محل تبلیغ شما
ازدواج کودکان در مرز هشدار

تاریخ خبر: 1395/4/3

ازدواج کودکان در مرز هشدار

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

ازدواج کودکان در تهران به مرز هشدار رسید/ دولت وارد عمل شود

دلایل ازدواج در سنین پایین تشریح شد

17 درصد دختران قبل از 18 سالگی ازدواج می‌کنند

 

ثریا عزیزپناه در گفت‌و گو با خبرنگار ایلنا در واکنش به آمار 17 درصدی ازدواج دختران زیر 18 سال در ایران با تاکید بر اینکه این موضوع جای بررسی دارد و اصلا آمار خوشحال کننده‌ای نیست، گفت: اگرچه نگاه مسئولان ما بر تشکیل خانواده در جامعه است که به خودی خود امری مطلوب و پسندیده است، اما سنین زیر 15یا 18 سال دارای شرایط خاصی هستند که با توجه به پیچیدگی‌های جوامع کنونی نمی‌توانند؛ خانواده‌ای با کارکردهای مورد انتظار همچون همزیستی مسالمت‌آمیز، محیط مناسب برای پرورش کودکان و خانواده کارآمد که بتواند امور اقتصادی خود را ساماندهی کرده و توان حل مسئله داشته باشد را تشکیل دهد.

وی ادامه داد: توانمندی‌های کسب شده در این سنین در شرایط کنونی پاسخگوی نیازهای جامعه نیست و این کودکان نمی‌توانند؛ نقشی مثبت و کارآمد را به عنوان همسر یا والدین در خانواده ایفا کنند.

عزیزپناه با تاکید بر اینکه ازدواج در این سنین نمی‌تواند، ازدواجی موفق باشد؛ خاطرنشان کرد: اگر ازدواج میان دو همسن صورت گیرد؛ مشکلات خاص خود را دارد و چنانچه ازدواج با فاصله سنی زیاد باشد، یعنی دختر زیر 15 یا 18 سال با مردی بزرگسال و با فاصله سنی بالا ازدواج کند؛ تبعات و مشکلات دیگری را در پی دارد.

عدم رشد منطق در کودکی می‌تواند به خشونت بیانجامد

این فعال حقوق کودک تاکید کرد: امروزه شرایط به‌گونه‌ای است که مشکلات در حد خانوار باقی نمانده و به تمام سطوح جامعه منتقل می‌شود، لذا اگر خانواده‌ای دچار فروپاشی شود یا دچار آسیب‌های دیگر شود، بدون شک این مشکلات به جامعه منتقل شده و آسیب‌های دیگری ایجاد می‌کند و حتی ممکن است به تولید خشونت بیانجامد به عنوان مثال چنانچه این خانواده کودکانی داشته باشند؛ پس از فروپاشی آنها دچار مشکل خواهند شد.

وی با تاکید بر اینکه در سنین زیر 18 سال هنوز "منطق" رشد لازم را نداشته است، اظهار کرد: بنابراین ممکن است؛ کودک در خانواده خشونت ورزیده یا مورد خشونت واقع شود. همچنین محرومیت از دیگر عواقب ازدواج در سنین کودکی است، زیرا این گروه از چرخه آموزش خارج شده و آموزش‌های کافی برای چرخاندن چرخ اقتصادی و اجتماعی کشور در آینده دریافت نمی‌کنند و فرصت‌هایی را که جامعه برای شهروندان ایجاد می‌کند از دست می‌دهند که این به معنای محرومیت است.

عزیزپناه با اشاره به مخاطرات ارتباط زناشویی، بارداری و زایمان برای دختران زیر 18 سال گفت: در این سنین اندام‌های دختران رشد لازم برای پذیرا شدن این فرایند را ندارد. همچنین این گروه از کودکان از توانمندی و آموزش لازم برای مادر یا پدر خوب بودن برخوردار نیستند.

رئیس هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان در ادامه تاکید کرد: ضروری است به صورت دقیق مشخص شود که ازدواج‌های در سنین کودکی بیشتر در کدام منطقه انجام می‌شود و مشخص شود که آیا آداب و رسوم عامل این پدیده است یا هزینه‌های معیشتی خانواده و یا باورهایی که براساس آن می‌خواهند دختران را از خطرات جامعه حفظ کنند.

کودک نمی‌تواند خانواده‌ای کارآمد تشکیل دهد

وی با بیان اینکه قوانین ما سن 13 سالگی را برای ازدواج دختران در نظر گرفته‌اند، افزود: حقیقت آن است که باتوجه به سازوکار جامعه ازدواج در این سن نمی‌تواند به تشکیل خانواده‌ای به سامان بیانجامد این موضوع زنگ خطر است و تناسب با شرایط جامعه ندارد.

عزیزپناه تصریح کرد: با این آمار باید منتظر آسیب‌های بیشتری در سطح خانواده باشیم، زیرا چنانچه که گفته شد؛ کودکان قادر نیستند خانواده‌ای سالم، کارآمد و با کارکرد مثبت بنا کنند.

وی خاطرنشان کرد: اگر کودک دچار آسیب‌هایی همچون تجربه زودهنگام جنسی، بارداری و زایمان زودهنگام یا تحمل خشونت از طرف همسر یا افراد خانواده وی شود به طور قطع این موضوع منتهی به آسیب‌های جدی می‌شود که براساس آن ممکن است؛ کودک‌همسر یا کودک‌مادر به خود یا دیگران آسیب‌های جدی وارد کند و این آسیب‌ها می‌تواند به سطح جامعه تسری یابد.

باید منتظر آسیب‌های ناشی از ازدواج در کودکی باشیم

این پژوهشگر اجتماعی با تاکید بر اینکه دولت ما در مقابل کودکان مسئولیت دارد، افزود: دولت تعهد کرده که به تشکیل خانواده‌های کارآمد و نیز در فرزندآوری و فرزندپروری کمک کند، لذا تامین معیشت خانوار و آموزش کودکان مسائلی هستند که دولت موظف است به ساماندهی آن در خانواده‌هایی که تشکیل می‌شوند؛ کمک کند، اما وقتی ازدواج به سنین کودکی می‌رسد و 17درصد ازدواج‌ها در این سن تشکیل می‌شود به صورت اتوماتیک‌وار باید منتظر آسیب‌های ناشی از این پدیده باشیم.

وی تاکید کرد: وقتی کودکی را وارد به ازدواج و تشکیل خانواده می‌کنیم؛ فشارها و مشکلات ناشی از آن زمینه‌ساز بسیاری از اتفاقات می‌شود؛ چنانکه مدتی پیش در یکی از شهرک‌های حاشیه‌ای مشهد دختری که در دوران کودکی وادار به ازدواج با مردی که بیش از 30 سال از وی بزرگتر بود، شده بود به محض زندانی شدن همسر از او متارکه کرد و مدتی بعد زن و دو دختر 3 و 6 ساله وی که از همسر دوم او بودند، توسط پسری که از همسر اولش بود و نیز خانواده همسر اول به وسیله تبر به قتل رسیدند.

عزیزپناه ادامه داد: پسر از مادر متنفر بود، زیرا به وسیله پدر و خانواده پدری به او القا شده بود که همه مشکلات به دلیل متارکه مادر است و او نمی‌توانست؛ آنچه که بر مادر وی گذشته و باعث جدایی او شده را درک کند. پرونده‌هایی از این دست وجود دارد که نشان می‌دهد؛ ازدواج در سنین کودکی می‌تواند چه عواقبی به دنبال داشته باشد.

این فعال حوزه کودک گفت: از دولت انتظار داریم این موارد را بررسی کرده و از وقوع آن پیشگیری کند.

عزیزپناه افزود: مسئولان دولتی موظفند؛ وقتی از آمار 17 درصدی ازدواج کودکان در کشور آگاه می‌شوند راجع به آمار و تبعات آن فکر کنند و بررسی کنند که تا چه میزان می‌توانند اطفال ناشی از چنین ازدواج‌هایی را که عمدتا بدسرپرست هستند، حمایت کنند.

نگاه سنتی ازدواج را راه حل مساله می‌داند

وی با بیان اینکه تعدادی کودک حاصل از ازدواج کودکان که رها شده‌اند، در اختیار سازمان بهزیستی است، گفت: نقشه آسیب‌های ایران بسیار راحت‌تر از آنچه ما تصور می‌کنیم به دست می‌آید؛ اگرچه بدون این آمارها نیز به صورت روشن و واضح مشخص است که ازدواج در کودکی امری نادرست است و دولت وظیفه دارد عوامل آن را بررسی کرده و اجازه ندهد که چنین اتفاقی در این حجم گسترده در کشور رخ دهد.

این پژوهشگر اجتماعی با اشاره به اینکه خطی از سنن و آداب و رسوم در ذهن همه ما جریان دارد، اظهار کرد:‌ در نگاه سنتی، ازدواج راه‌حل مسئله است و حتی برخی مسئولان نیز آن را توصیه می‌کنند.

وی با اشاره به ضرورت ایجاد نگاهی نوین در جامعه بیان کرد: در نگاهی که ازدواج را نوعی حل مساله تلقی می‌کند، ممکن است ازدواج به کودکان تسری یابد. در این رویکرد دختران باید زودتر ازدواج کنند، درحالی که به پیامدهای این پدیده نگاه نمی‌شود.

عزیزپناه اظهار کرد: اگر مختصات این عصر را در نظر نگیریم؛ باید با تبعات آن و معلول‌هایی که حاصل نادیده گرفتن علت‌هاست، مواجه شویم .کودک بیوه رهاشده، فرزند حاصل از ازدواج کودکان در خانواده نابسامان و عدم وجود توانمندی‌های لازم برای تشکیل زندگی به راحتی افراد را در مسیرهای دیگری قرار می‌دهد که آسیب‌زا است.

رئیس هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان با بیان اینکه ازدواج در کودکی در برخی‌ از استان‌های کشور به صورت یک فرهنگ رواج دارد که سیستان و بلوچستان در این زمینه رتبه اول را دارد، ادامه داد: حتی تهران نیز از جمله استان‌هایی است که تعداد ازدواج دخترکان در آن هشداردهنده است. همچنین براساس آمار رسمی ثبت احوال کردستان سال گذشته ازدواج 10 کودک زیر 10 سال در این استان به ثبت رسیده است.

وی با بیان اینکه این تعداد به معنای زنگ خطر است، خاطرنشان کرد: از طرف دیگر ازدواج زیر 10سال  غیرقانونی است، زیرا در قوانین ما برای ازدواج دختران سن 13 سال در نظر گرفته شده است و این موضوع نیاز به بررسی و کار کارشناسی دارد.

این فعال حوزه کودک تصریح کرد: برخی تبعات ازدواج در کودکی جبران‌ناپذیر است، زیرا با محرومیت صرف همراه است. ما نمی‌توانیم کودکی را به عقد ازدواج در آورده و از او که هنوز باید کودکی کند؛ انتظار به دنیا آوردن فرزند و پرورش آن را داشته باشیم.

وی در پایان تاکید کرد: حتی یک مورد از ازدواج در کودکی را  باید جدی گرفت و به این نکته توجه داشت که ازدواج کودک زیر 10 سال بسیار مساله ساز است.

معاون پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه ازدواج کودکان تبدیل به یک مسئله جهانی شده است عنوان کرد: طبق آخرین آمار، 700 میلیون زن در جهان هستند که در سنین کودکی ازدواج کرده‌اند.

 

به گزارش خبرنگار «اجتماعی» ایسنا، شیرین احمدنیا در نشست «ازدواج در سنین پایین» که در "باشگاه هواداران جمعیت امام علی" برگزار شد، با بیان اینکه بر اساس آمارها در کشورهای در حال توسعه از هر سه دختر یک نفر قبل از 18 سالگی ازدواج می‌کند، به 20 کشوری که بالاترین نرخ شیوع ازدواج کودکان در آن‌ها وجود دارد،‌ اشاره کرد و گفت: کشورهایی مانند نیجر، آفریقای مرکزی، چاد، بنگلادش، سودان جنوبی، مالی، بورکینافاسو، مالی، گینه، موزامبیک و غیره جز این 20 کشور هستند.

 

این استاد دانشگاه در ادامه ضمن بیان اینکه در ایران نیز تقریبا حدود 17 درصد دختران پیش از رسیدن به سن 18 سالگی ازدواج کرده‌اند، افزود: طبق آمار یونیسف سه درصد از دختران هم پیش از رسیدن به سن 15 سالگی ازدواج می‌کنند.

 

وی در ادامه با بیان اینکه سن ازدواج قانونی در ایران برای دختران 13 سال و برای پسران 15 سال درنظر گرفته شده است، در تبیین عوامل ازدواج دختران در دوران کودکی، به ریشه‌های فرهنگی و اقتصادی این موضوع اشاره کرد و گفت:‌ در برخی از مناطق به ازدواج به عنوان استراتژی گسترش پیوندهای خانوادگی نگریسته می‌شود و در این جوامع دختران و پسران بعد از تولد و حتی ما قبل از آن برای یکدیگر نشان می‌شوند.

 

احمدنیا با تاکید بر اینکه اهداف سیاسی و اقتصادی در شرایط همسرگزینی دخیل است، افزود:‌ گروهی از پدر و مادرها نیز با عنوان حفاظت از دخترانشان و جلوگیری از درگیری آنها با موضوعات جنسی، دختران خود را در سنین پایین شوهر می‌دهند.

 

وی همچنین با اشاره به اینکه گاهی این موضوع به نسبت‌های فرهنگی و هم‌چنین نقش‌های جنسیتی نیز بر می‌گردد، ادامه داد: در جوامعی که این موضوع رواج دارد در بسیاری از موارد دختران به اندازه پسران از ارج و قرب برخوردار نیستند و بیشتر به عنوان یک بار اضافی تلقی می‌شوند، باری که باید هر چه زودتر آنها را رد کنند.

 

احمدنیا یکی دیگر از دلایل ازدواج کودکان را موضوع فقر و تلاش خانواده ها برای کاهش هزینه‌ها عنوان کرد و گفت:‌ در این نگاه دختر زود شوهر داده می‌شود تا یک نان خور از جمعیت خانواده کاسته شود.

 

این استاد دانشگاه در ادامه به تشریح دلایل مخالفت با ازدواج کودکان پرداخت و یکی از دلایل این موضوع را "ایمنی مادران" عنوان کرد و افزود: وقتی ازدواج در سن پایین صورت می گیرد به تبع آن و با توجه به فشارهای فرهنگی بر این کودکان، بارداری زودرس نیز اتفاق می افتد؛ در حالی که بدن مادر نوجوان هنوز کاملا رشد نکرده‌، به بلوغ نرسیده است و در شرایط بارداری، زایمان و شیردهی، بقاء و سلامت مادرو کودک هردو به خطر می‌افتد.

 

وی هم‌چنین یکی دیگر از عوامل مخالفت با این موضوع را سقط های مکرر این مادران عنوان کرد و افزود: در این نوع ازدواج ها علاوه بر سقط مکرر نوزادان، شاهد مرگ و میر مادران نیز هستیم به طوریکه طبق آمار، هر چه ازدواج مادران در سن بالاتری صورت بگیرد میزان سقط غیرعمدی و مرگ و میر مادران کاهش می‌یابد.

 

احمدنیا در ادامه به اهمیت توجه خانواده‌ها به شروط ضمن عقد اشاره کرد و گفت:‌ متاسفانه بارها این اتفاق افتاده در هنگامی که زوجین تصمیم گرفته‌اند از این شروط استفاده کنند، دفترخانه‌ها ممانعت به عمل آورده‌اند و رای زوج را زده‌اند. در این چارچوب خود خانواده‌ها نیز یک مانع بزرگ محسوب می‌شوند و برخی از آنها معتقدند که نباید در موقع ازدواج در مورد این مباحث صحبت کرد چرا که شگون ندارد.

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر تعداد زنانی که در کشور دارای تحصیلات عالی و تکمیلی هستند رو به افزایش است، ادامه داد: بازار کار آن‌ها را جذب نمی‌کند و سقف شیشه‌ای در برابر حضور زنان در بازار کار و عرصه سیاست وجود دارد.

 

احمدنیا با بیان اینکه دخترانی که در سنین پایین ازدواج می‌کنند نقش هایشان محدود به نقش‌هایی چون همسر و مادر می‌شود و در نتیجه دایره دوستان و اطرافیانشان کاهش پیدا کرده و حیطه حامیانشان فقط به خانواده و دوستان صمیمی شان محدود می‌شود، به موضوع کاهش "عزت نفس" و "اعتماد به نفس" در بین این زنان نیز اشاره کرد و افزود:‌ آن‌ها به دلیل عدم استقلال مالی به شوهرانشان وابسته هستند و به نوعی با یک حس عدم امنیت روبرو هستند.

 

این کارشناس مسائل زنان در همین راستا به اهمیت توانمندسازی دختران اشاره کرد و گفت:‌ موضوع مقابله با ازدواج کودکان باید به فراتر از خانواده‌ها منتقل شود زیرا این یک مسأله اجتماعی مانند خشونت خانگی است و یک مسئله خصوصی نیست.

 

احمدنیا در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه توانمندشدن دختران باعث افزایش دانش و مهارت آن‌ها می شود افزود: در پی این موضوع این زمینه فراهم می‌شود که آنها به حقوقشان آگاه‌تر شوند و شبکه‌های حمایتی گسترده‌تری برای خود ایجاد کنند.

 

وی با بیان اینکه بسیاری از اتفاقات خوب در حوزه زنان در کشورهای مختلف از همین شبکه‌های حمایتی آغاز شده است تصریح کرد: از سال 2014 کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد سندی مبتنی بر توافق کشورهای عضو برای خاتمه دادن ازدواج کودکان تهیه کرد.

 

به گزارش ایسنا؛ در ادامه این برنامه طراوت مظفریان، عضو جمعیت امام علی (ع) نیز اظهار کرد: از بین 303 زن تحت پوشش خانه‌های ایرانی جمعیت امام علی (ع) که امسال در مراسم روز مادر شرکت کردند 37.7 درصد در سن 10 تا 15 سال، 50 درصد آن‌ها در سن 15 تا 20 سال و مابقی در سن بالای 20 سال ازدواج کرده بودند؛ بسیاری از این زنان نیز در فرایند ازدواج از تحصیل محروم شده و با بارداری زودرس روبرو شده بودند.

 

وی با بیان اینکه حدود 85 درصد از این زنان همسرانشان معتاد هستند، افزود: تعدادی از این زنان برای تامین مخارج زندگی خود در سر چهارراه‌ها، گل فروشی یا دست فروشی می‌کنند.

 

مظفریان با بیان اینکه ما در خانه‌های ایرانی سعی می‌کنیم در زندگی این زنان تغییراتی در راستای بهبود ایجاد کنیم افزود:‌ شاید بتوان معادل زنان سرپرست خانوار واژه "همسر مردان معتاد" را به کار برد.

 

این عضو جمعیت امام علی (ع) به انواع خشونت‌هایی که علیه این زنان و فرزندانشان وارد می‌شود، اشاره کرد و افزود: بعضی ازاین زنان مجبور به مصرف مواد می‌شوند یا اینکه بچه‌های خود را بر سر چهارراه‌ها برای گدایی قرار می‌دهند.

 

این عضو جمعیت امام علی (ع) در بخش دیگری از صحبت های خود به زندگی این گونه زنان در مناطق حاشیه نشین و فقیر اشاره کرد و گفت: مثلا ما در لب خط با کودکانی روبرو هستیم که در سن چهارده سالگی به عنوان یک مادر باردار از آنها یاد می‌شود و درکنار تمام مشکلات مورد اشاره از مدارک هویتی نیز برخوردار نیستند.

 

وی همچنین به رواج معضل «کودک بیوه» نیز اشاره کرد و گفت‌: درهمین راستا ما با دخترانی روبرو هستیم که مثلا در سن 12 سالگی ازدواج کردند و در سن 13 ، 14 سالگی نیز طلاق گرفته‌اند و اکنون با انواع مشکلات روحی روبرو هستند.

 

این عضو جمعیت امام علی (ع) هم‌چنین با تاکید بر اینکه در بسیاری از موارد، این گونه ازدواج ها ثبت رسمی نمی‌شوند افزود:‌ در این فرایند با کودکانی روبرو هستیم که بر اثر فشار خانواده‌هایشان و بر اساس اجبار مجبور به کار در خیابانها هستند؛ مادران آن‌ها کسانی هستند که در سن پایین ازدواج کرده‌اند، کودک کار بوده‌اند در سن کم مادر شده‌اند و کودک آن‌ها برای فرار از خشونت خانه و قرار نگرفتن در چرخه تکراری مورد اشاره بعضا به همراه پسری فرار می‌کنند، در حالیکه نسبت به انواع خشونتهای دیگری که با آن روبرو خواهند بود، اطلاعی ندارند.

 

مظفریان در عین حال تاکید کرد: موضوع ازدواج در سن کم فقط مربوط به دختران نیست و در برخی مواقع شاهد ازدواج پسران در سن کم نیز هستیم.

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
مهناز   1395/4/6 23:19:51

مدیرکل امور زنان وزارت آموزش و پرورش عنوان کرد:
ازدواج زودهنگام عامل بازماندگی دختران از تحصیل
مدیرکل امور زنان وزارت آموزش و پرورش گفت: ازدواج زودهنگام و عدم اعتقاد خانواده ها به تحصیل دختران موجب می شود تا دانش آموزان دختر از ادامه تحصیل بازمانند.
مهناز احمدی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره ی عوامل بازماندگی دختران از تحصیل گفت: عمده ترین عوامل بازماندگی از تحصیل فرهنگی و نبود امکانات است.

وی افزود: ازدواج زودهنگام و عدم اعتقاد خانواده ها به تحصیل دختران موجب می شود تا دانش آموزان دختر از ادامه تحصیل بازمانند.

مدیرکل امور زنان وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: مشکلات آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان باعث شد تا دولت یک ردیف بودجه مستقل تحت عنوان توسعه عدالت آموزشی قرار دهد.

وی ادامه داد: با تلاش های نهادهای مسئول حدود ۴۰ هزار دانش آموز ابتدایی سال قبل به مدرسه بازگشتند.

احمدی تاکید کرد: با همفکری، همدلی و همراهی مسئولان و همه نهادها می توانیم مشکل بازماندگی از تحصیل را حل کنیم.

مدیرکل امور زنان وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خراسان شمالی و بخشی از خوزستان بیشترین بازمانده از تحصیل دختر را دارد.