محل تبلیغ شما
لغوكنسرت «كلهر» بدستوردادستان

تاریخ خبر: 1395/2/22

لغوكنسرت «كلهر» بدستوردادستان

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ کنسرت کیهان کلهر که قرار بود امشب (21 اردیبهشت) در نیشابور در قالب تور «پردگیان باغ سکوت» همراه روی صحنه برود؛ به دستور دادستان این شهر لغو شد.

کیهان کلهر علاوه بر این کنسرت قرار است اجراهای دیگری را در تهران و شهرستان‌ها روی صحنه ببرد. این تور که «پردگیان باغ سکوت» نام دارد، 24 اردیبهشت در یزد و 25 و 26 اردیبهشت‌ماه نیز در سالن «انتظار» کرمانشاه اجرا خواهد شد. علاوه بر آن کیهان کلهر قرار است 27 اردیبهشت‌ماه نیز با مردم خرم‌آباد دیدار کند.

در این تور کنسرت، گروه «راح روح» نوای کمانچه‌ی کیهان کلهر را همراهی می‌کند. در این گروه؛ نوید افقه (تنبک)، علی بهرامی‌فرد (سنتور) و هادی آذرپیرا (تار) ساز می‌زنند.

پیشتر نیز کنسرت کیهان کلهر در تهران همراه با «بروکلین رایدر» لغو شده بود و کیهان کلهر پس از لغو کنسرت خود اعلام کرد: تا زمانی‌ که فرهنگ و هنر ایران، گروگانِ زورگیری و زورآزمایی جناح‌های سیاسی است و خط‌مشی‌ مشخصی‌ برای این‌گونه فعالیت‌ها تعریف و اجرا نشده، از انجام هرگونه فعالیت در ایران خودداری خواهد کرد. با این وجود تور کنسرت این نوازنده کمانچه بار دیگر آغاز شده است.

رييس سابق دفتر موسيقي: شيوه‌نامه تصويب شده، بايد ابلاغ شود

زنجيره لغو كنسرت‌ها در شهرستان‌ها انگار قصد قطع شدن ندارد، حالا دادستان نيشابور، شهر عطار هم نخواست كه نواي موسيقي در آن طنين‌انداز شود. او رسم مهمان‌نوازي را درباره كيهان كلهر به جا نياورد. اين آهنگساز و نوازنده حتي پايش به نيشابور هم نرسيد، ‌در فرودگاه به او و گروهش تنها با يك تلفن اعلام كردند كه كنسرت‌شان لغو شده است. گرچه آنها تمام مراحل صدور مجوز را براي اين كنسرت طي كرده بودند، اما با اين حال دادستان شهر اجازه برگزاري كنسرت در نيشابور را به آنها نداد. گروه هيچ اعلان مكتوبي براي لغو كنسرت دريافت نكرده‌اند‌. حتي مديركل ارشاد اصرار كرده‌ كه اين كنسرت برگزار شود اما دادستان گفته است كه اگر كنسرت برگزار شود، تمامي عوامل و برگزاركنندگان كنسرت را بازداشت خواهند كرد و حتي چند تن از مسوولان اين شهر به دليل ارايه مجوز براي اين كنسرت تعليق شده‌اند.
شنيدن لغو كنسرت و سنگ‌اندازي جلوي پاي كنسرت‌ها ديگر خبري عادي شده است. اين خبر بارها در چند سال گذشته از سوي رسانه‌ها منتشر شده است. همين چند روز پيش خبري منتشر شد كه مجوز كنسرت حافظ ناظري در اصفهان به شرط اينكه نوازندگان زن روي صحنه نيايند داده شد و كنسرت بعدي ناظري هم در شهر نيشابور به همين صورت بدون حضور نوازندگان زن برگزار خواهد شد. سنگ‌اندازي جلوي پاي كنسرت‌ها همچنان ادامه دارد، چند روز پيش هم با نامه رسمي رييس پليس اطلاعات و امنيت عمومي فرماندهي انتظامي استان البرز تمام كنسرت‌هاي پاپ در اين شهر تا اطلاع ثانوي لغو شد. هفته گذشته، دقايقي پيش از شروع كنسرت حميد عسكري كه در سالن سينما - تئاتر ارشاد در بوستان دكتر چمران كرج و با مجوز رسمي اداره كل ارشاد استان البرز برگزار مي‌شد جمعيتي ۵۰ نفري تجمع كرده و خواستار لغو كنسرت شدند. اما بلافاصله مديركل ارشاد و رييس حراست در محل حاضر شدند و اعلام كردند مجوزهاي قانوني صادر شده و ضوابط رعايت مي‌شود و دولت و مردم نمي‌توانند خود را با سليقه آنان هماهنگ كنند. اين‌بار نوبت لغو كنسرت كيهان كلهر شده است كه سال قبلش به خاطر همراهي نوازندگان خارجي با او، كنسرتش لغو شده بود.  در آخرين دقايق در حالي كه تمامي اعضاي گروه در فرودگاه عازم شهر نيشابور بودند، طي تماسي كوتاه اعلام شد كه كنسرت لغو شده است.
تمامي مجوزهاي لازم براي برگزاري اين كنسرت اعم از مجوز شوراي تامين استان، اداره اماكن و وزارت ارشاد اخذ شده بود و صورتجلسه شوراي تامين مبني بر موافقت با برگزاري اين كنسرت به رويت اعضاي گروه رسيده بود، اما شنيده‌ها حاكي از آن است كه دادستان نيشابور شخصا تصميم گرفتند كه اين كنسرت برگزار نشود. حتي طي تماسي كه مديركل ارشاد استان با ايشان داشتند، حاضر نشده‌اند اين تصميم را به صورت مكتوب اعلام كنند.
در طول چند سال اخير هميشه شاهد لغو كنسرت‌ها تنها چند ساعت مانده به اجرا بوده‌ايم، كه در اين ميان مسوولان استاني معمولا تقصير را به گردن يكديگر مي‌انداختند. سال ٩٣ صحبت از تصويب شيوه‌نامه‌اي مشترك ميان وزارت كشور، ارشاد و نيروي انتظامي شد؛ شيوه‌نامه‌اي كه به گفته پيروز ارجمند، رييس سابق دفتر موسيقي منتظر ابلاغ از سوي معاونت هنري و به گفته فرزاد طالبي، مديركل دفتر موسيقي منتظر تصويب است.
پيروز ارجمند در گفت‌وگو با «اعتماد» از اين شيوه‌نامه‌ حرف مي‌زند كه سال ٩٣ در مورد برگزاري كنسرت‌ها با همكاري وزارت كشور، ‌دفتر موسيقي و نيروي انتظامي تدوين و نهايي شده و قرار بود خردادماه همان سال ابلاغ شود، اما اين اتفاق تاكنون نيفتاده است.
او مي‌گويد: «در شيوه‌نامه‌اي كه از سوي دفتر موسيقي با همكاري و مشورت نهادهاي ديگر تدوين شد، ‌تمام مشكلاتي كه در كنسرت‌ها مشاهده مي‌شد مورد بررسي قرار گرفت.» رييس سابق دفتر موسيقي اين شيوه‌نامه را نتيجه هشت ماه كار كارشناسي مي‌داند كه حاصل آن امضاي تفاهمنامه‌اي ميان وزارت كشور، نيروي انتظامي و دفتر موسيقي با شخص وزير بود. او تاكيد دارد كه اين شيوه‌نامه آماده و قرار بود از سوي معاونت هنري ارشاد ابلاغ شود اما اين اتفاق تا امروز نيفتاده است.  به اعتقاد ارجمند اگر اين شيوه‌نامه ابلاغ مي‌شد ما كمتر شاهد لغو كنسرت‌ها مي‌بوديم.
به گفته او بر اساس اين شيوه‌نامه ورود دادستان براي لغو كنسرت بايد مبناي قانوني داشته باشد و بدون دليل ديگر او نمي‌تواند كنسرتي را لغو كند و از سوي ديگر تمام نهادهاي مرتبط با ارشاد هم موظف به رعايت مجوز صادر شده بودند.
سوال اساسي ارجمند اين است كه چرا ابلاغ اين شيوه‌نامه اينقدر طولاني شده است؛ در حالي كه پيش‌تر ميان وزارت كشور، ‌نيروي انتظامي و دفتر موسيقي در اين مورد تفاهمنامه‌اي امضا شده بود.
به گفته او در شيوه‌نامه يادشده نقش و وظايف تمام كساني كه در برگزاري يك كنسرت نقش دارند، ديده شده بود؛ از گروه برگزار‌كننده، حراست وزارت ارشاد، ‌نيروي انتظامي تا اماكن و سالن. «اگر در هر كدام ناهنجاري به وجود مي‌آمد بايد پاسخگو مي‌بودند و آن‌وقت كسي نمي‌توانست مسووليت را به گردن نهاد ديگري بيندازد.» به باور ارجمند تاخير در ابلاغ اين شيوه‌نامه باعث مي‌شود كه ما همچنان شاهد لغو كنسرت‌ها باشيم.
اما فرزاد طالبي، مديركل دفتر موسيقي حرف ديگري دارد: «شيوه‌نامه‌اي كه از آن حرف مي‌زنيم هنوز تصويب نشده است. در صورتي كه اين شيوه‌نامه تدوين قطعي شود آن وقت ابلاغ خواهد شد.»
او البته درباره لغو كنسرت‌ها مي‌گويد: «لغو كنسرت‌ها اتفاق محدودي است و چيزي نيست كه گسترده باشد. البته كه قطعي شدن شيوه‌نامه مي‌تواند كمك‌كننده باشد.» هرچند با آيين‌نامه موجود هم همه دستگاه‌ها مكلفند براساس مجوز صادره وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي عمل كنند.» طالبي تاكيد دارد كه شيونامه متكي بر آيين‌نامه اجرايي مصوب دولت است كه اين آيين‌نامه اجرايي اكنون در حال تغييراتي است و بعد از آن بايد به تاييد دولت برسد.  مديركل دفتر موسيقي درباره حرف‌هاي ارجمند مي‌گويد كه اين حرفي كه شيوه‌نامه منتظر ابلاغ معاونت هنري است غيركارشناسي است.
بعد از اين‌ حرف‌ها دوباره با پيروز ارجمند تماس مي‌گيريم تا نظرش را درباره حرف‌هاي مديركل موسيقي مبني بر عدم تصويب اين شيوه‌نامه جويا شويم. او مي‌گويد: «شيوه‌نامه‌اي كه از آن صحبت كردم حاصل هشت ماه تلاش و كار كارشناسي دست‌اندركاران موسيقي است و اگر اشكالاتي داشته چقدر رفع آنها طول مي‌كشد؟ اين شيوه‌نامه اوايل سال ٩٣ آماده و قرار بود ارديبهشت يا خرداد ابلاغ شود، به نظرم كه تاخير معاونت هنري در ابلاغ شيوه‌نامه توجيهي ندارد و من دليل اين وقت‌كشي را نمي‌دانم.»
ارجمند مي‌گويد: «بحث عدم امنيت در برگزاري كنسرت‌ها به طور واقعي وجود ندارد، ‌اما عدم امنيت و احساس آن باعث شده اين مسائل بغرنج و آزار‌دهنده شود، كه هم موسيقي، هم تماشاگران و هم بدنه دولت از آن متضرر مي‌شوند.»
او تاكيد دارد كه «تدوين اين شيوه‌نامه نبايد اينقدر طول بكشد، شيوه‌نامه‌اي كه كارشناسي شده، اگر تغييري بايد در آن صورت گيرد بايد در چند روز اين كار انجام شود، نه اينكه چند سال. به نظرم در اين مورد شخص وزير ديگر بايد وارد شود.»
همه اين بگومگوها در حالي است كه كيهان كلهر و تيم همراه او با اميد اينكه متوليان موسيقي مساله را حل كنند و از لغو كنسرت‌هاي بعدي جلوگيري كنند، از هرگونه گفت‌وگو درباره لغو كنسرت نيشابور خود پرهيز دارند

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
مینا مهری   1395/2/28 23:47:57

بررسي ابعاد لغو کنسرت کیهان کلهر
سكوت براي كمانچه كلهر

«کمتر شهری در سراسر ایران می‌توان یافت که به‌اندازه نیشابور عبرت انگیز و پرخاطره باشد.» اين را محمد علی اسلامی ندوشن در وصف نيشابور گفته بود و حالا به نظر مي‌رسد به حافظه اين شهر پر از خاطره، خاطره‌اي ديگر هم افزوده شد.خاطراتي كه انگار با اين شهر سر مهر ندارند و همچنان زهر تلخي مي‌فشانند بر حافظه تاريخي شهر و مردماني كه از بطلميوس تا آندره ژيد در وصف آنان سخن گفته اند.داستان سرنوشت و روايتي كه بر اين شهر گذشته ، حكايت غريبي‌است، خاطرات تلخي كه در پاي حمله مغول در آن ها به چشم مي‌خورد تا همين برگ آخري كه لغو كنسرت يكي از مفاخر ايران زمين بود. به راستي چه ‌كسي مي تواند باور كند شهري كه مهد بزرگان بوده و نامش با فرهنگ ايران گره خورده، اينچنين رسم مهمان نوازي از نابغه پرآوازه موسيقي كشور را به جاي نياورد؟ انگار دل شكستن كم‌كم دارد برايمان به رسم تبديل مي‌شود. داريم عادت مي‌كنيم به قدر ندانستن، دل‌شكستن و در نهايت كوچ دادن. فقط يك‌سال زمان لازم بود - از خردادماه ســال 94 تا اردیبهشت ماه ســال 95 - كه برای دومین بار کنسرت کیهان کلهر نوازنده و آهنگساز شهیر ایرانی در کشور خودش لغو شود. نخستین کنسرت تور ایران کیهان کلهر که قرار بود در سالن سیمرغ شهر نیشابور برگزار شود، بدون هیچ توضیحی به دستور دادستان نیشابور لغو شد. این کنسرت نخستین کنسرت از مجموعه تور ایران کیهان کلهر به همراه گروهش بود که قرار بود طی دو شب در نیشابور برگزار شود اما متاسفانه در آخرین دقایق در حالی که تمامی اعضای گروه در فرودگاه عازم این شــهر بودند، طی تماسی کوتاه اعلام شد که کنسرت لغو شده است.
ماجرا از چه قرار بوده است؟
بعد از سريال لغو زنجيره‌اي كنسرت‌ها در سال گذشته- كنسرت‌هايي كه تمام مجوزهاي لازم براي برگزاري را هم داشته‌اند- دوباره انگار قرار است غم لغو كنسرت‌ها ادامه يابد كه براي برگزاري‌شان هيچ مانع قانوني و دليل قاطعي وجود ندارد. لغوهايي كه امسال هم زهرشان را به كام فرهنگ و هنر اين كشور ريخته‌اند، ازپایین کشــیدن نوازندگان زن از روی کنسرت ناگفته حافظ ناظری گرفته تا لغو تمام کنسرت های پاپ در كرج. اين بار اما داستان كمي متفاوت بود و اوج تراژدي اينجاست كه يك كنسرت موسيقي بي‌كلام سنتي لغو شده است كه نه شعري در كار بوده كه كلمات و مفهومش مشكل داشته باشد نه خبري از نوازندگان زن روي صحنه بوده است.لغو كنسرت كيهان كلهر عجيب‌ترين مورد لغو سريالي كنسرت‌هاست كه حتي نمي توان آن را هم‌رديف لغو‌هاي ديگر دانست. يك منبع آگاه كه از نزديكان كيهان كلهر است و درجريان كامل روند برگزاري كنسرت او بوده، در خصوص مجوزهايي كه براي برگزاري كنسرت كيهان كلهر اخذ شده بوده تا او بتواند در نيشابور كنسرت برگزار كند به « قانون» گفت:«كنسرت كيهان كلهر مجوز ارشاد استان خراسان رضوي،مجوز ارشاد نيشابور، مجوز فرماندار، مجوز شوراي تامين استان -كه در حكمي كه من ديده بودم حدود 12 نفر زير آن را امضا و موافقت خود را اعلام كرده بودند- اخذ كرده بود. شخص فرماندار هم به صورت قاطع حمايت خود را از برگزاري اين كنسرت اعلام كرده و اجازه تبليغ را هم به ما داده بود. فرمانده نيشابور خيلي زياد پيگير برگزاري اين كنسرت بوده و از اين نظر بسيار قدردان او هستيم. بعد از لغو كنسرت، رئيس ارشاد نيشابور شخصا رفته و سعي كرده بود كه دادستان را مجاب كند كه اين كنسرت بي ‌كلام است، نوازنده زن ندارد و در حقيقت مانعي براي برگزاري آن نيست اما موفق نشد از لغو كنسرت جلوگيري كند. او نامه‌اي به رئيس ارشاد نوشته و علتي را ذكر كرده و در جواب هم از سوي رئيس ارشاد جوابيه‌اي دريافت كرد اما در نهايت اين نامه‌نگاري‌ها هم راه به جايي نبرد.رئيس كل ارشاد رضوي هم فرستاده ويژه‌اي براي جلب نظر موافقت دادستان نيشابور فرستاد اما باز هم افاقه‌اي نكرد.البته گويا موضوع شخص آقاي كلهر نبوده‌اند چون او را به نام كيوان كلهر خطاب مي‌كردند يعني موضوع فقط اين بوده كه نبايد در آن شهر كنسرتي برگزار شود». او در خصوص اينكه بعد از لغو كنسرت كيهان كلهر موضع مسئولان ارشاد استان كه به گفته شما از حاميان برگزاري اين كنسرت بوده‌اندچه بوده، به «قانون» گفت طي تماس‌هايي با ما ابراز تاسف و ناراحتي كردند و به ما گفتند كه ما تمامي تلاش‌مان را كرديم اما نشد.باز هم مي‌گويم كه فرماندار و رئيس ارشاد به گروه كلهر اعلام كرده بودند كه ما تلاش مي‌كنيم بدون هيچ مشكلي اين كنسرت برگزار شود. او درخصوص اينكه علت لغو كنسرت از نظر دادستان چه بوده است هم به «قانون» گفت كه هيچ علت مشخصي ذكر نشده و فقط اعلام شد كه دادستان خواسته است كنسرت برگزار نشود.
مجوز به چه درد مي خورد؟
هر كنسرتي كه مي‌خواهد برگزار شود براي اجازه برگزاري و اجرا نيازمند اخذ مجوزهايي‌است كه به برگزاركنند‌گان آن كنسرت اجازه فعاليت را بدهد اما نكته‌اي كه در ماجراي لغو كنسرت‌ها بيش از هرچيز ديگري به چشم مي‌آيد اين است كه در اين سال‌ها كنسرت‌هايي لغو مي‌شوند كه عموما هيچ مانعي از نظر مجوز بر سر راه برگزاري آن‌ها نبوده و كنسرت كيهان كلهر هم يكي از همان‌هاست.
گويا ديگر صرف داشتن «مجوز» براي برگزاري كنسرت‌ كافي نيست و لغو کنسرت‌هاي مجوزدار در ایران كم كم دارد به امری طبیعی تبدیل می شود. تلخ‌تر اينكه شرايط به نحوي شده است كه انگار ديگر خود هنرمندان هم
پذیرفته‌اند که گرفتن مجوز یک کنسرت اصلاً و ابداً به معنای روی صحنه بردن آن کنسرت نیست و حتي دستور مقامات ارشاد هم ضمانت اجرا ندارد.حال سوالي مطرح مي‌شود كه اگر مجوز براي برگزاري كنسرت كافي نيست پس براي برگزاري كنسرت‌ها چه مرحله‌اي بايد طي شود؟يااينكه آيا مسئولاني كه به كنسرت‌ها «مجوز» اجرا مي دهند شرايط را بررسي نمي‌كنند كه همواره كنسرت‌ها توسط نهاد‌ها يا افرادي غيرزيرمجموعه وزارت ارشاد لغو مي‌شوند! مدير كل سابق دفتر موسيقي وزارت ارشاد به «قانون» مي‌گويد كه واقعيت اين است كه از سال 1372 به بعد هيچ روش و مبناي دقيقي براي برگزاري كنسرت‌ها وجود ندارد. در آن سال ها كنسرت‌ها بدون شيوه‌نامه خاصي برگزار مي‌شد كه با توجه به اينكه در آن مقطع زماني ما نهايت 100 كنسرت در سال داشتيم موضوع خيلي عجيبي نبود اما امروز ه در سال حدود 1000 كنسرت برگزار مي‌شود و خلاء وجود شيوه‌نامه و اساسنامه‌اي كه براي برگزاري كنسرت‌ها مرجعي قابل اتكا باشد بسيار محسوس است.
پيروز ارجمند راه حل اين مشكلات را در تصويب شيوه‌نامه‌اي مي داند كه به گفته او از سال 93 تا كنون در دفتر وزارت ارشاد خاك مي‌خورد و معاون هنري اين وزارتخانه هنوز آن را ابلاغ نكرده است. ارجمند مي‌گويد:« سال ٩٣ در مورد برگزاري كنسرت‌ها با همكاري وزارت كشور، ‌دفتر موسيقي و نيروي انتظامي شيوه‌نامه‌اي تدوين شد و قرار بود خردادماه همان سال ابلاغ شود ولي تا امروز كه شاهد لغو كنسرت كيهان كلهر بوده‌ايم از تصويب اين شيوه‌نامه خبري نيست. 8 ماه كار كارشناسي انجام شد و سرانجام ‌تمام مشكلاتي كه در كنسرت‌ها مشاهده مي‌شد در تنظيم شيوه‌نامه‌اي مورد بررسي قرار گرفت. حاصل اين شيوه‌نامه امضاي تفاهمنامه‌اي ميان وزارت كشور، نيروي انتظامي و دفتر موسيقي با شخص وزير بود. اگر اين شيوه‌نامه ابلاغ مي‌شد ما كمتر شاهد لغو كنسرت‌ها مي‌بوديم و تعلل معاونت هنري باعث مي‌شود كه در آينده باز هم شاهد لغو كنسرت ها باشيم. در حقيقت اگر شيوه‌نامه ابلاغ مي‌شد و مبناي قانوني براي لغو كنسرت‌ وجود نداشت، دادستان هم بدون دليل قانوني نمي توانست دستور لغو كنسرت را بدهد. من اين كاهلي را از وزارت ارشاد مي بينم كه شيوه‌نامه‌اي كه بسياري از مشكلات را مي‌توانست حل كند را هنوز نهايي و ابلاغ نكرده است. تنها نكته‌اي كه آقاي دادستان مي تواند براي لغو كنسرت قانوني بي‌كلام سنتي اعلام كند عدم رعايت كامل موازين پوشش اسلامي در برگزاري كنسرت است كه اين قضيه(عدم رعايت حدود كامل پوشش) در هر مكاني و حتي سطح شهر هم ممكن است اتفاق بيفتد».
نامه فرزندان شاهد و 200 هنرمند نیشابوری به رئیس‌جمهور
بعد از انتشار خبر لغو كنسرت كیهان كلهر در شهر نیشابور، بیش از 200 نفر از هنرمندان این شهر نامه‌ای به رئیس‌جمهور نوشتند و از لغو پی‌درپی برنامه‌های فرهنگی و اعمال سلیقه‌های شخصی در این شهر گلایه كردند.
آن‌ها در این نامه نوشته‌اند كه لغو نخستین اجرای مهم‌ترین چهر‌ه بین‌المللی موسیقی ایران، كیهان كلهر اتفاقی عجیب است.
در بخشي از این نامه خطاب به رئیس‌جمهور آمده است: «رأی به شما، رأی به بازگشت حاكمیت قانون بود. رأی به شما، رأی به حقوقدانی است كه تعهد به اجرای بدون تنازل قانون اساسی داشته و یكی از مهم‌ترین وعده‌های انتخاباتی‌اش، اجرای حقوق شهروندی بوده است. حال، چشم امید مردمان به تدبیر شما دوخته شده. لغو پی‌درپی برنامه‌های پربار فرهنگی، انبوهی از اندوه را بر شانه‌های خسته جماعتی آوار كرده كه دغدغه‌ای جز تعالی و پیشرفت كشورشان ندارند. عمق این جراحت زمانی بیشتر می‌شود كه برنامه‌های مزبور، دارای مجوزهای گوناگونی بوده كه پس از سختگیری‌های فراوان و طاقت‌فرسا و اعمال سلیقه‌های شخصی صادر شده‌اند».
واكنش كانون همبستگی فرزندان شاهد نیشابور
علاوه بر هنرمندان نیشابوری و با وجود اینكه بنا بر گمانه هايي دادستان شهر نیشابور دلیل لغو كنسرت را به خاطر فرزندان شهدا و جانبازان اعلام كرده بود، كانون همبستگی فرزندان شاهد نیشابور درباره لغو كنسرت موسیقی با درخواست خانواده شهدای این شهر نیز بیانیه‌ای صادر كرد:«به استحضار می‌رسانیم ما فرزندان شهدا با اجرای برنامه‌هایی كه موجب شادی و نشاط مردم عزیز در چارچوب قانون و اصول فقهی مقام معظم رهبری باشد مخالفتی نداشته و هیچ درخواستی از طرف خانواده شهدا در اعتراض به برگزاری كنسرت فوق‌الذكر در نیشابور به این كانون نداشته‌ایم. به‌همین منظور حق این كانون می‌دانیم به مسئول محترمی كه این مطلب را بیان داشته‌اند اعلام كنیم تا از شأن و جایگاه خانواده شهدا در بیان تصمیمات‌شان استفاده نكرده و نگاه مثبت مردم شریف را نسبت به خادمین ولایت و ملت منفی نكنند».
لغو بي دليل قانوني نيست
حميد جنتي، حقوقدان - کنسرت نیشابور کیهان کلهر، آهنگساز و نوازنده برجسته کمانچه با توجه به اينكه تمام مجوزهای لازم برای برگزاری این کنسرت، اعم از مجوز شورای تأمین استان، اداره‌ اماکن و وزارت ارشاد گرفته شده بود و صورت‌جلسه‌ شورای تأمین مبنی بر موافقت با برگزاری این کنسرت به رویت اعضای گروه رسیده بود، بنابر تصمیم‌های جدید دادستان نیشابور، لغو شد. همان‌طور كه مي‌دانيم دادستان به عنوان مدعي‌العموم مي‌تواند اگر خطري مشاهده كرد دستور صادر كند اما در اينجا فقط موضوع كنسرت مطرح نيست چون ممكن است مسائلي پيش رو باشد. همان‌طور كه مي‌دانيم طبق قانون مقام قضايي اگر خطري را مشاهده كند و بداند كه ممكن است در مكان مورد نظر جرمي رخ دهد مي‌تواند دستور جلوگيري از برگزاري آن مراسم را صادر كند. البته بايد در اينجا مطرح كرد كه اجرا شدن كنسرتي كه مجوز دارد جرم نيست. به طور مثال ممكن است در مكاني كه مراسم مي‌خواهد تشكيل شود مي‌خواهند فردي را بكشند يا اتفاق ناگوارپيش آيد، در اين حالت دادستان مي‌تواند دستور پيشگيري را صادر كند. به طور كلي دادستان بايد حقوق عمومي را حفظ كند و از سوي ديگر بايد به ياد داشته باشيم كه امنيت شهر هم در دست او است. اما بحث مهم اين است كه آيا كنسرتي كه مجوز دارد مي‌تواند جزو اين مصاديق محسوب شود يا خير؟ كه بايد گفت خير، مگر اينكه دادستان توضيحات لازم و دليل لغو كنسرت را مطرح كرده باشد چون با خواست شخصي نمي‌توان دستور لغو را داد. اگر لغو كنسرت بي‌جهت و از روي مسائلي باشد كه دليل و علتي ندارد قانوني نيست. پس بايد گفت دادستاني مي‌تواند براي پيشگيري از يك حادثه غير قابل جبران دستور لغو دهد اما اگر بي دليل باشد قانوني نيست.

0 0
مينا مهري   1395/2/25 23:58:33

بررسي ابعاد لغو کنسرت کیهان کلهر
سكوت براي كمانچه كلهر

«کمتر شهری در سراسر ایران می‌توان یافت که به‌اندازه نیشابور عبرت انگیز و پرخاطره باشد.» اين را محمد علی اسلامی ندوشن در وصف نيشابور گفته بود و حالا به نظر مي‌رسد به حافظه اين شهر پر از خاطره، خاطره‌اي ديگر هم افزوده شد.خاطراتي كه انگار با اين شهر سر مهر ندارند و همچنان زهر تلخي مي‌فشانند بر حافظه تاريخي شهر و مردماني كه از بطلميوس تا آندره ژيد در وصف آنان سخن گفته اند.داستان سرنوشت و روايتي كه بر اين شهر گذشته ، حكايت غريبي‌است، خاطرات تلخي كه در پاي حمله مغول در آن ها به چشم مي‌خورد تا همين برگ آخري كه لغو كنسرت يكي از مفاخر ايران زمين بود. به راستي چه ‌كسي مي تواند باور كند شهري كه مهد بزرگان بوده و نامش با فرهنگ ايران گره خورده، اينچنين رسم مهمان نوازي از نابغه پرآوازه موسيقي كشور را به جاي نياورد؟ انگار دل شكستن كم‌كم دارد برايمان به رسم تبديل مي‌شود. داريم عادت مي‌كنيم به قدر ندانستن، دل‌شكستن و در نهايت كوچ دادن. فقط يك‌سال زمان لازم بود - از خردادماه ســال 94 تا اردیبهشت ماه ســال 95 - كه برای دومین بار کنسرت کیهان کلهر نوازنده و آهنگساز شهیر ایرانی در کشور خودش لغو شود. نخستین کنسرت تور ایران کیهان کلهر که قرار بود در سالن سیمرغ شهر نیشابور برگزار شود، بدون هیچ توضیحی به دستور دادستان نیشابور لغو شد. این کنسرت نخستین کنسرت از مجموعه تور ایران کیهان کلهر به همراه گروهش بود که قرار بود طی دو شب در نیشابور برگزار شود اما متاسفانه در آخرین دقایق در حالی که تمامی اعضای گروه در فرودگاه عازم این شــهر بودند، طی تماسی کوتاه اعلام شد که کنسرت لغو شده است.
ماجرا از چه قرار بوده است؟
بعد از سريال لغو زنجيره‌اي كنسرت‌ها در سال گذشته- كنسرت‌هايي كه تمام مجوزهاي لازم براي برگزاري را هم داشته‌اند- دوباره انگار قرار است غم لغو كنسرت‌ها ادامه يابد كه براي برگزاري‌شان هيچ مانع قانوني و دليل قاطعي وجود ندارد. لغوهايي كه امسال هم زهرشان را به كام فرهنگ و هنر اين كشور ريخته‌اند، ازپایین کشــیدن نوازندگان زن از روی کنسرت ناگفته حافظ ناظری گرفته تا لغو تمام کنسرت های پاپ در كرج. اين بار اما داستان كمي متفاوت بود و اوج تراژدي اينجاست كه يك كنسرت موسيقي بي‌كلام سنتي لغو شده است كه نه شعري در كار بوده كه كلمات و مفهومش مشكل داشته باشد نه خبري از نوازندگان زن روي صحنه بوده است.لغو كنسرت كيهان كلهر عجيب‌ترين مورد لغو سريالي كنسرت‌هاست كه حتي نمي توان آن را هم‌رديف لغو‌هاي ديگر دانست. يك منبع آگاه كه از نزديكان كيهان كلهر است و درجريان كامل روند برگزاري كنسرت او بوده، در خصوص مجوزهايي كه براي برگزاري كنسرت كيهان كلهر اخذ شده بوده تا او بتواند در نيشابور كنسرت برگزار كند به « قانون» گفت:«كنسرت كيهان كلهر مجوز ارشاد استان خراسان رضوي،مجوز ارشاد نيشابور، مجوز فرماندار، مجوز شوراي تامين استان -كه در حكمي كه من ديده بودم حدود 12 نفر زير آن را امضا و موافقت خود را اعلام كرده بودند- اخذ كرده بود. شخص فرماندار هم به صورت قاطع حمايت خود را از برگزاري اين كنسرت اعلام كرده و اجازه تبليغ را هم به ما داده بود. فرمانده نيشابور خيلي زياد پيگير برگزاري اين كنسرت بوده و از اين نظر بسيار قدردان او هستيم. بعد از لغو كنسرت، رئيس ارشاد نيشابور شخصا رفته و سعي كرده بود كه دادستان را مجاب كند كه اين كنسرت بي ‌كلام است، نوازنده زن ندارد و در حقيقت مانعي براي برگزاري آن نيست اما موفق نشد از لغو كنسرت جلوگيري كند. او نامه‌اي به رئيس ارشاد نوشته و علتي را ذكر كرده و در جواب هم از سوي رئيس ارشاد جوابيه‌اي دريافت كرد اما در نهايت اين نامه‌نگاري‌ها هم راه به جايي نبرد.رئيس كل ارشاد رضوي هم فرستاده ويژه‌اي براي جلب نظر موافقت دادستان نيشابور فرستاد اما باز هم افاقه‌اي نكرد.البته گويا موضوع شخص آقاي كلهر نبوده‌اند چون او را به نام كيوان كلهر خطاب مي‌كردند يعني موضوع فقط اين بوده كه نبايد در آن شهر كنسرتي برگزار شود». او در خصوص اينكه بعد از لغو كنسرت كيهان كلهر موضع مسئولان ارشاد استان كه به گفته شما از حاميان برگزاري اين كنسرت بوده‌اندچه بوده، به «قانون» گفت طي تماس‌هايي با ما ابراز تاسف و ناراحتي كردند و به ما گفتند كه ما تمامي تلاش‌مان را كرديم اما نشد.باز هم مي‌گويم كه فرماندار و رئيس ارشاد به گروه كلهر اعلام كرده بودند كه ما تلاش مي‌كنيم بدون هيچ مشكلي اين كنسرت برگزار شود. او درخصوص اينكه علت لغو كنسرت از نظر دادستان چه بوده است هم به «قانون» گفت كه هيچ علت مشخصي ذكر نشده و فقط اعلام شد كه دادستان خواسته است كنسرت برگزار نشود.
مجوز به چه درد مي خورد؟
هر كنسرتي كه مي‌خواهد برگزار شود براي اجازه برگزاري و اجرا نيازمند اخذ مجوزهايي‌است كه به برگزاركنند‌گان آن كنسرت اجازه فعاليت را بدهد اما نكته‌اي كه در ماجراي لغو كنسرت‌ها بيش از هرچيز ديگري به چشم مي‌آيد اين است كه در اين سال‌ها كنسرت‌هايي لغو مي‌شوند كه عموما هيچ مانعي از نظر مجوز بر سر راه برگزاري آن‌ها نبوده و كنسرت كيهان كلهر هم يكي از همان‌هاست.
گويا ديگر صرف داشتن «مجوز» براي برگزاري كنسرت‌ كافي نيست و لغو کنسرت‌هاي مجوزدار در ایران كم كم دارد به امری طبیعی تبدیل می شود. تلخ‌تر اينكه شرايط به نحوي شده است كه انگار ديگر خود هنرمندان هم
پذیرفته‌اند که گرفتن مجوز یک کنسرت اصلاً و ابداً به معنای روی صحنه بردن آن کنسرت نیست و حتي دستور مقامات ارشاد هم ضمانت اجرا ندارد.حال سوالي مطرح مي‌شود كه اگر مجوز براي برگزاري كنسرت كافي نيست پس براي برگزاري كنسرت‌ها چه مرحله‌اي بايد طي شود؟يااينكه آيا مسئولاني كه به كنسرت‌ها «مجوز» اجرا مي دهند شرايط را بررسي نمي‌كنند كه همواره كنسرت‌ها توسط نهاد‌ها يا افرادي غيرزيرمجموعه وزارت ارشاد لغو مي‌شوند! مدير كل سابق دفتر موسيقي وزارت ارشاد به «قانون» مي‌گويد كه واقعيت اين است كه از سال 1372 به بعد هيچ روش و مبناي دقيقي براي برگزاري كنسرت‌ها وجود ندارد. در آن سال ها كنسرت‌ها بدون شيوه‌نامه خاصي برگزار مي‌شد كه با توجه به اينكه در آن مقطع زماني ما نهايت 100 كنسرت در سال داشتيم موضوع خيلي عجيبي نبود اما امروز ه در سال حدود 1000 كنسرت برگزار مي‌شود و خلاء وجود شيوه‌نامه و اساسنامه‌اي كه براي برگزاري كنسرت‌ها مرجعي قابل اتكا باشد بسيار محسوس است.
پيروز ارجمند راه حل اين مشكلات را در تصويب شيوه‌نامه‌اي مي داند كه به گفته او از سال 93 تا كنون در دفتر وزارت ارشاد خاك مي‌خورد و معاون هنري اين وزارتخانه هنوز آن را ابلاغ نكرده است. ارجمند مي‌گويد:« سال ٩٣ در مورد برگزاري كنسرت‌ها با همكاري وزارت كشور، ‌دفتر موسيقي و نيروي انتظامي شيوه‌نامه‌اي تدوين شد و قرار بود خردادماه همان سال ابلاغ شود ولي تا امروز كه شاهد لغو كنسرت كيهان كلهر بوده‌ايم از تصويب اين شيوه‌نامه خبري نيست. 8 ماه كار كارشناسي انجام شد و سرانجام ‌تمام مشكلاتي كه در كنسرت‌ها مشاهده مي‌شد در تنظيم شيوه‌نامه‌اي مورد بررسي قرار گرفت. حاصل اين شيوه‌نامه امضاي تفاهمنامه‌اي ميان وزارت كشور، نيروي انتظامي و دفتر موسيقي با شخص وزير بود. اگر اين شيوه‌نامه ابلاغ مي‌شد ما كمتر شاهد لغو كنسرت‌ها مي‌بوديم و تعلل معاونت هنري باعث مي‌شود كه در آينده باز هم شاهد لغو كنسرت ها باشيم. در حقيقت اگر شيوه‌نامه ابلاغ مي‌شد و مبناي قانوني براي لغو كنسرت‌ وجود نداشت، دادستان هم بدون دليل قانوني نمي توانست دستور لغو كنسرت را بدهد. من اين كاهلي را از وزارت ارشاد مي بينم كه شيوه‌نامه‌اي كه بسياري از مشكلات را مي‌توانست حل كند را هنوز نهايي و ابلاغ نكرده است. تنها نكته‌اي كه آقاي دادستان مي تواند براي لغو كنسرت قانوني بي‌كلام سنتي اعلام كند عدم رعايت كامل موازين پوشش اسلامي در برگزاري كنسرت است كه اين قضيه(عدم رعايت حدود كامل پوشش) در هر مكاني و حتي سطح شهر هم ممكن است اتفاق بيفتد».
نامه فرزندان شاهد و 200 هنرمند نیشابوری به رئیس‌جمهور
بعد از انتشار خبر لغو كنسرت كیهان كلهر در شهر نیشابور، بیش از 200 نفر از هنرمندان این شهر نامه‌ای به رئیس‌جمهور نوشتند و از لغو پی‌درپی برنامه‌های فرهنگی و اعمال سلیقه‌های شخصی در این شهر گلایه كردند.
آن‌ها در این نامه نوشته‌اند كه لغو نخستین اجرای مهم‌ترین چهر‌ه بین‌المللی موسیقی ایران، كیهان كلهر اتفاقی عجیب است.
در بخشي از این نامه خطاب به رئیس‌جمهور آمده است: «رأی به شما، رأی به بازگشت حاكمیت قانون بود. رأی به شما، رأی به حقوقدانی است كه تعهد به اجرای بدون تنازل قانون اساسی داشته و یكی از مهم‌ترین وعده‌های انتخاباتی‌اش، اجرای حقوق شهروندی بوده است. حال، چشم امید مردمان به تدبیر شما دوخته شده. لغو پی‌درپی برنامه‌های پربار فرهنگی، انبوهی از اندوه را بر شانه‌های خسته جماعتی آوار كرده كه دغدغه‌ای جز تعالی و پیشرفت كشورشان ندارند. عمق این جراحت زمانی بیشتر می‌شود كه برنامه‌های مزبور، دارای مجوزهای گوناگونی بوده كه پس از سختگیری‌های فراوان و طاقت‌فرسا و اعمال سلیقه‌های شخصی صادر شده‌اند».
واكنش كانون همبستگی فرزندان شاهد نیشابور
علاوه بر هنرمندان نیشابوری و با وجود اینكه بنا بر گمانه هايي دادستان شهر نیشابور دلیل لغو كنسرت را به خاطر فرزندان شهدا و جانبازان اعلام كرده بود، كانون همبستگی فرزندان شاهد نیشابور درباره لغو كنسرت موسیقی با درخواست خانواده شهدای این شهر نیز بیانیه‌ای صادر كرد:«به استحضار می‌رسانیم ما فرزندان شهدا با اجرای برنامه‌هایی كه موجب شادی و نشاط مردم عزیز در چارچوب قانون و اصول فقهی مقام معظم رهبری باشد مخالفتی نداشته و هیچ درخواستی از طرف خانواده شهدا در اعتراض به برگزاری كنسرت فوق‌الذكر در نیشابور به این كانون نداشته‌ایم. به‌همین منظور حق این كانون می‌دانیم به مسئول محترمی كه این مطلب را بیان داشته‌اند اعلام كنیم تا از شأن و جایگاه خانواده شهدا در بیان تصمیمات‌شان استفاده نكرده و نگاه مثبت مردم شریف را نسبت به خادمین ولایت و ملت منفی نكنند».
لغو بي دليل قانوني نيست
حميد جنتي، حقوقدان - کنسرت نیشابور کیهان کلهر، آهنگساز و نوازنده برجسته کمانچه با توجه به اينكه تمام مجوزهای لازم برای برگزاری این کنسرت، اعم از مجوز شورای تأمین استان، اداره‌ اماکن و وزارت ارشاد گرفته شده بود و صورت‌جلسه‌ شورای تأمین مبنی بر موافقت با برگزاری این کنسرت به رویت اعضای گروه رسیده بود، بنابر تصمیم‌های جدید دادستان نیشابور، لغو شد. همان‌طور كه مي‌دانيم دادستان به عنوان مدعي‌العموم مي‌تواند اگر خطري مشاهده كرد دستور صادر كند اما در اينجا فقط موضوع كنسرت مطرح نيست چون ممكن است مسائلي پيش رو باشد. همان‌طور كه مي‌دانيم طبق قانون مقام قضايي اگر خطري را مشاهده كند و بداند كه ممكن است در مكان مورد نظر جرمي رخ دهد مي‌تواند دستور جلوگيري از برگزاري آن مراسم را صادر كند. البته بايد در اينجا مطرح كرد كه اجرا شدن كنسرتي كه مجوز دارد جرم نيست. به طور مثال ممكن است در مكاني كه مراسم مي‌خواهد تشكيل شود مي‌خواهند فردي را بكشند يا اتفاق ناگوارپيش آيد، در اين حالت دادستان مي‌تواند دستور پيشگيري را صادر كند. به طور كلي دادستان بايد حقوق عمومي را حفظ كند و از سوي ديگر بايد به ياد داشته باشيم كه امنيت شهر هم در دست او است. اما بحث مهم اين است كه آيا كنسرتي كه مجوز دارد مي‌تواند جزو اين مصاديق محسوب شود يا خير؟ كه بايد گفت خير، مگر اينكه دادستان توضيحات لازم و دليل لغو كنسرت را مطرح كرده باشد چون با خواست شخصي نمي‌توان دستور لغو را داد. اگر لغو كنسرت بي‌جهت و از روي مسائلي باشد كه دليل و علتي ندارد قانوني نيست. پس بايد گفت دادستاني مي‌تواند براي پيشگيري از يك حادثه غير قابل جبران دستور لغو دهد اما اگر بي دليل باشد قانوني نيست.