محل تبلیغ شما
بیوگرافی جامع عزت الله انتظامی+تصاویر

تاریخ خبر: 1395/5/14

بیوگرافی جامع عزت الله انتظامی+تصاویر

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

جشن 90سالگی عزت‌الله انتظامی+فیلم

 

 

جشن تولد انتظامی

 

 

در جشن تولد عزت‌الله انتظامی، عروسش قطعه‌ای موسیقی به او هدیه داد، پرویز پرستویی از «مرجع تقلید» بازیگری‌اش سخن گفت، مجید تاثیر پدرش در کاردرد هنری‌اش را بسیار پررنگ دانست و خود آقای بازیگر هم‌در حالیکه از شدت احساسات اشک می‌ریخت، شمع 90 سالگی‌اش را خاموش کرد.

 

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، زادروز 90 سالگی عزت‌الله انتظامی بهانه‌ایی شد تا به همراه پرویز پرستویی که همیشه از او به عنوان الگوی فعالیت هنری‌اش نام برده به دیدار آقای بازیگر برویم.

 

مجید انتظامی و همسرش «آذرنوش صدرسالک» که میزبان عزت‌الله انتظامی در دوران نقاهت هستند، پذیرای ما در این دیدار بودند.

 

انتظامی از احوالش گفت

 

پس از خوش و بش‌ها و حال و احوال‌های معمول، انتظامی از وضعیت این روزهایش گفت و عمل جراحی که در ناحیه گردن داشته است، او گفت:«دو سه ماه خوابیده بودم و چند روزی است که مرخص شدم. رگی در گردن است که مستقیم خون را به مغز می‌رساند. این رگ مسدود شده بود و اگر رسیدگی نمی‌شد دچار سکته می‌شدم. رگی را از پایم پیوند زدند و خوشبختانه مشکل برطرف شد. به دکتر گفتم چهار پنج سال روی سن من ‌انداختی که گفت خوب کردم».

 

او با اشاره به همراهی‌های پسر و عروس‌اش در روزهای بیماری درحالیکه بغض کرده بود، ادامه داد: «اگر مجید و همسرش نبودند بیماری‌ام بهتر نمی‌شد. آنها از صبح به بیمارستان می‌آمدند و تا 12 شب بعد از اینکه می‌خوابیدم می‌رفتند. قبل از آن هم من را به بیمارستان‌های مختلف می‌بردند. دو سه سال است غذای من را آذر به خانه‌ام می‌فرستد».

 

 

 

 

 

پرستویی و عزت‌الله انتظامی

 

 

 

پرستویی: آقای انتظامی به تعریف نیازی ندارد

 

پرویز پرستویی که در یک فیلم با عزت‌الله انتظامی همکاری داشته است، درباره او گفت:« آقای انتظامی به تعریف نیازی ندارد. تنها کسی که در عرصه هنر بی‌نیاز است ایشان هستند. از سوپر سر کوچه تا همه دولتمردان حسرت دیدن ایشان و نوع زندگی هنری‌شان را دارند.»

 

وی با بیان اینکه «علت کم کاری ایشان خود خواسته است»، خاطرنشان کرد:«خیلی‌ها هستند که پیشنهاد کاری ندارند و کسی به طرفشان نمی‌آید اما آقای انتظامی آنقدر زندگی شرافتمندانه‌ایی دارند که هر کاری را قبول نمی‌کنند. این موضوع را از ایشان یاد گرفتم و هر جا خواستم کاری کنم آقای انتظامی مقابل چشم‌ام بوده‌اند و همیشه گفته‌ام ایشان مرجع من در بازیگری و زندگی هستند.»

 

پرستویی با یادآوری روزهای همکاری‌اش با انتظامی در فیلم «دیوانه از قفس پرید» به ایسنا یادآور شد:«ایشان همیشه صبح زود در صحنه حاضر می‌شدند و بسیار به حرکاتشان دقت می‌کردم. یک بار ندیدم به صندلی تکیه بدهند چون لباس کارشان بود و نمی‌خواستند حالتش به هم بخورد. حتی میان کار نمی‌خوابیدند تا صورت جمع نشود و گریم به هم نخورد. هر موقع هم که نوبت بازی‌شان می‌شد اصلا سن و سال مطرح نبود و مثل یک نوجوان با اشتیاق مقابل دوربین می‌رفتند. همیشه گفته‌ام باید بدویم تا به ایشان رسیم.»

 

این هنرمند ادامه داد: «حتی اگر بازی هم نداشتند به سر صحنه می‌آمدند. وقتی علت این موضوع را پرسیدم پاسخ دادند "برایم مهم است ببینم شما در این سکانس چگونه بازی می‌کنید تا نوع بازی‌ام را با آن تنظیم کنم". این الگو را از ایشان گرفتم و محال است، حتی روزی بازی نداشته باشم، سر کار نروم و نوع بازی‌ام را مطابقت ندهم.»

 

 

انتظامی را نمی‌توان با کسی مقایسه کرد

 

پرستویی تاکید کرد: «آقای انتظامی نمونه ندارند و اینکه به ایشان نمونه بی‌بدیل بازیگری می‌گویند واقعا حق است و همیشه درس زندگی گرفته‌ام. همه کارهای آقای انتظامی را دوست دارم و معتقدم قدرت عجیب و غریبی در بازیگری دارند که خدایی است و یک استثنا محسوب می‌شوند. مانند شجریان در موسیقی، انتظامی را هم نمی‌توان با کسی مقایسه کرد.»

 

انتظامی: پرستویی خودش یک کوه است

 

عزت‌الله انتظامی هم با بیان اینکه «پرویز پرستویی خودش یک کوه است» به اظهارنظر درباره او پرداخت و گفت:«با پرویز یک کار داشتم اما کارهای او را دیده‌ام. «آژانس‌ شیشه‌ای» خود دنیایی است و خوشحالم آهنگ این فیلم‌ را مجید ساخته است. خیلی خوب است آدم در کار هنری‌اش این ارزش را پیدا کند و چقدر خوب است تماشاگر را محترم بشمارد. برای من همیشه تماشاگر جایگاه بالایی داشته و در مقابلش تعظیم کرده‌ام و معتقدم تماشاگر بسیار مهم است. این هنرها در دل مردم جا بگیرد، بیرون نمی‌آید. باید تماشاگر تو را باور کند و اگر تو را قبول کرد برنده‌ای در غیر آن به درد نمی‌خورد.»

 

 

 

 

 

ساز هارپ برای جشن تولد عزت اله انتظامی

 

 

 

وقتی ساز هارپ برای تولد آقای بازیگر به صدا درآمد

 

در حین این صحبت‌ها کیک تولد عزت‌الله انتظامی هم آماده می‌شود و پیش از آنکه آقای بازیگر شمع نود سالگی‌اش را خاموش کند، آذرنوش صدر سالک به پشت ساز "هارپ" می‌رود و ضمن تبریک این تولد قطعه‌ای را به پدر همسرش تقدیم می‌کند.

 

اجرایی که با تحسین حاضران همراه می‌شود و چشم‌های پرستویی و مجید انتظامی هم نمناک می‌شود.

 

عزت‌الله انتظامی که به وجد آمده برای عروسش سوت می‌زند و خطاب به او گفت:«خیلی پای سازت نشسته بودم اما امروز چیز دیگری بود».

 

آقای بازیگر با اشاره به سازی که عروسش مشغول نواختن آن بود،ادامه داد: «این ساز خیلی با شکوه و تماشایی و زدنش بسیار مشکل است . آذر بهترین نوازنده هارپ در ایران است و ساززدنش را بسیار دوست دارم و اثر زیادی در من می‌گذارد. یک حرکتش میلیاردها تومان می‌ارزد. موقعی هم که شاگرد دارد می‌نشینم و با علاقه گوش می‌دهم.»

 

صدرسالک که 45 سال است تخصصی این ساز را می‌نوازد،هم گفت: «آقای انتظامی گل ما هستند و همه چیز را از ایشان یاد گرفتیم. اگر پشت ساز کار می‌کنم این پدر و پسر الگو بودند و از آنها عشق می‌گیرم.»

 

انتظامی با بیان اینکه از گذشته عاشق موسیقی بوده است، یادآور شد: «خود من دوره‌هایی که شروع به پیش پرده‌خوانی کردم ضرب یاد گرفتم چون با دایره و ضرب کار می‌کردم که بخشی هم در«آقای هالو» و «بانو» است. هر سه پسرم را هم به دنبال موسیقی فرستادم. مجید "اوبوا" می‌زد، رامین "ویلون" و شهاب "ویلونسل". الان هم رامین برلین است و حدود 14 کتاب درباره موسیقی نوشته و در ارکستر بزرگ برلین است و تدریس می‌کند. پسر کوچکم هم بعد از 13 سال "ویلون سل" را کنار گذاشت.»

 

در ادامه مجید از پدرش می‌خواهد شمع تولدش را فوت کند و انتظامی هم که باردیگر اشک‌هایش جاری شده آنها را خاموش می‌کند.

 

 

 

 

جشن تولد عزت اله انتظامی

 

 

می‌گذاشتید 18 ساله بمانم

 

آقای بازیگر با بیان اینکه «روز قشنگ و با شکوهی برایم ساختید» گفت:« می‌گذاشتید همان هجده ساله بمانم. اما چه شکوه و جلالی، از آن کارهای قشنگی کردید که تا به حال کسی نکرده بود.»

 

 

تشکر مجید انتظامی / به پدرم روحیه خاصی دادید

 

مجید انتظامی با تقدیر از حضور پرویز پرستویی، خبرنگار، عکاس و فیلمبردار ایسنا با بیان اینکه روحیه خاصی به پدرم دادید خطاب به پرستویی اظهار کرد: «به شما تبریک می‌گویم که اینقدر به فکر هم‌صنفتان هستید. برخلاف صنف‌های دیگر که پشت هم می‌زنند و به این فکر نیستند که کی به دنیا آمده است. فقط دوست دارند زودتر برود و جا برای بقیه خالی شود.»

 

پرستویی هم گفت:« آن زمانی که شایعه کرده بودند به روستا رفتم و کشاورزی می‌کنم یک سال و نیم کوهنوردی می‌کردم و هر روز به ایستگاه 5 می‌رفتم و می‌آمدم و جمعه‌ها هم قله می‌رفتم. آن موقع آقای انتظامی گفته بودند وقتی این سینما را می‌بینم خجالت می‌کشم بازی کنم، من هم همه جا گفتم وقتی استاد من می‌گوید خجالت می‌کشم من باید بمیرم پس بهتر است به کوه و دشت بزنم. خیلی کم کسی در این عرصه پیدا می‌شود که اینگونه باشد

 

وی افزود: «جوان‌ها خیلی باید روی خودشان کار کنند. ما دو جور تربیت داریم یکی خانوادگی و یکی بیرون از خانواده که حرفه و کار است و آن را خیلی کم داریم و به خاطر همین بزرگ و کوچک نمی‌شناسیم. امسال جوانی که برای اولین بار سینما آمده و قرار بود جایزه بازیگری فجر را بگیرد مصاحبه‌ای کرده بود و گفته بود خوشحالم جایزه را به من ندادند. اینجوری بیشتر مطرح شدم، ضمن آنکه آنهایی که جایزه گرفتند الان چکار می‌کنند و هر لحظه اراده کنم سیمرغ می‌گیرم.»

 

او ادامه داد: «آقای انتظامی 90 سال دارند اما هنوز می‌گویند وقتی می‌خواستم روی سن بروم دعا می‌کردم مشکلی پیش نیاید. برای اینکه بازیشان در فیلم مسعود کیمیایی خوب شود، گوسفند نذر می‌کنند. در حالی که ممکن است بگویند ایشان دیگر نیازی به این چیزها ندارند. پس چطور جوانی اینگونه می‌گوید؟ این همان است که آدم را با سر زمین می‌زند.»

 

پرستویی با بیان اینکه «آقای انتظامی همه اخبار را تعقیب می‌کنند و خبری از زیردستشان در نمی‌رود» گفت: «بسیاری از بازیگران، شب از مهمانی به سر صحنه می‌روند و حتی حس‌شان را نمی‌دانند. آقای انتظامی برای خیلی از بازیگران دلسوزی کرده و مشاوره داده است. موجی در میان نسل جدید آمده که به عقب نگاه نمی‌کنند و فکر می‌کنند همه چیز مال آن‌هاست و احترام به پیشکسوتان نمی‌گذارند.»

 

وی با اشاره به حضور انتظامی در آموزشگاه «کارنامه» ادامه داد: «در مقطعی اساتیدی را دعوت می‌کردیم درباره حرفه‌شان صحبت کنند که روزی در خدمت آقای انتظامی بودیم.از ایشان خواستیم سناریوهایشان را همراه بیاورند.آقای انتظامی آنقدر روی برگ برگ آنها تمرکز کرده بودند و درباره نقش حاشیه‌نویسی کرده بودند که سناریو‌ها کهنه شده بود. این است که یکی عزت‌الله انتظامی می‌شود و یکی سال‌ها کار می‌کند و به قولی نو مانده است. مانند کارمندی که پولی گرفته و 8 ساعت کار می‌کند. چهار دیالوگ حفظ می‌کند جایی می خندد و جایی گریه می‌کند، امورشان هم می‌گذرد. در واقع عشقی که ما صوری از آن حرف می‌زنیم آقای انتظامی به عینه اجرا می‌کنند.»

 

عزت‌الله انتظامی با بیان اینکه این کار یک آدم بودن می‌خواهد که کم داریم گفت: «آدم باید عاشق کارش باشد. اینکه آدم کارش را درست انجام دهد یک هدیه الهی است. خداوند ویژگی‌هایی را به بنده‌اش می‌دهد تا آدم چیز بهتری را بسازد. مانند کارهایی که پرویز و مجید انجام می‌دهند. افرادی هستند که در کارشان ناموفق هستند که به نظر من عاشق کارشان نیستند و کارشان درنمی‌آید.» وی ادامه داد: «من خیلی از کاشکی نمی‌کردیم می‌ترسم و یکی از زرنگی‌هایم این است تا حالا چنین چیزی برایم پیش نیامده است. پول برایم مهم نیست. کار را باید بخوانم و اگر دوست نداشته باشم امکان ندارد قبول کنم.»

 

 

 

 

 

جشن تولد عزت‌الله انتظامی

 

 

مجید انتظامی: سایه پدر به من نیرو می‌دهد

 

نوبت به مجید انتظامی می‌رسد تا از پدرش بگوید. این آهنگساز معتقد است: «این دست پدرم که پشت کمرم است و سایه‌اش فقط به من نیرو می‌دهد تا کار کنم. گاهی به همسرم می‌گویم خودم با زحمت سر کار می‌روم اما بابا دراین سن اینقدر فعال است و اصلا او را در خانه پیدا نمی‌کنیم. صبح می‌رود و شب می‌آید در صورتیکه من این توان را ندارم. این نیرویی که به من می‌دهد باعث شده من تا الان فعال باشم و کار کنم. خدا سایه‌اش را کم نکند.»

 

عزت‌الله انتظامی هم ادامه داد:«مجید خیلی خوب است. رهبر ارکستری که خیلی شیک است و کارش را خیلی دوست دارم. بویژه موسیقی فیلم‌هایش را، «از کرخه تا راین» را که شنیدم گریه کردم و معتقدم فیلم اگر این آهنگ را نداشت قابل دیدن نبود. اکثر موسیقی فیلم‌های گردن کلفت ساخته مجید است که متأسفانه برخی موسیقی‌هایش را بدون اطلاع خودش منتشر کرده‌اند.»

 

پرستویی هم درباره مجید انتظامی به اظهارنظر پرداخت و با بیان اینکه خاندان انتظامی همیشه درجه یک هستند گفت: «مجید انتظامی به عنوان یک آهنگساز آثار بسیاری را ثبت کرده و حتی داخل آسانسور هم می‌رویم و یا جایی زنگ می‌زنیم موسیقی‌های ایشان را می‌شنویم. کارهایی که جدا از فیلم هم آدم با آن زندگی می‌کند. هنوز که هنوز است موسیقی «آژانس شیشه‌ای» پخش می‌شود حالم بد می‌شود همین‌طور «از کرخه تا راین».»

 

مجید انتظامی درباره تأثیرگذاری موسیقی «آژانس شیشه‌ایی» و تغییر ریتم آن مناسب با جریان فیلم توضیح داد:« الان راحت می‌شود سر لحظه فضای موسیقی را عوض کرد. آن موقع کامپیوتر نبود و همه چیز باید با کرونومتر اندازه گرفته می‌شد و مشخص کردن لحظه بسیار مشکل بود.»

 

در ادامه پرستویی بازیگر نقش حاج کاظم «آژانس شیشه‌ای» گفت: «یکی گفت شما موسیقی را شنیده بودی بازی می‌کردی و انگار از قبل حس و حال را می‌دانستی. گفتم من کار خودم را کردم آقای انتظامی خوب ما را درک کرد و لحظات را بسیار درخشان کار کرد.»

 

مجید انتظامی درباره عدم فعالیت سینمایی‌اش در سال‌های گذشته هم به یک پاسخ کوتاه بسنده کرد و گفت: «در رویه فکری من دیگر فیلم نیست.»

 

عزت‌الله انتظامی هم با تایید حرف پسرش ادامه داد: «این روزها، فیلم خوب ساخته نمی‌شود.»

 

صحبت‌های این آهنگساز درباره علاقه فرزندانش به موسیقی صحبت را به خانه موزه عزت‌الله انتظامی‌ رساند؛« پسرم مسیر من را رفته و در اتریش دکتری موسیقی می‌خواند، دختر و نوه‌ام هم ویولن می‌زنند. ضمن اینکه دخترم منشی صحنه هم هست و الان در کافی شاپ خانه موزه مشغول به کار است.من و بابا هم بعدظهرها به آنجا می‌رویم.»

 

عزت‌الله انتظامی ادامه داد:« من دیدم گلنوش تحصیلات عالیه دارد. مدیر برنامه‌ریزی فیلم بوده و علاقه به این کار دارد ضمن اینکه نوه من است و حضورش در خانه موزه باعث می‌شود آنجا خانواده شود. کارش هم در کافی‌شاپ بسیار خوب بوده است. البته مردم هنوز اطلاعی ندارند و خود موزه هم راه نیفتاده است.»

 

وی در عین حال که از ادامه فعالیت هنری‌اش توسط خانه‌اش خوشحال است،گفت:« متأسفانه بخشی از وسایل و جوایزم که به صورت امانی در انباری بود گم شده است. اما در مجموع هم اینکه آن خانه ماند بسیار راضی هستم و امیدوارم پاتوق هنرمندان شود.» انتظامی با بیان اینکه قصد دارد فعالیت روزانه‌اش را مانند گذشته ادامه دهد، گفت:« 15 روز یک بار در شورای عالی خانه هنرمندان شرکت می‌کنم، دوشنبه‌ها به خانه تئاتر می‌روم و در هفته به موزه سینما هم سر می‌زنم. مدیریت جدید موزه شرایط خوبی را فراهم کرده است.متأسفانه در گذشته روند خوبی طی نشده و اعتراضاتی هم داشتم اما محمد حیدری خوب است و قرار شد تغییراتی اعمال شود.»

 

وی افزود: «مانند قدیم بعدظهرها کتاب می‌خوانم و این روزها هم تا جایی که بشود فوتبال‌های جام جهانی دنبال می‌کنم اما شب‌ها نمی‌توانم بیدار بمانم.»

 

 

آقای روحانی هنوز حرکتی برای هنرمندان نکرده است

 

انتظامی که همیشه دغدغه معیشت هنرمندان بخصوص پیشکسوتان را داشته است در سخنانش با بیان اینکه آقای روحانی هنوز حرکتی برای هنرمندان نکرده است ادامه داد:« اگر هم کرده من خبر ندارم. حتی آقای نوبخت معاون ایشان به عیادت من در بیمارستان آمده بود، خواستم سری به محمد علی کشاورز بزنند و به فکر بقیه هنرمندان باشند.»

 

به گزارش ایسنا،در این دیدار که نزدیک به دو ساعت به طول انجامید پرویز پرستویی کتاب، آلبوم صوتی و مستند زندگی نامه اش (ستاره‌ی بی‌نقاب) را که در بخش‌های زیادی از آن درباره انتظامی نیز صحبت کرده است به آقای بازیگر اهدا کرد و گفت: «امیدوارم روزی برسد و بتوانم دوباره با شما در فیلمی همکاری داشته باشم و این بزرگترین آرزویم است.»

 

انتظامی هم با اظهار امیدواری از اینکه این اتفاق بی‌افتد، پیشاپیش تولد پرستویی را (2 تیر) به او تبریک گفت.

 

عزت‌الله انتظامی متولد 31 خرداد 1303 در محله سنگلج تهران است.

عزت الله انتظامي متولد 1303 تهران، فارغ التحصيل از مدرسه شبانه تئاتر و سينماي هانوفر آلمان، دانشكده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران و دكتراي افتخاري از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مي باشد.

 

وي پس از گذراندن دوره تحصيلات مقدماتي، وارد هنرستان صنعتي تهران شد و در رشته برق به تحصيل پرداخت.

عزت الله انتظامي از حدود 14سالگي تئاتر را با پيش پرده خواني در تماشاخانه‌هاي لاله‌زار آغاز كرد.

پس از يك سال به تماشاخانه‌هاي هنر و تهران رفت؛ همزمان در سال 1320 نخستين نمايش حرفه‌اي خود را با عنوان «التيماتوم» نوشته پرويز خطيبي و به كارگرداني اصغر تفكري در تئاتر پارس لاله‌زار اجرا كرد و تا سال 1326 توانست در بيش از 10 نمايش نقش‌پردازي كند. وي در دانشگاه هنرهاي زيبا دانشگاه تهران نزد استاداني همچون حميد سمندريان و شنگله دانش خود را با آموخته‌هاي آكادميك روزآمد كرد. انتظامي در هنرستان صنعتي همراه با هوشنگ بهشتي، نصرت‌الله كريمي، حميد قنبري و محمدعلي جعفري فعاليت هنري مي‌كرد.

 در سال 1326 وارد عرصه هنر گرديد و با اندك دست‌مايه‌هاي هنر نمايش و تئاتر به آلمان سفر كرد و در شهر هانوفر آلمان وارد يك مدرسه شبانه آموزش سینما و تئاتر گرديد.

انتظامي با گذراندن دوره‌هاي آموزشي تئاتر به ایران بازگشت و به دليل فضاي نامناسب سينماي ايران از نظر اخلاقي، به كار دوبله فيلم، اجراي نمايش و حضور در تلويزيون روي آورد.

انتظامي پدر محمد انتظلمی آهنگساز است. او كه كارمند رسمي وزارت بهداري بود، در سال 1338 به همت رئيس اداره هنرهاي زيباي وقت به آن اداره منتقل شد و همزمان كار توليد تئاترهاي تلويزيوني را به عنوان بازيگر و كارگردان آغاز كرد

وي فعاليت هنري را با پيش پرده خواني در تماشاخانه كشور آغاز كرد.

در سال 1347 با بازي در فيلم « گاو » به كارگرداني داريوش مهرجويي وارد عرصه سينما شد.

نمایش گاو نوشته غلامحسین ساعدی با بازی او و علی نصیریان و دیگر هنرمندان تازه کار اما بااستعداد آن زمان داریوش مهرجویی را وادار کرد تا از روی این نمایشنامه و با همان اکیپ گروه بازیگری، فیلم گاو را بسازد. فیلم گاو ساخته شد و بازی عزت الله انتظامی شد یکی از بهترین نقش آفرینی های تاریخ سینمای ایران. 

انتظامی پس از انقلاب و بخصوص در دهه شصت در انواع و اقسام نقش ها به بهترین نحو ممکن ظاهر شد. بازی او در فیلمهای حاجی واشنگتن، اجاره نشینها ، گراند سینما، هامون، بانو ، خانه خلوت ، ناصرالدین شاه اکتور سینما ، روز فرشته ، روسری آبی ، خانه ای روی آب و گاوخونی اوج هنرنمایی او در کارنامه سینمایی اش است. 

او برای اولین بار با مسعود کیمیایی یکی از کارگردانان صاحب سبک سینمای ایران و در سن 79 سالگی در فیلم حکم همکاری کرد. شاید نقش رضا در فیلم حکم یک دن کورلئونه باشد. فیلمی که شاید حال و هوای پدرخوانده را برایمان زنده کند. 

نكاتي درباره زندگي او از زبان خودش:

*دو تا کتاب در باره من درآمده: یکی "آقای بازیگر" که هوشنگ گلمکانی از اطلاعاتی که من در اختیارش گذاشتم تالیف کرده و دیگری "جادوی صحنه" که درباره تئاتر است. من در جادوی صحنه مسائل تئاتری خودم را مطرح کردم. یک جمله را استفاده کردم که اصل حقیقت است. نوشتم از سال ۱۳۲۰ که من وارد لاله زار شدم یعنی وقتی که تصدیق ششم ابتدایی را گرفتم، علاقمند این کار بودم، عاشق این کار بودم.
* بعد از کودتای ۲۸ مرداد به آلمان رفتم و آنجا یک مدرسه شبانه دوره سینما تئاتر را دیدم. بعد برگشتم تهران و رفتم هنرهای زیبا و بعد فیلم گاو را بازی کردم و بعد دو مرتبه سر چهل و هفت سالگی رفتم سر کلاس های دانشگاه تهران نشستم درس بخوانم.
* سخت ترین فیلم هايم گاو از داریوش مهرجویی، حاجی واشنگتن مرحوم علی حاتمی و ناصرالدینشاه آکتور سینمای محسن مخملباف بوده است.
* درمیان زن ها، از جودی فاستر خوشم می آید، که می توانم او را با سوسن تسلیمی بازیگر فوق العاده ما مقایسه کنم، نیکول کیدمن که از نسل جدید است. از میان مردها نیز تام کروز خیلی خوب است خصوصا در فیلم مرد بارانی که با داستین هافمن بازی کرد و من از بازی تام کروز بیشتر خوشم آمد. در میان نسل جدید (ایران) نیز یک آدم درخشان است و آن پرویز پرستویی است. هنرپیشه تئاتر است که من کارهایش را با دقت نگاه می کنم. کارش فوق العاده است، خصوصا در آژانس شیشه ای. 
* هنر برای من خیلی ارزش و احترام دارد. من آن را از هر رشته ای بالاتر می دانم. حتیاز وزارت، چون این مقام ها به سرعت عوض می شوند و در خاطرآدم نمی مانند اما آدم هیچوقت چارلی چاپلن را که همیشه برای مردم شادی آفرین بود و آدم از کارش لذت می برد،از یاد نمی برد.
* هنرپیشه حرف خود را می زند و هیچ سانسوری نمی تواند جلویش را بگیرد. بعدها ممکن بگویند آنچه که می خواسته بگوید این و آن بوده، مثل فیلم گاو که الان برایش تجزیه و تحلیل می کنند. به هر حال سانسور جلوی هنر را نمی تواند بگیرد.
* هیچ کسی یک دفعه پیشرفت نمی کند. به سابقه ۶۵ ساله خود من نگاه کنید، از کجا آمدم ، حالا مثلا چی شدم. به خدا هیچ چی. به خدا هیچ چی...
* وقتی که به کار بازیگری وارد شدم، یعنی ۱۳۲۰ که در تئاتر های لاله زار بودم، هنوز دانشکده ای بنام دانشکده هنرهای زیبا وجود نداشت. بعدها یک هنرستان هنرپیشگی بوجود آمد که من امکانش را نداشتم که به آنجا بروم. من همین جوری حرفه ای وارد تئاترهای لاله زار شدم.
* در سن ۴۵ سالگی. رفتم رشته سینما و تئاتر خواندم. یعنی من هیچ لحظه ای را از دست ندادم. همین الان که به این سن رسیدم اگر مطالعه نکنم به جایی نمی رسم.
* بچه های من همه موسیقی کلاسیک کار کرده اند و من و خانمم درخانه به تمرین آنها گوش می کردیم... مسلما موسیقی سنتی ایرانی خودمان را خیلی دوست دارم. اسم می برم: خانم دلکش، خانم هایده که خیلی برایش احترام قائلم. از آقایان هم ایرج که جای آقای فردین در فیلم ها می خواند و خیلی خوب بود، گلپایگانی هم خیلی خوب است. الان در شرایط فعلی نمی توانیم از ناظری یا شجریان اسم نبریم.
* به نظر من فضای بازی در زمان آقای خاتمی پیدا شد، ولی مسایل فرهنگی ما، روزنامه، سینما، تئاتر، نقاشی، شعر و همه هنرها در هیچ حکومتی عقب نخواهد رفت. شاید این حرکت سست شود و گاهی رنگ عوض کند اما همچنان حرف اول را می زند. این فرهنگ هر کشور است که به جلو می رود. ما نمی توانیم به عقب برگردیم.
* کار هنرمند این نیست که مستقیما درگیر سیاست و مسایل سیاسی شود. چون آنها کار خودشان را از طریق هنر می کنند و از طریق هنر حرف هایشان را می زنند. خوب شاید عده ای از هنرپیشه سینما انتظار دارند که اکتیو سیاسی باشند و فعالیت سیاسی کنند اما این انتظار درستی نیست.
* من اصولا دلم می خواهد که آدم سلامت زندگی کند. اگر درس می خواند، برای نمره نخواند، درس بخواند که آدم شود. شعور پیدا کند. آدم باید حقیقی زندگی کند و عاشق کارش باشد. نه پول میتواند خوشبختی بیاورد، نه شهرت. شهرت آرامش آدم را می گیرد. من خوشحالم که سلامت بودم و سلامت زندگی کردم.

 

 

 


عزت الله انتظامی
 در سال 1303، در محله سنگلج تهران متولد شد.وی پس از گذراندن دوره تحصیلات مقدماتی، وارد هنرستان صنعتی تهران شد و در رشته برق به تحصیل پرداخت. در سال 1326 وارد عرصه هنر گردید و با اندک دست مایه های هنر نمایش و تئاتر به آلما

ن سفر کرد و در شهر هانوفر آلمان وارد یک مدرسه شبانه آموزش سینما و تئاتر گردید.

 

 

 

 

بیوگرافی عزت الله انتظامی + تصاویر

بیوگرافی عزت الله انتظامی

 

عزت الله انتظامی از هنرمندان معروف سینمای ایران میباشد.

 

جنسیت: مرد
تولد : 1304 
محل تولد: ایران
شهرت علمی و فرهنگی: بازیگر
پدر مجید انتظامی (آهنگساز)
بازیگری را از تئاتر آغازکرد…

 

 

 

 

بیوگرافی عزت الله انتظامی + تصاویر

 

نمایش فیلم گاو نوشته غلامحسین ساعدی با بازی او و علی نصیریان و دیگر هنرمندان تازه کار اما بااستعداد آن زمان داریوش مهرجویی را وادار کرد تا از روی نمایشنامه گاو و با همان اکیپ گروه بازیگری، فیلم گاو را بسازد. فیلم گاو ساخته شد و بازی عزت الله انتظامی شد یکی از بهترین نقش آفرینی های تاریخ سینمای ایران.

 

انتظامی پس از انقلاب و به خصوص در دهه شصت در انواع و اقسام نقش ها به بهترین نحو ممکن ظاهر شد. بازی او در فیلم های حاجی واشنگتن، اجاره نشین ها، گراند سینما، هامون، بانو، خانه خلوت، ناصرالدین شاه اکتور سینما، روز فرشته، روسری آبی و خانه ای روی آب اوج هنرنمائی او در کارنامه سینمائی اش است.
عزت الله انتظامی در جشنواره بیست و یکم فیلم فجر با فیلم دیوانه ای از قفس پرید (احمدرضا معتمدی) حضور داشت.

 

 

 

 

 

بیوگرافی عزت الله انتظامی + تصاویر

 

او در گاوخونی دومین همکاری اش با بهروز افخمی را تجربه کرد و جائی برای زندگی چهارمین تجربه اش با محمدرضا بزرگ نیا بود.

 

او برای اولین بار با مسعود کیمیائی یکی از کارگردانان صاحب سبک سینمای ایران و در سن 79 سالگی در فیلم « حکم » همکاری کرد. شاید نقش « رضا » در فیلم حکم یک دن کورلئونه باشد. فیلمی که شاید حال و هوای پدرخوانده را برایمان زنده کند.

 

 

 

 

 

بیوگرافی عزت الله انتظامی + تصاویر

 

آثار عزت الله انتظامی:

گاو (داریوش مهرجویی، 1348) 
آقای هالو (داریوش مهرجویی، 1349) 
بیتا (هژیر داریوش، 1351) 
صادق کرده (ناصر تقوائی، 1351) 
پستچی (داریوش مهرجوئی، 1351) 
ملکوت (پرویز کیمیاوی، 1355) 
شیر خفته (1355) 
دایره مینا (داریوش مهرجوئی، 1357) 
مدرسه ای که می رفتیم (داریوش مهرجویی، 1359) 
حاجی واشنگتن (علی حاتمی، 1360) 
کمال الملک (علی حاتمی، 1362) 
خانه عنکبوت (علیرضا داودنژاد، 1362)
اجاره نشین ها (داریوش مهرجویی، 1365) 
شیر سنگی (مسعود جعفری جوزانی، 1365)

 

 

 

 

 

بیوگرافی عزت الله انتظامی + تصاویر

شیرک (داریوش مهرجوئی، 1366) 
گراند سینما (حسن هدایت، 1367) 
کشتی آنجلیکا (محمدرضا بزرگ نیا، 1367) 
در مسیر تندباد (مسعود جعفری جوزانی، 1367) 
هامون (داریوش مهرجوئی، 1368) 
بانو (داریوش مهرجوئی، 1370) 
خانه خلوت (داریوش مهرجوئی، 1370) 
ناصرالدین شاه اکتور سینما (محسن مخملباف، 1370) 
روز فرشته (بهروز افخمی، 1372)
جنگ نفت کش ها (محمدرضا بزرگ نیا، 1372) 
روسری آبی (رخشان بنی اعتماد، 1373) 
روز واقعه (شهرام اسدی، 1373) 
باد و شقایق (سیدضیاءالدین دری، 1377)
کمیته مجازات (علی حاتمی، 1377)

 

 

 

 

 

بیوگرافی عزت الله انتظامی + تصاویر

محاکمه (مجموعه، حسن هدایت، 1378)
میکس (داریوش مهرجویی، 1378)
طهران روزگار نو (علی حاتمی، 1378) 
سایه روشن (حسن هدایت، 1380) 
خانه ای روی آب (بهمن فرمان آرا، 1380)
دیوانه ای از قفس پرید (احمدرضا معتمدی، 1381)
گاوخونی (بهروز افخمی، 1381)
جائی برای زندگی (محمدرضا بزرگ نیا، 1382)
حکم (مسعود کیمیائی، 1383)
ستاره ها (فریدون جیرانی، 1384) 

 
با ما همراه باشید تا در ادامه تصاویری از عزت الله انتظامی را مشاهده کنید.

 

 

 

 

 

بیوگرافی عزت الله انتظامی + تصاویر

بیوگرافی عزت الله انتظامی

 

 

 

 

بیوگرافی عزت الله انتظامی + تصاویر

تصاویر عزت الله انتظامی

 

 

 

 

بیوگرافی عزت الله انتظامی + تصاویر

عزت الله انتظامی

 

 

 

 

بیوگرافی عزت الله انتظامی + تصاویر

تصاویر عزت الله انتظامی

 

 

 

 

بیوگرافی عزت الله انتظامی + تصاویر

بیوگرافی عزت الله انتظامی

 

 

 

 

بیوگرافی عزت الله انتظامی + تصاویر

تصاویر عزت الله انتظامی

 

 

 

 

بیوگرافی عزت الله انتظامی + تصاویر

بیوگرافی عزت الله انتظامی

 

 

 

 

بیوگرافی عزت الله انتظامی + تصاویر

تصاویر عزت الله انتظامی

 

 

 

 

بیوگرافی عزت الله انتظامی + تصاویر

عکس عزت الله انتظامی

 

 

 

 

بیوگرافی عزت الله انتظامی + تصاویر

عکس عزت الله انتظامی

 

 

 

 

بیوگرافی عزت الله انتظامی + تصاویر

عزت الله انتظامی

عکس های عزت‌ الله انتظامی و خانوادش + بیوگرافی کامل

 

 

 

 

عزت‌ الله انتظامی, بیوگرافی عزت‌ الله انتظامی, عکس های جدید عزت‌ الله انتظامی

نمکستان » عکس ها و بیوگرافی کامل عزت‌ الله انتظامی بازیگر خوب کشورمان ، در ادامه این تصاویر را مشاهده نمایید

 

 

 

 

عزت‌ الله انتظامی, بیوگرافی عزت‌ الله انتظامی, عکس های جدید عزت‌ الله انتظامی

بیوگرافی عزت‌ الله انتظامی

عزت‌الله انتظامی (زاده ۳۱ خرداد ۱۳۰۳ در سنگلج تهران) بازیگر پر سابقهٔ تئاتر و سینما، مشهور به «آقای بازیگر»سینمای ایران است. عزت‌الله انتظامی ۳۱ خرداد سال ۱۳۰۳ در محلۀ سنگلج تهران متولد شد.وی پس از گذراندن دوره تحصیلات مقدماتی، وارد هنرستان صنعتی تهران شد و در رشته برق به تحصیل پرداخت. در سال ۱۳۲۶ وارد عرصه هنر گردید و با اندک دست‌مایه‌های هنر نمایش و تئاتر به آلمان سفر کرد و در شهر هانوفر آلمان وارد یک مدرسه شبانه آموزش سینما و تئاتر گردید. وی پدر مجید انتظامی آهنگ‌ساز و نوازنده معروف است. او در سال ۱۳۴۸ با گاو ساخته داریوش مهرجویی وارد عرصه حرفه‌ای سینما شد. بازی‌های او در دیگر آثار مهرجویی همچون آقای هالو، دایره مینا، پستچی، اجاره‌نشین‌ها، هامون و بانو باعث بروز توانایی‌های بسیار او شد. انتظامی علاوه بر نقش‌آفرینی در آثار مهرجویی، در فیلم‌های کارگردانان مطرح دیگری چون علی حاتمی، مسعود کیمیایی و محسن مخملباف نیز بازی کرده است. او در فیلم مستند عشق‌پرداز به کارگردانی محمدهادی کاویانی در کنار محمود فرشچیان حضور داشته است. انتظامی پس از انقلاب و به خصوص در دهه شصت در انواع و اقسام نقش‌ها به بهترین نحو ممکن ظاهر شد. بازی او در فیلم‌های حاجی واشنگتن، اجاره نشین‌ها، گراند سینما، هامون، بانو، گاو، ستارخان، صادق کرده، خانه خلوت، ناصرالدین شاه اکتور سینما، روز فرشته، روسری آبی، دیوانه از قفس پرید، خانه‌ای روی آب و راه آبی ابریشم اوج هنرنمائی او و فیلم‌های ماندگار او در کارنامه سینمائی اش است. او در گاوخونی دومین همکاری اش با بهروز افخمی را تجربه کرد و جائی برای زندگی چهارمین تجربه اش با محمدرضا بزرگ نیا بود. او برای اولین بار با مسعود کیمیایی یکی از کارگردانان صاحب سبک سینمای ایران و در سن ۷۹ سالگی در فیلم حکم همکاری کرد. شاید نقش «رضا» در فیلم حکم یک دن کورلئونه باشد. فیلمی که شاید حال و هوای پدرخوانده را برایمان زنده کند.

فیلم های سینمایی

    ۱۳۲۸ واریته بهاری
۱۳۴۸ گاو
۱۳۴۹ آقای هالو
۱۳۵۱ بی تا
۱۳۵۱ پستچی
۱۳۵۱ صادق کرده
۱۳۵۲ ستارخان
۱۳۵۲ قیامت عشق
۱۳۵۳ بنگاه تئاترال (ناتمام)
۱۳۵۵ شیر خفته
۱۳۵۵ ملکوت
۱۳۵۷ این گروه محکومین
۱۳۵۷ دایرهٔ مینا
۱۳۵۷ غبارنشین‌ها
۱۳۶۰ مدرسه‌ای که می‌رفتیم
۱۳۶۱ حاجی واشنگتن
۱۳۶۲ خانهٔ عنکبوت
۱۳۶۳ کمال الملک
۱۳۶۴ چمدان
۱۳۶۵ اجاره‌نشین‌ها
۱۳۶۵ شیر سنگی
۱۳۶۶ شیرک
۱۳۶۷ جعفرخان از فرنگ برگشته
۱۳۶۷ در مسیر تندباد
۱۳۶۷ کشتی آنجلیکا
۱۳۶۷ گراند سینما
۱۳۶۸ هامون
۱۳۶۹ سایه خیال
۱۳۷۰ بانو
۱۳۷۰ خانه خلوت
۱۳۷۰ ناصرالدین شاه آکتور سینما
۱۳۷۲ بازیچه
۱۳۷۲ روز فرشته
۱۳۷۲ جنگ نفتکش‌ها
۱۳۷۳ روز واقعه
۱۳۷۳ روسری آبی
۱۳۷۵ طوفان
۱۳۷۵ جهان پهلوان تختی (نسخهٔ اول – ناتمام)
۱۳۷۷ باد و شقایق
۱۳۷۷ کمیتهٔ مجازات
۱۳۷۸ طهران روزگار نو
۱۳۷۸ میکس
۱۳۸۰ سایه‌روشن
۱۳۸۰ خانه‌ای روی آب
۱۳۸۱ گاوخونی
۱۳۸۱ دیوانه‌ای از قفس پرید
۱۳۸۳ جایی برای زندگی
۱۳۸۴ حکم
۱۳۸۴ ستاره‌ها ۱: ستاره می‌شود
۱۳۸۵ مینای شهر خاموش
۱۳۸۶ شب
۱۳۸۶ آتش سبز
۱۳۸۷ زادبوم
۱۳۸۷ چهل سالگی
۱۳۸۹ راه آبی ابریشم

فیلم های تلویزیونی

عزت‌الله انتظامی در مصاحبه‌ای با ماهنامه فیلم در شهریور ۱۳۶۷، اظهار داشت که در چهارصد نمایش تلویزیونی به عنوان بازیگر و کارگردان حضور داشته است.

بخشی از این سریال‌ها و نمایش‌های تلویزیونی (تله‌تئاترها) به شرح زیر است:

سال     نام     سمت     کارگردان     توضیحات
۱۳۷۷–۱۳۷۸     محاکمه     بازیگر     حسن هدایت     در نفش «حشمت مینوی» – شبکه ۱
۱۳۷۴     زندگی     بازیگر     محمدرضا اعلامی     شبکه ۱
۱۳۵۸–۱۳۶۶     هزاردستان     بازیگر     علی حاتمی     در نقش «خان مظفر» – شبکه ۱
۱۳۵۷     تله فیلم «مسافرت»     بازیگر و کارگردان     عزت‌الله انتظامی     «جواد خدادادی» هم در آن بازی کرده بود.
۱۳۴۶     تله تئاتر «از خود گریخته»     بازیگر     خلیل موحد دیلمانی     نویسنده: «محسن یلفانی»
۱۳۴۶     تله تئاتر «تولد»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     نویسنده: «مهین تجدد»
در آبان ماه ۱۳۴۶ پخش شد.
۱۳۴۶     تله تئاتر «راشل»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     در شهریور ۱۳۴۶ پخش شد.
۱۳۴۵     تله تئاتر «پیک نیک»     بازیگر
کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     در اسفند ۱۳۴۵ پخش شد.
«فرزانه تأئیدی» و «اسماعیل محرابی» هم در آن بازی کرده
بودند.
۱۳۴۵     تله تئاتر «مجسمه جاندار»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     در دی ماه ۱۳۴۵ پخش شد.
۱۳۴۵     تله تئاتر «مرد کوته فکر»     کارگردان هنری     عزت الله انتظامی     در مهرماه ۱۳۴۵ پخش شد.
۱۳۴۵     تله تئاتر «انفجار»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     نویسنده: «منوچهر نیستانی»
در خرداد ۱۳۴۵ پخش شد.
۱۳۴۴     تله تئاتر «کبوتر جَلد و معاملات»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     در دی و اسفند ۱۳۴۴ پخش شد.
۱۳۴۴     تله تئاتر «جعفرخان از فرنگ برگشته»     بازیگر     علی نصیریان     نویسنده: «حسن مقدم»
در آذرماه ۱۳۴۴ پخش شد.
۱۳۴۴     تله تئاتر «دلیجان»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     نویسنده: «گی دو موپاسان»
در آبانماه ۱۳۴۴ پخش شد.
۱۳۴۴     تله تئاتر «آرامگاه ماهان»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     در مردادماه ۱۳۴۴ پخش شد.
۱۳۴۴     تله تئاتر «ترازوی پایه بلند»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     در تیرماه ۱۳۴۴ پخش شد.
۱۳۴۴     تله تئاتر «غرور دزد گاوصندوق»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     در خرداد ماه ۱۳۴۴ پخش شد.
۱۳۴۴     تله تئاتر «آدمهای شب»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     نویسنده: «عباس پهلوان»
۱۳۴۴     تله تئاتر «گاو»     بازیگر     جعفر والی     نسخه سینمایی آن در سال ۱۳۴۸، بر اساس داستان چهارم
کتاب «عزاداران بیل» اثر «غلامحسین ساعدی»، توسط
«داریوش مهرجویی» ساخته شد.
۱۳۴۳     تله تئاتر «روشنایی‌های خانه ما»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     نویسنده: «غلامحسین ساعدی»
در اسفندماه ۱۳۴۳ پخش شد و در آن «عزت‌الله انتظامی» ،
«فخری خوروش»، «علی نصیریان» و «فرزانه تأئیدی» بازی
کرده بودند.
۱۳۴۳     تله تئاتر «دیدار»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     نویسنده: «مهین تجدد»
در دی ماه ۱۳۴۳ پخش شد.
۱۳۴۳     تله تئاتر «عروس»     بازیگر     جعفر والی     نویسنده: «فریده فرجام»
۱۳۴۳     تله تئاتر «گوهر شب چراغ»     بازیگر     علی نصیریان
۱۳۴۳     تله تئاتر «یک کلاغ، چهل کلاغ»     بازیگر     ؟     «خسرو شجاع زاده»، «ظفیره داداشیان»، «مهین شهابی» ،
«فرزانه تأئیدی»، «جمیله شیخی»، «محمود رئوفی» و
«علی نصیریان»، هم در این نمایش تلویزیونی بازی کرده بودند.
۱۳۴۳     تله تئاتر «آدمهای شب»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     نویسنده: «عباس پهلوان» در مردادماه ۱۳۴۳ پخش شد.
۱۳۴۳     تله تئاتر «تنهایی»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     نویسنده: «پل واندربرگ»
در خردادماه ۱۳۴۳ پخش شد.
۱۳۴۳     تله تئاتر «شنل»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     نویسنده: «نیکلای گوگول»
در اردیبهشت ۱۳۴۳ پخش شد.
۱۳۴۲     تله تئاتر «عروسک‌های گوشتی»     بازیگر     علی نصیریان     نویسنده: «پرویز صیاد»
در اسفند ۱۳۴۲ پخش شد و «علی نصیریان» هم در آن بازی
کرده بود.
۱۳۴۲     تله تئاتر «ابرام آقا»     بازیگر     علی نصیریان     نویسنده: «پرویز صیاد»
در اسفند ۱۳۴۲ پخش شد و «علی نصیریان» هم در آن بازی
کرده بود.
۱۳۴۲     تله تئاتر «کنار جاده»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     نویسنده: «مهین تجدد»
متن این نمایشنامه توسط «علی نصیریان» بازنویسی شده و
در اسفندماه ۱۳۴۲ پخش شد.
۱۳۴۲     تله تئاتر «تا نیمه شب»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     نویسنده: «کلود سانتلی»
در بهمن ماه ۱۳۴۲ پخش شد.
۱۳۴۲     تله تئاتر «شادروان مادر خانم»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     نویسنده: «ژرژ فیدو»
در آذرماه ۱۳۴۲ پخش شد.
۱۳۴۲     تله تئاتر «ازدواج با مکاتبه»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     نویسنده: «شارل ماهیو»
در آبان ماه ۱۳۴۲ پخش شد.
۱۳۴۲     تله تئاتر «داستان یک شب»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     نویسنده: «شون اوکیسی»
در مهرماه ۱۳۴۲ پخش شد.
۱۳۴۲     تله تئاتر «حماسه بازگشت و انتظار»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     در مردادماه ۱۳۴۲ پخش شد.
۱۳۴۲     تله تئاتر «روز شوم»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     نویسنده: «آلکساندر نیکالایویچ آستروفسکی»
در تیرماه ۱۳۴۲ پخش شد.
۱۳۴۲     تله تئاتر «غریبه»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     نویسنده: «دیوید آزبرن»
در اردیبهشت ۱۳۴۲ پخش شد.
۱۳۴۲     تله تئاتر «دست بزن»     بازیگر
کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     نویسنده: «اوژن لابیش»
در اردیبهشت ۱۳۴۲ پخش شد.
۱۳۴۱     تله تئاتر «آتشکده»     بازیگر     علی نصیریان     «فرزانه تأئیدی»، «جمشید مشایخی»، «مهین شهابی» و
«فیروز بهجت‌محمدی» هم در این نمایش تلویزیونی بازی
کرده بودند.
۱۳۴۱     تله تئاتر «تنهایی»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     نویسنده «پل واندربرگ»
«فرزانه تأئیدی» در آن بازی کرده بود.
۱۳۴۱     تله تئاتر «دو خجول»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     نویسنده: «اوژن لابیش»
در بهمن ماه ۱۳۴۱ پخش شد.
۱۳۴۱     تله تئاتر «شوم»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     نویسنده: «رابرت کافلین»
در دی ماه ۱۳۴۱ پخش شد.
۱۳۴۱     تله تئاتر «خشت اول»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     نویسنده: «آلخاندرو کاسونا»
در آذرماه ۱۳۴۱ پخش شد.
۱۳۴۱     تله تئاتر «آگهی ازدواج»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     نویسنده: «پیتر توکا»
در آبان ماه ۱۳۴۱ پخش شد.
۱۳۴۱     تله تئاتر «چشمهای قشنگ خانم والری»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     نویسنده: «موریل باکس»
در شهریورماه ۱۳۴۱ پخش شد.
۱۳۴۱     تله تئاتر «عشق شوم»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     نویسنده: «پل استرک»
در مرداد ۱۳۴۱ پخش شد.
۱۳۴۱     تله تئاتر «گردنبند مروارید»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     نویسنده: «یون اسلوویچی»
در خرداد ۱۳۴۱ پخش شد.
۱۳۴۱     تله تئاتر «کلبه»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     نویسنده: «الویس بیچ»
در اردیبهشت ۱۳۴۱ پخش شد.
۱۳۴۱     تله تئاتر «بازگشتی نیست»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     نویسنده: «اریک ارول»
در فروردین ماه ۱۳۴۱ پخش شد.
۱۳۴۰     تله تئاتر «بعد از همه آن سالها»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     نویسنده: «جو کری»
در مهرماه ۱۳۴۰ پخش شد.
۱۳۴۰     تله تئاتر «مکتب بیوه‌ها»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     نویسنده: «ژان کوکتو»
در دی ماه ۱۳۴۰ پخش شد و «فخری خوروش»، «حسن زندی»
«جمیله شیخی» و «نصرت پرتوی» در آن بازی کرده بودند.
۱۳۴۰     تله تئاتر «بیم و امید»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     در آذرماه ۱۳۴۰ پخش شد.
۱۳۴۰     تله تئاتر «نرس از جریمه»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     نویسنده: «پرویز خطیبی»
در آبان ماه ۱۳۴۰ پخش شد.
۱۳۴۰     تله تئاتر «شیدوش و ناهید»     بازیگر     علی نصیریان     نویسنده: «ابوالحسن فروغی»
در شهریور ۱۳۴۰ پخش شد و «محمدعلی کشاورز» و
«علی نصیریان» در آن بازی کرده بودند.
۱۳۴۰     تله تئاتر «رستاخیز»     بازیگر     علی نصیریان     نویسنده: «پرویز صیاد»
در مرداد ۱۳۴۰ پخش شد و «علی نصیریان» هم در آن بازی
کرده بود.
۱۳۴۰     تله تئاتر «مادموازل می می»     بازیگر
کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     درمرداد ماه ۱۳۴۰ پخش شد و «اسماعیل داورفر»، «علی آزاد» ،
«جمشید لایق»، «نصرت پرتوی»، «پوران رجبی پور» و
«حسن زندی» هم در آن بازی کرده بودند.
۱۳۴۰     تله تئاتر «شکارگاه»     بازیگر     جعفر والی     نویسندگان: «آلفرد سوار» و «لئوپولد مارشال»
۱۳۴۰     تله تئاتر «جراح پلاستیک»     بازیگر     حمید سمندریان     نویسنده: «پیر فراری»
«اسماعیل داورفر»، «عزت‌الله انتظامی»، «جمشید لایق» ،
«فرزانه تأئیدی» و «پرویز کاردان» در آن بازی کرده بودند.
۱۳۴۰     تله تئاتر «اعتراف می‌کنم»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     نویسنده: «پی‌یر بوالو»
در خرداد ۱۳۴۰ پخش شد.
۱۳۴۰     تله تئاتر «طلسم»     بازیگر     علی نصیریان     نویسنده: «پرویز صیاد»
در اردیبهشت ۱۳۴۰ پخش شد و علی نصیریان هم در آن بازی
کرده بود.
۱۳۴۰     تله تئاتر «عروسی جناب میرزا»     بازیگر     علی نصیریان     نویسنده: «محمدطاهر قاجار»
در فروردین ۱۳۴۰ پخش شد و علی نصیریان هم در آن بازی
کرده بود.
۱۳۳۹     تله تئاتر «الماس»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     نویسنده: «آلن مانک هاوس»
در بهمن ماه ۱۳۳۹ پخش شد.
۱۳۳۹     تله تئاتر «قایق سرنوشت»     کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     در آذرماه ۱۳۳۹ پخش شد.
۱۳۳۹     تله تئاتر «صبح آفتابی»     بازیگر
کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     نویسندگان: «سرافین خواکین» و «آلوارز کنترو»
در مهرماه ۱۳۳۹ پخش شد و «عزت پریان»، «ژاله صبا» و
«علی آزاد» هم در آن بازی کرده بودند.
۱۳۳۹     تله تئاتر «خانه اجاره‌ای»     بازیگر
کارگردان هنری     عزت‌الله انتظامی     در شهریور ۱۳۳۹ پخش شد و در آن «علی نصیریان» ،
«محمدعلی کشاورز»، «جعفر والی»، «عزت پریان»
و «علی آزاد» هم بازی کرده بودند.
۱۳۳۹     تله تئاتر «خودکشی»     بازیگر     علی نصیریان     نویسنده: «روبر دلاور»
در تیرماه ۱۳۳۹ پخش شد و در آن «محمدعلی کشاورز» و
«جمیله شیخی» هم بازی کرده بودند.
۱۳۳۹     تله تئاتر «پزشک دهکده کوکونیان»     بازیگر     علی نصیریان     نویسنده: «ماکس روکت»
۱۳۳۹     تله تئاتر «ویلای یوکا»     بازیگر     عباس جوانمرد     نویسنده: «ایزابل شرایبر»
۱۳۳۹     تله تئاتر «طناب»     بازیگر     جعفر والی     نویسنده: «یوجین اونیل»
۱۳۳۹     تله تئاتر «اسب سیرک»     بازیگر     جعفر والی
۱۳۳۹     تله تئاتر «پنجه»     بازیگر     جعفر والی
۱۳۳۹     تله تئاتر «ده و سه دقیقه»     بازیگر     جعفر والی

جوایز

    دریافت لوح تقدیر بهترین نقش اول بازیگر مرد جشنواره فیلم فجر ۱۳۸۵
سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد بخش بین‌الملل جشنواره فیلم فجر ۱۳۸۲
برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره فیلم فجر ۱۳۸۰
برنده جایزه دوم بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره بین‌المللی فیلم شیکاگو ۱۹۷۱
برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر ۱۳۷۲
دریافت لوح تقدیر بهترین نقش اول بازیگر مرد جشنواره فیلم فجر ۱۳۷۰
برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر ۱۳۶۷
برنده مجسمه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره سینمایی سپاس ۱۳۵۰

 

 

 

 

عزت‌ الله انتظامی, بیوگرافی عزت‌ الله انتظامی, عکس های جدید عزت‌ الله انتظامی

عکس های عزت‌ الله انتظامی

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

 

 

 

 

عزت‌ الله انتظامی, بیوگرافی عزت‌ الله انتظامی, عکس های جدید عزت‌ الله انتظامی

عکس های عزت‌ الله انتظامی

 

 

 

 

عزت‌ الله انتظامی, بیوگرافی عزت‌ الله انتظامی, عکس های جدید عزت‌ الله انتظامی

عکس های عزت‌ الله انتظامی

 

 

 

 

عزت‌ الله انتظامی, بیوگرافی عزت‌ الله انتظامی, عکس های جدید عزت‌ الله انتظامی

عکس های عزت‌ الله انتظامی

 

 

 

 

عزت‌ الله انتظامی, بیوگرافی عزت‌ الله انتظامی, عکس های جدید عزت‌ الله انتظامی

عکس های عزت‌ الله انتظامی

 

 

 

 

عزت‌ الله انتظامی, بیوگرافی عزت‌ الله انتظامی, عکس های جدید عزت‌ الله انتظامی

عکس های عزت‌ الله انتظامی

 

 

 

 

عزت‌ الله انتظامی, بیوگرافی عزت‌ الله انتظامی, عکس های جدید عزت‌ الله انتظامی

عکس های عزت‌ الله انتظامی

 

 

 

 

عزت‌ الله انتظامی, بیوگرافی عزت‌ الله انتظامی, عکس های جدید عزت‌ الله انتظامی

 

عزت الله انتظامی در سال 1303، در محله سنگلج تهران متولد شد.وی پس از گذراندن دوره تحصیلات مقدماتی، وارد هنرستان صنعتی تهران شد و در رشته برق به تحصیل پرداخت. در سال 1326 وارد عرصه هنر گردید و با اندک دست مایه های هنر نمایش و تئاتر به آلمان سفر کرد و در شهر هانوفر آلمان وارد یک مدرسه شبانه آموزش سینما و تئاتر گردید.
انتظامی با گذراندن دوره های آموزشی تئاتر به ایران بازگشت و به دلیل فضای نامناسب سینمای ایران از نظر اخلاقی، به کار دوبله فیلم، اجرای نمایش و حضور در تلویزیون روی آورد. 
داریوش مهرجویی کارگردان گاو (1348) استعداد انتظامی را کشف کرد و پروراند. بازی های او در دیگر آثار مهرجویی همچون آقای هالو، دایره مینا، پستچی، اجاره نشین ها، هامون و بانو باعث بروز توانایی های بسیار او شد. انتظامی علاوه بر نقش آفرینی در آثار مهرجویی، در فیلمهای کارگردانان دیگری چون علی حاتمی و محسن مخملباف نیز بازی کرده است.
او در فیلم مستند عشق پرداز (به کارگردانی:محمد هادی (حمید) کاویانی) در کنار استاد محمود فرشچیان حضور داشته است.مسعود کیمیایی از حضور انتظامی در فیلم «حکم» به عنوان افتخاری بزرگ یاد کرد.

 

عزت الله انتظامی

استاد عزت الله انتظامی

انتظامی در سال 1348 تصمیم به کسب تجربه آکادمیک گرفت و توانست بدون کنکور وارد دانشگاه هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشته تئاتر شود. پس از فراغت از تحصیلات دانشگاهی، در حدود سال های 1353-1352 به تدریس رشته تئاتر در دانشکده هنرهای زیبا و دانشگاه الزهرا (س) کنونی پرداخت.
وی سال ها در خدمت تئاتر و سینما بوده و آثار بسیار ارزنده ای از خود به جا نهاده است.عزت الله انتظامی از حدود 14سالگی تئاتر را با پیش پرده خوانی در تماشاخانه های لاله زار آغاز کرد.
پس از یک سال به تماشاخانه های هنر و تهران رفت؛ همزمان در سال 1320 نخستین نمایش حرفه ای خود را با عنوان «التیماتوم» نوشته پرویز خطیبی و به کارگردانی اصغر تفکری در تئاتر پارس لاله زار اجرا کرد و تا سال 1326 توانست در بیش از 10 نمایش نقش پردازی کند. وی در دانشگاه هنرهای زیبا دانشگاه تهران نزد استادانی همچون حمید سمندریان و شنگله دانش خود را با آموخته های آکادمیک روزآمد کرد. انتظامی در هنرستان صنعتی همراه با هوشنگ بهشتی، نصرت الله کریمی، حمید قنبری و محمدعلی جعفری فعالیت هنری می کرد.او همچنین پدر مجید انتظامی آهنگساز و نوازنده معروف است.

جوایز

 • برنده جایزه دوم بازیگر مرد از جشنواره شیکاگو در سال 1971؛ گاو
 • برنده جایزه بهترین بازیگر مرد از هفتمین جشنواره فیلم فجر ؛ گراند سینما
 • برنده جایزه بهترین بازیگر مرد از دوازدهمین جشنواره فیلم فجر؛ روز فرشته
 • دریافت لوح تقدیر در دهمین جشنواره فیلم فجر؛ ناصرالدین شاه آکتور سینما و خانه خلوت
 • برنده مجسمه سپاس بهترین بازیگر نقش مکمل مرد؛ آقای هالو
 •  

کارنامه بازیگری

 • 1348 گاو
 • 1349 آقای هالو
 • 1351 بی تا - پستچی - صادق کرده
 • 1352 ستارخان - قیامت عشق
 • 1353 بنگاه تاترال (ناتمام)
 • 1355 شیر خفته - ملکوت
 • 1357 این گروه محکومین - دایرهٔ مینا - غبارنشین ها
 • 1360 مدرسه ای که می رفتیم
 • 1361 حاجی واشنگتن
 • 1362 خانهٔ عنکبوت
 • 1363 کمال الملک
 • 1364 چمدان
 • 1365 اجاره نشین ها - شیر سنگی
 • 1366 شیرک
 • 1367 جعفرخان از فرنگ برگشته - در مسیر تندباد - کشتی آنجلیکا - گراند سینما
 • 1368 هامون
 • 1369 سایه خیال
 • 1370 بانو - خانه خلوت - ناصرالدین شاه آکتور سینما
 • 1372 بازیچه - جنگ نفتکش ها - روز فرشته
 • 1373 روز واقعه - روسری آبی
 • 1375 جهان پهلوان تختی (نسخهٔ اول - ناتمام)
 • 1377 باد و شقایق - کمیتهٔ مجازات
 • 1378 میکس
 • 1380 خانه ای روی آب
 • 1381 گاوخونی - دیوانه ای از قفس پرید
 • 1383 جایی برای زندگی
 • 1384 حکم - ستاره ها 1:ستاره می شود
 • 1385 مینای شهر خاموش (امیرشهاب رضویان)- شهری که دوست می دارم( رسول صدرعاملی )
 • 1386 شب - رسول صدرعاملی
 • 1387 زادبوم (ابوالحسن داوودی) (در بیست و هفتمین جشنوارهٔ بین المللی فیلم فجر نمایش داده شد)
 • 1387 زندگی با چشمان بسته (رسول صدرعاملی) - نمایش در بیست و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر
 • 1388 چهل سالگی (علی رضا رئیسیان) - نمایش در بیست و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر
 • راه آبی ابریشم (1387)
 •