محل تبلیغ شما
تیرخلاص مافیای آب به محیط زیست

تاریخ خبر: 1395/4/5

تیرخلاص مافیای آب به محیط زیست

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

 طرح انتقال آب به فلات مرکزی ایران عملیاتی شد

تیر خلاص مافیای آب به محیط زیست رنجور وطن

اسماعیل کهرم گفت: انتقال آب از درياي خزر و يا خليج فارس، طرحي امكان پذير است اما سؤال اينجاست اين اقدام قرار است به چه قيمتي انجام شود. به قيمت شور شدن آب اين درياها. از طرفي، اين طرح، هزينه‌هاي زيادي را دربرخواهد داشت، درصورتي كه اين آب براي كشاورزي و حتي شرب قابل استفاده نيست. وي در ادامه با اشاره به اين نكته كه سیزده در هزار شوري آب دريا است درحالي كه آب مورد استفاده انسان ها نيم درصد شوري دارد، افزود: به طوركلي اننقال آب از دريا آخرين تير تركش و راه حل است؛ يعني راه‌هاي ديگري مانند بازيافت آب هاي فاضلاب، بهبود سيتسم هاي آب رساني كشاورزي  را بايد امتحان کرد، و اگر اين راه ها پاسخگو نبود و با مانع رو به رو شد، همانطور كه مطرح شد به عنوان آخرين راه می توان به سراغ انتقال آب از دريا رفت. اگر طرح انتقال آب از دريای خزر و خلیج فارس كليد بخورد چه تضميني وجود دارد كه اين طرح به ثمر برسد و يا از لحاظ اقتصادي به صرفه باشد؟

 انتقال آب از درياي خزر به سمنان و از خليج فارس به كرمان و يزد پروژه‌ي بحث انگيزي شده است كه هنوز در پیچ و خم اجرا به سر می برد.

به گزارش انتخاب خبر، مدتي است كه موضوع انتقال آب درياي خزر به سمنان و آب خليج فارس به كرمان و يزد ماجراهايي بحث انگيزي را به راه انداخته است. برخي از كارشناسان معتقد هستند با اين اقدام، مشكل كم آبي اين استان‌ها برطرف مي‌شود اما در نقطه مقابل، برخي از كارشناسان بر اين باورند با اين عمل نه تنها مشكلي از كمبود آب اين استان‌ها رفع نمي‌شود بلكه با انتقال آب، مسئولان دست به تخريب محيط زيست درياي خزر و خليج فارس می زنند.

دکتر اسماعيل كهرم، مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در امور محیط طبیعی كه يكي از منتقدان اين طرح است در گفت وگويي با انتخاب خبر در اين باره مي گويد: انتقال آب از درياي خزر و يا خليج فارس، طرحي امكان پذير است اما سؤال اينجاست اين اقدام قرار است به چه قيمتي انجام شود. به قيمت شور شدن آب اين درياها. از طرفي، اين طرح، هزينه‌هاي زيادي را دربرخواهد داشت، درصورتي كه اين آب براي كشاورزي و حتي شرب قابل استفاده نيست.

وي در ادامه با اشاره به اين نكته كه سیزده در هزار شوري آب دريا است درحالي كه آب مورد استفاده انسان ها نيم درصد شوري دارد، افزود: به طوركلي اننقال آب از دريا آخرين تير تركش و راه حل است؛ يعني راه‌هاي ديگري مانند بازيافت آب هاي فاضلاب، بهبود سيتسم هاي آب رساني كشاورزي  را بايد امتحان کرد، و اگر اين راه ها پاسخگو نبود و با مانع رو به رو شد، همانطور كه مطرح شد به عنوان آخرين راه می توان به سراغ انتقال آب از دريا رفت.

این کارشناس محیط زیست خاطرنشان کرد: متأسفانه در ظرف 20 سال گذشته دستگاه‌هاي آب شيرين‌كن كشورهايي مثل امارات باعث شده اند كه ميزان شوري آب خليج فارس يك و نيم برابر افزايش پيدا كند. حال فرض کنید اگر جمهوری اسلامی ایران نيز به اين شوري اضافه کند چه اتفاقات ناگواري براي محيط دريا رخ مي‌دهد. درياي مازندارن هم به اين صورت است؛ به عبارتی، دریای خزر يك سيستم بسته مثل خليج فارس دارد. البته اين كه ایران دستگاه آب شيرين كن احداث کند به اين معنی نيست كه اين دستگاه‌ها نمك را از بين مي‌برد بلكه نمك را از آب جدا مي ‌كند و اين نمك را به دريا باز مي گرداند.

کهرم ادامه داد: نكته ديگري كه بايد به آن توجه داشت اين است كه درياي خزر و خليج فارس، مشاع است و منافع آن عاید سایر كشورها نيز می شود، پس به این دلیل ایران حق ندارد اقدامی انجام دهد كه به زیان آن کشورها نيز تمام شود.

مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در امور محیط طبیعی اضافه کرد: اما نكته مهم ديگري كه در اين ميان وجود دارد اين است كه باید مشخص شود ایران آب خزر و خلیج فارس را با چه هدفی قصد دارد انتقال دهد؟ اگر اين اقدام براي تأمين آب شرب است ایران می تواند چنین عملی را انجام دهد، اما اگر اين آب بنا است به مصارف كشاورزي برسد در اينصورت بايد گفت هيچكدام از استان‌هاي سمنان، كرمان و يا يزد شرايط مساعد آب و هوايي و حتي خاكي براي كشاورزي را ندارند.

وی در پایان تأکید کرد: يزد هميشه يك استان كم آب بوده است، اما يزدي‌ها با استفاده از قدرت تعقل و تفکر، قنات ها را ایجاد کرده اند و دركنار اين قنات ها آسياب دوسنگ را اختراع كردند؛ بنابراين بخش زيادي از اقداماتی كه قرار است براي مبارزه با كم آبي صورت گيرد باز می گردد به نبوغ و تفكر انسان ها؛ اين درحالي است كه اگر طرح انتقال آب از دريای خزر و خلیج فارس كليد بخورد چه تضميني وجود دارد كه اين طرح به ثمر برسد و يا از لحاظ اقتصادي به صرفه باشد؟

و اما براساس اطلاعات خبرنگار سایت «انتخاب خبر»، طرح انتقال آب از دریای خزر و خلیج فارس به استان هایی مانند: سمنان، یزد و کرمان نهایی گردیده و عملیات اجرایی آن آغاز شده است. منابع خبری آگاه به خبرنگار ما گفته اند علی رغم اینکه اجرای طرح مزبور از سوی محافل علمی توسعه پایدار کشورمان اشتباه محض عنوان شده و اجرای آن را تیر خلاصی بر پیکر رنجور محیط زیست وطن می دانند، بولدوزر تخریب محیط زیست ایران همچنان با قدرت به مسیر خود ادامه می دهد و سر توقف ندارد.

به نظر می رسد اجرای شتابان طرح انتقال آب از دو حوضه آبی خزر و خلیج فارس به فلات مرکزی ایران با اهداف سیاسی عجین شده است. در این میان نیز مافیای آب به قصد گسترش صنایع ناسازگار با زیست‌بوم مانند‌‌‌‌‌ صنایع فولاد‌‌‌‌‌ و بسیاری از صنایع آب بر دیگر در یزد‌‌، کرمان و  فلات مرکزی ایران مشغول سوداگری روی اقتصاد آب است.

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
علی رضا   1395/5/18 19:39:14

سازه های آبی کهن
وجود قنات دو طبقه در اصفهان/ وقتی نیاز بشر به خلاقیت ختم می شود
قنات یکی از نمونه های بارز جلوه فرهنگ و هنر در معماری اصیل ایرانی است که وجود قنات های منحصر به فرد در اصفهان نمونه ای از خلاقیت و معماری کهن مردمان این سرزمین است.
خبرگزاری مهر ، گروه استان ها - فاطمه کازرونی: گوشه گوشه این خاک هنرپرور به دست‌آفریده‌های هنرمندانی مزین است که در هنگام هنرآفرینی در ذهن روشن و تیزبین خود تلفیقی از روح آسمانی بشریت را با نیازهای مادی مدنظر داشته و بر این اساس شاید کمتر ساخته دست بشری در این دیار کهن تنها جنبه تزئینی داشته است.

این مسئله تنها به مصنوعات بشری مانند کاسه، بشقاب و گلدان‌های مینا،خاتم و فیروزه‌کوب، سفره‌های قلمکار، قاب‌های منبت‌کاری، کیف‌ و کفش چرم و غیره ختم نمی‌شود بلکه شاخص‌ترین نمونه هنر کاربردی دستان ایرانی در معماری بناها نمود پیدا می‌کند؛ جایی که حتی فرهنگ و فلسفه نهفته در ساخت هر پی و آجر یک قنات نیز شگفت‌انگیز می‌شود.

قنات‌ها از دوره هخامنشی و بیشتر در مکان‌های فاقد رودخانه و چشمه‌ توسط ایرانیان ساخته شده است و با خلق این شیوه استحصال آب با دانش سنتی، زندگی در این مناطق امکان‌پذیر شده است.

گرچه در کشورهای عربی مانند عمان و کشورهای آفریقایی و حوزه فرهنگ ایرانی تا نخجوان و آذربایجان هم قنات وجود دارد اما قنات در تمام کشورهای دنیا از این جهت که ایرانیان پایه‌گذار آن بوده‌اند، اهمیت دارد.

روش ساخت قنات‌های ایرانی به عنوان یک تکنیک‌ مهم در ساخت آبراهه آبی حیرت جهانیان را برانگیخته است و بر این اساس چندی پیش در اجلاس یونسکو مجموعه قنات‌های ایرانی شامل ۱۱ قنات به ثبت جهانی رسید که از این تعداد سه قنات مون در اردستان، وزوان در اردستان و مزدآباد میمه در استان اصفهان واقع شده‌اند.

هر کدام از این قنات‌ها دارای ویژگی‌های شاخص و خاصی هستند که شاید هر یک با دیگری متفاوت است و با معماری بی‌نظیر خود باز هم فرهنگ و هنر اصیل ایرانی را در چشم جهانیان به تصویر می‌کشد.

در این ارتباط فریدون الله‌یاری مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه در هر گوشه کشور ایران فرهنگ و تمدن ایرانی به شکلی خاص نمود یافته است، اظهار داشت: با توجه به اهمیت ثبت میراث‌های تاریخی کشور در فهرست یونسکو و امکان تنها ثبت یک اثر در طول یک سال ثبت مجموعه‌های تاریخی مورد توجه قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه ثبت مجموعه قنات‌های تاریخی ایران به عنوان سومین مجموعه پس از ثبت سلسله باغ‌های ایرانی و سلسله کلیساهای کشور سال گذشته در دستور کار میراث فرهنگی قرار گرفت، افزود: ارزیابان یونسکو در تابستان سال گذشته از مجموعه قنات‌های کشور بازدید کردند و بر این اساس تهیه پرونده و اقدامات ایجاد زیرساخت برای این قنات‌ها در دستور کار میراث فرهنگی قرار گرفت.

قنات‌ها بخش مهمی از میراث فرهنگی ملموس هستند

مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان با بیان اینکه سه قنات اصفهان در زمره ۱۱ قنات ثبت شده در یونسکو قرار گرفتند به اهمیت این قناتها اشاره نمود و بیان داشت: در وهله نخست خود قنات از نظر میراث بشری دارای ارزش خاصی است و بخش مهمی از میراث فرهنگی ملموس محسوب می‌شود.

وی افزود: قنات‌ها حاصل دستاوردهای بشری است که از خلاقیت و ابتکار انسان سرچشمه گرفته است، در واقع قنات هم یک سازه است و هم مکتب.

الله‌یاری تاکید کرد: قنات تنها یک معبر و یا نظامی برای آبیاری نیست بلکه زاییده فرهنگ و اصول و نمادی از استعداد معماری ایرانی است.

وی بیان داشت: کشور ایران مبدع و مبتکر حفر قنات محسوب می‌شود و بر این اساس به نظر می‌رسد باید سالها پیش درباره ثبت قنات‌های ایران اقدام می‌شد.مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان با بیان اینکه هر کدام از سه قنات ثبت شده اصفهان دارای ویژگی‌های خاصی است، ابراز داشت: به طور مثال قنات مون دوطبقه است به شکلی که در هرکدام از طبقات آن آب بدون ارتباط و اتصال با هم آب جریان دارد و هیچ آبی از یک طبقه به دیگری نفوذ نمی‌کند که الگویی برای سد سازی است.

وی اضافه کرد: امیدواریم به زودی با ایجاد زیرساخت‌های گردشگری مناسب در شهرستان‌های اردستان، میمه و بازدیدکنندگان بتوانند راحت تر از این سه قنات بازدید کنند.

ویژگی‌ سه قنات اصفهان، ثبت شده در یونسکو:

قنات دوطبقه مون – اردستان: در هرکدام از طبقات این قنات تاریخی ۸۰۰ ساله که تنها نمونه قنات دوطبقه جهان محسوب می‌شود آبی مستقل جریان دارد به گونه‌ای که آب هیچ‌یک به دیگری نفوذ نمی‌کند.

مون از دو کانال موازی که بر روی هم قرار گرفته و چاه‌های عمودی مشترک، تشکیل شده است.

قنات مون ۳٫۵ تا ۴ کیلومتر طول دارد و مقدار آب دهی آن ۶۰ لیتر در ثانیه است و آب آشامیدنی حدود ۲۰۰ نفر از اهالی محله مون اردستان را تأمین می‌کند.

بانی قنات مون؛ کاوه آهنگر یا مقنی یزدی؟

آنچه از منابع مکتوب مشخص است این است که این قنات پیش از اسلام و به خصوص دوران کیانیان و اشکانیان و ساسانیان احداث شده است.

نکته جالب اینکه برخی منابع بانی این قنات را را کاوه آهنگر دانسته‌اند و به قولی دیگر بانی آن را مقنی یزدی می‌دانند که طی دو مرحله آن را ساخته است.

قنات وزوان: قنات بزرگ و تاریخی وَزوان در شهری با همین نام واقع شده و پیش از ثبت جهانی آن در تاریخ ۲۸ دی ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۲۹۶۲ به ثبت رسیده است.

یک نکته جالب درباره این قنات به نحوه جوشش آب بر می‌گردد: در واقع در نقطه‌ای از بالای بند قنات دو شکاف زیرزمینی یا تنور آبی وجود دارد که آبی که به مدت ۱۲۰ روز (از دهم آذر تا دهم فروردین سال بعد) در پشت سد ذخیره شده را به مخازن بزرگی که در زیرزمین وجود دارد هدایت می‌کند؛ سپس پس از گشایش دریچه‌های تعبیه شده در سد به تدریج آب ذخیره شده به صورت خودجوش و با کمک نیروی ثقل زمین، به چرخ مصرف باز می‌گردد.طول قنات وزوان یک هزار و ۸۰۰ متر و عمق مادر چاه آن ۱۸ متر و دارای ۶۴ حلقه چاه‌ است.

قنات وزوان که ساخت آن به قبل از اسلام و زمان ساسانیان (به گفته اهالی ۳ هزار سال پیش) برمی‌گردد در دو کیلومتری شمال شهر وزوان احداث شده و مادر چاه آن در جنوب شهر میمه در استان اصفهان قرار دارد و تنها قنات در تمام منطقه اصفهان است که بدین طریق آب زیرزمینی را ذخیره می‌کند.

همچنین قنات بزرگ و تاریخی وزوان دارای سد زیرزمینی بوده و قادر به ذخیره آب در فصولی است که کشاورزان نیاز به آب ندارند.

قنات مزدآباد – میمه: این قنات اعجاب انگیز جهانی نیز پیش از ثبت جهانی شد در تاریخ ۲۰ اسفند ۱۳۸۵ با شمارهٔ ثبت ۱۸۰۹۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده بود.

قنات مزدآباد میمه با ۱۸ کیلومتر طول، یکی از طولانی‌ترین قنات‌های منطقه و با دبی ۱۱۰ لیتر در ثانیه از پر آب‌ترین قنات‌هاست.

ازسویی کیفیت آب این قنات نیز جالب است و آب سرد و گرم در این قنات وجود دارد.

تأسیسات سد مانندی که در این قنات به کار رفته است تا آب را ذخیره کند و این موضوع وجه تمایز دیگر این قنات است.