محل تبلیغ شما
برخوردبامعتمدآریامناسب نبود

تاریخ خبر: 1395/4/5

برخوردبامعتمدآریامناسب نبود

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

آیت‌ا... یثربی:

عده‌ای دروغ را واجب می‌دانند

برخورد با معتمدآریا در شان «مردم مسلمان» نبود

در همین بازار کاشان ما یک زمانی یهودی و مسلمان با هم کار می‌کردند. آیا کسانی که از یهودیان خرید می‌کردند سلطه آنها را پذیرفته بودند؟!

رشد فساد جای گریه هم دارد

حق مردم است که به ما اشکال کنند که اگر می‌گویید دروغ حرام است و تهمت حرام است خودتان چرا این کار را می‌کنید؟

آیت‌ا... میر سید محمد یثربی هزینه کردن بودجه‌های فرهنگی کشور توسط «بخشی از روحانیت» را در راستای رسالتی متفاوت از رسالت اصلی این نهاد دینی دانست و گفت: اینها که بودجه‌های فرهنگی را می‌گیرند، یک بخشی از روحانیت اند که رسالت خاصی برای خود قائلند؛ رسالتی که ما به آن قائل نیستیم. مسئول حوزه علمیه کاشان، گفت: رشد فساد مطلب درستی است و جای گریه هم دارد. ما از این شرایط اجتماعی متاسفیم. ولی مردم وقتی در تامین مخارج زندگی شان دچار مضیقه می‌شوند، برخی از ضوابط را کنار می‌گذارند. فقر بسیاری را از عمل به فرایض باز داشته است. 

 

اهم سخنان آیت‌ا... یثربی به شرح زیر است:

حوزه علمیه وظیفه دارد که معارف ناب دین را برای مردم بازگو کند. ما بازگو‌کننده ایم؛ اما خودمان هم عمل می‌کنیم؟ حق مردم است که به ما اشکال کنند که اگر می‌گویید دروغ حرام است و تهمت حرام است خودتان چرا این کار را می‌کنید؟

شما مطمئن باشید که ما با هر نوع تندروی در مسائل اجتماعی به جد مخالفیم. در زمان مرحوم ابوی (آیت‌ا... سید مهدی یثربی) هم حرکت‌های افراطی، در این بیت امضا نمی‌شد. پارسال که درباره حجاب سخن گفتم خیلی‌ها هیاهو کردند اما ما از موضع خود دست برنداشتیم، چرا که موضع ما برآمده از دین بود.

 

نوع برخورد با خانم فاطمه معتمدآریا در شان «مردم مسلمان» نبود. این رفتارها، دور از خرد است. اگر ما با ورود ‌میهمانی موافق نباشیم می‌توانیم از حضورش جلوگیری کنیم، نه اینکه او بیاید و بعد این برخورد را داشته باشیم.

 

آن چیزی که می‌تواند همه دردهای ما را درمان کند حضور مردم است. در تهران ۴۸درصد مردم آمدند، سیلابی درست شد؛ اگر این حضور ۱۰۰درصد می‌شد سونامی درست می‌کرد.

قهر کردن با صندوق راه‌حل نیست برای درمان مسائل اجتماعی نیاز به انقلاب و دگرگونی نداریم و کاملا شرایط با زمان انقلاب متفاوت است. امروز تغییر فقط و فقط با صندوق رای ممکن است؛ ولی امروز متاسفانه ۵۰ درصد مردم با صندوق رای قهرند. در درون نظام باید مشکلات را حل کرد. اگر مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری هم شرکت نمی‌کردند نتیجه غیر از این بود.

گروه‌هایی مثل داعش یا وهابیت دارای اندیشه‌های افراطی و برداشت‌های ناصواب از معارف الهی‌اند. این منافاتی با این موضوع که اینها دست پرورده دولت‌های معاند باشند ندارد. اینها یک کسانی‌اند که برداشت ناصحیح از وحی دارند. این مساله تازه‌ای هم نیست. در زمان حضرت امیر علیه‌السلام هم کسانی می‌گفتند دین همان است که ما می‌فهمیم و به قرآن هم استناد می‌کردند، اما تفسیر آنها با تفسیر خاندان وحی متفاوت بود. آنها دین را از مسیر انحرافی اخذ کردند و بین اینها افرادی بسیار تندرو به وجود آمد که با حضرات به دشمنی و سب و لعن برخاستند. پس می‌شود از داخل گروه‌های مسلمان همچنین گروه‌هایی برخیزند؛ اما کسی که با فرهنگ شیعه و معارف اهل بیت پرورش یافته باشد به داعش گرایش پیدا نمی‌کند.

ازریابی از کار یک دولت یا یک مدیر هیچ‌وقت نمی‌تواند مطلق و به دور از امکانات و موانع باشد. با توجه به امکاناتی که رئیس‌جمهور در نظام دارد و موانعی که وجود دارد دولت آقای روحانی دولت موفقی بوده و ما هرشب برای موفقیت ایشان دعا می‌کنیم.

مشکلات به جامانده از دولت گذشته فراوان و موانع پیش راه آقای روحانی زیاد است. روحانی وقتی دولت را پذیرفت که آشفتگی در همه شئون وجود داشت؛ از مشکلات اقتصاد تا ولنگاری اخلاقی که جامعه به سوی آن سوق داده شده بود. کسی که می‌خواهد همه این حلقه‌ها را از نو بسازد وظیفه‌اش سنگین است. امیدواریم این کاستی‌ها که وجود دارد در دوره بعدی دولت ایشان حل شود.

در نقد کسانی که با استناد به سخنان آیت‌ا... جوادی آملی سیاست خارجی دولت روحانی را مورد هجمه قرار می‌دهند چه کسی گفته است خرید و فروش و داد و ستد با دیگران سلطه‌پذیری است؟ در همین بازار کاشان ما یک زمانی یهودی و مسلمان با هم کار می‌کردند. آیا کسانی که از یهودیان خرید می‌کردند سلطه آنها را پذیرفته بودند؟!

امروز فرایض اخلاقی در جامعه ما تعطیل شده است. متاسفانه عده‌ای نه تنها دروغ و غیبت را در جامعه حلال می‌دانند بلکه از دروغ و غیبت را واجب می‌دانند.

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid