محل تبلیغ شما
مي‌خواهم «جنس مكمل» را جايگزين «جنس مخالف» كنم؛نمایشگاه پانته آ بهرام ،پیام ایرایی+تصاویر

تاریخ خبر: 1395/4/1

مي‌خواهم «جنس مكمل» را جايگزين «جنس مخالف» كنم؛نمایشگاه پانته آ بهرام ،پیام ایرایی+تصاویر

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

پانته‌آ بهرام، از آن دسته بازيگراني است كه دغدغه ذهني‌اش را در مسير و انتخاب‌هايش مي‌شود ديد؛ انتخاب‌هايي كه با وجود آنكه خاص بودند و حساب شده، با مخاطب عام ارتباط برقرار كردند. يكي از ويژگي‌هاي غالبا مشترك كاراكترهايي كه بهرام به آنها جان داد، رمزآلود بودن آنها بود كه درعين سادگي، مخاطب را همراه خود مي‌برد تا جايي كه راز نهفته در اين شخصيت را كشف كند.

براي همين زماني كه خبر از برگزاري نمايشگاهي از آثار او و پيام ايرايي منتشر شد، بعد ديگري از او ديده شد و رمز‌آلود بودني كه در كارها و شكل تجربه‌اش در حوزه تجسمي و صدا ادامه داشت. نمايشگاهي كه سر آغازي براي نشان دادن قالب‌هاي ديگر هنرهاي اوست.بهرام مي‌گويد كه تجربه هنرهاي مختلفي را از سر گذرانده است،‌از نوشتن،‌خواندن،‌موبازي كردن و خيلي هنرهاي ديگر، اما در نهايت بازيگري شد پيشه‌اي كه از ميان همه هنرها او را در خود حل كرد. اما بعد از سال‌ها بازيگري او وجه ديگري را امتحان كرده است،‌نمايشگاهي كه تجربه مشتركش با پيام ايراني است.

اما با اين وجود وجه شعري اش هم سال‌ها دست از سر او برنداشته است وقتي كه عكس‌ها را ديده به اين نتيجه رسيده كه طبع شاعري‌اي كه از نوجواني با او بوده مي‌تواند كمك كننده باشد. حالا مي‌گويد كه قرار است كه شعرها و صدايش به همراه‌ اين عكس‌ها باهم منتشر شوند. در اين نمايشگاه عكس‌هاي پيام ايرايي از پانته‌آ بهرام با صورت رنگ شده‌اي كه نماد زن-زمين است، همراه با شعر و صداي خودش ديده مي‌شود و به گوش مي‌رسد. اين نمايشگاه يك هفته در گالري آريانا برپا بود. به همين مناسبت با او به صحبت نشسته‌ايم.

اين نمايشگاه تركيب متفاوتي از رنگ، عكس، شعر و موسيقي است، براي تعريفي كه براي اين كانسپت در رسانه اعلام شد، از واژه تجربه استفاده شد. خودتان اين كانسپت را چه تعريف مي‌كنيد؟

در اكنوني كه ما زندگي مي‌كنيم، هنرها با درآميخته شدن، بيشتر به بلوغ مي‌رسند.

تصور كنيد در مقابل يكي از عكس‌ها ايستاده‌ايد و به جنبه‌هاي گوناگون حسي و تكنيكي آن دقت مي‌كنيد. در همين لحظه موسيقي خاصي از جايي پخش مي‌شود و بُعد تازه‌اي به چيزي كه روبه‌روي شماست مي‌بخشد.

پس از آن، كلماتي هم به گوش‌تان مي‌رسد كه ديگر تعريف اثر را به وضوح توضيح مي‌دهد و كامل مي‌كند انديشه‌اي را كه پشت هر نگاه است. از اين‌روست كه هنوز كسي نمي‌تواند هنرها را به ترتيب اولويت بچيند و بگويد تصوير مقدم است يا موسيقي، يا ادبيات همچنان پيشتاز است!

اين تجربه تركيبي از كجا شكل گرفت؟ به خصوص با تاكيد بر اينكه تصوير متفاوت و مزين به نقش شده‌اي از شما مي‌بينيم. جدا از اينكه بازيگرها به شكل عام سخت‌تر امكان دارد تصوير خودشان را به رنگ بسپارند، مي‌دانم كه شما به دليل استفاده از رنگ‌ها دچار آسيب‌ديدگي هم شديد.

وقتي پيام ايرايي كه دوست قديمي من است، اين پيشنهاد جذاب كه روي صورتت را رنگ كنيم و عكس بگيريم را مطرح كرد، با اشتياق پذيرفتم. او مي‌داند كه من عاشق تجربه كردن و در حوزه هنر ريسك‌پذير هستم. اجازه خواست تا براي شفاف‌تر شدن رنگ‌ها و بالطبع تصويرها، مستقيم از رنگ آكريليك روي صورتم استفاده كند.

مي‌دانيد كه اين ماده شيميايي براي صورت ساخته نشده !ما مجبور شديم چند بار رنگ‌ها را روي صورت تركيب و اضافه كنيم تا نتيجه مطلوب به دست بيايد. از درد سرِ شستن رنگ‌ها و كنده شدن ابروها و موها كه بگذريم، نتيجه و خروجي كار، هردوي‌مان را شگفت‌زده كرد.

يكي از نكات اين نمايشگاه، پخش شدن شعر و صداي شما همراه با موسيقي است كه به فضاسازي تصاوير كمك كرده است. آيا اين اشعار براي اين نمايشگاه سروده شدند؟ آيا دغدغه شعر هم داريد؟

بر اساس طرح «زن- زمين» كه دغدغه قديمي من است، ژست‌ها و فيگورهايي مي‌گرفتم و آقاي ايرايي لحظه‌ها را ثبت مي‌كردند. ما مي‌گوييم زمينِ مادر. و معتقديم كه زمين زني است كه مي‌روياند و مي‌زايد وبالنده مي‌كند، پُر از رنگ است و تحرك و تكاپو و تنوع. اينكه براي امضاي تابلوها از طلا و نقره استفاده كرديم هم، اشاره دارد به معادن سنگ و جواهري كه در دل زمين است و البته مورد علاقه بيشتر زن‌ها! زن مظهر عشق است و همانقدر قدرتمند، كه نازكدل.

بعد از ديدن عكس‌ها به اين نتيجه رسيديم كه براي تكميل پيرنگ اثر، طبع شاعري من، كه از نوجواني رهايم نمي‌كند! مي‌تواند كمك‌كننده باشد.

شما امكان اين را داشتيد كه صرفا شعرها را كنار تابلو‌ها بگذاريد، ولي به همين بسنده نكرديد...

روز افتتاحيه صداي من در فضاي گالري پخش شد، اما همهمه حضور دوستان بازديد‌كننده مرا به اين فكر انداخت كه شعرها بايد كنار تابلوها نوشته شوند.

تاثير اين تصميم روز دوم مشخص شد و ديگر از پاره‌اي پرسش‌ها خبري نبود. كلمات هم ديده و هم شنيده شدند. تركيب موسيقي، كلمات يا همان ادبيات، و تصاوير زيباي پيام ايرايي. پروژه را به سرانجام دلنشيني رساند.

ساير همكاران شما در اين حوزه فعاليت كردند و بعد از يك تجربه از آن كناره‌گيري كردند. ما چه آينده‌اي براي شما در اين حوزه متصور خواهيم بود؟

من هم مثل خيلي‌ها كه از كودكي به رشته‌هاي هنري علاقه‌مندند، زندگي‌ام از همان ابتدا با همه هنرها پيوند خورد.

مي‌نوشتم. مي‌خواندم. مي‌دوختم. مي‌رقصيدم. بازي مي‌كردم. كارگرداني مي‌كردم. نقاشي مي‌كشيدم و از آنجا كه بسيار خجالتي و كم‌رو بودم، بازيگري جزو انتخاب‌هاي اولم نبود. اما وقتي در دوره دبيرستان و جشن‌هاي دهه فجر عنوان بهترين بازيگر منطقه تحصيلي‌مان را گرفتم بازيگري وجودم از بقيه هنرها پيشي گرفت! هنوز ميل به فعاليت در حوزه‌هاي ديگر هنري در وجودم هست و جرقه نمايشگاه «زن-زمين» ابتداي يك حركت بلندمدت خواهد بود. همكاري با دوست خو‌ش‌قلب و همراهي مثل پيام، نقطه عزيمت خوبي شد. حالا بايد ديد همتم چقدر بلند است. به هر حال نقشه‌هاي آماده‌اي براي ادامه مسير دارم.

كه يكي از آنها شعر و دكلمه شماست. امكان دارد ما شعرخواني‌ها را در قالب يك سي‌دي بشنويم يا حتي اين نمايشگاه را در قالب يك كتاب؟

به زودي شعرها و صداي من به همراه عكس‌هاي آقاي ايرايي به چاپ خواهد رسيد و شكل عمومي‌تري خواهد يافت.

آيا بعد از اين نمايشگاه تمركزتان در حوزه تجسمي خواهد بود؟

زن بودن هنوز خودش يك دغدغه است. سال‌ها است كه براي تساوي حقوق‌مان مي‌كوشيم. فرياد مي‌زنيم كه نمي‌خواهيم «جنس دوم» باشيم و براي كوچك‌ترين فضاي تنفس، جشن مي‌گيريم. هنوز از عبارت «فمينيسم» برداشت غلط مي‌شود. كارهايي كه قصد انجامش را دارم، اگر اجازه پيدا كند و در نطفه كشته نشود، همچنان نشان‌دهنده درگيري من با انديشه تساوي زن و مرد است و پاك كردن كلمه «جنس مخالف» و جايگزين كردنِ «جنس مكمل» به جاي آن.

فضاي عمومي هنر را چطور مي‌بينيد؟

اين روزها آثار هنري در همه زمينه‌ها بيش از پيش جاي‌شان را به توليدات سرگرم‌كننده داده‌اند و اين انبوهي، تشخيص هنر از كارهاي كم‌زحمت و كم‌بها را دشوار و گاه غيرممكن مي‌كند.

شوخي‌ها تصوير مي‌شوند. فيلمبرداري و پخش مي‌شوند و هر گفته بي‌ريشه و اساسي شنيده و تكثير مي‌شود. خدا رحم كند. من با اين هجوم گسترده كنار نمي‌آيم! مي‌ترسم چون آنقدر چشم و گوشم غلط مي‌بيند و مي‌شنود كه املا و انشايم در خطر افتاده است. با وجود اينكه رشته تحصيلي‌ام ادبيات نمايشي بوده كه قطعا مي‌دانيد پايه اصلي‌اش ادبيات به صورت عام است، براي هر چيز ساده‌اي اين‌روزها به فرهنگ لغت پناه مي‌برم.

همين شهرت آسان و سريع در فضاي مجازي، مجوز هر شلنگ تخته‌اي را مي‌دهد و هيچ الگوي قدرتمندي براي قياس نيست. مي‌گويند بايد اين تغييرات را پذيرفت. نخير من كرگدن نخواهم شد! بيست و چند سال كار بي‌وقفه من و همانندهاي من، زير سبكي تحمل‌ناپدير هستي فشرده مي‌شود و معادلاتي كه آموخته‌ايم خط مي‌خورند. نه اين منصفانه نيست كه مدام بجنگيم.

وقتي چيزي را مي‌دانيم، ديگر نمي‌توانيم ندانيم! مگر با حمله فراموشي مزمن!جهان بدون عشق به هنر حقيقي و والا، مثل يك بادكنك پُر از هليوم است. رهاست اما به ناكجا مي‌رود. اين نمايشگاه آزمون ايده‌ها و همكاري‌هاي تازه بود. من دوره نقاشي سياه‌قلم و آبرنگ و كمي هم رنگ روغن را مدت‌ها پيش گذرانده‌ام و حالا وقت دوره كردن و دريافت آموزه‌هاي جديد است.

ايمان دارم كسي كه در هنر تنها به غريزه اكتفا كند، شايد يكي دو كار خوب يا در پاره‌اي مواقع عالي ارايه دهد اما نيروي استعداد و ذهن و ذات، بدون تربيت محكوم به تكرار و توقف است

عکسهای بازیگران در افتتاحیه نمایشگاه زن و زمین پانته آ بهرام و پیام ایرایی در گالری آریانا

بازیگران در افتتاحیه نمایشگاه زن و زمین پانته آ بهرام,عکسهای بازیگران در افتتاحیه نمایشگاه زن و زمین پانته آ بهرام و پیام ایرایی در گالری آریانا

عکسهای مارال فرجاد در افتتاحیه نمایشگاه زن و زمین پانته آ بهرام و پیام ایرایی در گالری آریانا

بازیگران در افتتاحیه نمایشگاه زن و زمین پانته آ بهرام,عکسهای بازیگران در افتتاحیه نمایشگاه زن و زمین پانته آ بهرام و پیام ایرایی در گالری آریانا

عکسهای مریم کاویانی در افتتاحیه نمایشگاه زن و زمین پانته آ بهرام و پیام ایرایی در گالری آریانا

بازیگران در افتتاحیه نمایشگاه زن و زمین پانته آ بهرام,عکسهای بازیگران در افتتاحیه نمایشگاه زن و زمین پانته آ بهرام و پیام ایرایی در گالری آریانا

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid