محل تبلیغ شما
یازدهمین بزرگداشت فردوسی

تاریخ خبر: 1395/2/21

یازدهمین بزرگداشت فردوسی

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

برنامه‌های یازدهمین برزگداشت فردوسی اعلام شد

«آیین روز ملی فردوسی» در تالار رودکی و زنگ آغاز نمایش «راه مهر راز سپهر» در تئاتر شهر از برنامه‌های یازدهمین بزرگداشت فردوسی است.

در گام نخست، همایش «حکیم فردوسی» به میزبانی دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی با سخنرانی ناصر کنعانی ۲۰ اردیبهشت آغاز به کار کرد.

همچنین نشست پژوهشی «فردوسی و شاهنامه از دیدگاه باختر زمین» ۲۱ اردیبهشت در ساعت ۱۸ برگزار می‌شود.

سرای محله رستم‌آباد و فرمانیه، نشست «در ستایش فرزانه توس» را برگزار می‌کنند. همچنین با سخنرانی یاسر موحدفرد و اجرای ضرب و نقل سیروان نوروزی، مرشد بر‌تر ایران و شاهو صالحی، نقال شاهنامه، برنامه‌های بزرگداشت فردوسی ۲۲ اردی بهشت از ساعت ۱۸ در تهران آغاز می‌شود.

نشست تخصصی «شاهنامه پژوهی» در سرای اهل قلم نمایشگاه بین المللی کتاب ۲۴ اردیبهشت از ساعت ۱۶ آغاز می‌شود. سخنرانان این نشست میرجلال الدین کزازی، قدمعلی سرامی، محمود صادقی‌زاده و فرهاد طلوع کیان بوده و کیخسرو دهقانی و پریسا سیمین مهر، برخوانی شاهنامه را برعهده دارند.

جشن نکوداشت فردوسی و زنگ آغاز نمایش «راه مهر راز سپهر» به کارگردانی شکرخدا گودرزی در تالار اصلی تاترشهر ۲۴ اردیبهشت از ساعت ۲۰ با حضور هنرمندان و دانشوران بنام برگزار می‌شود. این نمایش برگزیده در جشنواره بین‌المللی تا‌تر فجر به مدت یک ماه روی صحنه خواهد رفت.

 «آیین روز ملی فردوسی» به میزبانی بنیاد رودکی با رونمایی آثار ادبی و هنری ۲۵ اردی بهشت از ساعت ۱۸ در تالار رودکی برگزار می‌شود. سخنرانی افتخارحسین عارف، رییس موسسه فرهنگی اکو از پاکستان، نقالی دو زبانه کودکان، شعرخوانی استاد افشین علاء و شاهنامه خوانی محلی رستم لطیفی، برخی از برنامه‌های این آیین ملی است. نمایشگاه «یکصد سردیس مفاخر ایران زمین» ارمغانی از اسفندیار ایمان‌زاده در کنار برنامه تالار رودکی به علاقه‌مندان پیشکش خواهد شد

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
mehr   1395/2/25 23:52:09

بزرگداشت حكیم ابوالقاسم فردوسی در برنامه‌ای با عنوان «شكوه سخن پارسی» همزمان در دو شهر دوشنبه و مشهد برگزار می‌شود.
همزمان با آیین بزرگداشت حكیم ابوالقاسم فردوسی در مشهد مقدس در روزهای ۲۳ تا ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵، كه با مشاركت و حمایت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاجیكستان برگزار می‌شود، دوستداران و علاقه مندان حماسه سرای بزرگ توس، در مراسم ویژه ای كه در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار خواهد شد، این روز خجسته را گرامی خواهند داشت.

در این آیین كه در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ در ساختمان رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان برگزار خواهد شد، علاوه بر برپایی دو نمایشگاه عكس از داستان‌های شاهنامه، اجرای پاره‌ای از نمایش رستم و سهراب از سوی هنرمندان تاجیك پیش بینی شده است. در این مراسم از یكی از پیشكسوتان شاهنامه پژوه تاجیكستان با اهدای سپاس نامه و هدایا تقدیر به عمل خواهد آمد و در ادامه از برگردان فارسی كتاب استاد خدایی شریف با نام شاهنامه و شعر زمان فردوسی (آستان قدس، ۱۳۹۵) كه در سال ۱۳۹۴ كتاب سال رایزنی انتخاب شده بود، رونمایی خواهد شد.

بر اساس همین خبر همزمان با برگزاری آیین بزرگداشت فردوسی در دوشنبه، استاد دكتر خدایی شریف مؤلف كتاب شاهنامه و شعر زمان فردوسی با حضور در مشهد مقدس و شركت در همایش «شاهنامه پس از شاهنامه» سخنرانی خواهد كرد. قرار است از كتاب شاهنامه و شعر زمان فردوسی با حضور مسئولان فرهنگی ایران و سایر مقامات محلی در مشهد مقدس نیز در روزهای برگزاری همایش رونمایی شود.