محل تبلیغ شما
اسلام انقلابی بجای انقلاب اسلامی

تاریخ خبر: 1395/2/19

اسلام انقلابی بجای انقلاب اسلامی

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

باید به جای نهادهای فرهنگی، بودجه آموزش و پرورش افزایش یابد

حسن روحانی در سخنرانی صبح امروز خود، به مناسبت هفته گرامیداشت هفته معلم با بیان این‌که برخی به‌اشتباه به‌دنبال اسلام انقلابی به جای انقلاب اسلامی هستند، گفت: انقلاب اسلامی به این معنا است که در جامعه تحرک بزرگی را به وجود بیاوریم و انقلابی را در ابعاد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بپا کنیم که هدف آن اسلام و ارزش‌های اسلامی باشد.

او اضافه کرد: اسلام انقلابی به این معنا است که ما اصل و اولویت را، انقلاب و مبارزه می‌دانیم و بخشی از اسلام که ما را دعوت به جهاد و مبارزه می‌کند، قبول داریم.

رئیس جمهور یادآور شد: یکی از مشکلات ما، پیش و پس از پیروزی انقلاب در برابر برخی از گروهک‌ها این بود که آن‌ها انقلاب اسلامی را نمی‌پذیرفتند و بجای آن اسلام انقلابی را قبول داشتند و می‌گفتند آن‌جا که مبارزه است، اسلام را قبول داریم و جایی که مبارزه نیست، اسلام را نمی‌خواهیم.

او با اشاره به نظر شهید مطهری درخصوص تفاوت اسلام انقلابی و انقلاب اسلامی، خاطرنشان کرد: به تعبیر آن معلم بزرگ، مبارزه وجهاد تنها یکی از ابعاد اسلام است و اگر اسلام را می‌خواهیم و مبارزه را دنبال می‌کنیم، صرفاً برای اجرای قرآن، اسلام و فرهنگ اسلامی و سیره پیامبر (ص) و ائمه علیهم السلام است.

روحانی تصریح کرد: همین امروز هم این مشکل را داریم و باید کتاب مطهری را بازخوانی کنیم. همین امروز باید معلمان ما برای جوانان تشریح کنند که ما انقلاب اسلامی داریم و معتقد به اسلام انقلابی نیستیم. همان کسانی که معتقد به اسلام انقلابی بودند، قاتل آن معلم بزرگوار بودند و آن معلم بزرگوار را به شهادت رساندند.

او با اشاره به برخی خاطراتش با شهید مطهری، اعلام کرد: آن شهید بزرگوار دردهای ما را می‌شناخت و مرهم آن را هم به خوبی می‌شناخت و هرکجا که مشکلی می‌دید با شهامت بپا می‌خاست.

او با اشاره به آغاز به کار جلسات جامعه روحانیت مبارز یادآور شد: شهید بهشتی و شهید مطهری به‌عنوان بزرگان آن جمع مطرح بودند و ما در خدمت‌شان بودیم و در همه بحث‌ها شهید مطهری با صراحت نظرات خود را تبیین می‌کرد.

رئیس دولت تدبیر و امید گفت: ما امروز نیازمند تشریح ابعاد فرهنگ اسلام و انقلاب اسلامی هستیم و شهید مطهری و آثار او به‌عنوان بزرگترین مرجع برای مراجعه به افکار و اندیشه‌های آن معلم شهید، برای فهم فرهنگ اسلام و راه صحیح انقلاب اسلامی است.

روحانی یادآور شد: شهید مطهری یک سرمایه بزرگ برای جامعه دیروز، امروز و فردای ما است و ما از این سرمایه‌ها به عنوان سرمایه‌های بزرگ برای جلوگیری لز انحراف نسل جوان انقلابی و نسل جوان عاشق کشور و فداکار برای پیشرفت کشور از آن منابع و مآخذ به‌خوبی استفاده می‌کنیم.

رئیس جمهور اعلام کرد: این سخن کاملاً بر حق است که اگر ما به دنبال توسعه و پیشرفت و تحول هستیم، منشا و یا بزرگترین عامل آن معلمان سراسر کشور هستند. این معلم به معنای عام کلمه هرکسی است که در زندگی کلمه‌ای را به ما می‌آموزد و شاید مادر و پدر اولین و بزرگترین معلمان همه ما هستند و سپس هنگامی که پس از خانواده به مدرسه وارد می‌شویم، این معلمان هستند که به ما آموزش می‌دهند.

او گفت: در سطح جامعه نیز بزرگان و فرهیختگان و صاحبان بیان و قلم، معلمان جامعه هستند. اما معلم به اصطلاح امروز ما به مفهوم مربیان و معلمان هم آموزش و هم پرورش در سطح ابتدایی و متوسطه و پیش‌دبستانی امروز بار بسیار سنگینی را بر دوش دارند.

روحانی اعلام کرد: معلمی شغلی نیست که بخواهیم با حقوق و مزایا و فوق‌العاده کار او را پاس بداریم و جبران کنیم. معلمی از مقوله عشق است اگر معلمی عاشق کار خود نباشد و این شغل را برای آن هدف مهم که تعلیم و تربیت جامعه است، نخواهد، راه به جایی نمی‌برد؛ چراکه تعلیم کار الهی است و اولین کسی که به انسان تعلیم داد، خداوند بود.

رئیس جمهور اضافه کرد: اساساً شرف انسان بر فرشتگان در سایه تعلیم و تالم است این انسان است که جایگاهی دارد که می‌آموزد و اندیشه‌اش در حال تحول است. اگر معلم اول خدا است معلم ثانی ما هم انبیا و به ویژه خاتم‌الانبیا (ص) است. او معلم انسان‌ها در مسیر آشنایی وحی الهی، خرد و حکمت است. پیامبر راه عقلانیت، راه الهی و صراط مستقیم را به ما می‌آموزد.

روحانی با بیان اینکه اگر ما می‌خواهیم امروز کشورمان متحول شود آمار‌ها و شاخص‌ها می‌گوید کجا هستیم، اظهار داشت: ما نمی‌خواهیم شعار بدهیم و خودبزرگ‌بینی داشته باشیم و نمی‌خواهیم هم خودکم‌بینی داشته باشیم. پیشرفت‌های کشور را هم نباید نادیده بگیریم ما باید به روزی افتخار کنیم که بی‌سوادی نداشته‌ باشیم و آنهایی که از دبیرستان و دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شوند نسبت به کسان دیگری که درکشورهای دیگر هستند امتیاز بالاتری داشته باشند.

وی با بیان اینکه ما امروز در شرایط بسیار خوبی برای رشد جامعه‌مان قرار داریم، یادآور شد: ما باید همه توان و کوششمان را برای توسعه کشور به کار بگیریم. این توسعه از دبستان و دبیرستان و آموزش و پرورش شروع می‌شود. هرچقدر در دوره دبستان و دبیرستان سرمایه‌گذاری کنیم حاصل آن را در دوران بالا‌تر درو خواهیم کرد.

رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: ما هرکاری که بخواهیم انجام بدهیم باید در نوجوانی و آغاز جوانی انجام دهیم. وقتی سبک زندگی، اخلاق و شخصیت انسانی شکل گرفت تغییر آن هم بسیار مشکل خواهد بود کما اینکه در علم و دانش هم بیشترین یادگیری در سنین نوجوانی صورت می‌گیرد و هرچه سن بالا‌تر می‌رود یادگیری هم سخت و ثبت آن دشوار‌تر می‌شود.

روحانی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در رابطه با آموزش زبان‌های خارجی تصریح کرد: یکی از سوالاتی که شب گذشته در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح بود این بود که چطور در اروپا بچه‌های دبستانی و دبیرستانی علاوه بر زبان مادریشان به دو زبان دیگر مسلط هستند؟ چرا ما در این زمینه یک قدم عقب هستیم و چگونه باید تغییر دهیم. هرچقدر جوانانمان به چند زبان آشنا باشند یک دریچه فهم و علم و شناخت به روی آن‌ها باز می‌شود. ترجمه هیچ وقت نمی‌تواند کار آن زبان را انجام دهد. کسی که زبان عربی را بلد است می‌داند که خواندن قرآن چه لذتی دارد و درک بیشتری را از آن نسبت به کسی که ترجمه آیات را می‌خواند می‌برد.

وی با طرح این سوال که چگونه می‌خواهیم به علم جهانی دسترسی داشته باشیم، خاطرنشان کرد: اینکه چه زبانی را بیاموزیم هم به امکانات ما و هم به خواست مردم ما مرتبط است مردم باید بخواهند، دانش‌آموز باید بخواهد. وقتی در مدرسه‌ای ۹۸ درصد دانش‌آموزان بخواهند یک زبان را بیاموزد و دو درصد دانش آموزان بخواهند زبان دیگری را بیاموزند نمی‌توانیم که برای آن دو درصد معلم بگذاریم.

رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه اگر ما بتوانیم چند زبان خارجی را یاد بدهیم به نفع دانش کار کرده‌ایم، ابراز داشت: در شبه‌قاره هند دو میلیارد انسان وجود دارد وقتی این جمعیت عظیم به انگلیسی مسلط است ببنید که در IT چه کار کرده‌اند؟ ما باید زبانی را یاد بدهیم که در کنارش علم هم راحت‌تر به دست بیاید.

روحانی با بیان اینکه امروز سطح روابط ما با دنیا پیشرفته است، گفت: راه علمی و اشتغال آینده از طریق تعامل با دنیا فراهم می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: ‌ آموزش و پرورش از پایه‌های رشد جامعه ماست و مگر می‌شود بدون معلم خوب مهارت دیده عالم با انگیزه دانش آموز خوب تربیت کنیم؟ اگر دانش آموز خوب نداشتیم چطور می‌توانیم در حل معضلات جامعه و در صحنه‌های علمی نواجوان ما حلال مشکلات باشند.

روحانی با بیان اینکه معلم پایه تعلیم و تربیت است، گفت: ما البته می‌دانیم اگر در جامعه توسعه می‌خواهیم باید نسل جوان و انتخاب گر ما به سمتی کشیده شود که خودش با اشتیاق معلمی را انتخاب کند.

وی با بیان اینکه باید دانش آموزان را فرزندان خود بدانیم، گفت: ‌ هر معلمی باید بداند اگر دانش آموزان خود را درست تربیت کرد، خانواده و فرزندان خودش متنعم شده و کل کشور ایران در مسیر پیشرفت قرار می‌گیرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه راه توسعه کشور از طریق معلمان فرهیخته است، گفت: ‌ امروز و پس از برجام فضا برای پیشرفت کشور فراهم شده اما این شما معلمان هستید که باید از این فضا استفاده کرده و به دانش آموزان امید دهید.

وی با بیان اینکه هیچ چیز در جامعه ما بالا‌تر از امید نیست، گفت: ‌ اگر در امید نسل جوان ما خلل ایجاد شد نمی‌توانیم به توسعه برسیم.

روحانی با بیان اینکه یکی از آثار برجام توسعه امید در نسل جوان ایرانی است، خاطرنشان کرد: اگر امید افزایش یافت ما بر مشکلات غلبه می‌کنیم و از این رو باید بدانید که شما معلمان می‌توانید فضا را آماده کنید.

وی با بیان اینکه این همه تلاش برای تحقق برجام برای این نبود که پس از توافق دعوا‌ها را شروع کنیم، گفت: ‌ برجام برای انسجام جامعه است و یکی از بزرگ‌ترین کارهای ما باید وحدت ملی باشد.

رئیس جمهور گفت: ‌ خدا نکند که یک معلم شاگردان خود را متفاوت و با تبعیض ببیند چرا که نگاه ما به دانش آموزان با هر قومیت، مذهب و تفکر سیاسی باید یکسان باشد؛ نگاه یکسان به تمام دانش آموزان باید وجود داشته و به همه آن‌ها انرژی دهیم.

وی با بیان اینکه اگر می‌خواهیم فرهنگ در جامعه‌مان رشد کند باید سرمایه گذاری ما در آموزش و پرورش افزایش یابد، گفت: امروز ده‌ها نهاد در این کشور تحت عنوان دغدغه فرهنگی از دولت پول می‌گیرند اما ظاهرا سخنشان برای دغدغه فرهنگی جامعه است اما اگر می‌خواهیم فرهنگ جامعه رشد کند باید آن بودجه را در آموزش و پرورش صرف کنیم.

روحانی با بیان اینکه نمی‌خواهیم در کشور تعلیمات موازی درست کنیم، گفت: هر چه می‌خواهیم در دبستان‌ها و دبیرستان‌ها هزینه کنیم چرا که فرهنگ در آنجا ساخته می‌شود.

وی تصریح کرد: ‌ امروز با تابلوهای مختلف به دولت فشار می‌آورند که از دولت به اسم بودجه فرهنگی پول بگیرند در حالی که اگر یک سوم این بودجه را در آموزش و پرورش هزینه کنیم تعالی فرهنگی جوان و نوجوان ایرانی چند برابر خواهد شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه راه توسعه فرهنگی از طریق آموزش و پرورش است، گفت: ‌ اگر می‌خواهیم آسیب‌های اجتماعی کاهش بیابد راهش سرمایه گذاری در آموزش و پرورش است.

وی گفت: خداوند نعمت بزرگی به ما داده به اسم کلاس درس، دانش آموزان و معلمان، اما چرا از این ظرفیت استفاده نمی‌کنیم و به جای آن تابلوهایی ایجاد می‌کنند و مدام هم به دولت و سازمان مدیریت فشار می‌آورند که مثلا بودجه فرهنگی بگیرند.

روحانی با بیان اینکه هر قدر در آموزش و پرورش سرمایه گذاری کنیم ضرر نخواهیم کرد، گفت: ‌ آخرین آمار بودجه آموزش و پرورش استان‌ها در آغاز به کار دولت یازدهم ۱۴۷۰۰ میلیارد تومان بود اما در سال ۹۵ به ۲۷ هزار و ۴۰۰میلیارد تومان افزایش یافته است و این یعنی بودجه آموزش و پرورش استان‌ها دو برابر شده است.

وی افزود: ‌ میانگین حقوق و مزایا از ۱میلیون و ۲۰۰هزار تومان به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تا پایان سال افزایش می‌یابد.

رئیس‌جمهور با اشاره به برخی از برنامه‌های تدوین‌شده در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی درخصوص حل مشکلات معلمان، یادآور شد: در سال ۹۵ اختصاص ۳۵۰۰ میلیارد تومان به‌صورت ویژه برای اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان، اختصاص ۴۵۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت پاداش پایان‌خدمت فرهنگیان و اختصاص ۳۵٪ فوق‌العاده برای کارکنان ستاد و همچنین اعطای مجوز جذب ۱۴ هزار برای و ۵۰۰ نفر تصویب شد.

روحانی در پایان تصریح کرد: انشاءالله همه مواردی که سازمان مدیریت نوشته توسط دولت اجرایی خواهد شد. البته این به معنای حل تمامی مشکلات معلمان نیست. بلکه به این معنا است که دولت، ‌ معلمان جامعه را به‌عنوان کسانی که نسل فردا و فردای جامعه را می‌سازند، می‌شناسد

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 1
مشرق   1395/2/19 13:14:05

نقدی بر اظهارات روحانی؛
آقای رئیس‌جمهور؛ «انقلاب اسلامی» یک «اسلام انقلابی» است
اسلامِ انقلاب اسلامی یک اسلام انقلابی است، همان‌قدر که سلب ماهیت اسلامی از انقلاب خطرناک است، سلب ماهیت انقلابی از اسلام نیز خطرآفرین است.
45
گروه سیاسی مشرق - هفته گذشته ریاست محترم جمهوری در دیدار با معلمان به مناسبت گرامی داشت مقام معلم نکاتی را در خصوص شهید والامقام، مرتضی مطهری (رحمه‌الله علیه) بیان فرمودند که جای تأمل و تفکر بیشتر دارد. بناتر آنچه در پایگاه اطلاع‌رسانی دولت از سخنان ایشان نقل‌شده است، از نظر دکتر روحانی، شهید مطهری "اسلام انقلابی" را خطری بزرگ در برابر " انقلاب اسلامی" می‌دانست و همین قائلان به اسلام انقلابی ایشان را به شهادت رساندند.

حجت‌الاسلام روحانی در ادامه می‌گوید: «یکی از مشکلات ما در دوران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و ابتدای پیروزی انقلاب در برابر برخی گروهک‌ها این بود که انقلاب اسلامی را نپذیرفته و در مقابل، اسلام انقلابی را قبول داشتند و چنین می‌گفتند که در جایی که جهاد و مبارزه است اسلام را قبول دارند و آنجایی که از نگاه آن‌ها جهاد و مبارزه نیست، اسلام را قبول ندارند، اما به تعبیر آن معلم شهید، اسلام احکام بی‌شماری دارد که یکی از آن‌ها جهاد و مبارزه است و اگر انقلاب اسلامی می‌خواهیم به خاطر تحقق ارزش‌های اسلامی است و حتی پیگیری جهاد و مبارزه نیز در این راه برای استقرار اهداف و فرهنگ اسلام و اجرای قرآن و سیره پیامبر (ص) و ائمه هدی (ع) می‌باشد.»

تا به اینجای بحث اشاره ریاست محترم جمهور احتمالاً به این قسمت از سخنان شهید مطهری در کتاب «پیرامون انقلاب اسلامی» است که می‌گوید: «انقلاب اسلامی یعنی راهی که هدف آن، اسلام و ارزش‌های اسلامی است و انقلاب و مبارزه صرفاً برای برقراری ارزش‌های اسلامی انجام می‌گیرد و به‌بیان‌دیگر در این راه مبارزه هدف نیست، وسیله است اما عده‌ای میان انقلاب اسلامی و اسلام انقلابی اشتباه می‌کنند یعنی برای آن‌ها انقلاب و مبارزه هدف است، اسلام وسیله‌ای است برای مبارزه. این‌ها می‌گویند هر چه از اسلام که ما را در مسیر مبارزه قرار بدهد آن را قبول می‌کنیم و هر چه از اسلام که ما را از مسیر مبارزه دور کند، آن را طرد می‌کنیم ... فرق است میان کسی که اسلام را هدف می‌داند و مبارزه را و جهاد را وسیله‌ای برای برقراری ارزش‌های اسلامی، باآنکه مبارزه را هدف می‌داند و حرفش این است که من همیشه باید در حال مبازره باشم و اصلاً اسلام آمده برای مبارزه در جواب این گروه باید گفت برخلاف تصور شما، باآنکه در اسلام عنصر مبارزه هست، اما این بدان معنی نیست که اسلام فقط برای مبارزه آمده و هدفی جز مبارزه ندارد در اسلام دستورات بیشماری وجود دارد که یکی از آن‌ها مبارزه است» (ص 57)

در ادامه جناب آقای روحانی جمله دیگری را بیان می‌کنند که منظور ایشان از بیان این تفسیر از سخنان شهید مطهری روشن می‌شود: «متأسفانه امروز هم با چنین مشکلی مواجه هستیم لذا باید کتاب شهید مطهری را بازخوانی کرد.»

در خصوص این گفته‌های رییس دولت یازدهم نکاتی عرض خواهد شد:

1) استاد شهید اگر «اسلام انقلابی» را در مقابل «انقلاب اسلامی» قرار می‌دهند ابتدا آن را تعریف کرده و اسلام انقلابی تعریف‌شده را مذموم می‌داند و گرنه حضرت امام (رحمه‌الله علیه) اسلام انقلابی را کاملاً پذیرفته‌شده می‌دانستند. ایشان به مناسبت سالگرد شهدای هفتم تیر می‌فرمایند: «این فاجعه غمناک و شهادت‌های پی‌درپی به پیروزی اسلام انقلابی سرعت بخشید.» (صحیفه امام ج 16 ص 362) هم‌چنین در پیام منشور روحانیت نیز آنجایی که حضرت امام از برکات جنگ یاد می‌کنند می‌فرمایند: «... و از همه این‌ها مهم‌تر استمرار روح اسلام انقلابی در پرتو جنگ تحقق یافت.» (صحیفه امام ج 21 ص 94)؛ بنابراین صرف اینکه کسی داعیه اسلام انقلابی را داشته باشد بد نیست کما اینکه حضرت امام نیز چنین داعیه‌ای داشته‌اند.

2) شهید بزرگوار دقیقاً بعد از بحث در مورد اسلام انقلابی در کتاب «پیرامون انقلاب اسلامی» که احتمالاً محل ارجاع سخنان رییس‌جمهور بوده است، قائلین به اسلام انقلابی – با تعریف پیش‌گفته – را مادی‌گراها می‌داند و می‌گوید: «این فکر که مبارزه اصل است، ناشی از طرز تفکری است که مادیون در مورد جامعه و تاریخ دارند. به اعتقاد آنان ... در دنیا، همیشه جنگ اضداد برقرار است و جنگ اضداد به شکل دیالکتیکی جریان می‌یابد ... مبارزه، اساساً یک‌لحظه هم متوقف نمی‌شود و نباید هم متوقف شود؛ در هر لحظه هر چه که چهره مبارزه داشته باشد، حقانیت هم با اوست.» (ص 58) از نظر رییس‌جمهور محترم، «متأسفانه امروز هم با چنین مشکلی مواجه هستیم»؛ اما ایشان مشخص نکرده‌اند که مادیون امروز جامعه چه کسانی هستند که قائل به «اسلام انقلابی» هستند و «اسلام انقلابی» شان هم مقابل «انقلاب اسلامی» - البته با تعریف حضرت امام و شهید مطهری – قرار می‌گیرد. نگارنده بعید می‌داند جریانی مادی‌گرا با چنان قوتی در جامعه وجود داشته باشد که بخواهد مخاطب سخنان رییس‌جمهور در جمع معلمان قرار گیرد.

3) شاید مخاطب این سخنان رییس‌جمهور کسانی باشد که توجه زیادی به «اصل مبارزه در اسلام» دارند و نسبت به مغفول ماندن این اصل در نظر برخی نخبگان و دولتمردان معترض‌اند. لذا بد نیست توجه آقای روحانی متوجه به این نکات شود که اتفاقاً در همان سخنرانی توسط شهید بزرگوار بیان‌شده است. ایشان در مطلع بحث «انقلاب اسلامی» یا آ «اسلام انقلابی» می‌فرمایند که «ازجمله خصوصیات اسلام این است که به پیروانش حس پرخاشگری و مبارزه و طرد و نفی وضع نامطلوب را می‌دهد. جهاد، امربه‌معروف و نهی از منکر یعنی چه؟ یعنی اگر وضع حاکم وضع نامطلوب و غیرانسانی بود، تو نباید تسلیم بشوی و تمکین بکنی تو باید حداکثر کوشش خودت را برای طرد و نفی این وضع و برقراری وضع مطلوب و ایده آل بکار ببری.» (ص 55) به نظر می‌رسد این بیان شهید گویای این واقعیت است که اتفاقاً کسانی که امروز در جامعه، به خاطر پیاده سازی اهداف اسلام، بر اصل مبارزه تأکید می‌کنند پیرو واقعی اسلام هستند که حس پرخاشگری دارند و طرد وضع نامطلوب می‌کنند.

4) بله آقای رییس‌جمهور! اسلامِ انقلاب اسلامی یک اسلام انقلابی است. در این مقوله هیچ شکی نیست. همان‌قدر که سلب ماهیت اسلامی از انقلاب خطرناک است، سلب ماهیت انقلابی از اسلام نیز خطرآفرین است. به مدد الهی مخاطبین آن هشدار استاد شهید (مادیون) در جامعه امروز ما حضور و جایگاهی ندارند اما حتماً باید حواسمان به این باشد که افرادی که قصد دارند ماهیت انقلابی اسلام را از آن بگیرند به مقصود خود نرسند.

5) مطهری، همه مطهری است. مطهری کسی است که خوانشی از عاشورا داشت که یک شهید مظلوم کشته‌شده در زیردست و پا را که باید برایش گریست به یک قهرمان حماسه‌ساز تبدیل کرد که هیچ‌گاه زیر بار زور نرفت و به خاطر امربه‌معروف و نهی از منکر و طلب اصلاح در امت جدش «قیام» نمود. مطهری کسی است که در برای اعتلای کلمه اسلام آن‌قدر «مبارزه» کرد که زنده‌بودنش عرصه را بر برخی تنگ نمود و در این «مبارزه» جانش را تقدیم کرد. یادش گرامی ...

0 1
تسنیم   1395/2/19 13:13:15

واکنش سعدالله زارعی به سخنان اخیر روحانی
متاسفانه مخالفت ها و آشکار شدن چهره واقعی رییس جمهور در مقابل ولایت فقیه روز به روز بیشتر می‌شود. مه آلود ترین و پر غبار ترین مناظرات و مباحثات و سخنرانی ها در این است که با نام اسلام و صلح و راستی علیه اسلام و این مبانی عمل شود و ضربه زده شود.
به گزارش مشرق، سعد الله زارعی در کانال تلگرامی خود در خصوص برخی از اظهارات اخیر روحانی مبنی بر این که ما دنبال انقلاب اسلامی هستیم نه اسلام انقلابی نوشت:

متاسفانه مخالفت ها و آشکار شدن چهره واقعی رییس جمهور در مقابل ولایت فقیه روز به روز بیشتر می‌شود. مه آلود ترین و پر غبار ترین مناظرات و مباحثات و سخنرانی ها در این است که با نام اسلام و صلح و راستی علیه اسلام و این مبانی عمل شود و ضربه زده شود که واقعا ضرورت داشتن بصیرت این جا پیدا می‌شود. آقای روحانی قبلا هم از این حرفها گفته است در زنجان در قضیه عاشورا و درس مذاکره و...
بله ظاهر متن شهید مطهری (ره) همین است ولی ایشان توضیح بعدی را از منظور خود تبین کرده اند و حرف آقای روحانی هم حالت برچسب زدن دارد و کلی است و تعیین مصداق را به پیروان خط ولایت فقیه را قبول نداریم.

بله هدف ما اسلام است، مبارزه برای ما برای اسلام و زمینه سازی تمدن عظیم جهانی اسلام و ظهور حضرت حجت عج است که انسان کامل است و خلیفه الله است. اوج تحقق هدف آفرینش و حرکت انسان فقط با حضور انسان کامل است. شما روح استکبار ستیزی و طرفداری از مستضعفین جهان را در بیانات امامین انقلاب به وضوح میتوانید ببینید. این استکبار ستیزی در آیات قرآن کریم و روایات و بویژه در تحلیل ماجرای عاشورا و... مشخص است. البته بعضی مواقع کلیاتی وجود دارد که عده ای میتوانند عوام را فریب دهند. اینجا هم عوام که توضیح شهید مطهری را خبر ندارند وقتی این چند کلمه زیبا را میبینند ممکن است پایشان بلرزد...

متن کتاب آینده انقلاب اسلامی ایران. ص 92وص 93را خدمت شما می‌آوریم.

با مطالعه بخش های انتهایی متن در اینجا و در کتاب متوجه می‌شوید که اصلا ربطی به مسیر حرکت ولی فقیه و پیروان خط ولایت ندارد. و کاملا موضوع چیز دیگری است...

((انقلاب اسلامی یا اسلام انقلابی؟ ولی خوشبختانه در این صد ساله اخیر این مسائل از نو مطرح شد. حرف من این است: حالا که مطرح شده است ما بر سر یک دوراهی قرار گرفته‏ایم. گفتیم که اسلام با انقلاب پیوند دارد، بذر انقلاب در اسلام وجود دارد. ولی ما مسلمانهای به اصطلاح انقلابی، ما که الان، هم مسلمانیم و هم معتقد به انقلاب، بر سر یک دوراهی قرار گرفته‏ایم و این دوراهی خیلی دقیق است یعنی در ابتدا تشخیص داده نمی‏شود که دو راه است اما واقعا دو راه است و تدریجا با یکدیگر زیاد فاصله می‏گیرند و آن این است که انقلاب اسلامی یا اسلام انقلابی؟ آینده ما چه باید باشد؟ راه آینده ما راه انقلاب اسلامی باید باشد یا راه اسلام انقلابی؟ انقلاب اسلامی یعنی راهی که هدفْ اسلام و ارزشهای اسلامی است، انقلاب و مبارزه برای برقراری ارزشهای اسلامی است، یعنی مبارزه برای ما هدف نیست وسیله است، اسلام و ارزشهای اسلامی برای ما هدف است. ما انقلاب می‏کنیم برای ارزشهای اسلامی، مبارزه می‏کنیم برای ارزشهای اسلامی، پس هدف برای ما اسلام است، مبارزه و انقلاب برای ما وسیله است. اما عده‏ای میان انقلاب اسلامی و اسلام انقلابی اشتباه می‏کنند یعنی برای آنها مبارزه و انقلاب هدف است، اسلام وسیله‏ای است برای مبارزه و انقلاب. نتیجه‏اش این است که از اسلام انتخاب می‏کنیم؛ هر چه از اسلام ما را در مسیر مبارزه قرار بدهد آن را قبول می‏کنیم و هر چه از اسلام- لااقل فکر کنیم- ما را در مسیر مبارزه قرار ندهد آن را از اسلام طرد می‏کنیم. آنوقت بر اساس این که ما اسلام را هدف و مبارزه و جهاد را وسیله‏ای برای برقراری ارزشهای اسلامی بدانیم یا مبارزه را هدف بدانیم تفسیرها از اسلام، انسان، توحید، تاریخ، جامعه و تفسیرها از آیات قرآن متضاد و متناقض می‏شود. آن که مبارزه را هدف می‏داند می‏گوید من همیشه باید در حال مبارزه باشم و اصلا اسلام آمده برای مبارزه. نه، اسلام نیامده برای مبارزه، در اسلام عنصر مبارزه هست. اسلام خیلی دستورها آورده است یکی از آنها مبارزه‏ است اما نه این که اسلام آمده فقط برای مبارزه و هدفی جز مبارزه ندارد. اسلام آمده برای این که بشریت را به سعادت برساند، یکی از وسایلی که در شرایط خاص از آن وسایل استفاده می‏کند مبارزه است.

ریشه این فکر که «مبارزه اصل است» این فکر که مبارزه اصل است ناشی از فکر دیگری است که کسانی که مادی فکر می‏کنند در مورد جامعه و تاریخ دارند و آن این است که تاریخ و طبیعتْ جریان به اصطلاح دیالکتیکی را طی می‏کنند و از میان اضداد عبور می‏کنند، همیشه در دنیا جنگ اضداد آنهم به شکل دیالکتیکی برقرار است‏....))