محل تبلیغ شما
مهرورزي‌هاصنعت رابی«ارج»کرد+پرونده

تاریخ خبر: 1395/3/23

مهرورزي‌هاصنعت رابی«ارج»کرد+پرونده

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

آغاز زمزمه‌های تعطیلی از ۷ سال پیش

مهرورزي‌ها صنعت را بی«ارج»کرد

«ارج» نامي‌آشنا برای تمام ایرانی‌هاست. این کارخانه اولین کارخانه لوازم خانگی در کشور بود که در سال ۱۳۱۶ تاسیس شد و حدود ۸۰ سال است که با تولید انواع لوازم خانگی در ایران فعالیت می‌کند. دو روز پیش اخبار ضد و نقیضی در رسانه‌ها مبنی بر تعطیلی این کارخانه منتشر شد که علت آن را  قدیمي‌بودن ماشین آلات و مدیریت ناکارآمد این کارخانه و عدم توانایی رقابت در بازارهای داخلی با رقبا دانستند
خبرها حاکی از آن بود که  بحران نقدینگی و مشکلات عدیده مالی و مدیریتی در این کارخانه به حدی رسیده که مدیران این کارخانه تصمیم به تعطیلی آن گرفته و ماشین‌آلات آن را به فروش گذاشته اند و این مساله در حالی اتفاق افتاده که زمانی شرکت ارج هم لوازم خانگی تولید و هم برندسازی می‌کرد که بسیاری از  شرکت‌های پیشرفته امروزی تاسیس هم نشده بودند. عصر همان روز مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی ضمن تکذیب تعطیلی کارخانه ارج، انتشار گسترده این خبر کذب را فضاسازی رسانه ای علیه دولت دانست. نکته مهم در این مورد این است که به گفته برخی کارشناسان بحث تعطیلی کارخانه ارج به 7 سال پیش برمی‌گردد. بنابراین تمام این مشکلات و کاستی‌ها را می‌توان متوجه دولت قبل دانست که به دلیل عدم به کارگیری مدیران لایق و کارآمد، چنین سرنوشتی را برای چنین کارخانه بزرگی که جزو سرمایه‌های ملی کشور ماست، رقم زده است. بماند که مواردی از این دست به میزان زیاد، میراث‌های ماندگار دولت قبل برای کشور بوده است
واگذاری، نه تعطیلی
زمانی که بحث تعطیلی کارخانه‌ای بزرگ مثل ارج مطرح می‌شود باید دانست که به طور قطع این مساله، مساله یک روز و دو روز کارخانه‌ای باسابقه بسیار زیاد و حتی بیشتر از بسیاری از برندهای موجود در بازار مثل سامسونگ،نبوده و 
به طور مسلم زمان زیادی است که مدیران آن باچنین مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنند. درباره این کارخانه نیز این اتفاقات از 7 سال پیش رقم خورده است از زمانی که در دوران فعالیت دولت قبل، تحریم‌های اقتصادی تحمیل شده به کشور باعث شد کمر بسیاری از کارخانه‌ها و صنایع شکسته شود. از زمانی که ورود گسترده کالاهای بی کیفیت چینی به کشور بازار تولیدات داخلی را به کسادی کشاند. از همان زمان بود که «ارج» هم بی اجر شد! از همان زمان بود که تعدیل نیرو در این کارخانه شروع شد. با تمام این اوصاف مساله مهم در حال حاضر این است که مدیران این کارخانه به طور مصمم تاکید دارند که قصد تعطیلی این کارخانه را ندارند و هدف آن‌ها واگذاری است. در چنین شرایطی باید برای حفظ چنین ارگان صنعتی بزرگی از سوی دولت تلاش شود
توضیحات مدیرعامل 
مدیران این کارخانه در این روزها به کرات تاکید کرده‌اند که قصد تعطیلی این کارخانه را ندارند بلکه مساله اصلی مساله واگذاری این کارخانه است. در این خصوص فرهاد حنیفی برای شفاف‌سازی وضعیت کارخانه ارج می‌گوید: هفت شرکت داخلی و خارجی متقاضی خرید این کارخانه هستند که بعد از بررسی نهایی، واگذاری انجام می‌شود. این واحد تولیدی در دو سال اخیر نزدیک به 15 هزار کولر و بخاری تولید کرده و انبارهای این شرکت یک هزار دستگاه کولر و بخاری آماده فروش دارد.  همچنین 200 میلیارد ریال نقدینگی در دو سال اخیر به این کارخانه تزریق شده است و  این سرمایه در گردش از طریق گروه توسعه ملی با هدف جلوگیری از توقف تولید و پرداخت حقوق بازنشسته ها صورت گرفته است.  
چرا ارج به چنين روزي مبتلا شد؟
در میان اخبار ضد و نقيضي که از تعطيلي كارخانه ارج به گوش مي رسد اما شايد پاسخ به اين پرسش كه چرا چنين روزگاري بر ارج و واحدهای شبیه آن، مي‌گذرد بسيارلازم است.  این را محسن جلال پور، رئیس اتاق بازرگانی ایران می‌گوید. وی در باره وضعیت فعلی کارخانه ارج درکانال تلگرامي‌خود نوشت: نخست باید بدانیم که فرازو نشيب‌هاي زندگي يك بنگاه همواره درس آموز است. گفته می‌شود بنگاه‌ها مانند انسان‌ها دوران تولد، رشد، بلوغ و كم‌كم پيري و ميرايي دارند اما برندها، آن هم برندهای ملی چنين فرآیندی را طي نمي‌كنند. با اين حال شنيدن تعطيلي ارج همان قدر مایه تعجب است كه  روزی در رسانه‌های آلمانی با این خبر مواجه شویم که  كمپاني بنز تعطيل شده است. اما آیا هر دو خبر به اندازه هم تعجب برانگیزند؟ اگركارخانه بنز در طول دهه‌هاي گذشته خود را به‌روز نکرده بود و هر روز به نوترين و روزآمدترين تكنولوژي‌ها مجهز نمي‌شد، امروز حتما سرنوشتي بهتر از ارج نداشت.
اماچرا ارج چنين نكرد؟
به نظر مي‌رسد سلب مالكيت اين كارخانه و سپردن مديريت آن به مديران حقوق‌بگير و دولتي و فراز و نشيب مديريتي  در طول سال‌هاي گذشته باعث شد روند زوال در اين كارخانه طي شده و به چنين روزي مبتلا شود. جلال‌پور ادامه می‌دهد: اگرچه فضاي كسب و كاركشور متاثر از تصميمات متفاوت و گاه متناقض سياستگذاران است، اما مديریت كارآمد بخش خصوصي و همچنين مالك واقعي كه دلسوز مال و اموال خود باشد، حتما نمي‌گذارد آخر و عاقبت برندي همچون ارج به زوال بينجامد. ضمن اين‌كه برندهاي فراواني داريم كه هم اكنون مالكيت و مديريت آن توسط بخش خصوصي اداره مي‌شود و در همه اين سال‌ها با وجود همه مشكلاتي كه بر بنگاه‌داري ايران گذشته، به زحمت خود و شرکت‌شان را سرپا نگه داشته‌اند و همچنان مشغول توليد هستند.
 
به نظرم زوال ارج بيش از هرچيز ناشی از سیاست‌های نادرست سلب مالكيت در سال‌های گذشته است که در همان دوران مخالفان فراوانی داشت اما به هرحال، پیش رفت و شرکت‌های بزرگی را به کام سوء مدیریت دولتی انداخت. خدا می‌داند اگر رهبر انقلاب که آن روزها رئیس‌جمهور بودند، با قانون حفاظت از توسعه صنایع که در شورای انقلاب به تصویب رسید و دولت وقت اصرار زیادی برای اجرای آن داشت مخالفت نمي‌کردند، امروز نام و نشانی از شرکت های بزرگ بخش خصوصی نمي‌ديديم.
زمزمه‌های تعطیلی ارج در دوران احمدی‌نژاد
با تمام آنچه گفته شد، شواهد حاکی از آن است که کارخانه ارج در دوران دولت قبل دچار چنین وضعیت نابسامانی شده و بحث به‌روز نشدن ماشین‌آلات این کارخانه به ضعف مدیریتی موجود در این کارخانه در دوران احمدی‌نژاد برمی‌گردد. به گفته عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، ورشکستگی و تعطیلی شرکت ارج به ۷ سال قبل بر مي‌گردد و به روز نشدن ماشین آلات و انتصاب مدیران ناکارآمد در این کارخانه باعث شد تا این شرکت نتواند از پتانسیل خود استفاده کند. بهروز نعمتی، در واکنش به تعطیلی کارخانه ارج گفت: بسیاری از کارخانه‌های تولید داخل و مجموعه‌های مختلف صنعتی همانند گروه صنعت ملی با بیش از 35 کارخانه و 15 هزار نفر نیروی کار و بهترین برندهای کارخانه نساجی، علاوه بر شرکت ارج تعطیل شده‌اند. شرکت ارج امروز تعطیل نشده و ورشکستگی آن به 7 سال قبل بر مي‌گردد، کارخانه‌های تولیدی و صنعتی در طول زمان به مدرن سازی تجهیزات نیازمند هستند و کارخانه ای همانند ارج که قابلیت رقابت با جنرال موتور را داشته باید با مدیریت مدیران و با تدبیر مورد بهسازی و نوسازی قرار می‌گرفت. زمانی که آقای پارسایی مدیرعامل مجموعه ارج بود، برای تامین حداقل‌های ممکن تکنولوژی‌های جدید تلاش فراوانی کرد اما متاسفانه هیچکس به تلاش‌های او اعتنا نكرد. به روز نشدن ماشین‌آلات و انتصاب مدیران نا کارآمد در این کارخانه باعث شد نتواند از پتانسیل خود برای تولید محصولات روز استفاده کند. متاسفانه این عوامل سبب شده  که در 7سال اخیر تصمیم به فروش این کارخانه گرفته شود، در حالی که کارخانه ارج در مقطعی به عنوان سوپر مارکت لوازم خانگی ضمن برند سازی انواع لوازم خانگی را تولید مي‌کرد. متاسفانه مدیرانی در این کارخانه انتخاب شده و مسئولیت هدایت این مجموعه بزرگ را برعهده گرفتند که حتی یک بار از جلوي در بازار صنعت رد نشده بودند

قانون

نگرانی کارگران ارج از تعطیلی کامل برند 80 ساله

دوماه پس از انتشار خبر تعطیلی ارج، کارگران ارج از تعطیلی کامل خط تولید و بیکاری یکی از قدیمی‌ترین برندهای لوازم خانگی ابراز نگرانی کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، خط تولید کارخانه ارج  از ابتدای سال جاری تعطیل است. دوماه پس از انتشار خبر تعطیلی یکی از قدیمی‌ترین تولیدکنندگان لوازم خانگی در ایران با سابقه‌ای بالغ بر 80 سال، این کارخانه بازهم خبرساز شده است.

کارگران این کارخانه می‌گویند که این واحد تولیدی قدیمی و خاطره‌ساز برای چند نسل از ایرانیان، حالا در آستانه تعطیلی کامل قراردارد و زمزمه‌هایی از فروش قطعات به گوش می‌رسد.

کارگران می‌‌گویند: ماههاست که کارگر خط تولید نداریم. این روزها تنها حدود سی، چهل کارگر در کارخانه باقی مانده‌اند که در بخش‌های نگهبانی و مراقبت از دستگاهها فعالیت دارند. این کارگران هم همه از نیروی کار رسمی  و در آستانه بازنشستگی هستند.

از قرار معلوم، آخرین موج تعدیل کارگران به اسفندماه سال گذشته برمی‌گردد که در آن تاریخ 250 کارگر خط تولید بیکار شدند.

به گفته این کارگران خبرهای مبنی بر فروش قطعات و دستگاههای خط تولید این کارخانه و پلمپ شدن بخش‌های تولید،  بر نگرانی کارگران افزوده است.

این کارگران می‌گویند نامه نگاری های ما به مقامات مسئول تاکنون به هیچ نتیجه‌ای نرسیده است.

 

کارخانه‌های بدتر از ارج داریم که از ترس رقیب اعلام ورشکستگی نمی‌کنند

دبیر انجمن لوازم خانگی با اعلام اینکه تعطیلی امروز کارخانه ارج وضعیت نامناسب صنعت لوازم خانگی کشور را نشان می‌‌دهد، گفت: در صورت عدم‌حمایت از تولیدکننده داخلی در آینده نشان‌های وارداتی بازار را قبضه خواهند کرد.

علیرضا نورپور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه تعطیلی کارخانه ارج مصداق بارز وضعیت امروز صنعتی لوازم خانگی کشور است اظهار داشت: مشکلات این کارخانه امسال به حدی رسیده بود که براساس تصمیم مجمع این کارخانه تعطیل شد. البته در سطح بازار نمونه‌های دیگری از ارج وجود دارند که وضعیتی بدتر از این کارخانه داشته اما از ترس رقیب ورشکستگی خود را اعلام نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه کارخانه ارج یکی از بزرگترین واحدهای تولیدی کولرهای آبی در سطح کشور بود، افزود: این روزها واردات بی‌رویه صنعت لوازم خانگی کشور را با مشکلات متعددی روبه‌رو ساخته است، این در حالی است که این صنعت ویژگی‌های خاصی داشته و اشتغال متوازن را در سطح کشور توزیع کرده است، حتی خوشه‌های صنعتی مختلفی نیز به این صنعت وابسته هستند.

دبیر انجمن لوازم خانگی اضافه کرد: به‌اعتقاد بنده در صورت تقویت صنعت لوازم خانگی کشور به‌طور حتم دیگر نیازی به واردات نخواهیم داشت چرا که محصولات امروز تولیدکنندگان داخلی در بخش لوازم خانگی کاملاً قابل رقابت با محصولات خارجی است.

نورپور با گلایه از اینکه بعضاً برخی محصولات خارجی در داخل کشور مونتاژ می‌شوند، گفت: همین موضوع تولید داخل را تحت تأثیر قرار داده و مشکلات متعددی را برای آنها ایجاد می‌کند.

وی با اعلام اینکه شرایط امروز فعالیت تولیدکننده داخلی با واردکنندگان در سطح کشور بسیار متفاوت است، تصریح کرد: تولیدکننده داخلی ملزم است قوانین متعدد و دست و پاگیر زیادی را اجرایی کند اما از آن طرف وارد کننده به‌راحتی محصول خود را وارد بازار کرده و با قیمت‌های خود به فروش می‌رساند.

دبیر انجمن لوازم خانگی اضافه کرد: به نظر می‌رسد در صورت عدم حمایت تولیدکننده داخلی در آینده برندهای وارداتی در سطح کشور بازار را قبضه کرده و محصولات خود را در سطح بازار به فروش می‌رسانند، این در حالی است که آنها در بخش خدمات پس از فروش هم تاکنون نتوانسته‌اند رضایت مصرف کنندگان خود را به دست آورند

چرا "ارج" به چنین روزی مبتلا شد؟

رئیس اتاق بازرگانی ایران نوشت: آن چه به نظر می رسد این است که سلب مالکیت کارخانه ارج و سپردن مدیریت آن به مدیران حقوق بگیر و دولتی و فراز و نشیب مدیریتی در طول سال های گذشته باعث شد روند زوال در این کارخانه طی شده و به چنین روزی مبتلا شود.

 

به گزارش تسنیم، محسن جلال پور رئیس اتاق بازرگانی ایران در کانال تلگرامی خود نوشت: هر چند اخبار ضد و نقیضی از تعطیلی کارخانه ارج به گوش می رسد اما شاید پاسخ به این پرسش که چرا چنین روزگاری بر ارج و واحدهای شبیه آن، می گذرد بسیار لازم است. نخست باید بدانیم که فرازو نشیب های زندگی یک بنگاه همواره، درس آموزاست.

 

گفته می شود بنگاه ها مانند انسان ها دوران تولد، رشد، بلوغ و کم کم پیری و میرایی دارند اما برندها،آن هم برندهای ملی چنین فرآیندی را طی نمی کنند.

با این حال شنیدن تعطیلی ارج همان قدر مایه تعجب است که  روزی در رسانه های آلمانی  با این خبر مواجه شویم که کمپانی بنز تعطیل شده است. اما آیا هر دو خبر به اندازه هم تعجب بر انگیزند؟

اگر کارخانه بنز در طول دهه های گذشته خود را به روز نکرده بود و هر روز به نوترین و روز آمدترین تکنولوژی ها مجهز نمی کرد، امروزحتما سرنوشتی بهتراز ارج نداشت.

 

اماچرا ارج چنین نکرد؟

آن چه به نظرمی رسد این است که سلب مالکیت این کارخانه و سپردن مدیریت آن به مدیران حقوق بگیر و دولتی و فراز و نشیب مدیریتی  در طول سال های گذشته باعث شد روند زوال در این  کارخانه طی شده و به چنین روزی مبتلا شود.

اگرچه فضای کسب و کار کشور متاثر از تصمیمات متفاوت و گاها متناقص سیاست گذاران است، اما مدیریت کارآمد بخش خصوصی و هم چنین مالک واقعی که خود، دل سوز مال و اموال خود باشد، حتما نمی گذارد آخر وعاقبت برندی هم چون ارج به زوال انجامد.

ضمن اینکه برندهای فراوانی داریم که هم اکنون مالکیت و مدیریت آن توسط بخش خصوصی اداره می شود و در همه این سال ها با وجود همه مشکلاتی که بر بنگاه داری ایران گذشته، به زحمت خود و شرکتش راسرپا نگه داشته وهم چنان مشغول تولید است.

به نظرم زوال ارج بیش ازهر چیز ناشی از سیاست های نادرست سلب مالکیت در سال های گذشته است که در همان دوران مخالفان فراوانی داشت اما به هرحال، پیش رفت و شرکت های بزرگی را به کام سوء مدیریت دولتی انداخت.

خدا می داند اگر رهبر انقلاب که آن روزها رئیس جمهور بودند، با قانون حفاظت از توسعه صنایع که در شورای انقلاب به تصویب رسید و دولت وقت اصرار زیادی برای اجرای آن داشت، مخالفت نمی کردند، امروز نام و نشانی از شرکت های بزرگ بخش خصوصی نمی دیدیم

ارج” رسماً تعطیل شد

به دنبال تشدید مشکلات تولید در اولین کارخانه تولید لوزام خانگی کشور، ارج رسماً از هفته گذشته تعطیل و ماشین آلات کهنه این کارخانه هم به فروش گذاشته شد تا پایان عمر برند ۸۰ ساله ایرانی اینگونه رقم بخورد. اولین کارخانه تولید لوزام خانگی کشور که نامی آشنا برای تمام مردم ما دارد و کمتر…

به دنبال تشدید مشکلات تولید در اولین کارخانه تولید لوزام خانگی کشور، ارج رسماً از هفته گذشته تعطیل و ماشین آلات کهنه این کارخانه هم به فروش گذاشته شد تا پایان عمر برند ۸۰ ساله ایرانی اینگونه رقم بخورد.

اولین کارخانه تولید لوزام خانگی کشور که نامی آشنا برای تمام مردم ما دارد و کمتر شخصی با تولیدات آن بیگانه است به دلیل تشدید مشکلات تولید رسماً از هفته گذشته تعطیل شد.

البته این کارخانه در طول سال‌های اخیر با بروز مشکلات مالی و حضور برندهای مختلف خارجی سهم قابل توجهی از بازار را در اختیار نداشت وبا توجه به ماشین آلات کهنه دیگر قادر به تولید محصولات متنوع لوزام خانگی نبود.

کارخانه ارج در سال ۱۳۱۶ در یک کارگاه کوچک واقع در خیابان سی متری تهران به اتفاق ۸ کارگر ساده فعالیت خود را آغاز کرد. در سال ۱۳۴۸ با کارگاه­های متعدد و ماشین‌های جدید در زمینی واقع در جاده مخصوص کرج با همراهی مهندسین و کارگران مبتکر و ماهر با تکنیک­های مدرن روز فعالیت خود را ادامه داد.

این کارخانه از اول فروردین ماه ۱۳۵۲ به صورت شرکت سهامی عام درآمد و قسمتی از سهام آن در مرحله اول به کارکنان و سپس به مردم ارائه شد.در سال ۱۳۵۷ با ملی شدن کارخانجات، عمده سهام آن به صنایع ملی ایران واگذار گردید که تا سال ۱۳۷۴ تحت پوشش این سازمان بود و پس از آن در همین سال، بخشی از سهام سازمان صنایع ملی به کارکنان ارج و مردم و عمده سهام آن به بانک ملی ایران واگذار گردید.

به روز نشدن ماشین آلات و انتصاب مدیران دولتی در این کارخانه باعث شد تا نتواند از پتانسیل خود برای تولید محصولات روز استفاده کند به نحوی که در چند سال اخیر تصمیم به فروش این کارخانه گرفته شود. حتی در یک سال گذشته بخشی از این کارخانه در اختیار ایران خودرو قرار گرفت تا به عنوان پارکینگ خودرو از آن استفاده کند.

تشدید مشکلات برای این واحد تولیدی به حدی شده که مدیران هفته گذشته تصمیم به تعطیلی رسمی آن گرفته و ماشین آلات کهنه آن را برای فروش گذاشته اند، این در حالی است که کارخانه ارج در مقطعی به عنوان سوپر مارکت لوازم خانگی ضمن برند سازی انواع لوازم خانگی را تولید می کرد.

به گزارش الف، تعداد زیادی از کارگران این شرکت نیز در حال تدارک تجمع و اعتراض هستند.

پیش از این کارگران این کارخانه با ارسال طوماری خطاب به مقامات ارشد دولتی از جمله وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی، خواستار رسیدگی به وضعیت اسفبار این کارخانه شده‌اند.

در بخشی از این نامه که به امضای همه کارگران این شرکت رسیده آمده است: در تاریخ نگارش این مکتوب (۲۳ دی ماه ۹۴)تعداد تولیدات شرکت به صفر رسیده است و به نظر می‌رسد مدیریت شرکت پیرو سیاست‌های صاحبان شرکت هیچگونه برنامه جامع راهبردی در خصوص ادامه تولید و یا افزایش سبد محصولات و بهینه‌سازی محصولات و دستگاه‌ها و ماشین آلات موجود ندارد.

در ادامه نامه، کارگران وضعیت فعلی را حاصل ناکارآمدی سیاست‌های مدیریتی دانسته‌اند و افزوده‌اند: با مقایسه آماری نیروی انسانی مشخص می‌شود که تاکنون ۸۸ نفر از پرسنل کارآمد شرکت با انواع بهانه‌های واهی تعدیل شدند.

همچنین در این طومار آمده است: در تاریخ بیست و دوم دی ماه، در جلسه‌ای با حضور بیش از ۴۰ تن از کارکنان و مدیریت شرکت به صراحت اعلام شده که سهامدار عمده به دلیل زیان‌ده بودن تولید کلیه محصولات و عدم داشتن توجیه اقتصادی برنامه‌ای برای ادامه روند تولید در شرکت ارج ندارد.

در پایان این نامه می‌خوانیم: ما کارگران ارج با سوابق بین ۱۹ تا ۲۶ سال برای آینده شغلی خود نگرانیم و درعین حال خواستار فراهم شدن شرایط لازم جهت تامین مواد اولیه و قطعات مورد نیاز برای ساخت و تولید انواع محصولات هستیم.

چرا تولید ملی بی‌ارج شد؟

 

حتی موج رسانه‌های حامی دولت در تکذیب تعطیلی کارخانه ارج هم نتوانست حقیقت تلخ تعطیلی خط تولید برند ۸۰ ساله ایرانی را کتمان کند در حالی که رئیس هلدینگ توسعه ملی که سهامدار عمده کارخانه ارج است در گفت‌وگو با رسانه ‌ملی تعطیلی ارج را تکذیب کرد.

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، حتی موج رسانه‌های حامی دولت در تکذیب تعطیلی کارخانه ارج هم نتوانست حقیقت تلخ تعطیلی خط تولید برند 80 ساله ایرانی را کتمان کند.

در حالی که رئیس هلدینگ توسعه ملی که سهامدار عمده کارخانه ارج است در گفت‌وگو با رسانه ‌ملی و رسانه‌های حامی دولت، تعطیلی ارج را تکذیب کرد اما بررسی‌ها نشان می‌دهد مدیران این کارخانه که اتفاقا دولتی هستند، کارخانه با قدمت 80 ساله را عملا به تعطیلی کشانده‌اند. مشخص نیست مدیران ارج چه چیزی را تکذیب می‌کنند در حالی که صورت‌های حسابرسی این شرکت نشان می‌دهد حساب‌های بانکی ارج به خاطر فقط 160 میلیون تومان مسدود شده‌ است.

در بررسی صورت‌های مالی 6 ماه اول سال 1394، حسابرس قانونی شرکت رسما اعلام می‌کند: «شرکت طی سال‌های اخیر زیان‌های قابل ملاحظه‌ای متحمل شده، به گونه‌ای که زیان انباشته در تاریخ ترازنامه متجاوز از 6 برابر سرمایه و بدهی‌های جاری شرکت بیش از 4 برابر دارایی‌های جاری آن است». حسابرس شرکت در عین حال اضافه کرده است: «موارد فوق به همراه کاهش تولید و فروش محصولات و عدم توانایی شرکت در بازپرداخت تسهیلات مالی دریافتی، نشان‌دهنده وجود تردید در توانایی شرکت به ادامه فعالیت خود است». نکته مهم دیگر در این صورت‌های مالی که آخرین گزارش رسمی بازرس قانونی شرکت محسوب می‌شود آن است که «به دلیل عدم پرداخت تسهیلات و حقوقی شدن پرونده‌ها، موجودی شرکت ارج در تعدادی از بانک‌ها مسدود شده که شامل مواردی چون بانک ملی شعبه کارخانه ارج، بانک سپه شعبه فلسطین جنوبی، بانک اقتصاد نوین شعبه سعادت‌آباد و موسسه مالی- اعتباری مهر (بانک مهر) شعبه سایپا است».

بخش دیگری از گزارش بازرس قانونی شرکت در 6 ماه اول سال گذشته، مربوط به میزان فروش کارخانجات ارج در این مدت است که براساس آمار اعلامی، حدود 2 هزار دستگاه یخچال، 15 هزار دستگاه کولر، 49 فریزر، یک لباسشویی و 50 یخچال‌فریزر فروش رفته است که نسبت به مدت مشابه در سال 1393، جمعا 2 هزار دستگاه رشد نشان می‌دهد. اما نکته مهمی که در این گزارش تصریح شده و با بخشی از سخنان مسؤولان شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی همخوانی ندارد آن است که مسؤولان شرکت یاد شده در مصاحبه اخیر خود اعلام کرده‌اند «با تزریق مبلغ 200 میلیارد ریال، تلاش کرده‌اند جلوی توقف تولید و عدم پرداخت حقوق بازنشسته‌های شرکت را بگیرند» و به نوعی تاکید کرده‌اند وظیفه خود را در قبال تزریق سرمایه در گردش به این شرکت انجام داده‌اند اما حسابرس شرکت تاکید می‌کند دلایلی چون «کسری سرمایه در گردش جهت تامین مواد اولیه» موجبات کاهش تولید نسبت به برنامه ساخت را فراهم کرده است!

همچنین گزارش صورت‌های مالی سال 1393 این شرکت نیز در نوع خود قابل توجه است، چراکه به عنوان مثال اعلام شده است شرکت ارج از تاریخ 11 آبان آن سال تا 26 اسفندماه 1393، فاقد مدیرعامل بوده است! شاید بد نباشد بدانید اعضای مشهور هیات مدیره شرکت ارج شامل شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی، شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا)، شرکت ملی مسکن و شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری بانک ملی ایران هستند.

بانک‌های ما خشن هستند

احمد پورفلاح، نماینده بخش صنعت در شورای گفت‌وگو با ابراز تاسف از بی‌توجهی به برندها و سرمایه‌های ایرانی به «وطن امروز» می‌گوید: هنوز به این باور نرسیده‌ایم که برندهای ملی به همه مردم تعلق دارد. این یک حقیقت است که با تعطیل شدن هر کارخانه و برند وطنی، تمام ایران عزادار می‌شود. وی با اشاره به قدمت ارج اظهار می‌دارد: مردم ما خاطره خوبی با این نام دارند و ارج با زندگی آنها عجین شده است. این کارخانه وقتی شروع به کار کرد در مقایسه با نام‌هایی مثل سامسونگ و ال‌جی هم جلوتر بود و به نظر من این امکان وجود داشت که جلوی نابودی و تعطیلی آن گرفته شود و ارج الان یک برند مطرح ایرانی در سطح دنیا باشد.

پورفلاح می‌افزاید: وضعیت ارج دقیقا مانند یک فرد بیمار است که مدام از احوال بد و ناخوش خود سخن می‌گوید و دیگران پاسخ می‌دهند «امیدوارم بهتر شوی!» اما زمانی که او از دست می‌رود همه پشیمان می‌شوند که چرا به دردهای او توجه نکردند.  نماینده بخش خصوصی در شورای گفت‌وگو ادامه می‌دهد: اتفاقی که امروز برای ارج افتاد یک فاجعه است و البته می‌تواند یک تلنگر باشد تا ما به شرکت‌های دیگر ایرانی توجه کنیم، ارزش فعالیت و تلاش آنها را بدانیم و حمایت‌شان کنیم. وی در پاسخ به این سوال که «نقش بانک ملی در این اتفاق تلخ چه بوده است» می‌گوید: من نمی‌توانم درباره صحت و سقم این اخبار چیزی بگویم، چراکه باید توضیحات بانک ملی را هم شنید اما به طور کلی می‌توانم بگویم سیستم بانکی ما بسیار خشن برخورد می‌کند، این در حالی است که آنها باید دست صنایع ایرانی و برندهای وطنی را بگیرند و از تولید ملی حمایت کنند و انعطاف بیشتری داشته باشند. پورفلاح اظهار می‌دارد: هنوز هم می‌شود برای احیای ارج کاری کرد؛ به شرطی که دولت وارد میدان شود و از طریق رایزنی با سیستم بانکی مشکلات اینچنینی را حل کند، همان‌طور که جنرال‌موتورز نیز در آستانه انحلال بود اما چون این نام و برند برای دولت و مردم آمریکا ارزش داشت، آن را از طریق اعطای وام‌های کلان احیا کردند.

حمایت از خارجی‌ها، تولید ملی را زمین زد

حمیدرضا غزنوی، سخنگوی انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان لوازم خانگی در گفت‌وگو با «وطن امروز» اظهار می‌دارد: این روزها عده‌ای می‌گویند که ارج باید تعطیل می‌شد، چراکه محصولات آن کیفیت نداشت! من با این اظهارات مخالفم و نمی‌دانم چطور یک ایرانی می‌تواند این‌طور اظهارنظر کند! وی می‌افزاید: ما باید تلاش می‌کردیم این برند را زنده و سرپا نگه داریم؛ ارج حتی به روسیه هم صادرات داشت و جالب است که کره‌ای‌ها زمانی آرزو داشتند شرکت و کارخانه‌ای مثل ارج داشته باشند اما حالا ما باید به این سوالات پاسخ دهیم که چرا ارج مصادره شد؟ چرا برای به‌روزرسانی تجهیزات آن اقدامی نشد؟ و چرا یک اختلاس بزرگ در آن اتفاق افتاد! این درحالی است که بسیاری از صنایع و تولیدکنندگان در کشورهای دیگر، ایران را با نام ارج می‌شناختند اما آن برند امروز در چنین وضعیتی تلخ و سخت گرفتار شده است. غزنوی می‌گوید: به نظر من حمایت بیش از حد از خارجی‌ها و توجه به آنها موجب شده است برندهای ایرانی همچون ارج نابود و تعطیل شوند؛ یعنی سرمایه‌ها و پول‌هایی که باید به حمایت از تولید ملی معطوف می‌شد به سمت خارجی‌ها رفت و به جیب آنها ریخته شد! در چنین شرایطی طبیعی است که نام‌های ایرانی از بین بروند.

محمد طحان‌‌‌پور، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی هم به خبرنگار «وطن امروز» می‌گوید: ارج تعطیل شد چون مردم کالای آن را نمی‌خریدند و کیفیت آن را قبول نداشتند. البته ارج شبیه فرد بیماری بود که از 3 سال قبل تا امروز با دارو و درمان به طور موقت زنده مانده بود و از نظر من 3 سال قبل باید تعطیل می‌شد. وی می‌افزاید: ارج از نظر مدیریتی ضعیف شده بود و از نظر دانش و تکنولوژی هم قدرت رقابت در بازار پیچیده و حساس امروز را نداشت. این شرکت هرچند زمانی سوپرمارکت لوازم خانگی ایران بود اما آنقدر گرفتار مدیران نالایق شد که در نهایت به چنین روزی افتاد. طحان‌‌‌پور اظهار می‌دارد: اگر 10 سال قبل برای احیای ارج فکری می‌کردند و همان موقع آن را می‌فروختند امروز شاهد بیکار شدن تعداد زیادی از کارگران نبودیم. به نظر من مدیران این شرکت باید پاسخ بدهند که چرا در تمام این سال‌ها در برابر مشکلات و معضلاتی که با آن مواجه بودند سکوت کردند و اجازه دادند ناگهان چنین اتفاقی رقم بخورد.

واکنش مدیر سابق

یکی از مدیران سابق کارخانه تعطیل شده ارج که اخیراً از این شرکت رفته و خواست نامش فاش نشود، ضمن تایید تعطیلی این کارخانه به تسنیم گفت: در طول  6 سال گذشته این کارخانه حدود 2 هزار و 800 نفر نیروی کار داشت اما تشدید مشکلات مالی باعث شده شمار کارگران این کارخانه به‌ مرور کاهش یابد و امروز به حدود 60 نفر برسد. وی با بیان اینکه این 60 نفر نیز بیمه‌ای و در بخش اداری مشغول به کار هستند، افزود: مسؤولان کارخانه امکان ترخیص این تعداد نیرو را هم نداشته‌اند و منتظر بازنشستگی آنها هستند.این مدیر میانی سابق کارخانه ارج با اشاره به اینکه کارخانه از حدود 5 ماه پیش عملاً تولیدی نداشته است، تصریح کرد: این کارخانه سال‌های پررونقی را پشت سر گذاشته و به‌عنوان اولین کارخانه لوازم خانگی انواع محصولات را تولید می‌کرد. در سال 73 حدود 80 میلیارد تومان گردش مالی داشت اما بعد از واگذاری‌ها مشکلات شروع شد و امروز به تعطیلی کارخانه منجر شده است. وی اضافه کرد: بعد از واگذاری‌ها حمایتی از این واحد تولیدی نشد و عملاً فعالیت‌ها به‌کندی انجام می‌شد.

گزارش از درون کارخانه

کارخانه ارج که نفس‌های آخر فعالیت خود را می‌کشد، سال گذشته طبق صورت‌های مالی، بیش از 12 میلیارد تومان زیان کرد و بیش از دوسوم خط تولید آن غیرعملیاتی شد که جملگی در اثر عدم مدیریت صحیح منابع انسانی، هزینه‌های اداری و سایر مشکلات بود. روز گذشته خبرنگاران خبرگزاری فارس برای اطلاع از آخرین وضعیت ارج به محل کارخانه سر زدند. مدیر امور اداری به نام «بنار» که خود را رئیس شورای اسلامی کار این کارخانه نیز معرفی کرد، عمده مشکلات شرکت در سال‌های گذشته را کمبود نقدینگی و نبود تقاضا در بازار اعلام کرد. او عقیده داشت محصولات شرکت ارج در سطح کشور می‌تواند کم‌نظیر باشد اما رکود اقتصادی و مشکلات تجهیزات کارخانه-فرسودگی- ظرفیت تولید را بشدت کاهش داده است. به گفته‌ این مقام مسؤول در کارخانه، هم‌اکنون تنها روزانه 7 تا 8 عدد دستگاه کولر 13000 تولید می‌شود و سایر خط‌های تولید به دلیل نبود تقاضا کاملاً تعطیل شده‌اند اما اگر تقاضا باشد می‌توان این کارخانه را دوباره راه‌اندازی کرد. نکته جالب توجه اینکه در شرایط تحریم و اوج فشارهای بین‌المللی، این شرکت در بهترین شرایط تولید و فروش قرار داشت تا جایی که حتی 27 هزار دستگاه محصول در سال تولید می‌شد و نزدیک به 2000 کارگر و کارمند به طور مستقیم در آن مشغول کار بودند و برای سایر بخش‌ها نیز اشتغال غیرمستقیم ایجاد کرده بودند.

اما در روزهایی که دولت تدبیر و امید از طلوع خورشید برجام سخن به میان می‌آورد، همزمان «ارج 80 ساله» در حال غروب است و تمام دستگاه‌هایش از نفس افتاده‌اند. ترکیب سهامداری این شرکت طبق صورت‌های مالی شامل شرکت سرمایه‌گذاری بانک ملی با 53 درصد، شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی، شرکت ملی خدمات و تدارک، گروه توسعه ملی و شرکت ملی مسکن و صنایع ساختمان هستند که طبق گفته کارکنان قصد دارند کارخانه ارج را به شرکت‌های خارجی بفروشند. کارگران معدودی در کارخانه حضور دارند که تقاضا داشتند خبرنگاران با انتشار وضعیت نابسامان کارخانه و مشکلات تولید، مانع از واگذاری آن شوند، چرا که این کارخانه در سال‌های گذشته، معیشت خانواده‌های کارگران بسیاری را تأمین کرده است و چشم امید آنها به اندک روزنه‌ای است که در صورت توجه دولت به بخش تولید، به دوران رونق بازگردد. پس از گذشت ساعاتی از بازدید و صحبت با مدیران میانی شرکت، مدیرعامل کارخانه نیز به نام «حسینی» به جمع خبرنگاران آمد و درباره مشکلات کارخانه و اینکه گفته می‌شود این شرکت به طور کامل تعطیل شده، توضیحاتی ارائه کرد. وی با اشاره به اینکه «کارخانه در کمترین حد میزان تولید فعالیت می‌کند و در تلاش هستیم کارخانه را با برنامه‌ریزی میان‌مدت، مجدداً احیا کنیم و کارگران قبلی را بر سر کار بیاوریم»، گفت: متاسفانه به دلیل افزایش هزینه تولید و مشکلات فروش، تولید عقلایی نیست.

با این وجود، سعی می‌کنیم کمترین زیان متوجه شرکت شود تا مصرف‌کننده و پرسنل رضایت بیشتری کسب کنند. بسیاری از صنایع ما هم‌اکنون با تکنولوژی 30 سال گذشته فعالیت می‌کنند و کارخانه ارج از این موضوع مستثنا نیست و در کنار آن، واردات کالاهای خارجی و عدم توجه جدی دولت به بخش تولید، رکود شرکت‌ها را عمیق‌تر کرد و مجبور شدیم قرارداد کارگران را که سال‌های سال در این کارخانه مشغول کار بودند، در پایان سال خاتمه‌یافته اعلام کنیم. وی در پاسخ به این سوال که چرا دستگاه‌ها و تجهیزات تولیدی کارخانه خاموش شده‌اند، گفت: در گذشته حتی 27 هزار دستگاه نیز در کارخانه تولید می‌شد که این میزان در سال 93 به 13 هزار دستگاه رسید و در سال 94 نیز کاهش بیشتری پیدا کرد و در ماه‌های پایانی سال 94 و ابتدای سال 95 به دلیل مشکلات متعدد در رابطه با دستگاه‌ها و عدم وجود سفارش، اکنون تولید روزانه به 7 عدد کولر 13000 رسیده است!

به گفته حسینی، با خارجی‌ها نیز برای واگذاری کارخانه صحبت شده و اشکالاتی را متوجه آن دانسته‌اند که در حال برطرف کردن آنها هستیم اما در نهایت باید عرض کنم شرکت‌های خارجی نیز ابتدا منافع خود را درنظر می‌گیرند، بعد سراغ سرمایه‌گذاری در شرکت‌های ایرانی می‌آیند.

جلال پور: تعطیلی ارج در ایران مثل تعطیلی بنز در آلمان است

محسن جلال‌پور، رئیس اتاق بازرگانی ایران در یادداشتی، تعطیلی ارج در ایران را به  تعطیلی بنز در آلمان تشبیه کرده است.جلال‌پور در کانال تلگرامی خود می‌نویسد:
هر چند اخبار ضد و نقیضی از تعطیلی کارخانه ارج به گوش می‌رسد اما شاید پاسخ به این پرسش که چرا چنین روزگاری بر ارج و واحدهای شبیه آن می‌گذرد بسیار لازم است. نخست باید بدانیم که فراز و نشیب‌های زندگی یک بنگاه همواره درس‌آموز است.
شنیدن تعطیلی ارج همانقدر مایه تعجب است که  روزی در رسانه‌های آلمانی  با این خبر مواجه شویم که  کمپانی بنز تعطیل شده است. اما آیا هر دو خبر به اندازه هم تعجب‌برانگیزند؟
اگر کارخانه بنز در طول دهه‌های گذشته خود را به‌روز نکرده بود و هر روز به نوترین و روزآمدترین تکنولوژی‌ها مجهز نمی‌شد، امروز حتما سرنوشتی بهتر از ارج نداشت.

اماچرا ارج چنین نکرد؟

آنچه به نظر می‌رسد اینکه سلب مالکیت این کارخانه و سپردن مدیریت آن به مدیران حقوق‌بگیر و دولتی و فراز و نشیب مدیریتی  در طول سال‌های گذشته باعث شد روند زوال در این  کارخانه طی شده و به چنین روزی مبتلا شود. اگرچه فضای کسب و کارکشور متاثر از تصمیمات متفاوت و گاها متناقص سیاست‌گذاران است اما مدیریت کارآمد بخش خصوصی و همچنین مالک واقعی که  دلسوز مال و اموال خود باشد، حتما نمی‌گذارد آخر و عاقبت برندی همچون ارج به زوال انجامد.  ضمن اینکه برندهای فراوانی داریم که هم‌اکنون مالکیت و مدیریت آنها توسط بخش خصوصی اداره می‌شود و در همه این سال‌ها با وجود همه مشکلاتی که بر بنگاهداری ایران گذشته، به زحمت خود و شرکتشان را سرپا نگه داشته و همچنان مشغول تولید هستند. به نظرم زوال ارج بیش از هر چیز ناشی از سیاست‌های نادرست سلب مالکیت در سال‌های گذشته است که در همان دوران مخالفان فراوانی داشت اما به هرحال، پیش رفت و شرکت‌های بزرگی را به کام سوءمدیریت دولتی انداخت. خدا می‌داند اگر رهبر انقلاب که آن روزها رئیس‌جمهور بودند، با قانون حفاظت از توسعه صنایع که در شورای انقلاب به تصویب رسید و دولت وقت اصرار زیادی برای اجرای آن داشت، مخالفت نمی‌کردند، امروز نام و نشانی از شرکت‌های بزرگ بخش خصوصی نمی‌دیدیم.

منبع:وطن امروز

تصاویر پلمپ کارخانه ارج و توقف خطوط تولید این کارخانه

 

 

 

 

 

ارج

در حالی که مسئولین ادعا می کنند کارخانه ارج تعطیل نشده است، تصاویری به دست دانا رسیده که حاکی از توقف خطوط تولید در این کارخانه است.

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم ،بعد از انتشار گسترده خبر تعطیلی کارخانه تولید لوازم خانگی ارج،«فرهاد حنیفی» مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی ضمن تکذیب تعطیلی کارخانه ارج، انتشار گسترده این خبر کذب را فضاسازی رسانه ای علیه دولت دانست و گفت: هفت شرکت داخلی و خارجی متقاضی خرید این کارخانه هستند که بعد از بررسی نهایی، واگذاری انجام می شود.

این مقام مسئول در ادامه مدعی شده بود: این واحد تولیدی در دو سال اخیر نزدیک به 15 هزار کولر و بخاری تولید کرده و انبارهای این شرکت یک هزار دستگاه کولر و بخاری آماده فروش دارد.

این در حالی است که اخبار رسیده از کارخانه حاکی از آن است که کلیه محصولات مورد نظر مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی که در انبارهای این شرکت وجود دارد، کالاهای معیوب و بازگشتی به کارخانه بوده و این کارخانه از ماه ها پیش علاوه بر اخراج کارگران خود تولید جدیدی نداشته است.

عکس هایی که  رسیده است نشان می‌دهد که خطوط تولید کارخانه ارج متوقف شده و انبارها و کارگاه های تولید از سه ماه پیش از عید تا کنون پلمپ بوده اند.

 

 

منبع:دانا

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

 

 

 

 

0 0
محسنی   1395/3/26 20:21:19

نایب رئیس انجمن لوازم خانگی:
تعطیلی کارخانجات حاصل مدیریت غلط دولت است
نایب رئیس انجمن لوازم خانگی با بیان این که مادامی که صنایع بزرگ دولتی باشند باید هر روز شاهد تعطیلی آن باشیم گفت: تعطیلی کارخانجات ارج، آزمایش، پارس الکتریک، کفش وین و کفش ملی حاصل مدیریت غلط دولت است که دولت هیچ سیاستی برای رفع مشکلات آنها ندارد.
محمدرضا درافشار در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به اینکه مشکل امروز صنعت لوازم خانگی کشور واردات بی رویه از مسیرهای قانونی و غیرقانونی است، اظهار داشت: در بخش لوازم خانگی کوچک کالاهای بسیاری به صورت غیرقانونی وارد کشور می‌شوند که این موضوع خود آسیب‌های زیادی به واحدهای تولیدی وارد کرده است.
وی با بیان اینکه اندازه بازار کوچک شده و بیکاری در سطح واحدهای تولیدی بسیار افزایش پیدا کرده است، افزود: مردم تمایلی به امکان تعویض کالاهای خود ندارند درحالی که پیش از این حجم بسیاری از فروش تولیدکنندگان لوازم خانگی صرف تعویض کالاها می‌شد. اما امروز قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده و تمایلی به خرید ندارند.

نایب رئیس انجمن لوازم خانگی با اشاره به اینکه امروز بخش لوازم خانگی کوچک با کمتر از 50 درصد ظرفیت به فعالیت می‌پردازد گفت: امروز صنعت لوازم خانگی کشور نیازمند کمک جدی دولت در بخش‌های مختلف است اما این کمک به معنای فقط تزریق نقدینگی نیست. بلکه باید بازار رونق پیدا کرده و خرید و فروش به نحو مناسبی انجام شود.

وی با گلایه از اینکه در شرایط رکود همچنان دربهای کشور باز بوده و کالاهای خارجی بدون هیچ ممنوعیتی وارد کشور می شود، تصریح کرد: این خود آسیب جدی برای تولیدکننده داخلی است. در این شرایط تولیدکننده داخلی که کمتر از ظرفیت خود به فعالیت می‌پردازد با افزایش هزینه‌های تولید روبروست و از‌آن طرف کالای خارجی با قیمتی ارزان تر در بازار به فروش می رسد.

درافشار با اشاره به اینکه مادامی که صنایع بزرگ کشور دولتی باشند باید هر روز شاهد تعطیلی آن باشیم اظهار داشت:از چند روز گذشته که خبر تعطیلی ارج رسانه ای شد. هیاهوی زیادی در سطح رسانه‌ها مطرح شده است، شاید سهامدار این کارخانه برای رفع این هیاهو مقداری نقدینگی به این کارخانه تزریق کند اما این عمل مانند انداختن یک قطره آب بر روی سطحی داغ است و هیچ تأثیری بر رفع مشکلات این کارخانه ندارد.

وی اضافه کرد: تجربه ثابت کرده مدیریت دولتی هیچ وقت موفق نبوده است و باید صنایع به سمت خصوصی سازی حرکت کند گواه این مطلب تعطیلی واحدهای بزرگ صنعتی طی سال‌های اخیر است. به عنوان نمونه تعطیلی کارخانجات ارج، آزمایش، پارس الکتریک، کفش وین و کفش ملی حاصل مدیریت غلط دولت است که دولت هیچ سیاستی برای رفع مشکلات آنها نداد در حالی که باید در این رابطه تدبیر مناسبی را بکار می‌گرفت

0 0
محمد حسین   1395/3/23 13:50:24

در اعتراض به انتشار اخبار رسانه ملی صورت گرفت؛
اجتماع کارگران ارج مقابل درب کارخانه
امروز از ساعت نه صبح حدود 20 نفر از کارگران بیکار شده کارخانه ارج مقابل درب کارخانه اجتماع کردند.

به گفته کارگران، این اجتماع در اعتراض به اخبار منتشر شده توسط صدا و سیما صورت گرفته است.

از قرار معلوم در شب های گذشته، صدا وسیما با پخش گزارشی از کارخانه ارج مدعی شده است که تولید در این کارخانه ادامه دارد.

کارگران می گویند که این کارخانه مدتهاست که خطوط تولید را متوقف کرده و آخرین تعدیل کارگران نیز اسفندماه گذشته انجام شده است.

این کارگران پیش از این نامه نگاری‌هایی نیز خطاب به مسئولان انجام داده اند که تا کنون پاسخی دریافت نکرده‌اند.