محل تبلیغ شما
مرثیه ای برای کودکان ونوجوانان تازه استخدام شده

تاریخ خبر: 1395/3/15

مرثیه ای برای کودکان ونوجوانان تازه استخدام شده

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

نوشته سی ام  اردیبهشت ماه 1395

 

 

از : کرگدن خودم

 

 

 

مرثیه ای برای کودکان و نوجوانان تازه استخدام شده

 

 

 

تعلق  گر  نباشد  خوش توان مُرد

 

 

تکلف گر نباشد خوش توان زیست

 

 

 

نخست

 

 

امروز دوستان خیلی بسیار عزیز مدافع سدسازی،گفتند:

 

 

 من از قنات سازی! دفاع کرده ام و مخالف سدسازی ام .

 

 

که البته هر دو درست است . اما برداشت ایشان از کلاژم،کودکانه بود 

 

 

اگردر کلاژ، نمی نوشتم مور،هزار سال نمی فهمیدند که لانه مور است و نه نمایی از بالای کاریز.

 

 

این یک استعاره هنری بود کودکان و نوجوانان ارجمند تازه استخدام شده.

 

 

 

دو دیگر

 

 

وقتی برضد سد منحوس سیوند تلاش کردیم و کتک خوردیم و رفتیم...

 

 

که رطوبت سرتا پای آرامگاه کورش بزرگ را نگیرد، این دوستان نوجوان و نورسیده هنوز به دنیا نرسیده بودند که مثل الان حرفهای دیگران را در دهان مبارک کورش بزرگ بگذارند و هی کورش کورش کنند.

 

 

کجا بودید وقتی التماس می کردیم بیائید پاسارگاد،

 

کجا بودید وقتی التماس می کردیم بیایید جلوی سازمان میراث فرهنگی ؟ هزار بهانه می آوردید.

 

 

چرا وقتی گفتیم کاوش های باستان شناسی تنگه بلاغی هنوز تمام نشده و آثار باستانی درحال رفتن زیر آب است؛باز هم جناب مستطاب مشایی عزیز ،همان دوست احمدی نژاد عزیز،به همراه جناب آقای بقایی که همه الان یا منفورند یا در زندان،پافشاری کردند و با آب گیری سد سیوند ،همه  میراثمان تاراج شد و البته در پایین دست ،نفری، گوجه ! برداشت نکرد و مجبور شدیم از نارمک گوجه بخریم!

چرا وقتی گفتیم کاوش های باستان شناسی تنگه بلاغی هنوز تمام نشده و آثار باستانی درحال رفتن زیر آب است؛باز هم جناب مستطاب مشایی عزیز ،همان دوست احمدی نژاد عزیز،به همراه جناب آقای بقایی که همه الان یا منفورند یا در زندان،پافشاری کردند و با آب گیری سد سیوند ،همه  میراثمان تاراج شد و البته در پایین دست ،نفری، گوجه ! برداشت نکرد و مجبور شدیم از نارمک گوجه بخریم!

سه دیگر

 

 

 

دوست نوجوان من که تازه از دهان دیگران متوجه شده ای که بحران آب داریم ، دفاع من از کاریز یا قنات برای این بود که همان زمان هم می گفتیم شبکه آب رسانی در آرامگاه کورش بزرگ و تنگه بلاغی و آن زمان، آبخوان داری وسیستم پخش آب بوده است.

 

 

دوست نورسیده من نمی گویم سد نسازید،قنات بسازید! می گویم:

 

 

اگر قنات ها را حفط و لایه روبی می کردیم اگر عرضه داشتیم و قنات را ثبت ملی می کردیم و از آن دفاع می کردیم و مجامع بین المللی را قانع،این وضع فلاکت و نکبت را نداشتیم.

 

 

هدفم ارج نهادن به کاریز یا قنات بود .

 

 

البته اتفاقا همین الان که با گوشی ات در حال چرخ زنی و دور دور در نت ! هستید،در گوشه های از این خاک،قنات راه حل است .

 

 

البته اتفاقا از دوستان پرسش کردم و دیدم نام بیشتر شما نفرات،مستعار است و کارمند بودن بیشتر شما در پروژه های سدسازی و خاک برداری! نهایت در پروژه های آب و فاضلاب،ثابت شد.

 

 

امیدوارم وقتی سن کاری شما به بیش از یکی دوسالی که تا الان مشغول هستید،رسید کمی تا قسمتی به سر عقل بیائید و به مردم و خاک خود فکر کنید و نه به حقوق کارمندی و ...

 

 

در اتاق شما کارمندان ،از سد سازی دفاع می کنید با استدلال خودتان،و در اتاق کناری دوستان دلسوز و من از بی آبی و خطاهای سدسازی می سوزیم.

 

 

در اتاق شما دیدم از بی سوادی!!! دکتر کرمی و دکتر آخانی و دیگر اساتید می گوئید و در اتاق دیگر می گویند این ها جوانند و جویای نام ونادان.

 

 

هنگامی که روشنگری های بی پروا و جسورانه دکتر ناصر کرمی،اگاهی رسانی و دانش دکتر حسین آخانی ،اسدالله افلاکی، مهندس درویش و دیگر یاران و برنامه های روشنگرانه آبانگان و دانش جناب نیک اهنگ کوثر را درنمی یابید،قطعا از زیان کارانید.

 

 

 

شما به فعالیت های بی وقفه اساتید دلسوز بهانه می گیرید که تحصیلات ایشان مرتبط نیست و شما که می گوئید تحصیلات ما فقط در پیوند با آب و فاضلاب است، هیچ فعالیتی نداشته اید که هیچ،ماموریت دارید که به دلسوزان،حمله کور کنید.

 

 

الان سخنان ایشان،در پیوند با محیط زیست است !؟

 

یا عمل این دوستان ؟

 

 

اگر یک مجری از آلودگی هوا خشمگین است،حق سخن ندارد !؟

 

 

سرکارخانم ابتکار متخصص است و فقط وظیفه خبرنگاران !حوزه محیط زیست را بعهده گرفته و گزارش های هواشناسی می دهند و متخصصان آب،شعار سدسازی می دهند!

و این  فعالیت همکاران ! است:

 

 

چرا با اختراع یک متخصص که تخصص ایشان در پیوند با محیط زیست نبود اینچنین کردید:

 

 

یا این مورد:

 

 

نتیجه کل علم کل اداره جات محیط نیست! و وزارت سدسازی(نیرو) این شده :

 

 

و این :

 

 

پرسش من اینست:

 

 

برایتان مصور نوشتم که دوست داشته باشید و بخاطر عکس های این مقاله بخوانید و به خود بیائید کودکان و نوجوانان عزیز و دلبند و نورسیده.

 

 

 

همین الان هم اگر گوش به حرف دشمن بدهیم و محصولات پر آب را نکاریم و وارد کنیم و محصولات بی آب را صادر، کمی تا قسمتی از مشکلاتمان حل می شود .

 

 

 

البته مشکل اصلی، شما کودکان و نوجوانان تازه به بار رسیده و نورسیده هستید .

 

 

که تازه سر صبر،از سدسازی دفاع می کنید و مهندسی مهندسی می کنید!

 

 

 

یعنی در هزار جبهه باید بجنگیم...

 

 

 

چرا قنات ها را با زدن چاه های بدون مجوز و کارشناسی نشده ،نابود کردید.

 

 

چرا با زدن چاه ها و سدهای اطراف دریاچه ارومیه ،آن را نابود کردید؟

 

 

چرا بحث انتقال آب را که تکنیک ناکارآمد و ناپسند دنیاست ، برای مقاصد سیاسی دوست نامسلمان ما،کشور روسیاه،علم کرده اید ؟

 

 

 

 

نباید وارد بحث مالی این پروژه ها شد ؟!

 

 

چرا وقتی اعتراض های مردمی به سدسازی از سد منحوس سیوند شروع شد، گوش ندادید؟

 

 

همه دوستان آگاه به این نتیجه رسیده اند که سیستم خاک ایران برای سد سازی مناسب نیست و بحث علمی این قضیه را دوستان آگاه پیشتر به آن پرداخته اند.

 

 

واقعا حقوق کارمندی و ... ارزش این ... را دارد .

 

 

چه بنویسم به جای نقطه چین ها که در حد شما بگنجد.

 

 

 

 

سخنم این است:

 

 

نوجوان تازه رسیده به بحران آب ، خود سدسازان روی شان نمی شود که از سدسازی دفاع کنند.

 

 

شما دیگر چرا؟!

 

 

همین الان در اخبار گفته شد کره ای ها قرار است در تبریز بیمارستان 800 تختخوابی بسازند!.

 

 

عجیب است که سدسازان بیمارستان سازی نمی کنند و سدسازی آری.

 

 

همچنان است سود سد سازی ان هم از نوع خاکی! آن .

 

 

مقدار زیادی خاکبرداری داریم که سالهاست هیچ شخصی حریف متقلبان عرصه خاکبرداری نشده است.

 

 

این همه هم پروفسور مدیریت دولتی داریم و متخصص فاضلاب ودانشجوی سال آخر علوم سیاسی!

 

 

 

به دید من تنها راه حل ،پیدا کردن مشغله ای برای سدسازان و دوستان دوستدار سد سازی است.

 

 

مثل بچه ها که سرشان را گرم می کنیم تا اذیت نکنند.

 

 

البته پیمانکاران خیلی بسیار عزیزتر، یادشان باشد که حتما باید خاکبرداری، در پروژه باشد.

 

 

همین.

 

 

 

 

امیر پریزاد

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
نیک آهنگ کوثر   undefined 1399/10/16 11:10:27

دولت آبخوان‌خوار، آبخوان‌های خوار شده
دولت متهم اصلی نابودی آبخوان‌های کشور است. سیاست‌های غلط آبی و کشاورزی و نبود نظارت و فقدان دموکراسی و پاسخ‌گویی کشور را به نقطه‌ای برگشت ناپذیر نزدیک کرده است.
در طول حضور حسن روحانی در ساختمان ریاست جمهوری، دولت به‌جای سرمایه‌گذاری روی تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی و نجات دشت‌ها از نشست، با تزریق بودجه به پروژه‌های مخرب محیط زیست به طور مستقیم و غیرمستقیم، قاتل آبخوان‌های کشور بوده است. متهمان این قتل شبه عمد، وزارت‌خانه‌های نیرو، جهاد کشاورزی و پیمان‌کاران بزرگ و شرکت‌های مشاوری هستند که سازمان حفاظت محیط زیست نتوانسته مانعی بر سر جنایت زیست‌محیطی‌شان ایجاد کند.

نجات بسیاری از آبخوان‌ها امکان پذیر است. بیش از ۱۴/۸ میلیون هکتار از عرصه‌های مناسب آبخوان‌داری و تغذیه مصنوعی از سوی کارشناسان دولت شناسایی شده، اما اجرای طرح‌های تغذیه مصنوعی به خاطر خواست و برنامه وزارت نیرو در پیش‌برد پروژه‌های سدسازی و انتقال آب به تعویق افتاده است. برخی از مدیران دولت، فقدان بودجه را عامل عقب افتادن اجرای طرح‌های تغذیه مصنوعی آبخوان‌ها عنوان کرده‌اند، با این حال در طول هفته‌های اخیر دولت روحانی طرح‌های متعددی را در زمینه مدیریت آب‌های سطحی و انتقال آب افتتاح کرده است. راه‌اندازی این طرح‌ها در زمانه کسری بودجه و امکانات در نقاط مختلف کشور نشان می‌دهد که برخی پروژه‌های عمرانی حتی در سخت‌ترین لحظات هم از حمایت‌های ویژه بهره‌مند می‌شوند. با این حال، شواهدی در دست است که مدیریت مالی برخی از شرکت‌های قدرتمند حوزه آب ممکن است پایداری برخی از طرح‌ها را به خطر اندازد.

با وجود آنکه نزدیک به ۶۰٪ منابع آب مورد استفاده از سفره‌های آب زیرزمینی تامین می‌شود، دولت روحانی بیشترین تلاش را برای ایجاد و پیشبرد طرح‌های مدیریت آب سطحی به کار گرفته است. این در حالی است که بنا به گفته برخی مدیران و مشاوران دولت، در صورت سرمایه‌گذاری و اجرای پروژه‌های جمع‌آوری سیلاب بر پهنه‌های مخروط‌های افکنه، سالانه می‌توان نزدیک به ۴۰ تا ۵۰ میلیارد متر مکعب آب هرز-رو را در آبخوان‌های کشور ذخیره و کسری سفره‌ها را جبران کرد.

مقام‌های دولت بارها با ارائه ارقام متفاوت ادعا کرده‌اند که بین ۳۰۰ هزار تا ۴۳۰ هزار چاه غیرمجاز در کشور وجود دارد. سیاست‌های بخش کشاورزی دولت در چهار دهه اخیر مبتنی بر تشویق کشاورزان به افزایش سطح کشت کالاهایی چون گندم و برنج باعث شده که کسری آبخوان‌ها بیش از پیش افزایش یابد. هم‌اکنون در ۱۷ استان کشور برنج کاشت می‌شود در حالی‌که تنها کاشت این محصول در استان‌های گیلان و مازندران قانونی است.

همچنین، وجود موتور پمپ‌ها و چاه‌های بی‌شمار در مناطق مختلف کشور از عوامل مرگ تردیجی آبخوان‌ها به حساب می‌آید. به هم خوردن تعادل آب‌های سطحی و آبخوان‌ها در دهه‌های اخیر در حوضه‌هایی نظیر دریاچه ارومیه به خوبی قابل مشاهده است که به تاخیر احیای دریاچه هم انجامیده، در زمانی که هنوز ده‌ها هزار چاه در این محدوده فعال هستند. دولت بارها ادعا کرده که چاه‌های غیرمجاز را تعطیل خواهد کرد، اما به دلایل مختلف از جمله مشکلات معیشتی کشاورزان این مهم رنگ واقعیت به‌خود نگرفته است.

با توجه به سیاست‌های دولت‌های بعد از انقلاب با هدف دست‌یابی به خودکفایی بدون توجه به میزان آب مصرفی، دولت متهم اصلی نابودی آبخوان‌های کشور است. نخستین راه چاره نیز توقف اجرای سیاست‌های اشتباه تولید غذا و تغییر سیاست‌های مدیریت آب است، اما دولت خود بزرگ‌ترین مانع بر سر منطقی شدن حکمرانی و مدیریت آب در ایران است. هنوز بعد از چند دهه حاکمیت جمهوری اسلامی، طرح جامع آب متناسب با شرایط اقلیمی و جمعیتی وجود خارجی ندارد و فقدان مدیریت یک‌پارچه آب و خاک ضمن فراهم آوردن شرایط تخریب خاک، به از دست رفتن آب‌هایی که می‌توانستند درون آبخوان‌ها ذخیره کنند منتهی شده است. عدم مشارکت مردم در تصمیم‌گیری‌ها و تدوین طرح‌ها و قوانین آبی، دولت و مدیران ارشد را تبدیل به متهمان اصلی کرده است.

دولت متهم اصلی نابودی آبخوان‌های کشور است. سیاست‌های غلط آبی و کشاورزی و نبود نظارت و فقدان دموکراسی و پاسخ‌گویی کشور را به نقطه‌ای برگشت ناپذیر نزدیک کرده است.