محل تبلیغ شما
بِه منشور کورش افتخار می کنیم

تاریخ خبر: 1395/3/21

بِه منشور کورش افتخار می کنیم

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

آیت الله علوی بروجردی در دیدار الشیخ خالد مطر التمیمی، مسئول گروه حقوق دانشگاه بحرالعلوم در نجف اشرف به اهمیت حقوق بشر و اهتمام اسلام به آن اشاره کرد و گفت: تلاشی که شما انجام می دهید، ان شاء الله از عنایت خداوند برخوردار است و خود ائمه معصومین (علیهم السلام) به آن توجه دارند؛ چنانکه امام رضا (علیه السلام) فرمودند: «رَحِمَ اللّهُ عَبْدا اَحْیا أمْرَنا» [قال الرّاوی:] فَقُلْتُ لَهُ: «فَکَیْفَ یُحْیِی أمْرَکُمْ؟» قالَ: «یَتَعَلَّمُ عُلُومَنا و یُعَلِّمُها النّاسَ، فَإِنَّ النّاسَ لَوْ عَلِمُوا مَحاسِنَ کَلامِنا لاَتَّبَعُونا». 
مشکل ما امروز همان گونه که ایشان می فرمایند در عرضه کردن معالم تشیع و مطالب اهل بیت (علیهم السلام) است. ما نکات بسیار دقیق و فوق العاده و حساسی در مسئله حقوق انسان و حقوق بشر در بین کلمات اهل بیت (علیهم السلام) داریم؛ به ویژه از خود امیرالمؤمنین (علیه السلام).

 


کلام امیرالمؤمنین (علیه السلام) در عهدنامه مالک اشتر بی نظیر است: ایشان فرمودند: مردم دو دسته اند: «اما اخ لک فی الدین و اما شریک لک فی الخلق»؛ یعنی اگر کسی برادر دینی تو نباشد و به خدا یا هیچ مذهبی معتقد نباشد باز هم شهروند است و حقوقی دارد. این نکته را امیرالمؤمنین (علیه السلام) 1400 سال پیش گفته است؛ یعنی هنگامی که در اروپا اصلاً بحثی درباره حقوق بشر مطرح نبوده است. ما این حقایق را در کلام ائمه (علیهم السلام) داریم.ما امروز به منشور کوروش هم افتخار می کنیم و البته این منشور افتخارآمیز هم هست و در عصر خودش خوب است.

در سیره امیرالمؤمنین (علیه السلام) نیز این مسائل به خوبی مشهود است؛ از جمله در ماجرای زبیر بن عوام؛ زبیر کسی است که دشمن علی بن ابی طالب (علیه السلام) است و به جنگ ایشان آمده و همسر پیغمبر را هم به جنگ آورده است. وقتی شخصی زبیر را کشت و سر او را خدمت امیرالمؤمنین (علیه السلام) آورد، ایشان شمشیر را در دست گرفت و گریست و فرمود: «این شمشیر چقدر هم و غم از پیغمبر زدوده بود» و سبعد فرمود: «القاتل والمقتول کلاهما فی النار». این نشان می دهد که امیرالمؤمنین (علیه السلام) در مواجهه با کسی که دشمن اوست و به جنگ با او آمده، انصاف دارد و فضایل او را از یاد نمی برد؛ بلکه می گوید: این دشمن من است؛ اما به اسلام خدمت کرده است. یعنی معتقد است زبیر به اسلام خدمت هایی کرده و به گردن ما حق دارد. اینها ارزش گذاری هایی است که ما در مکتب اهل بیت (علیهم السلام) می بینیم و در اصحاب معاویه و یزید مشاهده نمی شود.

*اسلام وهابی در دنیای امروز

 


متأسفانه اسلامی که امروز به جهان معرفی می شود، همان مکتب معاویه است. عربستان و وهابیت، مکتب معاویه و بنی امیه را معرفی می کنند. در این مکتب، حقوق انسان ارجی ندارد؛ لذا جهان امروز به ما به چشم کسانی نگاه می کند که اصلاً اعتنایی به حقوق بشر ندارند؛ و حق هم دارد؛ چراکه عربستان سعودی تمام مراکز اسلامی را با پول خودش می چرخاند و تمام کشورهای اسلامی از عربستان تبعیت می کنند؛ لذا نتیجه می گیرد که همان مکتب جاری است. ما امروز مسئولیت بزرگی داریم؛ یکی برای ابتلایی که دنیا، به ویژه عراق و سوریه، به داعش دارد و معضلی که گروه های ارهابی ساخته دست مکتب وهابیت پدید آورده اند. گروه هایی که همه ولید وهابیت اند. متأسفانه جهان هم می داند و مطلع است، اما اقدامی نمی کند.

*ضرورت تدوین فقه حقوق انسان

ما امروز در حوزه ها نیاز داریم که فقه حقوق انسان را تدوین و تدریس کنیم. حتی این مشکل را در خود ایران هم داریم. بهایی ها مسئله ما هستند. با بهایی ها چه کنیم؟ بر اساس مبانی خود اسلام هم اینها شهروند هستند و حقوقی دارند. ما حق کشتن و حبس آنان را به جرم عقیده نداریم. آنها حق زندگی دارند. حقوق انسان در فقه، موضوع مستقلی است. باید در حوزه ها بحثی راجع به حقوق انسان به طور جدی راه بیندازیم. این نیاز به تألیف و مکتوباتی دارد که آقایانی که در این راه تلاش کردند حتماً باید همت کنند. خود مرحوم آقای دکتر بحرالعلوم در حقوق دست بالایی داشتند. در کویت هم در مجمع عالی قضا تصدی داشتند و با این مسائل به خوبی آشنا هستند. مکتب و مؤسسه ایشان طبعاً از این موضوعات استقبال می کند. فقه حقوق انسان موضوعی است که باید در حوزه ها به آن بپردازیم.

حتی درباره حقوق حیوانات و حفظ آب و درخت نیز روایات و سفارش های فراوانی از ائمه (علیهم السلام) داریم. آنها هم در اسلام حقوقی دارند. امروز مسئله آب مهم شده است. در حالی که ما در کلام ائمه (علیهم السلام) داریم که وقتی وضو می گرفتند آب روی آب می ریختند که اسراف نباشد. نمونه هایی از این دست قابل تکیه است، ولی متأسفانه ما نتوانستیم آنچه را امروز به عنوان حقوق بشر مطرح است به جهان بشناسانیم.

*اهتمام امام علی (علیه السلام) به حقوق بشر

 


سیره امیرالمؤمنین (علیه السلام) در مواجهه با خوارج نیز درس آموز است. گاهی، حتی در مملکت ما، نطق و خطابه می کنند که علی بن ابی طالب (علیه السلام) خوارج را کشت؛ اما این گونه نیست. علی بن ابی طالب (علیه السلام) در مقابل آنها نماز جمعه می خواند. آنها وسط نماز شعار می دادند و وسط خطبه اش «قتل هذا الرجل ما افقه» می گفتند و امیرالمؤمنین نمی گذاشت کسی متعرضشان شود و هرچه نصیحت کرد فایده نداشت. چنین چیزی در جهان نمونه ندارد. امیرالمؤمنین (علیه السلام) خطاب به آنها فرمودند: اگر شما با ما نمی سازید جنگ کنید. به آنها فرصت دادند که در دل مملکت اسلامی یارگیری کنند و عده و عُدّه و اسلحه تهیه کنند و اردوگاه تشکیل دهند و آماده جنگ شوند و پس برای جنگ بیایند. در کجای جهان چنین چیزی هست که حتی برای مخالف هم این قدر حق قائل شوند که اگر با منطق هم نمی تواند از آنچه دارد دفاع کند با شمشیر دفاع کند. بعد از آن به جنگ رفتند. طبق نقل ها، بیش از 15 یا 20 روز جنگ را به تأخیر انداختند. پس از نماز صبح و ظهر روشنگری می کردند. جمع زیادی برگشتند و عده کمی، نزدیک به پانصد و اندی، باقی ماندند که پس هم عده ای از آنها فرار کردند. حضرت فرمودند آنها را رها کنید. پس هم فرمودند: «لاتقتلوا الخوارج من بعدی» و تأکید کردند که با زن و بچه اینها کاری نداشته باشید و متعرض آنها نشوید. اینها نمونه های بسیار فوق العاده ای است. ما باید روی اینها دست بگذاریم؛ مخصوصاً سیره امیرالمؤمنین؛ چون امیرالمؤمنین (علیه السلام) در زمان رسول خدا (صلی الله علیه وآله) در جنگ بوده و پس هم در دوران حکومت خودش با عایشه چنان رفتار کرد که او را به سلامت به مدینه رساندند، با اینکه دشمن صریح او بود. اینها نمونه هایی است که ما در حقوق انسانی داریم و متأسفانه به آن ملتزم نبوده ایم. اینها مایه غنای ما در جهان است و این ثروت و غنا را جهان و غرب ندارد. ما می توانیم این غنا را وسیله تبلیغ شیعه قرار دهیم.

به هر حال، این جهود برای ما جهود مبارکی است. ما هم در خدمت عزیزان و دوستان هستیم و هر کاری از دستمان بربیاید دریغ نمی کنیم. این رسالت بزرگی است؛ مخصوصاً در این زمان که دنیای اسلام این چنین با هجمه مواجه شده و علناً افراد ارهابی ، شیعه علی بن ابی طالب (علیه السلام) را هدف قرار می دهند

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid