محل تبلیغ شما
تماشای کنسرت ازپشت مانیتور

تاریخ خبر: 1395/3/13

تماشای کنسرت ازپشت مانیتور

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

این روزها استفاده از فضای مجازی در بین اقشار مختلف جامعه پدیده متداولی شده که زندگی روزمره ما را تحت تاثیر قرار داده و باعث سهولت در انجام کارها شده است. امروزه از کارهایی مثل خریدهای اینترنتی و پرداخت قبوض گرفته تا مسائل مهمی مثل آموزش از طریق اینترنت قابل انجامند. امروزه دانشگاه‌های مجازی نقش موثری در آموزش عالی جهان دارد و افراد بدون نیاز به جابه‌جایی جغرافیایی به تحصیل علم می‌پردازند. با استفاده از همین پتانسیل بسیاری از رویدادهای هنری هم در این بستر برگزار می‌شوند. پخش شبکه‌های مختلف تلویزیونی در سراسر دنیا به صورت زنده، پخش مسابقات ورزشی، نمایش فیلم‌های تازه اکران شده و خرید اینترنتی و دانلود مجاز آثار موسیقی نمونه‌های خوبی برای این موضوع هستند. اما در طول تاریخ هنر، نفس برخی رویدادها مثل تئاتر و کنسرت‌ها مستلزم تماس مستقیم با مخاطبان و ارتباط چهره به چهره بین مخاطب و هنرمند بوده‌اند. این در حالی است که در ایران امروز برگزاری رویدادی مانند کنسرت، به مراحل طولانی از اخذ مجوزهای لازم، یافتن محل برگزاری مناسب، هزینه‌های برگزاری و .... نیاز دارد و این تازه در شرایطی است که امکان دارد برگزاری کنسرت از سوی برخی گروه‌ها لغو شود. در چنین شرایطی برخی تهیه‌کنندگان و هنرمندان عرصه موسیقی به فکر برگزاری کنسرت در بستر اینترنت افتاده‌اند. «علیرضا قربانی» یکی از نخستین هنرمندانی است که قصد برگزاری کنسرت آنلاین را دارد.
چالش‌های «اینترنت ایرانی» پیش روی کنسرت‌های آنلاین
بر طبق آخرین آمار سایت نت ایندکس - معروف‌ترین مرجع ارائه آمار از سرعت و قیمت اینترنت در جهان وضعیت اینترنت در ایران و مقایسه سرعت و قیمت این پروتکل ارتباطی با سایر کشورهای جهان، ایران در رتبه‌بندی سرعت دانلود پهن‌باند در جهان، در رتبه ۱۴۷ از میان ۲۰۰ کشور قرار دارد و در رتبه‌بندی ارزان‌ترین قیمت اینترنت ایران در این رتبه‌بندی در جایگاه ۴۶ قرار گرفته است. در چنین شرایطی، اینترنت در ایران به عنوان بستر برگزاری کنسرت اینترنتی، اصلی‌ترین چالش پیش روی برگزارکنندگان چنین کنسرتی است. برای برگزارکنندگان و مخاطبان کنسرت‌های آنلاین، این سوال به وجود می‌آید که آیا سرعت و ظرفیت پهنای باند اینترنت در ایران، پاسخگوی انجام چنین کاری است؟ همچنین با توجه به قیمت اینترنت دیدن یک کنسرت از راه اینترنت به صرفه است؟ در همین رابطه «مانوئل اوهانجانیانس» متخصص مدیریت رویدادهای آنلاین به «ابتکار» گفت: «در کشور زیرساخت‌های لازم برای چنین رخدادی فراهم است. رویدادهای آنلاین مختلفی با این روش بدون مشکل در کشور انجام می‌شود، مثل برگزاری دوره‌های آنلاین آموزشی یا سمینارها و مراسم مختلف». وی افزود: «مهمترین موضوع در این رابطه شناخت اینترنت کشور است تا مانع از قطع و وصل شدن برنامه در طی اجرا شویم». وی در خصوص هزینه لازم برای برگزاری این موضوع توسط تهیه‌کنندگان یادآور شد: «هزینه تامین زیر‌ساخت برای چنین رویدادهایی در نهایت چند ده میلیون خواهد بود به طوری که هزینه‌ای که هر کاربر برای استفاده از چنین سرویس‌هایی می‌پردازد از کمترین قیمت بلیت کنسرت که سی‌ و پنج هزار تومان است، پایین‌تر خواهد بود». او اضافه کرد: «یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این روش ظرفیت بالای پذیرش تعداد کاربران به صورت هم زمان است». استفاده هم زمان تعداد زیادی از کاربران از یک سرور باعث بروز ایراداتی خواهد شد. او درباره این مشکلات احتمالی گفت: «پشتیبانی از مراجعه زیاد کاربران مستلزم استفاده از سرورهای قدرتمند است که با توجه به سرورهای داخل کشور مشکلی در این خصوص وجود نخواهد داشت. البته مدیریت این پروژه در گرو وجود دانش فنی و اطلاعات دقیق از ظرفیت‌های کشور است».
لغو کنندگان کنسرت در قامت خرابکاران سایبری!
در شرایطی که لغو برگزاری کنسرت‌ها پس از اخذ مجوز توسط برخی گروه‌های تندرو و یا تهدید و اخلال در حین برگزاری آن یکی از نگرانی‌هایی است که به عنوان دلیلی برای روی آوردن به کنسرت‌های آنلاین مطرح می‌شود، امکان ایجاد اختلال در برگزاری کنسرت اینترنتی توسط خرابکاران سایبری هم وجود دارد. در واقع همان تفکری که برای جلوگیری از برگزاری کنسرت‌های زنده اقدام می‌کند، می‌تواند با حملات سایبری و ایجاد بار سنگین برای سرورها و اختلال در روند پخش کنسرت آنلاین اقدامات خارج از چارچوب قانونی کشور را دنبال کند. اوهانجانیانس در این‌باره نیز می‌گوید: «همیشه احتمالی بین 10 تا 20 درصد برای اختلال در این روند به صورت حمله‌های سایبری به سرورها به منظور جلوگیری از چنین رخدادهایی وجود دارد». این متخصص رویدادهای آنلاین به طور کلی برگزاری کنسرت آنلاین را موضوعی اجرایی می‌داند، اما برگزارکنندگان باید توجه داشته باشند که تمامی مجوزهای لازم در این رابطه را از نهادهای مرتبط مانند پلیس فتا کسب کنند تا مغایرتی بین اجرای این برنامه‌ها به صورت آنلاین با قوانین جمهوری اسلامی وجود نداشته باشد.
آزمون و خطا لازمه تجربه کنسرت آنلاین
کنسرت زنده همیشه یکی از راه‌های ارتباط مستقیم هنرمند و مخاطب بوده، بستری که در آن هنرمند مستقیم و به صورت آنی از میزان استقبال و موفقیت آثارش در بین مخاطبان مطلع می‌شود. یکی از ایرادهای پخش کنسرت زنده در بستر وب از دست رفتن این ارتباط است و همین موضوع باعث به وجود آمدن یک نقطه مبهم در پیش‌بینی استقبال از این روش می‌شود. به نظر «کیوان ساکت» آهنگساز، نوازنده تار و سه‌تار و مدرس دانشگاه «استقبال مردم از پدیده کنسرت آنلاین قابل پیش‌بینی نیست، چون به طور کلی با کنسرت متفاوت است، اما مثل مسابقات ورزشی زنده، این کار هم احتمالا اتفاق خوبی باشد و مخاطبان زیادی تمایل به این شیوه برگزاری داشته باشند، خصوصا اگر به دلایل جغرافیایی دسترسی به کنسرت زنده برایشان امکان‌پذیر نباشد». با این حال از نگاه بسیاری از مردم و هنرمندان، کنسرت زنده به این نوع روش برتری دارد و برای ترغیب مردم باید تمهیداتی اندیشید. او در این خصوص به «ابتکار» گفت: «این رخداد باید به گونه‌ای برگزار شود که مخاطبان متحمل هزینه‌ی زیادی نشوند، البته همه این موارد باید تجربه شود، آزمون و خطاهایی صورت بگیرد سپس راجع برای روش‌های ایجاد انگیزه برای جذب مخاطب برنامه‌ریزی کرد». کیوان ساکت کنسرت آنلاین را روش مناسبی برای جایگزینی کنسرت‌های لغو شده می‌داند.
تجربه متفاوت لذت در کنسرت زنده و آنلاین
اما نظر همه هنرمندان در این مورد همسو نیست. به نظر «آیین احمدی‌فر» تنظیم‌کننده گروه چارتار، گروهی که مخاطبانش طیف وسعی از جوانان و افراد آشنا به اینترنت هستند، در این مورد متفاوت است. به عقیده او مشخصه اصلی کنسرت به صورت زنده هم نفس بودن با مخاطبان است، نکته‌ای که در این نوع اجرا وجود ندارد. به نظر او این نوع برگزاری کنسرت با توجه به تجهیزات خانگی حتی برای کسانی که به کنسرت دسترسی ندارند هم لذت‌بخش نخواهد بود. احمدی‌فر کنسرت آنلاین را پروژه‌ای موفق نمی‌داند. او در مورد جایگزینی این نوع اجرا برای کنسرت‌های لغو شده به «ابتکار» گفت: «امیدوارم کنسرتی لغو نشود و کسی تلاش نکند با دور زدن لغو کنسرت‌ها به چشمان مخاطبانش برسد».
سرنوشت غیرقابل پیش‌بینی کنسرت آنلاین
اصلی‌ترین و محوری‌ترین قسمت این‌گونه رخدادها نظر مخاطبان و میزان استقبال آن‌ها است. در صورتی که نظر مردم در چنین برنامه‌هایی جلب نشود، سرنوشت محتوم آن‌ها شکست است. در نظرسنجی که توسط «ابتکار» از برخی کاربران اینترنت در خصوص کنسرت آنلاین انجام شد، تمایلی به پرداخت هزینه برای دیدن کنسرت‌های آنلاین وجود نداشت و عده‌ای هم حاضر به پرداخت مبلغ کمی در این خصوص بودند. این کاربران قدرت ارتباط با هنرمندان به این روش را وابسته به شرایط می‌دانستند و معتقد بودند که حس و حال کنسرت در همراهی با جمعیت است و کنسرت زنده را به این روش ترجیح می‌دادند مگر اینکه امکان دسترسی به کنسرت فراهم نباشد. آنها تفاوت چندانی بین این پدیده و آثار ضبط شده قائل نبودند. با توجه به نظرات کاربران میزان استقبال مخاطبان از کنسرت آنلاین به هیچ وجه قابل پیش‌بینی نیست و در آینده باید دید که آیا این پدیده مورد توجه قرار خواهد گرفت یا خیر

ابتکار

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid