محل تبلیغ شما
رأی دادگاه کانادابه پرداخت غرامت

تاریخ خبر: 1395/3/23

رأی دادگاه کانادابه پرداخت غرامت

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

جابرانصاری: رأی دادگاه کانادا گامی جدید در مسیر سیاست‌های خصمانه دولت افراطی گذشته است

 

رأی دادگاه کانادا به پرداخت غرامت از محل دارایی‌های غیردیپلماتیک ایران

 

دادگاهی در کانادا حکم کرد که 13 میلیون دلار از دارایی‌های غیردیپلماتیک ایران که در کانادا بلوکه شده است، به عنوان غرامت به خانواده‌های آمریکایی که در بین سالهای 1983 تا 2002 کشته شده‌اند، پرداخت شود.

خبرگزاری بسیج نوشت: یک دادگاه کانادا حکم کرده است که 13 میلیون دلار از دارایی‌های غیردیپلماتیک مسدود شده ایران در این کشور را به خانواده‌های آمریکایی که در چندین حمله در سراسر جهان در بین سالهای 1983 تا 2002 کشته شده‌اند و آمریکا مدعی است که ایران پشت این حملات بوده است،به عنوان غرامت پرداخت شود.

 

 

شبکه روسی «راشاتودی» گزارش کرد که این حکم دیوان عالی «آنتاریو» که روز جمعه (دیروز) در اختیار خبرگزاری فرانسه قرار گرفت، تهران را مسئول تأمین بودجه و آموزش اعضای حماس و حزب‌الله شناخت.

 

غرب مدعی است که حماس و حزب‌الله مسئول هشت بمب‌گذاری یا گروگان‌گیری «بوینس آیرس»، تل‌آویو، و عربستان سعودی در بازه زمانی 20 سال هستند.

 

در تصمیم این دادگاه آمده است: «تروریسم یکی از بزرگترین تهدیدات جهانی است. مسئله این است که آیا ایران می‌تواند به دلیل حمایت از تروریسم در دادگاههای کانادا مصونیت داشته باشد یا خیر».

 

این حکم برای پرداخت 13 میلیون دلار، تأثیری بر دارایی‌های دیپلماتیک ایران در کانادا ندارد اما اموال غیردیپلماتیک ایران و لیستی از دارایی‌های بانکی مسدود شده ایران را در برمی‌گیرد.

 

پیش از این، در آوریل سال جاری میلادی، دیوان عالی آمریکا تأیید کرد که دادگاههای این کشور می‌توانند در پرونده‌های مربوط به دادخواهی قربانیان حملات تروریستی، از دارایی‌های بلوکه شده ایران برای پرداخت غرامت استفاده کنند.

 

وزارت خارجه ایران، این اقدام آمریکا را به شدت محکوم کرد و آن را دستبرد به اموال جمهوری اسلامی ایران خواند.

جابرانصاری: رأی دادگاه کانادا گامی جدید در مسیر سیاست‌های خصمانه دولت افراطی گذشته است

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به حکم دادگاه عالی ایالت اونتاریوی کانادا در مصادره اموال غیردیپلماتیک ایران موضع‌گیری کرد.

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، حسین جابر انصاری در واکنش به حکم دادگاه عالی ایالت اونتاریو در کانادا برای مصادره اموال غیردیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در این کشور آورده است:

بر اساس اخبار منتشره دیوان‌عالی ایالت اونتاریوی کانادا با صدور یک رأی سیاسی، بر اساس ادعاهای بی‌اساس در مورد به‌اصطلاح حمایت ایران از گروه‌های تروریستی، حکم توقیف 13 میلیون دلار از اموال ایران را تأیید کرده است. جمهوری اسلامی ایران این اقدام را گامی جدید در مسیر سیاست‌های خصمانه دولت افراطی گذشته کانادا می‌داند که با رأی مردم ساقط شد.

شناسایی و اجرای آرای سیاسی و غیابی صادره از سوی محاکم آمریکایی که در دیوان‌عالی ایالت مذکور کانادا مورد تأیید قرار گرفته است، مغایر با تعهدات بین المللی دولت کانادا وفق اصول و قواعد شناخته شده حقوق بین الملل در مورد مصونیت قضایی دولتها و اموال آنها است. از منظر سیاسی نیز این اقدام مغایر با ادعای دولت جدید کانادا مبنی بر تمایل به عادی سازی روابط دو کشور و جبران سیاست‌های افراطی دولت پیشین کانادا است.

از این رو همان‌گونه که قبلاً در گفتگو با مقامات کانادایی تصریح گردیده، مجدداً تأکید می‌شود هرگونه عادی سازی روابط دیپلماتیک دو کشور مستلزم بازنگری اساسی در سیاست‌های افراطی و نادرست گذشته دولت کانادا از جمله در زمینه نقض مصونیت قضایی دولت ایران است.

جمهوری اسلامی ایران ضمن مردود دانستن رأی دیوان‌عالی ایالت اونتاریو و یادآوری مسئولیت بین المللی دولت کانادا در حفاظت از اموال ایران در آن کشور، تأکید می‌نماید عدم‌رعایت تعهدات یادشده موجبات مسئولیت بین المللی دولت کانادا را فراهم آورده و ایران حق خود در زمینه اتخاذ اقدامات لازم جهت احقاق حقوق قانونی خود از جمله در ارتباط با جبران خسارات وارده احتمالی را محفوظ می‌دارد

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid