محل تبلیغ شما
کارگران شلاق‌خورده آق‌دره+پرونده

تاریخ خبر: 1395/3/13

کارگران شلاق‌خورده آق‌دره+پرونده

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

حدیث بی‌قراری کارگران آق دره/ هم سرطان می‌گیریم، هم شلاق می‌خوریم

یک فعال صنفی کارگری:از کارگران آق دره دلجویی شود

در نامه سرگشاده یک فعال صنفی کارگری عنوان شد:

دلجویی دولت و عذرخواهی قوه قضاییه از کارگران آق دره

ربیعی مدیرکل اداره کار آذربایجان غربی را عزل کرد/ نامه‌نگاری با دادستان کشور درباره کارگران شلاق‌خورده آق‌دره

"شیر گوسفند سرطان زاست، آب آلوده است. دستمان به کاری نمی رود، بیکاریم. کاری نیست که خرج زندگی را از دلش بیرون بیاوریم، نه زمینی مانده برای شخم زدن و نه آب و علوفه‌ای باقی مانده که دامداری کنیم."

اینها درد دل یکی از کارگران آق دره است، کارگری که هم شلاق خورده و هم این روزها بیکار است.

حدیث کارگران فصلی معدن طلا در آق‌دره علیا، روستایی در سی و چند کیلومتری شهرستان تکاب آذربایجان غربی طولانی است، بی بهره از کار، زمین و درآمد  و در محرومیت منطقه‌ای مرزی روزگار می‌گذرانند، صدای دادخواهی‌شان به هیچ جا نرسیده است  که هیچ، شلاق هم خوردند، جریمه هم شدند، سابقه کیفری هم پیدا کردند.

دی ماه سال گذشته شرکت پویا زرکان به عنوان پیمانکار اصلی معدن طلای آق‌ دره 350 نفر از کارگران فصلی این معدن را به دلیل تمام شدن مدت قرارداد کاری‌شان تعدیل کرد. در اعتراض به این اقدام کارفرما، تجمع گسترده‌ای توسط کارگران اخراجی صورت گرفت که در نتیجه برخورد عوامل نگهبانی با معترضین، حوالی ساعت 8 شب روز ششم دی ماه سال 93 یکی از کارگران که تحت فشار روحی وارده شده قرار داشت در اعتراض به از دست دادن شغلش اقدام به خودکشی کرد. در آن زمان دادگاه تکاب با شکایت کارفرمابه اتهام ایجاد اغتشاش حدود 26 نفر از کارگران را بازداشت کرد.

همین شکایت کارفرما، باعث شد که حکم جریمه و شلاق برای 17 نفر از همین بازداشتی‌ها اواخر ماه گذشته اجرایی شود. کارگرانی که ماه‌هاست بیکارند و قرارداد شغلی ندارند،  کارگرانی که تنها دلخوشی‌شان کار در معدن طلایی است که از سال 1383 در محدوده سکونتشان به بهره برداری رسیده، به جرم برگزاری یک تجمع صنفی، تجمعی که حاصل و نتیجه‌ای هم برای آنها در بر نداشته، شلاق می‌خورند.

"مدت‌هاست قرارداد نداریم، فقط یکی از ما 17 نفر این روزها در معدن کار می‌کند، با بقیه ما قرارداد نبستند، ماه‌های گذشته خیلی تحت فشار بودیم، به ما مشکوک هستند، همه اتفاقات را گردن ما می اندازند، همه کاسه کوزه‌ها سر ما شکسته می‌شود".

از این کارگر که حتی حاضر نیست نام کوچکش جایی نوشته شود می پرسم، چگونه گذران زندگی می‌کنید؟ منبع درآمدتان کجاست؟ می‌گوید: نصف سال آواره کوهستانیم، نصف دیگر سال دربه‌در شهرهای بزرگ و تهرانیم. چند نفری هم هر سال می‌رویم بندر دستفروشی می‌کنیم.  از روستاها و شهرهای دیگر بیش از 1000 نفر در معدن طلا کار می‌کنند، ولی از آق دره علیا فقط 60 نفر امسال قرارداد دارند و در معدن مشغولند.

این کارگر تازه از تهران برگشته است، چند روزی یک کار موقت ساختمانی داشته: "معدن در محدوده روستای ماست، به نظر شما این عدالت است که با وجود این همه طلای زیر پاهایمان، آواره و سرگردان شهرها باشیم، شب‌ها روی نیمکت‌های پارک بخوابیم و روزها فعلگی کنیم؟"

خانه‌های کاهگلی روستا سال‌هاست که از شدت انفجارهای معدن ترک خورده است، خبر شلاق خوردن کارگران که رسید، این ترک‌ها عمیق‌تر شد، شلاق هم یک سرطان دیگر بود ، یک آلودگی دیگر، حاصل همان طلاهایی که زیر پای روستاییان آق دره علیا، زیر خاک خانه‌های آنها خوابیده است.

این روزها رسانه‌ها پر شده است از اخبار این شلاق خوردن، چند تا از  تشکل‌های رسمی کارگری هم در اعتراض به این حکم بیانیه و اطلاعیه صادر کرده‌اند، همین امروز صبح هم مدیرکل استان آذربایجان غربی به دلیل بی‌اطلاعی از اجرای این حکم شلاق برکنار شده است، همه فعالان کارگری همه آنها که دغدغه معاش فرودستان را دارند معتقدند که قوه قضاییه نباید به این پرونده ورود می‌کرد.

همه این واکنش ها در عرض همین یک هفته، شاید توانسته باشد کمی این کارگران را آرام کند، شاید هم بتواند مرهم ناچیری باشد بر زخم شلاق‌های ماموران و معذوران، اما تا وقتی که کارگران آق دره بیکارند، تا زمانی که نصیب آنها از گنجینه طلای زیر پاهایشان، آوارگی و دربه‌دری و داغ مجرمیت باشد، خوشبختی و امنیت واژه‌های گنگ و گمنامی هستند که در قاموس دورافتاده منطقه محروم و  مرزی آق دره ، به این زودی‌ها معنا نمی‌شوند.

نسرین هزاره مقدم

 

«علی خدایی»، عضو هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور در گفتگو با ایلنا در ارتباط با عزل مدیر کل اداره کار استان آذربایجان غربی به دلیل بی اطلاعی از صدور حکم شلاق برای کارگران آق دره گفت: این عزل، به عنوان واکنش وزارت کار مطلوب است و جای سپاس نیز دارد اما توقع جامعه کارگری اینست که علاوه بر وزارت کار، همه نهادهای دخیل در این قضیه مانند وزارت دادگستری و وزارت کشور نیز واکنش نشان دهند.

وی با بیان این مطلب که شلاق خوردن کارگران آق دره احساسات عمومی جامعه کارگری را به شدت جریحه دار کرده است، ادامه داد: دادستانی تکاب و فرمانداری این شهرستان نیز در  در وقوع این اتفاق ناخوشایند، سهم داشته اند و باید پاسخگو باشند.

خدایی افزود: از طرف دیگر، باید  اذعان کرد که تغییرات مدیریتی به تنهایی کفایت نمی‌کند، بلکه باید تمهیداتی اندیشیده شود که پس از این، قوه قضاییه به حوزه روابط کار ورود نکند و چنین اتفاقات دردآوری تکرار نشود.

وی در ارتباط با چگونگی سازوکار این تمهیدات گفت: بایستی هماهنگی‌های لازم میان وزارت کار و وزارت دادگستری انجام شود تا  چنین برخوردهایی با اعتراضات صنفی گسترده تر از این نشود.

این فعال کارگری با بیان این مطلب که وظایف وزارت کار در این حیطه بسیار گسترده است گفت: مسئولان وزارت کار باید از کارگران آق دره دلجویی کنند و به مطالباتشان در اسرع وقت رسیدگی شود.

خدایی در ادامه به بند هـ ماده  73 قانون برنامه پنجم توسعه اشاره کرد و گفت:  محتوای این بند،   تقویت تشکلهای کارگری و کارفرمایی متضمن حق قانونی اعتراض صنفی برای این تشکلها است ولی هرگز این بند با وجود پیش بینی در برنامه توسعه  اجرایی نشد.

وی ادامه داد: اتقافی که در آق دره افتاد، حاصل به رسمیت نشناختن حق اعتراض کارگران است و بایستی این مشکل کلیدی و زیرساختی هرچه سریعتر مرتفع شود، تنها در این صورت است که کارگران از آزادی عمل در کنش‌های صنفی برخوردار خواهند شد.

 عضو هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور در پایان با اشاره به حادثه خودسوزی کارگر شهرداری شادگان گفت: نگرانی من این است که فجایعی مانند شلاق خوردن و خودسوزی کارگر، تبدیل به رویه هایی عادی شوند و از فرط تکرار، قبح خود را  در سطح جامعه از دست بدهند

به گزارش ایلنا «حسین حبیبی» دبیرکانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران با انتشار نامه‌ای سرگشاده خظاب به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواستار دلجویی دولت و عذرخواهی قوه قضاییه از کارگران آق‌دره شد.

در ابتدای این نامه پس از قدردانی از وزیر کار به دلیل برکناری مدیر کل تعاون، کار و رفاه استان آذربایجان غربی آمده است: از آقای ربیعی می‌خواهیم به وعده‌های داده شده به جامعه کار و تولید و کارگران عمل کرده و ندای مظلومیت و حق‌طلبی کارگرانی که به امید اجرایی شدن اصول ۲۲، ۲۸ و ۲۹ قانون اساسی (داشتن حق  کار و تامین اجتماعی) در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی رای داده‌اند را فراهم کند.

همچنین در این نامه از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواسته‌ است تا به مظلومیت کارگران معدن آق‌دره توجه جدی کند چرا که آنها با استخراج طلا، ارزش و ثروت تولید می‌کنند ولی در عمل خودشان محروم و بی‌سرپناه و بی‌یاور هستند.

نگارنده این نامه که چنین وضعیتی را اوج نامردی و ظلم می‌داند، در ادامه می‌نویسد: آن وقت که کارگران به جای بهره بردن شلاق می‌خورند پنداری عصر برده‌داری است آن‌هم با حمایت قانون و خدا کند حمایت شرعی و دینی در میان نباشد که آن وقت بدبینی به دین خدا را باعث خواهد شد.

در بخش دیگری از این نامه خطاب به وزیر  کار آمده است: ظلم به کارگران معدن آق‌دره مصداق مشت نمونه خروار است. کارگران در دیگر معادن، در شرکت‌های خودروسازی و صنعتی و خدماتی نیز مورد ظلم و ستم سرمایه‌داری هستند  که اگر به آنها در حوزه روابط کار که شما متولی آن هستید توجه نشود مسئولیت بحران‌های اجتماعی و اقتصادی در حوزه کار و تولید متوجه شما خواهد بود.

دبیر کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار کشور همچنین در بخشی از این نامه آورده است: از دولت می‌خواهیم ضمن دلجویی و عذرخواهی از کارگران معدن آق‌دره و سایر کارگران، به تکلیف و وظیفه‌ای که قانون اساسی بر عهده آنها گذشته عمل کرده، امنیت شغلی و مالی کارگران را تامین کند و به گفته امام خمینی(ره ) خیال نکنید که ما دولت هستیم و باید مساله‌ای را که ما طرح می‌کنیم، ملت بپذیرد چه روی مصالحش باشد چه نباشد.

در این نامه در عین حال از قوه قضاییه خواسته شده است تا ضمن عذرخواهی، برخورد و برکناری مسئولان قضایی مربوطه در استان آذربایجان غربی، بر  زخم این کارگران مرهم گذاشته و جبران خسارت کنند.

همچنین در این نامه آمده است: از نمایندگان جدید مجلس می‌خواهیم مطابق سوگندی که خوردند به کشور و کارگران متعهد و وفادار باشند، در غیر این صورت به گفته امام خمینی(ره) اگر انحراف پیدا کنید بر خلاف ملت، خیانت کرده‌اید به وکالتی که دارید.

در پایان نامه این فعال صنفی کارگری آمده است: تشکلات کارگری و کارگران نیز بدانند راه نجات و رستگاری در هوشیاری، آگاهی، وحدت، اعتراضات و اعتصابات صنفی، داشتن تشکلات مستقل قدرتمند در سایه ایمان و اعتقاد به قدرت مردمی و الهی است

فرامرز توفیقی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اعلام این خبر که مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان آذربایجان غربی توسط وزیر کار عزل شد، اظهار داشت: اجرای حکم شلاق کارگران معدن آق‌دره تبعات بسیار سنگین و اعتراضات گسترده ای در سطح جامعه کارگری به دنبال داشته است.

وی گفت: وزیر کار علاوه بر این، با دادستان کل کشور درباره کارگران شلاق‌خورده و زندانی آق‌دره نامه‌نگاری کرده است که خواستار پیگیری دلایل صدور این حکم توسط قاضی پرونده و مشکلات آن شده است.

توفیقی با بیان اینکه اقدامات این‌چنینی برای پیگیری مشکلات کارگران مثبت است، اما باید قبل از وقوع آن چاره‌ای اندیشیده شود، گفت: ما نگرانیم از اینکه در آینده چنین اتفاقاتی رخ دهد و بعد از آن، نامه‌نگاری‌ها و عزل و نصب‌ها انجام شود.

این نماینده کارگری با بیان اینکه اعتراضات صنفی کارگران آق‌دره کاملاً قانونی و طبق قانون برنامه پنجم پنج ساله کشور و مقاوله نامه‌های بین‌المللی بوده است،‌ گفت: قطعاً باید دادستان کل کشور نسبت به اقدام تعجب‌برانگیز قاضی پرونده برخورد کند، چرا که در صورت عدم پیگیری، متهم به  نقض حقوق افراد در مجامع بین‌المللی خواهیم شد.

وی افزود: از مسئولان وزارت کار می‌خواهیم تا موضوع روابط کار در کارگاه‌ها بیشتر مورد توجه قرار گیرد

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid