محل تبلیغ شما
شکایت عربستان وکویت ازایران

تاریخ خبر: 1395/5/8

شکایت عربستان وکویت ازایران

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

عربستان و کویت در رابطه با آن‌چه «تخطی قایق‌های نظامی ایران به آب‌های مجاور مناطق تفکیک شده بین این دو کشور» خوانده‌اند از ایران به دبیر کل سازمان ملل شکایت کردند.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری کونا کویت، مدعی شده است که فقط عربستان سعودی و کویت حق اکتشاف و بهره مندی از ثروت طبیعی این آب‌ها را دارند.

در این شکایت دولت‌های عربستان سعودی و کویت مراتب اعتراض خود ابراز کرده و از دولت جمهوری اسلامی ایران خواستار توقف اقدامی که مدعی آن هستند شده‌اند.

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
vida   1395/5/8 06:45:16

کویت و عربستان به دلیل «تجاوز دریایی» از ایران به سازمان ملل شکایت کردند
خبرگزاری رسمی کویت روز چهارشنبه ششم مردادماه گزارش داد که عربستان سعودی و کویت با طرح شکایتی علیه ایران به سازمان ملل متحد، تهران را به «تجاوزات دریایی» به مناطق متعلق به این دو کشور متهم کرده‌اند.

این شکایت روز سه‌شنبه پنجم مردادماه برای دفتر بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد ارسال شده است.

در این شکایت آمده است: «ایران با استفاده از قایق‌های نظامی خود به آب‌های منطقه خط تفکیک‌شده میان عربستان سعودی و کویت به طور مکرر تجاوز کرده است».

این دو کشور در شکایت خود گفته‌اند که در آخرین مورد، یک کشتی و دو قایق تندروی نظامی با پرچم ایران که در هرکدام سه فرد مسلح بوده، در تاریخ ۲۰ آوریل ۲۰۱۶ ( حدود سه ماه پیش) به حریم دریایی آنها تجاوز کرده است.

عربستان سعودی و کویت با ابراز نارضایتی عمیق از این موضوع، خواستار توقف این «تجاوزها» و مذاکره بر سر تعیین مرزهای دریایی خود با ایران شده‌اند.

این دو کشور می‌گویند که ایران به درخواست‌های مکرر آنها برای مذاکره بر سر تعیین حدود مرزهای دریایی پاسخ نداده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران هنوز به این گزارش واکنشی نشان نداده‌اند.

ایران و کویت از دهه چهل شمسی مذاکراتی را برای تعیین حدود مرزهای دریایی یکدیگر آغاز کردند ولی به نتیجه‌ای نرسید. از اوایل دهه ۱۳۸۰ این مذاکرات از سر گرفته شد ولی هنوز توافقی در این زمینه به دست نیا