محل تبلیغ شما
تعداداعدام‌هاقصاص رازیرسوال برده است

تاریخ خبر: 1395/2/29

تعداداعدام‌هاقصاص رازیرسوال برده است

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

لاریجانی: تعداد اعدام‌ها، قصاص را زیر سوال برده است

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، گفت: از نظر تعداد اعدام‌ها دومین یا سومین کشور جهان به شمار می‌رویم و همین مساله باعث شده که قصاص که یک حکم نورانی است زیر سوال برود.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدجواد لاریجانی بعدازظهر دوشنبه در نشست هم‌اندیشی نقش دادسرا در حفظ حقوق متهمان و حقوق شهروندی گفت: نقطه مرجع برای ما انقلاب اسلامی است و از این انقلاب می‌توان به دو نتیجه مهم پی‌برد که نخست بنای یک نظام مدنی و سیاسی جامع براساس عقلانیت اسلامی بود و دومین مساله که با انقلاب ما کلید خورد مساله بیداری اسلامی در بیرون از مرزهای کشور است. در اوایل انقلاب خیلی‌ها نسبت به پا گرفتن یک نظام مدنی و سیاسی براساس اسلام شک داشتند. مثلاً مرحوم بازرگان معتقد بود که این پروژه غلط است و می‌توانیم نظام مدنی سوییس را برداریم و زنا و شرب خمر را از آن حذف و استفاده کنیم.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ادامه داد: گروه دیگری معتقد بودند که با این نظام سیاسی و مدنی، ایران چند سال دیگر از کابل هم عقب می‌افتد؛ اما حالا بعد از بیش از سه دهه کشورهای غربی مانند آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان چشمان‌شان را باز کردند و دیده‌اند که پیشرفته‌ترین کشور خاورمیانه در علم و تکنولوژی "ایران" است. جمهوری اسلامی ایران همین الان تنها کشوری است که 10 هزار خانه آن چراغ خود را با انرژی اتمی روشن می‌کنند و این تکنولوژی هرچند با برجام، ترمز دستی‌اش کشیده شده اما از بین نمی‌رود و دوباره شروع می‌شود.

او به کشورهای غربی توصیه کرد که زیرآب برجام را نزنند چون اگر برگردیم با سرعت بسیار بیش‌تری برخواهیم گشت و افزود: جمهوری اسلامی ایران بیش‌ترین تأثیر را بر مردم سایر کشورها داشته است و پروژه عظیم از بین بردن مقاومت مقابل رژیم صهیونیستی و مساله تکه پاره کردن سوریه امروز شکست خورده و همه می‌دانند ایران عامل شکست برنامه صهیونیست‌ها بوده است.

لاریجانی ادامه داد: امروز چنین قدرتی در دنیا ظهور کرده و کشورهای غربی معتقدند یک غول متولد شده است و برای‌شان وحشتناک است.

وی با بیان این که اسلام براساس بصیرت است گفت: مهم‌ترین مفهوم و تفکر اسلامی خداست و همین مفهوم نیز باید براساس بصیرت باشد لذا اساس تفکر اسلامی ما بصیرت است و بصیرت مبتنی بر فهم درست از وضعیت است. موانع فهم درست از وضعیت چیست؟ همان چیزی است که به نظر می‌آید دسترسی آسان به اطلاعات است.

لاریجانی یادآور شد : زمانی که اینترنت می‌خواست وارد ایران شود بین من و مهندس غرضی، وزیر وقت مخابرات اختلاف بود. زیرا مهندس غرضی می‌گفت اینترنت همین فکس است و من می‌گفتم فکس نیست. به دنبال این مساله یک گزارش 13 تا 14 صفحه‌ای برای حضرت آقا نوشتم و گفتم که اینترنت فکس نیست و تکنولوژی بسیار جالبی است. بعد از دو هفته معظم له ما را صدا کردند و بعد از نماز مغرب و عشا خدمت ایشان رفتیم. حضرت آقا سه مطلب در حاشیه گزارش من عنوان کردند که نخست این بود که این تکنولوژی مهم است و باید روی آن سرمایه‌گذاری شده و رها نشود. دوم این که این تکنولوژی می‌تواند برای نسل جوان ما خیلی خوب باشد و سوم این که از همین الان به فکر‌ آلودگی‌های این تکنولوژی باشیم.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ادامه داد: یکی از مسائلی که امروز در دنیا وجود داد امکان ذهن‌سازی است و با توجه به تکنولوژی‌های موجود ما هم می‌توانیم مسائل خود را در دنیا مطرح کنیم.

لاریجانی یادآور شد: امام خمینی (ره) مصر بودند که تجربه انقلاب ما کشوری یا سرزمینی نیست بلکه باید حتما به بیرون از مرزها برود. لذا این که حساس باشیم راجع ما چگونه فکر می‌کنند بسیار مهم است. اوایل انقلاب من و آقای ظریف لیبرال بودیم و اصلاح‌طلبان امروزی سوپررادیکال بودند. این‌ها معتقد بودند که با سازمان ملل هیچ‌گونه مراوده‌ای نداشته باشیم و یک عده نیز می‌گفتند باید مراوده داشته باشیم. ما این دو دیدگاه را نوشتیم و خدمت امام بردیم که ایشان فرمودند این تفکرات غلط است و ما باید در مجامع بین‌المللی حضور پیدا کنیم و داهیانه از تجربه خود دفاع کنیم.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه با اشاره به مساله حقوق بشر گفت: حقوق بشر مساله‌ای است که فرهیخته‌ترین متون بین‌المللی در مورد آن وجود دارد و از لحاظ ساختار ادبیات، متون نوشته شده درباره این موضوع جزو بهترین متون در سطح بین‌الملل است.

لاریجانی با بیان این که در رابطه با مسائل حقوق بشر، سه دوره در سطح جهان وجود دارد، گفت: دوره اول که تحت عنوان نسل اول اسناد حقوق بشری یاد می‌شود درباره مسائل اقتصادی و اجتماعی است که توسط متفکران لیبرال سکولار تهیه شده و دقیقا در زمانی بود که جهان اسلام و بسیاری از کشورهای دنیا خواب بودند. نسل دوم اسناد سازمان ملل در خصوص حقوق بشر مربوط به مکانیزم‌هایی مانند پیگیری و تنبیه است مانند مکانیزم گزارشگری که به تدریج شکل گرفت یا مکانیزم یو پی آر که ایران در آن نقش داشت. ناگفته نماند مکانیزم یو پی آر یعنی این که همه کشورها با یک سیستم بدون تبعیض در معرض ارزیابی حقوق بشری قرار بگیرند و نسل سوم اسنادی است که به معنای جدید زندگی مفهوم می‌دهد و این‌جا همان‌جایی است که ما باید با تمام نیرو حضور داشته باشیم.

لاریجانی افزود: کشورهای غربی در همان اوایل معتقد بودند که زن و شوهر خانواده تشکیل نمی‌دهند و اکنون می‌گویند اعضای خانواده می‌توانند هم‌جنس‌گرا باشد یا در مورد مفهوم شکنجه معتقدند هرگونه مجازات بدنی شکنجه است، درحالی که شکنجه اعمال زور برای گرفتن چیزی است.

وی با اشاره به موضوع اعدام و با اعتقاد بر این که در سال 2019 مساله توقف اعدام در دنیا اجباری خواهد شد، گفت: در کشور ما به علت این که قانونی داریم که مجازات اعدام را در سطح نسبتاً زیادی درباره مواد مخدر تجویز می‌کند وضعیت به گونه‌ای شده که از نظر تعداد اعدام‌ها دومین یا سومین کشور به شمار می‌رویم و همین مساله باعث شده قصاص که یک حکم نورانی است زیر سوال برود.

لاریجانی در پایان گفت: متأسفانه امروز حکم قصاص که یک حکم نورانی است در زیر تعداد بهمن‌وار اعدام محکومان مواد مخدر زیر سوال رفته و این برای نظام ما مناسب نیست و باید قانون را بازنگری کنیم. ما باید در تدوین نسل سوم اسناد حقوق بشری سرمایه گذاری بسیار وسیعی انجام دهیم. جهان شمولی اسناد سازمان ملل به این معنا نیست که مدل زندگی غربی بهترین مدل است؛ به عبارتی بزرگ‌ترین حق را از ما بگیرند و یک شکلات دسته‌دار به ما بدهند و بگویند با آن خوش باشید. این همان نقطه‌ای است که ما باید قویا در آن بایستیم

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
rahman   1395/2/29 03:15:15

رحمانی فضلی خبرداد
تشکیل کار گروه بررسی مجازات‌های جایگزین اعدام برای قاچاقچیان
وزیر کشور با اشاره به مجازات قاچاقچیان مواد مخدر گفت: کار گروهی جهت بررسی مجازات‌های جایگزین اعدام برای قاچاقچیان تشکیل شده است.
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در حاشیه نشست ستاد مبارزه با قاچاق مواد مخدر با اشاره به برگزاری این جلسه اظهار داشت: این اولین جلسه ستاد مبارزه با قاچاق مواد مخدر در سال جدید بود.

وی افزود: پس از فرمایشات مقام معظم رهبری در حوزه مبارزه با آسیب‌های اجتماعی و موادمخدر با توجه به اینکه وظیفه ستاد این است که در موعد مقرر با انجام اقدامات مؤثر و مناسب به این فرمایش مقام معظم رهبری جامه عمل بپوشانیم.

وزیر کشور در ادامه تصریح کرد: اقدامات ما در حوزه کاهش تقاضا و همچنین کاهش عرضه است و مجموعه وظایف به صورت جداگانه به همه دستگاه‌ها ابلاغ شد و بنابراین شد که وظایف هر کدام از دستگاه‌ها به صورت ماهانه پیگیری شود و به اطلاع رئیس جمهور بعنوان رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر برسانیم و در جلسه امروز نیز مقرر شد که وظایف همه دستگاه‌ها را به تفکیک بررسی کنیم.

رحمانی فضلی با اشاره به اقدامات ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: در این جلسه راه‌های مقابله و درمان بررسی شد و این ستاد موظف شد با توجه به تجربیات جهانی و علمی که در این زمینه وجود دارد مبارزه‌ با موادمخدر را عملی کنیم و در جلسه‌ای که با حضور رئیس جمهور و مسئولان کشور برگزار می‌شود روند اقدامات را اطلاع دهیم.

وی افزود: همچنین در این جلسه نقشه تعامل بهتر با رسانه ملی بررسی شد و در زمینه مطالعه و آسیب‌شناسی جدی در حوزه مبارزه با قاچاق مواد مخدر و عوامل موفقیت یا عدم موفقیت ستاد را بررسی و تصمیمات مورد نیاز اتخاذ شود و در صورت نیاز تغییراتی را در این حوزه بدهیم.

وزیر کشور در ادامه تصریح کرد: قرار براین شد که هر دوماه یکبار جلسه‌ای را برگزار کنیم تا اقدامات ستاد مبارزه با مواد مخدر ارزیابی و تصمیمات مورد نیاز اتخاذ شود.

رحمانی فضلی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه مجازات قاچاقچیان مواد مخدر اظهار داشت: یکی از بحث‌های مهم این ستاد بحث مجازات قاچاقچیان است و در کارگروهی بنابراین شد که جهت مجازات‌های جایگزین اعدام پیشنهاداتی ارائه شود.

وی در مورد دستگیری تروریست دستگیر شده در کشور آلبانی نیز اظهار داشت: در این مورد بنده اطلاع دقیقی ندارم و آن چیزی که نیروی انتظامی اعلام کرده این است که فردی که در جریان ترور حزب جمهوری نقش داشته دستگیر شده که با اقداماتی باید وی را به کشور پس دهند.