محل تبلیغ شما
گردوغبارخوزستان18برابرحدمجاز

تاریخ خبر: 1395/3/28

گردوغبارخوزستان18برابرحدمجاز

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

میزان ریزگردها در ایلام، مهران و دهلران ۱۸ برابر حد مجاز است/وضعیت تا فردا ادامه دارد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری ایلام با بیان اینکه میزان ریزگردها در ایلام، مهران و دهلران ۱۸ برابر حد مجاز است، گفت: وضعیت بحران تا فردا ادامه دارد.

احمد کرمی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام، اظهار داشت: با ورود توده گرد و خاک به استان شاهد کاهش دید افقی در اکثر نقاط استان هستیم.

وی با بیان اینکه کیفیت هوا در استان ایلام به دنبال ورود ریزگردها در استان به شدت کاهش پیدا کرده است، افزود: میزان ریزگردها در ایلام، دهلران و مهران تا 18 برابر حد مجاز است.

مدیرکل بحران استانداری ایلام عنوان کرد: وضعیت هوا اکنون در ایلام بحرانی است و این شرایط تا فردا نیز به همین شدت ادامه دراد.

وی گفت: از گروه‌های حساس می‌خواهیم که از ترددهای غیرضروری خودداری کنند و همچنین افراد از کولرهای آبی استفاده نکنند که هوای آلوده بیرون به داخل منزل راه پیدا نکند.

توده جدید گرد و غبار عربی که از مرز عراق و سوریه وارد استان ایلام شده است سبب آلودگی هوای استان و پایین آمدن کیفیت هوا در بیشتر مناطق استان ایلام شده است.

استان ایلام از ابتدای امسال تا کنون 15 روز آلوده را تجربه کرده است و بر اساس اعلام مسئولان میزان روزهای آلوده امسال نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده است.

«احمدرضا لاهیجان زاده» پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار کرد: میزان گرد و غبار در ساعت 20 عصر پنجشنبه در اهواز و آبادان به دو هزار و 17 میکروگرم بر مترمکعب، در اندیمشک دو هزار و 454 میکروگرم بر مترمکعب و در شوشتر به 795 میکروگرم بر مترمکعب رسیده است. 
وی افزود: در ساعت 19 پنجشنبه نیز میزان گرد و غبار در سوسنگرد دو هزار و 955 میکروگرم بر مترمکعب و در اهواز 295 میکروگرم بر مترمکعب بوده است.
حداکثر مجاز گرد و غبار در هوا 150 میکروگرم بر مترمکعب است.
لاهیجان زاده با اشاره به وجود 15 ایستگاه سنجش آلودگی هوا در مناطق مختلف خوزستان اظهار کرد: به دلیل مشکلات فنی در زمان گرد و غبار اتصال اینترنتی همزمان با ایستگاه ها میسر نمی شود.
وی گفت: اعتبار تعمیر و نگهداری ایستگاه های سنجش آلودگی هوا که باید توسط ستاد بحران استان تامین شود در 2 سال گذشته محقق نشده است اما سازمان محیط زیست کشور از اعتبارات پارسال خود حدود دو میلیارد و 300 میلیون ریال به این بخش کمک کرده است.
بر اساس گزارش هواشناسی گرد و غبار تا فردا (جمعه) در خوزستان ادامه می یابد.
21 ایستگاه سنجش آلودگی هوا در خوزستان فعال است که نیاز به اعتبار ویژه برای تعمیر و نگهداری دارد.
در سال جاری استان خوزستان دست کم چهار بار پدیده گرد و غبار رو به رو بوده است.

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: میزان گرد وغبار در شهرهای اهواز و آبادان به بیش از 13 برابر حدمجاز رسید.
 
احمدرضا لاهیجان زاده اظهار کرد: میزان گرد و غبار در ساعت 20 روز پنجشنبه در اهواز و آبادان به دو هزار و 17 میکروگرم بر مترمکعب، در اندیمشک دو هزار و 454 میکروگرم بر مترمکعب و در شوشتر به 795 میکروگرم بر مترمکعب رسیده است. 
 
وی افزود: در ساعت 19 امروز نیز میزان گرد و غبار در سوسنگرد دو هزار و 955 میکروگرم بر مترمکعب و در اهواز 295 میکروگرم بر مترمکعب بوده است.
 
حداکثر مجاز گرد و غبار در هوا 150 میکروگرم بر مترمکعب است.
لاهیجان زاده با اشاره به وجود 15 ایستگاه سنجش آلودگی هوا در مناطق مختلف خوزستان اظهار کرد: به دلیل مشکلات فنی در زمان گرد و غبار اتصال اینترنتی همزمان با ایستگاه ها میسر نمی شود.
 
وی گفت: اعتبار تعمیر و نگهداری ایستگاه های سنجش آلودگی هوا که باید توسط ستاد بحران استان تامین شود در دو سال گذشته محقق نشده است اما سازمان محیط زیست کشور از اعتبارات پارسال خود حدود دو میلیارد و 300 میلیون ریال به این بخش کمک کرده است.
 
بر اساس گزارش هواشناسی گرد و غبار تا فردا در خوزستان ادامه می یابد.
21 ایستگاه سنجش آلودگی هوا در خوزستان فعال است که نیاز به اعتبار ویژه برای تعمیر و نگهداری دارد.
 
در سال جاری استان خوزستان دست کم چهار بار پدیده گرد و غبار رو به رو بوده است.گرد و غبار در شهرهای خوزستان به بیش از 13 برابر حدمجاز رسید

مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: از امروز تا فردا ظهر گرد و غبار با شدت بیشتری از طرف عراق وارد خوزستان می‌شود.

کوروش بهادری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اهواز اظهار داشت: از صبح امروز با بروز گردوخاک در عراق آسمان خوزستان نیز کمی غبارآلود شد که در ساعات ابتدایی ظهر، میزان گردوغبار افزایش پیدا کرد.

وی افزد: به‌احتمال زیاد از امروز تا فردا ظهر، گرد و غبار با شدت بیشتری وارد خوزستان شود که با کاهش دید و کیفیت هوا در شهرهای  اهواز، ماهشهر و آبادان که همجواری بیشتری با عراق دارند، همراه است.

مدیرکل هواشناسی خوزستان با بیان اینکه شدت گرد و غبار واردشده از عراق زیاد نیست، گفت: دهدز و امیدیه با دمای 20 و 46 درجه به‌ترتیب امروز خنک‌ترین و گرم‌ترین نقاط استان بودند. تغییرات دمایی اهواز بین 28 تا 45 درجه سانتی‌گراد در حال نوسان است.

رئیس اداره محیط زیست مسجد سلیمان با بیان اینکه منشأ ریزگردها و پدیده گرد و خاک خوزستان داخلی و هم خارجی است، گفت: عدم‌تعادل بین محیط زیست و توسعه‌یافتگی می‌تواند معضلات زیست‌محیطی را به‌همراه داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مسجدسلیمان بهروز نجاتی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه شهرستان مسجدسلیمان با گرامیداشت هفته محیط زیست و با اشاره به اهمیت طبیعت و محیط زیست اظهار داشت: منشأ و کانون ریزگردها و پدیده گرد و خاک در خوزستان هم داخلی و هم خارجی است.

وی درباره مشکلات و معضلات و مشکلات زیست‌محیطی گفت: متأسفانه عدم توجه به اولویت‌های محیط زیست در توسعه پایدار می‌تواند معضلات زیست‌محیطی و در پی آن هزینه‌های سنگینی را برای بخش توسعه یافته و یا برای محیط زیست به‌همراه داشته باشد.

رئیس محیط زیست مسجد سلیمان با ابراز اینکه طرح آمایش سرزمین بر اساس بهترین کاربری برای هر منطقه تعریف می‌شود عدم هماهنگی و تعادل و اولویت نداشتن محیط زیست در توسعه پایدار را عاملی در جهت ایجاد و افزایش معضلات زیست‌محیطی دانست.

نجاتی با توجه به موانع زیست‌محیطی در اجرای پروژه جاده میان‌بر مسجدسلیمان ــ اهواز لزوم رفع موانع زیست‌محیطی این پروژه مهم عمرانی را همکاری و تعامل‌ دستگاه‌های مربوطه عنوان کرد و مهم‌ترین موضوع زیست‌محیطی در خصوص این پروژه را زندگی گونه کمیاب قوچ و میش در مسیر اجرای این پروژه دانست.

وی با اشاره به آلودگی‌های زیست‌محیطی کارخانه سیمان مسجدسلیمان یکی از موارد مهم مدنظر از سوی محیط زیست شهرستان را ایجاد سیستم پایش لحظه‌ای یا آنلاین در این کارخانه به‌منظور پایش و بررسی لحظه به لحظه از میزان آلودگی‌های این کارخانه عنوان کرد.

رئیس محیط زیست مسجد سلیمان همچنین از برگزاری نشست مشترک محیط زیست مسجدسلیمان، شرکت نفت و گاز مسجد سلیمان و دانشگاه صنعتی اصفهان در خصوص آلاینده‌های نفتی مسجد سلیمان خبر داد و اظهار داشت: در این نشست موضوع جابه‌جایی مناطق آلوده به نفت‌گاز مسجد سلیمان، میزان عوامل آلوده‌کننده در این مناطق و آلودگی چاه‌های نفت مورد بررسی قرار گرفت.

رئیس محیط زیست مسجد سلیمان با اظهار اینکه در دو ماه اخیر چند مورد آتش‌سوزی در جنگل‌های منطقه رخ داده است، گفت: خوشبختانه آتش‌سوزی‌های اخیر تبعات خاصی را در پی نداشته است.

نجاتی در این خصوص به کمبود امکانات و اعتبارات لازم اشاره کرد و  افزود: یقیناً با تأمین امکانات و ادوات لازم می‌توان در این زمینه اقدامات مؤثرتری را انجام داد و از هرگونه خطر احتمالی در زمینه آتش‌سوزی جلوگیری کرد.

وی در پایان با اشاره به تصویب سایت دفن زباله در شهرداری مسجدسلیمان خاطرنشان کرد: با تلاش‌های صورت گرفته سایت مصوب و دارای مجوز است اما تاکنون در اجرا اقدام خاصی صورت نگرفته است.

رئیس محیط زیست مسجد سلیمان همچنین لزوم اجرای طرح کمربند سبز و طرح تفکیک زباله توسط شهرداری را از جمله طرحهای مهم در حوزه محیط زیست شهری ارزیابی کرد.

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
سوشیانت آسمانی   1395/4/5 02:31:17

صلح جهان کلید حال خوش هوا!
برجام هم نتوانست ریزگردها را بیرون کند
ابتکار: عراق ثبات یابد ریزگردها می‌رود!
برجام هم نتوانست ریزگردها را بیرون کند

در حالی که معصومه ابتکار معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان محیط‌زیست کشور پیش از این اعلام کرده بود که برجام می‌تواند راهگشای بهبود اوضاع محیط‌زیست، احیای دریاچه ارومیه، رفع آلودگی هوا و دیگر معضلات محیط‌زیستی باشد اما انگار همه این گشایش‌ها بدون ثبات عراق و صلح جهانی بی‌معنی است!! هر چند که طرح ما که در سازمان ملل پذیرفته شده بود مورد استقبال کشورهای منطقه قرار نگرفته تا حال هوا بد باشد.

کشورهای منطقه از طرح ملی گرد و غبار ایران استقبال نکردند
در ادامه این موضوع مدیر طرح ملی مقابله با گرد و غبار سازمان محیط‌زیست از تخصیص ۶۰ میلیارد تومان اعتبار به منظور مقابله با گرد و غبار در آسمان کشور خبر داد و گفت: در کنترل گرد و غبار با منشاء خارجی اقدامات با دشواری پیش می‌رود و با یک برنامه دراز مدت می‌توانیم گرد و غبارها را کنترل کنیم.
وی درخصوص اعتبارات در نظر گرفته شده به منظور کنترل گرد و غبار در سال‌جاری اظهار کرد: با توجه به مشکلات دولت و کمبود بودجه، اعتبارات قابل توجهی به این بخش تخصیص نیافته است اما امیدوار هستیم با دریافت کامل این بودجه بتوانیم تا حدودی مشکلات را برطرف کنیم.
وی از استقبال اندک کشورهای منطقه از طرح پیشنهادی ایران برای مقابله با گرد و غبار با منشاء خارجی خبر داد و تصریح کرد: متاسفانه به دلیل شرایط سیاسی منطقه و بحران‌های موجود، کشورهای همسایه آن طور که باید از طرح مقابله با گرد و غبار ایران استقبال نکرده و برای تحقق این کار نیازمند ساختارهای سازمان ملل هستیم.
مدیر طرح ملی مقابله با گرد و غبار سازمان محیط‌زیست با تأکید بر اینکه بخش محدودی از گرد و غبارهای موجود در هوای کشور منشاء داخلی دارد، اظهار کرد: بیشترین علت گرد و غبار موجود در استان‌های کشور منشاء خارجی داشته و ما قادر به کنترل آنها نیستیم.
شعاعی درخصوص وضعیت گرد و غبارها طی روزهای آینده در آسمان کشور خاطر نشان کرد: براساس اعلام سازمان هواشناسی مرکز ایران امروز و فردا شاهد گرد و غبار شدید خواهد بود.
وی تأکید کرد: منشاء آلودگی هوا و همچنین گرد و غبارها در ۱۷ استان کشور شناسایی شده و به دنبال برطرف کردن این مشکل هستیم.
به گزارش میزان، در حال حاضر آلودگی هوا در خرم آباد به ۲۹ برابر و درخوزستان به ۶ برابر حد مجاز رسیده است. این در حالی است که پرواز مشهد - خرم‌آباد به دلیل آلودگی هوا لغو شده است. هوای اراک نیز برای تمام گروه‌های سنی در وضعیت هشدار و ناسالم اعلام شد. در همین حال میزان ریزگردها در آسمان بوشهر به بیش از۸برابر حد استاندارد رسیده است.
البته شهرهای مثل پاوه و کرمانشاه هم درگیری شدید با آلودگی هوا داشته و اوضاع تهران هم در مرز هشدار است.

عدم ثبات در عراق عامل اصلی ریزگردها
معصومه ابتکار درخصوص علت ادامه وضعیت گرد و غبار در خوزستان گفت : متاسفانه علی‌رغم تلاش‌های صورت گرفته بی‌ثباتی در کشور عراق و نا هماهنگی‌های موجود باعث شده نتوانیم کانون‌های موجود در کشور عراق که عامل بسیاری از این ریزگردهاست را کنترل کنیم.
وی به اقدامات صورت گرفته از طریق سازمان ملل اشاره کرد و گفت اقدامات خوبی صورت گرفته و مصوبه‌ای مهم به تصویب سازمان ملل رسیده که کشورهای منطقه ملزم به رعایت آن می‌باشند اما شرایط موجود در کشور عراق باعث اخلال در اجرای این مصوبه شده است.
رئیس سازمان محیط‌زیست کشور گفت: خوشختانه حوضچه‌های تالاب هور‌العظیم با بارندگی‌های اخیر و همکاری‌های شرکت نفت پر شده و به این ترتیب منابع داخلی ریزگردها کاهش یافته است.
ابتکار اظهار کرد: این ریزگردها که وارد کشور شده غیر از ایلام ، استان‌های کرمانشاه، خوزستان، لرستان و برخی دیگر از نقاط کشور را تحت تأثیر قرار داده و منشأ آن غرب و جنوب عراق است.
وی بابیان اینکه متأسفانه گرد و غبار صدمات زیادی به‌سلامت مردم وارد می‌کند، افزود: از سال‌ها قبل دولت تلاش‌های زیادی با دولت عراق برای مهار ریزگردها کرده و این تلاش ادامه دارد و تاکنون نیز چندین تفاهم‌نامه همکاری و عملیاتی با کشور عراق برای مالچ‌پاشی و کاشت درخت در این زمینه انجام‌شده است.
ابتکار ادامه داد: در سال ۱۳۹۲ با وجود شرایط بد امنیتی به همراه هیئتی برای مهار ریزگردها به عراق سفر کرده‌ایم و به جدیت تمام پیگیر بوده‌ایم اما در حال حاضر شرایط ناامنی زیادی در کشور عراق و محل کانون‌های وقوع ریزگردها حاکم است و تاکنون تفاهم‌نامه‌های که با کشور عراق صورت گرفته به دلایل شرایط بد امنیتی امکان عملیاتی شدن نداشته است و برخی مکان‌های کانون ریزگرد در اختیار گروه تکفیری داعش است و دولت عراق توان عملیاتی کردن طرح‌ها برای مهار گرد و غبار را ندارد.
به گفته رئیس سازمان محیط‌زیست، تمام گزارش‌های وقوع ریزگردها را به وزارت خارجه و مقامات بین‌المللی برای چاره‌اندیشی منعکس می‌کنیم و با پیگیری‌های انجام‌شده توسط محیط‌زیست، ایران سال گذشته یک قطعنامه بین‌المللی برای مقابله با ریزگردها مرحله به تصویب رساند زیرا این کانون فقط متوجه ایران نیست بلکه بسیاری از دیگر کشورها هم درگیر این پدیده هستند.
ابتکار با بیان اینکه یک بحث ناامنی و بحث دیگر خشکسالی‌های پی‌درپی و فرسایش خاک در کشور عراق باعث شده کانون‌های وقوع گرد و غبار افزایش پیدا کند، افزود: از طرف دیگر سدهای ایجادشده بر روی دجله وفرات باعث خشکسالی اراضی مناطق پایین‌دست شده که ریزگردها از آن نشأت می‌گیرد.
رئیس سازمان محیط‌زیست گفت: در حال حاضر ناامن بودن عراق عملاً اقدامات و طرح‌ها را برای مهار ریزگردها ناکام گذاشته است و فعلاً دولت عراق نمی‌تواند کاری انجام بدهد و کسی هم نمی‌تواند دخالت کند.
وی با تأکید بر اینکه در راستای کانون‌های داخلی کشور تاکنون ۱۵ کانون در استان‌ها شناسایی و برنامه‌ها و طرح‌های در آن‌ها نهایی شده و یا در مرحله نهایی شدن یا در آینده نزدیک نهایی خواهد شد، افزود: کاشت نهال و تثبیت خاک از اقدامات بوده است.

خانم ابتکار فقط حرف می‌زند
اما در همین زمینه نماینده مردم پاوه در مجلس شورای اسلامی گفت: خانم ابتکار نشسته است و فقط حرف می‌زند. عمل صفر! ریزگردها نفس مردم کرمانشاه را بند آورده است.
شهاب نادری به خبرگزاری دانشجو درباره وضعیت ریزگردها در مناطق غربی کشور گفت: همانطور که در نطق مجلس هم گفتم، ریزگردها نفس مردم کرمانشاه را بند آورده است. ما واقعاً دیگر چاره‌ای نداریم! وی افزود: خانم ابتکار نشسته است و فقط حرف می‌زند. عمل صفر! ما ۱۰ سال است با موضوع ریزگردها درگیر هستیم.
نادری اضافه کرد: ریزگردها از ما تلفات گرفته‌اند. ما با مسائلی مانند مریضی انسان‌ها، کشته شدن دام‌ها و از بین رفتن محیط‌زیست طبیعی مواجه هستیم.
نماینده مردم پاوه گفت: ما الآن ۲ روز است که نمی‌توانیم ار خانه خارج شویم و حتی افق دید هم نداریم. وی ادامه داد: این موضوع را حتماً پیگیری می‌کنم و امیدوارم بتوانیم با همکاری کشورهای همسایه فکری برای حل مسئله ریزگردها بکنیم.

ابتکار ریزگرد‌ها را جدی نمی‌گیرد
در همین راستا اما نماینده مردم قصرشیرین در مجلس با انتقاد از افزایش ریزگرد‌ها در استان‌های جنوبی کشور گفت: مردم دعا می‌کنند خداوند مقداری تدبیر به رئیس سازمان محیط‌زیست دهد گویا خانم ابتکار خود را ایزوله کرده که ریزگرد‌ها را جدی نمی‌گیرد.
فرهاد تجری به فارس گفت: وضعیت آب و هوای کرمانشاه متأسفانه بسیار اسفناک و غیرقابل تحمل است و بستگی به زمان‌های مختلف در شبانه‌روز گاهی اوقات تشدید شده و گاهی از شدت آلودگی کاسته می‌شود ولی کل استان کرمانشاه از ناحیه غربی تا کل استان درگیر ریزگرد‌ها شده‌اند که فضای دید را بسیار محدود کرده و سلامت بسیاری از مردم را به خطر انداخته است.
وی ادامه داد: شاید اگر این وضعیت برای استان‌هایی مانند تهران اتفاق می‌افتاد مسئولان امر فکری می‌کردند اما متأسفانه سالیان سال است که ریزگرد‌ها به عنوان یک پدیده آزار دهنده کشورهای غربی و جنوبی کشور را با چالش مواجه کرده است اما هنوز اقدام خاصی انجام نشده است این موضوع تا حدودی یک موضوع فرامرزی است و نیاز به پیگیری و مداومت دارد اما متأسفانه در هر دوره‌ای برخورد سلیقه‌ای شده و بعد هم به فراموشی سپرده می‌شود.
این نماینده مجلس افزود: از دولتمردان سازمان محیط‌زیست و دستگاه دیپلماسی و شخص رئیس جمهور انتظار می‌رود بیشتر در این موضوع ورود پیدا کند و اجازه ندهند بیشتر از این ریزگردها آثار منفی بر سلامت شهروندان و مردم داشته باشند چراکه بعد از مدتی یقیناً آثار منفی زیادی بر مسائل سلامت، زیست‌محیطی، کشاورزی می‌گذارد که ممکن است غیرقابل جبران باشد.
تجری تصریح کرد: مردمانی که جنگ و دفاع‌مقدس را تحمل کردند و ایثارگری‌های زیادی داشتند امروز سزاوار نیست مشکلات آنها مورد قصور قرار بگیرد و نادیده گرفته شوند. وی با اشاره به صحبت‌های رئیس سازمان محیط‌زیست در مورد جنگ عراق و سوریه گفت: ما هم دعا می‌کنیم خداوند مقداری تدبیر به رئیس سازمان محیط‌زیست که متولی محیط‌زیست کشور است، بدهد، شاید خانم ابتکار در محیطی زندگی می‌کند که مجهز به امکانات خاصی است و فضا و هوای آنجا به گونه‌ای است که خود را ایزوله کرده و کودکان و سالخوردگان و جانبازان شیمیایی را درک نمی‌کند.
این نماینده مجلس اظهار داشت: یکی از مشکلات وجود گروه‌های تروریستی در کشورهایی مانند عراق و سوریه است اما آیا این رفع تکلیف می‌کند؟ این‌همه سازمان‌های حافظ محیط‌زیست در دنیا وجود دارد از ظرفیت آنها گرفته تا رایزنی‌های سیاسی و منطقه‌ای می‌تواند کارگشا باشد اگر فکر رئیس سازمان محیط‌زیست بیشتر از این نمی‌تواند برای حل مشکل چاره‌سازی کند انتظار می‌رود کناره‌گیری کند چراکه افراد دیگری هستند که با تفکرات سیاسی، اجرایی و کاربردی می‌توانند مشکل را حل کنند.
تجری تصریح کرد: ریزگرد‌ها موضوعی است که تمام کارشناسان از سرطان‌زا بودن و آثار تخریبی غیر قابل جبران این ریزگرد‌ها بر حیات مردم و حیوانات خبر می‌دهند، انتظار می‌رود رئیس جمهور اجازه ندهد این وضعیت ادامه داشته باشد.
حال باید منتظر بمانیم تا وضعیت عراق هم ثبات یابد تا جنگ‌های گوشه و کنار دنیا تمام شود و ریزگردها رخت ببندند. مضمون سخنان مطرحه توسط رئیس سازمان محیط‌زیست این است که لطفا فعلا نفس نکشید تا با صلح جهانی ریزگردها بروند!
هر چند که به نظر می رسد کار برای برطرف کردن منشا ریزگردهای داخل و از بین بردن علت آلودگی‌های مداوم هوا و وارونگی زمستان هم از اقدامات اساسی است که مغفول مانده است و به آن بی‌توجهی می‌شود، این معضلات که منشاء داخلی دارد!! این معضلات چرا تاکنون برطرف نشده است.
امیدواریم اتفاق‌های خوشی در این زمینه شاهد باشیم شاید با از بین رفتن داعش بتوان کاری برای هوای آلوده شهرهای مرزی انجام داد اما با توجه به اینکه شدت ریزگردها در برخی از استان‌ها به ۲۲ برابر حد مجاز رسیده است گمان نمی‌کنیم تا آن زمان فرصت داشته باشیم.

سوشیانت آسمانی

0 0
sara   1395/4/5 02:30:39

نیمی از ایران در اشغال ریزگردها
آسمان خاکی است
آساره کیانی: همدلی- شاید «ریزگردها» در دوره‌ای که ما در آن زندگی می‌کنیم، به یکی از واژه‌های پرکاربرد ی تبدیل شده که همراه با واژه‌های سیاسی به زندگی مردم عادی نفوذ کرده؛ زمانی که آسمان پر از غبار می‌شود و راه‌های تنفسی ساکنین یک شهر بر اثر ازدیاد گرده‌های معلق در هوا بسته می‌شود، می‌گویند ریزگردها حمله کرده‌اند؛ ریزگردهایی که این روزها نیمه غربی ایران را در غبار خود فرو برده‌اند؛ کرمانشاه، کردستان، لرستان، کهکیلویه و بویراحمد و ایلام، استان‌هایی هستند که بیشتر درگیر شده‌اند. به گفته مدیرکل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی، طی دو روز آینده در شرق و مناطقی از شمال شرق کشور وزش باد شدید رخ خواهد داد که در برخی نقاط به ویژه در منطقه زابل با گرد و خاک همراه می‌شود. در روز آینده نیز وزش باد شدید موقتی و گرد و خاک در استان‌های قم، البرز، مرکزی، اصفهان ، تهران و سمنان پیش‌بینی می‌شود. آن‌طور که هواشناسی پیش‌بینی کرده، قرار نیست استان‌های درگیر، در چند روز آینده از ریزگردها رهایی پیدا کنند.
ابتکار: جنگ تمام شود، خاک تثبیت می‌شود
اما زمانی که اخباری از هجوم گرد و غبار و فوران ریزگردها در منطقه‌ای از ایران اعلام ‌شود، آن‌چه بیشتر از همه به چشم می‌خورد، مانور رسانه‌های اصولگرا برای تخریب چهره رییس سازمان محیط زیست است، اگر سری به این رسانه‌ها بزنید با تیترهایی مواجه می‌شوید که در حال شاخ و شانه کشیدن برای معصومه ابتکار هستند و این‌که او قضیه گرد و غبار را جدی نمی‌گیرد؛ همه این اعتراض‌ها در حالی است که در طول دوران فعالیت ابتکار در دولت حسن روحانی، - به گفته مسئولان سازمان محیط زیست-، همواره کارشکنی‌ها و عدم هماهنگی‌هایی با ریاست مذکور به ویژه از جانب نمایندگان مجلس صورت گرفته است که مانع از اجرای کامل طرح‌های سازمان می‌‌شده؛
ابتکار اما در اظهار نظری، منشا گرد و غبار این روزها را کشور عراق دانسته است؛ رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، گفت: کشورهای عراق و سوریه و عربستان همواره منشاء طوفان‌های موسوم به گرد و غبار عربی بوده‌اند و پدیده جدیدی محسوب نمی‌شوند، ولی در سال‌های اخیر به دلیل خشکسالی‌های پیاپی، افزایش دما و گرمایش زمین، همچنین جنگ و مناقشه در این مناطق، گرد و غبار چندین برابر شده است؛ ناگفته نماند که ترکیه از دهه‌های پیش با اجرای طرح گاپ و احداث سدهای عظیمی که مانع ورود سهم آب سوریه به آن کشور شد، نقش مهمی در کاهش شدید منابع آب دجله و فرات بازی کرده و اثرات گسترده ای در خشکی سوریه و عراق گذاشت.
او ادامه داد: وقوع طوفان های گرد و غبار با منشاء خارجی هر بار مستند شده و برای وزارت امور خارجه جهت اقدامات بین المللی ارسال می شود تا توجه مراجع مربوطه به مشکلات ایران برای تحت فشار قراردادن کشورهای گرد و غبارخیز جلب شود؛
در داخل نیز مطالعات شناسایی و تعیین کانون‌های گرد و غبار آغاز و به اتمام رسید و در بسیاری از استان ها عملیات نهال کاری و تثبیت خاک، همچنین آبگیری بخش های عظیمی از تالاب هورالعظیم و احیا تالاب های دیگر آغاز و اجرا شده است.
رئیس سازمان محیط زیست، توضیح داد که «مهم ترین عامل برای سر و سامان دادن به این موضوع کاملا به خاتمه جنگ و درگیری ها در عراق و سوریه بستگی دارد تا بشود به تثبیت خاک، نهال کاری و غیره اقدام کرد. در این شرایط برای آن کشورها اولویت های دیگری مطرح است و این قبیل پروژه ها را بر عهده نمی‌گیرند. همین جااست که ارتباط مخرب جنگ و محیط زیست به خوبی مشاهده می‌شود. سوریه و عراق بر بسیاری از بخش‌های سرزمینی شان اصلا تسلطی ندارند که اقدامات عمرانی و زیست‌محیطی و بیابان‌زدایی داشته باشند. با آن کشور حتی برای ایجاد پارک ملی فرامرزی در استان ایلام تفاهم نامه امضاء شد تا به این وسیله توجه بیشتری به این موضوع داشته باشند ولی شرایط آنها اجازه نمی‌دهد.»
گردو خاک های عربی، مرگ تدریجی مرزنشینان
آلوده شدن هوای استان‌های مختلف کشور اگرچه منجر به مرگ فوری مردم این مناطق نمی‌شود ولی به‌تدریج با ایجاد بیماری‌های متفاوتی از جمله بیماری‌های تنفسی مرگ تدریجی آنها را به دنبال خواهد داشت. خسارات جدی به‌سلامت مردم، جنگل‌ها و مراتع، صنعت زنبورداری و کشاورزی، زیرساخت‌های مختلف و ... تنها بخشی از تبعات این پدیده در استان‌های مختلف بوده است؛ ردپای گردوغبار بعد از سلامت مردم، روی حیات جنگل‌های زاگرس کشیده شد تا سروکله پدیده زوال در بلوطستان پیدا شود و حتی خبرها حکایت از خسارات گردوغبار به آثار تاریخی هم داشته باشد.
اولین استان در خط مقدم هجوم ریز گردها استان خوزستان است به‌طوری‌که به گفته مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط‌زیست خوزستان پدیده گردوغبار در شهرهای مختلف استان به بالاترین حد خود رسید.
وضعیت گردوغبار در خوزستان به‌گونه‌ای بود که سه پرواز شامگاه پنجشنبه فرودگاه بین‌المللی آبادان لغو شد.در استان ایلام نیز گردوغبار بی‌سابقه از ظهر پنجشنبه تمامی مناطق استان را در برگرفت و باعث ایجاد وضعیت بحرانی هوا در ایلام شد به‌طوری‌که طبق گفته مسئولان در بیشتر نقاط استان کیفیت هوا در وضعیت هشدار قرارگرفت.
گردوغبار شدید در برخی شهرستان‌های ایلام به ۱۸ برابر حد مجاز رسید به‌طوری‌که بر اساس گفته مازیار سلیمان نژاد مدیرکل محیط‌زیست استان ایلام دید افقی در شهرهای مهران و دهلران به کمتر از ۱۰۰ متر رسید.
رضا بسطام رئیس اداره محیط‌زیست شهرستان آبدانان نیز گفت: با ورود گردوغبار از عصر دیروز به شهرستان، میزان آلاینده‌های موجود در هوای شهرستان آبدانان ۱۲ برابر حد مجاز است.
در استان لرستان نیز الهام برنا معاون نظارت و پایش محیط‌زیست لرستان با اشاره به آلودگی هوای استان لرستان طی روز گذشته و امروز اظهار داشت: با توجه به ورود موجی از ریزگردها از طرف کشور عراق به غرب کشور و به‌تبع استان لرستان هوای اکثر شهرستان‌های لرستان در وضعیت بسیار خطرناک و بحرانی قرار دارد.
معاون نظارت و پایش اداره کل محیط‌زیست لرستان ادامه داد: همچنین میزان آلودگی هوای شهرستان پلدختر ۱۸ برابر حد مجاز و خرم‌آباد نیز ۱۷ برابر حد مجاز ثبت‌شده است.
اوضاع کرمانشاه هم با دیگر استان‌های غربی تفاوتی ندارد به‌طوری‌که مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه، غلظت ریز گردها را ۶۶۰ میکروگرم بر مترمکعب هوا عنوان کرد و افزود: استاندارد ذرات ریزگردها ۱۵۰ میکروگرم بر مترمکعب هوا بوده و در حال حاضر آلودگی هوای استان چندین برابر حد استاندارد است.
در کردستان نیز غلظت ریزگردهای موجود در هوای استان به ۶ برابر حد مجاز رسید، موضوعی که باعث شد مسئولان محیط‌زیست کردستان کیفیت هوای این استان را در وضع خطرناک و بحرانی اعلام کنند.
در استان کردستان گرد و غبار از روز پنج شنبه مهمان هوای استان شده و همچنان این مهمانی ادامه دارد.
در بوشهر نیز هرچند درگذشته از ریزگردها به‌عنوان مهمان ناخوانده یاد می‌شد ولی امروزه دیگر گردوغبار صاحب‌خانه شده‌است به‌طوری‌که از صبح روز جمعه شاهد ورود گردوغبار به نقاط مختلف استان بوشهر بودیم و به گفته مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان بوشهر میزان ریزگردهای معلق در هوای استان، هشت برابر حد مجاز بوده است.
اما استان کهگیلویه و بویراحمد نیز از هم‌جواری با خوزستان بی‌نصیب نماند تا رئیس اداره محیط‌زیست شهرستان گچساران از قرار گرفتن آلودگی این شهرستان در وضعیت هشدار خبر دهد.
عبدال دیانتی، افزود: از ابتدای صبح جمعه گچساران در هجوم ریزگردها قرارگرفته و میزان آلودگی به شش برابر حد مجاز
رسیده است.