محل تبلیغ شما
ایران همان امپراطوری پارس

تاریخ خبر: 1395/2/19

ایران همان امپراطوری پارس

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

گفتگوی سرکیس النعوم، تحلیلگر عرب یا یک مقام ارشد آمریکایی:

ايران همچنان همان امپراتوری پارس است / عربستان از تهران بیشتر از داعش می ترسد

روسیه و ایران دشمن سوم ترکیه هستند

سرکیس نعوم: ایران همواره قدرتمند است اما قدرت تنها کافی نیست!

سرکیس النعوم، تحلیلگر مشهور عرب در روزنامه النهار نوشت: يك مقام سابق و مهم در دولت آمريكا كه حوزه مسئولیتش، خاورميانه و جهان عرب و اسلام بوده است در پاسخ به این سئوال که «نظرتان در مورد تركيه كه مخالف روسيه است، و غرب را بخاطر تساهل و ملايمت با سوريه تحقير ميكند چيست؟» گفت: كردها اولين دشمن تركيه هستند، دشمن دوم سوريه بویژه بشار اسد، و دشمن سوم روسيه و ايران هستند". 
 
به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ سركيس نعوم در ادامه می گويد: اردوغان نفهميد چگونه گام های مهم خود را بردارد، برای همین نزد اعراب سني در سوريه و خارج از این کشور اعتبار خود را از دست داد. او به شورشیان سوري و دشمنان اسد در كشورهاي عربي و بطور كلي به اعراب سني اين وعده را داد كه با تمام وجود، آن ها را ياري خواهد کرد، اما به قول خود عمل نکرد. حتي مصر و عربستان سعودي(دو كشوري كه هرگز تمايل و دوستي نسبت به تركيه نداشتند) آن موقع روی اردوغان حساب كرده بودند، اما اردوغان همه را ناكام گذاشت و چيزي انجام نداد.
 
این مقام سابق در دولت آمريكا در مورد عربستان مي گويد: عربستان کشوری وهابي و مخالف اخوان المسلمين است".
 
سركيس نعوم اظهارات مقام سابق آمريكايي را تاييد مي كند اما مي افزايد: هنگامي كه "اخوان المسلمين" به خاطر توطئه عليه جمال عبدالناصر رئيس جمهور مصر، بدست او در معرض سركوب قرار گرفتند، به عربستان پناه آوردند و عربستان سعودي، اشتغال و امنیت را براي آن ها فراهم كرد. اما زماني كه رسما شروع به فعاليت و انتشار دعوت و افكار خود در ميان سعودي ها كردند، مقامات سعودي رفتار خوب با آن ها را متوقف کردند.
 
مقام سابق دولت آمريكا مي گويد: "اردوغان اخوان المسلمين را دوست دارد، وقبل از اختلاف با بشار اسد، آنها را دوست مي داشت، او چندين بار آن را به من گفته بود". اما به نظر سركيس نعوم اين تظاهری بیش نبوده تا از بشار امتیاز بگیرد.
 
این مقام سابق آمريكا مي گويد: "اردوغان در مورد مرسی و "اخوان المسلمين" به من گفت: شما (آمريكا) بايد مرسي را به حكومت برگردانيد و از ورود "اخوان المسلمين" به حكومت در جهان عرب حمايت كنيد".
 
نعوم در مورد تركيه و اردوغان مي گويد: اوضاع تركيه دشوار است. ممكن است مشكلات زيادي در آن رخ دهد. اردوغان باید پس از انتخابات پارلماني و نهاینا پس از كسب راي اكثريت، با "حزب دموكراتيك خلق" كردي، كه دميرتاش آن را بوجود آورد، و در صفوف حاميان و نمايندگان منتخب خود، غير كردها را آورده بود، همكاري مي كرد. اين چنين اكثريت دو سوم را تضمين مي كرد، و قانون اساسي را براي تبديل حكومت به رياست جمهوري اصلاح مي کرد.
 
نعوم از مقام سابق آمريكايي مي پرسد: آيا آمريكا آنطور که علنا مي گويد، مخالف "داعش" است؟ و او در جواب مي گويد: "آمريكا مخالف "داعش" و مخالف "اسد" است اما در حال حاضر اولويت، نابودی "داعش" است.
 
وی افزود: در منطقه گفته مي شود كه ديگر خاورمیانه براي آمريكا مهم نيست ولي اين صحت ندارد. منطقه شما براي ما مهم است زيرا ما آن را بعنوان مكان و مجراي تجارت آزاد و براي انرژي مي خواهيم، همچنين براي اينكه منطقه اي ضعيف است، و بدليل اينكه ما اسرائيل را رها نمي كنيم و نخواهيم كرد البته اين بدان معنا نيست كه در جنگ هايش درگير شويم.
 
وی افزود: عربستان و کشورهای خلیج فارس تاكنون صریحا و روشن "داعش" و اقدامات تروريستي آن را محکوم نکرده اند. آن ها از داعش مي ترسند. اما از شيعه و ايران بيشتر مي ترسند.
 
نعوم از مقام آمريكايي در مورد ايران مي پرسد. مقام آمريكايي در پاسخ مي گويد: "ايران همچنان امپراتوری پارس است و اینچنین باقی خواهد ماند"
سرکیس نعوم روزنامه نگار مشهور لبنانی که به تازگی به تهران سفر کرده و با مقامات عالی رتبه کشورمان دیدار داشته در بازگشت به کشورش سلسله گزارش هایی را در روزنامه النهار نوشته که خبرگزاری خبرآنلاین آنها را ترجمه و منتشر می کند.
 

به گزارش خبرآنلاین این سومین قسمت از گزارش وی از این سفر است: 

جمهوری اسلامی ایران با همکاری چند دولت دیگر خود را شایسته رهبری در منطقه می داند. به دلایل متعددی، نخست اینکه: ایران تنها کشور جهان سوم است که به ابرقدرت ها در حمایت از منافع و دفاع از خود نیازی ندارد. دوم اینکه این کشور آلت دست و متحد هیچ کشوری در جنگ هایی که بین قدرت های بزرگ در می گیرد، نیست. همچنین ایران توانسته دموکراسی و یک قدرت نظامی مهم  برای خود تاسیس کند، اگر چه این دموکراسی به دلیل انحصار آن بر هواداران نظام اسلامی ایرانی، محدود و جزئی است. این کشور توانسته است پروژه های اقتصادی و اجتماعی را اجرا کرده و زیر ساخت های شهری خود را به روز نمايد.

 اهمیت این موفقیت ها به نظر ایران در آن است که در شرایط دشوار از جمله جنگ با عراق و هشت سال درگیری و همچنین تحریم های بین المللی و آمریکایی و اروپایی و محاصره اقتصادی و کاهش بهای نفت، توانست برنامه های خود را به پیش برد. چهارمین دلیلی که ایران خود را شایسته رهبری منطقه می بیند "بهار عربی" است که جنگ هایی را در تعدادی از کشورهای منطقه بوجود آورد. برخی از این کشورها بخشی از "هلال منطقه ای" بودند که خود ایران آن ها را تاسیس کرده بود و برخی نیز نزدیک به این هلال بودند، مثل یمن. به خاطر همه این ها، رهبران ایران و در راس آن ولی فقیه آن سید علی خامنه ای تاکید می کنند توافق هسته ای ایران با گروه ( 5+1)  ،هرگز دریچه اى به سوی آغاز مذاکرات با آمریکا در مورد مسائل اختلافی در منطقه و  تاکید ایران بر تشکیل یک  نظام منطقه ای جایگزین نظام آمریکایی که نزدیک به یکصد سال است امریکا آن رابر منطقه تحمیل کرده، نخواهد بود ؛ نظامی که با  بهار عربی شروع به فروپاشی کرده است. همچنین ایران تاکید دارد که از برنامه منطقه ای یا از نقش اول خود در منطقه دست نخواهد کشید زیرا  در این بین کشورهای دیگر نیز نقش های مختلفی در منطقه دارند و این درگیری غیر مستقیم بین ایران و کشورهایی که در منطقه دخالت دارند، با واسطه ادامه خواهد داشت و شاید از اين پس به نبرد مستقیم بین ایران و عربستان هم تبدیل شود. 

آیا این تاکیدهای ایران واقعی است؟

تحلیلگرانی که مسائل ایران را دنبال می کنند و برخی غربی و عده ای عربی هستند و عده ای نیز به دلیل نقش مهم ایران در مبارزه با داعش  با آن همراهی می کنند، معتقدند که این تاکید ها آرزوهای حقیقی است. اما تحقق آن ها آسان نیست و این چیزی است که خود رهبران و مسئولان جمهوری اسلامی ایران می دانند. دولت های به قول پادشاه اردن " هلال شیعی" از کنترل ایران خارج شده اند و شرکای آمریکایی و سعودی و عرب های دیگر و تروریست های تکفیری و ترك ها بر آنها نفوذ پیدا کرده اند. ایران می تواند  به نبردهای منطقه ای خود  برای تحکیم موقعیت خود در گفتگو با آمریکا در مورد مسائل منطقه ای و رویارویی با دیگر کشورهای بزرگ ادامه دهد ولی نه اینکه پیروز آن باشد. به این ترتیب می تواند برنامه اصلی خود را اجرا کند. 

بنا بر اعتراف افراد نزدیک به مسئولان ایرانی ، ایران در جنگ یمن،  نتوانست پیروزی مورد نظر خود را محقق کند  و از سوی دیگر عربستان از دست رفتن یمن برای ایران را  ضربه ای استراتژیک به نقش و ثبات و امنیت تهران می بيند. استقرار و ثبات عربستان چیزی است که  آمریکا در آن پا فشارى مى  کند زیرا عربستان را  متحد استراتژیک خود می داند و خط قرمزی است که نمی خواهد حداقل الان هم اكنون آن را از دست بدهد زیرا آنچه دولت های بزرگ را تحریک می کند و به دنبال آنها مي باشند منافع آن هاست و نه احساسات و دوستي هاي واقعي. گفتگوی بین آمریکا و ایران نیز آغاز خواهد شد زیرا نیاز آمریکا به ایران در مقابله با تروریسم برابر با همان نیازی است که ایران به آمریکا در این موضوع دارد. 

اما اگر نظر افرادی که مسائل ایران را دنبال می کنند، درست نباشد،  تمام منطقه به عرصه جنگ های داخلی و طائفه ای و مذهبی تبدیل خواهد شد و همچنین توافق هسته ای ایران با "آقای جدید" کاخ سفید در پايان ژانویه 2017، دچار خطر خواهد شد. به ویژه اینکه اگر جمهوری خواهان و دموکرات های افراطی با اوباما در مورد اینکه وی خطوط استراتژیک برای سوریه و منطقه وضع نکرده و به سازش با ایران تمایل داشته است، تندروی کنند. 

طبعا این کلام به این معنا نیست که ایران در موقعیت ضعیفی قرار دارد. ایران همواره قدرتمند است و شاید به دلیل ارتش خود وحزب الله لبنان، در منطقه قوی تر از همه باشد. اما این ها به تنهایی برای پیروزی در مقابل جهان اسلام که اکثریت آن  اهل سنت است و تحولات منطقه را جنگی علیه خود می بیند، کافی نیست. جامعه جهانی نمی پذیرد که ایران یا  دشمنان آن بر منطقه تسلط ونفوذ داشته باشد. بنابراین افرادی که تحولات ایران را دنبال می کنند به اين كشور از دو نظر هشدار می دهند: غرور قدرت و مستی پیروزی!

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid