محل تبلیغ شما
فرهنگ تلفن همراه در ایران وجهان

تاریخ خبر: 1393/6/10

فرهنگ تلفن همراه در ایران وجهان

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

مثل همه پدیده های تکنولوژی اول خودش آمد بعد فرهنگش! برای همین شاید تا همیشه باید این رنج ها را تحمل کنیم. رنج شنیدن صدایی بلند و شنیدن ماجرایی که نمی خواهیم بشنویم. رنج شنیدن صدای زنگ عجیب و غریب در کتابخانه و.. رنج های دیگری که همه به تلفن همراه مربوط اند!

این پدیده تازه نیست؛ از ۲۰ سال قبل به ایران آمده و ۱۰ سال است که همه گیر شده. بنابر آخرین آمارهای موجود، تا پایان شهریور ماه سال گذشته در کشور ۱۱۷میلیون و ۹۰۲ هزار و ۱۱۶ سیم‌کارت واگذار شده که از این میان ۶۰ میلیون و ۷۴۶ هزار و ۷۷۴ سیم‌کارت فعال بوده‌اند به عبارت دیگر تا پایان شهریور ماه سال گذشته از میان سیم کارت‌های واگذار شده کشور حدود نیمی از آن‌ها فعال بوده‌اند. این یعنی تقریبا همه هموطنان، تلفن همراه دارند. 
حالا همه چیز هست؛ گوشی های لمسی پیشرفته جای گوشی های دکمه ای را گرفته اند و شبکه های اجتماعی جای پیامک و حافظه های موبایل جای ام پی تری را برای شنیدن موسیقی... اما هنوز مهم ترین فاکتور در بین بسیاری از هموطنان ما جا نیفتاده و آن فرهنگ استفاده از موبایل است.

براساس آمارهای بانک جهانی سه چهارم از ساکنان کره زمین به تلفن همراه دسترسی دارند اما آداب استفاده از آن در هر فرهنگی با فرهنگ دیگر متفاوت است. 

در فرهنگ ما این طوری است:
چند سالی است که پلیس راهنمایی و رانندگی، با اجرای جریمه های سنگین ما را وادار کرده که برای حفظ سلامتی خود و دیگران در هنگام رانندگی با تلفن همراه صحبت نکنیم!

مهم ترین فرهنگ ما بلند صحبت کردن با تلفن همراه در اماکن عمومی، تاکسی ها و وسایل نقلیه عمومی است! تا جایی که بیشتر در تاکسی ها و البته در برخی از اتوبوس ها کاغذهای دست نویس و چاپی نصب شده و درآن از ما خواسته اند با تلفن همراه صحبت نکنیم. قرار نیست همه در جریان خرید و فروش هایمان، از وضعیت رستوران و اجاره ملک و البته از اختلاف با اقوام و دوستان و... قرار بگیرند. 

دیگر زنگ موبایل های عجیب و غریب در اماکن عمومی، دربیمارستان ها و مجالس ختم یکی از سوژه های جک ها و لطیفه هایمان شده است.

آن قدر با گوشی هایمان در مراسم مختلف اجتماعی و در تشییع جنازه ها و... عکس می گیریم که سوژه عکاسان شده ایم!

در مهمانی های خانوادگی تنها شده ایم و هر کس گوشه ای را انتخاب کرده و با تلفن همراهش مشغول است. حتی در یک مهمانی برای برقراری ارتباط از این سو به آن سوی سالن از شبکه های اجتماعی استفاده می کنیم و...

قصه نوع استفاده از تلفن همراه در ایران تازه نیست و تقریبا بیشتر ما با مشکلات آن درگیریم اما انگار ما هنوز فرهنگ تلفن همراه نداریم. داریم؟

اما کشورهای دیگر دنیا؛ 
در ژاپن افرادی که با قطار درون شهری سفر می کند اخطاری می شنوند که به آنها گفته می شود تلفن همراه خود را در حالت سکوت یا لرزش نگاه دارید، در این کشور استفاده از تلفن همراه در اماکن عمومی در جایی که نیازهای جمعی بر نیازهای فردی ارجحیت دارند معمولا مورد قبول نیست. در ژاپن اگر فردی هنگام صحبت کردن با تلفن همراه خود بخواهد سوار اتوبوس شود، راننده اتوبوس این اجازه را به وی نمی دهد. در این کشور تلفن همراه نباید عاملی برای مزاحمت سایرین باشد.

مردم ژاپن بیشتر تلفن همراه خود را در حالت صدای زنگ آهسته قرار می دهند هنگامی که از خانه خارج می شوند و در رستوران ها و کافی شاپ ها به تلفن جواب نمی دهند و اگر تلفن کسی زنگ بزند، فرد ناگهان سراسیمه شده و یا تلفن را بسیار کوتاه پاسخ می دهد.

پیامک زدن و ارسال نامه های الکترونیکی با تلفن همراه میان مردم ژاپن محبوب تر از تماس های تلفنی است.

در اسپانیا و ایتالیا تلفن های همراه همه جا استفاده می شوند و حتی مردم هنگام گفتگو با تلفن های همراه خود درباره زندگی خصوصی خود نیز صحبت می کنند. پاسخ دادن به تماس های تلفنی یا پیامک زدن زیر میز حتی هنگام جلسات کاری در ایتالیا امری متداول محسوب می شود و اسپانیایی ها گاهی سالن های سینما و تأتر را ترک می کنند تا تلفن همراه خود را بررسی کنند و ببینند که آیا تماس از دست رفته و یا پیامکی داشته اند یا خیر. اسپانیایی ها وظیفه دارند که در دسترس دوستان نزدیک، همکاران و مشتریان باشند. این جوابگویی نوعی التزام در این کشور محسوب می شود.

براساس آمار انجمن اپراتورهای تلفن همراه، اسپانیایی ها در این زمینه تنها نیستند، فنلاندی ها پرحرف ترین مردم اروپا تلقی می شود که به طور متوسط در ماه ۲۵۷ دقیقه با تلفن همراه خود صحبت می کنند. تعجبی هم ندارد، چرا که فنلاند زادگاه شرکت نوکیا است که تا همین چند سال پیش بزرگترین شرکت سازنده تلفن همراه بود. اتریشی ها طی یک ماه ۲۴۰ دقیقه با تلفن همراه خود صحبت می کند؛ این درحالی است که مردم مالت نسبت به سایر مردم اروپا وقت کمتری را به صحبت با تلفن همراه می گذرانند، آنها در هر ماه به طور متوسط ۴۶ دقیقه با تلفن همراه گفتگو می کنند.

نظرسنجی های انجام شده در آمریکا هم نشان می دهد که ۷۲ درصد آمریکایی ها معتقدند مکالمات بلند در اماکن عمومی بدترین عادت کاربران تلفن های همراه است. 
در ایران چه خبر است؟

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid