محل تبلیغ شما
اکران سريال آتش‌سوزي در جنگل‌هاي لرستان؛ جنگل‌هاي «تنوم» در آتش سوخت

تاریخ خبر: 1395/4/3

اکران سريال آتش‌سوزي در جنگل‌هاي لرستان؛ جنگل‌هاي «تنوم» در آتش سوخت

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

آتش‌سوزي جنگلهاي پلدختر در حالي وارد دومين روز خود شده که پرندگان و گونه‌هاي جانوري منطقه «تنوم» زنده زنده در آتش سوختند.

امير رضا محمدي نژاد رئيس اداره محيط زيست پلدختر در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: آتش‌سوزي جنگل و مراتع «شاداب کوه» منطقه «کرکي» از بامداد روز سه‌شنبه آغاز شده بود که با هلي برد نيرو توسط بالگرد منابع طبيعي استان و تلاش نيروهاي منابع طبيعي، يگان محيط زيست لرستان، شهرستان و نيروهاي محلي با تجهيزات کامل اين آتش‌سوزي ساعت 17سه‌شنبه مهار شد. وي گفت: در حالي که نيروها به خاطر تاريکي شب محل را ترک کرده بودند بلافاصله نقطه ديگر کوه «تنوم» پلدختر ساعت 21 سه‌شنبه شب دچار آتش‌سوزي شد. رئيس اداره محيط زيست پلدختر افزود: در اين آتش‌سوزي که وسعت آن زياد بوده تيم‌هاي منابع طبيعي، محيط زيست استان و شهرستان، نيروهاي مردمي و دهياران به منطقه اعزام شده‌اند ولي به علت وزش باد شديد تلاش گروه‌هاي اطفاي حريق هنوز به نتيجه نرسيده است.

محمدي نژاد گفت: اين آتش‌سوزي موجب از بين رفتن زيستگاه گونه‌هاي جانوري مانند روباه، کفتار، گراز و پرندگاني مانند کبک، تيهو، گنجشک و انواع خزندگان مانند مار و مارمولک شده است. وي افزود: هم اکنون فصل تخم گذاري پرندگان بوده و در جريان اين آتش‌سوزي لانه‌هاي پرندگان به طور کلي نابود شده است.

دهيار روستاي «چم گز» پلدختر نيز در اين رابطه به خبرنگار مهر گفت: گستردگي آتش زياد شده و دود ناشي از آتش‌سوزي فضاي آسمان را تيره و تار کرده به طوري که شعله‌هاي آتش و دود از چندين کيلومتر قابل مشاهده است. اسماعيل چراغي افزود: نيروهاي مردمي مستقر در کوه «تنوم» سه شنبه شب به علت نبود آب، غذا و امکانات مجبور به بازگشت شدند که اين امر موجب گستردگي آتش در تمام کوه تنوم از چپ و راست شد.

وي گفت: درختان بلوط با قدمت چندين ساله در اين آتش‌سوزي به طور کلي از بين رفتند و به خاکستر تبديل شده‌اند.

دهيار روستاي «چم گز» افزود: کوه تنوم پلدختر کوه معروفي بوده به طوري که بهترين داروهاي گياهي منطقه در اين کوه وجود داشته و در اين آتش‌سوزي از بين رفتند.

چراغي افزود: متاسفانه در جريان اين آتش‌سوزي پرندگان و بچه‌هاي آنها در ميان شعله‌هاي آتش کباب شدند.

وي علت احتمالي اين آتش‌سوزي را اختلافات محلي دانست و گفت: آتش‌سوزي کوه تنوم شهرستان پلدختر منشا انساني دارد.

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid