محل تبلیغ شما
تاثیرآب شیرین کن هابرخلیج پارس

تاریخ خبر: 1395/4/11

تاثیرآب شیرین کن هابرخلیج پارس

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

تاثیر آب شیرین‌کن‌‌‌ها بر شوری آب خلیج فارس

پروین فرشچی (معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست)،  از افزایش 1.5 برابری میزان شوری آب خلیج فارس نسبت به  20سال گذشته 1.5 خبر داد و گفت:این مسئله تبعات بسیاری برای آبزیان به همراه خواهد داشت. وی همچنین منشا این افزایش شوری را آب شیرین‌کن‌ها و فعالیت‌های انسانی ذکر کرده بود.

احداث 50 تاسیسات آب شیرین کن

این در حالی است که حمید چیت‌چیان‌(وزیر نیرو)، در فروردین ماه امسال اظهار کرده بود: طرحی را در دست داریم که در قالب آن آب قابل شرب از حاشیه خلیج فارس و دریای عمان به ۱۷ استان فلات مرکزی کشور منتقل شود. حدود ۵۰ تاسیسات آب شیرین کن در طول سواحل دریای عمان و خلیج فارس احداث شده تا شهرها و روستاهای این منطقه از آب شیرین برخوردار شوند و ما باید همه راه‌های استحصال آب را تجربه کنیم.

باید کمترین صدمه را بر محیط زیست خلیج فارس وارد کنیم

ضیاالدین الماسی(مدیرکل دفتر آلودگی دریا سازمان حفاظت محیط زیست) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در مورد تاثیر آب شیرین‌کن‌ها بر شوری آب خلیج فارس گفت: تمامی آب شیرین کن‌ها  مطالعات ارزیابی‌های زیست‌محیطی دارند و در جلسات کارشناسی برای  اجرا، عدم اجرا و یا اجرای مشروط آن تصمیم‌گیری می‌شود. ما باید کمترین صدمه و فشار را بر محیط زیست وارد کنیم و در این زمینه به گونه‌ای  طراحی سیستم کنیم که متناسب با وضعیت خلیج فارس باشد و حداقل پیامدها را ایجاد کند.

وی در پاسخ به اینکه چه میزان از آب شیرین کن‌های جنوب کشور به صورت استاندارد و مطابق نظر سازمان حفاظت محیط زیست کار می‌کنند، اظهار کرد: به هر حال در هر زمینه‌ای متخلف وجود دارد و هیچ کاری 100 درصد کامل نیست، اما دفتر ارزیابی‌های زیست محیطی سازمان باید در این مورد اظهار نظر کند.

کویت آب مورد نیازش را از آب شیرین‌کن‌های خلیج‌فارس تامین می‌کند

وی با اشاره به آب شیرین کن‌های متعلق به کشورهای جنوب خلیج فارس افزود: این آب شیرین کن‌ها هم تعدادشان و هم حجم برداشت‌شان و احتمالا برگشت پسابشان نیز بیشتر از ایران است، زیرا اغلب کشورهای جنوب خلیج فارس مانند کویت آب مورد نیازشان را از این طریق تامین می‌کنند که نشان می‌دهد؛ نیازمند همکاری بیشتری در زمینه حفظ محیط زیست  وحفظ کیفیت آب با یکدیگر هستیم، هرچند که هر صدمه‌ای به این اکوسیستم وارد شود، برای این کشورها که وابستگی بیشتری به این آب دارند، پرهزینه‌تر خواهد بود.

مدیرکل دفتر آلودگی دریا سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه حساسیت ایران نسبت  به مسائل زیست محیطی بیش از دیگر کشورهای منطقه است، اظهار کرد: کنوانسیون‌های بین‌المللی برای همکاری کشورهای حاشیه خلیج فارس و عمان همچون کنوانسیون کویت (راپمی) متضمن رعایت مسائل زیست محیطی این کشورها است.

اثرات تغییراقلیم در شور شدن خلیج فارس

وی همچنین با اشاره به اثرات تغییراقلیم در شور شدن خلیج فارس گفت: از نظر من اثر تغییر اقلیم قوی‌تر از اثرات محلی آب شیرین کن‌ها بر روی شوری خلیج فارس است. البته این موضوع باید توسط متخصصان بررسی شود، اما به هر حال تغییر اقلیم با افزایش تبخیر در دریای نیمه بسته‌ای همچون خلیج فارس که گردش آب در آن چند سال به طول می‌انجامد، می‌تواند عامل مهمی در شوری آب باشد

بیش از نیمی از کل دستگاه‌های آب شیرین کن جهان در خلیج فارس فعال است. فعالیت روزانه این دستگاه‌ها باعث افزایش درجه حرارت آب و بالا رفتن میزان شوری آن شده است. ادامه این روند حیات آبزیان خلیج فارس را به خطر می‌اندازد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، هماهنگ کننده سازمان منطقه‌ای محیط زیست دریایی (راپمی) با علام این آمار افزود که سالانه هفت درصد نیز به ظرفیت این کارخانه‌ها اضافه می شود.

حسن محمدی که روز سه شنبه نهم دی ماه در «کارگاه تخصصی محیط زیست دریایی و نقش اصحاب رسانه در تنویر افکار عمومی» سخن می‌گفت، با اشاره به فعالیت آب‌شیرین‌کن‌ها در منطقه خلیج فارس گفت که این آبراهه به طور معمول دارای شوری بالاست و فعالیت این دستگاه‌ها نیز مدام به میزان شوری آن اضافه می‌کند.

تاثیرات منفی آب شیرین کن‌ها بر محیط زیست

شیرین سازی آب شور فرآیندی است که طی آن، املاح از آب شور دریا جدا می شود. این فرآیند امروزه به‌ویژه در مناطق خشک و نیمه خشک جهان، از جمله جنوب ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس، یکی از منابع عمده تامین آب است.

اما کارخانه های آب‌شیرین‌کن از راه‌های گوناگون موجب اثرات منفی زیست‌محیطی در مناطق نزدیک می‌شوند.

به طور کلی ایجاد آلودگی از نوع شوری (پساب شور)، تاثیر در بالابردن دمای آب ساحل، اشغال ساحل برای نصب تاسیسات کارخانه، اثرات منفی بر سفره‌های آب، آلودگی صوتی، نشت مواد نفتی از تاسیسات کارخانه به ساحل و آلودگی هوا، مهم‌ترین اثرات زیست‌محیطی کارخانه های آب‌شیرین‌کن هستند.

بالا آمدن آب خلیج فارس و خطرات ساحلی

هماهنگ‌کننده سازمان منطقه‌ای محیط زیست دریایی (راپمی) درباره بالا آمدن آب سطح دریاها نیز گفت: «پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد تا پایان قرن حاضر، ۵۶ درصد بحرین با بالا آمدن سطح آب خلیج فارس زیر آب غرق شود. این در حالی است که تعداد زیادی کنوانسیون های بین‌المللی برای مقابله با چالش‌های زیست محیطی در دنیا وجود دارد.

او همچنین وضعیت منابعی آبی در منطقه خلیج فارس و ایران را بحرانی دانست و گفت که آب در منطقه ایران که دارای اقلیم خشک و نیمه خشک است، یک کالای استراتژیک است؛ این در حالی است که آب‌های سطحی روز به روز کاهش می‌یابند و آب‌های زیرزمینی نیز در حال تمام شدن هستند.

هماهنگ‌کننده راپمی می‌گوید که سرانه نزولات جوی در امارات متحده ۴۹ متر مکعب است در حالی که برداشت آب از سفره های زیرزمینی در آنجا ۸۱۸ متر مکعب است و این به معنای توسعه بیابان است. همچنین سد سازی روی رودخانه‌ها نیز مزید بر علت است و به بیابانی شدن آنها می‌انجامد.

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid