محل تبلیغ شما
خشونت گفتاری موجب کاهش اعتماد جمعی می شود

تاریخ خبر: 1393/6/10

خشونت گفتاری موجب کاهش اعتماد جمعی می شود

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

یک آسیب شناس اجتماعی با اشاره به تأثیر منفی آسیب های اجتماعی در جامعه گفت: خشونت گفتاری موجب کاهش اعتماد جمعی می شود. 

هادی معتمد، آسیب شناس اجتماعی و جامعه شناس در گفت وگو با سرویس آسیب های اجتماعی خبرگزاری برنا با بیان این مطلب افزود: همه خشونت ها در ناکامی ریشه دارد، زمانی که جوان می بیند به آنچه که می خواهد نمی رسد خشونت بروز می کند. 

وی اضافه کرد: این خشونت ها به صورت کلامی، رفتاری، خشونت در نوشتن و دیگر انواع خشونت خود را نشان می دهد. 

معتمد با بیان اینکه آسیب های اجتماعی موجب کاهش اعتماد جمعی می شود، تصریح کرد: خشونت نیز مانند آسیب های اجتماعی دیگر موجب واگرایی در جامعه می شود و روح جمعی را از بین می برد. 

وی با اشاره به سخت بودن امر پرورش در نهاد آموزش و پرورش گفت: پرورش و آموزش مهارت زندگی به دانش آموزان هم هزینه بالایی دارد و هم مشکل است و همچنین مربی و معلمی که بتواند در این زمینه فعالیت کند، نداریم. 

وی با بیان اینکه پرورش در سیستم آموزشی ما تعریف نشده است، تصریح کرد: در کشور ما به دنبال کار راحت تر هستند، پس تنها به آموزش و مشق و درس دانش آموزان توجه می شود و پرورش به عنوان صورت مسئله پاک می شود. 

وی علت گرایش نوجوانان به خشونت های گفتاری را عقب نماندن از قافله همسالان دانست و اظهار کرد: این امر به فرهنگی در میان نوجوانان ما تبدیل شده است و برای اینکه در ارتباطات جمعی و از جمع عقب نمانند به اینگونه رفتارها رو می آورند.

وی با بیان این مطلب که تنها یک یا چند نهاد مسئول فرهنگ سازی برای حل این معضل نیست تاکید کرد: همه آدم ها در هر کجایی که هستند مسئول اند تا همگرایی را در جامعه به وجود آورند. این امر نیازمند متولی برای برنامه ریزی ست که نهادهایی چون بهزیستی و شهرداری می توانند در این امر مؤثر باشند. 

این آسیب شناس اجتماعی و جامعه شناس در پایان افزود: آسیب های اجتماعی هرگز از بین نمی رود، چرا که هر جا انسانی باشد آسیب هم وجود خواهد داشت  اما ما می تـوانیم با آموزش راهکارهای درست این آسیب هارا مدیریت کنیم و به سمت کنترل ببریم.

 

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid