محل تبلیغ شما
تعطیلی موقت سریال سرزمین کهن

تاریخ خبر: 1395/3/13

تعطیلی موقت سریال سرزمین کهن

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

ماجرای دعوای افخمی و تبریزی بر سر چه بود؟

نقد فیلمی که به دعوای بهروز افخمی سردبیر برنامه «هفت» و کمال تبریزی منجر شد.

به گزارش افکارنیوز، داستان از جایی شروع شد که بهروز افخمی مجری برنامه «هفت» با حضور مسعود فراستی و ناصر هاشم‌زاده به نقد فیلم «دونده» کمال تبریزی پرداخت و این اتفاق سرآغاز دعوای این دو نفر شد

مسعود فراستی در این برنامه با انتقاد شدید، فیلم تبریزی یعنی «دونده زمین» را به مثابه دیاثت! دانسته بود و همین جنجال‌های زیادی را برانگیخت. این منتقد اعتقاد داشت این فیلم تمام افتخارش این است که پس از 6 سال توقیف، اکران شد. من در عمرم تاکنون یک فیلم را تکی ندیدم. اما چند شب پیش این فیلم را تکی به همراه صندلی های خالی دیدم.

فراستی: «دونده زمین» مصداق کامل دیاثت هنری است

فیلم به شدت بی غیرت است. همان بی غیرتی که اخیرا آقای جوادی آملی بر آن اشاره کردند که فروش خانه و مملکت به بیگانه مصداق کامل بی غیرتی است. ما دیاثت فرهنگی و هنری هم داریم که متاسفانه چنین دیاثت و فروش غیرتی در فیلم وجود دارد.

به چه قیمتی خودت و ملتت را تحقیر می کنی؟!

همچنین ناصر هاشم زاده دیگر منتقد برنامه افزود: یکی از دلواپسی های من راجع به این فیلم این است که  اگرتوهین به خودتان می کنید مانعی ندارد، اما وقتی از حافظ نقل می کنید، لااقل حرف حافظ را بفهمید و نابجا نقل نکنید. آخر این چه مسابقه ای است که شما در این فیلم گذاشته اید که دوست دارید این دونده خارجی در این میدان پیروز باشد و یک ملتی بچه هایش باید در پلان آخر به دنبال این خارجی بدوند. تو به چه قیمتی خودت و ملتت را تحقیر می کنی؟ آیا این از دید روشنایی شماست؟ یعنی شما به روشنایی ای رسیدی که یک خارجی را نجات دهنده این ملت می آوری؟

اینجا پایان کار نبود و کمال تبریزی با حضور در یکی از برنامه‌های سینمایی اینترنتی نسبت به این انتقادات واکنش نشان داد و تصویربرداری فاز سوم از سریال «سرزمین کهن» را متوقف کرد؛ به گفته وی این تصمیم در «اعتراض به سکوت مدیران تلویزیون در برابر اهانت یک برنامه به اصطلاح سینمایی به کارگردان این سریال» گرفته شده است.

از طرف دیگر در جدیدترین واکنش، مسعود فراستی در گفتگو با یکی از خبرگزاری ها در واکنش به خبر توقف ساخت «سرزمین کهن»، گفت: ما در برنامه هفت انتقادهایی را از آقای تبریزی داشتیم و نسبت به اقدام او برای توقف تصویربردازی سریالش فقط می توانم بگویم به خاطر تعطیلی سریال سرزمین کهن باید اعلام عزای عمومی کنیم!

 

فراستی در پایان گفت: حرف های من را با یکی از همین شکلک های مجازی منتشر کنید و بنویسید هاهاها!!!

این دعوا شدت گرفت و بهروز افخمی هم ساکت نماند و به اظهارات تبریزی مبنی بر توقف فیلمبرداری سریالش پاسخ داد. سردبیر برنامه «هفت» در نامه ای، خطاب به کمال تبریزی نوشت: «دهان ما را بستی، با باقی ملت چه می کنی؟»

در بخشی از نامه وی آمده: «فرموده‌ای که سریال «سرزمین کهن» را نیمه کاره وِل می‌کنی مگر اینکه برنامه «هفت» تعطیل شود و ما را از تلویزیون اخراج کنند. چرا عزیزم؟ مگر ما چه کرده‌ایم که می خواهی به هر قیمت که باشد خفقان بگیریم؟ تو اگر رئیس جمهور می‌شدی چه بلایی سرمان می‌آوردی؟ لابد دستور صادر می کردی که ما را بگیرند و به زندان بیندازند و اگر رئیس قوه قضاییه می‌گفت نمی توانی چنین دستوری بدهی و قانون اجازه نمی‌دهد، کار مملکت را ول می کردی و قهر می کردی و توی خانه بست می‌نشستی».

اما غلامرضا میرحسینی مدیر شبکه سه سیما هم کارگردان «سرزمین کهن» را به مناظره در برنامه هفت دعوت کرد و گفت: آقای کمال تبریزی مختار  هستند هر تصمیمی که دوست دارند برای خودشان بگیرند، اما در مورد یک برنامه تلویزیونی باید گفت هر برنامه‌ای وظیفه و رسالتی دارد که وظیفه برنامه «هفت» هم نقد سینمای ایران، وضع موجود و ترسیم سینمای مطلوب است.

 

مدیر شبکه سه با وجود صبحتهای این کارگردان تاکید کرد «هفت» با قوت به کار خود ادامه خواهد داد.

کمال تبریزی سکوتش را درباره مسعود فراستی و بهروز افخمی شکست

 

کمال تبریزی تاکید کرد:‌ مشکلی با بهروز افخمی و مسعود فراستی مجری و منتقد ثابت برنامه «هفت» ندارم بلکه از مدیران تلویزیون توقع حمایت دارم.
به گزارش ایسنا، این فیلم ساز بعد از حاشیه‌هایی که در برنامه «هفت» و هنگام نقد فیلم روی پرده‌اش « دونده زمین» پیش آمد، در برنامه اینترنتی ۳۵، مقابل فریدون جیرانی نشست و درباره شرایط سینما و تلویزیون گفتگوی مبسوطی داشت.
در آغاز این برنامه که روی یک سامانه اینترنتی قرار گرفته است، تصویر مسعود فراستی در برنامه «هفت» پخش شد که درباره فیلم «دونده زمین» از واژه «دیاثت» استفاده کرده بود.
در ادامه این برنامه، تبریزی با بیان اینکه این فیلم حدود ۴ ، ۵ سال پیش ساخته شده است یادآور شد: هشت سال را پشت سر گذاشتیم و متاسفانه نوعی هتک حرمت و درشت گویی تقریبا در این مدت در کشور ما متداول شد که بویژه در گفتگوها و مناظره‌های انتخاباتی جریانی به وجود آورد و این مفهوم را برای مخاطبان جا انداخت که این رئیس جمهور و دولت روی کار آمده تا خیلی از مشکلات را حل کند و افراد فاسد را کنار بزند اما مدلی که برای گفتگوها طراحی شده بود نوعی تخطئه کردن بود. مردم هم اقبال کردند و فکر می‌کردند قرار است طرح جدیدی آورده شود.
این فیلمساز یادآور شد: این اتفاق در سینما هم با روی کار آمدن جواد شمقدری شکل گرفت، هرچند همیشه دو دستگی در سینما وجود داشته اما پنهان بوده است و هنرمندان درنهایت با یکدیگر تشکیک مساعی داشتند اما در آن هشت سال بیشترین شکاف بین اهالی سینما به وجود آمد تا جایی که خانه سینما هم رو به تعطیلی رفت.
تبریزی با ابراز تاسف از اینکه بعد از گذشت هشت سال هنوز این جریان از بین نرفته و با شکل دیگری جلوه می‌کند ادامه داد: یکی از مصداق‌هایش برنامه «هفت» و حضور همیشگی مسعود فراستی است.
وی با اشاره به شیوه نقد فراستی افزود:‌ در گذشته می دیدم که چگونه با کلمات زشت فیلم‌ها را نقد می‌کند به طوری که اگر بچه‌ها این کلمات را می‌شنیدند برایشان بدآموزی داشت. افرادی مثل ایشان به روانکاو نیاز دارند چرا که با مراجعه به یک روانپزشک و مصرف چند قرص کوچک تمام مشکلاتشان حل می‌شود.
کارگردان فیلم «امکان مینا» افزود: آقای فراستی در فاصله‌های دقیقه‌ای حرف خودش را نقض می‌کند.
کمال تبریزی گفت: خودم برنامه اخیر «هفت» را ندیدم بلکه دیگران لینک این گفت‌وگو را برایم فرستادند و عده‌ای آنقدر عصبانی بودند که مرا تشویق کردند که از ایشان شکایت کنم و گفتند چنین بی‌حرمتی هفتاد ضربه شلاق دارد! اما خود من به این مسائل فکر نمی‌کنم و معتقدم وقتی با یک فرد بیمار طرف هستیم نباید حرف‌هایش را جدی بگیریم چون او تعادل روحی ندارد و هذیان می‌گوید بنابراین حرف‌هایش نباید باعث ناراحتی شود.
او افزود: نمی‌توان سخنان ایشان در مورد فیلم‌ها را به عنوان نقد فیلم تلقی کرد بلکه مطالب سردرگمی است که کنار یکدیگر می‌گذارد. بنابراین بدون اینکه قصد توهین به ایشان داشته باشم با شناختی که از گذشته و خانواده‌شأن دارم می‌دانم که پیش از انقلاب در موقعیت خاصی قرار داشته که باعث شده امروز به این شخصیت تبدیل شود.
کارگردان فیلم «یک تکه نان» یادآور شد: پیش از این، آقای فراستی را می‌شناختم با هم فیلمنامه می‌نوشتیم و اصلا چنین آدمی نبود اما متاسفانه در این مدت بسیار تغییر کرده است.
تبریزی گفت:‌ بعضی افراد دچار خودکم بینی و نیازمند توجه هستند. آقای فراستی هم در دوره‌ای کانون توجه بود اما از جایی به بعد حس کرد توجهی به او نمی‌شود بنابراین تلاش می‌کند تحت عنوان نقد فیلم ، جنجال به وجود بیاورد و تیتر اتفاقات شود، به همین دلیل بهتر دیدم عکس العملی نشان ندهیم چون با این کار، روح این آدم را تغذیه می‌کنیم.
وی با انتقاد از برنامه هفت افزود:‌این برنامه به بلندگویی تبدیل می‌شود که صدایش باید آنقدر بلند شود تا همه به آن توجه کنند. به محض بی توجهی به این برنامه، آن‌ها تلاش می‌کنند با استفاده از بعضی کلمات و سخنان درباره افراد شاخص سینما ، خود را مطرح کنند و این اتفاق فقط در مورد من نیفتاده است بلکه در مورد بزرگان سینما رخ داده است. از سوی دیگر در همه دوره‌ها افرادی هستند که برای مطرح شدن و ارتزاق،نان‌شان را از طریق فحاشی به دست می‌آورند، آن‌ها باید بتوانند حرف‌هایی بزنند که دیگران قادر به بیان آن نیستند و همه این‌ها نشانگر نوعی نیاز روانی آن‌ها است.
تبریزی بار دیگر به فراستی توصیه کرد تا با مراجعه به روانکاو مشکل‌اش را رفع کند.
او ادامه داد: آقای فراستی آدم باسوادی است و اگر این مشکل را حل کند به آدمی تبدیل می‌شود که می‌تواند به درستی صحبت کند.
تبریزی در بخش دیگری از اظهاراتش با یادآوری شیوه نقد فراستی در برنامه هفت متذکر شد: گاه دیده‌ام از یک فیلم بد تعریف می‌کند یا یک فیلم خوب را می‌کوبانند، یعنی ریل گذاری می‌کنند و این‌ها همان ریل‌هایی است که شمقدری می‌خواست بگذارد و می‌کوشد افراد را از ادامه راهشان بترساند تا به خیال خودش آن‌ها مسیرشان را اصلاح کنند اما من به ایشان می‌گویم ما نمی‌ترسیم! هر چه شما جنجال کنید، افرادی هستند که نمی‌ترسند و به دیگر دوستان هم توصیه می‌کنم که از ایشان نترسند.
او ادامه داد: در حال حاضر صحبت‌های آقای فراستی به یک جور عیار تبدیل شده یعنی وقتی از فیلم تعریف می‌کند، معلوم است که آن فیلم مزخرف است ( از اصطلاح خودشان استفاده کردم) و وقتی کاری را می‌کوبد معلوم است ویژگی‌های خیلی خوبی دارد . متاسفانه کسی که زمانی دوست صمیمی‌ام بود به چنین فردی تبدیل شده است.
کارگردان فیلم «گاهی به آسمان نگاه کن» با اشاره به اینکه فراستی نظر خود را درباره فیلم «بادیگارد» عوض کرده است، افزود:‌این موضوع نشان می‌دهد که بعد از اینکه فیلم را کوبید، گوشش را گرفته‌اند و به او گفته‌اند حق نداری درباره «بادیگارد» این حرف‌ها را بزنی! اگر کل رفتار و سکنات این آدم را کنار هم بگذاریم معلوم می‌شود نظرات شخصی‌اش را نمی‌گوید بلکه به نوعی هدایت می‌شود.
در ادامه این بحث فریدون جیرانی که طرف گفت‌وگوی تبریزی بود با اشاره به اینکه فراستی از سالها پیش ادبیات تندی در نقد فیلم داشته است، یادآور شد: وقتی برای برنامه هفت دعوت‌اش کردیم می‌دانستیم چنین ادبیاتی دارد اما فکر می‌کردیم در تلویزیون کمی کنترل شده می‌شود. ایشان آدم بسیار با سوادی است که این موضوع هم در پیشینه‌اش ریشه دارد و جالب است که آقای افخمی که در حال حاضر اجرای برنامه هفت رابر عهده دارد هم مثل من معتقد است که فراستی در نقد فیلم های عادی خوب عمل می‌کند اما در مورد فیلم‌هایی که سبقه روشنفکری دارند، جور دیگری عمل می‌کنند.
جیرانی که پیش از این اجرای برنامه تلویزیونی «هفت» را بر عهده داشت یادآور شد: درآن دو سال حس نمی‌کردند که ایشان از بیرون کنترل می‌شوند البته یک بار در مورد آقای کیمیایی مطلب گفتند که ناچار شدیم از ایشان عذرخواهی کنیم و آقای فراستی هم دو ماه به برنامه نیامد.
در پاسخ به این سخنان تبریزی با ابراز تاسف از اینکه تلویزیون هم متاثر از شرایط دولت قبلی بوده است، به توقف پخش سریال «سرزمین کهن» در چند سال قبل اشاره کرد و افزود:‌ دوره اول دولت احمدی‌نژاد گروه هشت +۱ تشکیل شد، چون ما به عنوان مجموعه‌ای از فیلمسازان از همان زمان احساس خطر کردیم هرچند این بیانیه برای ما موانعی به وجود آورد. از همانجا این حس شکل گرفت که تاثیرش را در تلویزیون هم می‌بینیم مانند همین سریال که پخش آن را متوقف کردند و حالا متوجه شده‌اند که چه تصمیم اشتباهی بوده است.
وی با بیان اینکه مجموعه اصلاحات سریال بسیار زیاد بوده، افزود:‌ میزان سانسور آنقدر زیاد بود که به موج مخالفت تبدیل شد، در حالی که این سریال برای پخش از ده فیلتر عبور کرده بود. تمام این کارها هزینه‌های بسیاری را ایجاد کرد و حالا هم به نقطه اول رسیده‌ایم.
تبریزی با ابراز تاسف از اینکه هیچ یک از مدیران سازمان صدا و سیما هیچ عکس‌العملی در مورد شیوه برخورد فراستی با وی نداشته‌اند اضافه کرد: با آقایان پور محمدی و سیفی آزاد صحبت کردم و به آنان گفتم شما می‌دانید چه سریال حساسی می‌سازیم اما با این برخوردها روحیه مرا از بین می‌برید، چون حس می‌کنم برای کسانی سریال می‌سازم که اصلا قدر آن را نمی‌دانند.
او در عین حال تاکید کرد: خود من از این موضوع ناراحت نمی‌شوم و هیچ شکایتی هم نکردم فقط به مدیران سازمان گفتم تکلیف‌تان را با ما معلوم کنید زیرا گروه سازنده می‌گوید ما دیگر برای این تلویزیون کار نمی‌کنیم.
وی در ادامه مدیران تلویزیون را مورد خطاب قرار داد و افزود:‌ عوامل من روحیه سرکار آمدن ندارند و مدام پیگیر ماجرای فراستی هستند. به جایی رسیده‌ایم که کار را تعطیل کنیم. هیچ یک از مدیران حاضر به پذیرفتن اشتباه نیستند. من هیچ انتظاری از افخمی و فراستی ندارم.
کارگردان سریال «سرزمین کهن» خاطر نشان کرد: ما به عنوان گروه سازنده حس می‌کنیم پشتیبانی نداریم و رها شده‌ایم. آن‌ها اصلا نمی‌دانند ما چه می‌کنیم. نزدیک سه ماه است که پول بچه‌ها را هم نداده‌اند، این چه مدیریتی در سازمان است؟!
تبریزی در ادامه در پاسخ به جیرانی گفت که به او گفت:‌ فراستی مصاحبه‌ای کرده و در آن گفته نسبت به تبریزی ارادت دارد و آن واژه را برای فیلم‌اش به کار برده و نه شخص او، با لحنی طنز توضیح داد:‌این مصاحبه را نخوانده‌ام ، ارادت دارد اما باید مشکل‌اش را حل کند. نسبت به این آدم احساس ترحم و دلسوزی دارم چون مجبور است، حرف‌هایی بزند که اگر با شما رودرو شود اصلا نمی‌تواند آن حرف‌ها را بزند و این خیلی بد است که کسی نتواند استقلال خود را حفظ کند و به عنوان روشنفکری که می‌خواهد نقد فیلم کند، حرف‌های دیگران را بزند که برای سطح سواد او عجیب است.
وی که فیلم «دونده زمین» را با مشارکت علیرضا شجاع نوری ساخته است یادآور شد: از اول می دانستند که فیلم نقد دولت احمدی‌نژاد و بلایی است که سر مردم آورده است، به همین دلیل در دولت قبلی پروانه نمایش آن را ندادند.
تبریزی سپس به تشریح محتوای فیلم‌اش پرداخت و توضیح داد:‌فیلم در روستایی در ناکجا آباد رخ می‌دهد که آدم‌های آن خموده و خسته‌اند و نای کارکردن ندارند، آن‌ها به دلیل گرفتن یارانه حس می‌کنند نباید کار کنند. فیلم می‌خواهد بگوید مردم گمشده‌ای دارند. در این روستا معلمی هست که می‌تواند جامعه اصلاح کند و می‌کوشد کم کم مردم را بیدار کند. دست آخر یک دونده ژاپنی در مسیر برخوردش به این روستا متوجه می‌شود سرطان دارد اما معلم به داد او هم می‌رسد.
وی تاکید کرد:‌حرفی که آقای فراستی می‌زند ربطی به فیلم ندارد چون به هیچ وجه ضد مردم نیست. بلکه بیانیه‌ای صادر می‌کند که به هشت سال دولت گذشته متعلق است.
در بخش دیگری از این گفتگو که حدود دو ساعت طول کشید،جیرانی پرسشی را مطرح کرد که چگونه می‌توان جامعه صنفی سینما را به تفاهم برگرداند که در پاسخ به او تبریزی گفت:‌ جامعه هنری به ویژه سینمایی زیر ذره بین است و دشمن داریم به هرحال کسانی هستند که نمی‌خواهند سینما شکل درست اش را پیدا کند. آن‌ها دوست دارند سینما تفریحی ساده و بدون نقد اجتماعی و بحث سیاسی باشد، تنها راه مقابله این است که کنار یکدیگر بایستیم چون به تنهایی ضربه می‌خوریم.
وی اضافه کرد:‌مخالفان حضورهای بین‌المللی سینما دو دسته هستند، اول جریانی خارج از سینما که می‌خواهند سینما را در مسیری مورد نظر خودشان حرکت دهند. این‌ها بیمارانی نیازمند توجه هستند. بر فرض محال اگر به جای اصغرفرهادی، جمال شورجه جایزه کن را برده بود، هر گز چنین برخوردی نمی‌کردند.
تبریزی درباره گروه دیگر نیز گفت: این جریان در وجود همه ماست. شخصیت‌هایی که نقاط ضعف داریم. ما که ادعای مبارزه با بداخلاقی و اشتباه‌های سیاسی را داریم باید از نظر نفسانی کنترل بیشتری روی خود داشته باشیم. متاسفانه خصلت بدی که در تمام اقشار ما وجود دارد این است که وقتی کسی به اوج می‌رسد عده‌ای می خواهند او را پایین بکشند.
این کارگردان در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از عملکرد تلویزیون در ساخت برنامه «هفت» گفت: چرا تلویزیون برنامه‌ای توهین آمیز نسبت به سینما می‌سازد؟! برنامه‌ای بی در و پیکر و شلخته که معلوم نیست حرفش چیست؟ همه جشنواره‌ها را زیر سوال می‌برد و گویی یک دستورالعمل دارد؛ مخالف جریان عمل کردن. حتی اگر فیلم‌سازان بهترین فیلم را بسازند برنامه هفت حتما با آن مخالفت می‌کند و آن را آشغال و مزخرف می‌داند.
بعد از این سخنان جیرانی خطاب به تبریزی گفت: شما و آقایان افخمی و رئیسیان از یک جنس هستید چرا با هم به تفاهم نمی‌رسید؟
تبریزی نیز در پاسخ به این سخن گفت:‌ کاملا چنین است اما متاسفانه تلویزیون نمی‌پذیرد که سینما جزئی از آن است و این چنین است که هنرمندانی مانند شهاب حسینی و حسن فتحی از تلویزیون فرار کرده‌اند.
او در ادامه عملکرد فراستی و افخمی را به داعش تشبیه کرد و توضیح داد:‌جریان داعش به نوعی اسلام را تخطئه می‌کند. همان کاری که این دو نفر هم با سینما انجام می‌دهند آن‌ها بدون تشکیل دادگاه، گردن طرف فیلم ساز را می‌زنند . کجای این عدالت و انصاف است؟ !آقای افخمی در مجلس که برای سینما کاری نکرد! ای کاش درتلویزیون نام نیکی از خود بگذارد. بعید می‌دانم او از من بدش بیاید چون من چند واحد درس با او گذرانده‌ام اما متاسفانه کار برنامه هفت این است که در افراد ایجاد ترس و آن‌ها را خودسانسور کند.
تبریزی در ادامه سخنانش خواستار همراهی همه فیلم‌سازان با یکدیگر شد و ابراز امیدواری کرد : خانه سینما هم در ایجاد این همراهی موفق عمل کند.
او هم‌چنین درباره افخمی گفت: چون مدتی است فیلم قابل توجهی نساخته است، این چنین رفتارهایی می‌کند. ضمن اینکه فراستی هم در جامعه سینمایی ایجاد تنفر کرده است.
کارگردان «لیلی با من است» البته بار دیگر تاکید کرد که هیچ کدورتی از بهروز و مسعود ندارد بلکه آن‌ها را تحلیل می‌کند، چون اول به خودشان لطمه می‌زنند و بعد به دیگران.
تبریزی ابراز امیدواری کرد : افخمی اتاق فکری تشکیل دهد و موافقان و مخالفان را گرد هم آورد.
وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره عملکرد دولت سه ساله روحانی در زمینه سینما افزود: به لحاظ ارتباط میان سینما گران و سازمان سینمایی، وضعیت خیلی خوب است و به نوعی دهه شصت را تداعی می‌کند اما متاسفانه فرهنگ در دولت روحانی اولویت آخر است، البته منظورم از توجه به فیلم ساز به معنای آن است که دولت پای پروانه نمایش فیلم‌ها بایستد و با یک هجمه جا نزند.
کارگردان فیلم «مارمولک» با اشاره به حاشیه‌هایی که آن دوره بعد از اکران این فیلم پیش آمد یادآور شد: آن دوره ما را مهدورالدم نامیدند و خون‌مان را حلال دانستند. تهیه کننده کار بسیار تحت فشار بود. اما اخیرا مارمولک را به عنوان بهترین فیلم تقدیر کرده‌اند یعنی نباید با قاطعیت بگوییم یک فیلم به درد نمی‌خورد. ضمن اینکه فراموش نکنیم سینما باید نسبت به مردم پیش‌روتر باشد.
وی یکی از مشکلات دولت‌مردان را نبودن در کنار مردم دانست و افزود: راز موفقیت امام جمعه تا رئیس جمهور و وزیر این است که در دل جامعه باشند.
تبریزی در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر اینکه چرا در دوره اصلاحات یک سری از مسائل در سینما نهادینه نشد؟ توضیح داد: بهترین قانون هم متکی به مجری است. قانون شفاف می‌تواند کمک کند اما قطعا کافی نیست! ضمن اینکه عده‌ای از اهالی سینما علاقه‌ای به قانون‌مند شدن ندارند. آن‌ها دوست دارند با مجریان قانون ارتباط برقرار کنند که این شیوه اشتباه و سنتی است.
وی در بخش پایانی این گفت‌وگو درباره ادامه ساخت سریال‌اش گفت:‌ چند صحنه در شهرک دفاع مقدس داریم اما می‌خواهیم کار را تعطیل کنیم تا تکلیفمان با تلویزیون معلوم شود چون به فکر آینده و کسان دیگری هستم که ممکن است تلویزیون به آن‌ها هم نیش بزند.
تبریزی با انتقاد از وضعیت ساخت برنامه سازی در تلویزیون ادامه داد: تلویزیون ضد تولید عمل می‌کند. هزینه‌ها بسیار بالا و راندمان بسیار پایین است، با این حال اگر سریال را ادامه دهم تا آخر پاییز فیلمبرداری فصل سوم آن تمام می‌شود و می‌توانیم از اول پاییز پخش فاز اول را که کاملا بازسازی شده است، آغاز کنیم.
به گفته او نزدیک به دو قسمت از سریال به طور کامل درآمده است.
تبریزی ابراز تاسف کرد: مدیران ما به جای صرفه‌جویی، هزینه سازی می‌کنند . بعد از ماجراهایی (توقف پخش سریال سرزمین کهن از تلویزیون) که برای سریال پیش آمد هزینه تولید یک فاز آن، دو برابر هزینه تولید دو فاز قبلی شده است، ضمن اینکه برخی بازیگران تغییر کرده‌اند.
او ادامه داد: آرش مجیدی به جای شهاب حسینی، پریوش نظریه به جای هنگامه قاضیانی آمده‌اند. محمدرضا فروتن هم تمایلی به ادامه همکاری نداشته است اما نیکی کریمی همچنان در گروه مانده و سعید راد هم به ترکیب بازیگران اضافه شده است.
کمال تبریزی در پایان درباره کار آینده‌اش در سینما گفت: پیشنهادهای زیادی دارم و چند فیلم‌نامه خوب به دستم رسیده که باید دید شرایط ساخت کدام یک فراهم می‌شود، هم‌چنان معتقدم مهمترین بخش سینما کار کردن روی سیناپس خوب است بدون اینکه خیلی به احتمال ساختش فکر کنیم، چون در نهایت فیلم‌نامه باقی می‌ماند

 

پاسخ بهروز افخمی به کمال تبریزی

 

بهروز افخمی در پی اظهارات کمال تبریزی درباره‌ی توقف فیلمبرداری سریال‌اش متن نامه‌ای را منتشر کرد.

سردبیر برنامه «هفت» در متن کامل این نامه با تیتر “دهان ما را بستی، با باقی ملت چه می کنی؟” که اختصاصا در اختیار ایسنا گذاشته،خطاب به کمال تبریزی نوشته است:

حضرت کمال خان تبریزی سلام!

شنیده ام عزم سفر کرده‌ای

هوای دلدار دگر کرده‌ای

عشقِ مرا ز سر به در کرده‌ای

تو رو به خدا اگه میشه تنها نرو!”

فرموده‌ای که سریال «سرزمین کهن» را نیمه کاره وِل می‌کنی مگر اینکه برنامه «هفت» تعطیل شود و ما را از تلویزیون اخراج کنند. چرا عزیزم؟ مگر ما چه کرده‌ایم که می خواهی به هر قیمت که باشد خفقان بگیریم؟ تو اگر رئیس جمهور می‌شدی چه بلایی سرمان می‌آوردی؟ لابد دستور صادر می کردی که ما را بگیرند و به زندان بیندازند و اگر رئیس قوه قضاییه می‌گفت نمی توانی چنین دستوری بدهی و قانون اجازه نمی‌دهد، کار مملکت را ول می کردی و قهر می کردی و توی خانه بست می‌نشستی.

عزیز دلم مملکت قانون دارد. اگر خیال می‌کنی ما جرمی مرتکب شده‌ایم، باید از طریق صحیح شکایت کنی. نه اینکه سریالی را گرو بگیری که سال‌هاست حتما میلیون ها نفر منتظراند تا به تماشای آن بنشینند.

از تعطیل کردن برنامه «هفت» می‌خواهی به کجا برسی؟ به فرض که دهان ما را بستی، با بقیه ملت که برای خودشان حق حیات و حرف زدن و اظهارنظر قائل‌اند چه می کنی؟ واقعا خیال می‌کنی می توانی همه را ساکت کنی یا وادار کنی دربارۀ فیلم‌هایت آن طور حرف بزنند که خودت می‌پسندی؟ چرا آنقدر لیبرال شده‌ای عزیزم؟ چرا اصلا تحمل نقد، مخالفت و پرخاش و جدل را نداری؟

مگر از پشت کوه آمده‌ای و خبر نداشتی که وقتی آدم فیلم می‌سازد باید منتظر نقد و نظر کوبنده و بی‌رحمانه هم باشد. چرا اینطوری شده‌ای رفیق قدیمی؟

این‌ها که گفتم برای خودت بود. وگرنه مرا خوب می‌شناسی و می دانی که هیچ بدم نمی آید یکی پیدا شود و پریزم را از برق بکشد.

والسلام

بهروز افخمی​»

 

روز گذشته، تبریزی  اعلام کرده که در اعتراض به «هفت» سریال‌اش را متوقف می کند.

 

کمال تبریزی تصویربرداری فاز سوم از سریال «سرزمین کهن» را متوقف کرد؛ به گفته وی این تصمیم در «اعتراض به سکوت مدیران تلویزیون در برابر اهانت یک برنامه به اصطلاح سینمایی به کارگردان این سریال» گرفته شده است.

این کارگردان سینما و تلویزیون در حالی به توقف ساخت «سرزمین کهن» تصمیم گرفته است که از شروع تصویربرداری فاز سوم این سریال تاریخی، فقط سه ماه می‌گذرد.

تبریزی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس تلویزیون و رادیو ایسنا در توضیح این تصمیم، گفت: ساخت سریال «سرزمین کهن» با توجه به اجرای پرزحمت و سنگین آن، به حمایت و پشتیبانی معنوی و روحیه‌بخش از سوی مدیران تلویزیون نیاز دارد؛ این در حالی است که یک برنامه سخیف تلویزیونی به خود اجازه توهین به من را داده است و مسوولان محترم سازمان صداوسیما هم بی‌هیچ عکس‌العملی در این خصوص سکوت کامل اختیار کرده‌اند!

او ادامه داد: بنابراین گروه سازنده پس از حوصله و تأمل چند روزه و ادامه رفتار مدیران تلویزیون، تصمیم به تعطیلی پروژه «سرزمین کهن» گرفت تا در اسرع وقت معلوم شود که بین سریالی با موضوع انقلاب اسلامی و برنامه‌ای موهن! کدامیک از نظر سازمان باید بماند و کدام‌یک برود!

بنا بر این گزارش، فراستی این هفته در «هفت»فیلم جدید کمال تبریزی یعنی «دونده زمین» را به مثابه دیاثت! دانسته بود و همین جنجال‌های زیادی را برانگیخت.

به گزارش ایسنا، آخرین خبرها از پخش فصل یک مجموعه «سرزمین کهن» از فصل پاییز به صورت هفتگی حکایت داشت و اینکه با پایان تصویربرداری فصل سه و تکمیل فصل دو، فصل‌های بعدی هم پی‌ در‌ پی پخش خواهند شد.

فصل سوم سریال «سرزمین کهن» پیش از نوروز کلید خورده بود و از ۱۷ فروردین‌ ماه پی گرفته شد. در فصل سوم، آرش مجیدی به جای شهاب حسینی در نقش بزرگسالی رهی ظاهر می‌شود و سعید راد به جای فرهاد قائمیان نقش بزرگسالی او را ایفا می‌کند.

ساخته‌ی کمال تبریزی است به وقایع اجتماعی سیاسی در فاصله زمانی بین دهه‌ی ۲۰ تا ۵۰ می‌پردازد. سریال «سرزمین کهن» سال ۹۲ روی آنتن رفت اما پس از پخش چند قسمت آن از شبکه سه، با اعتراض بختیاری‌ها از آنتن خداحافظی کرد. آنها برخی از دیالوگ‌ها و شخصیت‌پردازی‌های این اثر را توهین به قوم بختیاری می‌دانستند. این سریال در ابتدای پخش با اصلاحاتی مواجه و بعد پخش آن متوقف شد.

کمال تبریزی در اواخر سال گذشته با اعلام خبر کلید خوردن فاز سوم این مجموعه، اعلام کرده بود که بازیگران جدیدی به این مجموعه که شخصیت‌های متعددی دارد، اضافه می‌شوند. با این حال از میان بازیگران اصلی این مجموعه شهاب حسینی در فاز سوم حضور ندارد و آرش مجیدی جایگزین وی شده است؛ البته گفته شده که شهاب حسینی برای صحنه‌های باقیمانده از فاز دو همچنان مقابل دوربین تبریزی خواهد رفت.

از جمله بازیگران این مجموعه پرشخصیت می‌توان به نیکی کریمی، محمدرضا فروتن، حسن پورشیرازی، فرشته صدر عرفایی، جعفر دهقان، امیر آقایی، شبنم قلی خانی، الهام حمیدی، ثریا قاسمی، علی شادمان، پژمان بازغی، هنگامه قاضیانی، میتراحجار، پرویز پورحسینی، حسین محجوب، بیتا فرهی، هومن سیدی، مهرداد ضیایی، لیلا زارع، آشا محرابی، محسن تنابنده، جواد عزتی، رسول نقوی، شیوا بلوچی، متین حیدرنیا، امین رحیمی، درشن سینک، بهرام کمیجانی، فریبرز گرم رودی و… اشاره کرد

«تبریزی» جواب «فراستی» را داد

کمال تبریزی که تاکنون اظهارنظری در مورد این جنجال های رسانه ای نشان نداده بود، در یک برنامه اینترنتی و در مصاحبه با جیرانی ضمن پاسخ به فراستی به تحلیل و انتقاد از عملکرد سری جدید برنامه سینمایی هفت پرداخت و خواست که سریعتر این برنامه را تغییر دهند.

خبرگزاری تسنیم: کمال تبریزی که تاکنون اظهارنظری در مورد این جنجال های رسانه ای نشان نداده بود، در یک برنامه اینترنتی و در مصاحبه با جیرانی ضمن پاسخ به فراستی به تحلیل و انتقاد از عملکرد سری جدید برنامه سینمایی هفت پرداخت و خواست که سریعتر این برنامه را تغییر دهند.

کمال تبریزی این هفته با حضور در برنامه اینترنتی سی و پنج به صحبت های تند مسعود فراستی و برنامه هفت واکنش نشان داد.

 


مسعود فراستی منتقد سینما، هفته گذشته در برنامه سینمایی «هفت»، فیلم جدید کمال تبریزی یعنی «دونده زمین» را با واژه‌ی «دیاثت فرهنگی» تشبیه کرد و استفاده از همین واژه، جنجال های زیادی را در فضای سینمایی کشور بوجود آورد.

این واکنش برخی رسانه‌‌ها و منتقدان سینمایی به اظهارات فراستی و شیوه اجرای برنامه «هفت» تا تقاضا برای شلاق زدن فراستی پیش رفت. همچنین کمال تبریزی ساخت سریال «سرزمین کهن» در تلویزیون را متوقف کرد.

گویا جنجال و تلاش برای تغییر رویه دادن برنامه سینمایی «هفت» ادامه دارد. تا حدی که اصغر فرهادی شب گذشته در مراسم نکوداشتش در خانه سینما از مسایلی که برای کمال تبریزی پیش آمد به شدت انتقاد کرد و از واکنش نشان ندادن خانه سینما و سایر کارشناسان گلایه کرد. او گفت این واکنش نشان ندادن باعث جری شدن آن اقلیت می شود.

کمال تبریزی که تاکنون اظهارنظری در مورد این جنجال های رسانه ای نشان نداده بود، در برنامه اینترنتی سی و پنج ضمن پاسخ به فراستی به تحلیل و انتقاد از عملکرد سری جدید برنامه سینمایی هفت پرداخت و از مسئولان جدید تلویزیون خواست هرچه سریعتر به فکر تغییرات در این برنامه باشند.

تبریزی در جایی از مصاحبه گفته است که فراستی سعی می‌کند از طریق کلمات و نوع نقدی که می‌کند، جنجال رسانه ای راه بیاندازد تا تیتر رسانه ای شود. افرادی مثل ایشان نیاز دارند که خودشان را به روانکاو نشان دهند. یا در جای دیگری از این مصاحبه برای فراستی به عنوان شعبان بی مخ سینمای ایران نام برده است.

از طرف دیگر در جدیدترین واکنش، مسعود فراستی در گفتگو با خبرگزاری بسیج به خبر توقف ساخت «سرزمین کهن» واکنش نشان داد. او گفت: ما در برنامه هفت انتقادهایی را از آقای تبریزی داشتیم و نسبت به اقدام او برای توقف تصویربرداری سریالش فقط می توانم بگویم به خاطر تعطیلی سریال سرزمین کهن باید اعلام عزای عمومی کنیم!

فراستی در پایان گفت: حرف های من را با یکی از همین شکلک های مجازی منتشر کنید و بنویسید هاهاها!!!

در سمت دیگر ماجرا خبرگزاری فارس، گفتگویی با روابط عمومی شهرک سینمایی دفاع مقدس داشته است.و  روابط عمومی شهرک سینمایی دفاع مقدس توقف تصویربرداری سریال «سرزمین کهن» به کارگردانی کمال تبریزی را تکذیب کرده است.

روابط عمومی شهرک سینمایی عنوان کرده است که علی رغم مصاحبه آقای تبریزی درخصوص توقف فیلمبرداری فاز سوم سریال «سرزمین کهن» در اعتراض به رسانه ملی، اما عوامل این فیلم از صبح دیروز با حضور در این لوکیشن تا عصر به تصویربرداری مشغول بودند.

مقدم زاده بیان داشت: کلیه عوامل این فیلم از ساعت ۷ صبح در شهرک حضور داشتند و تا ساعت ۱۶:۴۵ دقیقه مشغول تصویربرداری بودند.  حدود ۷ روز است که تصویریرداری فاز سوم این سریال در شهرک دفاع مقدس دنبال می شود و ادامه تصویربرداری در لوکیشن دیگری ادامه می یابد.

افخمی؛ البته همچنان نظاره‌گر است. یک ماه برنامه ندارد، اما به اندازه چند ماه جنجال درست کرده است.

به‌كار برده شدن عبارت «دياثت فرهنگي» عليه فيلم «دونده زمين» از سوي مسعود فراستي در برنامه هفت آتش اين اختلاف را روشن كرد و بعد از آن با رويارويي رسانه‌اي دو كارگردان ادامه يافت. 
   
جمعه شب جنجالي « هفت»

چند روزي است مهم‌ترين خبر سينمايي را نه اخبار موفقيت سينماي ايران بلكه دعوا و كشمكش ميان سينماگران معروف كشورمان پر كرده است. دعوايي كه از تلويزيون آغاز شد و با رسيدن به فضاي مجازي و سايت‌هاي خبري به جنگ توپخانه‌اي جوابيه پشت جوابيه تبديل شده و دود حاصل از اين آتش در چشم سينماي كشور مي‌رود. ماجراي درگيري ميان بهروز افخمي و كمال تبريزي از برنامه « هفت » جمعه گذشته آغاز شد. آنجا كه مسعود فراستي، منتقد برنامه فيلم « دونده زمين » كمال تبريزي را مورد نقد قرار داد. فراستي درباره «دونده زمين» كه در گروه هنر و تجربه در حال اكران است، گفت: «كارگردان و تهيه كننده محترم در جايي گفته‌اند اين فيلم نقدي بر دولت هشت ساله قبل است. فيلم ابداً عليه دولت قبل نيست. فيلم عليه مردم است. فيلم به شدت بي‌غيرت است. همان بي غيرتي كه اخيراً آيت‌الله جوادي آملي بر آن اشاره كردند كه فروش خانه و مملكت به بيگانه مصداق كامل بي‌غيرتي است. ما دياثت فرهنگي و هنري هم داريم كه متأسفانه فيلم، چنين دياثت و فروش غيرتي در آن است. » فيلمي كه مصداق اين توصيف فراستي قرار گرفته اثري است كه با بودجه ژاپني‌ها ساخته شده است، گفته مي‌شود كه در آن فرهنگ ايراني در مقابل يك خارجي كه دونده‌اي از ژاپن است خرد و تحقير مي‌شود. تبريزي پيشتر گفته بود كه اين فيلم نقدي بر وضعيت دولت قبل است. اما عده‌اي از منتقدان و مخاطبان آن را فيلمي عليه مردم ايران توصيف كرده‌اند. 

بعد از اين اظهارات فراستي، كمال تبريزي با تأخيري چند روزه واكنش نشان مي‌دهد و در اولين اقدام خود اعلام مي‌كند كه تصويربرداري فاز سوم سريال «سرزمين كهن» را متوقف كرده است. او دليل اين تصميم را «اعتراض به سكوت مديران تلويزيون در برابر اهانت يك برنامه به اصطلاح سينمايي به كارگردان اين سريال » عنوان مي‌كند. تنبيه صدا و سيما با تعطيلي فرآيند ساخت سريالي صورت گرفت كه پيشتر پخش آن از شبكه سوم سيما با اعتراض قوم بختياري متوقف شده و تبريزي در حال ساخت دوباره فازهاي يك تا سه آن بود. هر چند در روز گذشته برخي رسانه‌ها توقف تصويربرداري اين سريال را تكذيب كردند. در عين حال تبريزي به اين تهديد بسنده نكرد.

كشمكش ميان او و افخمي از گفت‌وگوي تبريزي با «ايسنا» به يك جريان دو طرفه تبديل شد. كارگردان «ليلي با من است» در اين گفت‌وگو اظهار داشت: «ساخت سريال سرزمين كهن با توجه به اجراي پرزحمت و سنگين آن، به حمايت و پشتيباني معنوي و روحيه‌بخش از سوي مديران تلويزيون نياز دارد؛ اين در حالي است كه يك برنامه سخيف تلويزيوني به خود اجازه توهين به من را داده است و مسئولان  محترم سازمان صداوسيما هم بي‌هيچ عكس‌العملي در اين خصوص سكوت كامل اختيار كرده‌اند! بنابراين گروه سازنده پس از حوصله و تأمل چند روزه و ادامه رفتار مديران تلويزيون، تصميم به تعطيلي پروژه «سرزمين كهن» گرفت تا در اسرع وقت معلوم شود كه بين سريالي با موضوع انقلاب اسلامي و برنامه‌اي موهن! كداميك از نظر سازمان بايد بماند و كداميك برود
   
جلسه بي‌نتيجه تبريزي و رسانه ملي
ظاهراً بعد از اين اتفاق تبريزي با مسئولان تلويزيون جلسه‌اي فوري را تشكيل مي‌دهد. احتمالاً هدف تعطيلي و يا تغيير در اجراي برنامه « هفت » بوده است ؛ جلسه‌اي كه او ناكام از آن بيرون مي‌آيد: «ظاهراً برنامه هفت از كنترل مديران تلويزيون خارج است و از جايي ديگر هدايت مي‌شود! دليل حرفم هم اين است كه بعد از ماجراي توهين بلافاصله با مديران مربوطه جلسه داشتم و رفتار آنان آشكارا گوياي اين بود كه به نظر مي‌رسيد كاري از دست آنان براي دخالت در اين برنامه ساخته نيست. بنابراين با احتمال بالايي مي‌توان نتيجه‌گيري كرد كه برنامه هفت از سوي جرياني كه به شدت مخالف سينماست، هدايت مي‌شود و عمله اصلي آن هم مسعود فراستي است! با اين حال به نظر من، برنامه هفت مانند غده‌اي سرطاني است كه نهايتاً سازمان تلويزيون را از پا در خواهد آورد
كارگردان « دونده زمين » علاوه بر اين براي پاسخ به برنامه «هفت» در يك برنامه اينترنتي تحت عنوان «سي و پنج » پيش روي مجري سابق «هفت» مي‌نشيند. مجري كسي نيست جز فريدون جيراني كه احتمالاً او نيز دل خوشي از صدا و سيما و نوع اجرا و ايدئولوژي كنوني برنامه «هفت » ندارد. دعواي لفظي كه به هيچ وجه در شأن سينماي ايران نيست، در اين گفت‌وگو نيز خود را نشان مي‌دهد. تبريزي در اين برنامه مي‌گويد: « فراستي سعي مي‌كند از طريق كلمات و نوع نقدي كه مي‌كند، جنجال رسانه‌اي راه بيندازد تا تيتر رسانه‌اي شود. افرادي مثل ايشان نياز دارند كه خودشان را به روانكاو نشان دهند.» او در جاي ديگري از اين مصاحبه براي فراستي به عنوان شعبان بي مخ سينماي ايران نام مي‌برد. 

با اين اظهارات توپ در زمين فراستي افتاده و او نيز در گفت‌وگويي رسانه‌اي به خبر توقف ساخت «سرزمين كهن» اينگونه واكنش نشان مي‌دهد: « ما در برنامه هفت انتقادهايي را از آقاي تبريزي داشتيم و نسبت به اقدام او براي توقف تصويربرداري سريالش فقط مي‌توانم بگويم به خاطر تعطيلي سريال سرزمين كهن بايد اعلام عزاي عمومي كنيم! حرف‌هاي من را با يكي از همين شكلك‌هاي مجازي منتشر كنيد و بنويسيد هاهاها!!!»
    
افخمي با ترانه جواب تبريزي را داد
داستان اما در همين‌جا متوقف نمي‌شود. روز گذشته نوبت افخمي بود تا آتش زير خاكستر را دوباره روشن كند. او در نامه‌اي كه آن را در اختيار «ايسنا» قرار داده نوشته است: «‌حضرت كمال خان تبريزي سلام! شنيده‌ام عزم سفر كرده‌اي‌/ هواي دلدار دگر كرده‌اي/ عشقِ مرا ز سر به در كرده‌اي/ تو رو به خدا اگه ميشه تنها نرو! 

فرموده‌اي كه سريال «سرزمين كهن» را نيمه‌كاره وِل مي‌كني مگر اينكه برنامه «هفت» تعطيل شود و ما را از تلويزيون اخراج كنند. چرا عزيزم؟ مگر ما چه كرده‌ايم كه مي‌خواهي به هر قيمت كه باشد خفقان بگيريم؟ تو اگر رئيس‌جمهور مي‌شدي چه بلايي سرمان مي‌آوردي؟ لابد دستور صادر مي‌كردي كه ما را بگيرند و به زندان بيندازند و اگر رئيس قوه‌قضائيه مي‌گفت نمي‌تواني چنين دستوري بدهي و قانون اجازه نمي‌دهد، كار مملكت را ول مي‌كردي و قهر مي‌كردي و توي خانه بست مي‌نشستي. عزيز دلم مملكت قانون دارد. اگر خيال مي‌كني ما جرمي مرتكب شده‌ايم، بايد از طريق صحيح شكايت كني. نه اينكه سريالي را گرو بگيري كه سال‌هاست حتماً ميليون‌ها نفر منتظرند تا به تماشاي آن بنشينند 
در ادامه اين نامه مي‌خوانيم: «از تعطيل كردن برنامه «هفت» مي‌خواهي به كجا برسي؟ به فرض كه دهان ما را بستي، با بقيه ملت كه براي خودشان حق حيات و حرف زدن و اظهارنظر قائلند چه مي‌كني؟ واقعاً خيال مي‌كني مي‌تواني همه را ساكت كني يا وادار كني درباره فيلم‌هايت آن طور حرف بزنند كه خودت مي‌پسندي؟ چرا آنقدر ليبرال شده‌اي عزيزم؟ چرا اصلاً تحمل نقد، مخالفت و پرخاش و جدل را نداري؟ مگر از پشت كوه آمده‌اي و خبر نداشتي كه وقتي آدم فيلم مي‌سازد، بايد منتظر نقد و نظر كوبنده و بي‌رحمانه هم باشد. چرا اينطوري شده‌اي رفيق قديمي؟ اينها كه گفتم براي خودت بود. وگرنه مرا خوب مي‌شناسي و مي‌داني كه هيچ بدم نمي‌آيد يكي پيدا شود و پريزم را از برق بكشد
    
قطع اميد از سينماي سياست‌زده
دعواي مردان بزرگ سينما با واكنش‌هاي مختلف سينماگران و منتقدان نيز رو به رو شده است. به نظر مي‌رسد كه اكثريت سينما طرفدار تبريزي باشند تا برنامه‌اي كه به سبك نود براي سينما ساخته شده است. اصغر فرهادي و رضا ميركريمي، رئيس خانه سينما در اظهارنظرهايي به دفاع نسبي از تبريزي پرداخته‌اند. در عين حال يك منتقد سينما نيز حتي مجازات فراستي را به خاطر اين تعبير ۷۴ ضربه شلاق دانسته است ! در بحبوحه اين آتش‌پراكني‌ها گاه نقدهاي رسانه‌اي متوجه ادبيات سخيف و بي‌ادبانه در رسانه‌ رسمي كشور مي‌شود و گاه متوجه كمال تبريزي كه چرا تاب و تحمل انتقاد از فيلمش را نداشته است؛ آيا او از نقد فراستي و استفاده از عبارتي سخيف درباره فيلمش ناراضي است و يا از كليت و ماهيت يك برنامه انتقادي سينمايي؟ آيا بهتر نبود كه براي نقد يك فيلم در رسانه ملي از عبارت‌هاي بهتري استفاده مي‌شد؟ پاسخ به اين سؤالات دشوار است. مشكل اين است كه سينما در اين روزها بيشتر يك كارزار سياسي است تا آنكه بخواهد دانشگاه فرهنگي باشد. از چنين فضايي هيچ توقعي نمي‌توان داشت

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
شرق   1395/3/16 20:06:33

ماجرای عجیب یک سریال
توقف «سرزمین کهن»
شرق: «در شرایطی که همه ما با یک هدف مشترک برای رسانه ملی کار می‌کنیم و همه خودمان را در یک موضوع مشترک که مخاطب است، سهیم می‌دانیم؛ شایسته نیست که یکی از برنامه‌های تلویزیون ملی ما این‌چنین با اهالی سینما یا فردی مثل من رفتار کند که برای تلویزیون کار می‌کنم و در یک پروسه بلندمدت قرار است سریالی را برای مخاطب آماده کنیم. در چنین مواقعی احساس بدی به آدم دست می‌دهد؛ اینکه انگار هیچ پشتیبانی در سازمان صداوسیما نداری». اینها بخشی از صحبت‌های کمال تبریزی در گفت‌وگو با «شرق» بعد از اتفاقات جنجالی برنامه «هفت» بود. برنامه‌ای که همچنان با ادبیات و رویکرد خاص خود فضای سینما را به هم ریخته و سازندگانش به‌هیچ‌وجه به انتقادها وقعی نمی‌گذارند. تبریزی در حالی در اعتراض به نشان‌ندادن واکنش درخور مدیران تلویزیون به گردانندگان هفت، ادامه تصویربرداری سریال «سرزمین کهن» را متوقف کرد که غلامرضا میرحسینی، مدیر شبکه سه به عملکرد «هفت»ی‌ها پرداخت. او در واکنش به صحبت‌ها و اقدام تبریزی در تعطیلی «سرزمین کهن» گفت: آقای کمال تبریزی مختار هستند هر تصمیمی که دوست دارند برای خودشان بگیرند اما درباره یک برنامه تلویزیونی باید گفت هر برنامه‌ای وظیفه و رسالتی دارد که وظیفه برنامه «هفت» هم نقد سینمای ایران و وضع موجود و ترسیم سینمای مطلوب است. در همین‌باره نیز از نظرات مختلف و طیف‌های مختلف دعوت شده و آنها نظرات خود را مطرح می‌کنند و این برنامه همچنان با قوت به کار خود ادامه خواهد داد. او در ادامه آقای تبریزی را به مناظره در برنامه «هفت» دعوت کرد و ظاهرا بدش نمی‌آید که ماجرای انتقاد سینماگران به رویکرد برنامه «هفت» ادامه داشته باشد. کمال تبریزی ازجمله چهره‌های محبوب صداوسیما در دو دهه اخیر به حساب می‌آید که مخاطبان بسیاری به یمن سریال‌های او پای تلویزیون نشستند. ساخت سریال‌هایی چون «شهریار»، «دوران سرکشی» یا حتی پخش فیلم سینمایی «لیلی با من است» از تلویزیون، تبریزی را به یکی از چهره‌های محبوب این سال‌ها بدل کرده. او اما به همان اندازه محبوبیتش، حاشیه‌ساز بوده؛ از توقیف فیلم‌های سینمایی‌اش گرفته تا پروژه «سرزمین کهن» که به دلایل مختلف سرانجام نامشخصی داشته و مدتی است ادامه ساخت آن متوقف شده. هرچند توقف اخیر این سریال را با برخورد «هفت»ی‌ها ‌مرتبط می‌دانند؛ ‌اما برخی مدعی هستند دلیل اصلی توقف این سریال چیز دیگری است و ناسزاگویی فراستی و عملکرد برنامه هفت، ظاهر ماجراست. بنا به ادعای این افراد، معمای ناگشوده سرزمین کهن زمانی باز می‌شود که به سخنان این کارگردان در هفته‌های اخیر مراجعه کنیم. تبریزی در ابتدای تصویربرداری سریال از شرایط مالی بدی که درحال‌حاضر برای پیشبرد ساخت سریال‌های این‌چنینی وجود دارد انتقاد کرده و گفته بود: «طبعا توقف پخش سریال هزینه‌های بسیاری به دنبال داشت، به‌طوری‌که مجموعه هزینه‌هایی که برای ساخت فاز یک و دو صرف شد، درحال‌حاضر کفاف ساخت فاز سه را نمی‌دهد و الان دوبرابر هزینه‌ای که سال‌ها قبل پیش‌بینی شده بود، برای ساخت فاز سه نیاز است و ما همان زمان این نکته را متذکر شدیم اما متأسفانه نپذیرفتند و گفتند هزینه‌ها را جبران می‌کنیم».حال، برخی با استناد به این صحبت‌ها، ‌می‌گویند توقف سرزمین کهن بی‌ارتباط با مسائل مالی نیست. بعد از انتقادهای کمال تبریزی، برخی رسانه‌ها ادعا کردند که تصویربرداری «سرزمین کهن» همچنان ادامه دارد و توقفی در کار نیست و برخی دیگر تعطیلی این پروژه را به مشکلات مالی نسبت دادند و وقفه پیش‌آمده را مشمول مشکلات مالی دانستند. طبق شنیده‌های خبرنگار «شرق»، این سریال هم‌اکنون متوقف شده و معلوم نیست از کی ساخت آن از سر گرفته می‌شود؟

به نظر می‌رسد سریال «سرزمین کهن» که در هر مقطع دچار بی‌سرانجامی عجیبی می‌شود این‌بار نیز درگیر حواشی شده و پایانش مشخص نیست. سریالی که روایتگر بخش مهمی از تاریخ کشور ماست و وقت و سرمایه زیادی صرف ساختش شده اما هر بار به دلایلی قربانی می‌شود. تعطیلی این پروژه بنا به هر دلیل، طبعا هدررفتن انرژی دست‌اندرکاران و سرمایه‌ای است که برای آن در نظر گرفته شده. جنجال‌های پیش‌آمده بین افخمی، فراستی و تبریزی همچنان ادامه‌دار است. موضع تلویزیون درباره برنامه «هفت» بنا به صحبت‌های اخیر مدیر شبکه سه، چیزی برخلاف انتظارات اهالی سینما و هنرمندان است.