محل تبلیغ شما
بیانیه۴کشورعربی علیه ایران

تاریخ خبر: 1395/5/4

بیانیه۴کشورعربی علیه ایران

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

وزیران خارجه چهار کشور عربی اخیرا به سومین نشست خود در موریتانی پایان داد.

 به گزارش الشرق الاوسط این نشست در حاشیه جلسه مقدماتی وزیران خارجه کشورهای عربی پیش از برگزاری بیست و هفتمین اجلاس سران اتحادیه عرب در نواکشوت، پایتخت موریتانی برگزار شد.

بر اساس بیانیه ای که در پی این نشست از سوی کمیته وزیران خارجه چهار کشور عربی منتشر شد، این گروه درباره تحولات بحران های مداوم در ارتباط با ایران و ضرورت مقابله با مداخله این کشور در امور داخلی کشورهای عربی بحث و گفتگو کردند.

این گروه چهار عضوی که با حضور امارات متحده عربی، عربستان سعودی، بحرین،‌ مصر و نیز مدیرکل اتحادیه عرب تشکیل می‌شود به موجب قطع‌نامه ۸۸۷۹ اتحادیه عرب در ژانویه ۲۰۱۶ تاسیس شد.

این بیانیه می‌افزاید:‌ اعضای کمیته هم‌چنین گزارشی که از سوی اتحادیه عرب و سازمان نظارت بر اظهارات منفی مقامات ایرانی علیه کشورهای عربی تهیه شده بود را بررسی کردند سپس این کمیته مشاهدات خود را به شورای اتحادیه عرب ارائه کرد.

در این بیانیه آمده است: این کمیته به گسترش جدی سطح و حوزه مداخله ایران در امور داخلی کشورهای عربی از جمله اظهارات تحریک کننده مقامات ایرانی علیه کشورهای عربی توجه می‌کند.

کمیته سران عرب همه مداخلات و تجاوزات ایران به امور داخلی کشورهای عربی را تقبیح و محکوم کرد و از تهران خواست تا اقدامات مختل کننده خود را متوقف کند و به حمایت خود از تروریست‌ها و گروه‌های توطئه‌گر و نیز اظهارات تحریک‌آمیز و پرخاشجویانه خود پایان دهد.

به گزارش ایسنا، این ادعاها در حالی بیان می‌شود که حمایت‌های مالی، سیاسی و تسلیحاتی کشورهای عربی از تروریست‌های افراطی حتی صدای حامیان غربی این کشورها را درآورده و بارها از این کشورهای عربی خواسته‌اند به حمایت از تروریسم پایان دهند.

این بیانیه هم‌چنین از تهران خواست تا واقعا به حسن نیتی که آن را تبلیغ می‌کند و آرزوی کلامی افزایش روابط با کشورهای عربی عمل کند.

این نشست مداخله غیرقابل توجیه ایران در بحرین یمن، بحران سوریه و ادامه اشغال جزایر ابوموسی، تنب بزرگ و کوچک تقبیح شد.

این بیانیه هم‌چنین تصریح کرد که بسیار مهم است که روابط با ایران بر اساس احترام به تمامیت ارضی دیگر کشورها و حسن هم‌جواری باشد.

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
armita   1395/5/5 23:48:14

نشست اتحادیه عرب، به محفل موضع‌گیری علیه ایران تبدیل شد
نشست سران کشورهای عضو اتحادیه عرب در حالی امروز در پایتخت موریتانی برگزار شد که بر خلاف اغلب موارد اعلام شده به عنوان دستور کار این نشست، موضع گیری و اتهام زنی به ایران، بخش عمده سخنرانی های آن را به خود اختصاص داد. در این راستا، مقامات کشورهای عربی تلاش کردند در اتهام زنی به ایران از یکدیگر پیشی بگیرند!
نشست سران کشورهای عضو اتحادیه عرب در حالی امروز در پایتخت موریتانی برگزار شد که بر خلاف اغلب موارد اعلام شده به عنوان دستور کار این نشست، موضع گیری و اتهام زنی به ایران، بخش عمده سخنرانی های آن را به خود اختصاص داد.

به گزارش «تابناک»، اجلاس سران اتحادیه عرب، در حالی امروز در نواکشوت، پایتخت موریتانی برگزار شد که وزرای خارجه کشورهای عضو از روز شنبه برای تدوین دستور کارهای اجلاس جاری در همان شهر بودند. انتظار می رفت که اوضاع سوریه و لیبی، بخش اصلی دستور کار اجلاس سران را تشکیل دهد.

با وجود این، گزارش های منتشره از این نشست حاکی از آن است که موضع گیری های ضد ایرانی، بخش عمده دستور کار را به خود اختصاص داده است. در نشست امروز، وزیر خارجه عربستان مدعی شد، تلاش ایران و صدور انقلاب با قوانین بین‌الملل تناقض دارد که سبب ناآرامی در منطقه شده است.

رئیس پارلمان عربی نیز ایران را متهم کرد که در امور کشورهای عربی دخالت می‌کند. به ادعای وی، «نیت سوء تهران» درباره کشورهای عربی، به ویژه درباره بحرین، نشان می‌دهد که این کشور دوست کشورهای عربی نیست. وی در موضوع جزایر سه گانه ایرانی نیز گفت، ایران باید از طریق گفت‌وگو یا دادگاه‌های بین‌المللی مسأله جزایر سه گانه [ایرانی] را حل و فصل کند.

امیر کویت نیز با بیان اینکه «ایران در امور کشورهای عربی دخالت نکند»، گفت: موفقیت گفت و گو، با احترام تهران به قوانین بین‌الملل، رعایت اصل حسن همجواری و دخالت نکردن در امور داخلی کشورهای دیگر محقق می‌شود.

رئیس جمهور مستعفی یمن نیز که در این نشست حضور داشت، آنچه شاه سعودی آن را «پروژه صفوی» خوانده، خطری برای منطقه دانست و خواستار تشکیل نیروی نظامی مشترک عربی در مقابل ایران شد.

پادشاه بحرین نیز که خود به موریتانی نرفته، در پیامی به این اجلاس گفت: «مبارزه با تروریسم محقق نمی‌شود، مگر از طریق مقابله با اقدامات مداخله جویانه ایران در امور داخلی کشورهای عربی... ایران به دخالت در امور داخلی کشورهای عربی، صادرات تروریسم، حمایت لجستکیی از گروه‌های تروریستی و تلاش برای بر هم زدن امنیت و ثبات کشورهای عربی مبادرت می‌ورزد».

گفتنی است، این مواضع در حالی بیان می شود که تصمیم برخی از رهبران کشورهای عربی برای عدم شرکت در اجلاس موریتانی، سبب شده، نشانه های اختلاف میان اعضا، بیش از پیش بروز پیدا کند. محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، فواد معصوم رئیس جمهور عراق، عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر، سلطان قابوس پادشاه عمان و عبدالله دوم پادشاه اردن، از شرکت در این نشست خودداری کرده اند. این در حالی است که حتی رهبران بحرین، امارات و عربستان نیز در نشست موریتانی شرکت نکرده اند.

0 1
fardad   1395/5/4 08:16:55

وزرای خارجه عربستان، امارات، بحرین و مصر بیانیه مشترکی علیه ایران صادر کردند


وزیران خارجه امارات، عربستان، بحرین و‌ مصر در بیانیه‌ای از ایران خواسته‌اند به آنچه آنها «مداخله غیرقابل توجیه تهران» در بحرین، یمن و سوریه خوانده‌اند، پایان دهد.

به نوشته روزنامه الشرق‌الاوسط، کمیته وزیران خارجه این چهار کشور عربی در نشستی به همراه دبیر کل اتحادیه عرب در نواکشوت، پایتخت موریتانی، روابط کشورهای عرب با ایران را مورد بحث قرار دادند.

وزیران خارجه امارات متحده عربی، عربستان سعودی، بحرین و مصر همچنین بار دیگر موضع اتحادیه عرب در قبال جزایر سه‌گانه ابوموسی، تنب بزرگ و کوچک را تکرار کردند. در بیانیه چهار کشور عربی، از ادامه مالکیت ایران بر این سه جزیره با عنوان «اشغال» یاد شده است. ایران همواره بر مالکیت همیشگی خود بر این جزایر تاکید کرده است.

بیانیه چهار وزیر خارجه عرب علیه ایران ، دو روز پیش از برگزاری بیست و هفتمین اجلاس سران اتحادیه عرب در پایتخت موریتانی صادر شده است. ایران دخالت در امور کشورهای منطقه را رد می‌کند و در مقابل، برخی کشورهای عربی را حامی مالی و تسلیحاتی گروه‌های تندرو و تروریستی می‌داند.