محل تبلیغ شما
دلایل کرنش سازمان ملل دربرابرعربستان

تاریخ خبر: 1395/3/21

دلایل کرنش سازمان ملل دربرابرعربستان

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

اقدام دبیر کل سازمان ملل در خارج کردن نام عربستان از لیست کشورهای کودک کُش همچنان با تعجب و انتقاد مواجه است و در همین رابطه یک رسانه غربی اقدام به افشاگری درباره این اقدام «بان» کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، رویترز در گزارش خود می نویسد: بعد از آنکه «بان کی مون» در گزارش روز جمعه خود نام عربستان در لیست کشورهایی که در جنگ مرتکب جنایات شده و اقدام به کشتار کودکان می کنند قرار داد تماس های متعددی از سوی ریاض و همپیمانان عربستان با شخص دبیر کل سازمان ملل برقرار شد.

در تمامی این تماس ها بان کی مون از سوی مقامات عربستان و مقامات کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و همچنین سازمان همکاری اسلامی مورد تهدید قرار گرفته و عنوان می شد که باید اقدام به خارج کردن نام عربستان از لیست منتشر شده کند.

به نوشته رویترز در این تهدیدها عنوان شده بود که اگر بان کی مون این اقدام را انجام ندهد عربستان کمک های خود به سازمان ملل و همچنین فلسطین را قطع می کند و حتی عالمان دینی در عربستان نیز اقدام به صدور فتوا علیه سازمان ملل کرده و این سازمان را به عنوان یک نهاد ضد مسلمان معرفی می کنند و پس از آن همکاری با سازمان ملل برای کشورهای اسلامی به نوعی ممنوع می شود.

بر همین اساس تهدید سازمان ملل از سوی چند کشور موجب شد تا بان کی مون در اقدامی که با انتقاد جوامع حقوق بشری همراه شد و همچنان نیز ادامه دارد نام عربستان را از لیست منتشر شده خارج کرد.

در گزارش ابتدایی بان کی مون آمده بود: ائتلاف نظامی عربستان مسئول ۶۰ درصد از کودکان کشته و زخمی شده در یمن طی سال گذشته بوده و در جریان حملات این ائتلاف ۵۱۰ کودک کشته و ۶۶۷ کودک دیگر زخمی شده‌اند.

در این گزارش همچنین آمده بود که ائتلاف عربستان مسئول نیمی از حملات نظامی به مدارس و بیمارستان‌ها در یمن بوده است

مقاله ای از بل ترو در نشریه تایمز

منابع دیپلماتیک می گویند عربستان سعودی سازمان ملل متحد را تهدید کرد که در صورت عدم حذف نام آن کشور از فهرست کشورهای متهم به ارتکاب به جنایات شنیع علیه کودکان، میلیون ها دلار کمکش به برنامه های امداد آن سازمان را قطع کرده و احتمالا روحانیون در ریاض علیه سازمان ملل متحد فتوا صادر خواهند کرد.

یک گزارش سازمان ملل متحد ائتلاف تحت رهبری عربستان را مسول مرگ ۶۰ درصد از ۷۸۵ کودک کشته شده در جنگ یمن عنوان کرده است. در نتیجه جنگ یمن دو میلیون و پانصد هزار نفر آواره شده اند و جهان شاهد یکی از بزرگترین بحران های بشردوستانه است.

به دنبال اعتراض شدید ریاض به این گزارش، سازمان ملل متحد اسم عربستان را از این فهرست در آورد و آن را به بازبینی مشترک اسناد توسط مقامات سازمان ملل و عربستان سعودی منوط کرد.

منابع دیپلماتیک می گویند عربستان و شیخ نشین های منطقه خلیج فارس تهدید کرده بودند که روحانیون در ریاض در آستانه صدور فتوای ضد مسلمان بودن سازمان ملل هستند و این امر عملا به تحریم سازمان ملل متحد توسط ۵۶ کشور عضو «سازمان همکاری اسلامی» می انجامید.

بنا بر گزارش ها نمایندگان رسمی سعودی، وزیران خارجه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، و نمایندگانی از اردن، بنگلادش، و مصر دفتر دبیرکل سازمان ملل متحد را تلفن باران کردند.

دیده بان حقوق بشر بازنگری سازمان ملل متحد در گزارش را «خفت آور» توصیف کرد.

روزنامه الاخبار چاپ لبنان با اشاره به مواردی از باج خواهی آمریکا و هم پیمانانش از سازمان ملل متحد نوشت ائتلاف سعودی در قضیه پس گرفتن اتهام سازمان ملل متحد به ریاض مبنی بر دست داشتن در کشتار کودکان یمنی، از سازمان ملل باج خواهی کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، الاخبار در نسخه اینترنتی خود با اعلام این مطلب نوشت: پس از آنکه سازمان ملل متحد اتهامش را به عربستان یعنی دست داشتن در کشتار شصت درصد از کودکان یمنی پس گرفت، مشخص شد ریاض و هم پیمانانش تهدید کرده‌اند اگر این اتهام پس گرفته نشود کمکهای مالی خود را به برنامه‌های این سازمان به ویژه آنروا قطع خواهند کرد و بدین ترتیب از بان کی مون دبیر کل سازمان ملل باج خواهی کرده‌اند.
برخی ابهامات مربوط به انصراف سازمان ملل از گنجاندن ائتلاف سعودی در فهرست سیاه ویژه دولت و گروههایی که باعث اذیت و آزار کودکان در منازعات مسلحانه شده‌اند، روشن و مشخص شده که عربستان و هم پیمانانش دبیر کل سازمان ملل را به شدت تحت فشار گذاشته‌اند . محور این فشارها نیز قطع کمکهای مالی به این سازمان بین المللی و برنامه های آن و متوقف کردن کمکها به فلسطینیان بوده است.
برخی منابع دیپلماتیک در سازمان ملل گفتند همینکه بان کی مون نام ائتلاف سعودی را در این فهرست سیاه گنجاند و این ائتلاف را به کشتار 60 درصد از  کودکان در جنگ یمن متهم کرد، فشارها به بان کی مون و دفتر وی از طریق گفتگوی تلفنی برخی وزیران خارجه کشورهای عرب خلیج [فارس] و سازمان همکاری اسلامی آغاز شد. این منابع افزودند فشارهایی از جاهای مختلف به بان کی مون وارد آمد و آنچه رخ داد به معنای کامل کلمه باج خواهی بود.
خبرگزاری رویترز به نقل از این منابع اعلام کرد این تهدید نیز مطرح شد که برخی از شیوخ در ریاض تشکیل جلسه خواهند داد تا علیه سازمان ملل فتوا صادر کنند و بگویند این سازمان، اسلام ستیزی می کند.  به عبارت  دیگر کشورهای سازمان همکاری اسلامی با سازمان ملل رابطه و مشارکت نخواهند  داشت و از آن و از هیچ یک طرحها یا برنامه‌های سازمان ملل حمایت نخواهند کرد.
از طرف دیگر المعلمی نماینده عربستان در سازمان ملل هرگونه تهدید به صدور فتوا را تکذیب و این موضوع را سخیف و شرم آور دانست و تأکید کرد عربستان از شیوه تهدید یا ترساندن استفاده نمی کند و در قبال سازمان ملل بسیار متعهد است.
یکی از راههای باج خواهی از سازمان ملل، اشاره تلویحی به استفاده از اهرم  آژانس امداد رسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی وابسته به سازمان ملل متحد [ آنروا]ست.
این منابع در پی تهدید برای قطع کمکهای عربستان به آنروا تصریح کردند اگر نام ائتلاف دوباره در فهرست سیاه گنجانده شود آنروا جداً آسیب خواهد دید. عربستان پس از آمریکا ، اتحادیه اروپا و انگلیس چهارمین کشور کمک کننده به آنرواست.
عربستان سال گذشته حدود صد میلیون دلار به این سازمان بین المللی داد. کویت و امارات به عنوان دو عضو ائتلاف سعودی از کمک کنندگان بزرگ به آنروا هستند و حدود پنجاه میلیون دلار سال گذشته به آن  کمک کردند.
نه تنها عربستان که فشارهایش به سازمان ملل متحد چگونگی فعالیت این سازمان را زیر سئوال می برد به این نهاد بین المللی فشار آورد بلکه به گفته استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل، کشورهای اردن و امارات و بنگلادش نیز به گنجاندن نام ائتلاف سعودی در فهرست سیاه اعتراض داشتند.
شماری از دیپلماتها گفتند مصر و کویت و قطر نیز به دفتر بان کی مون اعتراض کرده بودند.  دینا قعوار نماینده اردن در سازمان ملل نیز گفته بود:« این گزارش، ائتلاف و در نتیجه اردن را به عنوان عضو آن متهم کرده است به همین سبب وزیر خارجه اردن با دبیر کل تماس گرفت و نظرش را گفت و اعلام کرد این گزارش جانبدارانه است و نیاز به این است که سازمان ملل آن را بررسی کند.»
نشریه آمریکایی فارن پالسی نوشت تهدید ریاض علیه سازمان ملل باعث شد نام سعودی ها به عنوان خطرناکترین ناقضان حقوق کودکان در مناطق جنگی حذف شود.
فارن پالیسی قضیه ماه مارس گذشته را یادآور شد که طی آن مغرب هشتاد و چهار کارمند نمایندگی صلح وابسته به سازمان ملل و متخصص در قضیه صحرای باختری را پس از سخنان بان کی مون اخراج کرد. بان کی مون گفته بود « صحرای باختری سرزمینی اشغالی است.»
این نشریه آمریکایی تهدید آمریکا را به قطع کمکهای کنگره این کشور به سازمان ملل در صورت گنجاندن نام اسرائیل در فهرست سیاه پس از جنگ غزه یادآور شد.
روزنامه گاردین چاپ انگلیس نیز نوشت آنچه سازمان ملل انجام داد باعث می شود اعتبار این نهاد بین المللی در زمینه دفاع از حقوق بشر به میزان زیادی از بین برود.
گاردین افزود به نظر می رسد دبیر خانه این سازمان با عقب نشینی خود به حساس ترین مردمان در جهان یعنی کودکانی که این فرآیند برای حمایت از آنها طراحی شده است خیانت کرد.
گاردین معتقد است سازمان ملل با این کار به عنوان باشگاه ثروتمندان و طرفهای بانفوذ است که گروههای شورشی و شبه نظامیان تاریک اندیش را هدف قرار می دهد اما همین سازمان از اقدامات ناقض حقوق بشر که کشورهای عضو مرتکب می شوند حمایت می کند.
گاردین نوشت گنجاندن یا نگنجاندن نام ائتلاف سعودی در فهرست سیاه این واقعیت را که عربستان صدها کودک را کشته و مدارس و بیمارستانها ویران کرده است عوض نمی کند.
الاخبار با اشاره به ادامه مذاکرات یمنی-یمنی در کویت و توافق مبادله اسیران که فقط به کودکان محدود شده است نوشت دولت عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی یمن اعلام کرد 52 کودک یمنی را از ائتلاف تحویل گرفته است تا به بستگانشان تحویل دهد اما جنبش انصار الله این خبر را تکذیب کرد و محمد عبد السلام سخنگوی این جنبش گفت پس از بررسی های اولیه اسامی برخی کودکان مشخص شد که آنها در عملیات قاچاق و ورود غیر قانونی در مرزهای یمن عربستان د ستگیر شده اند.
این روزنامه با اشاره به نخستین دور مذاکرات یمنی ها در کویت در ماه رمضان نوشت هیئت صنعاء در این نشست به طفره  روی هیئت یمنی مورد حمایت ریاض در ارتباط با پرونده اسیران اعتراض و از جدی نبودن سازمان ملل در پرونده انسانی انتقاد کرد.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه به نقل از منابع دیپلماتیک از فشارهای پشت پرده عربستان به سازمان ملل خبر داده و نوشته است که ریاض تهدید کرده بود در صورت باقی ماندن نام این کشور در فهرست ناقضان حقوق کودکان کمک مالی به نهادهای سازمان ملل را قطع می‌کند.

 

سازمان ملل روز دوشنبه در اقدامی بی‌سابقه و تنها یک روز پس از آنکه بان‌کی مون دبیر کل این سازمان برای اولین بار نام عربستان را در فهرست سیاه ناقضان حقوق کودکان قرار داده و ریاض را به کشتار کودکان یمنی متهم کرد، نام ائتلاف سعودی را از این فهرست حذف کرد.

 

این اقدام پس از آن صورت گرفت که عربستان سعودی به شدت به دبیر کل سازمان ملل تاخت و گزارش این نهاد در مورد یمن را «اغراق‌شده» توصیف کرد.

 

حذف نام عربستان از این فهرست با واکش تند نهادهای حقوق بشری مواجه شد که می‌گویند بان‌کی‌ مون در برابر فشار ریاض تسلیم شده و او که در سال پایانی دومین دوره دبیر کلی‌اش به سر می‌برد، با این کار میراث و اعتبار خود را هم به خطر انداخته است. 

 

منابع دیپلماتیک که خواسته‌اند نامشان فاش نشود، به رویترز گفته‌اند که بعد از انتشار گزارش سازمان ملل، دفتر بان‌کی مون با تماس‌های وزرای خارجه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و سازمان همکاری‌های اسلامی «بمباران» شده است. یک مقام سازمان ملل این اقدام کشورهای عربی را «یک فشار همه‌جانبه» توصیف کرده است.

 

یک منبع دیپلماتیک دیگر که او هم خواسته نامش فاش نشود، اقدام عربستان و متحدانش را یک «باج‌خواهی واقعی» توصیف کرده و گفته است که آن‌ها از «قلدری، تهدید و فشار» برای تغییر موضع سازمان ملل استفاده کرده‌اند. 

 

این منبع گفته است که این تهدید وجود داشته که «علمای ریاض برای صدور فتوایی علیه سازمان ملل و اعلام این سازمان به عنوان یک نهاد ضد اسلامی، تشکیل جلسه دهند، که معنای آن ممنوع شدن هرگونه رابطه، کمک و حمایت از برنامه‌ها و پروژه‌های سازمان ملل از سوی اعضای شورای همکاری‌های اسلامی بود.»

 

با این حال «عبدالله المعلمی» نماینده عربستان در سازمان ملل گفته است که «ما از تهدید و ارعاب استفاده نمی‌کنیم... و به سازمان ملل بسیار متعهد هستیم.»

 

او احتمال صدور فتوا علیه سازمان ملل را هم رد کرده است. وی با این حال احتمال دیدار علمای سعودی را رد نکرده و گفته است که در آن نشست قرار بوده بیانیه‌ای در محکومیت درج نام عربستان در فهرست سیاه صادر شود. 

 

وی بعد از انتشار گزارش سازمان ملل هم این گزارش را «بسیار اغراق‌شده» توصیف کرده و گفته بود که سازمان ملل با ائتلاف تحت رهبری عربستان مشورت و رایزنی نکرده است. اما «استفان دوجاریک» سخنگوی سازمان ملل روز سه‌شنبه گفت که پیش از انتشار گزارش با ریاض مشورت شده بود. 

 

چندین منبع دیپلماتیک به رویترز گفته‌اند که اگر نام عربستان در فهرست سیاه حفظ می‌شد، آژانس کار و کمک به آوارگان فلسطینی موسوم به «آنرووا» به شدت لطمه می‌خورد. عربستان سعودی چهارمین حامی مالی بزرگ «آنرووا» است و سال گذشته حدود 100 میلیون دلار به این آژانس کمک کرده است. 

 

کویت و امارات متحده عربی که هر دو از اعضای ائتلاف سعودی در یمن هستند هم با کمک سالانه جمعا نزدیک به 50 میلیون دلار، از حامیان اصلی آنرووا به شمار می‌آیند.

 

دوجاریک تائید کرده است که علاوه بر عربستان، نمایندگان اردن، امارات و بنگلادش هم با دفتر بان‌کی مون تماس گرفته و به گزارش سازمان ملل اعتراض کرده‌اند. مصر، کویت و قطر هم دیگر کشورهایی هستند که منابع دیپلماتیک می‌گویند با دفتر بان‌کی مون تماس گرفته‌اند. نمایندگان اردن و بنگلادش تماسشان با دفتر بان‌کی مون را تائید کرده‌اند. 

 

رویترز نوشته است که نشانه‌ای مبنی بر اینکه کشورهای غربی تجدید نظر سازمان ملل در گزارش را خواستار شده باشند، وجود ندارد. در گزارش اولیه این سازمان عنوان شده بود که حملات عربستان سعودی در طول یک سال گذشته، مسئول مرگ 60% از کودکان کشته شده در جریان جنگ یمن بوده است. به گفته سازمان ملل، حملات هوایی عربستان سعودی به یمن به مرگ و مجروحیت نزدیک به 1200 کودک منجر شده است. 

 

هرچند دوجاریک اعلام کرده حذف نام عربستان از فهرست سیاه موقتی و تا مشخص شدن نتایج تحقیقات مشترک سازمان ملل و ریاض است، اما معلمی تأکید کرده که نام عربستان به صورت «غیرقابل بازگشت و نامشروط» از فهرست حذف شده است. 

 

یک منبع دیپلماتیک مطلع از این مسئله، گفته است که ابراز خشم عربستان از قبل پیش‌بینی می‌شد، اما «عقب‌نشینی دبیر کل ناامیدکننده بود.»

 

چندین دیپلمات دیگر هم با اشاره به اینکه سازمان ملل سال گذشته هم با فشار آمریکا و اسرائیل از وارد کردن نام رژیم‌صهیونیستی به فهرست ناقضان حقوق کودکان به دلیل حمله به نوار غزه خودداری کرد، به رویترز گفته‌اند که مشخص است که دبیر کل فعلی سازمان ملل در برابر تهدید‌ها «آسیب‌پذیر» است. 

 

یک منبع دیپلماتیک دیگر هم می‌گوید درگیری لفظی اخیر میان سازمان ملل و مراکش بر سر استفاده بان‌کی مون از لفظ «اشغالی» برای مناطق تحت کنترل مراکش در صحرای غربی، سابقه بدی ایجاد کرده است. 

 

به گفته او، خودداری شورای امنیت از حمایت قاطع از دبیر کل سازمان ملل بعد از آنکه مراکش خواستار اخراج ده‌ها نفر از اعضای هیئت صلح‌بان سازمان ملل در آن منطقه شد، «سابقه‌ای خطرناک» برای سازمان ملل ایجاد کرده است. 

 

وی می‌گوید: «پیام آن‌ها آشکار بود. اینکه اگر با دبیر کل سخت برخورد کنید، شورای امنیت به کمک وی نخواهد آمد.»

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid