محل تبلیغ شما
بتن در پای درختان چنار

تاریخ خبر: 1395/4/4

بتن در پای درختان چنار

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران گفت: درختانی که در خیابان ولیعصر قطع شدند در ظاهر خشک بودند اما بررسی‌ها نشان داد که این درختها در طوقه خود هنوز زنده بودند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد حقانی در جمع خبرنگاران در مورد وضعیت ناخوش درختان ولیعصر با بیان اینکه این خیابان از لحاظ ساختاری دارای مشکل است، گفت: پیاده راه سازی خیابان ولیعصر سبب شده که جدول های بتنی بیخ حلق درختان باشند و با کف سازی بستر جوی نیز مانع از رسیدن آب به درختان شدند.

وی در مورد قطع تعدادی از درختان در محدوده چهارراه ولیعصر و بازدید وی گفت: در  بازدیدی که از این درختان داشتم متوجه شدم که این درختان در ظاهر خشک بودند و شاید حتی اگر من نیز بودم دستور قطع آن را می‌دادم اما بررسی‌ها نشان داد که این درختها هنوز امید به زندگی داشتند و در طوقه خود هنوز زنده بودند.

حقانی در پاسخ به این سوال که با مقصران قطع درختان چهارراه ولیعصر چه برخوردی می شود گفت: همان افرادی  که در کمیسیون ماده ۷ دستور قطع دادند باید پاسخگوی این مسئله باشند.

وی با بیان اینکه از چندین سال پیش پیشنهاد تبدیل خیابان تاریخی ولیعصر(عج) به پیاده راه را مطرح کردم گفت: براین اساس پیشنهاد دادم که خط مترویی از میدان راه آهن تا میدان تجریش با رعایت نکات ایمنی و استانداردهای حفظ درختان ایجاد شود و این خیابان ۱۷کیلومتری تاریخی با درختان بی نظیر باایجاد برنامه های ویژه فرهنگی و هنری حفظ شود اما مورد توجه قرار نگرفت.

حقانی با انتقاد از نحوه کاشت درختان جدید در این خیابان گفت: درختان جدید را در پیاده روهای خیابان ولیعصر(عج) می کارند و مدعی هستند که آب آلوده است و به جای اینکه سرمنشا آلودگی را رفع کنند نحوه کاشت درخت را تغییر می دهند.

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر با بیان اینکه باید درخت‌های ولیعصر به بستر نهر بازگردند و کف جوی از بتن و مصالح ساختمانی  خالی شود گفت: براساس شناسنامه در این محور تاریخی ۶۰هزار درخت در بستر نهر کاشته شده بود که حالا تنها حدود۶هزار درخت باقی مانده که امیدواریم با ساخت و سازهای  در حوزه این خیابان  و نیلینگ و گوبرداری ها، این باقی مانده درختان تاریخی از بین نروند.

وی با اشاره به غفلت مدیریت شهری نسبت به این درختان گفت:  برای مدیریت شهری پروژه هایی همچون بزرگراه صدر، شهر آفتاب و نه حفظ درختان ولیعصر(عج) اهمیت دارد.

حقانی درخصوص عواملی که باعث وضعیت کنونی درختان ولیعصر شد توضیح داد: این مسأله علت‌های زیادی دارد از جریان آب‌های آلوده از نقاط مختلف مثل بیمارستان‌ها گرفته تا ورود روان آب‌ها به داخل جوی‌ها. متأسفانه شهرداری تهران به علت نمک پاشی‌های زیادی که در طول زمستان روی سطح آسفالت خیابان‌ها انجام می‌داده، موجب شده تا وقتی روان آب‌ها به داخل جوی‌ها سرازیر می‌شوند، به همراه آنها نمک هم به داخل خاک وارد شود و همان‌طور که می‌دانید نمک، نفوذ‌پذیری خاک را کم کرده و آن را سفت و محکم می‌کند و اجازه نمی‌دهد که املاح و مواد معدنی مورد نیاز وارد خاک شود. از طرفی، کند و کاوهای زیادی که پای طوقه این درختان انجام می‌شود، مرتب به این طوقه صدمه زده و از طرف دیگر روی ریشه آنها با بتن و سیمان پر می‌شود و با سنگ کف‌سازی انجام داده‌اند. همه اینها موجب شده تا درختان چنار نتوانند به عمر طبیعی خود که به ۴۰۰ سال هم می‌رسد، دست پیدا کنند.

این عضو شورای شهر تهران با بیان این که وقتی ما کف جوی را سنگ کاری می‌کنیم، در حقیقت روی ریشه این درختان را می‌ پوشانیم و موجب می‌شود که آب به داخل ریشه‌ها نرسد، گفت: ریشه چنارها، عمیق است و وقتی آب به آنها نرسد، بدنبال آب به سطح می‌آیند. درحالیکه در گذشته، ریشه این درختان در سفره‌های آب زیر زمینی بود، اما به علت برداشت‌های قانونی یا غیرقانونی، این امکان هم از دست رفته است. در تهران از آب حدود هزار حلقه چاه برای آبیاری فضای سبز یا آشامیدنی برداشت می‌کنیم که به شدت خطرناک است و موجب شده که سفره‌های آب زیرزمینی سالانه حدود ۳۰ سانتی متر افت کنند. این درحالی است که در گذشته دربرخی نقاط تهران، دستتان را که دراز می‌کردید به آب می‌رسیدید، اما الان این عمق به بالای ۲۰۰ متر در برخی نقاط رسیده و برای برداشت آب، نیازمند حفاری‌های عمیق هستیم.

همچنین ساخت بلند مرتبه‌ها در دو طرف خیابان ولیعصر به علت خاکبرداری‌های عمیقی که انجام می‌شود، آسیب‌های جدی به ریشه چنارها زده است، چون ریشه این درختان در سه متری زمین قرار گرفته و حتی ریشه آنها تا چندین پلاک آن طرف‌تر از درخت هم کشیده می‌شود. اما در هنگام خاکبرداری، ریشه این درختان را قطع می‌کنند و به اصطلاح با نیلینگ یا مقاوم‌سازی و با میلگرد و بتنی که در زیرخیابان استفاده می‌کنند، ریشه این درختان را مملو از بتن و سیمان می‌کنند، بنابراین این درختان دیگر جایی برای جذب آب و نفس کشیدن ندارند.

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
نجمه جمشیدی   1395/4/5 01:55:41

وضعيت جنگل هاي راميانِ گلستان و قطع درختان
درخت اندازي


شبکه های اجتماعی و شهروند خبرنگارها حالا تبدیل به نقطه قدرت رسانه ها شده‌اند. نقطه قوتی که شاید برای بسیاری از عملکردهای مسئولان در سراسر جهان نوعی پاشنه آشیل محسوب می شود. دیروز عصر بود که خبری تکان دهنده با عکس های آن فضای مجازی را درنوردید. تصاویر درختانی که قطع شده بودند و گاه حتی رودخانه ای از درخت را به تصویر می کشیدند.خبرهاي مربوط به قطع درختان در جنگل‌هاي ايران تمام شدني نيست و گویا قرار است هر هفته با يك فاجعه به صدر اخبار باز ‌گردند؛اين بار قطع درختان قلعه موران و سرگل رامیان در قالب طرح جنگل‌داري به سوژه داغ شبكه‌هاي اجتماعي تبديل شدند.
شنيده‌ها و خبرهایی که در فضای مجازی منتشر شدحاكي از آن است كه طي دو روز گذشته صداي اره‌هاي برقي در جنگل‌هاي قلعه موران و سرگل راميان خاموش نشده و صدها درخت در اين جنگل‌ها قطع شده اند؛آن‌هم درختاني سالم و سبز نه پير و پوسيده.ماجرا آن قدر پیش رفت که اهالي منطقه دست به دامن شبكه‌هاي اجتماعي براي نجات اين سرمايه ملي شده‌اند. هرچند در نهایت تا لحظه تنظیم گزارش با اینکه مسئولان منابع طبیعی استان ، موضوع قطع درختان را تایید کردند اما این که تصاویر تازه یا آرشیوی هستند به تایید قطعی نرسید.با انتشار خبر و تصاویر در شبکه های اجتماعی به نظر می رسد که ساکنان منطقه رامیان از مسئولان استاني قطع اميد كرده و دست به دامن افکار عمومی شده اند.
به‌گفته افراد محلي آن‌ها هر روز شاهد صحنه عبور چندين کامیون چوب در اين جنگل‌ها هستند. حتي برخي از افراد نيز اقدام به تصرف و فروش جنگل كرده‌اند اما قطع درخت در اين تعداد بي‌سابقه بوده است.
اتفاقي كه علي‌رغم داغ شدن آن در شبكه‌هاي اجتماعي به سراغ هر مسئولي از سازمان جنگل‌ها كه رفتيم درباره آن ابراز بي‌اطلاعي كرد.
صدا هست اما همه بی خبر هستند
سرهنگ قاسم سبزعلي فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها با ابراز بي‌اطلاعي از قطع درختان جنگل‌هاي قلعه موران و سرگل راميان به «قانون» مي‌گويد: « تا اين لحظه اطلاعي از اين ماجرا نداريم. شايد همكاران در جريان باشند ولي بنده اطلاعي ندارم. »
حيدر ابراهيم‌فر معاون فرمانده يگان حفاظت سازمان جنگل‌ها نيز در ابتدا ابراز بي‌اطلاعي كرد و پس از تماس‌هاي مكرر خبرنگار «قانون» گفت: تاكنون موفق به برقراري ارتباط با مسئولان استان گلستان در اين خصوص نشده‌ام اما به احتمال زياد طرح جنگل‌داري بوده است. درحال حاضر نمي‌توانم اظهار نظر قطعي در اين‌باره داشته باشم زيرا ما روزانه بيش از 100 واقعه داريم. آنچه كه در اين عكس‌ها براي من تعجب‌آور بود، قطع درختان تنومند و سالم در روز روشن كنار جاده بود چراكه يك قاچاقچي هيچگاه در چنين شرايطي اقدام به اين كار نمي‌كند. آن‌ها معمولا درخت‌هايي با قطر كمتر را قطع مي‌كنند تا بتوانند به‌سرعت و به‌راحتي آن را تكه تكه كرده و جابه جا كنند. در هرصورت ما متولي صدور مجوز طرح‌هاي جنگل‌داري نيستيم و تنها موظف به برخورد با قطع غيرمجاز درختان هستيم.
بهزاد انگورج معاون امور جنگل سازمان جنگل در پاسخ به «قانون» درباره ماجراي قطع اين درختان و چگونگي صدور مجوز براي آن‌ها مي گويد: « هيچ اطلاعي از اين ماجرا ندارم و بايد اين موضوع را از مديركل مربوط در استان گلستان پيگيري كنيد. »
اما ابوطالب قزل صف‌لو مديركل منابع طبيعي استان گلستان تنها مسئولي بود كه كم و بيش از ماجراي قطع درختان جنگل‌هاي قلعه موران و سرگل رامیان مطلع بود. وي گفت:«قطع درختان اين جنگل در قالب طرح جنگل‌داري انجام شده است. »
درختان سالم قطع شده اند؟
به‌گفته ابراهيم‌فر معاون فرمانده يگان حفاظت سازمان جنگل‌ها قطع درختان تنومند و سالم در روز روشن جاي تعجب دارد و از آنجايی كه در طرح جنگل‌داري درختان پوسيده، آسيب‌ديده و خشك قطع مي‌شوند؛ اجراي طرح جنگل‌داري را با شائبه‌هايي مواجه مي‌كند. قزل‌صف‌لو در اين‌باره عنوان كرد: درختان در عكس‌ها سالم به‌نظر مي‌آمدند؛از نظر ما هيچ درخت سالمي قطع نمي‌شود. تمامي آن درختان آسيب‌ديده، خشك و پوسيده بودند. در استان گلستان چندين دستگاه نظارتي بر عملكرد ما نظارت دارد و اقدمات ما را رصد مي‌كند. از تعداد درخت‌هاي قطع شده اطلاع ندارم زيرا چندين طرح جنگل‌داري درحال اجرا داريم و براي اطلاع از تعداد درخت‌هاي قطع شده بايد به كتابچه آن مراجعه شود.
طبق قانون پس از اجراي طرح‌هاي جنگل‌داري، نهال‌هاي جايگزين درخت‌هاي قطع شده كاشته مي‌شود؛ قزل‌ صف لو از قرق كردن منطقه قطع درختان خبر مي‌دهد و مي‌گويد:«قطع درختان در فواصل طولاني بوده است و از آنجايي كه منابع طبيعي تجديد‌شونده هستند و توان احيا ي مجدد خود را دارند نيازي به كاشت نهال نيست. براي احياي مجدد تنها بايد منطقه حفاظت و قرق شود. اگر عرصه خالي وجود داشته باشد در آن صورت نهال كاشته مي‌شود. »
قانون تنفس جنگل چگونه است؟
طبق قانون هر جنگل بعد از بهره‌برداري بايد تنفس داشته باشد. اين اقدام به‌منظور احياي دوباره جنگل صورت مي‌گيرد اما طي 10 سال گذشته اين قانون در كشور اجرا نشده است. طبق آمار، در هر ثانیه 350 مترمربع جنگل و مرتع در ايران نابود می‌شود.
حال پرسش اينجاست؛ گلستاني كه اين روزها از يك سو جنگل‌هاي آن شاهد تاخت‌و تاز مافياي قاچاق چوب و از سوي ديگر تغييركاربري جنگل‌ به مزارع كشاورزي، باغ و ويلا است چگونه توان احياي خود را خواهد داشت.