محل تبلیغ شما
موسیقی خیابانی،این سروصدای دوست داشتنی،تصاویر

تاریخ خبر: 1395/4/3

موسیقی خیابانی،این سروصدای دوست داشتنی،تصاویر

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 يک استکان چاي از پاتوق هميشگي مي‌گيرم و به سمت خيابان وليعصر و سروهايش مي‌روم. هنوز چند قدمي‌بيشتر نرفته ام که صدايي حواسم را پرت مي‌کند؛ صداي تار است. جواني کنار جوب وليعصر در سايه نشسته است و تار مي‌نوازد. چند قدم آن طرف تر پسري ديگر با نوايي ديگر خيابان را نشاط مي‌بخشد. اين داستان هر روزه تهران است از ميدان تجريش به سمت ونک که مي‌رويم خوانندگان و نوازندگان مختلفي ديده مي‌شوند که ساز به دست در ميان هياهوي عابرين پياده و شلوغي خيابان‌ها مي‌خوانند و مي‌نوازند و در کنار سازهايشان پول‌هاي درشتي ديده مي‌شود. ظاهر و نوع ترانه‌هاي اين نوع نوازندگان دوره گرد با نوازندگان دوره گردي که مردم معمولا در خيابان‌ها مي‌بينند متفاوت است. ترانه‌هاي اين نوازندگان بيشتر راک و پاپ ايراني است و محل اجراهاي خياباني آنها بيشتر نواحي شمالي تهران است در حالي که هر چه به سمت مناطق پايين شهر مي‌رويم از تعداد و تخصص اين نوازندگان کمتر مي‌شود.

بسياري از اين نوازندگان داراي تحصيلات عاليه از دانشگاه‌هاي معتبر هستند و به دلايل مختلف به اين شغل رو آورده اند. اجراي موسيقي در خيابان پديده تازه اي نيست و در ايران و جهان سابقه طولاني دارد و حتي در بسياري کشورها سالانه فستيوال‌هاي موسيقي خياباني با نوازندگان دوره گرد نيز برگزار مي‌شود. برخي ديگر از نوازندگان خياباني هم نوازندگي را براي به دست آوردن پول و امرار معاش انجام مي‌دهند.

در ايران هم اين پديده به ويژه در سالهاي اخير رونق يافته و جوانان نوازنده با سازهاي ايراني و غربي در کوچه و خيابان به اجراي زنده موسيقي مي‌پردازند. در اين ميان گروه‌هاي مختلفي نيز هستند که به دليل مشکلات برگزاري کنسرت در خيابان مخاطبان خود را جذب مي‌کنند و بسياري نيز از همين راه به شهرت رسيده اند. ميلاد يکي از همين نوازنده‌ها است که سوداي شهرت و ثروت در سر دارد اما فعلا در خيابان مشغول کسب اعتبار است، او مي‌گويد: وقتي از نيشابور براي تحصيل به تهران آمدم پول زيادي نداشتم مجبور بودم که به خوابگاه بروم و براي گذراندن روزم هم از پدرم پول مي‌گرفتم بعد از مدتي يکي از بچه‌هاي دانشگاه پيشنهاد داد که کنار خيابان ساز بزنيم و من هم که مشکل مالي داشتم قبول کردم اولش سخت بود و خجالت مي‌کشيدم اما کم کم خوشم آمد و عادت کردم و ديگر تبديل به شغلم شد. هر روز ساعاتي را که بايد در خانه تمرين کنم به خيابان مي‌آيم و براي مردم ساز مي‌زنم.

او از برخورد خوب و صحيح مردم راضي است و مي‌گويد: آن‌ها به چشم دوره گرد به ما نگاه نمي‌کنند مردم مي‌دانند که ما هنرمند هستيم.

همچنين چندي پيش حميد حامي‌خواننده موسيقي پاپ پس از پنج سال دوري از اجراي زنده، هنگامي‌که در يکي از خيابان‌هاي تهران اجراي حرفه‌اي يکي از گروه‌هاي خياباني را مي‌بيند به تماشاي آنها مي‌ايستد و پيشنهاد اجراي يک قطعه را به آنها مي‌دهد.

حامي‌قطعه قديمي‌غريب آشنا را با اين ارکستر خياباني که گروه شصت نام دارد اجرا مي‌کند و پس از اتمام اجراي نصفه و نيمه اين قطعه با تشويق و درخواست مردم قطعه مي‌دوني دل اسيره را اجرا کرد. يک اجراي جالب و زيبا که منجر به اتفاقي مي‌شود که تاکنون در موسيقي ايران سابقه نداشته است.

برخي از کارشناسان حوزه فرهنگ و هنر معتقدند اين اجراي زنده موسيقي در اين فضاها کار بسيار دشواري است و اين نوع نوازندگي را کار دشواري مي‌دانند.

از نظر جامعه‌شناسان، شغل عبارت است از انجام کار يا حرفه‌اي که به طور منظم و با درآمد مشخص در جريان است.

دکتر امان‌الله قرائي‌مقدم‌، جامعه‌شناس، در خصوص نوازندگان خياباني و افرادي که به انجام اين کار مي‌پردازند، معتقد است: از ديدگاه علم جامعه‌شناسي، نوازندگي خياباني را نمي‌توان شغل به حساب آورد‌؛ هر چند در بعضي موارد درآمد خوبي را نصيب افراد مورد نظر مي‌کند اما به علت شادي، نشاط و انبساط خاطري که در مردم به وجود مي‌آورد، نبايد آن را جزو مشاغل کاذب به حساب آورد. نواختن موسيقي توسط نوازندگان خياباني در افزايش کارايي و بازدهي کاري برخي افرادي که در طول روز، اين پديده را مشاهده مي‌کنند، اثرگذار است و سبب شادابي روحيه آنها نيز مي‌شود.

اما ديروز فاضل جمشيدي خواننده موسيقي ايراني، که از سال 82 تا 85 معاون اجرايي خانه موسيقي بود در گفت و گو با ايسنا درباره مشکلات بيمه اين هنرمندان گفت: زماني که من به‌عنوان مشاور اجرايي و آقاي کامبيز روشن‌روان با سمت مديرعامل در خانه موسيقي حضور داشتيم، بحث نوازندگان خياباني يکي از دغدغه‌هاي‌مان بود و دوست داشتيم، براي اين هنرمندان کاري انجام دهيم.

او ادامه داد: يک روز در خيابان با آقاي روشن‌روان قدم مي‌زديم و به دو نوازنده که يکي از آن‌ها آکاردئون و ديگري ويلن مي‌نواخت، برخورد کرديم. آقاي روشن‌روان همان لحظه گفت که بايد براي اين نوازندگان خياباني کاري انجام دهيم. اين‌ها هم هنرمند هستند و حل مشکل آن‌ها براي من آرزو شده است. جمشيدي تصريح کرد:‌ من پيرو همان صحبتي که با آقاي روشن‌روان داشتيم، شخصا با مسوولان عالي‌رتبه صحبت کردم و حاضرم از وقت شخصي خودم بزنم و براي بحث بيمه نوازندگان خياباني کاري انجام دهم.

اين هنرمند درباره نحوه شناسايي نوازندگان خياباني، توضيح داد: قصد داريم طي يک اعلاميه يا فراخوان از آن‌ها دعوت کنيم در محلي مثل خانه موسيقي حضور پيدا کنند تا ارزيابي شوند و پس از آن‌که سطح نوازندگي آن‌ها مورد تأييد قرار گرفت، اقدامات لازم را انجام خواهيم داد.

اين خواننده اظهار کرد: با آقاي نوربخش (مديرعامل خانه موسيقي) درباره اين طرح صحبت کردم و اتفاقا او هم استقبال کرد و گفت هر همکاري‌اي که لازم باشد، انجام مي‌دهد. من هم به او تاکيد کردم که در اين راه به حمايت خانه موسيقي نيازمنديم. خدا را شکر، داود گنجه‌اي (عضو هيئت‌ مديره خانه موسيقي) هم خيلي از اين طرح استقبال کرد. بنابراين طبق گفته‌هاي بزرگان فرهنگ وهنر مسئولان بايد اين طيف از اهالي موسيقي را نيز در نظر آوريد تا موسيقي خياباني نيز به عنوان شغل شناخته شود و هنرمندان شناخته شوند و زمينه‌ معرفي استعدادهاي خودآموخته آنها فراهم گردد. برخي از اين استعدادها همان‌گونه که قابليت تبديل شدن به پديده‌هاي موسيقي اصيل و ارزشي را دارند در صورت رها شدن مي‌توانند به جرگه گروه‌هاي موسيقي زيرزميني نيز بپيوندند. 

 

موسیقی خیابانی به روایت تصاویر

 این روزها گروه‌های موسیقی و اعضای آن کنار خیابان‌ها و در پیاده‌رو موزیک مورد علاقه خود را برای مردم اجرا می‌کنند.

اجرای موسیقی خیابانی در گذشته به علت محدودیت‌های فرهنگی و اجتماعی در ایران فقط محدود به اجرای نوازندگان دوره گردی می‌شد که با نواختن موسیقی‌های معروف به کوچه بازاری تکدی‌گری می‌کردند.

در سال‌های اخیر با عوض شدن چهره فرهنگی جامعه و همچنین به سبب تغییرات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی رخ داده شده در کشور اجرای موسیقی خیابانی در سطح کلان شهرها رشد چشمگیر داشته است. این روزها گروه‌های موسیقی و اعضای آن با شناخت کامل نسبت به جریان موسیقی روز دنیا و دارا بودن سواد آکادمیک کنار خیابان‌ها و در پیاده‌رو مشغول به اجرای موزیک مورد علاقه خود برای مردم هستند و از این راه نیز امرار معاش می‌کنند. جالب آنکه این دوگروه به شکلی هم‌گون فراتر از هر نوع نگاه یا سلیقه موسیقایی در شهر نواهای خود را می‌نوازند.

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid