محل تبلیغ شما
واکنش داریوش مهرجویی به حرکت جنجالی یک پزشک

تاریخ خبر: 1395/5/1

واکنش داریوش مهرجویی به حرکت جنجالی یک پزشک

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

واکنش داریوش مهرجویی به حرکت جنجالی یک پزشک؛

حیف از روپوش سفید پاکى که بر تن شماست

 

در پى حرکت اهانت‌آمیز یکى از پزشکان بیمارستان جم نسبت به داریوش مهرجویى، وی یادداشتی را منتشر کرد و نوشت: بهتر بود به‌جای این دلقک‌بازی‌ها خود شما به عنوان یک پزشک هرچه زود‌تر آشکار می‌کردید که چه کسی و چه کسانی باعث مرگ دلخراش کیارستمی عزیز ما شدند.

 متن کامل این یادداشت به شرح زیر است:

«
در پاسخ به رفتار فرد پلاکارد به دست مقابل بیمارستان جم؛

آقای دکتر، سعى نکنید بی‌لیاقتی، بی‌کفایتى و بی‌مسئولیتی خود و برخی همکارانتان را زیر نقاب الفاظی نظیر صنعتی سنتی که فقط خودتان معنای آن را می‌دانید و احتمالا سخت گرفتارش هستید پنهان نمایید.

حیف از روپوش سفید پاکى که بر تن شماست.

بهتر بود به‌جای این دلقک‌بازی‌ها خود شما به عنوان یک پزشک هرچه زود‌تر آشکار می‌کردید که چه کسی و چه کسانی باعث مرگ دلخراش کیارستمی عزیز ما شدند.

انگار باید براى شما بازهم تاکید کنم که خطاب من به کل جامعه پزشکى نبوده و نیست، فقط خطاب به پزشکانى است که در طول درمان کیارستمى سهل‌انگارى کردند و تمام شواهد و مدارک آن نزد خانواده کیارستمى موجود است.

بد نیست فیلم آسمان محبوب من را ببیند که چگونه از یک پزشک متعهد و با وجدان که جان خود را فداى بیمارانش مى‌کند، تقدیر کرده‌ام

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
حجت   1395/5/5 15:21:39

حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی آخرین وضعیت پرونده پزشکی عباس کیارستمی اعلام کرد.

حجت‌الله ایوبی (رئیس سازمان سینمایی) بعد از پایان جلسه با مدیران کل ارشاد استان‌ها در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا پیرامون حرف‌های بهروز افخمی در برنامه هفت که مدعی شده بود فیلم ارداتمند نازنین، بهاره، تینا با دستور وی پروانه ساخت گرفته است، گفت: من شدیداً این اظهارات را تکذیب می‌کنم و این حرف‌ها صحت ندارد و اینکه گفته شده که من از دادن پروانه ساخت به این فیلم پشیمان شده‌ام درست نیست.

وی ادامه داد: ما یک شورای پروانه ساخت و پروانه نمایش داریم که آنها تصمیم‌گیرنده نهایی هستند و نظر دادن من و دیده شدن یک فیلم توسط من و یا دیده نشدن آن هیچ تاثیری ندارد. هرچند من هنوز می‌گویم که فیلم ارداتمند نازنین، بهاره، تینا را ندیده‌ام.

ایوبی همچنین در پاسخ به سوالی پیرامون آخرین وضعیت پرونده پزشکی عباس کیارستمی گفت: جلساتی درباره این پرونده با همکاری وزارت بهداشت تشکیل شده است و من منتظر برگزاری ادامه جلسات هستیم و حتی شب گذشته نیز با دکتر زالی پیرامون این پرونده دوباره صحبت کردم.

وی افزود: پرونده پزشکی عباس کیارستمی را به صورت جدی تا حصول نتیجه نهایی پیگیری می‌کنیم.

رئیس سازمان سینمایی در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود که تیم شورای پروانه نمایش جدید سخت‌گیر شده‌اند، گفت: چنین مسئله‌ای صحت ندارد زیرا تاکنون فقط یک جلسه توسط اعضای جدید شورای پروانه نمایش برگزار شده است.

0 0
henri   1395/5/5 15:09:37

صحبت درباره شجریان و کیارستمی در نشست سخنگوی وزارت ارشاد

لوگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
بیست‌ونهمین نشست رسانه‌ای سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعلام دو مصوبه دولت و صحبت درباره کیارستمی و شجریان و اصلاح قانون ماهواره برگزار شد.

به گزارش ایسنا، حسین نوش‌آبادی - سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد - که صبح ٢٨ تیرماه سخن می‌گفت، اظهار کرد: یکی از مصوبات درباره اصلاح ماده ٢٠ آیین‌نامه اجرایی اداره اماکن است.

او در این‌باره توضیح داد: طبق تصویب‌نامه هیأت وزیران که ١٣ تیرماه براساس پیشنهاد وزارت ارشاد برگزار شد، صدور مجوز برای اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری از جمله اجرای صحنه‌ای موسیقی و تئاتر برعهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و از نظر بررسی انتظامی و ترافیکی به نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌شود. نیروی انتظامی نیز موظف است در مدت ١٠ روز نظر خود را در این زمینه ارائه کند تا امنیت مراسم و محل برگزاری را بدون دخالت در صدور مجوز، محتوای برنامه و ویژگی مجریان تأمین شود.

وی همچنین گفت: متقاضیان برگزاری برنامه‌های یادشده موظف هستند حداقل از ٤٨ ساعت قبل از اجرای برنامه، مشخصات ساعت و روز تشکیل مراسم و صرفا نام پیشنهادکننده آن را با ارائه دو عدد کارت ورود به محل برگزاری به مسئولان ذی‌ربط انتظامی ارائه کنند.

او با اشاره به این‌که این ماده سه تبصره دارد، ادامه داد: صدور مجوز جشنواره‌های فرهنگی، هنری و صنایع دستی که براساس قوانین مربوط برعهده سازمان میراث فرهنگی هستند مشمول این ماده خواهد شد. همچنین ارائه نشدن پاسخ در مهلت ۱۰ روزه مقرر از طرف نیروی انتظامی، به منزله نبودن مشکل انتظامی و ترافیکی است. اماکن عمومی دارای مجوز برگزاری مراسم جشن، عروسی، مهمانی و شب‌نشینی به اخذ اجازه دیگری از نیروی انتظامی نیاز ندارند.

نوش‌آبادی افزود: این مصوبه به وزارتخانه‌های ارشاد و کشور ابلاغ شده است و تا کنون باید به نیروی انتظامی نیز ابلاغ شده باشد.

وی با اشاره به این‌که دیگر مصوبه دولت درباره قانون جامع خدمات‌رسانی ایثارگران بود، اظهار کرد: چون دولت موظف بود آیین‌نامه اجرایی قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران را اجرایی کند، این تصویب‌نامه در دولت انجام شد. این مصوبه تصریح می‌کند که هنرمند، هنرمند ایثارگر و هنرمند فعال چه کسی است. همچنین دستگاه‌های متولی این موضوع نیز مشخص شده‌اند.

سخنگوی وزارت ارشاد توضیح داد: طبق این مصوبه، هنرمند به کسی می‌گویند که در حوزه موسیقی، شعر، ادبیات داستانی، نمایش، سینما، هنرهای سنتی و آیینی، معماری، رادیو، تلویزیون، هنرهای تجسمی و خوش‌نویسی به خلق آثار پرداخته است یا بپردازد.

نوش‌آبادی تأکید کرد: تنها مرجع تعیین‌کننده‌ی هنرمند بودن افراد، شورای ارزشیابی وزارت ارشاد است.

او همچنین بیان کرد: هنرمند ایثارگر نیز به کسی گفته می‌شود که به موجب قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، ایثارگر محسوب می‌شود. هنرمند فعال نیز هنرمندی است که به خلق یک یا چند اثر هنری در جهت ترویج ایثار و شهادت پرداخته است.

او دستگاه‌های متولی این امر را وزارت ارشاد، وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم تحقیقات و فناوری، وزارت ورزش و جوانان، سازمان صداوسیما و سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت بهداشت، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، سازمان بسیج مستضعفین و شهرداری معرفی کرد.

وی در این‌باره اضافه کرد: معاون رییس‌جمهور این مصوبه را برای اجرا به دستگاه‌های ذی‌ربط ابلاغ کرده است.

نوش‌آبادی همچنین در پاسخ به پرسش‌های برخی خبرنگاران درباره پیگیری پرونده درمانی کیارستمی، شرایط جسمی محمدرضا شجریان و وضعیت فیلم «رستاخیز» توضیح‌هایی داد.

وزارت ارشاد برای تجلیل از کیارستمی تلاش کرد

او در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر این‌که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای هنرمندانی مانند عباس کیارستمی - فیلم‌ساز و عکاس - که عده‌ای نظر جاذبه و برخی نیز نظر دافعه نسبت به او دارند، چه ارزشی قائل است؟ گفت: موضع‌گیری وزارت ارشاد درباره این هنرمند که خدمات قابل توجهی در عرصه سینما داشته و بنیان‌گذار سبک نوینی در سینمای ایران بوده، مشخص است. وزارت فرهنگ و ارشاد به‌عنوان متولی امور هنرمندان، تلاش خود را برای تجلیل از این هنرمند انجام داده و می‌دهد. همان‌طور که حق ایشان بود نیز شخصیت‌های عالی‌رتبه کشوری در مراسم او حاضر شدند.

او ادامه داد: درباره شبهاتی هم که درباره پرونده پزشکی کیارستمی وجود دارد، کمیسیون ویژه پزشکی تشکیل شده است که نماینده سازمان امور سینمایی و خانواده آن مرحوم نیز عضو آن هستند. این موضوع در حال بررسی است و امیدواریم با نتایجی که در این کمیته گرفته می‌شود، بسیاری از مسائل محرز شود؛ اما هنوز نتیجه نهایی توسط کمیته پزشکی اعلام نشده است.

شجریان، شجره موسیقی سنتی ایران است

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر این‌که وزیر فرهنگ و ارشاد پیش از این گفته که برای بازگشت استاد شجریان به ایران و تکمیل مراحل درمانی ایشان، اقداماتی را انجام می‌دهند، با توجه به اتفاق‌هایی که در بخش پزشکی ایران برای عباس کیارستمی افتاد، چه تضمینی وجود دارد که همان اتفاق برای استاد شجریان نیفتد؟ اظهار کرد: شجریان، شجره موسیقی سنتی ایران است و طبیعی است که تمام توجه‌های فرهنگی ایران معطوف او باشد. امیدواریم حال ایشان بهبود پیدا کند و خدا را شکر با توجه به گزارش‌هایی که به دست ما می‌رسد، حال آقای شجریان روبه بهبودی است و اتفاق نگران‌کننده‌ای وجود ندارد.

او همچنین در این‌باره گفت:‌ تلاش مسئولان فرهنگی این است که اگر شرایط انتقال او به ایران فراهم شود، این کار صورت بگیرد، البته با توجه کردن به مسائلی که موجب آسیب دیدن بیمار نشود. اگر مقدمات انتقال استاد شجریان به ایران فراهم شود، امکان رسیدگی به‌صورت جدی‌تر نیز فراهم می‌شود؛ اما در حال حاضر او در خارج از کشور بستری است و البته نگرانی خاصی نیز وجود ندارد. پیشنهاد وزیر زمانی می‌تواند محقق شود که شرایط بهداشتی و درمانی برای او وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: این پیشنهاد نشانه اهمیت و دلسوزی وزیر ارشاد نسبت به هنرمندان است؛ اما این موضوع صرفا در حد پیشنهاد است و کسی برای انجام آن اعلام آمادگی نکرده است.

«ولنگاری» منحصر به فرهنگ و هنر کشور نیست

نوش‌آبادی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره کتاب‌هایی که مجوز گرفته‌اند اما «مصداق ولنگاری» در آن‌ها دیده می‌شود، گفت: موضوع ولنگاری منحصر به فرهنگ و هنر کشور نیست، بلکه بسیاری از مجامع، موسسات، انجمن‌ها، نهادها و سازمان‌های دولتی و غیردولتی باید مراقبت کنند که فرهنگ کشور آسیب نبیند. توصیه مقام معظم رهبری به تمام موسسات دولتی و غیردولتی و نهادها و ارگان‌های مربوط بوده است،‌ ما نیز در حوزه خودمان پاسخگو هستیم و قطعا مراقبت می‌کنیم تا با کم‌دقتی به این مقوله آسیب نرسد.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: ما نسبت به تولید محصولات فرهنگی، دقت بیشتری داریم. شوراهای نظارتی ما تقویت شده‌اند و اگر در اجرای این موضوع بی‌دقتی و سهل‌انگاری شود، با آن برخورد خواهد شد. ما اجازه نمی‌دهیم کالاهای مسموم در جامعه تولید شود و این موضوع را رصد می‌کنیم تا با کسانی که می‌خواهند از فضای فرهنگی کشور برای مقاصد خود سوءاستفاده کنند، مقابله کنیم. به همین میزان نیز توقع داریم ارگان‌های دیگر نیز به این موضوع توجه داشته باشند و در قبال بودجه‌ای که می‌گیرند پاسخگو باشند.

او ادامه داد: همان‌طور که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قبلا هم اعلام کرد، ما یک‌دهم بودجه فرهنگی کشور را در اختیار داریم و نه‌دهم دیگر این بودجه، در اختیار سایر نهادهای فرهنگی است و آن‌ها هم باید در قبال امکاناتی که دارند، پاسخگو باشند.

نوش‌آبادی درباره ممیزی کتاب که قرار بود در اختیار ناشران قرار گیرد، توضیح داد: بحث ممیزی کتاب همچنان براساس قانون نظارت قبلی پیش می‌رود و قانون جدیدی ابلاغ نشده است. چنانچه ایجاد تغییراتی در رویکردها نیز لازم باشد، به اصلاح قانون نیاز داریم. ناشران تمایلی برای این‌که ممیزی کتاب را خودشان برعهده بگیرند، نشان نداده‌اند، زیرا این موضوع ریسک بزرگی است. بنابراین همچنان ممیزی کتاب در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

قانون ماهواره را می‌توان اصلاح کرد

معاون حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره آمار بینندگان شبکه‌های ماهواره‌ای نیز گفت: اعداد و ارقام متفاوتی در این زمینه اعلام می‌شود. همان‌طور که وزیر فرهنگ و ارشاد هم پیش از این اعلام کرد ۷۰ درصد مردم بیننده شبکه‌های خارجی هستند و این به معنای آن نیست که مردم محتواهای شبکه‌های خلاف نظام را می‌بینند، زیرا بسیاری از این شبکه‌ها در حوزه آموزشی و علمی فعال هستند و بسیاری از مردم هم دوست دارند از شبکه‌های معقول استفاده کنند.

او با یادآوری این‌که قانون استفاده از ماهواره مصوب دو دهه پیش است و امروز شرایط فناوری نوین در حوزه بین‌المللی و ارتباطات جهانی تغییر کرده است، افزود: ما نمی‌توانیم برخوردهای سلبی برای مقابله با این موضوع داشته باشیم، زیرا پیشرفت‌های حوزه رسانه و اطلاعات در دهکده جهانی، یک امر طبیعی است. در حال حاضر قانون استفاده از ماهواره عوض نشده، اما اگر مسئولان ذی‌ربط در این‌باره به جمع‌بندی برسند و برای آن‌که مردم را در عرصه هنجارشکنی قرار ندهیم، می‌توان این قانون را اصلاح کرد.

«رستاخیز» منطبق بر آرمان‌ها و فرهنگ ما است

نوش‌آبادی همچنین درباره وضعیت فیلم «رستاخیز» توضیح داد: موضع وزارت ارشاد درباره این فیلم تغییر نکرده و اگر موضع تهیه‌کننده و کارگردان آن هم تغییر نکرده باشد، بن‌بست همچنان باقی است. قرار بود در کمیته‌ای که درباره این فیلم که جزو فیلم‌های فاخر بعد از انقلاب است، تشکیل شد، اصلاحاتی ایجاد شود تا به‌نمایش درآید.

او ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آمادگی خود را برای اکران این فیلم اعلام کرده، اما این‌ موضوع را که چرا در کمیته‌ای که تشکیل شد، پیشرفتی حاصل نشد و اصلاحاتی که باید درباره سکانس‌های مورد نظر اتفاق نیفتاد، باید مسؤولانی که در آن کمیته حضور داشتند پاسخ دهند؛ اما فیلم «رستاخیز» منطبق بر آرمان‌ها و فرهنگ ما است.

او افزود: آنچه در این فیلم اتفاق افتاد، نظر مراجع تقلید بوده که آقای وزیر هم بنابر احترام توضیح دادند که مشکلات این فیلم حل شوند و قرار بود در برخی تصاویر از هاله نور استفاده شود که تهیه‌کننده و کارگردان گفتند، امکان استفاده از هاله نور وجود ندارد. ما نیز امیدواریم این بن‌بست شکسته شود.

نوش‌آبادی همچنین در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر این‌که مصوبه موسیقی و ابلاغ آن به ناجا برای ما روشن نشده است، توضیح داد: وظیفه تعیین آیین‌نامه‌ها برعهده دولت است و براساس مصوبه دولت که به وزارت کشور و ارشاد اسلامی ابلاغ شده، همه نهادها به نوعی با دولت مرتبط هستند و سایر بخش‌های باید از این قوانین پیروی کنند. هر آیین‌نامه، قانونی دارد و ماده ۲۰ قانون و آیین‌نامه مربوط به این موضوع نیز اصلاح شده و نمی‌شود مخالفتی در این زمینه شود، مگر در نحوه اجرای آن. براساس این مصوبه، نقش نیروی انتظامی به وضعیت ترافیکی محدود است و دخالتی در مجوز نخواهد داشت.

اختلاف ما با نیروی انتظامی در بحث مجوز است

سخنگوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به پرسش خبرنگاری که مطرح کرد، نحوه اجرای این موضوع مسأله مهمی است و شما در صحبت‌های خود بیان کردید، مخالفتی در این‌باره نمی‌تواند صورت بگیرد، مگر در نحوه اجرا، این یعنی چه؟ بیان کرد: وزارت ارشاد را در مقابل نیروی انتظامی قرار ندهید، چون رابطه ما با نیروی انتظامی صمیمانه بوده و زمانی که بحث لغو اجرای کنسرت‌ها مطرح شد، شاید نقش نیروی انتظامی در این زمینه کم‌رنگ و نادر بوده است و در سال‌های گذشته به تعداد انگشتان دست هم نمی‌رسد.

او اظهار کرد: اگر همکاری نیروی انتظامی نبود، صدها برنامه هنری که در اماکن عمومی اجرا شده است، صورت نمی‌گرفت. اختلاف ما نیز فقط در بحث مجوز بود که آن‌ها هم در گذشته برای خودشان در این زمینه حقی قائل بودند، اما پس از اصلاح این آیین‌نامه که دولت آن را مصوب کرده، طبیعی است که همه باید آن را اجرا کنیم.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر این‌که شنیده شده آقای جنتی اصرار به ایجاد تغییر در ترکیب شورای نمایش در سازمان سینمایی داشته است، گفت: واقعیت این است، شوراهایی که برای نظارت در همه حوزه‌ها تعیین می‌شود براساس چارچوب‌ها و دوره‌ای است. به هر حال، این کار برای گردش نخبگان انجام می‌شود و باید از همه‌ی افراد صاحب تجربه استفاده شود. گاهی این تغییرات برای تقویت و انتخاب افراد مناسب برای هر بخش صورت می‌گیرد.

نوش‌آبادی افزود: اگر شخص وزیر در مسائلی حضور پیدا می‌کند لازم است، زیرا در هر دستگاهی بالاترین مقام، وزیر است و او باید پاسخگو باشد. ورود وزیر در بخش سینما و رسانه جزو اختیارات او است، زیرا باید در برابر قانون پاسخگو باشد.

وی همچنین اظهار کرد: ما باید بتوانیم علاوه بر نیروی انتظامی، با سایر نهادها نیز روابط خود را شفاف کنیم. نمی‌شود مرجع صدور کنسرت‌ها وزارت ارشاد باشد و بقیه بخش‌ها آن را لغو کنند.

پیامک‌های تهدیدآمیز پیگیری می‌شوند

نوش‌آبادی در پاسخ به پرسشی درباره موضع وزارت ارشاد نسبت به پیامک‌های تهدیدآمیز ارسال‌شده برای خبرنگاران نیز بیان کرد: این پیامک‌ها بدون آدرس، اسم و امضا بودند و اعتباری ندارند. قانون نیز در این زمینه تصریح می‌کند که برای ارسال پیامک باید نام و نشان وجود داشته باشد.

او ادامه داد: این کار، تشکیک اذهان عمومی و مجرمانه است. هر کسی در این زمینه نارضایتی دارد، حق دارد که از طریق حقوقی و قضایی این موضوع را پیگیری کند. معاونت حقوقی وزارت ارشاد نیز برای پیگیری این موضوع اعلام آمادگی می‌کند. قوه قضاییه هم در حال پیگیری است که اگر عواملی عامدانه این کار را انجام داده‌اند، با آن‌ها برخورد شود.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره نظارت و ارزشیابی در تئاتر نیز گفت:‌ بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران گفته بودند، هنری می‌تواند متعهدانه باشد که بیانگر دردها و رنج‌ها باشد. کار تئاتر همواره با نگاهی انتقادی همراه بوده است. گاهی ممکن است در برخی اجراها نکته‌ای وجود داشته باشد که مورد پسند یا مطابق فرهنگ و ارزش‌های ما نباشد که باعث شده، مجوز باطل یا آن قسمت اصلاح شود. ما باید مسائلی را که با آن‌ها روبه‌رو هستیم مدیریت کنیم و با اصول جمهوری اسلامی تطابق دهیم.

نوش‌آبادی افزود: اگر جایی موردی اتفاق بیفتد که پیش از آن رسیدگی نشده باشد، ما خودمان وارد عمل می‌شویم که این دقت نظر مدیریت و کنترل ما را نشان می‌دهد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر این‌که شنیده شده آقای جنتی اصرار به ایجاد تغییر در ترکیب شورای نمایش در سازمان سینمایی داشته است، گفت: واقعیت این است، شوراهایی که برای نظارت در همه حوزه‌ها تعیین می‌شود براساس چارچوب‌ها و دوره‌ای است. به هر حال، این کار برای گردش نخبگان انجام می‌شود و باید از همه‌ی افراد صاحب تجربه استفاده شود. گاهی این تغییرات برای تقویت و انتخاب افراد مناسب برای هر بخش صورت می‌گیرد.

نوش‌آبادی افزود: اگر شخص وزیر در مسائلی حضور پیدا می‌کند لازم است، زیرا در هر دستگاهی بالاترین مقام، وزیر است و او باید پاسخگو باشد. ورود وزیر در بخش سینما و رسانه جزو اختیارات او است، زیرا باید در برابر قانون پاسخگو باشد.

0 0
zaal   1395/5/2 04:59:06

واکنش جراح کیارستمی به جلسات کارشناسی/ اظهارات سه مقام پزشکی
سومین جلسه کارشناسی رسیدگی به پرونده پزشکی مرحوم عباس کیارستمی، روز چهارشنبه در محل سازمان نظام پزشکی برگزار شد.
به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه امروز رئیس کل سازمان نظام پزشکی، قائم مقام وزیر بهداشت، تیم پزشکی مرحوم کیارستمی، یکی از پسران کیارستمی و همچنین کارشناسان حقوقی، پزشکی و انتظامی حضور داشتند.

در این جلسه که از ساعت ۸ صبح آغاز شده بود، بهمن کیارستمی یکی از پسران کارگردان مرحوم، گزارشی از روند بستری شدن و درمان پدرش در ایران ارائه داد.

همچنین تیم پزشکی کیارستمی نیز، توضیحاتی ارائه دادند و در ادامه، پرونده پزشکی کیارستمی مورد بررسی قرار گرفت.

دکتر علی رضا زالی رئیس کل سازمان نظام پزشکی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهارداشت: هنوز به نتیجه قطعی در بررسی پرونده دست نرسیده ایم و جلسات همچنان ادامه خواهد داشت.

وی بدون اشاره به جزئیات جلسه امروز، تاکید کرد: به نتایج اولیه در خصوص کارشناسی پرونده رسیده ایم ولی هنوز نمی توان اظهارنظر کرد.

همچنین دکتر ایرج حریرچی قائم مقام وزارت بهداشت نیز به خبرنگار مهر، گفت: نتایج اولیه از جلسات حاصل شده که دوستان نظام پزشکی اعلام خواهند کرد.

دکتر علی فتاحی معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی نیز به خبرنگار مهر، گفت: نمی توانیم آنچه در جلسات بازگو می شود را رسانه ای کنیم اما نتایج اولیه را اعلام خواهیم کرد.

همچنین دکتر احمد میر جراح مرحوم کیارستمی از اظهارنظر در مورد روند بررسی پرونده پزشکی بیمارش خودداری کرد و گفت: اجازه بدهید بعد از اعلام نتیجه کارشناسی پرونده، حرف بزنم.

0 0
nazarali   1395/5/2 04:58:22

چرا عزادار کیارستمی هستیم ولی عطاران را ترجیح می دهیم؟
چرا کاربران فضای مجازی برای «طعم گیلاس» کیارستمی مرثیه می خوانند ولی در گیشه «۵۰ کیلو آلبالو» را انتخاب کرده و فیلم های سطحی عطاران را انتخاب می کنند؟
مجله مهر: عباس کیارستمی فیلمساز برجسته ایرانی هفته گذشته و در بعد از ظهر دوشنبه در فرانسه درگذشت. کیارستمی که برای ادامه درمان بیماری خود به فرانسه سفر کرده بود، در گذشت. این کارگردان سرشناس سینمای ایران که از اسفند سال ۹۴ تا اوایل اردیبهشت ۹۵ به دلیل انجام چند عمل جراحی در ناحیه روده در بیمارستان بستری شده بود و در ماه‌های اخیر هم چندین بار به بیمارستان مراجعه کرده بود، سرانجام بنا به تصمیم خودش هشتم تیر برای تکمیل مراحل درمان به پاریس رفت. مرگ کیارستمی با واکنش های زیادی از سوی رسانه ها روبرو شد و تقریبا هیچ چهره فرهنگی و هنری نیست که از رفتن کیارستمی نگفته باشد. از سوی دیگر بسیاری از رسانه های جهان نیز خبر درگذشت او را مخابره کردند تا اهمیت او مشخص شود. تا جایی که هشتگ های #kiarostami و #کیارستمی به سوژه داغ شبکه های مجازی بدل شد. اما حمید باباوند در مطلبی درباره ی درگذشت عباس کیارستمی به نکته ای قابل توجه اشاره کرد و نوشت: « فیلم کپی برابر اصل، آخرین فیلم کیارستمی بود که اکران شد و سال گذشته طی ۴۳ روز نمایش روزانه تقریبا فقط ۱۴۰ نفر به تماشای آن نشستند و در مجموع کمتر از ۶هزار نفر آن را دیدند. همچنین فیلم قبلی او «شیرین» هم سال ۹۰ اکران شد و طی ۴۲ روزی که روی پرده بود، کمی بیش از ۶هزار نفر برایش بلیت خریدند در این فیلم نیکی کریمی، گلشیفته فراهانی، ترانه علیدوستی، مهناز افشار و ژولیت بینوش بازی می کردند.» این درحالی است که در ماههای اخیر فیلم هایی همچون ۵۰ کیلو آلبالو و من سالوادور نیستم نزدیک به ۱۴ میلیارد تومان فروش داشته اند!

سوال اینجاست چرا فیلم های کیارستمی به اندازه یک روز فروش فیلم های رضا عطاران (از دراکولا تا من سالوادور نیستم و...) در سینماهای ایران مخاطب نداشته است؟ چرا کاربران فضای مجازی برای «طعم گیلاس» کیارستمی مرثیه می خوانند ولی در گیشه «۵۰ کیلو آلبالو» را انتخاب می کنند؟ چرا توجهی به اکران فیلم های کیارستمی نشد و فیلم های سطحی رکوردهای فروش را شکستند اما حالا پیر و جوان از عشق به کیارستمی می گویند؟

0 0
طناز   1395/5/2 04:57:32

طنز مهرآباد؛
عامل مرگ کیارستمی به زودی دستگیر می‌شود
ما کیارستمی را در فرانسه از دست دادیم، اگر ایران یا ترکیه بود شاید زنده می ماند. پس کسانی که او را به فرانسه فرستادند قاتل هستند.
مهرآباد - صابر قدیمی: رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: دنبال کسی هستیم که اجازه داد کیارستمی به فرانسه برود. بنده هم به شدت با آقای نوبخت موافقم. ما کیارستمی را در فرانسه از دست دادیم، اگر ایران یا ترکیه بود شاید زنده می ماند. پس کسانی که او را به فرانسه فرستادند قاتل هستند.

تحقیقات میدانی و خیابانی به خوبی پیش رفته و به نتایج ارزشمندی رسیده ایم. از جمله اینکه مظنونی به نام بهمن کیارستمی به همراه تعدادی از همدستانش شرایط سفر را ایجاد کرده اند و در فرانسه با رییس بیمارستانی متروک در فرانسه و عامل نفوذی موساد به نام دولاب امیر جلساتی برگزار کرده اند.

به زودی با دستگیری دولاب و بهمن کیارستمی و برخورد شدید با آنها پرونده پر حاشیه بسته خواهد شد. ضمنا طبق مدارک موجود، عامل اصلی این اتفاق خود جناب کیارستمی هستند! ایشان از معرفی خودشان اجتناب کرده اند و چیزی از موفقیت های خود نگفته است. به گفته کارکنان بیمارستان، آنها فکر می کردند جناب کیارستمی بیمار "معمولی" بوده و بعد ها فهمیدند فوتبالیست مشهوری است!

البته مطمئن هستم بیان این جمله فقط از روی دریغ و حسرت است که نتوانستند چند عکس سلفی خوب با ایشان بگیرند، وگرنه هیچ تفاوتی در ارائه خدمات به آدم مشهور و غیر مشهور وجود ندارد.

ضمنا از آنجایی که بنده بعضی وقت ها بحث های سنتی و صنعتی را با هم قاطی می کنم و به قول آن بیت معروف عبید زاکانی که:

سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز/ مگر اسباب طبابت همه آماده کنی!

تحقیقات اخیر ما نشان داد در پرونده ی فردی که پای چپش شکسته بود و در اتاق عمل پای راستش را عمل کردند نیز مقصر اصلی خود فرد است. زیرا اطلاعات کافی ارائه نداده بودند. پزشک پرسیده کدام سمت درد داری؟ ایشان گفته اند : چپ. در نتیجه مقصر اصلی خود شخص است! زیرا توجه نکرده اند چپشان می شود راست دکتر و راستشان به چپ دکتر بر می گردد و اشاره دارد.

*مهرآباد، صفحه طنز خبرگزاری مهر است که روزانه با سوژه های اقتصادی، اجتماعی، هنری، ورزشی، خدای ناکرده سیاسی و غیره، به ویژه و غیره شوخی خواهد کرد.

0 3
محمد امین   1395/5/1 09:46:06

گفت‌وگو با پزشک جنجالی بیمارستان جم


در پی بالا گرفتن انتقادها نسبت به جامعه پزشکی بعد از فوت عباس کیارستمی و پس از کمپینی که برخی هنرمندان در مقابل بیمارستان جم راه انداختند، پزشکی با در دست گرفتن پلاکاردهایی نسبت به سخنان داریوش مهرجویی واکنش نشان داد.

این پزشک متخصص ارتوپد بیمارستان جم اقدامش را به نوعی دفاع از خود و جامعه پزشکی در برابر توهین‌ها و تهمت‌ها دانست و اعلام کرد: مسئولان بیمارستان با کار او مخالف بودند و حتی بلافاصله و با اصرار او را به داخل بیمارستان بردند.

دکتر حسن عباسی دهبکری در گفت‌وگو با ایسنا درباره ماجرای اعتراضش به حضور هنرمندان در جلوی بیمارستان جم در پی درگذشت عباس کیارستمی، گفت: من از سالیان قبل با مرحوم کیارستمی آشنا بودم و گاهی هم مسائلی را که در زمینه ارتوپدی داشتند با من مطرح می‌کردند و حتی آثارشان را به من هدیه داده بودند؛ به طوری که من ارادت زیادی به آقای کیارستمی داشتم.

وی با بیان اینکه فوت آقای کیارستمی به ما لطمه و ضربه زد، گفت: من به علت و حواشی فوت آقای کیارستمی کاری ندارم، اما این واقعه مرا بیش از آقای مهرجویی‌ سوگوار کرد. آن هم یک سوگواری همراه با شلاق خوردن و تهمت شنیدن. من در مجلس ختم آقای کیارستمی حضور داشتم که در آنجا آقای مهرجویی علاوه بر توهین‌هایی که به ما کردند و ما با همه اندوه‌مان آنها را شنیدیم، ما را قاتل خطاب می‌کردند و من در این میان احساس می‌کردم که یک قاتلم. به جرات می‌گویم که من بیش از آقای مهرجویی در این واقعه سوگوارم.

این پزشک متخصص ارتوپد بیمارستان جم ادامه داد: آقای مهرجویی در آن حال خاصی که داشتند به همه جراحان و جامعه پزشکی ناسزا گفتند و ما باز این ناسزاها را فرو خوردیم و خودمان را کنترل کردیم، اما دوباره کمپینی مقابل درب بیمارستان ما راه انداختند و بر داغ ما افزودند. من هم نتوانستم آنجا خودداری کنم و در جواب ناسزا، ناسزا گفتم.

دهبکری با بیان اینکه به جز آقای مهرجویی، هنرمندان دیگری هم به پزشکان توهین‌های جمعی می‌کردند تا جایی که جامعه پزشکی را با عنوان نظام فاسد پزشکی نام می‌برند، گفت: به هر حال این ناراحتی‌ها به تدریج جمع می‌شود. من حتی از بیمارستان خواهش کردم که به این توهین‌ها پاسخی دهند، زیرا اگر این حرف‌ها پاسخ داده نشوند حمل بر تایید می‌شود. اما کسی این کار را نکرد بنابراین در آن شرایط همان‌طور که آقای مهرجویی چشم‌شان را بستند و به ما ناسزا گفتند من هم برای دفاع از خودمان این اقدام را انجام دادم، البته من نمی‌خواهم این موضوع را حلاجی کنم و از نفاق و درگیری بدم می‌آید؛ اما وقتی به ما حمله می‌شود چاره‌ای جز دفاع نداریم؛ این در حالیست که به صورت بسیار بدی به ما حمله و هجمه شده است. به نظر من در تبلیغات علیه ما بی‌عدالتی شده است. بنابراین در همان لحظه‌ای که برخی از هنرمندان درب بیمارستان جمع شدند، من هم این اقدام را انجام دادم اما نمی‌خواستم تا این حد پرحاشیه شود.

وی گفت: اکنون از من گذشته که بخواهم به فکر مسائل هوچی‌گری باشم و بعد از یک عمر با آبرو زندگی کردن و احترام گذاشتن به همه و به ویژه به هنرمندان، این مسائل برایم پیش آید اما دیگر چقدر باید توهین بشنویم تا جایی که به ما صفت قاتل دهند؟ باید به کسی که تمام زندگی و جوانی‌اش را برای کاهش دردها و نجات جان‌ها گذشته قاتل بگویند. بالاخره تحمل انسان هم حدی دارد. بنابراین من هم این بنرها را در دست گرفتم. البته تاکید می‌کنم که آقای مهرجویی سزاوار این حرف‌ها نبودند، اما مجبور بودم که برای دفاع از خودم این اقدام را انجام دهم. البته این موضوع بسیار بد است که به من به عنوان پزشک این کشور به هنرمندی توهین کنم و متعاقبا کسی هم به من توهین کند، اما مجبور شدم برای دفاع از خودم این کار را انجام دهم.

دهبکری در پاسخ به اینکه آیا بیمارستانی از اقدامی که شما انجام دادید مطلع بوده و بعد از این اقدام مسئولان بیمارستان چه واکنشی نشان دادند؟ گفت: بیمارستان با من مخالف بود و اگر می‌گفتم می‌خواهم چنین اقدامی انجام دهم، مخالفت می‌کردند اما وقتی شنیدم که بعضی هنرمندان درب بیمارستان می‌آیند این کار را انجام دادم. حتی بیمارستان با من بسیار جر و بحث کردند و حتی رییس بیمارستان بلافاصله با اصرار مرا به داخل بیمارستان برد. مسئولان بیمارستان در این زمینه با من مخالف بودند.

وی با بیان اینکه روشن شدن قضایای قانونی ربطی به این ماجرا ندارد، گفت: نتیجه هر چه باشد دلیل نمی‌شود که به ما توهین کنند، آن هم قبل از اینکه نتیجه‌ای اعلام شود و حکمی صادر شود. چنین چیزی بی‌سابقه است.

برخی از نوشته‌های روی پلاکاردها را دستکاری کردند و چیزهای عجیب و غریبی نوشتند

دهبکری در پاسخ به اینکه آیا فکر نمی‌کنید با این کار شما فضا متشنج‌تر شده است؟ گفت: من نمی‌توانم همه چیز را پیش‌بینی کنم. من فقط از خودم دفاع کردم و پیش‌بینی نمی‌کردم چه می‌شود وگرنه دلم نمی‌خواهد هیاهو ایجاد شود آن هم به این شکل ناخوشایند.

وی درباره پلاکاردهایی که به دست داشت و درباره فتوشاپ بودن برخی از آنها نیز افزود: برخی از نوشته‌های روی این پلاکاردها را دستکاری کردند و چیزهای عجیب و غریبی نوشتند اما تاکید می‌کنم که من نمی‌خواهم هیاهو شود و در این میان قانون باید حکمیت کند، اما باید پرسید که ما چقدر ساکت شویم. ما نیاز به اعاده حیثیت داریم و کسی باید در این میان حکمیت کند و نباید در برابر قانون نظرمان را تحمیل کنیم.