محل تبلیغ شما
ازدواج های زودهنگام دختران

تاریخ خبر: 1395/4/7

ازدواج های زودهنگام دختران

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

اندر حکایت ازدواج های زودهنگام دختران در ایران

ازدواج، ‌در سال‌های اخیر‌ در كشور، با فراز و نشیب‌های زیادی مواجه است. از سویی ازدواج جوانانی که در شهرهای بزرگ و توسعه یافته از مرز سی سال میگذرد و از سوی دیگر ازدواج کودکان و نوجوانی که به تازگی به سن بلوغ رسیده اند ولی به لحاظ عاطفی و فکری هنوز رشد کاملی نیافته اند هر دو بیانگر مسائل کشور در زمینه ازدواج هستند. قانون معتقد است دختران و پسران در سنین ۱۳ سال برای دختران و ۱۵ سال برای پسران به بلوغ كامل جسمی، ‌روحی، فكری و اجتماعی می‌رسند و آمادگی تشكیل خانواده را دارند.

با توجه به آمار رو به افزایش ازدواج در سنین زیر هجده سالگی در ایران مجموعه حاضر در پی پاسخ به این سوال است که آیا سن قانونی ازدواج در ایران عزیزمان برای شروع زندگی جوانان سن مناسبی است؟ و آیا جوان امروز در سنین یاد شده قادر به مدیریت یک زندگی با تمام ابعاد امروزیش است و از عهده تربیت نسل بعد از خودش به خوبی برمیاید؟ آمار رسمی سازمان ثبت احوال کشور در سالهای اخیر نشان میدهد که سالانه حدودا چهل هزار نفر زیر سن هجده سالگی ازدواج می کنند.

مجموعه عکسهای حاضر نمایانگر ازدواج زیر 18 سال در استان گلستان است که تعداد زیادی از دختران بنا به عرف منطقه ای و رسومات محلی که در آن زندگی میکنند زودتر از 18 سالگی ازدواج می کنند و تشکیل خانواده میدهند. استان گلستان در شمال شرقی ایران واقع شده است، در استان گلستان اقوام مختلف نظیر فارس، ترک، ترکمن، سیستانی، بلوچ، قزاق، زندگی میکنند. زبانهای رایج در این استان عبارتند از ترکمنی، فارسی، مازندرانی و بلوچی. اکثریت جمعیت این استان را ترکمن ها تشکیل میدهند. فارسی زبانها در مرکز استان سکونت دارند. مازندرانیها در روستاهای نیمه غربی استان و ترکمن زبانان در بخش شرقی، مرکزی و شمالی استان و همچنین در گرگان (مرکز استان) سکونت دارند.

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
بی قانون   undefined 1397/2/31 18:24:25

طنز
بی‌اجازه‌ پدر و مادرم و بزرگ‌ترا، بله!
هفته گذشته طرحی در مجلس به راي گذاشته شد كه مطابق اون توي شرایطی دختران لازم نيست واسه ازدواج با آقايي از بابايي اجازه بگیرن.
البته به نظر من اونايي كه تنها مانع ازدواجشون اجازه پدره، خيلي لاكچري تشريف دارن. چون امروز دغدغه اصلي جوانان در درجه اول پيدا شدن طرف و در درجه دوم پوله. در هر حال توضیحات تکمیلی رو درباره این طرح بهتون میگيم، به حرف سایر رسانه‌ها هم توجه نکنید، حقیقت اینجاست:

شرط اول: سن ۲۸ سال به شرط احراز رشد از سوی مرجع قضایی

براي شرط اول سه جور شرایط احراز داریم: سن جسمی، سن عقلی، سن دستپختی

الف) جسمی: قد حداقل ۱۵۰ و وزن بین ۴۵ تا ۹۰. اگه وزنتون بالای نوده شما نه تنها هیچ‌وقت به اجازه پدر نیازی نداشتید بلکه به اجازه همسر آیندتون هم نیازی ندارید، قشنگ دستش‌رو بگیرید ببرید محضر بگید امضا کنه، اگه مخالفت کرد، دستش‌رو بشکنید،‌ اگه بازم مقاومت كرد، جفت پاهاش‌رو قلم کنید، بنده هم به شخصه خیلی مخلصم آبجی.

ب) عقلی: فهم و شعورتون بايد در حدي باشه كه بدونید چه وقت با تشت شیر کولاک کنید، چه وقت از کانال خانم‌های قری برای مقاصد خاص کمک بگیرید و اينكه هيچ‌وقت «هرچي آقامون بگه» و «بله سرورم» از دهنتون نيفته. رعايت اين موارد نشون دهنده‌ پختگی و احراز سلامت عقلی شماست. تعریف و تمجید مداوم از قوم شووَر نیز امتياز شما رو در این مرحله بالاتر میبره.

ج) دستپختی: سرخ کردن سبزی قورمه‌سبزی، جا افتادن فسنجون، دون دون شدن و قد كشيدن برنج، كتلت به شكل قلب، آبدار شدن جوجه‌کباب، تهیه انواع ژله چند رنگ و ترکیبی با آلوئه ورا، انواع فینگرفود و همچنین سفره‌آرایی با آناناس و هندونه شرایط شما رو برای رضایت شوشو و عدم نیاز به اذن ددي تامین میکنه. خدايي نكرده اگه برنجتون شفته ميشه يا اعتقاد داريد سوپ غذاست، 100 سالتون هم باشه احراز صلاحيت نميشيد، اصرار نكنيد.

شرط دوم: دارای حداقل مدرک کارشناسی ارشد

این بخش یه تبصره خيلي مهم داره: شرط معدل. شما دختر خانمی رو در نظر بگیرید که دانشگاه خوب دولتی درس خونده، معدل بالا، بدون مشروطی، اَسیستنت استاد هم بوده، سه بار هم کاپ اخلاق گرفته، همیشه هم با مریم رفته با مریم اومده. واقعا این آدم كلا صلاحیت ازدواج داره؟ اونم بدون اذن بزرگ‌تر؟ شرط احراز رو دخترهايي پاس ميكنن که هدف اول و آخرشون از رفتن به دانشگاه یافتن نیمه گمشده‌شونه. اينا اساسا وقت درس خوندن ندارن. واسه همین معدل بالای ۱۳ اصلا احراز نمیشه.

شرط سوم: دارای پنج سال سابقه کار و بیمه بازنشستگی

ببینید روی این عدد پنج، ‌كلي كارشناسي شده است. يعني سر چهار سال و 365 روز يه هاله نوري از ساختمون بيمه تامين اجتماعي به سمتتون مياد و شما رو در بر ميگيره. ناگهان در كسري از ثانيه و طي يك استحاله باورنكردني، بینش عميقي نسبت به ازدواج و انتخاب همسر آينده‌تون پيدا مي‌كنيد. سعي كنيد تو اين پنج سال سر خودتون رو گرم كنيد و مثل زندانی‌ها که رو دیوار سلول روزها رو علامت میزنن، سرِ کارتون روي دیوار یا روی میز يا روي مانيتورتون علامت بزنید تا پنج سال تموم شه. سپس فریاد شادی و سرود آزادی و يار دبستاني من سر بديد.

با آرزوی خوشبختی برای شما زوج گرامی