محل تبلیغ شما
آمار نوزادان فروخته شده درشکم

تاریخ خبر: 1395/4/5

آمار نوزادان فروخته شده درشکم

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

مولاوردی :

آمار نوزادان فروخته شده در شکم مادر زیاد است

"فقر" زنان را مجبور به فروش کودکان خود می‌کند

 

شهیندخت مولاوردی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره فروش نوزادان توسط مادران با بیان اینکه امروز شاهد فروش نوزادان در شکم مادر و پیش از تولد هستیم، اظهار کرد: آماری از تعداد این نوزادان نداریم، اما آنقدر تعداد آن زیاد بوده که تبدیل به یک خبر شده است.

 معاونت زنان و امور خانواده با تاکید براینکه پدیده فروش کودکان تک عاملی نبوده و مجموعه‌ای از عوامل زنجیروار در کنار هم قرار می‌گیرند تا یک زن ناچار به فروش فرزندش شود، خاطرنشان کرد: فقر اقتصادی، فقر فرهنگی، اعتیاد، کارتن‌خوابی و ازدواج کودکان از جمله عواملی هستند که می‌تواند؛ باعث سوق دادن زنان به سمت فروش کودکان خود شود.

وی تصریح کرد: اگر بخواهیم پدیده فروش کودکان ادامه پیدا نکند، باید به مجموع این عوامل توجه کرده و آن را حل کنیم.

مولاوردی درباره اقدامات معاونت زنان و امور خانواده در خصوص ازدواج کودکان زیر18سال گفت: از وزیر دادگستری خواستیم؛ گزارشی را در این خصوص به ما ارائه دهد که وزارت دادگستری نیز کار را به مرجع ملی حقوق کودک واگذار کرده است.

وی ادامه داد: منتظر این گزارش هستیم که براساس آن موضوع ازدواج کودکان را مورد بررسی قرار داده و مشخص شود؛ در این حوزه چه اتفاقاتی افتاده است.

ذبح کرامت انسانی با خریدوفروش نوزادان/ فقر اقتصادی متهم ردیف اول

درحالی آمارهای غیر رسمی و گزارشات مردمی خبر از بازار داغ خرید و فروش نوازدان می‌دهد که مطابق با آمار رسمی بهزیستی اصفهان در سال ۹۴ تنها ۶۰ کودک به ۱۶۰۰ زوج نابارور واگذار شده است.

 یکی به رنگ چشم‌هایش قیمت می‌دهد و دیگری مطابق با سفیدی پوستش کمی نرخ را بالاتر می‌برد و جلوتر که می‌رویم مشتری بعدی متناسب با نزدیکی وضعیت ظاهری‌اش به سلایق شخصی‌ خود برایش نرخ تعیین می‌کنند و عده‌ای هم بدون توجه به ظاهرش و تنها برای رسیدن به مقاصد شومشان که حمل مواد مخدر، اشیاءعتیقه و .... را شامل می‌شود بر روی آن قیمت می‌گذارند و اینجاست که مادر و پدران با دیدن پول بیشتر با توجه به سختی‌های معیشتی که کشیده‌اند راضی به فروش فرزندشان می‌شوند.

و در این میان گزارش‌های مردمی نیز در خصوص خرید و فروش نوزادان نمکی بر زخم زیرپوستی شهر اصفهان است که برخی از نگاه‌های متمدنانه به این شهر منجر شده است تا بر روی آسیب‌های موجود سرپوش گذاشته و زمانی آن را باور کنیم که به زخمی چرکین و غده‌ای سرطانی تبدیل شده است.

در این میان سعید صادقی، مدیرکل بهزیستی استان اصفهان که معتقد است نمی‌توان آسیب‌های اجتماعی را ریشه کن کرد بهخبرنگار مهر می‌گوید: اما باید توجه داشته باشیم که در استان اصفهان به دلیل همکاری‌های بین بخشی اقداماتی صورت گرفته که توانسته‌ایم به اندازه قابل توجهی آسیب‌های اجتماعی حاکم بر جامعه کاهش دهیم.

آسیب‌های اجتماعی غیر قابل انکار است

وی همچنین آسیب‌های اجتماعی را غیر قابل انکار می‌داند و در این باره می‌گوید: ما در اصفهان آسیب‌های مختلفی را داریم و باید باور داشته باشیم که آسیب‌های اجتماعی هر روز و در کمترین زمان ممکن تغییر شکل می‌دهند.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان که معتقد است مسئولان امور اجتماعی باید چندگام جلوتر از آسیب‌های اجتماعی گام بردارند، ادامه می‌دهد: در این زمینه باید توجه داشته باشیم که انجام پژوهش‌های دقیق در حوزه آسیب‌های اجتماعی باید انجام شود تا بتوان از آسیب‌های احتمالی که ممکن است جامعه را تهدید کند شناسایی کنیم.

وی رصد الگوهای آسیب‌های اجتماعی بر اساس مطالعات دقیق علمی را ضروری عنوان می‌کند و می‌افزاید: باید توجه داشته باشیم که الگوی مصرف انسان‌ها حتی در حوزه اوقات فراغت نیز تغییر یافته و از این رو باید با آموزش، آگاه‌سازی و مشارکت دادن شهروندان در برنامه‌های فرهنگی مختلف آسیب‌های اجتماعی را کاهش دهیم.

تنها ۶۰ کودک به ۱۶۰۰ متقاضی واگذار شد

صادقی در ادامه از افزایش نیاز به فرزند خواندگی با توجه به افزایش ناباروری زوج‌های جوان در کشور و به ویژه در استان اصفهان خبر می‌دهد و می‌گوید: باید توجه داشته باشیم که در حال حاضر یک هزار و ۶۰۰ زوج اصفهانی در صف دریافت نوزاد هستند و این در حالی است که در سال ۹۴ تنها موفق به واگذاری ۶۰ کودک به این تعداد متقاضی شدیم که ۱۰ مورد از این کودکان نیز به صورت امین موقت بوده است.

وی ادامه می‌دهد: در سال جاری نیز تاکنون نسبت به واگذاری تنها ۱۵ کودک به متقاضیان در سطح استان موفق شده‌ایم.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان سبقت گرفتن تقاضا از عرضه کودکان در بهزیستی را به گونه‌ای غیر منطقی می‌خواند و ادامه می‌دهد: از این رو باید توجه داشته باشیم که در زمانی‌که عرضه از تقاضا کمتر می‌شود متقاضیان به دنبال راهکارهای دیگری برای برآورده کردن نیاز خود هستند که همین امر آسیب‌های اجتماعی را دامن می‌زند.

مصادیق و شواهد موجود بیانگر خرید و فروش کودکان در اصفهان است

وی با اشاره به اینکه مصادیق و شواهد موجود بیانگر خرید و فروش کودکان در اصفهان است، اضافه می‌کند: وجود کودکان پنج الی شش ساله بدون شناسنامه بیانگر وجود اینگونه آسیب‌های اجتماعی است.

صادقی تصریح می‌کند: روزانه تعداد زیادی از پرونده‌های خرید و فروش نوزادان در مراکز دادگستری استان اصفهان بازگشایی می‌شود.

وی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص قیمت خرید و فروش نوزادان در اصفهان به شنیده‌هایش استناد می‌کند و می‌گوید: شنیده‌های ما حاکی از این است که در حال حاضر هر نوزاد در بازار خرید و فروش در اصفهان بین ۱۴ تا ۲۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان در ادامه به عواقب خرید و فوش نوزادان نیز اشاره می‌کند و می‌افزاید: باید توجه داشته باشیم که مادری که فرزند خود را می‌فروشد ممکن است هر لحظه هوای فرزندش را در سربپروراند و برای بازپس گرفتن فرزندش اقدام کند و این در حالی است که این کودک سال‌ها با خانواده‌ای اخت گرفته و جدا کردن او از خانواده‌ای که می‌شناسد برای وی آسیب‌زاست.

وی همچنین از فعالیت ۴۰ خانه کودک و نوجوان در استان اصفهان خبر می‌دهد و می‌گوید: در این خانه‌ها حدود ۵۰۰ کودک بد سرپرست و بی سرپرست نگهداری می‌شوند که توسط احکام قضایی به این خانه‌ها آورده شده‌اند.

صادقی با بیان اینکه بسیاری از کودکان موجود در خانه‌ای کودک بهزیستی استان اصفهان بدسرپرست و یا بی هویت هستند، اضافه می‌کند: باید توجه داشته باشیم که برای واگذاری این کودکان به متقاضیان نیازمند تعیین تکلیف آنها از سوی دستگاه‌های قضایی هستیم.

شعبه خاص فرزندخواندگی در اصفهان راه‌اندازی شد

وی در ادامه از همکاری خوب دستگاه قضایی استان برای ساماندهی کودکان بد سرپرست و یا بی سرپرست در استان اصفهان خبر می‌دهد و اضافه می‌کند: ازاین رو باید توجه داشته باشیم که در حال حاضر در دادگستری اصفهان شعبه‌ خاص فرزندخواندگی راه‌اندازی شده و به مشکلات این کودکان رسیدگی می‌کند.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان در خصوص میزان فضای در دسترس بهزیستی استان اصفهان برای نگهداری کودکان بی سرپرست نیز می‌افزاید: باید توجه داشته باشیم که بهزیستی در خصوص نگهداری کودکان بی سرپرست و بد سرپرست کمبود جا ندارد و در حال حاضر نیز ۱۵ درصد از ظرفیت مراکز بهزیستی خالی است.

فقر فرهنگی و اقتصادی ریشه خرید و فروش نوزادان

اما کوروش محمدی، رئیس انجمن آسیب‌شناسی اجتماعی ایران نیز که معتقد است خرید و فروش نوزادان ریشه در فقر اقتصادی و فرهنگی دارد، به خبرنگار مهر می‌گوید: در حال حاضر خرید و فروش نوزادان به صورت مستقیم هنوز شایع نشده است اما طی سال‌های اخیر پدیده رحم اجاره‌ای در اصفهان معضلات فراوانی را ایجاد کرده است.

وی که معتقد است ایران کشور فقیری نیست و تنها در مدیریت جامعه فقیر هستیم، اضافه می‌کند: باید توجه داشته باشیم که مدیریت غلط در جامعه باعث شده است که طبقات اشرافی در جامعه شکل‌ بگیرد و این در حالی است که از سوی دیگر مردمانی را می‌بینیم که برای دریافت یارانه لحظه شماری می‌کنند.

رئیس انجمن آسیب‌شناسی اجتماعی ایران دین گریزی را از دلایل فقر در جامعه می‌داند و ادامه می‌دهد: باید توجه داشته باشیم که هنگامی که مشکلات اقتصادی و فشارهای معیشتی باشد جامعه از مرز اخلاق گذشته و نسبت به فروش نوزاد خود نیز اقدام می‌کند که این امر بیانگر فقر جدی فرهنگی است.

بروکراسی‌های اداری، تقاضای خرید و فروش بچه در بازار را تشدید می‌کند

وی که معتقد است اگر خانواده‌ها تقاضایی برای خرید نوزاد نداشته باشند تولیدی هم صورت نمی‌پذیرد، ادامه می‌دهد: باید توجه داشته باشیم که قوانین دست و پاگیر واگذاری نوزادان به خانواده‌های بدون فرزند و زوج‌های نابارور آنها را بر آن داشته که به جای رفتن به سراغ گرم‌خانه‌ها و مراکز پرورش کودکان در توافقی غیر رسمی نوزادان خود را از طریق خرید در بازار آزاد به دست آوردند.

محمدی نظام خدمات اجتماعی در کشور را ناقص می‌داند و می‌افزاید: خدمات اجتماعی در کشور باید پوشش دهنده نیاز همه شهروندان باشند به گونه‌ای که خانواده دنبال فرزند خوانده امکانات و تسهیلات قابل دسترسی داشته باشند.

وی متولی اصلی ساماندهی وضعیت نوزادان بی سرپرست و بد سرپرست و همچنین متولی نحوه واگذاری نوزادان به متقاضیان فرزند را سازمان بهزیستی عنوان می‌کند و در این راستا معتقد است: نهادهای حمایتی همچون کمیته امداد امام (ره) و بنیاد ۱۵ خرداد و ارگان‌های آموزشی و فرهنگسازی همچون حوزه‌های علمیه، آموزش و پرورش و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید در این زمینه برنامه‌ریزی لازم را داشته باشند.

رئیس انجمن آسیب‌شناسی اجتماعی ایران  فاصله طبقاتی و عدم مساوات در جامعه را ناشی از سوء مدیریت در کشور می‌داند و می‌گوید: در چنین شرایطی که فاصله درآمد یک کارمند دولت و یک کارگر تامین اجتماعی حدود پنج میلیون تومان است که این  امر نتیجه‌ای جز فوت شدن اخلاق و از بین رفتن اخلاق ندارد.

وی برجسته شدن منافع فردی را عاملی دیگر در توسعه معضلات اجتماعی در جامعه و به ویژه فروش نوازدان می‌داند و می‌گوید: پدر و مادر این کودکان اغلب با دریافت مبلغی ناچیز که تاثیر زیادی هم در زندگی آنها ندارد نسبت به فروش فرزندان خود اقدام می‌کنند و این در حالی است که با این اقدام خود کرامت و ارزش انسانی را پایین می‌آورند.

محمدی ادامه داد: باید به عنوان آسیب جدی و مخرب به این پدیده نگاه شود و هر چه زودتر جلوی ادامه این پدیده گرفته شود.

نگاه متمدنانه به شهر اصفهان آسیب‌زا شده است

وی که از در دسترس نبودن آمار خرید و فروش نوزادان و همچنین بسیاری دیگر از آمار آسیب‌های اجتماعی دراصفهان خبر می‌دهد، اضافه می‌کند: آمارها در اصفهان خیلی سخت رصد می‌شوند و به جرات می‌توان گفت در حال حاضر نگاه متمدنانه به شهر اصفهان برای این شهر آسیب‌زا شده است.

وی تمدن اصفهان را تنها در چند نقطه گردشگری این شهر توصیف نمی‌کند و دراین زمینه می‌گوید: معضلات اجتماعی در حاشیه‌های شهر اصفهان زیاد است و معضل بزرگ ما برچسب‌ خوردن، بر روی این مناطق و محلات است به گونه‌ای که ارائه خدمات دستگاه‌های خدماتی نیز به این محلات با توجه به برچسب‌های محلات و آسیبهای اجتماعی بومی، ارائه می‌شود و این امر زمینه ساز معضلات ناشی از فقر می‌شود.

بروز پدیده خرید و فروش کودکان در حالی موجب نگرانی عمیق در جامعه شده است که به نظر می رسد مسئولان باید در کوتاه ترین زمان ممکن ضمن حمایت ویژه از این کودکان و برخورد با والدین و زمینه بروز چنین پدیده ای را از بین ببرند.

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
sara   1395/4/14 18:16:50

چندی پیش بود که در گزارشی از پیش فروش نوزادی توسط مادر معتادش خبر داد. موضوعی که حالا سبب شده تا سند واگذاری نوزادان معتاد به بهزیستی ابلاغ شود.

در این گزارش به سرنوشت لیلا از زنان معتاد و کارتن خواب اشاره شده بود که نوزاد خود را پیش فروش کرده بود.

لیلا این زن معتاد یک دروغگوی حرفه‌ای است و بسیاری از مسائلی که بیان کرد، واقعیت نداشت.

لیلا به دروغ از علاقه اش به فرزندش گفت اما مددکاران افشا کردند که لیلا قصد داشته نوزادی که هنوز در شکمش داشته را پیش فروش کند که مسئولان بهزیستی متوجه شده و فرزند را از او گرفته اند.

افزایش تولد نوزادان معتاد
بر اساس آمارهای رسمی سال 86، حدود 4 درصد جمعیت معتادان کشور را خانم ها تشکیل می دادند، اما در سال 90، آمار زنان معتاد به 10 درصد رسید.

حالا به گفته حاجی رسولی، وضعیت به شکلی پیش رفته است که آمار زنان معتاد در حال افزایش است . بدیهی است که هرچقدر آمار زنان معتاد بیشتر شود، به همان نسبت هم احتمال تولد نوزادان معتاد بالاتر می رود.

بنابراین اگر می خواهیم با پدیده نوزادان معتاد مقابله کنیم و آمار این تولدهای غم انگیز را کاهش دهیم، در وهله اول باید فکری به حال مادران کارتن خواب معتاد بکنیم.

تدوین قوانین بازدارنده برای کاهش اعتیاد زنان و حذف کارتن خوابی، عمل به همان قوانین، طوری که قانون فقط روی کاغذ باقی نماند و کاهش تعدد مراکز تصمیم گیر در حوزه آسیب های اجتماعی و تجمیع بودجه های آنها، راه حل های علمی است که حاجی رسولی برای مبارزه با پدیده نوزادان معتاد به آن اشاره می کند.

خرید و فروش 100هزار تومانی نوزاد در تهران
فاطمه دانشور با اشاره به خرید و فروش نوزادان در جنوب تهران،اظهار داشت: متاسفانه گزارشات نشان می‌دهد خانم‌های کارتن خواب به هنگام زایمان در برخی از بیمارستان‌های جنوب و مرکز شهر مراجعه و پس از به دنیا آمدن نوزاد با دریافت 100 تا 200 هزار تومان بچه خود را می‌فروشند.

وی با بیان اینکه اکثر نوزادان متولد شده مبتلاء به HIV هستند، تصریح کرد: خرید و فروش این بچه‌ها هم اکنون در اطراف چند بیمارستان انجام می‌شود که البته این نکته حائز اهمیت است که مسئولان بیمارستان هیچ تقصیری در این زمینه ندارند.

دانشور ادامه داد: علی رغم تماس مکرر مددکاران بیمارستان‌های مدنظر با سازمان بهزیستی،هیچ اتفاق مثبتی از سوی بهزیستی برای ورود به این موضوع و جلوگیری از فروش نوزادان انجام نمی‌شود.

عضو شورای اسلامی شهر تهران خاطر نشان کرد: نوزادانی که توسط مادران معتاد و کارتن خواب متولد می‌شوند توسط باندهای مختلف اعم از متکدیان خریداری می‌شود که به دلیل بیماریهای بسیار این کودکان و عدم نگهداری صحیح این بچه‌ها هم عمر زیادی ندارند.

رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: موضوع دیگری که شهر در حال گسترش است ورود دختران فراری به تهران و باردار شدن آنها به طوری که برخی از افراد نوزادان متولد شده از سوی این دختران را نیز با قیمت‌های بالاتری می‌خرند.

وی با ابراز نگرانی از شرایط فعلی و آینده زنان کارتن خواب و معتاد در تهران و به ویژه مناطق جنوبی شهر،گفت:از همه شهروندان تهرانی درخواست می‌کنم مطلقاً به متکدیان و به ویژه آنهایی که نوزاد به همراه دارند کمک نکنند چون کمک به این افراد باعث رونق گرفتن کارشان می‌شود.

دانشور افزود: چنانچه شهروندان تهرانی با این گروه موارد برخورد کردند می‌توانند با شماره 137 تماس بگیرند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران همچنین با انتقاد از عملکرد سازمان بهزیستی در واگذاری کودکان و نوزادان به خانواده‌های متقاضی، بیان داشت: سخت گیری‌های این سازمان باعث به وجود آمدن خرید و فروش کودکان شده است که امیدواریم در سیاست‌‌هایشان تجدید نظر کنند.

ابلاغ واگذاری نوزادان معتاد به بهزیستی
اما روز گذشته دانشور بار دیگر به همین موضوع پرداخت و با اشاره به خرید و فروش نوزادان مادران معتاد در تهران، گفت: بعد از طرح این موضوع جلساتی در وزارت بهداشت داشتیم که وزیر دستور بررسی داد.

وی گفت:ذمقرر شد کودکانی که از مادران معتاد متولد می‌شوند و دارای اعتیاد هستند مورد بررسی قرار گیرند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران با تأکید بر این موضوع که آمار معنی‌داری از میزان کودکانی که از مادران معتاد متولد می‌شوند به دست آورده‌ایم، گفت: فقط در 5 بیمارستان طی 8 ماه 150 کودکی متولد شد که مبتلا به اعتیاد بودند. البته بگویم که این بیمارستان‌ها هم صد درصد همکاری را نداشتند.

دانشور اضافه کرد: 8 ماه اطلاعات جمع کردیم و نتیجه مشاهدات را به وزارت بهداشت مطرح کردیم و در نتیجه ابلاغیه‌ای وزارت بهداشت صادر کرد مبنی بر اینکه نوزادانی که از مادران معتاد متولد می‌شوند در صورت اعتیاد باید به بهزیستی ارجاع داده شوند.

وی با اشاره به اینکه برخی از این مادران شرایط بسیار بحرانی دارند، گفت: این کودکان اوراق هویت ندارند و شناسنامه‌ای هم برای آنها صادر نشده است.

عضو شورای اسلامی شهر تهران تأکید کرد: در صورتی که بیمارستان‌ها متوجه شوند نوزادی اعتیاد دارد باید با اورژانس اجتماعی تماس بگیرند و در صورتی که کودک مبتلا به اعتیاد و ایدز است بعد از تحویل به اورژانس باید تحویل بهزیستی داده شود تا مراحل تأیید صلاحیت والدین محرز شود که البته اینها بیشتر پدر ندارند و عمدتاً مادر دنبال کارهای بچه است.

به گفته دانشور، برخی از بیمارستان‌ها کودک را بالاجبار به مادر می‌دهند در صورتی که مادر از دریافت کودک امتناع می‌کند و بعد از اینکه بیمارستان به زور کودک را به مادر می‌دهد مادر آن کودک را به فروش می‌رساند.

تولد 150 کودک معتاد در 5 بیمارستان
وی با بیان اینکه بر اساس آمار ما از 5 بیمارستان 150 کودک مبتلا به اعتیاد بودند، گفت: این را بگویم که در مدت 8 ماه تعدادی از این کودکان ناپدید شدند و الان بچه‌ای وجود ندارد البته این گزارش را به مقامات قضایی داده‌ایم تا آنها پیگیر شوند اما به احتمال زیاد بچه به فروش رفته است.

دانشور با بیان اینکه از 150 کودک مبتلا به اعتیاد 60 کودک تحویل بهزیستی داده شده است،‌گفت: بقیه نوزادان نزد مادران هستند که مددکار به صورت هفتگی سرکشی می‌کند و عمده مشکل آنها نداشتن اوراق هویت است.

به گفته وی، حتی اگر این افراد هم شناسنامه دریافت کنند جلوی اسم پدر خالی است و در آینده دچار مشکل می‌شوند.

فروش ۵۰۰ هزار تومانی کودک در تهران
عضو شورای اسلامی شهر تهران تأکید کرد: رنج قیمت فروش نوزاد متفاوت است و از 500 هزار تومان تا یک میلیون تومان است البته اگر نوزاد معتاد باشد رقم فروش آن پایین‌تر و اگر سالم باشد به قیمت بالاتری به فروش می‌‌رسد.

دانشور دوباره تأکید کرد که آمار 150 کودک مبتلا به اعتیاد فقط برای 5 بیمارستان است و این تعداد بسیار زیاد است

0 0
مهردخت   1395/4/6 23:18:06

قیمت فروش نوزادان از ۵٠٠‌ هزار تا یک‌میلیون تومان
نوزادان معتاد هیچ‌وقت مثل یک‌ماه گذشته در صدر اخبار نبودند.از تولد روزانه چهار کودک معتاد در تهران تا وجود نداشتن سازوکاری برای درمان کودکان معتاد و بازگشتن آنها به خانواده‌های پرآسیب‌شان.
روزنامه شهروند نوشت: حالا اینطور که پیداست، خبرهای یک‌ماه گذشته رسانه‌ها درباره وضع کودکان معتاد نتیجه داشته و این معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور است که از تسریع مداخلات اورژانس اجتماعی درباره موارد کودک‌آزاری، به‌ویژه کودکان و نوزادان معتاد یا مشکوک به اعتیاد در بیمارستان‌ها، خبر داده و گفته است که از این پس کودکان و نوزادان معتاد یا مشکوک به اعتیاد یا حتی آن دسته از کودکان و نوزادانی که دارای والدین معتاد هستند، توسط بیمارستان‌ها به اورژانس اجتماعی که متعلق به سازمان بهزیستی است، تحویل داده خواهند شد.

«حبیب‌الله مسعودی‌فرید» دراین‌باره گفته است: «در ابلاغیه‌ای رسمی، بهزیستی همه استان‌های کشور مکلف به انعقاد تفاهمنامه با دانشگاه علوم پزشکی استان‌های مربوطه شدند. در تمامی این تفاهمنامه‌ها مسأله ارجاع پرونده کلیه کودکان و نوزادان معتاد یا مشکوک به اعتیاد یا حتی آن دسته از کودکان و نوزادانی که دارای والدین معتاد هستند، توسط بیمارستان‌ها به اورژانس اجتماعی، مورد تأکید قرار خواهد گرفت. پس از آن، همکاران ما در اورژانس اجتماعی مکلف هستند در اسرع‌وقت در بیمارستان‌ها حضور پیدا کرده و فرآیند مددکاری را آغاز کنند تا درصورت نیاز سایر اقدامات بعدی هم انجام شود.»

به گفته این مقام سازمان بهزیستی: «در رایزنی با مسئولان وزارت بهداشت، مسئولان این وزارتخانه نیز به‌طور جداگانه ابلاغیه‌ای را جهت همکاری هرچه بیشتر بیمارستان‌های سراسر کشور با اورژانس اجتماعی صادر خواهند کرد. درچنین شرایطی به محض ورود نوزادان و کودکان معتاد یا مشکوک به اعتیاد به بیمارستان‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن و پیش از پایان فرآیند درمان، مداخلات اورژانس اجتماعی آغاز خواهد شد.»

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور این را هم گفته است که فرآیند مددکاری باید از بدو ورود موارد کودک‌آزاری به‌ویژه اعتیاد در بیمارستان‌ها آغاز شود: «براین اساس دیگر بهزیستی منتظر نخواهد ماند تا فرآیند درمان در بیمارستان‌ها پایان یافته و سپس اقدامات خود را آغاز کند؛ بلکه این مداخلات از همان ابتدا شروع خواهد شد.»

اما خبرها دراین‌باره فقط به این موضوع محدود نمی‌شود. دیروز «فاطمه دانشور»، رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران هم که درچند وقت گذشته بارها درباره فروش کودکان در تهران و البته افزایش تولد کودکان معتاد هشدار داده است، خبر معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی را تأیید کرده و از ابلاغ دستورالعمل واگذاری نوزادان معتاد به بهزیستی خبر داده است. او دراین‌باره گفته است: «خریدوفروش نوزادان مادران معتاد در تهران را مطرح کردم و بعد از طرح این موضوع جلساتی در وزارت بهداشت داشتیم که وزیر دستور بررسی داد. بعد از آن قرار شد کودکانی که از مادران معتاد متولد می‌شوند و دارای اعتیاد هستند، مورد بررسی قرار گیرند.»

این عضو شورای شهر تهران این را هم گفته که آمار معنی‌داری از میزان کودکانی که از مادران معتاد متولد می‌شوند، به دست آورده است: «فقط در ٥ بیمارستان در ٨ماه ١٥٠ کودکی متولد شد که مبتلا به اعتیاد بودند. البته بگویم که این بیمارستان‌ها هم صد‌درصد همکاری را نداشتند. ٨ماه اطلاعات جمع کردیم و نتیجه مشاهدات را به وزارت بهداشت مطرح کردیم و در نتیجه ابلاغیه‌ای وزارت بهداشت صادر کرد مبنی بر این‌که نوزادانی که از مادران معتاد متولد می‌شوند، درصورت اعتیاد باید به بهزیستی ارجاع داده شوند.»

او گفته بعضی از این مادران شرایط بسیار بحرانی دارند: «این کودکان اوراق هویت ندارند و شناسنامه‌ای هم برای آنها صادر نشده است. درصورتی که بیمارستان‌ها متوجه شوند نوزادی اعتیاد دارد، باید با اورژانس اجتماعی تماس بگیرند و درصورتی که کودک مبتلا به اعتیاد و ایدز است، بعد از تحویل به اورژانس باید تحویل بهزیستی داده شود تا مراحل تأیید صلاحیت والدین محرز شود که البته اینها بیشتر پدر ندارند و عمدتا مادر دنبال کارهای بچه است.»

به گفته دانشور، بعضی از بیمارستان‌ها کودک را بالاجبار به مادر می‌دهند درصورتی که مادر از دریافت کودک امتناع می‌کند و بعد از این‌که بیمارستان به زور کودک را به مادر می‌دهد، مادر آن کودک را به فروش می‌رساند. به گزارش «فارس»، او با بیان این‌که براساس آمار ما از ٥ بیمارستان، ١٥٠ کودک مبتلا به اعتیاد بودند، گفته است: «این را بگویم که در مدت ٨ماه تعدادی از این کودکان ناپدید شدند و الان بچه‌ای وجود ندارد، البته این گزارش را به مقامات قضائی داده‌ایم تا آنها پیگیر شوند اما به احتمال زیاد بچه به فروش رفته است.» دانشور گفته؛ از ١٥٠ کودک مبتلا به اعتیاد ٦٠ کودک تحویل بهزیستی داده شده است: «بقیه نوزادان نزد مادران هستند که مددکار به صورت هفتگی سرکشی می‌کند و عمده مشکل آنها نداشتن اوراق هویت است، حتی اگر این افراد هم شناسنامه دریافت کنند، جلوی اسم پدر خالی است و در آینده دچار مشکل می‌شوند.»
دانشور درباره قیمت فروش نوزادان هم گفته است: «رنج قیمت فروش نوزاد متفاوت است و از ٥٠٠‌هزارتومان تا یک‌میلیون تومان است، البته اگر نوزاد معتاد باشد، رقم فروش آن پایین‌تر و اگر سالم باشد، به قیمت بالاتری به فروش می‌‌رسد. باز هم می‌گویم که آمار ١٥٠ کودک مبتلا به اعتیاد فقط برای ٥ بیمارستان است و این تعداد بسیار زیاد است.»

دانشور بعد از آن از خریدوفروش کودکان در تهران خبر داده که چهار روز پیش «شهیندخت مولاوردی»، معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری هم گفت که تعداد نوزادان فروخته شده در شکم مادر زیاد شده است: «آماری از تعداد این نوزادان نداریم، اما آن‌قدر تعداد آن زیاد بوده که تبدیل به یک خبر شده است.»

معاون زنان و امور خانواده با بیان این‌که پدیده فروش کودکان تک‌عاملی نبوده و مجموعه‌ای از عوامل زنجیروار درکنار هم قرار می‌گیرند تا یک زن ناچار به فروش فرزندش شود، گفت: «فقر اقتصادی، فقر فرهنگی، اعتیاد، کارتن‌خوابی و ازدواج کودکان ازجمله عواملی هستند که می‌تواند باعث سوق‌دادن زنان به سمت فروش کودکان خود شود. اگر بخواهیم پدیده فروش کودکان ادامه پیدا نکند، باید به مجموع این عوامل توجه کرده و آن را حل کنیم.»