محل تبلیغ شما
روحانيت آماده و مسلح به فضاي مجازي وارد ‌شود

تاریخ خبر: 1395/2/28

روحانيت آماده و مسلح به فضاي مجازي وارد ‌شود

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني دفتر مقام معظم رهبري، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با توصيه به طلاب براي قدر دانستن ارزش‌ها و مسئوليت‌هاي طلبگي افزودند: اگر همه تخصص‌هاي مورد نياز يک جامعه به بهترين شکل وجود داشته باشد اما جامعه، ديني نباشد، آن ملت در دنيا و آخرت دچار خسران و مشکلات واقعي خواهد بود و اين مسئوليت عظيم يعني تبديل جامعه به جامعه‌اي ديني، بر عهده علما و روحانيت و طلاب است. ايشان مفهوم هدايت ديني را «تبيين انديشه‌هاي ناب اسلامي» خواندند و با اشاره به تأثير فضاي مجازي در افزايش شبهات ديني و وجود انگيزه‌هاي سياسي براي تزريق افکار منحرف و غلط در ذهن جوانان تأکيد کردند: اين ميدان، ميدان واقعي جنگ است و روحانيون و طلاب بايد مسلح و آماده، وارد عرصه مقابله با شبهات و تفکرات غلط و انحرافي شوند. 
   
اسلام ارتجاع و التقاط دولبه قيچي عليه اسلام ناب
رهبر انقلاب، «اسلام ارتجاعي، متعصب، بدون فهم حقايق معنوي و دچار جمود در ظواهر» را، نمود واقعي تفکرات انحرافي برشمردند و افزودند: در لبه ديگر اين قيچي، «اسلام التقاطي» و «اسلام امريکايي» مشغول مقابله با «اسلام ناب» هستند. 

رهبر انقلاب، «درک اسلام ناب و متکي بر کتاب و سنت» را با ابزار خرد و انديشه اسلامي، وظيفه مهم روحانيون برشمردند و افزودند: راه انبيا، ترويج اين تفکر اصيل است و روحانيون نيز ادامه‌دهنده‌ همين راه سعادت‌بخش يعني هدايت ديني مردم هستند. ايشان، هدايت عملي مردم را مکمل هدايت انديشه‌اي آنان دانستند و افزودند: با بهترين روش‌ها، مردم را به عبادات و ظواهر و مصاديق ديني از جمله صدق، امانت، تقوا، ترک منکر، امر به معروف و سبک زندگي صحيح، هدايت کنيد. ايشان در همين زمينه عمق بخشيدن به اعتقادات موروثي مردم را مهم برشمردند و خاطرنشان کردند: بايد با استدلال صحيح، اعتقادات موروثي را که ممکن است در گذر زمان دچار زوال شده باشند، عمق ببخشيد و به مسير صحيح بکشانيد. 

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، «هدايت سياسي» را ديگر وظيفه مهم علما و روحانيون خواندند و افزودند: علت تأکيد مکرر بر ضرورت انقلابي بودن حوزه‌هاي علميه اين است که استمرار حرکت صحيح و انقلابي کشور و جامعه، بدون حضور مستمر روحانيت امکان‌پذير نيست. 
    
امريکا در حذف روحانيت و مردم از صحنه موفق نخواهد شد
رهبر انقلاب با اشاره به قضاياي «تنباکو، مشروطيت و نهضت ملي شدن صنعت نفت» افزودند: مشروطيت و نهضت ملي به علت استمرار نيافتن حضور روحانيت به اهداف خود نرسيد، اما هنر امام خميني(ره) اين بود که نگذاشت دشمن، حضور روحانيت را در حرکت عظيم انقلاب و پس از آن متوقف کند چراکه در غير اين ‌صورت، نه انقلاب پيروز مي‌شد و نه جمهوري اسلامي به حرکت خود ادامه مي‌داد.  حضرت آيت‌الله خامنه‌اي خاطرنشان کردند: امريکايي‌ها از اول انقلاب نيز مانند امروز درصدد حذف روحانيت از حرکت عمومي ملت ايران بوده‌اند تا در مرحله بعد، حضور مردم در صحنه از بين برود و سپس انقلاب به شکست بينجامد اما تاکنون موفق به تحقق اين هدف نشده‌اند و به فضل الهي نخواهند شد.  حضرت آيت‌الله خامنه‌اي افزودند: در زلزله بيداري اسلامي هم، «دين»، مردم را به ميدان کشاند اما چون دستگاه‌هاي ديني در آن کشورها متفرق هستند، اين کار استمرار نيافت و بيداري به نتيجه لازم نرسيد، اما در جمهوري اسلامي، تداوم حضور علما و روحانيون و در نتيجه حضور مردم در عرصه‌ها، استمرار حرکت انقلاب را ممکن کرده است. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي پس از تبيين هدايت ديني و هدايت سياسي، به سومين وظيفه مهم روحانيت يعني «حضور هدايتگر و نيز ميداني در عرصه خدمات اجتماعي» پرداختند. ايشان افزودند: حضور طلاب در خدمات‌رساني به مردم، مدرسه‌سازي، بيمارستان‌سازي، کمک به مردم هنگام حوادث و ديگر عرصه‌ها، نيروهاي مردمي را نيز به صحنه مي‌آورد و منشأ خدمات خواهد شد. 
    
هيچ تخصصي نمي‌تواند جايگزين مسئوليت روحانيت شود
رهبر انقلاب با توصيه به طلاب براي «درس خواندن خوب و تهذيب نفس» خاطرنشان کردند: همت خود را براي ايفاي مسئوليت‌هاي روحانيت که هيچ تخصص ديگري نمي‌تواند جايگزين آن شود، به‌ کار گيريد؛ البته اين کار نبايد به معناي هدف‌گيري مناصب و مقامات و عناوين باشد بلکه در همه اوقات بايد کسب رضايت پروردگار و امام عصر(عج)، هدف اصلي قرار گيرد. 
رهبر انقلاب اسلامي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به مطالب برخي از اساتيد و طلاب حوزه‌هاي علميه تهران، گفتند: «مراقبت از اينکه حوزه‌هاي علميه از شيوه‌ طلبگي به شيوه‌ دانشگاهي گرايش پيدا نکنند»، «طرح آموزش اخلاق در حوزه‌ها» و «منطقه‌اي کردن گزينش و جذب طلاب»، از مسئوليت مديران حوزه‌ها است که بايد پس از بررسي‌هاي لازم در خصوص اين موضوعات تصميم‌گيري کنند. 

رهبر انقلاب همچنين با اشاره به قدمت و اهميت حوزه علميه تهران و علما و فضلاي برجسته‌اي که در اين حوزه حضور داشته‌اند، خاطرنشان کردند: حوزه علميه تهران اکنون داراي هويت است و اين هويت نيز بايد قدر دانسته شود تا برجستگاني در فقه و علوم عقلي و تفسير و حديث، در اين حوزه پرورش يابند.  پيش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي، حجت‌الاسلام والمسلمين صادقي‌رشاد، رئيس شوراي حوزه‌هاي علميه استان تهران با اشاره به سابقه حوزه علميه تهران و نقش آن در تحولات سياسي و اجتماعي گفت: اين حوزه با ۱۳۳ مدرسه، شش مرکز تخصصي و ۱۵ هزار طلبه و هزار و 600 استاد در سطح استان تهران، فعال است. حجت‌الاسلام والمسلمين رشاد با بيان اينکه حوزه‌هاي علميه استان تهران ۳۶۰ شهيد تقديم انقلاب اسلامي کرده است، برخي از فعاليت‌ها و موفقيت‌هاي اين حوزه را برشمرد و افزود: البته يکي از نگراني‌هايي که امروز حوزه‌هاي علميه با آن مواجه هستند، فاصله گرفتن از هويت اصلي و تبديل هويت آنها به هويت دانشگاهي است. همچنين حجت‌الاسلام والمسلمين آقايان صديقي، حسيني، پناهي، روحاني، تحصيلي، رستمي، بيرانوند، رفيعي، پناهيان و خانم‌ها راستي و ميرمؤمني، ديدگاه‌هاي خود را در خصوص موضوعات مختلف طلاب و حوزه‌هاي علميه بيان کردند. 

انتقاد رهبر معظم انقلاب از اصرار بر ترویج زبان انگلیسی در کشور زمینه‌ساز تکاپوی سازمان‌ها شده است
همزبانی برای ساماندهی زبان‌های خارجی
پرونده زبان‌های خارجی در شورایعالی انقلاب فرهنگی بررسی می‌شود

گروه اجتماعی: هنوز چند روزی از اظهارات مهدی نویدادهم، دبیر کل شورای عالی آموزش‌وپرورش درباره ورود 5 زبان خارجی به مدارس از سال آینده در جهت فراهم شدن زیرساخت‌ها نگذشته بود که روز گذشته مدیر کل آموزش‌وپرورش شهر تهران هم از بررسی زبان‌های خارجی مدارس در شورایعالی انقلاب فرهنگی خبر داده است. به گفته اسفندیار چهاربند، مدیر کل آموزش‌وپرورش شهر تهران قرار است ساماندهی آموزش زبان‌های خارجی در مدارس در شورایعالی انقلاب فرهنگی مطرح شود. این در حالی است که به موازات این اظهارنظرها علی زرافشان، معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش هم از برگزاری جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی با حضور علی‌اصغر فانی، وزیر آموزش‌وپرورش خبر داده و گفته است: «قرار شده وزیر آموزش‌وپرورش گزارشی از وضعیت آموزش زبان‌های خارجی در آموزش‌وپرورش در این شورا ارائه کند».
تکاپوی سازمان‌ها پس از تأکید رهبر معظم انقلاب
تأکیدات رهبر حکیم انقلاب در دیدار معلمان، مبنی بر ضرورت بازنگری در انحصار آموزش انگلیسی به عنوان زبان دوم در مدارس، به نظر می‌رسد برخی مدیران و دست‌اندرکاران تعلیم و تربیت در آموزش‌وپرورش را به فکر تجدیدنظر و ساماندهی تدریس آموزش زبان‌های خارجی در مدارس انداخته است. هرچند که در روزهای گذشته برخی شبکه‌های ماهواره‌ای بیگانه در تحلیل‌های خود تلاش کرده‌اند تاکیدات رهبر حکیم انقلاب درباره موضوع زبان‌های خارجی را به شیوه دیگر و در حقیقت آنطور که خود می‌خواهند بازتاب دهند اما در داخل کشور شواهد موجود از شکل‌گیری عزم جدی برای ساماندهی به وضعیت زبان‌های خارجی در مدارس و تغییر و تحولاتی در این زمینه حکایت دارد. از سوی دیگر و در ادامه پیگیری مطالبات رهبر حکیم انقلاب در حوزه آموزش زبان در مدارس، چندی پیش مهدی نویدادهم، دبیر کل شورایعالی آموزش‌وپرورش در اظهاراتی گفته است: «اگر زیرساخت‌های لازم فراهم شود، می‌توانیم امیدوار باشیم در سال تحصیلی آینده آموزش 5 زبان خارجی در مدارس رونق بیشتری داشته باشد». وی با اشاره به امکان آموزش زبان‌‌های فرانسوی، آلمانی، اسپانیایی، روسی و انگلیسی در مدارس، خاطرنشان کرد: برای این کار باید زیرساخت‌ها آماده و در بخش برنامه‌ریزی و تربیت معلم فعالیت‌هایی انجام شود که بخشی از آنها انجام شده است».
فانی از آموزش زبان‌ گزارش می‌دهد
این در حالی است که بنا بر اظهارات معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش‌وپرورش، فانی گزارش وضعیت آموزش زبان‌های خارجی را به شورایعالی انقلاب فرهنگی ارائه خواهد داد. علی زرافشان، معاون وزیر آموزش‌وپرورش درباره آموزش زبان انگلیسی در مدارس، اظهار داشت: پس از فرمایشات رهبر حکیم انقلاب درباره انحصار آموزش زبان انگلیسی در مدارس، موضوع در دستور کار شورایعالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت، چرا که فرمایشات رهبری ناظر به نوع سیاست‌گذاری فرهنگی در کشور بوده است. وی با بیان اینکه ایشان چند زبان را نیز برای نمونه مثال زدند، خاطرنشان کرد: در جلسه گذشته شورایعالی انقلاب فرهنگی با حضور علی‌اصغر فانی، وزیر آموزش‌وپرورش این موضوع مطرح شد و قرار شده است وی گزارشی را از وضعیت آموزش زبان‌های خارجی در آموزش‌وپرورش به این شورا ارائه کند.
لزوم همکاری دولت درباره زبان دانش‌آموزی
زرافشان تأکید کرد: آنچه شورایعالی انقلاب فرهنگی مصوب کند، آموزش‌وپرورش و سایر دستگاه‌ها باید از آن تبعیت کنند. نکته‌ای که وجود دارد این است که آموزش زبان فقط به آموزش‌وپرورش مربوط نمی‌شود بلکه اگر قرار باشد اقدامی در این‌باره صورت گیرد، باید بخش‌های دیگر دولت و مجموعه فرهنگی کشور در دانشگاه‌ها در این زمینه همکاری کنند. به گفته معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش‌وپرورش، اگر قرار باشد به زبان‌های دیگر اهمیت داده شود و دانش‌‌آموزان در دوره متوسطه با آن زبان‌ها تحصیل کنند، باید امکان استفاده از اساتید و منابع آن زبان‌ها در دانشگاه‌ نیز وجود داشته باشد. زرافشان یادآور شد: در حال حاضر یکی از دلایل نبود استقبال نسبت به زبان‌های دیگر این است که اگر دانش‌آموزی زبانی غیرانگلیسی نیز یاد گیرد، وقتی به دانشگاه وارد می‌شود، مجبور است دوباره به زبان انگلیسی مراجعه کند، چرا که بیشتر منابع درسی ما به زبان انگلیسی است. وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد یک سیاست‌گذاری کلان فرهنگی باید اتفاق افتد که آموزش‌وپرورش مجری بخش آموزشی آن خواهد بود، تصریح کرد: در جلسه آینده شورایعالی انقلاب فرهنگی، گزارش این موضوع ارائه می‌شود و تصمیماتی اتخاذ خواهد شد. امیدواریم در پرتو این تصمیمات، توافق جمعی برای توسعه آموزش زبان‌های خارجی اتفاق افتد.
بررسی زبان‌های خارجی مدارس در شورایعالی انقلاب فرهنگی
همچنین مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران از بررسی آموزش زبان‌های خارجی در مدارس در شورایعالی انقلاب فرهنگی به عنوان مرجع سیاست‌گذاری موضوعات فرهنگی خبر داد.
اسفندیار چهاربند، مدیرکل آموزش‌و پرورش شهر تهران در پاسخ به این پرسش که یکی از دغدغه‌های رهبر انقلاب درباره آموزش زبان‌های خارجی در مدارس است؛ برنامه خاص آموزش‌و‌پرورش تهران در این باره چیست؟ اظهار داشت: ساماندهی آموزش زبان‌های خارجی در مدارس قرار است در شورایعالی انقلاب فرهنگی مطرح شود. به گفته وی، ساماندهی و هدف‌گذاری آموزش زبان‌های خارجی که یکی از آنها زبان انگلیسی است، با عطف به رهنمود رهبری در شورایعالی انقلاب فرهنگی انجام خواهد شد. چهاربند ادامه داد: شورایعالی انقلاب فرهنگی به عنوان مرجع سیاست‌گذاری موضوعات فرهنگی از جمله زبان‌آموزی که یک مقوله فرهنگی است، نسبت به این رهنمود پیگیری و رسیدگی انجام خواهد داد

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid