محل تبلیغ شما
حق التحریر موسویان !

تاریخ خبر: 1395/3/4

حق التحریر موسویان !

 

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر کمک 70 هزار دلاری به حسین موسویان برای تبلیغ توافق هسته‌ای
حق‌التحریر
 

ثمانه اکوان: گروهی از معاونان و مشاوران اوباما در درون کاخ سفید که اخیراً جنجال زیادی در مطبوعات و فضای کنگره به راه انداخته بودند، گزارشی از فعالیت‌های خود منتشر کرده‌اند که پرده از ابعاد اقدامات‌شان جهت ترویج و تبلیغ توافق هسته‌ای با ایران برمی‌دارد. به گزارش «وطن امروز»، براساس گزارشی که خبرگزاری آسوشیتدپرس از واشنگتن منتشر کرده است، این گروه که ریاست آن را معاون مشاور امنیت ملی اوباما یعنی بن رودز بر عهده داشته است، نه‌تنها با برخی خبرنگاران برای تبلیغ توافق هسته‌ای با ایران در تماس بوده، بلکه حامی مالی بسیاری از مؤسسات رسانه‌ای و افراد مرتبط با این پرونده نیز بوده است؛ از رادیو عمومی ملی NPR گرفته تا رسانه‌های دیگر. البته در این گزارش نام یک ایرانی نیز مطرح شده است؛ کسی که طی 12 سال اخیر نام او با پرونده مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای ایران گره خورده است. در این گزارش، نام حسین موسویان، سخنگوی سابق گروه مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران که هم‌اکنون در دانشگاه پرینستون آمریکا تدریس می‌کند؛ مطرح و ادعا شده از او در ازای حمایت از توافق هسته‌ای، حمایت مالی شده است. براساس این گزارش، این افراد و موسسات به ‌صورت مستقیم و غیرمستقیم از حمایت‌های مالی کاخ سفید دراین‌باره بهره برده‌اند.
براساس این گزارش که پنجشنبه گذشته منتشرشده است، کاخ سفید مستقیماً اقدام به حمایت مالی از این افراد و مؤسسات رسانه‌ای نکرده اما با صندوقی به نام «پلاشرز» توافق کرده و همکاری مشترکی را آغاز کرده است که در نهایت هدف اصلی آن حمایت از سیاست‌های کنترل سلاح اوباما بوده است. هدف اصلی این صندوق، همان‌طور که در سایت آن نیز اشاره‌ شده است، «ایجاد دنیایی امن از طریق توسعه سرمایه‌گذاری در طرح‌هایی با هدف کاهش و درنهایت نابودی ذخایر هسته‌ای جهان است». با این‌حال نقش پشت‌صحنه این صندوق، ایجاد تبلیغ برای توافق هسته‌ای با ایران بوده است و ارتباط نزدیکی نیز با بن رودز، فرد مورد وثوق اوباما داشته است. بن رودز نیز در گفت‌وگوی خود با نیویورک‌تایمز به ‌صورت مختصر به این همکاری اشاره و بیان کرده بود: «ما یک اتاق پژواک برای توافق هسته‌ای با ایران ایجاد کردیم و از گروه‌های خارج از کاخ سفید مانند پلاشرز نیز استفاده کردیم و این گروه کمک زیادی به ما کرد که پیام رئیس‌جمهور به ‌صورت مؤثری شنیده شود». براساس گزارش سالانه موسسه پلاشرز، این گروه سال 2015 به رادیو عمومی ملی یعنی رادیو NPR به‌صورت مستقیم کمک کرده است تا گزارش‌هایی درباره امنیت ملی منتشر کند که در آن بر سیاست‌های سلاح هسته‌ای آمریکا و همچنین بودجه‌ها در این‌باره تأکید شود، به برنامه هسته‌ای ایران پرداخته شود و در عین‌حال به موضوعات مرتبط با امنیت هسته‌ای بین‌المللی نیز اشاره‌ شده و در راستای اهداف برنامه سلاح هسته‌ای دولت آمریکا باشد. در واقع به نظر می‌رسد این حمایت‌ها پوششی برای پیگیری هدف اصلی پلاشرز بوده است. رئیس موسسه پلاشرز 2 بار طی سال گذشته در برنامه‌های این رادیو حضور داشته و به حمایت از برنامه اوباما در قبال ایران پرداخته است. رادیو NPR تنها رسانه مهم آمریکا نیست که از حمایت‌های مالی‌ موسسه وابسته به کاخ سفید برخوردار شده است. در گزارش 33 صفحه‌ای این موسسه، نام تعداد دیگری از اندیشکده‌ها و موسسه‌های رسانه‌ای و افراد مختلف نیز برده شده که نام هرکدام از این موسسه‌ها با توجه به اقداماتی که انجام داده‌اند، جای تأمل دارد: انجمن کنترل تسلیحات 282 هزار و 500 دلار، اندیشکده بروکینگز 225 هزار دلار و اندیشکده شورای آتلانتیک 182 هزار و 500 دلار کمک مالی از این موسسه دریافت کرده‌اند. آنها این منابع مالی را برای برگزاری جلساتی درباره تجزیه ‌و تحلیل مباحث ایران و همچنین جلسه با رسانه‌ها و انتشار گزارش‌های کارشناسی هزینه کرده‌اند. گروه پلاشرز همچنین تعداد دیگری از رسانه‌ها را نیز حمایت مالی می‌کند که از جمله آنها می‌توان به هافینگتون‌پست، نشریه سالن، گاردین و
پرو پابلیک اشاره کرد. گروه‌های دیگری که کمتر به خاطر فعالیت‌های مرتبط با برنامه‌های هسته‌ای شناخته‌ شده‌اند هم با دریافت این کمک‌های مالی به میدان آمده و از برنامه اوباما حمایت کرده‌اند. لابی صهیونیستی جی استریت حدود 576 هزار و 500 دلار دریافت کرده تا از معامله هسته‌ای با ایران حمایت کند و بیشتر از 281 هزار دلار نیز به شورای ملی ایرانیان آمریکا با مدیریت تریتا پارسی تعلق ‌گرفته است.  اما آنچه مربوط به حسین موسویان است، یک رقم 70 هزار دلاری است به گونه‌ای که این موسسه به دانشگاه پرینستون 70 هزار دلار کمک مالی کرده است تا با این مبلغ از حسین موسویان، سخنگوی تیم مذاکره‌کننده حسن روحانی در دولت اصلاحات که هم‌اینک در این دانشگاه تدریس می‌کند، حمایت کند تا «تحلیل‌ها، انتشارات و مدیریت سیاست‌گذاری را در ارتباط با دیگر عناصر درگیر در مذاکره با ایران داشته باشد». در واقع این کمک مالی برای حمایت موسویان از توافق هسته‌ای اختصاص داده شده است.  حسین موسویان از دیپلمات‌هایی است که طی 12 سال گذشته نام او با پرونده مذاکرات هسته‌ای ایران گره خورده است. او در دوران دولت اصلاحات، سخنگوی تیم مذاکره‌کننده حسن روحانی بود. او ارتباط گسترده‌ای با رسانه‌های داخلی و خارجی داشت.
پس از شکست مذاکرات هسته‌ای و تغییر دولت شائبه‌های فراوانی درباره برخی عملکرد‌های تیم مذاکره‌کننده سابق مطرح شد. سال 86 حسین موسویان توسط وزارت اطلاعات دستگیر شد. همان زمان برخی رسانه‌ها خبر دادند برخی اسناد محرمانه نظام از وی کشف شد و این ماجرا یک روال غیرمعمول بوده است. رئیس‌جمهور وقت و وزیر اطلاعات صراحتا از جاسوسی موسویان سخن گفتند اما در نهایت حسین موسویان به جرم «اخلال در امنیت ملی» محکوم شد. دادگاه موسویان را به 2 سال حبس تعلیقی و ۵ سال محرومیت از خدمات دولتی محکوم کرد. از ابتدای شروع به کار دولت آقای روحانی نیز نام حسن موسویان در برهه‌های زمانی مختلف مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 مطرح بوده است. او که در حال گذراندن یک دوره مطالعاتی در دانشگاه پرینستون آمریکاست؛ از حامیان اصلی توافق هسته‌ای ایران و 1+5 بوده است. او هم در درون ایران و هم در خارج از ایران درباره ضرورت توافق هسته‌ای با 1+5 مصاحبه‌هایی انجام داده است. به دلیل ارتباطات بسیار نزدیک حسین موسویان با رئیس‌جمهور و تیم مذاکره‌کننده، برخی گفت‌وگوهای او در برهه‌های مختلف مذاکرات هسته‌ای را به عنوان مواضع دولت تلقی می‌کردند.
اکنون با ادعایی که خبرگزاری آسوشیتدپرس مطرح کرده است؛ باز هم نام حسین موسویان به عنوان یک چهره جنجالی در مذاکرات هسته‌ای مطرح شده است. ادعای کمک مالی 70 هزار دلاری آمریکا به حسین موسویان از جهات مختلفی قابل تامل است. بویژه اینکه در صورت صحت این ادعا، او از کشوری کمک مالی دریافت کرده است که یک سابقه مخاصمه طولانی‌مدت با ایران داشته و در موضوع پرونده هسته‌ای نیز این خصومت بارها دیده شده است. البته این ادعای خبرگزاری آسوشیتدپرس برای شخص رئیس‌جمهور ایران می‌تواند دردسرساز شود، چراکه در روزهایی که مراودات بانکی ایران با دلار، تقریبا منتفی شده است؛ ادعاهایی درباره کمک‌های چندده هزار دلاری آمریکا به نزدیکان آقای روحانی مطرح شده است!

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

 

0 0
ایسنا   1395/3/4 14:12:59

کیل‌مدافع سیدحسین موسویان درباره انتشار مطلبی در یکی از روزنامه‌ها واکنش نشان داد.

به گزارش ایسنا، هوشنگ پوربابایی با اشاره به تیتر منتشره در صفحه اول شماره 1889 مورخ سوم خرداد 1395 یکی از روزنامه‌ها در خصوص سیدحسین موسویان، این تیتر را مصداق بارز افترا و نشر اکاذیب دانسته و تاکید کرده که موکلش حق تعقیب قضایی را برای خود محفوظ می‌دارد.

وی در این زمینه خاطرنشان کرده است: این روزنامه در تیتر صفحه اول خود نوشته "ادعای آمریکایی‌ها مبنی به کمک 70 هزار دلاری به حسین موسویان برای تبلیغ توافق هسته‌ای".

بدین‌ وسیله به استحضار مردم شریف ایران می‌رساند که دکتر حسین موسویان از نیمه سال 1388 در دانشگاه پرینستون آمریکا به عنوان محقق فعالیت تحقیقی خود را آغاز و از همان ابتدا و تاکنون صرفا از دانشگاه پرینستون حقوق ماهیانه دریافت نموده و هیچ وجهی به‌جز حقوق مقرر دانشگاه به ایشان پرداخت نگردیده است.

یکی از اصلی ترین موضوعات پژوهش دکتر موسویان موضوع بحران هسته‌ای ایران بوده که نتیجه پژوهش وی کتابی تحت عنوان "بحران هسته‌ای ایران" است که در سال 1391 یعنی در دوران ریاست جمهوری دکتر احمدی‌نژاد در آمریکا منتشر و اخیرا هم در ایران ترجمه وبه طبع نشر آراسته گردیده است. وی در این تحقیق به تفصیل و به صورت مستند سناریوهای آمریکا در مورد تحریم، جنگ، تغییر رژیم و فشار علیه جمهوری اسلامی ایران را رد کرده و ضمن ارائه طرح دیپلماسی صلح‌آمیز برای حل بحران هسته‌ای ایران، حقانیت هسته‌ای ایران، صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران و غیرقانونی و نامشروع بودن تحریم‌ها علیه ایران را تبیین و تشریح کرده است.

دکتر موسویان در طول سال‌های اشتغال در دانشگاه پرینستون بطور خستگی ناپذیر و با انتشار صدها مقاله و مصاحبه در معتبرترین رسانه‌های دنیا و نیز سخنرانی در محافل علمی و فکری برجسته آمریکا و سایر کشورهای مهم جهان و برای مقابله با منادیان تحریم و جنگ، علیه کشور عزیزمان ایران و به منظور دفاع از حقوق صلح‌آمیز هسته‌ای کشور، در هر دو دوران ریاست جمهوری (دکتر احمدی‌نژاد و دکتر روحانی) به طور یکسان و گسترده به تبلیغ و تشریح حقانیت جمهوری اسلامی، دایر بر صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای و غیرقانونی بودن تحریم‌های کشورهای غربی پرداخته و بر همین چهارچوب فکری تاکید ورزیده است.

اخیرا بنیاد پلاشر آمریکا که یک موسسه غیر دولتی در آمریکا است و هدف و برنامه‌اش کاهش و نابودی سلاح‌های هسته‌ای در جهان است طی گزارشی، فعالیت‌های خود در مورد عاری‌سازی جهان از سلاح هسته‌ای را منتشر کرده است.

بنیاد مذکور در گزارش خود لیستی از کمک‌های مالی به موسسات مختلف برای تبیین و تشریح و توجیه افکار عمومی آمریکا و جهان در مورد ضرورت توافق صلح‌آمیز هسته‌ای (یعنی جلوگیری از جنگ و ختم تحریم های ضد ایران) را منتشر کرده است، از جمله اینکه به رادیو ملی آمریکا 100 هزار دلار، 500/282 دلار به انجمن کنترل تسلیحات آمریکا،225000 دلار به موسسه مطالعاتی بروکینگز آمریکا، 182000 دلار به شورای آتلانتیک آمریکا و 70000 دلار به دانشگاه پرینستون آمریکا پرداخت کرده است. بنیاد پلاشر به صورت صریح و روشن نوشته که 70000 دلار به دانشگاه پرینستون ‌ و نه به دکتر موسویان - جهت حمایت از فعالیت نام برده که سخنرانی ها و مقالاتشان بر ضد جنگ، صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای و جلوگیری از تحریم بوده پرداخته است. گزارش بنیاد پلاشر صریحا اعلام می‌کند که این مبلغ به دانشگاه پرینستون پرداخت شده است.

لازم بذکر است که تامین هزینه های دانشگاه‌های سراسر جهان علاوه بر اخذ شهریه از دانشجویان دریافت کمک‌های مالی از مراکز خصوصی و دولتی برای پروژه‌های تحقیقاتی خود است که این مبالغ صرفا به مراکز علمی پرداخت شده و محققین یا مستخدمین غیر از آنچه که در قراردادشان ذکر شده مبلغ دیگری دریافت نمی‌کنند.

شایان توجه است دانشگاه هاروارد که از رقبای قدیمی دانشگاه پرینستون آمریکا است با حضور اولی هاینونن معاون سابق آژانش بین‌المللی اتمی و گری سیمور مشاور خلع سلاح پیشین آمریکا به پایگاهی علمی و آکادمیک برای مقابله با توافق صلح آمیز هسته‌ای ایران تبدیل شد. افراد مذکور به همراه برخی از مقامات سابق جهان از جمله مقامات امنیتی رژیم صهیونیستی، نقش محوری در ایجاد و فعالیت گروه "ضد ایران هسته‌ای" ایفاء کردند. متقابلا با حضور دکتر موسویان در دانشگاه پرینستون، این دانشگاه در خط مقدم مراکز علمی و آکادمیک آمریکا در مخالفت با جنگ و تحریم و دفاع از توافق صلح‌آمیز برای حل مسئله هسته ای ایران قرار گرفت بطوری که منازعه دو دانشگاه برتر آمریکا یعنی پرینستون و هارواد کاملا علنی و مشهود شده بود.

بنابراین ضمن تکذیب مطالب منتشره در روزنامه ذکر شده حق تعقیب برابر قوانین برای موکل محفوظ است.