محل تبلیغ شما
گفت‌وگو با شهرام ناظری حافظ ناظري و حسام‌الدين سراج پيرامون لغو كنسرت‌ها

تاریخ خبر: 1395/2/29

گفت‌وگو با شهرام ناظری حافظ ناظري و حسام‌الدين سراج پيرامون لغو كنسرت‌ها

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

گفت‌وگو با شهرام ناظری حافظ ناظري و حسام‌الدين سراج پيرامون لغو كنسرت‌ها

دريغ دريغ دريغ از آن سحر دريغ

بلبل فارسي؛ اين لقبي‌است كه نيويورك‌تايمز به او داده و کریستین ساینس مانیتور او را « پاواروتیِ ایران» نامیده است.اما حالا در موسم گل و ارديبهشت، صداي بلبل ايران را در شهر عطار خاموش كردند. 25 اردي‍بهشت يعني درست فرداي روز تولد پرويزمشكاتيان، سه‌تار زن شهير ايراني زاده نيشابور بود كه شهرام ناظري خبر از لغو كنسرت خود در اين شهر داد.

قانون- مينا مهري

شهرام ناظري:
 تغيير و تحولاتي كه اخيرا در سطح مسئولان اين شهر رخ داده نه تنها شرايط  را  براي برگزاري رويدادهاي فرهنگي در اين شهر نسبت به سابق بهتر نكرده است.
   
شرايط به گونه‌اي‌است كه مسائلي كه از نظر اخلاقي نياز به برخورد دارد مورد توجه قرار نمي‌گيرند.
   
در اين سال‌ها نه حتي ريالي از صداوسيما يا نهاد ديگري حقوق گرفته يا درخواست امكانات و تسهيلاتي مانند وام و غيره را داشته‌ام .
   
با وجود تمام سختي ها و مصائب  اين همه سال است كه دركشورم مانده و آن را ترك نكرده‌ام.
   
چنين برخوردي با كسي كه عاشق كشورش است جاي تاسف دارد.

حافظ ناظري:
 چطور در شرایطی که وزارت ارشاد اجازه قانونی برگزاری کنسرت را داده است نهادی یا ارگانی جلوی آن را می گیرد.
   
روند گرفتن مجوز این کنسرت مانند سایر کنسرت‌ها تمامی مراحل اخذ مجوز را پشت سر گذاشت.

حسام‌الدين سراج:
 ارشاد در شهرستان‌ها به صورت مجزا عمل نمي كند.
   
نكته جالب در خصوص كنسرت من كه در خراسان با مشكل مواجه شد اين بود كه نام اين برنامه «وداع » بود  این آلبوم یک کار کاملا آيینی است.
   
در زمانه‌‌اي هستيم كه جهل و بي‌خبري خيلي خريدار دارد اما علم و فرهنگ و هنر ارزش چنداني دارد .

متن مجوز كنسرت «ناگفته‌ها» در نيشابور

معاونت محترم استاندار و فرمانده ويژه نيشابور
با سلام واحترام
با عنايت به مجوز و موافقت اداره كل متبوع 
موسيقي سنتي شهرام ناظري به مديريت موسسه فرهنگي و هنري آواي ماندگار در سالن اجتماعات اردوگاه باغرود  يك اجرا در روز، در ساعت 20-21:30بدون تداخل با اوقات شرعي و با رعايت مفاد قانوني به شرح ذيل از نظر اين اداره بلامانع مي‌باشد
1- رعايت كليه مفاد آيينه نامه نظارت بر اجراي برنامه‌هاي صحنه‌اي موسيقي و نحوه صدور مجوز اجرا و تبليغات (مصوب مقام عالي وزارت متبوع) طي مراحل قانوني الزامي است و در صورت بروز هرگونه تخلف توسط گروه مذكور لازم است با هماهنگي نيروي انتظامي،اقدامات لازم توسط آن اداره به عمل آيد
2- هرگونه تصويربرداري از اجراهاي صحنه‌اي موسيقي فقط با مجوز اين اداره ممكن مي‌باشد
3-حضور شخص مدير برنامه و مدير عامل موسسه برگزار كننده در هنگام اجراي برنامه الزامي است
4-رعايت شئونات اسلامي و اوقات شرعي به ويژه وقت اذان الزامي است و بين سانس هاي اجرا بايد حداقل يك ساعت فاصله وجود داشته باشد
5-تفكيك محل استقرار افراد مجرد از خانواده‌ها  الزامي است
6-مجري برنامه مكلف است بلافاصله پس از آخرين اجرا نسبت به جمع آوري تبليغات برگزاري برنامه اقدام نمايد
7-اتخاذ تمهيدات لازم براي استقرار چند خانم و آقا به عنوان انتظامات به تعداد متناسب با ظرفيت سالن الزامي ‌مي‌باشد
8- حفظ شئونات اسلامي و شعائر جامعه و رعايت حجاب اسلامي الزامي مي‌باشد
9-انجام تبليغات محيطي در شهر مشهد ممنوع مي‌باشد
10-رعايت نكات ايمني و تاييد آن توسط مرجع ذي‌ربط همچون اداره آتش‌نشاني ضروري مي‌باشد
11-طرح پوستر و متن پيامك ارسالي و همچنين طرح بهاي بليت مي‌بايست به تاييد اين اداره رسيده باشد
12-همكاري و تامين امكانات لازم به منظور حضور ناظرين اعزامي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان و شهرستان الزامي است
13-جذب هرگونه اسپانسر و نصب و درج هرگونه تبليغات در سالن و محل برگزاري مي‌بايد قبلا به تاييد اين اداره رسيده باشد 
14-
تكريم و احترام خانواده‌ها از تعهدات مجري برنامه است
15- مسئوليت هرگونه عواقب سوء بر عهده مديرعامل موسسه برگزاركننده مي‌باشد
16-آوردن گل روي صحنه توسط تماشاچيان ممنوع مي‌باشد
17-پس از پايان مراسم گزارش كامل به همراه سي دي ، فيلم و عكس تحويل اين اداره شود

بلبل فارسي؛ اين لقبي‌است كه نيويورك‌تايمز به او داده و کریستین ساینس مانیتور او را « پاواروتیِ ایران» نامیده است.اما حالا در موسم گل و ارديبهشت، صداي بلبل ايران را  در شهر عطار خاموش كردند. 25 اردي‍بهشت يعني  درست فرداي روز تولد پرويزمشكاتيان، سه‌تار زن شهير ايراني زاده نيشابور بود كه شهرام ناظري خبر از لغو كنسرت خود در اين شهر داد
«
آیین روز ملی فردوسی» و مراسم تجليل از  شهرام ناظری با حضور چهره‌هایی چون احمد مسجد جامعی، ایرج راد، بهروز غریب پور، ناصر عظیمی، اصغر همت و اصغر دشتی در تالار رودکی برگزار شد که ناظری، استاد آواز ایران در حاشیه آن اعلام كرد كه امكان برگزاري كنسرت براي او و گروهش در نيشابور وجود ندارد. اين اتفاق در حالي افتاد كه خانه موسیقی ایران هفته گذشته در نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه، نسبت به لغو کنسرت‌های موسیقی اعتراض کرده  و در همان مراسم هم وزير ارشاد اعلام كرده بود كه در حد بضاعت خود، درباره لغو کنسرت‌ها با مقامات ارشد قضایی مذاکره می‌کند اما گويا نه‌تنها بدنه وزارت ارشاد و رئيس كل‌هاي آن در شهرستان‌ها بلكه حتي وزير ارشاد هم نمي تواند مانع اراده‌اي شود كه به مفاخرموسيقي اين سرزمين اجازه برگزاري كنسرت را در كشورشان نمي دهد.گويا حالا  نیشابوري كه  در طول تاریخ یکی از بزرگ‌ترین مراکز دانش اسلامی، موطن بسیاری از دانشمندان، شعرا، صوفیان و دیگر بزرگان از سراسر جهان اسلام بوده‌ و در دوره سامانیان مهم‌ترین دوره اعتلای هنری  را به خود ديده است بايد به تاريخ‌هاي مهم خود در ارديبهشت كه يكي تولد خيام است و ديگري تولد پرويز مشكاتيان، دو روز ديگر را هم اضافه كند؛يكي روز لغو كنسرت كيهان كلهر و ديگري روز مجوزكنسرت  ندادن به شواليه موسيقي اين كهن مرز و بوم را
 
اميدهايي كه پر مي كشد...
 در روزگاري كه تنها یک تماس تلفنی يا تجمع عده‌اي در مخالفت با اجراي برنامه‌هاي هنرمندان مي‌تواند تمام برنامه‌ريزي‌ها و تداركات انجام شده براي برگزاري يك كنسرت موسيقي يا رويدادي فرهنگي را به هم بریزد دلزدگي و دل‌آزارده شدن بزرگان و هنرمندان موضوعي دور از ذهن نيست.هنوز از روزي كه به عوامل برگزاري كنسرت قانوني و مجوزدار كيهان كلهر با يك تماس تلفني در فرودگاه اعلام شد كه حق اجراي برنامه در نيشابور را ندارند يك هفته نمي‌گذرد كه اين اتفاق براي شواليه آواز ايران هم افتاد.كنسرت شهرام ناظري كه در ادامه كنسرت «ناگفته»‌هاي او بوده كه تا كنون در شهرهاي مختلف اجرا شده  است اين بار علي‌رغم داشتن «مجوز» برگزاري، مجوز اجرا نگرفت. بعد از اين ماجراها بود كه با نزديكان شهرام ناظري تماس گرفتيم و آن‌ها ضمن تاييد خبر ملغي شدن كنسرت شهرام ناظري ، تاييد كردند كه برخلاف شايعه‌ها و هجمه‌هايي كه در خصوص مجوز ارشاد نداشتن اين كنسرت مطرح مي‌شود اين كنسرت تمام مجوز‌هاي لازم را از نهادهاي مربوط كسب كرده بود اما در نهايت با اجراي گروه ناظري در شهر عطار مخالفت شده است.پس از تاييد داشتن مجوز از نزديكان شواليه موسيقي ايران، با خودش تماس گرفتيم تا در جريان چندوچون كامل ماجرا قرار بگيريم.
 
شهرام ناظري از مهر وطن مي‌گويد
شهرام ناظري با وقار هميشگي‌اش كه مختص شخصيت بي‌نظير اوست با ما از احوالي كه در اين سال‌ها بر او گذشته است سخن گفت. ناظري كه به گفته خويش 37 سال است مهر وطن به او اجازه نداده دل ازين خاك بركند به «قانون» گفت:« موضوع لغوكنسرت‌ها كه ديگر چرايي ندارد اما برگزاري كنسرت در  نيشابور به علت سابقه تاريخي و فرهنگي اين شهر، همچنين وجود عطار و خيام در آن نسبت به ساير نواحي خراسان استثنا بود. اما  با تغيير و تحولاتي كه اخيرا در سطح مسئولان اين شهر رخ داده نه تنها شرايط  را  براي برگزاري رويدادهاي فرهنگي در اين شهر نسبت به سابق بهتر نكرده بلكه  حالا شرايط از گذشته هم سخت‌تر شده است.متاسفانه امروزه شرايط به گونه‌اي‌است كه مسائلي كه از نظر اخلاقي نياز به برخورد دارد  مورد توجه قرار نمي‌گيرند و در عوض با موسيقي كه يك پديده آسماني و معنوي‌است -آن هم با وجود اشعار فاخري كه ما براي موسيقي استفاده مي‌كنيم- برخورد مي‌شود. من حسابم از افرادي كه كشور را ترك كرده‌اند جداست. علي رغم تمام امكاناتي كه در تاريخ در كشور برايم مهيا بوده و هست 37 سال است به عشق كشور،مردم سرزمينم و براي آن‌ها  مقاومت كرده و‌ در ايران مانده ام.من هميشه براي كشورم مجاني كار كرده‌ام و هيچ چشم‌داشت مالي از زادگاهم نداشته‌ام. در اين سال‌ها نه حتي ريالي از صداوسيما يا نهاد ديگري حقوق گرفته يا درخواست امكانات و تسهيلاتي مانند وام  و غيره را داشته‌ام ولي با من اين‌طور رفتار مي‌شود. اگراين مشكلات براي كسي به‌وجود مي آمد كه خارج از كشور زندگي مي‌كند و حالا به دليل شرايط يا برنامه‌اي به ايران بازگشته با من كه با وجود تمام سختي ها و مصائب  اين همه سال است كه دركشورم مانده و آن را ترك نكرده‌ام متفاوت بود. چنين برخوردي با كسي كه عاشق كشورش است جاي تاسف دارد». 
پاواروتي ايراني در ميان گله هايش از لغو كنسرت «ناگفته‌ها» در نيشابور به بحث مجوز‌هاي اخذ شده براي اين كنسرت هم اشاره مي‌كند اما گويا شواليه ايراني موسيقي هم به اين باور رسيده كه صرف داشتن مجوزهاي ارشاد علاج درد لغو كنسرت‌ها نيست.او در اين خصوص هم به «قانون» گفت:
«
كنسرت ما تمام مجوزهاي لازم را از ارشاد داشته است اما مسئله اين است كه براي ارشاد يك نفر يا دونفر تصميم گيرنده نيستند. هركسي مي‌تواند بيايد وبنا بر تصميمات خودش عمل كند».
 
روايت حافظ از كنسرت ناگفته‌ها 
حافظ ناظري هم در گفت‌وگو با «قانون» درخصوص اينكه بالاخره کنسرت«ناگفته‌ها‌» برای اجرای برنامه در شهر نیشابور مجوزی را از وزارت ارشاد دریافت کرده بوده يا خير،گفت:«بله، روند گرفتن مجوز این کنسرت مانند سایر کنسرت‌ها تمامی مراحل اخذ مجوز را پشت سر گذاشت و مجوز برگزاری این کنسرت در شهر نیشابور از سوی وزارت ارشاد صادر شداما درنهایت مجوز لازم برای فروش بلیت تا این لحظه صادر نشده است و در حالی که   قرار بود گروه «ناگفته‌ها» اول و دوم خرداد ماه در این شهر به اجرای برنامه بپردازد تاکنون موفق به کسب اجازه  برای بلیت فروشی و در نهایت اجرای برنامه نشده است». او درخصوص اينكه  چه شخص يا نهادي به آنها گفته است كه نمي‌توانند كنسرت را برگزار كنند به «قانون» گفت:«تا  این لحظه پی به این موضوع نبردیم این مسئله برای ما بسیار غیرطبیعی به نظر می رسد که چطور در شرایطی که وزارت ارشاد اجازه قانونی برگزاری کنسرت را داده است نهادی یا ارگانی جلوی آن را می گیرد». حافظ ناظري در آخر اضافه كرد كه  وزارت ارشاد به آنها اعلام كرده این مسئله را پیگیری می‌کند اما تا كنون جواب درست و روشنی  به آنها داده نشده است.
 
داستان كهنه كنسرت‌هاي خراسان 
دوسال پيش قرار بود حسام‌الدين سراج كنسرتي در مشهد برگزار كند كه حاوي مفاهيم والاي عاشورا باشد. حسام‌الدين سراج تا قبل از آن كنسرت، از نظر سابقه كاري و هنري فردي شناخته شده بود كه همواره در حيطه كاري خويش بنا بر موازين والاي فرهنگي و مذهبي  عمل مي‌كرد. وي اين‌بار هم هنر خويش را در زمينه  مفاهيم والاي ديني به خدمت گرفت  تا واقعه عظيم و پرحرمت عاشورا و آنچه بر دل شيعيان گذشته را در  سوگ امام حسین (ع) اجرا كند. اما براي  برگزاري  اين اجرا حساسيت‌هاي زيادي به‌وجود آمد كه سراج درخصوص آن‌ها به «قانون» گفت:« زمان ومكان كنسرت را  در مشهد مقدس عوض كردند و نگذاشتند كنسرت بهره لازم را داشته باشد. البته با توجه به اتفاقات اخير  و آن‌طور كه به نظر مي‌رسداين مسائل در خراسان اتفاق مي‌افتد  ارشاد در شهرستان‌ها به صورت مجزا عمل نمي كند. نكته جالب در خصوص كنسرت من كه در خراسان با مشكل مواجه شد اين بود كه نام اين برنامه «وداع » بود  این آلبوم یک کار کاملا آيینی است و بر این اساس اشعاری در مدح حضرت سید الشهدا و روایت و انتقال فضای حماسی عاشورا انتخاب شده که شامل روایتی از واقعه عاشورا، وداع حضرت علی اکبر (ع) و وداع امام حسین(ع)  بود.مسئله‌اي در كل كشور وجود دارد و آن رواج  دادن نوعي از موسيقي و شعر در كشور است كه اصلا ارزش و غناي فرهنگي ندارد. در زمانه‌‌اي هستيم كه جهل و بي‌خبري خيلي خريدار دارد اما علم و فرهنگ و هنر ارزش چنداني دارد. حافظ در اين زمينه بهتر منظور ما  را گفته است كه: « جاي آن است كه خون موج زند در دل لعل...»
 
قانونی درخصوص عدم برگزاری کنسرت در مشهد وجود ندارد
هفتم اسفند ماه همان سال بود كه رئیس کل دادگستری خراسان در چهارمین همایش روز وکیل که در ساختمان دادگستری مشهد برگزار شد، درجمع خبرنگاران درباره علت صدور مجوز برگزاری کنسرت‌ها در این شهر و سپس لغو آن‌ها، عنوان کرد: مرجع ارائه و صدور مجوز برای برگزاری کنسرت‌ها، دادگستری نیست اما این سازمان به لحاظ وظیفه قانونی حق نظارت بر تمام رفتار دولت را دارد.
مظفری در پاسخ به این سوال که آیا قانونی در رابطه با عدم برگزاری کنسرت در مشهد وجود دارد یا خیر،هم گفته بود: قانونی در این خصوص برای مشهد وجود ندارد اما از جهت اینکه مشهد پایتخت معنوی جهان اسلام بوده و بارگاه امام رضا(ع) در آن قرار داشته و مراجعه‌کننده نیز دارد، می‌طلبد که در برنامه‌ریزی‌های دولتمردان و مسئولان صنوف این جهات لحاظ شود؛ زیارتی بودن مشهد در تصمیم‌گیری‌ها موثر است اما از نظر قانونی برای مشهد مشکل خاصی در این خصوص وجود ندارد.
رئیس کل دادگستری استان تصریح کرد: چنین شرایطی اگر در استان‌های دیگر کشور نیز رخ دهد مدعی‌العموم آن را بررسی کرده و اگر به مصلحت نباشد آن را لغو می‌کند. وی عنوان کرد: در صورتی که تصمیمی بر ممانعت از برگزاری این مراسم بوده به یقین پشتوانه عقلانی و حقوقی داشته است. مظفری خاطرنشان کرد: علت اینکه چرا مجوز کنسرت داده شده و بعد لغو شده، ممکن است به دلیل فقدان رعایت دقت در صدور مجوز بوده یا در برخی اوقات مسائلی در اخذ مجوز مطرح نشده اما در زمان اجرا پیش آمده که اگر به مصلحت نباشد باید از برگزاری مراسم جلوگیری کرد.
وی با اشاره به اینکه این صدور مجوز و بعد لغو آن تعارض نیست و لغو به لحاظ مصالح اتفاق می‌افتد، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته می‌شود اخیرا کنسرت‌های زیادی توسط دادستانی در مشهد لغو شده است، افزود: این موضوع را قبول نداریم و دادستانی به غیر از یک یا دو موردی که اخیرا پیش آمد به هیچ وجه در این مقولات وارد نشده است و اگر هم گفته شده دادستانی کنسرت‌های زیادی را لغو کرده، این امر صحت ندارد.

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

1 0
eghbal   1395/2/29 02:04:43

نتيجه اين همه ترويج بي فرهنگي ان است كه نويسنده مقاله، ويراستار و حروف چين يك مقاله ادبي ندانند استاد مشكاتيان نوازنده سنتور هستند نه "سه تار زن"

0 0
ادمین سایت سرزمین جاوید   1395/2/29 02:08:11

با سپاس از دیدگاه اقبال عزیز . حتما حق با شماست و استاد مشکاتیان نوازنده شهیر سنتور هستند . این خبر از سایت قانون انتشار یافته بود