محل تبلیغ شما
شهرام امیری اعدام شد

تاریخ خبر: 1395/5/17

شهرام امیری اعدام شد

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

مراجع رسمی هنوز تأیید نکرده‌اند؛
خبر اعدام «شهرام امیری» در رسانه‌های بیگانه
وی که در سال 88 پس از سفر به عربستان ناپدید و سپس به آمریکا منتقل شده بود، پس از مراجعت به کشور با اتهامات امنیتی مواجه و به تحمل مجازات محکوم شد.

رسانه‌های بیگانه از قول خانواده "شهرام امیری" گزارش می‌دهند که نامبرده هفته گذشته اعدام شده است.آقای امیری که در سال 88 پس از سفر به عربستان ناپدید و سپس به آمریکا منتقل شده بود، پس از مراجعت به کشور با اتهامات امنیتی مواجه و به تحمل مجازات محکوم شد.

 

در همین رابطه رسانه امریکایی CNN افشا كرد که بر پایه ایمیل‌های جنجالیِ درز کرده از صندوق الکترونیک شخصی هیلاری کلینتون، آقای شهرام امیری با اختیار خود و در ازای کسب حمایت دولت ایالات متحده امریکا، اطلاعاتی از پرونده هسته‌ای ایران را به واشنگتن فروخته است.

 

خبر فوق هنوز از سوی مراجع رسمی تأیید نشده است و باید منتظر روشن شدن زوایای پنهان این پرونده باشیم.
 

 

جام نیوز

در برخی گزارش های ادعایی آمده است؛ شهرام امیری چهارشنبه 13 مرداد اعدام شده است.
ادعای رسانه‌های ضد انقلاب: به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ بی بی سی در گزارشی مدعی شد خانواده امیری در تماس با انها خبر از اعدام "شهرام امیری" داده‌اند.

شهرام امیری به دلایل جرایم امنیتی پس از بازگشت به ایران دستگیر و روانه زندان شد، وی در سال 88 پس از سفر به حج ناپدید شد و سر از آمریکا درآورد.

برای پیگیری جزئیات این خبر و صحت و سقم آن با مسئولین ذی الربط  در حال تماس هستیم.
 
باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از رسانه‌هاي خارجي خبر داد
ادعاي اعدام شهرام اميري
 

گروه سياست: روز گذشته انتشار خبری، فضای مجازی و رسانه‌ای کشور را با پرسش‌هاي بی‌شماری مواجه کرد. باشگاه خبرنگاران به نقل از «بی‌بی‌سی فارسی» نوشت این رسانه به نقل از مادر شهرام امیری مدعی شده او اعدام شده است؛ بر‌اساس این خبر، مرضیه امیری گفته یک روز قبل از اعدام پسرش، با او دیدار كرده و پسرش به او خبر داده که به‌زودی قرار است اعدام شود، همچنين اعلامیه‌ برگزاری مجلس ختم امیری منتشر شد که بر‌اساس تحقیقات محلی خبرنگار «شرق»، پنجشنبه در کرمانشاه مجلس ختمی برای امیری برگزار شده است. به گزارش «باشگاه خبرنگاران»، شهرام امیری به‌دلیل جرائم امنیتی، پس از بازگشت به ایران دستگیر و روانه زندان شد، او در سال ٨٨ پس از سفر به حج ناپدید شد و سر از آمریکا درآورد. باشگاه خبرنگاران نوشته برای پیگیری جزئیات این خبر و صحت‌و‌سقم آن با مسئولان ذی‌ربط در حال تماس است.
 

شهرام امیری کیست؟
 

«شهرام امیری»، پژوهشگر و متخصص رادیو‌ایزوتوپ‌های پزشکی در دانشگاه صنعتی مالک اشتر بود که در سفر حج عمره به عربستان در خرداد ۱۳۸۸ ناپدید و حدود یک سال بعد از آنکه چند کلیپ ویدئویی با سخنان متناقض از او منتشر شد، سرانجام ۲۲ تیر ۱۳۸۹ به دفتر حافظ منافع ایران در آمریکا رفت و سپس به ایران بازگشت. هنگام بازگشت به ایران، مقامات رسمی از جمله معاونت وقت وزارت خارجه دولت احمدی‌نژاد از او استقبال كردند. مقاماتی که در فرودگاه به استقبال امیری رفتند، حلقه گل به گردن او انداختند و برخی حتی او را قهرمان هسته‌ای لقب دادند. محمود احمدی‌نژاد در آبان ۱۳۸۸، پنج ماه پس از ناپدیدشدن شهرام امیری در پاسخ به این سؤال که «مسئله‌ ربوده‌شدن چهار نفر از دانشمندان ايراني از جمله شهرام اميري كه بعد از رفتن به عربستان و انجام حج عمره پيدا نشده‌اند تا چه اندازه صحت دارد»، گفته بود: «اين كساني كه ربوده شده‌اند، از سوي سازمان‌هاي اطلاعاتي وابسته به آمريكا ربوده شده‌اند. ايران اطلاعات مشخصي در‌اين‌باره در اختيار دارد». شبکه «ای‌بی‌سی» آمریکا فروردین سال ١٣٨٩ مدعی شده بود امیری، دانشمند سازمان انرژی اتمی بوده که به آمریکا پناهنده شده است؛‌اما پیش‌از‌آن، علی‌اکبر صالحی به «فارس» گفته بود امیری نه‌تنها دانشمند هسته‌ای نیست، بلکه ارتباطی هم با سازمان انرژی اتمی ندارد. ١٧ آذر ٨٨ رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وقت وزارت خارجه به «مهر» گفته بود امیری که برای سفر حج به عربستان مشرف شده بود، از سوی ریاض به واشنگتن تحویل داده شده است. همان زمان مسئولان آمریکا اعلام کردند امیری نه‌تنها ربوده نشده، بلکه به اختیار خود به آمریکا آمده و تقاضای پناهندگی کرده است.  چندی پس از انتشار اخباری مبنی بر ربایش امیری، سعید جلیلی، دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی، به مجله آلمانی «اشپیگل» گفت: «او در جریان یک سفر خارجی ربوده شده و یک سال را خارج از مرزهای ایران گذرانده، بعد او برگشت و حالا ما داریم از او تحقیق می‌کنیم که چه اتفاقی برایش افتاده است». در خرداد سال ۱۳۸۹ چند پیام ويدئويي متناقض از امیری منتشر شد؛ در اولین پیام ويدئويي که صداوسیما هم آن را پخش کرد، امیری مدعی شد از سوي دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا ربوده شده است؛ اما پس‌ازآن پیام دیگری از او منتشر شد که از اقامت و تحصیل آزادانه او در آمریکا حکایت مي‌كرد. پیام ویدئویی سوم امیری با ادعای او مبنی بر فرار از چنگ ربایندگان ادامه یافت. ماجرا با پیام‌های ویدئویی بعدی دنبال می‌شد تا اینکه ایران در ۲۲ تیر اعلام کرد او با مراجعه به دفتر حافظ منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن، خواستار بازگشت به ایران شده است.  

همان زمان رحمانی، مسئول دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن نیز به شبکه خبر گفت: «شهرام امیری، کارشناس ایرانی ربوده شده از سوي آمریکایی‌ها، اکنون در دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن حضور دارد و به‌زودی با هماهنگی وزارت امور خارجه ایران به کشورمان بازگردانده می‌شود. آزادی شهرام امیری در پی افشاگری‌های ایران علیه اقدام تروریستی دولت آمریکا و ارائه اسناد معتبر و موثق از ربایش شهرام امیری به سازمان ملل متحد و فشار افکار عمومی جهان، محقق و دولت آمریکا مجبور به عقب‌نشینی شد و نامبرده را تحویل دفتر حافظ منافع ایران در آمریکا داد». هیلاری کلینتون، وزیر خارجه وقت آمریکا، در همان روز اعلام کرد: «شهرام امیری آزادانه به آمریکا آمد و آزادانه می‌تواند از آمریکا برود».
 

ورود قهرمانانه به ایران
 

امیری ۲۳ تیر ۱۳۸۹، از آمریکا خارج شد و مقامات  ایراني اعلام کردند او پنجشنبه ۲۴ تیر از طریق قطر وارد ایران خواهد شد. همان روز، واشنگتن‌پست از پرداخت پنج میلیون دلار از طرف سازمان سیا به شهرام امیری خبر داد. در بازگشت به ایران مقامات رسمی دولت احمدی‌نژاد از او استقبال كردند و حلقه گل به او اهدا شد. امیری در نشست خبری خود پس از بازگشت به ایران، روایاتی از نحوه ربایش خود ارائه داد و حتی به ايرنا گفت: «پیشنهادات مالی مقامات آمریکایی را نپذیرفته و با وجود فشار، با آنان همکاری نکردم». او همچنین چند روز پس از آزادی، در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما حاضر شد و به تشریح وضعیتش در آمریکا پرداخت؛ اما ماجرا به همین‌جا ختم نشد. همان زمان برخی رسانه‌ها مدعی شدند امیری مدتی پس از ورود به ایران بازداشت و پس از ۲۰ ماه، در خرداد ۱۳۹۱ به ۱۰ سال زندان و پنج سال تبعید به شهرستان خاش محکوم شد؛ حال رسانه‌های خارجي از اعدام او خبر می‌دهند. باید منتظر اظهار نظر رسمی مقامات قضائی کشور ماند تا ماجرا روشن شود، اگر خبر اعدام امیری صحت داشته باشد شاید بزرگ‌ترین ابهام ماجرا، چرایی قهرمان‌سازی از او از سوي مقامات رسمی دولت احمدی‌نژاد است

شرق

آمريكا دخالت در ناپديد شدن "شهرام اميري" را انكار كرد

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري "آسوشيتدپرس"، "منوچهر متكي" روز چهارشنبه اعلام كرد كه اسنادي از دخالت آمريكا در ناپديد شدن شهرام اميري از اتباع جمهوري اسلامي ايران در عربستان به دست آورده‌اند. وزير امور خارجه ايران همچنين دولت عربستان را مسئول ناپديد شدن اميري دانست اما دولت اين كشور هنوز اظهارنظري را در اين باره ايراد نكرده است. "يان كلي"، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريكا به دنبال بيانات متكي مدعي شد كه آمريكا هيچ اطلاعي درباره ناپديد شدن اميري در دست ندارد و تصريح كرد: اين پرونده براي ما ناآشنا است. وزير امور خارجه ايران هفته گذشته شكايتي را درباره ناپديدي اميري به رئيس سازمان ملل متحد ارائه داد. "حسن قشقاوي" سخنگوي وزارت امور خارجه ايران اعلام كرد كه به دنبال ناپديد شدن اميري، ايران از عربستان درخواست كرد كه درباره مكان وي اطلاعاتي را در اختيار ايران قرار دهد اما پاسخي از جانب دولت اين كشور دريافت نكرد. اميري در 31 ماه مه براي شركت در حج عمره به عربستان سعودي سفر كرد و آخرين اخباري كه از وي به همسرش رسيد روز 3 ژوئن بود كه اين تماس از شهر "مدينه" صورت گرفته بود

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
shahroz   1395/5/18 19:46:49

پیدا و پنهان یک اعدامی؛ همه آنچه درباره شهرام امیری می‌دانیم
با اعلام رسمی خبر اعدام شهرام امیری فردی که در روزهای گرم سال 1389 نقش اول نمایشی پر هیجان بود، نظر قطعی نهادهای امنیتی و قضایی ایران درباره وی آشکار شده است، ولی داستان پرهیاهوی او گوشه‌های پیدا و پنهان زیادی دارد که برای علنی شدن آن، احتمالا باید سال ها منتظر ماند. این گزارش مروری است بر همه اخبار، شایعات و تحلیل‌های مهمی که در هفت سال اخیر در این باره منتشر شده است.
با اعلام رسمی خبر اعدام شهرام امیری فردی که در روزهای گرم سال 1389 نقش اول نمایشی پر هیجان بود، نظر قطعی نهادهای امنیتی و قضایی ایران درباره وی آشکار شده است، ولی داستان پرهیاهوی او گوشه‌های پیدا و پنهان زیادی دارد که برای علنی شدن آن، احتمالا باید سال ها منتظر ماند. این گزارش مروری است بر همه اخبار، شایعات و تحلیل‌های مهمی که در هفت سال اخیر در این باره منتشر شده است.

به گزارش «تابناک»، بخش علنی داستان شهرام امیری از خرداد 88 شروع شد. امیری که در آن روز 31 سال داشت، برای حج عمره به عربستان رفت، تا سه روز بعد با خانواده‌اش در ارتباط بود و بعد ناگهان ناپدید شد.

اکنون و هفت سال بعد از آن ناپدید شدن، غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضائیه اظهار داشته است که خروج امیری از ایران و رفتن او به آمریکا در شرایطی بوده که دستگاه‌های امنیتی ایران کار را تحت نظر داشته‌اند. رسانه‌های غربی نیز بارها مدعی شده‌اند، او پیش از خروج از ایران نیز با سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در ارتباط بوده است.

ارتباط امیری با آمریکایی‌ها از چه زمانی شروع شد؟

یک سال و نیم پیش از ناپدید شدن شهرام امیری، روزنامه آمریکایی لس آنجلس تایمز در دسامبر 2007 مدعی شد، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) از سال 2005 طی برنامه‌ای با نام «فرار مغزها» تلاش کرده است، با فراهم کردن شرایط پناهندگی افراد مهمی از جمله افسران ارشد نظامی، دانشمندان و مدیران ارشد، برنامه هسته‌ای ایران را متوقف و یا حداقل کُند کنند.

هرچند جمع‌آوری اطلاعات هدف ثانویه این عملیات اعلام شده، منابع مختلف غربی مدعی هستند، اطلاعات جمع‌آوری شده در همین برنامه بود که در قالب ارزیابی اطلاعاتی شانزده نهاد اطلاعاتی آمریکا در اواخر سال 2007 اعلام کرد، با اینکه این برنامه هسته‌ای نظامی داشته است، این برنامه در سال 2003 متوقف شده است.

لس آنجلس مدعی شده است، با توجه به تمرکز دولت کلینتون (1992 تا 2000) بر روی ایران، در پایان کار این دولت، ستادی با حدود یکصد نیرو در سازمان سیا مشغول فعالیت درباره ایران بودند ولی با توجه به تمرکز دولت بوش بر مسأله عراق، فعالیت این ستاد تحلیل رفت، ولی از سال 2005 توجه سیا بار دیگر به ایران معطوف شد. با وجود این، سخنگوی سازمان در پاسخ به این روزنامه تأکید کرد، ایران همواره موضوعی مهم برای سازمان بوده و نباید صرفا با توجه به کوچک شدن ستاد مذکور مدعی بی‌توجهی به ایران شد.

سیا تنها نهاد آمریکایی نبود که بر ایران متمرکز شده بود. آژانس ملی اطلاعات (NSA) و نهادهای مسئول ماهواره‌های جاسوسی آمریکا نیز در تلاش بودند، اطلاعات هر چه بیشتری درباره ایران به دست بیاورند.

سازمان سیا، فهرستی از افراد هدف برای تلاش برای پناهنده شدن آنان را تهیه کرده بود. معیار قرار دادن فرد در این فهرست این بود که «اگر این فرد پناهنده شود، آیا برنامه هسته‌ای ایران کند و یا متوقف خواهد شد؟» پاداش برای پناهندگان احتمالی نیز قابل توجه بود: اقامت در یک کشور دیگر و حمایت مالی مادام‌العمر. تلاش‌های سیا طی دو سال 2005 تا 2007 ـ هرچند بنا به ادعای لس آنجلس تایمز، به موارد معدودی از پناهندگی منجر شد ـ هیچ یک از این افراد نه نقش غیر قابل جبرانی در برنامه هسته‌ای ایران داشتند و نه می‌توانستند تصویر جامعی از برنامه هسته‌ای ایران به طرف مقابل بدهند. بنا به ادعای لس آنجلس تایمز، سیا مستقیم با گزینه‌های پناهندگی ارتباط برقرار نمی‌کرد؛ حداقل سه لایه واسط بین سازمان و گزینه‌های احتمالی قرار داده می‌شدند تا توجه نهادهای اطلاعاتی ایران جلب نشود.

شش ماه بعد از ناپدید شدن شهرام امیری و در شرایطی که هنوز هیچ اطلاع روشنی از سرنوشت وی نبود، رسانه‌های فرانسوی به نقل از منابع اطلاعاتی این کشور مدعی شدند که ارتباط سازمان سیا با امیری، یک سال پیش از آن و در زمانی برقرار شد که وی برای کارهای پژوهشی به فرانکفورت مسافرت کرده بود. یک تاجر آلمانی نقش واسطه را بازی کرد، مدتی بعد که امیری برای کمک به نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به وین رفت، ارتباطات ادامه یافت و نهایتا به بهانه حج عمره، وی از کشور خارج شد و به آمریکا رفت.

خرداد 88 تا 24 تیر 89؛ روزهای مرموز با طعم فردو، ترور، فیلم و تناقض

مهر ماه 88 و در روزهای پرتنش سیاست داخلی ایران، اظهارات مقامات ایرانی علیه نقش عربستان در مفقود شدن یک پژوهشگر دانشگاه مالک اشتر، ایرانی‌ها را با شهرام امیری آشنا کرد.

خلاصه ماجرا از زبان مقامات ایرانی این بود: «شهرام اميري پژوهشگر و متخصص راديو ايزوتوپ‌هاي پزشكي در دانشگاه صنعتي مالك اشتر، يكشنبه دهم خرداد 1388تهران را به مقصد جده ترك كرده و سه روز بعد زماني كه براي زيارت حرم نبوي از هتل محل اقامتش خارج شده، ديگر به آن جا برنگشته است».


دو روایت متضاد، دو هدف متضاد

از این جا به بعد، ایران و آمریکا دو روایت متضاد از ماجرای شهرام امیری را تبلیغ کردند. مقامات ایرانی ضمن تبلیغ جایگاه علمی امیری، ارتباط وی با برنامه هسته‌ای را انکار می‌کردند و اصرار داشتند که وی بر خلاف میلش به آمریکا برده شده است. در مقابل در حالی که مقامات آمریکایی اصرار داشتند از موضوع گم شدن امیری اطلاعی ندارند، رسانه‌های غربی ادعاهای سنگینی را درباره اطلاعات به دست آمده از امیری زمزمه می‌کردند.

اکنون روشن شده است که دو طرف، اهداف متضادی را هم پیگیری می‌کرده‌اند. بنا به روایت رسانه‌های غربی، آمریکایی ها قصد داشتند با انکار موضوع و جلوگیری از بازگشت امیری به ایران راه را برای فرارها و پناهندگی‌های بعدی هموار کنند و در مقابل، ایرانی‌ها می‌دانستند که امیری باید برگردانده شود تا اگر خطایی از او سر زده، سرنوشتش عبرتی برای دیگران باشد.

فردو و ترور: ایران در 21 سپتامبر 2009 (آخرین روز تابستان و سه ماه بعد از ناپدید شدن امیری) در نامه‌ای به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روند ساخت مرکز غنی‌سازی فردو را اطلاع داد. شش ماه بعد و در آستانه نوروز 89، در شرایطی که هنوز خبری در مورد سرنوشت و یا حتی حیات یا مرگ امیری منتشر نشده بود، شبکه آمریکایی ای‌بی‌سی در گزارشی، افشای وجود فردو را به پناهندگی امیری مرتبط دانست و مدعی شد که ارتباط طولانی مدت سیا با وی از طریق واسطه‌ای در تهران برقرار شده است.

پیش از این منابع خبری فرانسوی، روایت هیجان انگیزتری هم از ماجرا منتشر کرده بودند. در اواخر آذر ماه 88، روزنامه انگلیس تلگراف به نقل از این منابع نوشت که امیری در ماه اکتبر (مهرماه) به محلی سری در فرانکفورت آلمان برده شده تا اطلاعات لازم در خصوص فردو را به بازرسان آژانس ارائه کند که در آستانه عزیمت به مأموریت بازرسی از فردو بودند.

منابع فرانسوی به نقل از مقامات اطلاعاتی این کشور مدعی بودند که امیری اطلاعات ارزشمندی را در خصوص بخش‌های داخلی فردو و به خصوص رویه‌های امنیتی و حفاظتی آن به غربی‌ها داده که از نظر فرانسوی‌ها فوق‌العاده مفید بوده است. بنا به ادعای فرانسوی‌ها، جلسه فرانکفورت آن چنان حساسیتی داشته که اطلاعاتی در خصوص شخص امیری به بازرسان داده نشده و تنها یک منبع آگاه معرفی شده است.

انتشار اخبار هسته‌ای علیه ایران با استفاده از مهره‌ای غایب به نام شهرام امیری، در حالی بود که در اول دی ماه 1388، علی‌اکبر صالحی رئیس وقت و فعلی سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: نمي‌دانم اين بحث‌ از كجا نشأت گرفته كه ايشان دانشمند هسته‌اي است. شهرام اميري هيچ وقت حتي كارمند سازمان انرژي اتمي نبوده است. ما نخواستيم به اين بحث ورود پيدا كنيم كه شك و ترديدي ايجاد شود. اما بنده اعلام مي‌كنم كه ايشان هيچ ارتباطي با سازمان انرژي اتمي ندارند، حتي نمي‌دانم آقاي اميري چه كسي است.

سه هفته بعد از این اظهارات صالحی، مسعود علی‌محمدی دانشمند هسته‌ای پنجاه ساله در مقابل منزلش به شهادت رسید.

ای‌میل‌های هیلاری کلینتون و شهرام امیری

منوچهر متكي در نیمه مهرماه اعلام كرد كه اسنادي از دخالت آمريكا در ناپديد شدن اميري به دست آمده است. وزير امور خارجه وقت همچنين دولت عربستان را مسئول ناپديد شدن اميري دانست. در حالی که هنوز دولت عربستان به ادعا واکنش نشان نداده بود، يان كلي سخنگوي وزارت خارجه آمريكا مدعي بود كه آمريكا هيچ اطلاعي درباره ناپديد شدن اميري ندارد و تصريح می‌كرد که اين پرونده براي ما ناآشناست.

هرچند انتشار ایمیل‌های هیلاری کلینتون توسط وزارت خارجه آمریکا در سال 2015 برای اثبات نقش نهادهای رسمی آمریکا در ماجرای پناهندگی امیری، سوخته و تاریخ مصرف گذشته به نظر می‌رسند، می‌تواند به روشن شدن وضعیت آخرین روزهای حضور امیری در واشنگتن کمک کند.

بعد از انتشار چند ویدئوی متناقض که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد، امیری در 24 تیر 89 به ایران آمد. دو روز پیش از آمدن به ایران، وضعیت وی موضوع ایمیل‌های رد و بدل شده میان مقامات وزارت خارجه آمریکاست.

در یکی از این ایمیل‌ها، جیک سالیوان دستیار ارشد کلینتون به رئیسش نوشته: «آقایی که در موردش با بیل برنز حرف زدی، آشکارا به بخش حافظ منافع کشورش رفته، زیرا از طولانی شدن روند مهیا کردن امکان خروجش از آمریکا ناراضی است. این مسأله می‌تواند در 24 ساعت آینده به اخبار پر دردسری تبدیل شود. به تو اطلاع خواهم داد».

ریچارد مورنینگ‌ستار فرستاده وقت وزیر خارجه در امور انرژی در منطقه اوراسیا نیز، یک هفته پیش از آن و در پانزدهم تیر خطاب به سالیوان نوشته: «در خصوص موضوعی که در مورد آن صحبت کردیم، یک مشکل روانی و دیپلماتیک داریم، نه یک مشکل حقوقی. باید راهی برای خروج دوستمان پیدا کنیم. ما باید نگرانی‌های وی را در نظر بگیریم و موضوع را در قالب یک سوء تفاهم و بدون قصد سوء نمایش دهیم. طرف نمی‌تواند هیچ کاری بکند، اگر می‌خواهد برود، بگذار برود».

پیچیده‌ترین مسأله: امیری چرا برگشت؟

بخش مهمی از ابهام درباره سرنوشت شهرام امیری در خرداد و تیرماه 1389 با انتشار چهار ویدئو از بین رفت. ویدئوهایی که اگر چه امیری را به ایران بازگرداند و معمای سرنوشت وی را حل کرد، خود به معمایی دیگر تبدیل شد.

چهار ویدئوی امیری: ابتدا در هجدهم خرداد صدا و سیما ویدئویی بی‌کیفیت از شهرام امیری پخش کرد که وی در آن مدعی شد، در شهر توسان در ایالت آریزونا است، توسط آمریکایی‌ها تحت شکنجه و فشار روحی شدیدی قرار داشته و از وی خواسته شده که در یک مصاحبه تلویزیونی ادعا کند که فردی مهم در برنامه هسته‌ای ایران بوده و به درخواست خود به آمریکا پناهنده شده و تعدادی اسناد و مدارک و یک لپ‌تاپ حاوی اسناد را به آمریکا منتقل کرده ‌است.

در این ویدئو شهرام امیری با معرفی خود به عنوان محقق دانشگاه گفت که این پیام را در روز ۱۷ فروردین ۱۳۸۹ در یکی از شهرهای ایالت آریزونای آمریکا ضبط کرده و مدعی شد، روز ۱۳ خرداد سال گذشته "در عملیات مشترک تیم های ترور و ربایش سازمان اطلاعات آمریکا - سیا - و استخبارات عربستان سعودی در مدینه منوره دزدیده شدم."

بلافاصله ویدئوی دیگری در یوتیوب منتشر شد. امیری در این ویدئوی 162 ثانیه‌ای، که به نظر می‌رسید، در حال خواندن یک متن از پیش تهیه شده است، اظهار داشت: «من هیچ علاقه یی به تحقیقات تسلیحاتی نداشته و در این زمینه هیچ گونه تجربه و دانشی ندارم و یک پژوهشگر در زمینه بهداشت و حفاظت در برابر اشعه هستم مدعی شد» و سپس مدعی شد که برنامه اش در امریکا دریافت درجه دکتراست و پس از پایان تحصیل اگر برایش امنیت لازم فراهم شود به ایران باز خواهد گشت. وی به همسر و فرزندش اطمینان داد که آنان را ترک نکرده و آرزوی دیدار آنان را دارد و در انتظار است تا به محض خاتمه تحصیلات در آمریکا، به خانواده اش ملحق شود اما از امکان سفر و اقامت خانواده خود در آمریکا در حال حاضر سخنی نمی‌گوید.

ویدئوی سوم در دوم تیر منتشر شد که طی 53 ثانیه، امیری ضمن اعلام قصدش برای بازگشت به ایران، از خانواده خود می‌خواهد برای او دعا کنند.

ویدئوی چهارم در یازدهم تیرماه روی یوتیوب بارگذاری شد ولی بنا به اظهار امیری، این ویدئو در 24 خرداد ضبط شده است. در این ویدئو که در انتهای آن صدای فرد دیگری هم شنیده می‌شود، امیری مدعی می‌شود که در ایالت ویرجینیای آمریکاست و از دست مأموران اطلاعاتی آمریکا فرار کرده و هر لحظه ممکن است دستگیر شود؛ ویدئویی که از او در صدا و سیما پخش شده‌ است، کاملاً صحت داشته و ویدئوی دیگری را که در یوتیوب منتشر شده و در آن اعلام کرده بود که آزادانه به آمریکا آمده ‌است؛ ساخته دولت آمریکاست.

از بازگشت تا اعدام

با وجود همه انکارهای مقامات آمریکایی، روز 22 تیر 89 امیری به دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن مراجعه کرد و دو روز بعد هم با استقبال برخی مقامات ایرانی وارد تهران شد و علاوه بر کنفرانس خبری در فرودگاه، فرصت این را یافت که در برنامه‌های تلویزیونی به طرح ادعاهایش در مورد بیش از چهارصد روز ناپدید شدن خودش بپردازد.

نشانه‌های متعددی وجود دارد که از 24 تیر 1389 تا 14 مرداد 1395 که اولین خبرها از اعدام امیری منتشر شد، ظاهرا مقامات ایرانی و آمریکایی در یک موضوع اشتراک نظر داشتند؛ از امیری خطاهایی سر زده است؛ هرچند شاید طرفین در مورد شدت و اهمیت این خطا اختلاف نظر داشته باشند.

به طور منطقی، نهادهای امنیتی ایران نمی‌توانستند همه ادعاهای مفصل رسانه‌های غربی در خصوص پناهنده شدن امیری را با اطمینان مردود بدانند؛ داستانی که امیری قبل و بعد از بازگشت به ایران از ماجرای ربودنش در عربستان تعریف می‌کرد، ابهامات زیادی داشت و علاوه بر آن آمریکایی‌ها دو روز بعد از برگشتن امیری، ادعاهای جدیدی را درباره وی طرح کردند که با محتوای منتشر شده در ایمیل‌های کلینتون همخوانی قابل توجهی دارد.

در 26 تیرماه، مقامات ناشناس آمریکایی به نیویورک تایمز و آسوشیتدپرس گفتند که امیری به خاطر اطلاعات قابل توجهی که به آمریکا داده است، پنج میلیون دلار گرفته و تصور می‌کند اگر بر داستان ساختگی ربودنش در عربستان اصرار بورزد، می‌تواند در مقابل فشار نهادهای امنیتی ایران برای فهمیدن حقیقت ماجرا مقاومت کند.

بنا به اظهار مقامات آمریکایی، چالش پیش روی امیری بعد از بازگشت به ایران این بود که مقامات را متقاعد کند که هیچ همکاری با آمریکایی‌ها نداشته است؛ چالشی که امیری شانسی برای غلبه بر آن نداشت.

دو سال پس از بازگشت از آمریکا، خانواده امیری مدعی بودند که برای وی حکم ده سال زندان صادر شده است. حتی اگر هیچ مدرک دیگری هم علیه او وجود نداشت، شاید به قول تام کاتن سناتور تندروی جمهوری‌خواه، بی‌ملاحظگی و ندانم کاری هیلاری کلینتون برای به آخر خط رسیدن شهرام امیری کافی بود

0 0
amir   1395/5/18 19:45:57

اجرای اعدام شهرام امیری به جرم جاسوسی برای امریکا تأیید شد
در چند روز گذشته، برخی رسانه ها به نقل از خانواده شهرام امیری مدعی شده بودند که وی اعدام شده است. در همین زمینه به نقل از مادر وی مرضیه امیری گفته شده بود، یک روز قبل از اعدام پسرش، با او دیدار كرده و پسرش به او خبر داده که قرار است به ‌زودی اعدام شود. تاکنون هیچ یک از مقامات قضایی کشور اعدام شهرام امیری را تأیید نکرده بودند.
در چند روز گذشته، برخی رسانه ها به نقل از خانواده شهرام امیری مدعی شده بودند که وی اعدام شده است. در همین زمینه به نقل از مادر وی مرضیه امیری گفته شده بود، یک روز قبل از اعدام پسرش، با او دیدار كرده و پسرش به او خبر داده که به‌ زودی قرار است اعدام شود. همچنين اعلامیه‌ برگزاری مجلس ختم امیری نیز منتشر شد که بر‌ اساس آن در کرمانشاه مجلس ختمی برای وی برگزار شده بود.

اعدام شهرام امیری به جرم جاسوسی برای امریکا تایید گردید

به گزارش «تابناک»، تاکنون هیچ یک از مقامات قضایی کشور اعدام شهرام امیری را تأیید نکرده بودند. با این حال، امروز حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در یکصدمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه، با اشاره به اجرای حکم اعدام شهرام امیری به دنبال اثبات اتهام جاسوسی وی و تأیید حکم دادگاه بدوی در دیوان عالی کشور اظهار داشت: این فرد با توجه به دسترسی‌های اطلاعات سری و به کلی سری نظام، با دشمن متخاصم و درجه یک ما یعنی آمریکا ارتباط برقرار کرده و اطلاعات حیاتی کشور را در اختیار دشمن قرار داده بود.

وی با تقدیر از عملکرد سیستم اطلاعاتی کشور در این پرونده گفت: اطلاعاتی که توانست در این پرونده رودست بزرگی به سیستم اطلاعاتی آمریکا بزند و امیدوارم این موفقیت تسریع شود.

سخنگوی دستگاه قضا اضافه کرد: سیستم اطلاعاتی آمریکا به هیچ وجه تصور نمی‌کرد، ایران از ارتباط این فرد با آنها مطلع است و آنها با برنامه خاصی وی را به عربستان بردند و به شکل خاص از این کشور خارج کردند؛ غافل از اینکه همه این اتفاقات زیر ذره‌بین سیستم اطلاعاتی کشور رخ داده بود.

محسنی اژه‌ای با تأکید بر اینکه حکم شهرام امیری طبق مقررات صادر شد، گفت: این فرد پس از حضور در ایران طبق قانون و حضور وکیلش محاکمه و در حکم دادگاه بدوی به اعدام محکوم شد که پس از اعتراض وی، دیوان عالی کشور با وسواس خاصی این پرونده را بررسی و حکم صادره در دادگاه بدوی را تأیید کرد.

وی با بیان اینکه سیستم قضایی کشور همواره به دنبال آن است که مجرمان از کرده خود پشیمان شوند و جبران مافات کنند افزود: ما همواره دوست داریم که مجرمان از کرده خود بازگردند و با کمال تعجب، این فرد پس از تأیید حکمش در دیوان عالی کشور، از فرصت قابل توجهی که در دست داشت استفاده نکرد، به رغم فرصت داده شده سعی داشت از درون زندان نیز اطلاعات غلطی را به بیرون از زندان مخابره کند.

معاون اول قوه قضاییه با انتقاد از دروغ پردازی‌ها درباره پرونده شهرام امیری اظهار داشت: در خلال رسیدگی به این پرونده، برخی از دروغ پردازان عنوان کردند که وی به ده سال زندان و تبعید محکوم شده است، در حالی که این موضوع به هیچ وجه صحت ندارد و حکم وی در دادگاه بدوی نیز اعدام بود و این دروغی بود که این افراد می گفتند.

شهرام امیری کیست؟

«شهرام امیری»، پژوهشگر و متخصص رادیو‌ایزوتوپ‌های پزشکی در دانشگاه صنعتی مالک اشتر بود که در سفر حج عمره به عربستان در خرداد ۱۳۸۸ ناپدید و حدود یک سال بعد از آنکه چند کلیپ ویدئویی با سخنان متناقض از او منتشر شد، سرانجام ۲۲ تیر ۱۳۸۹ به دفتر حافظ منافع ایران در آمریکا رفت و سپس به ایران بازگشت. هنگام بازگشت به ایران، مقامات رسمی از جمله معاونت وقت وزارت خارجه دولت احمدی‌نژاد از او استقبال كردند. مقاماتی که در فرودگاه به استقبال امیری رفتند، حلقه گل به گردن او انداختند و برخی حتی او را قهرمان هسته‌ای لقب دادند.
محمود احمدی‌نژاد در آبان ۱۳۸۸، پنج ماه پس از ناپدیدشدن شهرام امیری در پاسخ به این سؤال که «مسئله‌ ربوده‌شدن چهار نفر از دانشمندان ايراني از جمله شهرام اميري كه بعد از رفتن به عربستان و انجام حج عمره پيدا نشده‌اند تا چه اندازه صحت دارد»، گفته بود: «اين كساني كه ربوده شده‌اند، از سوي سازمان‌هاي اطلاعاتي وابسته به آمريكا ربوده شده‌اند. ايران اطلاعات مشخصي در‌اين‌باره در اختيار دارد». شبکه «ای‌بی‌سی» آمریکا فروردین سال ١٣٨٩ مدعی شده بود امیری، دانشمند سازمان انرژی اتمی بوده که به آمریکا پناهنده شده است؛‌ اما پیش ‌از ‌آن، علی‌اکبر صالحی به «فارس» گفته بود، امیری نه ‌تنها دانشمند هسته‌ای نیست، بلکه ارتباطی هم با سازمان انرژی اتمی ندارد.

از استقبال از امیری تا حکم اعدام

بعد از ادعای ربوده شدن امیری در عربستان و تحویل به امریکا، همان زمان مسئولان آمریکا اعلام کردند، امیری نه‌ تنها ربوده نشده، بلکه به اختیار خود به آمریکا آمده و تقاضای پناهندگی کرده است. چندی پس از انتشار اخباری مبنی بر ربایش امیری، سعید جلیلی، دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی، به مجله آلمانی «اشپیگل» گفت: «او در جریان یک سفر خارجی ربوده شده و یک سال را خارج از مرزهای ایران گذرانده، بعد او برگشت و حالا ما داریم از او تحقیق می‌کنیم که چه اتفاقی برایش افتاده است».

در خرداد ۱۳۸۹ چند پیام ويدئويي متناقض از امیری منتشر شد؛ در اولین پیام ويدئويي که صداوسیما هم آن را پخش کرد، امیری مدعی شد از سوي دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا ربوده شده است؛ اما پس ‌از آن پیام دیگری از او منتشر شد که از اقامت و تحصیل آزادانه او در آمریکا حکایت مي‌كرد.

پیام ویدئویی سوم امیری با ادعای او مبنی بر فرار از چنگ ربایندگان ادامه یافت. ماجرا با پیام‌های ویدئویی بعدی دنبال می‌شد تا اینکه ایران در ۲۲ تیر اعلام کرد او با مراجعه به دفتر حافظ منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن، خواستار بازگشت به ایران شده است.

همان زمان رحمانی، مسئول دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن نیز به شبکه خبر گفت: «شهرام امیری، کارشناس ایرانی ربوده شده از سوي آمریکایی‌ها، اکنون در دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن حضور دارد و به ‌زودی با هماهنگی وزارت امور خارجه ایران به کشورمان بازگردانده می‌شود. آزادی شهرام امیری در پی افشاگری‌های ایران علیه اقدام تروریستی دولت آمریکا و ارائه اسناد معتبر و موثق از ربایش شهرام امیری به سازمان ملل متحد و فشار افکار عمومی جهان، محقق و دولت آمریکا مجبور به عقب‌نشینی شد و نامبرده را تحویل دفتر حافظ منافع ایران در آمریکا داد». هیلاری کلینتون، وزیر خارجه وقت آمریکا، در همان روز اعلام کرد: «شهرام امیری آزادانه به آمریکا آمد و آزادانه می‌تواند از آمریکا برود».

امیری ۲۳ تیر ۱۳۸۹، از آمریکا خارج شد و مقامات ایراني اعلام کردند او پنجشنبه ۲۴ تیر از طریق قطر وارد ایران خواهد شد. همان روز، واشنگتن‌پست از پرداخت پنج میلیون دلار از طرف سازمان سیا به شهرام امیری خبر داد. در بازگشت به ایران مقامات رسمی دولت احمدی‌نژاد از او استقبال كردند و حلقه گل به او اهدا شد. امیری در نشست خبری خود پس از بازگشت به ایران، روایاتی از نحوه ربایش خود ارائه داد و حتی به ايرنا گفت: «پیشنهادات مالی مقامات آمریکایی را نپذیرفته و با وجود فشار، با آنان همکاری نکردم».

او همچنین چند روز پس از آزادی، در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما حاضر شد و به تشریح وضعیتش در آمریکا پرداخت؛ اما ماجرا به همین‌جا ختم نشد. همان زمان برخی رسانه‌ها مدعی شدند امیری مدتی پس از ورود به ایران بازداشت و پس از ۲۰ ماه، در خرداد ۱۳۹۱ به ده سال زندان و پنج سال تبعید به شهرستان خاش محکوم شد.

حال آقای اژه ای اعلام کرده است که برخی از دروغ پردازان عنوان کردند که وی به ده سال زندان و تبعید محکوم شده است در حالی که این موضوع به هیچ وجه صحت ندارد و حکم وی در دادگاه بدوی نیز اعدام بود. البته در حالی که آقای اژه ای سخن از رودست اطلاعاتی به امریکایی ها سخن گفته است، اما همچنان مشخص نیست که علت مراسم باشکوه استقبال از این دانشمند هسته ای! برای چه بود؟

0 0
abdi   1395/5/18 19:44:16

گاف "بی‌بی‌سی" در ماجرای "شهرام امیری"
تغییر تاکتیک ناگهانی رسانه های معاند در مورد یک جاسوس/ رودستی که "سیا" از ایران خورد
بی‌بی‌سی فارسی رسانه دولتی انگلیس در نخستین گام با برقراری ارتباط با خانواده شهرام امیری، سعی در ایجاد فضای عاطفی در این زمینه و القاء موضوع کذب و نخ‌نما‌شده نقض حقوق بشر در ایران بواسطه اعدام یک فرد جاسوس داشت.اما با گذشت دو روز از انتشار خبر اعدام فرد مزبور، خط خبری رسانه‌های معاند از جمله بی بی سی در این باره تغییر کرد.
در نخستین ساعات انتشار خبر اعدام شهرام امیری به جرم جاسوسی و افشاء اسرار نظام در نزد دشمنان، شبکه‌های رسانه‌ای بیگانه از جمله بی بی سی فارسی و صدای آمریکا تلاش داشتند این ماجرا را به مسائل حقوق بشری نسبت دهند و از این طریق در راستای منافع قدرت های استکباری اهرم فشاری علیه جمهوری اسلامی ایران به راه بیندازند.
ایجاد فضای عاطفی برای اعدام یک جاسوس!/ او پژوهشگر بود!

بی بی سی فارسی رسانه دولتی انگلیس در نخستین گام با برقراری ارتباط با خانواده شهرام امیری، سعی در ایجاد فضای عاطفی در این زمینه و القاء موضوع کذب و نخ‌نما‌شده نقض حقوق بشر در ایران بواسطه اعدام یک فرد جاسوس داشت. صدای آمریکا و سایر رسانه‌های معاند نیز در نخستین ساعات انتشار خبر اعدام شهرام امیری همین خط را پیگیری کردند و تلاش داشتند با پیوند زدن اعدام این فرد جاسوس با ماجرای اعدام شدگان گروهک تکفیری – تروریستی توحید و جهاد، یک جو تهاجم گونه حقوق بشری را علیه جمهوری اسلامی به راه بیندازند.

تغییر تاکتیک ناگهانی رسانه های معاند در مورد یک جاسوس/ رودستی که

تغییر تاکتیک ناگهانی بی بی سی/ او جاسوس سیا بود!

اما با گذشت دو روز از انتشار خبر اعدام شهرام امیری به جرم جاسوسی، خط خبری رسانه‌های معاند در این باره تغییر کرد و حالا آن‌ها بر روی درز اطلاعات حساس و محرمانه‌ای مانور می‌دهند که شهرام امیری در اختیار دستگاه‌های جاسوسی بیگانه بویژه آمریکا قرار داده است. البته برخی کارشناسان برجسته سازی این خط خبری از سوی رسانه‌های معاند را در حد بلوف سیاسی و اطلاعاتی ارزیابی می‌کنند.

بی بی سی فارسی که در وادی امر، پیشقراول جوسازی حقوق بشری علیه ایران بواسطه اعدام شهرام امیری به جرم جاسوسی بود، حالا تلاش دارد تا افشای اطلاعات محرمانه ایران از جانب او برای دستگاه‌های جاسوسی غرب را برجسته سازد و چنین القاء کند که از این طریق یک شکست و شکاف اطلاعاتی نصیب ایران شده است.

این رسانه دولتی انگلیس، طی مصاحبه‌ای با مامور سابق ضد تروریسم سیا مدعی شده که شهرام امیری تنها موردی نیست که به درز اطلاعات هسته ای ایران مبادرت ورزیده است و این موضوع شامل فهرستی طولانی می‌شود.

به گزارش میزان، فیلیپ جرالدی به بی بی سی فارسی گفته است که "من مطمئن هستم که این فهرستی طولانی می‌تواند باشد و تعدادی از دانشمندان، مهندسان و حتی مقامات نظامی ایران که از برنامه هسته‌ای خبر دارند برای دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا، عربستان و ترکیه کار می‌کنند. این افراد به بیرون سفر می‌کنند و دستگاه‌های اطلاعاتی همیشه برای بهره‌برداری آماده هستند".

البته مامور سابق ضد تروریسم سیا در مصاحبه با بی بی سی فارسی به این نکته نیز اذعان کرده است که "سیا خبر پرداخت پنج میلیون دلار به آقای امیری را به خبرگزاری آسوشیتدپرس درز داد. این مبلغ برای کسی که اطلاعات کمی داشت پول زیادی بود".

نیویورک تایمز نیز همان خط خبری فوق‌الذکر را در پیش گرفته است و در خبری مدعی شده است، شهرام امیری پیش از ترک ایران برای سیا جاسوسی می‌کرد و سازمان سیا در سال 2009 و از بیم شناسایی وی توسط دستگاه های ایرانی تصمیم گرفت وی را به خارج از کشور منتقل کند.

ضرب شست اطلاعاتی ایران به غربی ها

اما فارغ از پروپاگاندای متناقضی که رسانه‌های معاند در ماجرای بازداشت، محاکمه و مجازات شهرام امیری به جرم جاسوسی به راه انداخته‌اند و ناشی از استیصال آن‌ها و دستگاه‌های اطلاعاتی فرمان دهنده به آن‌ها است؛ نکته قابل تامل در رابطه با این ماجرا، ضرب شست اطلاعاتی ایران به غربی ها است؛ موردی که جاسوس‌خانه‌های غرب بویژه نهادهای آمریکایی را در شوک فروبرده است و باعث شده است آن‌ها خطوط خبری متناقضی را برای دستگاه‌های تبلیغاتی و رسانه‌ای شان تجویز کنند.


گزارش میزان از گاف

روایت سخنگوی دستگاه قضا از رودست زدن دستگاه اطلاعاتی ایران به آمریکا

به گزارش میزان، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای معاون اول دستگاه قضا دیروز در جریان نشست خبری خود با اشاره به تایید خبر اعدام شهرام امیری که اسرار درجه یک نظام را در اختیار دشمن(آمریکا) قرار می‌داد، گفت: یکی از رودست‌های مهمی که آمریکا از سیستم اطلاعاتی ما خورد درباره همین پرونده است؛ این فرد تصور نمی کرد سیستم اطلاعاتی ما بداند که چه می کند و چگونه به عربستان برده شد. سخنگوی دستگاه قضا این را هم گفت که در زمان خود این موضوع باز می‌شود که چگونه آمریکایی‌ها و سازمان سیا در این پرونده رودست خوردند.

0 0
abi   1395/5/18 19:42:42

واشنگتن اگزمینر؛
ایمیل های کلینتون درباره شهرام امیری دردسرساز شد
«هیلاری کلینتون با بی توجهی در ایمیل هایش که در سرور شخصی اش ذخیره شده است، درباره شهرام امیری گفتگو کرده است. این موضوع تاثیری بسیار منفی بر دیگر افرادی خواهد داشت که ممکن است تمایل به جاسوسی برای ایالات متحده داشته باشند.»
پایگاه آمریکایی واشنگتن اگزمینر (Washington Examiner) با انتشار گزارشی به انعکاس انتقاد یک سناتور آمریکایی از هیلاری کلینتون به علت نام بردن از "شهرام امیری" که به تازگی به جرم جاسوسی برای آمریکا اعدام شده پرداخته است.

در این گزارش آمده است: «سناتور "تام کاتن" نسبت به ذکر نام دانشمند هسته ای اعدام شده ایران در ایمیل های کلینتون انتقاد کرد. هیلاری کلینتون با بی توجهی در ایمیل هایش که در سرور شخصی اش ذخیره شده است، درباره یک دانشمند هسته ای که اخیرا به جرم خیانت توسط ایران به اعدام رسیده است، گفتگو کرده است.»سناتور کاتن در گفتگو با برنامه "در محضر ملت" گفت: «من نمی خواهم درباره این موضوع نظری بدهم که او [شهرام امیری] چه کاری برای دولت آمریکا انجام داده یا نداده است، اما در ایمیل هایی که روی سرور شخصی هیلاری کلینتون بوده، گفتگوهایی میان مشاوران ارشد او درباره این دانشمند هسته ای ایران وجود دارد.»

این پایگاه آمریکایی در ادامه ضمن معرفی شهرام امیری می نویسد: «سناتور کاتن درباره شهرام امیری صحبت می کند؛ شخصی که اطلاعاتی از برنامه هسته ای ایران را در اختیار آمریکا قرار داده است. سناتور کاتن می گوید که این اقدام کلینتون ثابت می کند که او توانایی امن نگه داشتن کشور را ندارد.

کاتن در این رابطه عنوان کرد: "تصمیم خانم کلینتون برای قرار دادن چنین اطلاعات بسیار محرمانه ای در یک سرور شخصی، کاملا همراه با بی توجهی و بی ملاحظگی بوده است. من فکر می کنم که قدرت تصمیم گیری او برای حفظ امنیت کشور مناسب نیست."»

روز گذشته سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری خود حکم اجرای اعدام شهرام امیری را تائید کرد. حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای دراین رابطه اظهار داشت: «شهرام امیری به جرم جاسوسی برای شیطان بزرگ، آمریکا اعدام شد. شهرام امیری اطلاعات سری و حیاتی نظام را به آمریکا ارسال می کرد که آمریکا در این پرونده از ایران رو دست خورد، زیرا تصور می کرد که سیستم های اطلاعاتی ما از این پرونده اطلاع ندارند. این شخص با حضور وکیل در دادگاه بدوی به اعدام محکوم شد، سپس اعتراض به حکم پرونده با وسواس خاصی در دیوان عالی کشور بررسی و حکم اعدام تایید شد.»

این پایگاه آمریکایی در انتهای گزارش خود آورده است: «فاش شدن این موضوع می تواند موجب تخریب وجهه سیاسی کلینتون شود. گفتگو درباره شخصی که به عنوان جاسوس اعدام شده است در سیستم ایمیلی که طبقه بندی شده نیست و احتمال هک شدن آن زیاد است، تاثیری بسیار منفی بر دیگر افرادی خواهد داشت که ممکن است تمایل به جاسوسی برای ایالات متحده داشته باشند.»

0 0
بهرام   1395/5/18 19:17:55

ماجراهای شهرام و شهرزاد!
اصولگرایان چطور از یک متهم امنیتی چهره یک قهرمان ساختند؟
حدود شش سال از زمانی می‌گذرد که شهرام امیری در قامت یک قهرمان در نگاه اصولگرایان به مردم معرفی شد؛ از مهر ۸۸ که منوچهر متکی درباره‌ وضعیت شهرام امیری تبعه ایرانی مفقود شده در عربستان گفته بود «آمریکا مسئول مشکلات ایجاد شده برای اوست و در این زمینه باید پاسخگو باشد و ما بازداشت و ربایش را پیگیری می‌کنیم و این موضوع را در ملاقات با بان کی مون دبیرکل سازمان ملل با توجه به درخواست خانواده‌های آنها مطرح کرده‌ام.» تا زمانی که اصولگرایان سرنوشت او را با حساسیت بیشتری دنبال کردند، چند سالی می‌گذرد تا عاقبت در خرداد ۸۹ که به مرور زمزمه بازگشت او به کشور شنیده شد و رسانه‌های اصولگرا به دلیل برخی مسائل سیاسی که بعضا بی ارتباط به مسایل حوادث انتخابات 88 نبود به این موضوع دامن زدند.

آغاز ماجرا و معرفی امیری

در خرداد ۸۹ خبرگزاری فارس در خبری نوشت شهرام امیری کارشناس و محقق دانشگاه صنعتی مالک اشتر که سال گذشته در مدینه منوره ربوده شده بود، در یک پیام تصویری که در تاریخ سه‌شنبه ۱۷ فروردین ۸۹ مطابق با ۵ آوریل ۲۰۱۰ ضبط شده و به روشی خاص به دست دستگاه‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران رسیده‌است، به تشریح ربایش و وضعیت کنونی خود پرداخت.

چندی بعد سفیر سوییس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا توسط مدیرکل آمریکای شمالی و مرکزی وزارت امور خارجه کشورمان احضار و اعتراض جمهوری اسلامی ایران به وی اعلام شد.

شهرام امیری در این ویدئو گفته بود: طی ۸ ماه که در آمریکا نگهداری شدم تحت شدیدترین شکنجه‌ها و فشارهای روحی گروه‌های بازجویی سازمان اطلاعات آمریکا قرار گرفتم و هدف اصلی آنها از این فشارها این بود که از من می‌خواستند در یک مصاحبه تلویزیونی با یکی از شبکه‌های خبری آمریکا ادعا کنم که «فرد مهمی در برنامه هسته‌ای ایران بوده و به درخواست خودم به آمریکا پناهنده شدم و در این فرآیند پناهندگی، یک سری مدارک و اسناد مهم را از کشورم به همراه یک لپ‌تاپ که حاوی اسرار محرمانه برنامه هسته‌ای نظامی ایران است، به آمریکا منتقل کردم.»

در تیرماه ۸۹ شهرام امیری وارد ایران شد و باز هم این ورود با استقبال خبرگزاری فارس مواجه شد. جملات داخل گیومه دقیقا متن خبر تنظیم شده این خبرگزاری است «شهرام امیری دانشمند و محقق ایرانی که پس از ۱۴ ماه اسارت در دست نیروهای امنیتی آمریکا صبح امروز (پنجشنبه) وارد فرودگاه امام خمینی (ره) شد در جمع خبرنگاران به تشریح جزییات ربوده شدنش پرداخت...»

ذوق‌زدگی و رفتارهای غیر حرفه‌ای اصولگرایان در حالی انجام می‌شد که بعضی رسانه‌های مستقل هشدار داده بودند که شهرام امیری با اختیار خود در آمریکا رفت و آمد کرده است. در همان زمان خبرگزاری اصولگرایان با همکاری جمعی از مدیران اطلاعاتی دولت احمدی‌نژاد در خبری شتاب‌زده نوشتند «شهرام امیری در کار مشترکی از سوی سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و عربستان در کشور عربستان ربوده و به آمریکا منتقل شد. با آغاز فعالیت‌های اطلاعاتی و رسانه‌ای جمهوری اسلامی ایران، دولت آمریکا مجبور به عقب‌نشینی شده و نامبرده را تحویل دفتر حافظ منافع ایران در آمریکا داد. اقدامات دستگاه اطلاعاتی کشورمان شکست دیگری در فعالیت‌های اطلاعاتی - امنیتی آمریکا علیه ایران قلمداد می‌شود، موفقیت این تلاش‌ها در پی افشاگری‌های ایران علیه اقدام تروریستی دولت آمریکا و ارایه اسناد معتبر و موثق از ربایش شهرام امیری به سازمان ملل و فشار افکارعمومی جهان محقق شد.

این در حالی است که استکبار جهانی با تمام ابزارهای رسانه ای خود و در یک جنگ تمام عیار دیپلماتیک در صدد توجیه این اقدام تروریستی بر آمده بود. اقدامات بهنگام دستگاه اطلاعاتی ایران و ارایه اسناد محکم، در نهایت آمریکا را مجبور به تحویل شهرام امیری به دفتر حافظ منافع ایران کرد.»

این خبرگزاری اصولگرا از قول یک منبع آگاه نحوه ربایش شهرام امیری را اینگونه شرح می‌دهد « یک روز صبح که آقای امیری عازم زیارت خانه خدا بوده یک ون سفیدرنگ در مقابل هتل محل اقامت او توقف کرده و چند نفر به زبان فارسی (که بعدا مشخص می‌شود از عوامل همکار با سیا و دستگاه اطلاعاتی سعودی بوده‌اند) به آقای امیری می‌گویند که ما از یک کاروان دیگر بوده و هم اکنون عازم خانه خدا هستیم. " بنا بر اطلاعات این مقام آگاه، پس از نزدیکی شهرام امیری به این خودروی ون، آنها با تهدید اسلحه، او را سوار ماشین کرده و می‌ربایند. پس از تزریق یک آمپول، او را سوار یک هواپیمای غول پیکر امریکایی کرده راهی ایالت آریزونا می‌شوند..... در مرحله بعدی برای تحت فشار گذاشتن شهرام امیری، او را تهدید می‌کنند که تحویل موساد خواهد شد و شدیدترین و بیرحمانه ترین شکنجه‌ها را بر او پیاده می‌کنند و دیگر اثری از سرنوشت او پیدا نخواهد شد اما امیری باز هم مقاومت می‌کند و اطلاعات دروغین آمریکا را بیان نمی کند.»

گاف نمایندگان اصولگرا

ابطحی نماینده خمینی‌شهر یکی از افرادی بود که به این اتفاقات واکنش نشان داد و گفت «دستگاه‌های کشور با اقدام به موقع برای رسانه‌ای کردن این مسئله توانستند آمریکایی‌های را در موضع انفعال قرار دهند و اگر این مسئله رسانه‌ای نمی‌شد آمریکا حتما دست به اقدامات دیگری می‌زد»

سایت جهان نیوز نیز که به خاطر تخلفات متعدد اطلاعاتی در سال‌های اخیر جلوی فعالیت آن گرفته شده است در آن زمان در خبری مدعی شد «نهاد امنیتی آمریکا در گافی تاریخی، فردی را چند ماه پیش می ربایند که این فرد تنها شباهت اسمی با کسی دارد که احتمالا دارای اطلاعات هسته‌ای است. شهرام امیری ربوده شده عضو هیات علمی دانشگاه مالک اشتر است و تحصیلات وی فیزیک بهداشت است که هیچ ارتباطی به انرژی هسته‌ای ندارد.

نکته جالب این است که یک نفر به نام شهرام امیری در دستگاه هسته‌ای ایران وجود دارد که آمریکائی‌ها به دنبال این فرد بودند و به دلیل اطلاعات غلط و نادرست، این شهرام امیری را در عربستان می ربایند و بعد از چند ماه بازجوئی متوجه می شوند که این شهرام امیری آن شهرام امیری نیست!»

صداوسیمای ضرغامی نیز که قصد داشت در این ماجرا خود را دخیل کند در آن زمان وعده داد مستندی با موضوع زندگی شهرام امیری خواهد ساخت؛ احتمالا بعید است سکانس آخر این مستند اعدام شهرام امیری باشد.

حسین شاهمرادی مسئول واحد تشکیلات اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان سراسر کشور و محمد محمدی مسعودی عضو شورای مرکزی اتحادیه‌ انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل که رهبران جریان‌های دانشجویی اصولگرایان به شمار می‌رفتند نیز از جمله افرادی بودند که در مصاحبه‌هایی بازگشت شهرام امیری را افتضاح نیروهای آمریکایی خوانده بودند.

شهرام و شهرزاد و چند داستان دیگر

پیش از این نیز شهرزاد میرقلی‌خان داستانی مشابه شهرام امیری داشت. شهرزاد در سال ۲۰۰۷ در هنگام خرید دوربینی برای دولت ایران در آمریکا دستگیر شد و در سال ۲۰۱۲ پس از آزادی به ایران بازگشت و به مدیریت روابط عمومی و بین‌الملل پرس تی‌وی منصوب شد.

با انتصاب محمد سرافراز به ریاست صداوسیما، به‌همراه او از امور بین‌الملل شبکه پرس تی‌وی به جام جم رفت و عهده‌دار مسئولیت کلیدی بازرس ویژه رییس صداوسیما بود اما نیمه دی‌ماه بصورت ناگهانی از کشور خارج و به مسقط پایتخت عمان رفت. آن زمان مخالفان سرافراز تلاش زیادی کردند تا این مسئله را بهانه‌ای برای فشار به سرافراز کنند.

0 0
همدلی   1395/5/18 07:17:24

سخنگوی دستگاه قضا اعدام شهرام امیری به جرم جاسوسی را تایید کرد
پایان ابهامات درباره قهرمان هسته‌ای دولت احمدی‌نژاد
همدلی- شنبه شب «بی‌بی‌سی فارسی» خبری منتشر کرد که حاکی از اعدام شهرام امیری بود که متخصص رادیو‌ایزوتوپ‌های پزشکی خوانده می‌شد. صحت این خبر هنوز در‌هاله‌ای از ابهام بود. پیشتر برخی رسانه‌ها از محکومیت امیری به حبس 11 ساله خبر داده بودند. باشگاه خبرنگاران نیز خبر اعدام امیری را به نقل از بی‌بی‌سی منتشر کرد. اما روز گذشته سخنگوی دستگاه قضا خبر اعدام امیری را تایید کرد و مشخص شد مردی که مقامات دولت احمدی‌نژاد در استقبال از او مانند یک قهرمان برخورد کردند، جاسوس بود و اطلاعات سری کشور را به آمریکا ارسال می‌کرد.
حبس 10 ساله امیری کذب بود
روز گذشته سخنگوی دستگاه قضا در نشست خبری خود با تایید خبر اعدام شهرام امیری، جرم وی را جاسوسی برای شیطان بزرگ، آمریکا اعلام کرد. حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای گفت که امیری اطلاعات سری و حیاتی نظام را به امریکا ارسال می‌کرد که امریکا در این پرونده از ایران‌رو دست خورد، زیرا تصور می‌کرد که سیستم‌های اطلاعاتی ما از این پرونده اطلاع ندارد. به گفته محسنی اژه‌ای «امیری با حضور وکیل در دادگاه بدوی به اعدام محکوم شده بود که پس از اعتراض وی، حکم او در دیوان عالی کشور بررسی شد و در نهایت امیری محکوم به اعدام شد.» سخنگوی دستگاه قضا همچنین حکم حبس 10 ساله برای امیری را کذب خواند و گفت: دروغی از سوی خانواده این شخص مطرح شده بود، مبنی بر اینکه شهرام امیری تنها به 10 سال زندان و تبعید محکوم شده است.
شهرام امیری کیست؟
شهرام امیری به‌دلیل جرائم امنیتی، پس از بازگشت به ایران دستگیر و روانه زندان شد، او در سال ٨٨ پس از سفر به حج ناپدید شد و سر از آمریکا درآورد.
امیری، پژوهشگر و متخصص رادیو‌ایزوتوپ‌های پزشکی در دانشگاه صنعتی مالک اشتر بود که در سفر حج عمره به عربستان در خرداد ۱۳۸۸ ناپدید و حدود یک سال بعد از آنکه چند کلیپ ویدئویی با سخنان متناقض از او منتشر شد، سرانجام ۲۲ تیر ۱۳۸۹ به دفتر حافظ منافع ایران در آمریکا رفت و سپس به ایران بازگشت. هنگام بازگشت به ایران، مقامات رسمی از جمله معاونت وقت وزارت خارجه دولت احمدی‌نژاد از او استقبال کردند. مقاماتی که در فرودگاه به استقبال امیری رفتند، حلقه گل به گردن او انداختند و برخی حتی او را قهرمان هسته‌ای لقب دادند.
امیری دانشمند هسته‌ای نبود
محمود احمدی‌نژاد در آبان ۱۳۸۸، 5ماه پس از ناپدیدشدن شهرام امیری در پاسخ به این سوال که «مسئله‌ ربوده‌شدن چهار نفر از دانشمندان ایرانی از جمله شهرام امیری که بعد از رفتن به عربستان و انجام حج عمره پیدا نشده‌اند تا چه اندازه صحت دارد»، گفته بود: «این کسانی که ربوده شده‌اند، از سوی سازمان‌های اطلاعاتی وابسته به آمریکا ربوده شده‌اند. ایران اطلاعات مشخصی در‌این‌باره در اختیار دارد». شبکه «ای‌بی‌سی» آمریکا فروردین سال ١٣٨٩ مدعی شده بود امیری، دانشمند سازمان انرژی اتمی بوده که به آمریکا پناهنده شده است؛‌ اما پیش‌از‌آن، علی‌اکبر صالحی به «فارس» گفته بود امیری نه‌تنها دانشمند هسته‌ای نیست، بلکه ارتباطی هم با سازمان انرژی اتمی ندارد.
١٧آذر ٨٨ نیز رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وقت وزارت خارجه به «مهر» گفته بود امیری که برای سفر حج به عربستان مشرف شده بود، از سوی ریاض به واشنگتن تحویل داده شده است. همان زمان مسئولان آمریکا اعلام کردند امیری نه‌تنها ربوده نشده، بلکه به اختیار خود به آمریکا آمده و تقاضای پناهندگی کرده است. چندی پس از انتشار اخباری مبنی بر ربایش امیری، سعید جلیلی، دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی، به مجله آلمانی «اشپیگل» گفت: «او در جریان یک سفر خارجی ربوده شده و یک سال را خارج از مرزهای ایران گذرانده، بعد او برگشت و حالا ما داریم از او تحقیق می‌کنیم که چه اتفاقی برایش افتاده است.» در خرداد سال ۱۳۸۹ چند پیام ویدئویی متناقض از امیری منتشر شد؛ در اولین پیام ویدئویی که صداوسیما هم آن را پخش کرد، امیری مدعی شد از سوی دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا ربوده شده است؛ اما پس‌ازآن پیام دیگری از او منتشر شد که از اقامت و تحصیل آزادانه او در آمریکا حکایت می‌کرد.پیام ویدئویی سوم امیری با ادعای او مبنی بر فرار از چنگ ربایندگان ادامه یافت. ماجرا با پیام‌های ویدئویی بعدی دنبال می‌شد تا اینکه ایران در ۲۲ تیر اعلام کرد او با مراجعه به دفتر حافظ منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن، خواستار بازگشت به ایران شده است.
همان زمان رحمانی، مسئول دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن نیز به شبکه خبر گفت: «شهرام امیری، کارشناس ایرانی ربوده شده از سوی آمریکایی‌ها، اکنون در دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن حضور دارد و به‌زودی با هماهنگی وزارت امور خارجه ایران به کشورمان بازگردانده می‌شود. آزادی شهرام امیری در پی افشاگری‌های ایران علیه اقدام تروریستی دولت آمریکا و ارائه اسناد معتبر و موثق از ربایش شهرام امیری به سازمان ملل متحد و فشار افکار عمومی جهان، محقق و دولت آمریکا مجبور به عقب‌نشینی شد و نام‌برده را تحویل دفتر حافظ منافع ایران در آمریکا داد». هیلاری کلینتون، وزیر خارجه وقت آمریکا، در همان روز اعلام کرد: «شهرام امیری آزادانه به آمریکا آمد و آزادانه می‌تواند از آمریکا برود.»
استقبال با حلقه گل در دولت احمدی‌نژاد
امیری ۲۳ تیر ۱۳۸۹، از آمریکا خارج شد و مقامات ایرانی اعلام کردند او پنجشنبه ۲۴تیر از طریق قطر وارد ایران خواهد شد. همان روز، واشنگتن‌پست از پرداخت 5میلیون دلار از طرف سازمان CIA به شهرام امیری خبر داد. در بازگشت به ایران مقامات رسمی دولت احمدی‌نژاد با حلقه گل به استقبال او رفتند و به‌مانند یک قهرمان هسته‌ای از او استقبال کردند. امیری در نشست خبری خود پس از بازگشت به ایران، روایاتی از نحوه ربایش خود ارائه داد و حتی به ایرنا گفت: «پیشنهادات مالی مقامات آمریکایی را نپذیرفته و با وجود فشار، با آنان همکاری نکردم.»
او همچنین چند روز پس از آزادی، در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما حاضر شد و به تشریح وضعیتش در آمریکا پرداخت؛ اما ماجرا به همین‌جا ختم نشد. همان زمان برخی رسانه‌ها مدعی شدند امیری مدتی پس از ورود به ایران بازداشت و پس از ۲۰ ماه، در خرداد ۱۳۹۱ به ۱۰ سال زندان و 5سال تبعید به شهرستان خاش محکوم شد.

0 0
وطن امروز   1395/5/18 04:07:23

سخنگوی قوه قضائیه اعدام شهرام امیری را تأیید کرد
جزئیات پرونده یک جاسوس
اژه‌ای: آمریکایی‌ها در ماجرای بازگشت شهرام امیری از سیستم اطلاعاتی ایران رو دست خوردند
گروه سیاسی: سخنگوی دستگاه قضا خبر اعدام شهرام امیری را که به اتهام فروش اطلاعات به طور کلی سری نظام به آمریکا سال‌ها قبل دستگیر شده بود تایید کرد و اطلاعات جدیدی از پرونده وی و رودستی که سیستم اطلاعاتی ایران به آمریکایی‌ها زد اعلام کرد. حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در یکصدمین نشست خبری خود با رسانه‌ها درباره اجرای حکم اعدام شهرام امیری گفت: این فرد با توجه به دسترسی‌ای که به اسرار سری نظام داشته است با دشمن متخاصم و شیطان بزرگ آمریکا وصل بوده و اطلاعات به کلی سری و پنهان کشور را در اختیار آنها قرار می‌داده است. وی ادامه داد: یکی از رودست‌هایی که آمریکایی‌ها از سیستم اطلاعاتی کشورمان خورده‌اند درباره همین پرونده بود؛ آنها تصور می‌کردند ایران از ارتباطات این فرد خبر ندارد. وی اظهار کرد: آنها فکر می‌کردند ایران نمی‌داند آنها با چه برنامه‌ای این شخص را به عربستان بردند و بعد از آنجا به بیرون منتقل کردند. آنها فکر می‌کردند این اقدامات از چشم سیستم اطلاعاتی کشور ما پوشیده است در حالی که این اقدامات زیر ذره‌بین ما بود. به گزارش «وطن امروز»، شهرام امیری، پژوهشگر و متخصص رادیو‌ایزوتوپ‌های پزشکی در دانشگاه صنعتی مالک اشتر بود که در سفر عمره به عربستان در خرداد ۸۸ ناپدید شد. یک سال بعد در خرداد سال ۸۹ چند پیام ویدئویی متناقض از امیری منتشر شد که در آن ادعا کرده بود از سوی دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا ربوده شده است اما پس ‌از آن پیام دیگری از او منتشر شد که از اقامت و تحصیل آزادانه او در آمریکا حکایت می‌کرد. پیام ویدئویی سوم امیری با ادعای او مبنی بر فرار از چنگ ربایندگان ادامه یافت. ماجرا با پیام‌های ویدئویی بعدی دنبال می‌شد تا اینکه ایران ۲۲ تیر اعلام کرد او با مراجعه به دفتر حافظ منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن، خواستار بازگشت به ایران شده است. امیری سرانجام ۲۳ تیر ۸۹، از آمریکا خارج شد و ۲۴ تیر از طریق قطر وارد ایران شد. بازگشت امیری به ایران در شرایطی بود که وی و آمریکایی‌ها گمان می‌کردند با توجه به پافشاری تهران بر آزادی وی، این جاسوس ایرانی تبدیل به یک قهرمان ملی خواهد شد و روند فروش اطلاعات سری به آمریکا ادامه خواهد یافت. این گمان طرف آمریکایی با استقبال رسمی و اهدای گل به امیری در بدو ورود، رنگ واقعیت به خود گرفت اما در واقعیت این اقدام، رودست نهادهای اطلاعاتی ایران به طرف غربی بود. اژه‌ای درباره اینکه چرا مسؤولان دولت دهم از امیری استقبال کردند، گفت: این موضوع رودست بزرگی بود که آمریکایی‌ها و سازمان سیا از سیستم اطلاعاتی ما خوردند. این فرد اطلاعاتی را که به آنها داده بود اقرار کرد و بعد از آن به مجازات رسید. براساس این گزارش، اشراف اطلاعاتی دستگاه‌های امنیتی ایران بر جزئیات اقدامات امیری باعث شد پس از ورود به کشور، وی برای تحقیقات بیشتر بازداشت شود. سخنگوی قوه‌قضائیه افزود: بعد از اینکه این فرد به آن شکل به اصطلاح به ایران آمد طبق قانون در جلسات متعددی با حضور وی اتهامش مورد بررسی قرار گرفت و محاکمه شد. حکم بدوی که درباره وی صادر شده بود مورد اعتراض او قرار گرفت و دیوان عالی کشور با وسواس حکم وی را بار دیگر مورد بررسی قرار داد. وی تصریح کرد: به این خاطر می‌گویم با وسواس این حکم مورد بررسی قرار گرفت چون درباره جاسوسان در پاره‌ای موارد آنها به اعدام محکوم می‌شوند و در پاره‌ای موارد حکم حبس برای آنها در نظر گرفته می‌شود که حداقل آن 10 سال است. با توجه به اینکه حکم اعدام برای وی در نظر گرفته شده بود دیوان این حکم را با وسواس تمام مورد بررسی قرار داد و سپس آن را تایید کرد. وی ادامه داد: ما دوست داریم همه مجرمان از کار خود پشیمان شوند و مجازات نشوند ولی با کمال تأسف این فرد از فرصتی که بعد از حکم در این ارتباط در اختیار او گذاشته شده بود استفاده نکرد و نه‌تنها جبران نکرد، بلکه سعی کرد از درون زندان، اطلاعاتی را به دروغ به بیرون منتقل کند. محسنی‌اژه‌ای با تاکید بر اینکه «وی بعد از طی مراحل قانونی به مجازات رسید» افزود: یک دروغ از سوی اطرافیان وی منتشر شده است مبنی بر اینکه وی از سوی دادگاه به 10 سال زندان و تبعید محکوم شده است در حالی‌ که این درست نیست و چنین مجازاتی برای وی در نظر گرفته نشده بود و از همان ابتدا مجازات اعدام از سوی دادگاه برای او در نظر گرفته شده بود که این حکم در دیوان عالی کشور نیز تایید شد.
پیوستن اعضای توحید و جهاد به داعش
یکی دیگر از موضوعاتی که سخنگوی دستگاه قضا در نشست خود بدان اشاره کرد، اعدام‌ تروریست‌های گروهک توحید و جهاد در غرب کشور بود. اژه‌ای با بیان اینکه ‌یکی دیگر از موضوعاتی که باید در ارتباط با آن توضیحاتی ارائه کنم اعدام تعدادی از تروریست‌ها و آدمکش‌هایی بود که در کشور مرتکب جنایت فراوانی شدند، گفت: این تروریست‌ها تعدادی از هموطنان‌مان یعنی حدود 20 نفر را شهید و حدود 40 نفر را نیز مجروح و معلول کردند. وی با بیان اینکه «آنها در چندین استان و شهر کشور اقدام به انجام سرقت‌های مسلحانه کرده‌اند» ادامه داد: آنها همچنین در میدان سنندج مردم بیگناه را به رگبار مسلسل بسته بودند و در یک ترور کور افراد زیادی را مجروح و معلول کرده بودند. آنها همچنین به برخی پایگاه‌های بسیج یا نیروی انتظامی نیز حمله مسلحانه کرده بودند. این مقام مسؤول در قوه‌قضائیه خاطرنشان کرد: این افراد دارای جرم‌های متعدد و سوابق کیفری متعدد بودند و در واقع امنیت کشور را با الهام گرفتن از دشمنان بیرونی مورد هدف قرار داده بودند و می‌خواستند جامعه را ناامن کنند. نیروهای مسؤول در سیستم امنیتی کشور از جمله وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی با کمک قوه‌قضائیه آنها را با زحمت شناسایی کردند و در چارچوب موازین و مقررات قانونی و با حضور وکیل دادگاه‌های آنها برگزار شد. وی با بیان اینکه «پرونده آنها در مدت طولانی و با برگزاری جلسات متعدد بررسی شد»، ادامه داد: بعد از اینکه دادگاه بدوی حکم خود را اعلام کرد در پی اعتراض آنها این حکم به دیوان عالی کشور رفت و حکم اولیه در دیوان تایید شد. وی تصریح کرد: به آنها مدتی مهلت داده شد که بتوانند توبه و اقدامات گذشته خود را جبران کنند ولی اینها نه‌تنها توبه نکردند و این اقدامات را جبران نکردند بلکه از داخل زندان سعی می‌کردند با اشکال مختلف با بیرون از زندان در تماس باشند یا در زندان یارگیری کنند. محسنی‌اژه‌ای افزود: برخی از آنها نیز که آزاد شدند در کشورهای همسایه به داعش پیوستند و در جریان همراهی با داعش کشته شدند. آنها تروریست‌های جانی بودند که اقدامات مسلحانه کرده بودند و تعدادی را کشته و مجروح کرده بودند. بعد از اینکه این افراد مجازات شدند مدعیان دروغین حقوق بشر که می‌گویند با تروریسم مبارزه می‌کنیم به این موضوع اعتراض کردند و گفتند چرا اینها اعدام شده‌اند.
کنایه اژه‌ای به نوبخت
در همین راستا خبرنگاری خطاب به سخنگوی قوه‌قضائیه گفت یکی از مدیران دولتی فردی را که به علت دریافت‌های غیرمتعارف از سمت خود برکنار شده است ذخیره نظام خوانده‌ است، نظر شما در این ارتباط چیست؟ که اژه‌ای در این‌باره گفت: قاعدتا اگر کسی ذخیره نظام و امانتدار باشد نباید او را عزل کنند و باید به آن مدال بدهند و این موضوع بستگی به نظر آن آقایی دارد که این حرف را زده است.
روایت رسانه‌های آمریکایی از پرونده شهرام امیری
یک رسانه آمریکایی می‌گوید شهرام امیری با اختیار خود اطلاعات هسته‌ای ایران را فروخته است. به گزارش جام‌نیوز، سی‌ان‌ان در این زمینه نوشت: ایمیل‌های افشا شده هیلاری کلینتون نشان می‌دهد «شهرام امیری» با اختیار خود و در ازای حمایت آمریکا اطلاعاتی از پرونده هسته‌ای ایران را فروخته است. در همین زمینه، یک مقام آمریکایی هم به شرط افشا نشدن نامش در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی ادعا کرد امیری اطلاعات مهمی در اختیار سازمان سیا قرار داده است. به گفته این مقام امنیتی، امیری بدون خانواده به آمریکا رفته بود اما بعد از مدتی خواهان دیدار آنها شد و به گفته این مقام آگاه با «دروغگویی درباره آنچه رخ داد» راه نامناسبی برای این کار انتخاب کرد. روزنامه واشنگتن پست هم به نقل از یک مقام مطلع گزارش داده بود سازمان سیا، بیش از 5 میلیون دلار به امیری داد تا او در ازای آن، اطلاعاتی درباره برنامه هسته‌ای ایران در اختیار این سازمان قرار دهد. هفته‌نامه تایم لندن نیز سال 89 به نقل از منابع اطلاعاتی غربی گزارش داده بود «شهرام امیری اطلاعات مفیدی از برنامه‌های اتمی ایران دارد که این اطلاعات را در سفری به آلمان در اختیار نمایندگان آژانس قرار داده بود»

0 0
جوان   1395/5/18 03:59:29

محسني‌اژه‌اي ديروز در نشست خبري خود با اشاره به اظهارات مدعيان حقوق بشر نسبت به بازداشت قاچاقچيان مواد مخدر گفت: وقتي فردي هزاران انسان را به وسيله قاچاق مواد مخدر بي‌خانمان کرده و آنها را به سوي مرگ و گرفتاري‌هاي ديگر سوق مي‌دهد بايد با او مبارزه کرد اما مدعيان حقوق بشر نسبت به بازداشت و مجازات اين افراد اعتراض دارند.
سخنگوي قوه قضائيه با اشاره به اظهارات حضرت آيت‌الله آملي‌لاريجاني در يکي از سخنراني‌هاي اخير خود افزود: ما با امريکا به دليل بد عهدي‌هاي متعدد آنان، به خصوص در موضوع برجام، هيچ‌گونه حرف و صحبتي نداريم، اما مي‌توانيم در مورد بقيه کشورهاي غربي و اروپايي‌ها در خصوص موضوع حقوق بشر سخن بگوييم و با آنها حرف بزنيم.

اعدام جاسوس هسته‌اي شهرام اميري
وي در رابطه با اجراي حکم شهرام اميري نيز گفت: اين شخص با توجه به دسترسي‌هاي اطلاعات سري و به‌کلي سري نظام با دشمن متخاصم و درجه يک ما يعني امريکا ارتباط برقرار کرده بود، اطلاعات حياتي کشور را در اختيار دشمن قرار داده بود که امريکا در اين پرونده از سيستم اطلاعاتي ايران رودست خورد و به هيچ وجه تصور نمي‌کرد که ايران از ارتباط اين فرد با آنها مطلع باشد.
سخنگوي دستگاه قضا تصريح کرد: آنها با برنامه خاص وي را به کشور عربستان بردند و به شکل خاص از اين کشور خارج کردند و تصور مي‌کردند که همه اينها از چشم سيستم اطلاعاتي ايران پوشيده است؛ در حالي‌که همه اين اتفاقات زير ذره‌بين اطلاعات جمهوري اسلامي ايران بود و پس از آنکه اين فرد دستگير و طبق قانون با حضور وکيل در جلسات متعدد محاکمه شد و حکم صادر شد، حکم دادگاه بدوي از سوي متهم مورد اعتراض قرار گرفت. ديوان عالي کشور هم با وسواس به اين پرونده رسيدگي کرد. به اين دليل مي‌گويم با وسواس، چراکه جاسوس در پاره‌اي از موارد حکم اعدام دارد و در پاره‌اي از موارد مشمول حکم حبس مي‌شود، بنابراين ديوان عالي کشور در مواردي که حکم اعدام صادر مي‌شود، با وسواس خاص اين مسئله را بررسي مي‌کند که در مورد اين فرد که در دادگاه بدوي حکم اعدام برايش صادر شده بود و به آن اعتراض کرده بود، ديوان عالي کشور با وسواس به اين پرونده رسيدگي و حکم را تأييد کرد.
معاون اول قوه قضائيه با بيان اينکه علاقه‌مند هستيم که همه مجرمين اصلاح شوند و توبه کنند، ادامه داد: اين فرد از دسته افرادي بود که از اين فرصت - که پس از تأييد حکم به او داده شد که مدت قابل توجهي نيز بود- استفاده نکرد. او نه تنها توبه و جبران مافات نكرد؛ بلکه سعي کرد از درون زندان نيز اطلاعات را به غلط به بيرون بفرستد که به هر تقدير پس از طي مراحل قانوني به مجازات رسيد و دروغي هم از ناحيه بستگان وي مطرح شده بود که وي به 10 سال زندان و چند ماه تبعيد محکوم شده است که اين کاملاً کذب بود.

محسني‌اژه‌اي در ادامه صدمين نشست خبري خود در خصوص نشريه يالثارات گفت: بارها گفته‌ام اگر رعايت قانون را کنيم به نفع همه است و نبايد با اظهارنظرهاي شخصي فضا را آلوده کنيم. اين نشريه در دي‌ماه سال گذشته در هيئت نظارت بر مطبوعات به استناد قانون مطبوعات لغو پروانه شد و اين موضوع به مسئول مؤسسه ابلاغ شد. مسئول مؤسسه گفت حق لغو پروانه وجود نداشته و تقاضا داريم تا رسيدگي به اعتراض ما، دستور لغو پروانه صادر شود. دادگاه تشخيص داد که مي‌شود دستور موقت را صادر کند؛ اما بايد وجه نقد مشخصي را به عنوان خسارت تأمين مي‌کردند که اين اتفاق افتاد و کار نشريه شروع شد. سخنگوي قوه قضائيه ادامه داد: اگر اهانتي صورت گرفته باشد قابل تعقيب است. مطالبي از سوي سخنگوي وزارت ارشاد مطرح شد که گويا در مورد اخير توهين به هنرمندان هم هيئت نظارت تشکيل شد، پيگيري کردم تکذيب شد. دادگستري از سخنگوي ارشاد دعوت کرد و گفت چنين جلسه‌اي تشکيل نشده و سخنگو هم گفته اشتباه شده و اصلاً هيئت نظارت جلسه‌اي در اين مورد تشکيل نداده و تصميمي گرفته نشده است. بر اساس قانون، هيئت نظارت مي‌تواند شخصاً ورود کند، اما خود هيئت نظارت نمي‌تواند پروانه‌اي را لغو کند و دادگاه بايد اين کار را انجام دهد.

توضيح در خصوص وثيقه حسن عباسي
وي در ادامه به بازداشت حسن عباسي اشاره کرد و گفت: وي نسبت به نيروهاي نظامي ايران سخناني را مطرح کرده بود اما بعد از عذرخواهي از نيروهاي نظامي و همچنين پذيرش اين عذرخواهي از سوي امراي ارتش، وي به دادسراي نظامي دعوت شده بود.
اژه‌اي با بيان اينکه برخي نيروهاي مسلح ما با توانايي بالاي خود به ويژه ارتش جمهوري اسلامي ايران از ابتداي انقلاب فداکاري‌هاي فراواني داشتند نسبت به سخنان حسن عباسي عکس‌العمل‌ها و مواضعي را اتخاذ کردند که در اين راه سپاه نيز عکس‌العملي را نشان داد و در مجموع نيروهاي مسلح ايران با مواضع اخير خود اجازه سوءاستفاده و همچنين بروز تفرقه و شکاف را به دشمنان جمهوري اسلامي ايران ندادند.
اژه‌اي گفت: دادسراي نظامي حسن عباسي را در ابتدا دعوت كرد و قرار وثيقه براي وي صادر شد البته در همانجا فردي اعلام کرد که توان قرار وثيقه را دارد، ولي حسن عباسي اين قرار وثيقه را نپذيرفت و وي از سوي دادگاه بازداشت شد. در نهايت وي روز گذشته با تأمين قرار وثيقه از بازداشت آزاد شد.

هيچ رئيس‌جمهوري تحت تعقيب نيست
اژه‌اي در ادامه نشست خبري در پاسخ به اين سؤال که برخي اعلام مي‌کنند بابک زنجاني از سه رئيس‌جمهور لوح تقدير گرفته آيا در پرونده از اين سه رئيس‌جمهور هم نامي آمده است يا خير، گفت: نه هيچ رئيس‌جمهوري تحت تعقيب قرار نگرفته است. اينکه حالا به کسي در دوره‌اي لوح تقدير داده‌اند که جرم نيست.
وي در پاسخ به اين سؤال که در موضوع حقوق‌هاي نجومي آيا قوه قضائيه رقم دقيق در اين خصوص دارد يا خير، گفت: من عرض کنم که در قوه قضائيه ما منتظريم تا براساس نامه جهانگيري که در چند بند نوشته‌اند بررسي‌ها تکميل و ليست‌شان مشخص شود؛ چون هنوز اين اتفاق صورت نگرفته است و باز نمي‌دانيم چه افرادي چقدر برگردانده‌اند.
سخنگوي قوه قضائيه افزود: اول دولت بايد موضوع را به ما ارجاع دهند البته سازمان بازرسي کل کشور هم کارهايي را شروع کرده‌ و تاکنون هم چند ليست ارائه داده‌اند.
به گفته اژه‌اي، ‌ دادستاني هم نامه‌اي نوشته‌اند و منتظر اعلام‌نظر دستگاه‌ها هستيم البته يک کارگروهي هم تشکيل شده که در جلسه اولش آيت‌الله آملي‌لاريجاني هم حضورداشتند و قرار شد موضوع حقوق‌هاي نجومي را بررسي کنند.
سخنگوي قوه قضائيه افزود:‌در مورد آن بخش از سؤال که گفتيد ذخيره نظام باشد نبايد عزل شود اما حالا چرا اين فرد عزل شده بايد معلوم شود چيست؟

مهدي هاشمي به مرخصي رفت
سخنگوي قوه قضائيه در پاسخ به سؤالي مبني بر مرخصي مهدي هاشمي از زندان و احتمال اينکه مرخصي به دليل بيماري مادر وي است و همچنين عدم بازگشتش به زندان، گفت: وي اخيراً از زندان مرخصي گرفته ولي همزماني موضوع اين مرخصي با جراحي مادرش يا عيد فطر اطلاعي ندارم. البته در قانون در مواردي مثل فوت نزديکان يا بيماري و همچنين عروسي، تدابيري انديشيده شده تا متهم بتواند از مرخصي بهره‌مند شود.

ممنوع‌التصويري رئيس‌جمهور اسبق پابرجاست
وي در مورد ممنوع‌التصويري سيدمحمد خاتمي، رئيس‌جمهور اسبق و همچنين اختلاف بين دادستاني و شوراي امنيت ملي افزود: بارها در اين خصوص اظهارنظر کرده‌ام، شوراي امنيت ملي مصوبه‌اي در اين خصوص داشت و به صورت مصداقي دبيرخانه در اين خصوص واکنش داشته است، ضمن اينکه وظايف دادستاني و دبيرخانه شوراي امنيت ملي با يکديگر منطبق است و اجرايي شده و این مصوبه نيز تاکنون لغو نشده است. همچنين دستوري که از مرجع رسمي صادر شده لازم‌الاجراست لذا مصوبه شوراي عالي امنيت ملي در اين خصوص همچنان پابرجاست.
اژه‌اي در خصوص عدم انتشار برخي احکام به صورت رسمي در خبرگزاري‌ها يا سايت‌ها و روزنامه رسمي تصريح کرد: برخي از احکامي که قطعي شده قطعاً اعلام خواهد شد و مي‌توان آن را منتشر کرد ولي زماني که حکمي قطعي نشده و از نظر قانوني داراي مشکل براي انتشار است نمي‌توان آن را اعلام رسمي کرد.

حداقل وثيقه براي زنجاني 10 هزار ميليارد تومان است
اژه‌اي در نشست خبري در پاسخ به اين پرسش که پس از دستگيري رئيس بانک ملت موضوعاتي مطرح شد، آيا در اين حوزه فردي جديد دستگير شده يا خير گفت: فعلاً همان چهار نفر دستگير و بازداشت هستند البته به افرادي که در خارج از کشور هستند هشدار داده‌ايم که برگردند.
وي ادامه داد: مقداري پول نقد از متهمان توقيف شده اما هنوز به خزانه برنگشته است.
اژه‌اي در پاسخ به سؤالي مبني بر اينکه يکي از وکلاي زنجاني مي‌خواهد وثيقه متهم را پرداخت کند آيا اين موضوع را تأييد مي‌کنيد، گفت: بدهي متهم هنوز پرداخت نشده است، اما اموال شناسايي و قرار شده اسنادش بابت بخشي از بدهي منتقل شود. البته قرار وثيقه صادر نشده است اما حداقلش 10 هزار ميليارد تومان است.
اژه‌اي در پاسخ به سؤال ديگري درخصوص آخرين وضعيت پرونده بقايي گفت: اخيراً خبري نگرفتم که پرونده به دادگاه رفته است يا خير. بايد مجدد سؤال بپرسم.

در انتصاب مدير جديد صندوق توسعه ملي 2 ايراد اساسي وجود دارد
يکي از خبرنگاران خطاب به اژه‌اي گفت: چند روز اخير مطالبي گفته شده مبني بر اينکه در انتصاب مدير جديد صندوق توسعه خلاف مقرراتي صورت گرفته که اژه‌اي در پاسخ گفت: در مورد صندوق توسعه ملي طبق قانون و طبق اساسنامه ارکان صندوق عبارتند از هيئت امنا و هيئت عامل. هيئت امنا اول هيئت عامل را انتخاب مي‌کند و سپس يک نفر از بين آنها توسط هيئت امنا انتخاب شده و سپس از طرف رئيس‌جمهور حکمش صادر مي‌شود. اول اينکه جلسه هيئت امنا تشکيل نشده است تا فردي انتخاب شود و صورتجلسه‌اي دست به دست چرخيده و امضا گرفته شده است. ثانياً هيئت عامل تعيين نشده و انتخاب نشده است که از بين آنها يک نفر به عنوان رئيس انتخاب شود.
اشکال در خصوص اين دو مورد بوده و در خود قانون آمده است که بايد جلسات چهار ماه يک‌بار برگزار شود. وي درباره بازداشت شهرام جزايري هم گفت: من از بازداشتش خبر ندارم

0 0
آرمان   1395/5/18 03:56:05

شهرام اميري اعدام شد
به آمریکا رودست زدیم
سخنگوي قوه قضائیه در نشست خبري دیروز خود اجراي حكم اعدام شهرام اميري را تاييد كرد. حجت‌الاسلام والمسلمين اژه‌اي گفت: وي در دادگاه اوليه به حكم اعدام محكوم شده و در ديوان عالي نيز اين حكم تاييد شده بود. اين فرد با توجه به دسترسي به اسرار سري نظام، به دشمن متخاصم و شيطان بزرگ آمريكا وصل بوده و اطلاعات به كلي سري و پنهاني كشور را در اختيار آنها قرار مي‌داده است. وی افزود: يكي از رودست‌هايي كه آمريكايي‌ها از سيستم اطلاعاتي كشورمان خورده‌اند درباره همين پرونده بود، آنها تصور مي‌كردند كه ايران از ارتباطات اين فرد خبر ندارد. آنها فكر مي‌كردند كه ايران نمي‌داند آنها با چه برنامه‌اي اين شخص را به عربستان بردند و بعد از آنجا به بيرون منتقل كردند. آنها فكر مي‌كردند كه اين اقدامات از چشم سيستم اطلاعاتي كشور ما پوشيده است، در حالي كه اين اقدامات زير ذره بين ما بود. سخنگوي قوه قضائیه افزود: بعد از اينكه اين فرد به آن شكل به اصطلاح به ايران آمد طبق قانون در جلسات متعددي با حضور وي اتهامش مورد بررسي قرار گرفت و محاكمه شد. حكم بدوي كه درباره وي صادر شده بود مورد اعتراض او قرار گرفت و ديوان كشور با وسواس حكم وي را بار ديگر مورد بررسي قرار داد. به اين خاطر مي‌گويم با وسواس اين حكم مورد بررسي قرار گرفت چون درباره جاسوسان در پاره‌اي از موارد آنها به اعدام محكوم مي‌شوند و در پاره‌اي از موارد حكم حبس براي آنها در نظر گرفته مي‌شود كه حداقل آن ده سال است. با توجه به اينكه حكم اعدام براي وي در نظر گرفته شده بود، ديوان اين حكم را با وسواس تمام مورد بررسي قرار داد و سپس آن را تاييد كرد. وي ادامه داد: با كمال تاسف اين فرد از فرصتي كه بعد از حكم در اين ارتباط در اختيار او گذاشته شده بود استفاده نكرد و سعي كرد از درون زندان اطلاعاتي را به دروغ به بيرون منتقل كند. محسني اژه‌اي با تاكيد بر اينكه «وي بعد از طي مراحل قانوني به مجازات رسيده است» افزود: يك دروغ از سوي اطرافيان وي منتشر شده است مبني بر اينكه وي از سوي دادگاه به ده سال زندان و تبعيد محكوم شده است، در حالي كه اين درست نيست و چنين مجازاتي براي وي درنظر گرفته نشده بود و از همان ابتدا مجازات اعدام از سوي دادگاه براي وي در نظر گرفته شده بود كه اين حكم در ديوان عالي كشور نيز تاييد شد.
به هيچ‌وجه اجازه ايجاد ناامني در كشور را نمي‌دهيم
وي همچنين گفت: ‌يكي ديگر از موضوعاتي كه بايد در ارتباط با آن توضيحاتي را ارائه كنم اعدام تعدادي از تروريست‌ها و آدم‌كش‌هايي بود كه در كشور مرتكب جنايت فراواني شدند. اين تروريست‌ها تعدادي از هموطنانمان يعني حدود بيست نفر را شهيد و حدود ۴۰ نفر را نيز مجروح و معلول كرده‌اند. سخنگوي قوه قضائیه با بيان اينكه«آنها در چندين استان و شهر كشور اقدام به انجام سرقت‌هاي مسلحانه كرده‌اند» ادامه داد: آنها در ميدان سنندج مردم بيگناه را مورد رگبار مسلسل قرار داده بودند، دريك ترور كور افراد زيادي را مجروح و معلول و به برخي از پايگاه‌هاي بسيج يا نيروي انتظامي نيز حمله مسلحانه كرده بودند. وي با بيان اينكه «پرونده آنها در مدت طولاني و با برگزاري جلسات متعدد بررسي شد»، ادامه داد: بعد از اينكه دادگاه بدوي حكم خود را اعلام كرد در پي اعتراض آنها اين حكم به ديوان كشور رفت و حكم اوليه در ديوان تاييد شد. به آنها مدتي مهلت داده شد كه بتوانند توبه و اقدامات گذشته خود را جبران كنند اما اينها نه تنها توبه نكردند و اين اقدامات را جبران نكردند بلكه از داخل زندان سعي مي‌كردند كه با اشكال مختلف با بيرون از زندان در تماس باشند يا در زندان يارگيري كنند. محسني‌اژه‌اي افزود: برخي از آنها نيز كه آزاد شدند در كشورهاي همسايه به داعش پيوستند و در جريان همراهي با داعش كشته شدند. بعد از اينكه اين افراد مجازات شده بودند مدعيان دروغين حقوق بشر كه مي‌گويند با تروريست مبارزه مي‌كنيم به اين موضوع اعتراض كردند و گفتند چرا اينها اعدام شده‌اند. وي گفت: ‌در همين جا با صداي بلند مي‌گوييم ما به هيچ‌وجه اجازه ايجاد ناامني در كشور را نمي‌دهيم. اين اجازه داده نمي‌شود و اگر كساني بخواهند با الهام از دشمنان امنيت ايران را بر هم زنند حتما مجازات مي‌شوند. سخنگوي قوه قضائیه درباره بازداشت حسن عباسي نيز گفت: ايشان مطلبي را درباره نيروهاي نظامي مطرح كرده است كه بعد از آن عذرخواهي كرده و از طرف برخي امراي ارتش مورد قبول واقع شد. مساله نظامي هر كشوري كه به امنيت آن كشور مربوط است مساله ساده‌اي نيست كه هر كسي بتواند اقدامي را عليه آن داشته باشد. در اين رابطه عكس‌العمل‌هايي از طرف سپاه و ارتش ايجاد شد و مطالبي مطرح شد و نگذاشتند كه دشمن در اين باره تفرقه ايجاد كند. دادسراي نظامي ايشان را دعوت كردند و توضيحاتي در آنجا ارائه دادند. ابتدا قرار وثيقه صادر شد، قرار بازداشت صادر نشد. گويا در همانجا فردي حاضر بوده كه وثيقه بسپارد ولي ايشان قبول نمي‌كنند، بازداشت مي‌شوند و ديروز وثيقه لازمه گذاره مي‌شود و ايشان آزاد مي‌گردند.
وضعيت يالثارات چه شد؟
وي در رابطه با اهانت اخير روزنامه «يالثارات» نيز توضيح داد: اين نشريه در ۱۴ دي ماه سال ۹۴ در هيات نظارت بر مطبوعات لغو پروانه شد. سپس دبير مربوطه اين را به موسسه مربوطه ابلاغ كرد. مسئول اين موسسه به دادگاه حقوقي تهران دادخواست داد كه اين استناد هيات نظارت صحيح نيست و حق لغو را نداشته است و تا رسيدگي به اين مساله شود، دستور توقف موقت عدم لغو پروانه صادر شود كه معلوم شود حق با ماست يا با آنها. اين درخواست از ناحيه دادگاه احراز شد كه بر اساس قانون بايد يك وجهي براي خسارت احتمالي ريخته شود كه آنها اين كار را انجام دادند و اين وجه را به حساب سپردند كه بر اين اساس حكم لغو پروانه متوقف شد. وي در رابطه با موضوع اخير اين نشريه نيز گفت: اهانت از ناحيه هر كس باشد، اهانت از هر فردي به فرد ديگر محكوم است، گناه و جرم است و قابل تعقيب است و درباره اينكه آيا هيات نظارت در رابطه با اين مورد اخير تصميمي داشته است يا خير، مطالبي در بعضي از سايت‌ها و خبرگزاري‌ها مطرح شد و از طرف خود سخنگوي وزارت ارشاد اين تلقي را به اشتباه ايجاد كرد كه گويا درباره اخير هيات نظارت تصميمي گرفته است كه اين مساله كذب بود. آيا هيات نظارت خود مي‌تواند مستقل بدون دادگاه پروانه‌اي لغو كند؟ در دو مورد در قانون آمده كه به نظر مي‌رسد خود مي‌تواند مستقل اين كار را انجام دهد يا حداقل ظاهر عبارت اين است. محسني اژه‌اي با اشاره به قانون مطبوعات، گفت: اين هيات نظارت شامل هفت نفر است و طبق اين قانون تصميمات هيات نظارت قطعي است اما اين امر مانع شكايت و اقامه دعوا افراد ذي‌نفع در دادگاه نخواهد بود. وي درباره مطالبي كه رئيس دستگاه قضا در همايش دفاع از حقوق بشر ارائه داد نيز، گفت: همان طور كه آيت‌ا... آملي لاريجاني گفتند آمريكا امتحان خودش را پس داده و بدعهدي مي‌كند و ما آن را در برجام هم شاهد بوديم. ما با آمريكا هيچ حرفي نداريم. اما درباره بقيه كشورهاي غربي و اروپايي‌ها ما درباره حقوق بشر حرف داريم. سخنمان اين است كه چرا غربي‌ها مي‌خواهند فكرشان را يك‌طرفه بر ساير ملت‌ها تحميل كنند. آيا اين تحميل خلاف حقوق بشر نيست؟ ما با شما بر سر اين سخن حاضريم به مباحثه بنشينيم. بشر و حقوق بشر چيست؟ اسلام و جمهوري اسلامي ايران از حقوق بشر دفاع مي‌كند و حتي قوانين ما بيشتر مدعي حقوق بشر واقعي است يا غربي‌ها؟
بدهي بابك زنجاني پرداخت نشده است
وي در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه پس از دستگيري مديرعامل سابق بانك ملت آيا فرد جديدي هم در رابطه با اين پرونده دستگير شده است؟ گفت: خير، ‌فعلا ۴ نفر بازداشت هستند. كساني كه خارج از كشور هستند مقدماتشان طي مي‌شود كه اگر برگردند به نفع خودشان است و در غير اين صورت از طريق پليس اينترپل تعقيب مي‌شوند. مقداري اموال در اين رابطه توقيف شده اما هنوز در حساب‌ها توقيف است و به خزانه برنگشته؛ زيرا حكمي صادر نشده است. وي همچنين در پاسخ به سوالي درباره آخرين روند رسيدگي به پرونده بابك زنجاني در ديوان عالي كشور اظهارکرد: بدهي متهم هنوز پرداخت نشده است. البته اموالي شناسايي شده و ميزاني كه مورد توافق طرفين بوده در داخل و خارج از كشور اسنادش قرار است براي پرداخت بدهي به وزارت نفت منتقل شود يا اموال فروخته و به طلبكار داده شود. اگر به ميزان حداقل ۱۰ هزار ميليارد وثيقه بياورند، وثيقه‌اي كه مورد اطمينان باشد قوه قضائیه آن را مي‌پذيرد و اقدام قانوني را انجام مي‌دهد كه تا اين لحظه وثيقه‌اي معرفي نشده است. سخنگوي قوه قضائیه همچنين در ارتباط با ميزان دقيق معوقات بانكي و بازداشت اخير يكي از بدهكاران بانك سپه گفت: تعدادي از افرادي كه بدهي سنگين داشته‌اند بازداشت شده و در زندان هستند. آن فردي را هم كه شما اشاره كرديد اصل پول و جريمه‌اش بالغ بر ۱۵۰ميليارد تومان است. مدتي نبوده، اكنون بازداشت شده است و بايد ببينيم كه پرونده اين موضوع به كجا مي‌رسد. خبرنگار ديگري در اين نشست خبري خطاب به محسني اژه‌اي گفت: ‌اين موضوع مطرح شده كه سه رئيس‌جمهور با بابك زنجاني عكس گرفته‌اند و به او لوح تقدير داده‌اند آيا در پرونده اين فرد نام اين سه رئيس‌جمهور ذكر شده است و آنها براي ارائه توضيحات احضار شده‌اند؟ كه محسني اژه‌اي گفت: ‌نه. مگر عكس گرفتن جرم است. از ديگر سو هيچ رئيس‌جمهوري با عنوان لوح دادن به يك متهمي تحت تعقيب قرار نگرفته است و نبايد بگيرد و اگر كسي با كسي عكس گرفته باشد آيا امكان دارد به صرف عكس او را متهم كرد؟ ممكن است يك فردي در يك زماني كاري را انجام داده كه شايسته لوح تقدير بوده است و بعد جرمي را انجام بدهد. نمي‌توانيم بگوييم فردي كه به او لوح تقدير داده بايد تحت تعقيب قرار بگيرد. محسني اژه‌اي درباره حقوق‌هاي نامتعارف و آخرين اقدامات قوه قضائیه در اين ارتباط نيز گفت: رئيس سازمان بازرسي كل كشور نيز اقداماتي را در اين زمينه انجام داده و اين اقدامات ادامه دارد. اين نهاد بر اساس اختيار قانوني خود از هيات‌مديره‌ها، مديرعامل‌ها و مديران سطح بالا خواسته كه به عنوان خوداظهاري ليستي را بگيرند و بعد از آن، آن را مورد راستي‌آزمايي قرار دهند. تاكنون ۴، ۵ ليست از چندين دستگاه ارائه شده است و اين موضوع ادامه دارد. البته همان‌طور كه مي‌دانيد بخش خوداظهاري مشكلي ندارد ولي موضع راستي‌آزمايي زمان مي‌برد. محسني‌اژه‌اي اظهار كرد: سازمان بازرسي همچنين يك نامه‌اي را به دستگاه‌ها و وزارتخانه‌هاي مختلف نوشته و از آنها خواسته كه اطلاعات مديران خود را ارائه دهند و از ديگر سو كارگروهي نيز در قوه قضائیه در اين ارتباط تشكيل شده است. نمايندگان اين كارگروه موظف شده‌اند كه بنشينند و اين موضوع را بررسي كنند. وي با بيان اينكه «درباره اين پرداخت‌ها نمي‌توان يك نسخه پيچيد» ادامه داد: دولت يك سقفي را براي پرداخت مديران سياسي و اقتصادي مشخص كرده و اين كارگروه قرار است كه راهكارهاي اجرايي آن و ديگر مسائل مرتبط با آن را بررسي كند. در همين راستا خبرنگاري خطاب به سخنگوي قوه قضائیه مدعي شد كه يكي از مديران دولتي فردي را كه به علت دريافت‌هاي غير متعارف از سمت خود بركنار شده است ذخيره نظام خوانده‌اند. نظر شما در اين ارتباط چيست؟ كه اژه‌اي در اين باره گفت: قاعدتا اگر كسي ذخيره نظام باشد و امانتدار باشد نبايد عزل كنند و بايد به آن مدال بدهند و اين موضوع بستگي به نظر آن آقايي دارد كه اين حرف را زده است.

0 0
اعتماد   1395/5/18 03:55:23

سخنگوي قوه قضاييه:
تاييد اعدام شهرام اميري


ديروز سخنگوي دستگاه قضا در يك روز پرخبر قضايي به ميان خبرنگاران رفت. يك خبر اعدام را تاييد كرد و از دلايل آن گفت و در مورد اعدام تعدادي از تروريست‌ها هم توضيح داد. تاكيد هم كرد كه از ماجراي بازداشت شهرام جزايري و برگزار شدن يا نشدن دادگاه ويژه روحانيت در پرونده تعرض به سفارت عربستان بي‌اطلاع است. جمله‌هاي كليدي اظهارات محسني اژه‌اي در صدمين نشست خبري‌اش با خبرنگاران به شرح زير است:
يكي از مسائلي كه بايد در ارتباط با آن توضيح دهم مجازات كردن شهرام اميري است. اين فرد با توجه به دسترسي‌اي كه به اسرار سري نظام داشته است به دشمن متخاصم و شيطان بزرگ امريكا وصل بوده و اطلاعات به كلي سري و پنهاني كشور را در اختيار آنها قرار مي‌داده است. يكي از رودست‌هايي كه امريكايي‌ها از سيستم اطلاعاتي كشورمان خورده‌اند در مورد همين پرونده بود، آنها تصور مي‌كردند ايران از ارتباطات اين فرد خبر ندارد. آنها فكر مي‌كردند ايران نمي‌داند آنها با چه برنامه‌اي اين شخص را به عربستان بردند و بعد از آنجا به بيرون منتقل كردند. آنها فكر مي‌كردند كه اين اقدامات از چشم سيستم اطلاعاتي كشور ما پوشيده است، در حالي كه اين اقدامات زير ذره‌بين ما بود. بعد از اينكه اين فرد به آن شكل به اصطلاح به ايران آمد طبق قانون در جلسات متعددي با حضور وي اتهامش مورد بررسي قرار گرفت و محاكمه شد. حكم بدوي كه در مورد وي صادر شده بود مورد اعتراض او قرار گرفت و ديوان كشور با وسواس حكم وي را بار ديگر مورد بررسي قرار داد. به اين خاطر مي‌گويم با وسواس اين حكم مورد بررسي قرار گرفت چون در مورد جاسوسان در پاره‌اي از موارد آنها به اعدام محكوم مي‌شوند و در پاره‌اي از موارد حكم حبس براي آنها در نظر گرفته مي‌شود كه حداقل آن ١٠ سال است. با توجه به اينكه حكم اعدام براي وي در نظر گرفته شده بود ديوان اين حكم را با وسواس تمام مورد بررسي قرار داد و سپس آن را تاييد كرد.
ما دوست داريم كه همه مجرمان از كار خود پشيمان شوند و مجازات نشوند، ولي با كمال تاسف اين فرد از فرصتي كه بعد از حكم در اين ارتباط در اختيار او گذاشته شده بود استفاده نكرد و نه تنها جبران نكرد بلكه سعي كرد از درون زندان اطلاعاتي را به دروغ به بيرون منتقل كند. وي بعد از طي مراحل قانوني به مجازات رسيده است. يك دروغ از سوي اطرافيان وي منتشر شده است مبني بر اينكه وي از سوي دادگاه به ١٠ سال زندان و تبعيد محكوم شده در حالي‌كه اين درست نيست و چنين مجازاتي براي وي درنظر گرفته نشده بود و از همان ابتدا مجازات اعدام از سوي دادگاه براي وي در نظر گرفته شده بود كه اين حكم در ديوان عالي كشور نيز تاييد شد.
‌يكي ديگر از موضوعاتي كه بايد در ارتباط با آن توضيحاتي را ارايه كنم اعدام تعدادي از تروريست‌ها و آدمكش‌هايي بود كه در كشور مرتكب جنايت فراواني شدند. اين تروريست‌ها تعدادي از هموطنان‌مان يعني حدود ٢٠ نفر را شهيد كرده بودند و حدود ٤٠ نفر را نيز مجروح و معلول كرده‌اند. «آنها در چندين استان و شهر كشور اقدام به انجام سرقت‌هاي مسلحانه كرده‌اند». آنها همچنين در ميدان سنندج مردم بيگناه را مورد رگبار مسلسل قرار داده بودند و دريك ترور كور افراد زيادي را مجروح و معلول كرده بودند. آنها همچنين به برخي پايگاه‌هاي بسيج يا نيروي انتظامي نيز حمله مسلحانه كرده بودند. اين افراد داراي جرم‌هاي متعدد و سوابق كيفري متعدد بودند و در واقع امنيت كشور را با الهام گرفتن از دشمنان بيروني مورد هدف قرار داده بودند و مي‌خواستند جامعه را ناامن كنند. نيروهاي مسوول در سيستم امنيتي كشور از جمله وزارت اطلاعات و نيروي انتظامي با كمك قوه قضاييه آنها را با زحمت شناسايي كردند و در چارچوب موازين و مقررات قانوني و با حضور وكيل دادگاه‌هاي آنها برگزار شد. «پرونده آنها در مدت طولاني و با برگزاري جلسات متعدد بررسي شد»، بعد از اينكه دادگاه بدوي حكم خود را اعلام كرد، در پي اعتراض آنها اين حكم به ديوان كشور رفت و حكم اوليه در ديوان تاييد شد. به آنها مدتي مهلت داده شد كه بتوانند توبه و اقدامات گذشته خود را جبران كنند ولي اينها نه تنها توبه نكردند و اين اقدامات را جبران نكردند بلكه از داخل زندان سعي مي‌كردند با اشكال مختلف با بيرون از زندان در تماس باشند يا در زندان يارگيري كنند.
برخي از اين تروريست‌ها نيز كه آزاد شدند در كشورهاي همسايه به داعش پيوستند و در جريان همراهي با داعش كشته شدند. آنها تروريست‌هاي جاني بودند كه اقدامات مسلحانه كرده و تعدادي را كشته و مجروح كرده بودند. بعد از اينكه اين افراد مجازات شده بودند مدعيان دروغين حقوق بشر كه مي‌گويند با تروريست مبارزه مي‌كنيم به اين موضوع اعتراض كردند و گفتند چرا اينها اعدام شده‌اند. در همين جا با صداي بلند مي‌گوييم ما به هيچ‌وجه اجازه ايجاد ناامني در كشور را نمي‌دهيم. اين اجازه داده نمي‌شود و اگر كساني بخواهند با الهام از دشمنان امنيت ايران را بر هم زنند حتما مجازات مي‌شوند. به هيچ‌وجه كشورهاي دروغگوي مدعي حقوق بشر كه دست‌شان به خون‌هاي بيگناهان آلوده است حق ندارند در مسائل داخلي ما دخالت كنند. كساني كه با بلند كردن يك موشك در يك منطقه يك بيمارستان يا مدرسه را با همه دانش‌آموزانش منهدم مي‌كنند و مردم بيگناه را مي‌كشند، آنها مدعي شده‌اند كه چرا چند تروريست در ايران اعدام شده‌اند.
درباره ممنوع‌التصويري سيد محمد خاتمي شوراي عالي امنيت ملي مصوبه‌اي داشت كه بر اساس آن دبيرخانه تعيين مصداق كرده و همچنين دادستاني در اين باره وظيفه داشت و اين وظايف تطبيق شده است. دستور دادستان به قوت خود باقي است دستوري كه از سوي مرجع قضايي صادر مي‌شود لازم‌الاجرا است.
در رابطه با اهانت اخير روزنامه «يا لثارات» بارها گفته‌ام كه ما چه شخصيت حقيقي باشيم يا حقوقي، اگر قانون را رعايت كنيم به نفع همه است. اگر جايي هم ابهامي نسبت به قانون داريم باز هم به قانون باز گرديم و از طريق آن اقدام كنيم. با فرافكني‌ها و با اظهار نظرهاي شخصي فضا را آلوده نكنيم. اهانت از ناحيه هر كس باشد، اهانت از هر فردي به فرد ديگر محكوم است، گناه و جرم است و قابل تعقيب است و در مورد اينكه آيا هيات نظارت در رابطه با اين مورد اخير تصميمي داشته است يا خير، مطالبي در بعضي از سايت‌ها و خبرگزاري‌ها مطرح شد و از طرف خود سخنگوي وزارت ارشاد اين تلقي را به اشتباه ايجاد كرد كه گويا در مورد اخير هيات نظارت تصميمي گرفته است كه اين مساله كذب بود. آيا هيات نظارت خود مي‌تواند مستقل بدون دادگاه پروانه‌اي لغو كند؟ در دو مورد در قانون آمده كه به نظر مي‌رسد چرا خود مي‌تواند مستقل اين كار را انجام دهد يا حداقل ظاهر عبارت اين است.
در مورد پرونده بانك ملت، ‌فعلا ٤ نفر بازداشت هستند. كساني كه خارج از كشور هستند مقدمات‌شان طي مي‌شود كه اگر برگردند به نفع خودشان است و در غير اين صورت از طريق پليس اينترپل تعقيب مي‌شوند. مقداري اموال در اين رابطه توقيف شده اما هنوز در حساب‌ها توقيف است و به خزانه برنگشته زيرا حكمي صادر نشده است.
در مورد بابك زنجاني بدهي متهم هنوز پرداخت نشده است. البته اموالي شناسايي شده و ميزاني كه مورد توافق طرفين بوده در داخل و خارج از كشور اسنادش قرار است براي پرداخت بدهي به وزارت نفت منتقل و يا اموال فروخته و به طلبكار داده شود. اگر به ميزان حداقل ١٠ هزار ميليارد وثيقه بياورند، وثيقه‌اي كه مورد اطمينان باشد قوه قضاييه آن را مي‌پذيرد و اقدام قانوني را انجام مي‌دهد كه تا اين لحظه وثيقه‌اي معرفي نشده است.
در ارتباط با آخرين وضعيت پرونده حميد بقايي، اخيرا خبري در مورد پرونده ايشان نگرفته‌ام احتمالا همچنان در دادسرا باشد و همانطور كه گفتم سوال نكرده‌ام كه چه اتفاقي افتاده است يا اينكه به دادگاه رفته است.