محل تبلیغ شما

گفت‌وگو با فرزانه كابلي به بهانه تمرين نمايش «همه جاي ايران سراي من است»

1393/6/5

فرزانه كابلي اين روزها تصميم بر اين گرفته تا با گروهي از هنرجوهاي خود نمايشي تلفيقي از هنر بازيگري و حركات موزون را روي صحنه ببرد. اين نمايش كه اجراي قطعات فولكلوريك ايراني در قالب موسيقي و حركات موزون محلي مثل خراساني، آذري، كهگيلويه، كردي، گيلاني، سماع و... را نيز در خود دارد در حقيقت تلفيقي از حركات مدرن و تلفيقي است كه براي اولين بار توسط اين گروه اجرا مي‌شود. با كابلي كه در قامت كارگردان و طراح حركات موزون قرار است روزهاي 6 تا 9 شهريور در تالار وحدت نمايش «همه جاي ايران سراي من است» را روي صحنه ببرد، همكلام شديم.


با اينكه مدت‌هاست شما در اين هنر مشغول به فعاليت هستيد اما تا به حال با چنين فرمتي كاري را روي صحنه نبرده بوديد. چطور شد كه طرح اين كار به ذهن‌تان رسيد؟


مدت‌ها بود كه مي‌خواستم چنين كاري را روي صحنه ببرم اما خب به دلايلي اين كار ميسر نشد تا اينكه الان مجوز صادر شد و به اميد خدا در روزهاي 6 تا 9 شهريور ماه ساعت 15 در تالار وحدت اجرا داريم.

با اينكه بخشي از تمرين اثر را ديدم اما مي‌خواهم از زبان خودتان توضيحاتي را درباره كار بشنوم.

اين كار قصه‌يي را روايت مي‌كند كه به قلم هادي مرزبان نوشته شده است. ماجرا از اين قرار است كه توريستي به ايران مي‌آيد و مي‌خواهد با فرهنگ و آداب و رسوم مردم ايران و شهرهاي مختلف ايران آشنا شود؛ فردي كه به عنوان راوي در قصه و نمايش حضور دارد، با نشان دادن حركات موزون توسط تعدادي از بازيگران او را با اين فرهنگ قومي و ملي آشنا مي‌كند. ضمن اينكه خودم هم در خلال اين پرده‌ها درباره پيدايش اين هنر و همچنين آداب و رسوم ايرانيان صحبت مي‌كنم. ما در اين كار 20 پرده داريم كه برخي از اين پرده‌ها به صورت تك‌نفره، برخي دو يا سه نفره و برخي نيز به صورت گروهي اجرا مي‌شوند.

يكي از ويژگي‌هاي منحصر به فرد در اين نمايش اين است كه شما اين كار را مختص بانوان روي صحنه مي‌بريد كه آن را از ساير كارها متمايز مي‌كند. تا به حال براي خانم‌ها كنسرت برگزار شده اما تا الان اجراي يك نمايش آن هم منحصرا براي خانم‌ها كار جديد و نويي است.

از كودكي به حركات موزون علاقه‌مند بودم. حتي در مدرسه و در جشن‌ها من هميشه به عنوان كارگردان در آثار نمايشي حضور داشتم. در اين سه دهه اخير هم كاري به اين سبك روي صحنه نرفته است و من هم در اين مدت اكثر كارهاي اينچنيني را ديده بودم و خيلي اوقات به اين نتيجه رسيدم كه چرا تا اين حد بدون فكر و حتي تحقيق همه افراد مي‌آيند و هر كاري را روي صحنه مي‌برند. به همين خاطر تصميم گرفتم تا با كمك آقاي مرزبان و جمعي از هنرجوهايم اين كار را به اجرا دربياورم. در خصوص اينكه كار ويژه بانوان است هم بايد بگويم كه دوست داشتم تا اين اثر را براي بانوان سرزمينم كه سمبل غرور و افتخار آفريني هستند روي صحنه ببرم.

موسيقي يكي از بخش‌هايي است كه در اين نمايش تلفيقي حرف اول را خواهد زد. انتخاب موسيقي‌ها به چه صورت بوده است؟

ما در اينجا 20 نوع موسيقي از سبك‌هاي مختلف و با سازهاي مختلف داريم. برخي از اينها محلي و مختص به يك شهر هستند و برخي هم با نواهاي منحصر به فرد خود در سبك‌هاي مختلف نواخته شده‌اند. انتخاب موسيقي‌ها به عهده خودم با مشورت گروهي بود و بر اساس هر نوع موسيقي يك نوع حركت طراحي و به اجرا رساندم. موسيقي‌ها نيز تلفيقي از مدرن و سنتي هستند. حدود چهار ماه است كه روي اين كار زمان گذاشتم و با تمرين و تمرين اميدوارم كه اجراي خوبي را براي مردم سرزمينم داشته باشيم.

يكي از موسيقي‌ها مربوط به آلبوم اخير همايون شجريان است. قطعات «كولي» و «چرا رفتي» هم در اين اثر به صورتي خاص با حركات موزون اجرا مي‌شوند. اين دو قطعه از محبوب‌ترين قطعات آلبوم «نه فرشته‌ام، نه شيطان» هستند. به خاطر محبوبيت اين دو قطعه به سمت آنها رفتيد؟

نه. باور كنيد تا همين الان هم نمي‌دانستم كه اين دو قطعه از محبوب‌ترين قطعات همايون شجريان هستند. معمولا آلبوم‌هاي جديد و قطعات جديد برخي هنرمندان را دنبال مي‌كنم و در ذهنم طراحي حركات موزون آنها را انجام مي‌دهم. بعد از اين كار و زماني كه حس كنم اين طراحي توانسته به سطح قابل قبولي در اجرا برسد، آن را عملي مي‌كنم و با كمك هنرجوهايم به اجرا درمي‌آورم. درباره اين دو قطعه هم بايد بگويم بعد از شنيدن‌شان به‌شدت با آنها ارتباط خوبي برقرار كردم و همان‌طور كه اشاره كردم، حس كردم در اجرا طراحي خوبي را برايش رقم خواهم زد.

طراحي لباس‌هاي «همه جاي ايران سراي من است» نيز به عهده خودتان بوده است؟

تا حدودي بله. بچه‌هاي من در اين اجرا براي هر نوع موسيقي لباس‌هاي محلي و سنتي بر تن دارند و براي موسيقي‌هايي كه محلي نيست هم لباس‌هاي ديگري طراحي شده است كه در قالب كار به خوبي ديده مي‌شود. همچنين در لباس‌ها از رنگ‌هاي شاد و متنوعي استفاده كرديم كه حس خوبي را در تماشاچي‌مان به وجود آوريم.

در اين نمايش تلفيقي همه هنرجوها از افرادي هستند كه مدت‌هاست با شما كار كرده‌اند؟

بله، براي انتخاب اين افراد از هنرجوهاي خودم كه سال‌هاي سال است با يكديگر كار مي‌كنيم بهره گرفتم. برخي از اين بچه‌ها از كودكي خود هنرجوي من بودند و الان هم مي‌توانند در جايگاهي كه هستند به مربيگري بپردازند. ما در اين نمايش، رنج‌هاي سني مختلفي داريم. از 16 ساله تا 35 ساله. براي خودمان هم خط قرمز سني در نظر نگرفتيم چراكه هر فردي در اين گروه توانايي منحصر به فرد خود را به نمايش مي‌گذارد.

اما روي صحنه ممكن است اين اختلاف سني افراد به چشم بيايد؟

درست است، برخي‌ها مي‌گويند اين نوسان در رنج سني ممكن است روي صحنه خوب در نيايد، من براي اين موضوع هم فكري كرده‌ام و آن هم اين است كه قد بچه‌ها را با توجه به پاشنه كفش آنها در يك سطح قرار دادم كه در وهله اول در ذوق تماشاگر نخورد كه چرا هر كدام از اين افراد يك قد دارند. در كل به زيبايي بصري در اين اجرا بيش از پيش توجه ويژه‌يي داشتم.

يكي از نكاتي كه در اجراي حركات موزون همواره به چشم مي‌آيد ظاهر، صورت و ميميك چهره بازيگران است. به طور كلي ممكن است يك تراك غمگين باشد و مجري حركات موزون، آن را با ميميك معمولي يا خوشحال اجرا كند و ممكن هم است تراكي شاد باشد و مجري حركات موزون، آن را معمولي يا با چهره‌يي سرد و خشن اجرا كند! در اين بين شما به عنوان كارگردان چه كرديد تا چنين مسائلي پيش نيايد؟

بله موافقم، در اين حالت اتفاقي كه مي‌افتد اين است كه تماشاچي نمي‌تواند با حركات موزون كه توسط او اجرا مي‌شود ارتباط خوبي برقرار كند و شايد هم آن را پس بزند اما اينجا و در گروه نمايشي «همه جاي ايران سراي من است» ما چنين چيزي نداريم و هر كدام از بچه‌هاي من طوري حركات موزون را اجرا مي‌كنند كه گويي قبل از حضور در كلاس من، دوره‌هاي بازيگري را گذرانده‌اند و من از اين بابت بسيار خوشحالم. يادم است چندين سال پيش كه نمايشي را در همين استايل روي صحنه بردم، يكي از خانم‌ها بعد از ديدن آن به من گفت كه چقدر بچه‌هاي تو كارشان را به خوبي انجام مي‌دهند و چقدر هم بازيگري مي‌دانند.

خانم كابلي شما به طور معمول در كارهايي كه همسرتان حضور دارند هستيد و كمتر مي‌شود در كارهاي سايرين حضور داشته باشيد.

بله اين را بارها شنيدم، خب در پاسخ بايد بگويم كه من و آقاي مرزبان سال‌هاست كه در كنار يكديگر به كار و زندگي مشغول هستيم و طبيعي است كه با يكديگر اتفاق نظر داشته باشيم. هر زوجي هم كه يكسري نقاط اشتراك در كار و زندگي داشته باشند، به طور يقين ترجيح مي‌دهند تا با همديگر كار كنند. من و آقاي مرزبان هم از اين قاعده مستثني نيستيم و در اين سال‌ها بهترين كارهايمان همان‌هايي بودند كه با يكديگر و به طور مشترك كار كرديم.

تا الان در بخش فروش استقبال خوبي از اين اثر شده است؟

بله خانم‌ها به‌شدت در خريد بليت‌ها از اين اثر استقبال كرده‌اند و اميدواريم تا اين استقبال روزبه‌روز بيشتر شود.

 


Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

تگ ها