محل تبلیغ شما
تقریبا هیچ تخت روانچی

تاریخ خبر: 1395/2/29

تقریبا هیچ تخت روانچی

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

دومينوي « تقريباً هيچ» به تخت‌روانچي رسيد

سه هفته بعد از موضع‌گيري تند وتيز محمد‌جواد ظريف كه گفته بود «ايران 30 ماه مذاكره نكرد كه يك سند توخالي دستش باشد» و چندي پس از اظهارات علي‌اكبر صالحي در همين باره كه با واكنش رئيس‌جمهور مواجه شد، عباس عراقچي نفر دوم تيم مذاكره كننده هسته‌اي هم با گفتن اين جمله كه «بانك‌هاي بزرگ اروپا هنوز تعاملات خود را با بانك‌هاي داخل كشور آغاز نكرده‌اند» پا جاي پاي ولي الله سيف رئيس بانك مركزي گذاشت. حالا مجيد تخت روانچي ديگر عضو تيم مذاكره كننده هسته‌اي هم به اين دومينوي در حال فراگير شدن پيوسته و با گفتن اينكه «از اجراي برجام رضايت كامل نداريم»، روند نگراني‌هاي فزاينده و نااميدي از موفقيت آميز نبودن اجراي برجام را  آن هم در داخل «تيم‌مذاكره‌كننده هسته‌اي ايران» كامل كرد،  البته تخت روانچي هم مثل عراقچي و ظريف، نوك پيكان انتقاداتش را به سمت واشنگتن گرفته و گفته كه دولت امريكا آنطور كه بايد و شايد به وظايف خود در برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) عمل نكرده است. شايد اگر مخاطبان تيم مذاكره كننده مردم عادي بودند نه تجار و شخصيت‌هاي سياسي همين اعترافات را هم از تيم مذاكره‌كننده نمي‌شنيديم.   

به گزارش «جوان» به اين ترتيب حلقه اصلي تيم مذاكرات برجام عليه توافقاتي كه پاي آن را امضا كرده اند، طغيان كرده‌اند.  مجيد تخت روانچي معاون وزير امور خارجه گفته است: «از ديد ما برجام به‌طور كامل موفقيت‌آميز نبوده است» و دولت امريكا آن‌طور كه بايد به وظايف خود عمل نكرده است و بانك‌هاي اروپايي مته به خشخاش مي‌گذارند. 

 بنابراين گزارش تخت روانچي در حالي اين اعتراف تلخ را در جمع فعالان اقتصادي كرده است كه چهار ماه و شش روز پيش در ديداري مشابه و در جمع هيئت نمايندگان اتاق بازرگاني گفته بود: ‌به زودي همه تحريم‌ها لغو مي‌شود و اجرايي شدن برجام همه تحريم‌هاي اتحاديه اروپا و امريكا، چه تحريم‌هايي كه بر اساس دستورالعمل رئيس جمهور بوده و چه آنهايي كه بر اساس مصوبه كنگره بوده، لغو مي‌شود.  اما حضور اين بار تخت روانچي در جمع هيئت نمايندگان اتاق تهران نشان از موضعي بود كه شايد اگر مخاطبانش مردم عادي بودند، چنين نبود!

 تخت روانچي روز گذشته در جمعي حضور پيدا كرد كه نمي‌توانست دستاوردهاي برجام را بشمرد، بنابراين هوشمندانه از موفقيت‌آميز نبودن برجام سخن گفت و افزود: به طور كامل از اجراي برجام رضايت نداريم و دليل آن هم اين است كه دولت امريكا آن‌طور كه بايد به وظايف خود در اجراي برجام عمل نكرده است.  وي در نخستين همايش تجاري مشترك ايران و ايتاليا در تهران در پاسخ به فعالان اقتصادي كه وضعيت اجراي برجام به كجا رسيد و چقدر از مشكلات اقتصادي را حل كرده است، گفت: در اجراي برجام محافظه‌كاري بانك‌هاي بزرگ اروپايي وجود دارد و همه چيز دست به دست هم داده تا به طور كامل در زمينه بانكي همكاري‌هاي لازم را مشاهده نكنيم!
معاون وزير امور خارجه ايران با بيان اينكه براساس گزارش صندوق بين‌المللي پول ايران نوزدهمين اقتصاد بزرگ دنياست، گفت: با توجه دولت به امر حضور سرمايه‌گذاران خارجي و قوانين موجود در كشور و اقتصاد مقاومتي در ايران امكان همكاري‌هاي خوبي با ايتاليا وجود دارد. 

به گزارش «جوان»، معاملات دلاري سوئيفت وصل نشده است و مبادلات يورويي سوئيفت نيز به نوعي از سوي اروپايي‌ها پاسخ داده نمي‌شود، به نوعي مي‌توان گفت طرف غربي در مذاكرات و توافقنامه به زيركي هر چه تمام مذاكره‌كننده‌هاي ايراني را سنگ و قلاب كرده است يا به نوعي دور زده است با اين حال هنوز برخي از مسئولان در ديدار با مردم عادي علاقه وافري به نشان دادن موفقيت بزرگ برجام دارند.  همه مي‌دانند كه اغلب سهامداران بزرگ بانك‌هاي اروپايي اصالت امريكايي يا صهيونيستي دارند، بدين ترتيب براي مراودات بين‌المللي و نقل و انتقال پول به نوعي با يك كشور آن هم امريكا طرف هستيم كه اين كشور نيز به رغم توافق هسته‌اي و عمل كردن ايران به تمامي تعهداتش هنوز به وظايف خود در قبال برجام عمل نكرده است. 
    
بانك‌هاي اروپايي: 15ميليارددلار جريمه را بايد ايران بدهد 
از سوي ديگر يك كارشناس امور مالي بين المللي كه سمينار معرفي فرصت‌هاي اقتصادي ايران را جهت جذب سرمايه‌گذاري خارجي در لندن برگزار كرده است، به «جوان» گفت: بانك‌هاي اروپايي به دنبال جريمه‌هايي هستند كه به دليل مراوده با ايران به امريكا پرداخت كرده‌اند. 
وي كه نخواست نامش فاش شود، گفت: امريكايي‌ها حدود 15 ميليارد دلار بانك‌هاي اروپايي را به دليل مراوده با ايران در زمان تحريم جريمه كردند، حال كه تحريم‌ها رفع شده است، بانك‌هاي اروپايي خواستار اخذ جريمه 15ميليارد دلاري كه امريكا براي آنها وضع كرد، از ايران هستند. 
وي گفت: شرط ديگر بانك‌هاي اروپايي براي بازگشت به ايران  آن است كه طرف ايراني بايد تضمين دهد كه اگر بعد‌ها اين بانك‌ها به هر دليلي در اثر مراودات مالي با ايران مورد جريمه امريكايي‌ها قرار گرفتند، ايران جريمه مذكور را پرداخت كند. 
    
تا انتخابات رياست جمهوري امريكا هيچ مراوده‌اي برقرار نمي‌شود
 از سوي ديگر ابوالقاسم حكيمي با بيان اينكه بانك‌هاي اروپايي ايران را سنگ و قلاب كرده‌اند، گفت: ما صادقانه به تعهدات خودمان در قبال 1+5 عمل كرديم، اما هنوز مشكل تعامل با بانك‌هاي اروپايي حل نشده زيرا اكثر سهامداران بانك‌هاي اروپايي، امريكايي‌ها هستند و اين مورد از ديد مذاكره‌كننده‌هاي هسته‌اي پنهان مانده است و چون بانك‌هاي امريكايي و اروپايي از سياست‌هاي رئيس‌جمهور امريكا تأثير مي‌پذيرند، مقوله ارتباط بانكي ايران با دنيا تا انتخابات رياست جمهوري امريكا به تعويق مي‌افتد. 

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبايي با بيان اينكه كشورهاي اروپايي با شك و ترديد وارد معامله با ايران مي‌شوند، گفت: از آنجا كه انتخابات رياست جمهوري در امريكا نزديك است و بانك‌ها از سياست رئيس‌جمهور جديد امريكا عليه ايران اطلاع دقيقي ندارند، بنابراين در ارتباطات بانكي با ايران از بيم جريمه‌هاي سنگين، محتاطانه عمل مي‌كنند. اين استاد دانشگاه با بيان اينكه كشورهاي غربي از طريق اقتصاد قصد به چالش كشيدن انقلاب اسلامي ما را دارند، گفت: در اتخاذ سياست‌هاي اقتصادي دولت، سيستم بانكي و وزارت اقتصاد كاملاً متناقض عمل مي‌كنند و از يك بافت متجانس و هماهنگ برخوردار نيستند. 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
dal   1395/3/26 20:19:19

ظريف هم به كمپين دولتي «تقريبا هيچ» پيوست
وزيرخارجه ايران: امريكا تحريم‌ها فقط از روي كاغذ برداشته است / وزارت خزانه‌داري امريــــــكا دستورالعمل‌هايي جديد صادر كرده كه گفته مي‌شود ابهام‌هاي تجارت شركت‌ها با ايران را كمتر مي‌كند...
وزارت خزانه‌داري امريــــــكا دستورالعمل‌هايي جديد صادر كرده كه گفته مي‌شود ابهام‌هاي تجارت شركت‌ها با ايران را كمتر مي‌كند ولي محمدجواد ظريف، وزير خارجه ايران پيش از ملاقات با جان كري همتاي امريكايي‌اش تأكيد كرد كه امريكا تحريم‌ها را روي كاغذ برداشته و بايد نقش فعال‌تري براي از بين بردن فضاي رواني تحريم‌ها بردارد.

فدريكا موگريني، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا روز گذشته با وزير خارجه ايران ملاقات كرد. ظريف كه به اميد گشايش فضاي تحريمي امروز هم با جان كري در شهر اسلو ملاقات مي‌كند، در كنفرانس مطبوعاتي با همتاي اروپايي‌اش، بار ديگر با بيان اينكه توافق هسته‌اي «يك بازي برد-برد است»، تأكيد كرد: «من معتقدم امريكا (فقط) روي كاغذ تمام تحريم‌ها را برداشته است اما تأثيرات رواني ناشي از سال‌ها وضع اين تحريم‌ها همچنان وجود دارد و من معتقدم امريكا بايد نقشي بسيار فعال‌تر در برداشتن جو رواني تحريم‌ها ايفا كند.» با گذشت بيش از چهار ماه از اجراي برجام دولت امريكا به تعهداتش عمل نكرده و حتي با رأي ديوان عالي امريكا 2ميليارد دلار از دارايي‌هاي بلوكه شده ايران در بانك‌هاي اين كشور را برداشت كرده است. رئيس دستگاه ديپلماسي ايران كه از روز يك‌شنبه به نروژ سفر كرده است پس از پايان نشست مشترك با فدريكا موگريني با تأكيد بر اينكه رفع تحريم‌ها بايد ملموس باشد، گفت: «من براي رفع اين تأثيرات رايزني‌هاي خوبي با خانم موگريني داشتم، همان‌طور كه در چند ماه گذشته نيز چنين بوده است. ما بايد در عمل شاهد تحقق وعده‌ها باشيم و به ويژه مردم ايران بايد تأثيرات رفع تحريم‌ها را ببينند.» اظهارات ظريف درحالي است كه پيش‌تر ولي‌الله سيف، رئيس بانك مركزي گفته بود ايران از برجام تقريباً هيچ دستاوردي نداشته است، حتي علي‌اكبر صالحي، رئيس سازمان انرژي اتمي هم پيش‌تر گفته بود امريكا در عمل به تعهدات خود بدعهدي كرده است و به همين منظور ايران در فروش آب سنگين به امريكا محتاط عمل مي‌كند. ظريف در ادامه سخنان خود در پاسخ به سؤالي درباره توافق هسته‌اي ايران و گروه 1 5 كه تابستان گذشته حاصل شد، اظهار كرد: «من معتقدم همگي بايد اين نكته را بدانند كه يك توافق بين‌المللي در صورتي بادوام خواهد بود كه تمام افراد شريك در آن از توافق بهره ببرند. ما بر اين باوريم كه برنامه جامع اقدام مشترك يك توافق برد ـ برد است. اجراي اين توافق نيز اجرايي برد ـ برد بوده است، بنابراين همه اين احساس را دارند كه فوايد و مزايايي وجود دارد.» به رغم رفع تحريم‌ها شركت‌هاي اروپايي بر اين باورند كه باتوجه به وجود اعمال سياست‌هاي سختگيرانه عليه ايران از سوي امريكا، امكان ايجاد رابطه تجاري با ايران بسيار سخت است و به رغم سفر مقامات اقتصادي اروپا به ايران پس از لغو تحريم‌ها هنوز تلاش‌هاي جدي براي حضور فعالانه در بازار ايران انجام نشده است و حتي به دليل فشارهاي امريكا، مبادلات مالي بين ايران با ساير كشورها هنوز فراهم نشده و پول‌هاي بلوكه‌شده ايران به داخل بازگردانده نشده است.

موگريني: تحريم‌ها برداشته شده
در شرايطي كه ظريف گفته تحريم‌ها تنها روي كاغذ برداشته شده اما مقامات اروپايي مي‌گويند تحريم‌هاي اروپا به طور كامل برداشته شده است. فدريكا موگريني در نشست خبري مشترك در حاشيه اجلاس «اسلو» در پاسخ به سؤال خبرنگار ايراني مبني بر اينكه ايران بر اساس توافق به تعهدات خود عمل كرده است اما طرف مقابل به تعهدات خود در خصوص مسائل بانكي به كندي عمل مي‌كند، گفت: «ما همچنان اين موضوع را پيگيري مي‌كنيم. از نظر ما تحريم‌ها برداشته شده و نشانه اين ادعا اين است كه 22 درصد روابط ايران با اتحاديه اروپا افزايش يافته است، البته هنوز بايد بيشتر كار كنيم تا شركت‌ها را به همكاري با ايران ترغيب كنيم.» موگريني در سفر اخير خود به تهران از امريكا خواسته بود موانع اجراي برجام را برطرف كند. از سوي ديگر، روزنامه وال استريت ژورنال روز سه‌شنبه در گزارشي اعلام كرد وزارت خزانه‌داري امريكا به پيروي از توافق هسته‌اي، دستورالعمل‌هايي را منتشر كرد كه پاره‌اي از خطرات گريبانگير شركت‌هايي را كه به دنبال تجارت با ايران هستند، از ميان برداشته و آنها را براي تجارت با ايران راهنمايي كرده است. مرحله نخست اين دستورالعمل مربوط به سؤال‌هايي در مورد مجوز عمومي است كه به واحد خارجي شركت‌هاي امريكايي اجازه مي‌دهد با ايران وارد تجارت شوند.