتباط بانک‌ها با خارج افزود: سوئیفت باز است، ولی پذیرفته نمی‌شود. سوئیفت کانال است، بانک مربوطه قبول نمی‌کند و هیچ ال سی باز نمی‌شود. آقای روحانی روز اول اجرای برجام گفت امروز هزار ال سی گشایش یافت ما تعجب کردیم روز یکشنبه بود و همه بانک‌ها تعطیل است. بعدا اصلاح کردند، من نگران کسانی هستم که به ایشان مشاوره می‌دهند و بعدا گفتند قرار بوده هزار ال سی گشایش یابد. دو بانک یکی در آلمان (متعلق به ترک‌های ترکیه) و یکی ایتالیا با ما کار می‌کنند.
وی افزود: ما هیچ چیز به دست نیاوردیم.
دستاورد برجام تحقیقا هیچ بود
این فعال رسانه‌ای با اشاره به اظهارات روحانی درباره لغو تمام تحریم‌های اقتصادی، مالی و ... حتی تحریم تسلیحاتی، گفت: هیچ کدام از این تحریم‌ها لغو نشده است. آقای سیف رفت آمریکا گفت تقریبا دستاورد برجام هیچ بود، من می‌گویم تحقیقا هیچ بود.
این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اظهارات مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ادامه داد: آقایان شما می‌گفتید برجام فتح‌الفتوح و بزرگ‌ترین معجزه و آفتاب تابان است. حالا این گونه است؟
مدیر مسئول روزنامه کیهان درباره اظهارات خرازی خاطرنشان کرد: اینکه اتفاقات مهمی افتاده است، ملاک نیست، سند ارائه دهند.
شریعتمداری دوباره عنوان کرد: آقای خرازی باید برای مطالبی که گفتند سندی ارائه دهند اینکه برجام خیلی فایده داشته چه داشته است؟ به منتقدان مگر اجازه دادند حرف بزنند هرکس آمد حرف بزند گفتند برو جهنم، بیسواد و از مسائل جهان بی‌خبری.
مدیر مسئول روزنامه کیهان درباره اظهارات خرازی مبنی بر اینکه بحث‌هایی که آقای شریعتمداری عنوان می‌کند من را یاد توده‌ای‌ها می‌اندازد،‌گفت: خوب است یاد کفار قریش نمی‌اندازد.
شریعتمداری در پاسخ به خرازی که پرسید بابک زنجانی‌ها را چه کسانی ساختند گفت: عکس آقای بابک زنجانی در حال جایزه گرفتن از آقایان هاشمی و روحانی موجود است.
پول نفتی که صادر می‌کنیم برنمی‌گردد
وی درباره صادرات نفت گفت: پول نفتی که ما صادر می‌کنیم برنمی‌گردد، می‌ماند آنجا و جزو اموال بلوکه شده است تا یک روزی برگردد. حتی برای دانشجویان پول را به صورت اسکناس می‌برند.
این کارشناس مسائل سیاسی درباره اظهارات خرازی مبنی بر اینکه شش قطعنامه تحریمی علیه ما تصویب شد، اضافه کرد: فقط 1229 قطعنامه تحریمی بود.
وی افزود: در اینکه فرمودید چرا گفته‌ایم قطعنامه‌ها موهبت الهی است باید عرض کنم، این سخن حضرت امام(ره) است و نه ما.
مگر فردو را درست کردیم که آب هویج بگیریم
شریعتمداری درباره کیفیت سانتریفیوژها که خرازی به آن اشاره کرد، گفت: چه کسی می‌گوید ما با آی آر هشت کار می‌کنیم؟ اینکه گفته خود آقایان است. شما به تحقیق و توسعه اشاره کردید، مثلا در فردو چه کار می‌خواهیم بکنیم؟ گاز نجیب چیست؟ آرگون تزریق کنیم، به جای آن آب هویج می‌گرفتیم. مگر آنجا را درست کردیم که آب هویج بگیریم.
وی همچنین عنوان کرد: قطعنامه 2231 شش قطعنامه قبلی را تجمیع کرده است. یعنی اگر ایرادی داشته باشید باید به کمیسیون بروید. کلکی که در برجام زدند این است که وقتی موقع مذاکره است می‌گویند یک طرف شما یک طرف ما شش تا وقتی که کمیته شکایات باید تصمیم بگیرد می‌گویند هشت عضو دارد و اتحادیه اروپا را هم اضافه کردند. وقتی ببرید آنجا کافی است یکی وتو کند.
وی در پاسخ به صحبت خرازی که گفت شما کشور را به اینجا کشاندید، گفت: کشور را من به اینجا نکشاندم، آنهایی که آمدند وطن را بفروشند به اینجا کشاندند.
این کارشناس مسائل سیاسی درباره اقتصاد مقاومتی افزود: این را دولتمردان نگفتند که ظرفیت تولید ما در حد آبگوشت بزباش است و فقط می‌توانیم قرمه سبزی و بزباش تولید کنیم.
وی به خرازی گفت: نمی‌شود شما از این طرف حمایت می‌کنید و زمانی موقع پاسخگویی است می‌گویید به من ربطی ندارد. به شما ربط دارد. اقتصاد مقاومتی این نیست که می‌گویند باید مدیر هم از خارج وارد کنیم. شما می‌گویید با 40 بانک ارتباط داریم، دو تا بانک است یک بانک در ترکیه و یک بانک در ایتالیا، باید پول‌هایمان را به صورت تهاتری استفاده کنیم. شما نماینده ایران در سازمان ملل بودید. بقیه پول‌هایمان را نگه می‌دارند و نمی‌دهند. چند وقت پیش یکی از وزرای هندی گفت ما می‌خواهیم پول‌ها را بدهیم ولی آمریکایی‌ها نمی‌گذارند.
شریعتمداری ادامه داد: آمریکایی‌ها بلافاصله بعد از برجام تا حالا نزدیک 12 مورد تحریم اضافه کردند.
وی درباره اظهارات خرازی درباره رفع مشکل کشتی‌های ایرانی عنوان کرد: کدام کشتی آقای خرازی؟ فردا بیایید به اتفاق برویم. ما در جریان هستیم.
توبیخ و تحقیر آمریکا برای ما عزت است؟
وی خطاب به خرازی پرسید: آیا این برای ما عزت است که آمریکایی‌ها دائم ما را توبیخ و تحقیر کنند؟ شما درباره تحریم ویزا چه می‌گویید؟
شریعتمداری در پاسخ به خرازی درباره ناراحتی ترامپ و عربستان و ... از برجام افزود: باز سؤالم این است که چرا الان ترامپ و کلینتون باید از برجام ناراحت باشند؟ مگر آنها چیزی به دست نیاوردند. اوباما می‌گوید ما با غلاف اسلحه برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کردیم. خانم کلینتون می‌گوید ما بدون شلیک یک گلوله موفق شدیم برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کنیم.
این کارشناس مسائل سیاسی درباره حمله آمریکا گفت: آمریکایی‌ها سال 2011 اعلام کردند ما وارد جنگ مستقیم نمی‌شویم وارد جنگ نیابتی می‌شویم. واشنگتن پست در سال 2009 نوشت ما عراق را به یاران امام خمینی سپردیم. سعود الفیصل به آمریکایی‌ها می‌گوید شما عراق را در سینی طلا به ایران تحویل دادید. آمریکایی‌ها مگر قدرت جنگیدن دارند؟
کیهان: تعداد بی‌شماری از سراسر کشور خواستار CD مناظره شده‌اند که می‌توانند متن کامل را در اینترنت ببینند و یا از صدا و سیما در اختیار بگیرند

0 0
شرق   1395/5/18 04:03:23

مجادله حسين شريعتمداري و صادق خرازي بين كاربران اينترنت ادامه دارد
مناظره «كامنت‌ها»
مناظره شنبه‌شب «صادق خرازی»، دبیرکل حزب ندای ایرانیان و «حسین شریعتمداری»، مدیرمسئول روزنامه کیهان، درباره برجام و فیش‌های حقوقی بازتاب‌ها و حاشیه‌های مختلفی در فضای مجازی و سایت‌ها به‌دنبال داشته است؛ از یادداشت‌های روزنامه‌نگاران و تحلیلگران تا کامنت‌های کاربران.
خرازی چه گفت
روحانی هیچ خط قرمزی جز قانون نمی‌شناسد. هم آقای جهانگیری و هم روحانی اهتمام جدی دارند که با موضوع فیش‌های حقوقی برخورد کنند و حتی با نزدیکان خود هم برخورد کردند.
اگر خبرنگار در کار خود امنیت لازم را نداشته باشد، دچار مشکل می‌شود. نکته مهم‌تر از امنیت این است که خط قرمز‌ها تکان بخورد و مثلا خط قرمز برای یک رسانه با رسانه دیگر متفاوت باشد یا خط قرمز‌ها و اولویت‌ها با دولت‌ها تغییر کند و این نکاتی است که در کشور وجود دارد.
چرا در دولت قبل در موضوع اختلاس سه‌‌هزار ‌میلیاردی این اتفاق رخ نداد؟ در دولت قبل هم خبرنگار بود و دغدغه هم وجود داشت، اما احساس امنیت نمی‌کردند.
٧٠٠، ٨٠٠ ‌میلیارد تومان از پول‌های مردم که به غارت رفت، کجا رفت؟ مردم در این‌خصوص سؤال دارند.
برای آقای شریعتمداری متأسفم که خدمات دولت‌های دیگر را نادیده می‌گیرند و از دولتی دفاع می‌کنند که جز آثار زیانبارش، خدماتی را در جایی نداشته است.
شما می‌گویید فسادها را در روزنامه خود آورده‌اید، دوستان ما در زندان و گرفتاری بودند و شما آزادانه حرف می‌زدید، فساد، فساد است.
معتقدم که اگر دولتی و رئیس دولتی آمد و دستور مبارزه با فساد داد، باید از آن تقدیر کنیم، این دولت که بسیاری از گرفتاری‌ها را خودش به وجود نیاورده بلکه وارث بسیاری از اخلاق‌های بد بوده است.
از صدر نظام که مقام معظم رهبری هستند تا همه دست‌اندرکاران مذاکرات، یک هدف و چارچوب را دنبال کردند، اینکه ما تصور کنیم که برجام یک واقعیت آنچنانی است، درست نیست برجام ابزار است نه هدف.
بحث‌های آقای شریعتمداری من را یاد توده‌ای‌ها می‌اندازد، آقای احمدی‌نژاد هم با شارون عکس داشتند، می‌توان همه‌چیز را حاشا کرد و گفت هیچ اتفاقی در روابط ما نیفتاده و تحریم‌ها لغو نشده است.
سندی که آقای شریعتمداری می‌دهد فکر می‌کنم به درد خود کیهان می‌خورد.
روزی که برجام آغاز شد، شش قطع‌نامه در شورای امنیت و قطع‌نامه‌های تحریمی داشتیم، همین آقایان در روزنامه خود نوشتند تحریم موهبت الهی است.
تمامی کشتی‌رانی ما متوقف شده بود و کشتی ما در خلیج‌فارس سه هفته در انتظار بود که بار خود را تخلیه کند، رویه واردات فاسد از زمانی آغاز شد که تحریم‌ها این مسائل را برای ما ایجاد کردند، الان هزینه حمل‌ونقل دریایی بعد از برجام یک‌پنجم شده است. تمام دانشجویان ما را از تحصیل در علوم حساس محروم کرده بودند.
الان در شرایط فعلی، من درخواست برگزاری جلسه‌ای از دکتر ظریف و دکتر سیف می‌کنم که من و آقای شریعتمداری و جهانگیری هم باشیم. تحریم یک‌شبه گذاشته می‌شود، اما رفع تحریم‌ها زمان‌بر است.
از اول هم گفتم، غلو نباید کرد و نباید بیش از انتظار مردم برجام را مائده آسمانی کرد.
شریعتمداری چه گفت
خبرنگاری با پشت‌میزنشستن و زیر کولر لم‌دادن سازگار نیست و آنچه تحت عنوان کپی‌پیست مطرح است، کار خبرنگاری نیست. خبرنگار باید وارد معرکه شود؛ مثلا در مورد حقوق‌های نجومی اسنادی را به دست آوردیم که این اسناد سخت به دست آمد.
وقتی فیش‌های حقوقی را مطرح و حتی تصویر آن را منتشر کردیم، بسیاری از این روزنامه‌ها به حمایت از دولت به ما حمله کردند.
صاحبان فیش‌های حقوقی چوپان بودند، از آنها انتظار نمی‌رفت که به بیت‌المال دستبرد بزنند و به اموال عمومی دست‌درازی کنند.
کسانی که حقوق‌های ١٠ ‌میلیونی می‌گیرند هرگز به فکر مردم نیستند.
دولت احمدی‌نژاد از زمانی دچار انحراف شد که مثل اصلاح‌طلب‌ها شد. شما‌ها انگشت‌کوچیکه آن هم به لحاظ خدمتی که به مردم کرد، نمی‌شوید.
آن زمانی که ما انتقاد کردیم، تعجب می‌کنم شما مگر در ایران نبودید؟ بنده را به این خاطر دوبار دادگاه بردند. از من شکایت کردند.
نتیجه دادگاه به این خاطر که دروغ می‌گفتند. آن آقا گفت اگر فلانی را محکوم نکنم، مسلمان نیستم. اسنادش هست. اتفاقا آن‌موقعی که ما انتقاد می‌کردیم، شماها به‌به و چه‌چه می‌کردید. همان موقع این کار صورت گرفت. شما در آن زمان در ایران نبودید یا روزنامه‌ها را نخواندید.
درخواست من این است که آقای خرازی حتما سند بدهند. من سند می‌دهم، آقای خرازی هم سند بدهند. موقعی که ما گفتیم سندش هست، می‌توانید به آرشیو کیهان مراجعه کنید. ببینید که ما آن زمان می‌گفتیم.
آنهایی که به زندان افتادند، وطن‌فروشی کردند.
من سؤالی از شما دارم، شما که به ما می‌گویید موافق تحریم بودیم و به ما می‌گویید کاسب تحریم، آقایان بیایند زندگی من را بگیرند و با زندگی یکی از آن آقایان عوض کنند. کدام کاسب تحریم است که اصرار کند تحریم‌ها حذف شود؟ آدم باید چیزی بگوید که جایگاهی داشته باشد.
آقایان، شما می‌گفتید برجام فتح‌الفتوح و بزرگ‌ترین معجزه و آفتاب تابان است. حالا این‌گونه است؟
آقای بابک زنجانی با آقای روحانی و هاشمی‌رفسنجانی عکس دارند.
بازتاب‌های رسانه‌ای
محمدکاظم انبارلویی، سردبیر رسالت، در یادداشتی با عنوان «ادب گفت‌وگو» درباره مناظره به سخنان صادق خرازی واکنش نشان داد و نوشت: «درباره شبهه غارت پول نفت که از سوی رئیس‌جمهور و معاون‌اول وی به آن تفوه شد، نگارنده بارها پاسخ داده، اما حضرات آن را نشنیده گرفتند. آقای خرازی هم اگر بخواهد گوش‌هایش را بگیرد و پاسخی نشنود، معلوم می‌شود کسانی که پشت این سیاه‌نمایی قرار گرفته‌اند، می‌خواهند از سؤالات مردم درباره ضعف دولت در مبارزه با فساد فرار کنند. آقای خرازی باید درباره بار حقوقی کلمه «غارت» توضیح دهد. این غارت، «دزدی» بوده، «اختلاس بوده»، «تصرف در وجوه عمومی» بوده و...؟ چون به‌هرحال، هر کدام از این واژگان حکم خاص خود را دارد. کسی را که خدا رسوا کند، جلویش را با هیچ انگ‌ورنگی نمی‌شود گرفت. متأسفانه آقای خرازی ادب گفت‌وگو را در این مناظره رعایت نکردند و همین دست‌فرمان را درباره برجام و دیگر توفیقات خیالی دولت مطرح کردند که در وقت دیگر به آن خواهیم پرداخت».
اما سایت «انتخاب» در یادداشتی، برخلاف یادداشت انبارلویی، نوشت آقای حسین شریعتمداری در مناظره شب گذشته با آقای صادق خرازی بدون ارائه سند یا مستنداتی، مثل همیشه ادعاهایی بی‌اساس علیه دولت مطرح کرد: «او در این مناظره مدعی شد حامیان برجام گفتند برجام معجزه الهی است، برجام مائده آسمانی است، برجام فتح‌الفتوح است این ادعا در حالی مطرح شد که حامیان برجام هرگز از چنین تعابیری استفاده نکرده‌اند و آقای شریعتمداری برخلاف ادعایش، نمی‌تواند برای این سخنانش سند بیاورد».
سایت انتخاب در ادامه تحلیل خود نوشت: «در ادامه مناظره، آقای شریعتمداری بدون مناسبت و بی‌هیچ دلیلی گفت آقای بابک زنجانی با آقای هاشمی‌رفسنجانی و آقای روحانی عکس گرفتند. تصویر مورد اشاره مدیرمسئول کیهان مربوط است به «دیدار اعضای شرکت‌‌کننده در اولین جشنواره ملی تولید‌کنندگان جوان» در روز چهارشنبه، ۳۰ آبان ۱۳۸۶، دومین سال دولت نهم که خبر این دیدارِ جمعی، در رسانه‌های آن زمان، از جمله خبرگزاری فارس به شماره ۸۶۰۸۳۰۰۷۳۳ نیز منتشر شده بود. این سخنان نامربوط درحالی بیان شد که دیگر بر کسی پوشیده نیست بابک زنجانی زاییده هشت سال ریاست‌جمهوری فردی است که آقای شریعتمداری تا روز آخر از او حمایت می‌کردند». به نوشته انتخاب، همچنین اشاره شریعتمداری به موضوع «کدخدا» نیز مانند سایر سخنان بی‌سند او نادرست است: «این ادعایی است که همواره از سوی ایشان و دوستانشان مکرر نوشته و گفته می‌شود. یقینا ایشان می‌دانند طرح کدخدایی آمریکا ازسوی آقای روحانی در کجا، چه زمانی و در جمع چه کسانی بوده و واقعیت ماجرا چیست؟ اکنون جهت یاد‌آوری برای کسانی که این مسئله را به یاد ندارند یا فراموش کرده‌اند، به حقیقت ماجرا اشاره می‌کنیم: تا آنجا که به یاد داریم و مدارک موجود نشان می‌دهد، ایشان در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ که هنوز در جایگاه ریاست‌جمهوری نبودند، در جمع دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف، ضمن سخنانی ‌گفتند: «بسیاری از اروپایی‌ها «آقا اجازه! » می‌خواهند، اما آمریکایی‌ها به قول معروف کدخدا هستند! پس اگر با کدخدا ببندیم، راحت‌تر هستیم تا اینکه به سراغ یک مقام پایین‌تر برویم...». انتخاب در ادامه نوشت که این جمله آقای روحانی صراحت دارد در اینکه آمریکا کدخدای غرب و اروپاست نه کدخدای ما!

واکنش کامنت کاربران
واکنش کاربران سایت‌ها و خبرگزاری‌ها هم به مناظره این دو نفر قابل توجه بود. معمولا مخاطبان سایت‌های اصولگرا در حمایت از شریعتمداری و دولت قبل کامنت گذاشته‌اند و موافقان اصلاحات و دولت فعلی در موافقت با خرازی.
بله، اتفاقا مشکل خرازی و امثال مطهری و حسن خمینی با احمدی‌نژاد همین است، که چرا این آقا محبوب باشد، من نوه امام یا فرزند شهید مطهری، محبوب مردم نباشم و این می‌شود کینه و عامل ‌کوبیدن احمدی‌نجاد.
آقای شریعتمداری مدعی است خبرنگاری کپی‌پیست نیست درحالی‌که خود روزنامه کیهان ٨٠ درصد مطالبش کپی‌پیست است و درواقع اگر صفحه دو کیهان رو از او بگیریم، این روزنامه چیزی برای خواندن ندارد. اسناد مورد ادعای آقای کیهان هم نه با تلاش خبرنگارانش که به احتمال زیاد از طریق روابط مدیرمسئول به دست روزنامه رسیده است!
احمدی‌نژاد همه تلاشش را صرف خدمت به مردم عادی کرد و به‌همین‌دلیل مخالفانش به‌اصطلاح روشنفکران بودند، که البته رسانه‌ها هم دست همین‌هاست، زمان احمدی‌نژاد درباره گرانی مقاله‌ها می‌نوشتند. اما الان بزرگ‌ترین دغدغه‌شان لغو کنسرت‌ها و ربنای شجریان است! بعد اعتدالی‌ها می‌گن ببینید چه آرامشی در بازار حکمفرماست!
زنجانی‌ها و رضا ضراب‌ها همه دست‌پخت احمدی‌نژاد و مشایی هستند.
بد‌ترین دوران ایران دوران دوم ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد بود.
کسی که خانه ٧٠متری در جمهوری دارد کاسب تحریم است یا کسی که در پل رومی خانه سه طبقه دارد و یکی از همان دوستانشان که می‌گفتند در آن زمان زندان بودند، چندی قبل کنایه‌ای به شغل و درآمد ایشان زده بود.
یک بار برای همیشه درآمدهای نفتی و غیرنفتی دولت گذشته را اعلام کرده و نحوه هزینه‌کرد آن را به ملت توضیح بدهید تا سؤالات از بین برود والا این سؤال‌ها تا ابد ادامه پیدا خواهد کرد.
خرازی خوب نتواست دفاع کند آمریکایی‌ها در اجرای برجام نامردی کردند ولی اگر همین برجام و مذاکرات هم نبود، الان دلار شش هزار بود. برجام حداقل توانست جلو بدترشدن اوضاع را بگیرد.
دست شریعتمداری واقعا خالی بود.
احسنت بر هر دو بزرگوار.
هر جفت دارند سیاسی‌کاری می‌کنند و براساس فکت‌ها صحبت نمی‌کنند.
اینکه مناظره نبود، معاشقه بود.
بسیار متأسفم که همه مدعوین مناظره با شریعتمداری از عقبه او ترسیده و نمی‌توانند به‌صورت واضح و صریح، جواب اتهامات بی‌پایه شریعتمداری را بدهند